
Adidas Adizero SL 2 -arvostelu
Kevyt peruskenkä koko pituuden Lightstrike Pro -ytimellä ja ilman levyä. Arvostelijat pitävät sen nopeudesta ja kiistelevät pehmeydestä ja siitä, kuinka paljon tilaa varpaille jää.
- Drop
- 9 mm
- Kannan korkeus
- 35 mm
- Päkiä
- 26 mm
- Paino
- 236 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Ei
Tuomiomme
Kevyt, nopea, hieman napakka.
Adizero SL 2 on kevyt neutraali harjoituskenkä, jossa koko pituuden Lightstrike Pro -ydin on kääritty kovempaan Lightstrike 2.0 -vaahtoon, ilman levyä. Se sopii neutraaleille juoksijoille, joilla on normaalit tai kapeat jalat ja jotka haluavat yhden kengän päivittäisiin kilometreihin ja nopeampiin harjoituksiin ja tarvitsevat vähän tukea vakauteen.
Vahvuudet
- Kevyt peruskenkä: 236 g miesten US 9 -koossa
- Nopea vauhtikestävyys- ja reipasvauhtisilla vauhdeilla
- Monipuolinen rauhallisista lenkeistä ratatreeneihin
- Vahva märkäote RunRepeatin laboratoriossa: 0,69 verrattuna 0,53:een
- Erittäin hengittävä päällinen RunRepeatin testissä
Heikkoudet
- Kapea keskijalka ja matalatilavuinen istuvuus
- Vähän vakautta sisäänpäin kallistuville
- Sivuilta kiinnittämätön kieli, joka voi liukua
- Ei tarpeeksi pehmeä pitkille, hitaille päiville
Kenelle sopii
- Askeleesi on neutraali
- Haluat yhden kevyen kengän useimpiin lenkkeihin
- Jalkasi ovat normaalit tai kapeat
- Pidät korkeammasta dropista
Kenen kannattaa ohittaa
- Jalkasi kallistuu selvästi sisäänpäin
- Päkiäsi on leveä tai korkeatilavuinen
- Haluat pehmeän, maksimivaimennetun harjoituskengän
- Alastut kovaa kantapäälle
Kenkäprofiili
Missä Adizero SL 2 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.
| Akseli | Adizero SL 2 |
|---|---|
| Vaimennus | 18 |
| Keveys | 72 |
| Vakaus | 30 |
| Drop | 82 |
| Reagoivuus | 20 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino236 g, kevyempi kuin 72 % kengistä
Drop9 mm, korkeampi kuin 82 % kengistä
Kannan korkeus35 mm, matalampi kuin 77 % kengistä
Päkiän korkeus26 mm, matalampi kuin 83 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 7 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Pehmeä ydin kovemmassa kuoressa. Lightstrike Pro kovemman Lightstrike 2.0:n sisällä: 36,8 AC RunRepeatin laboratoriossa, joillekin testaajille lievästi pehmeä, toisille kova ja tukeva.
Neutraali, kapealla kantaosalla. Ei tukijärjestelmää ja 82,4 mm:n kantapohja, kapeampi kuin 91,1 mm:n keskiarvo: hyvä neutraaleille askelille, ei sisäänpäin kallistuville jaloille.
Nopeampi, kun painat. Päkiän energian palautuminen 64,3 prosenttia ja 12,7 N:n taivutusvoima: eloisa reipasvauhtisilla vauhdeilla, mutta ei kilpakenkä.
Pehmeä ydin kovemmassa kuoressa. Koko pituuden Lightstrike Pro -ydin on Lightstrike 2.0 -kuoren sisällä Doctors of Runningin ja Foro Atletismon mukaan. RunRepeat mittasi välipohjan kovuudeksi 36,8 AC, hieman 35,5 AC:n keskiarvoa kovempi.
Tuntuma riippuu testaajasta. Doctors of Running kutsuu sitä lievästi pehmeäksi ja kimmoisaksi, ja yksi Running Warehousen testaaja tunsi päkiän pohjaavan myöhään 12 mailin juoksussa. OutdoorGearLab kuvaa kovaa, tukevaa ajoa, joka tuntuu pohjan korkeutta matalammalta.
Neutraali, kapealla kantaosalla. Tukijärjestelmää ei ole. Doctors of Running löytää lievää keskiohjausta Lightstrike Pro -ytimestä ja jonkin verran sivuttaistukea kantaosan viisteestä, mutta kapenevan keskijalan. RunRepeat mittasi kantapohjan 82,4 mm, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja antaa vakaudelle 65.
Running Warehousen testaajat pitivät sitä vähemmän vakaana kuin ensimmäistä SL:ää. Neutraalille askeleelle se on vapautta; sisäänpäin kallistuvalle jalalle se on työtä.
Nopeampi, kun painat. RunRepeat mittasi päkiän energian palautumiseksi 64,3 prosenttia, yli 61,4 prosentin keskiarvon, ja kantapään 56,1 prosenttia, kun ensimmäisellä SL:llä se oli 48,7 prosenttia. OutdoorGearLab tunsi palautuman kasvavan vauhdin mukana, ja Running Warehousen testaajat pitivät sitä eloisana reipasvauhtisilla ja kynnystehoilla.
Se ei ole kilpakenkä: Doctors of Running kutsuu sitä nopeaksi mutta ei luokkansa nopeimmaksi, ja Running Shoes Guru ei tahtonut saavuttaa vauhtia vauhtilenkillä. Se taipuu helposti, 12,7 N RunRepeatin testissä, kun keskiarvo on 15,5 N.
Lue lisää
Pehmeä ydin kovemmassa kuoressa. Koko pituuden Lightstrike Pro -ydin on Lightstrike 2.0 -kuoren sisällä Doctors of Runningin ja Foro Atletismon mukaan. RunRepeat mittasi välipohjan kovuudeksi 36,8 AC, hieman 35,5 AC:n keskiarvoa kovempi.
Tuntuma riippuu testaajasta. Doctors of Running kutsuu sitä lievästi pehmeäksi ja kimmoisaksi, ja yksi Running Warehousen testaaja tunsi päkiän pohjaavan myöhään 12 mailin juoksussa. OutdoorGearLab kuvaa kovaa, tukevaa ajoa, joka tuntuu pohjan korkeutta matalammalta.
Neutraali, kapealla kantaosalla. Tukijärjestelmää ei ole. Doctors of Running löytää lievää keskiohjausta Lightstrike Pro -ytimestä ja jonkin verran sivuttaistukea kantaosan viisteestä, mutta kapenevan keskijalan. RunRepeat mittasi kantapohjan 82,4 mm, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja antaa vakaudelle 65.
Running Warehousen testaajat pitivät sitä vähemmän vakaana kuin ensimmäistä SL:ää. Neutraalille askeleelle se on vapautta; sisäänpäin kallistuvalle jalalle se on työtä.
Nopeampi, kun painat. RunRepeat mittasi päkiän energian palautumiseksi 64,3 prosenttia, yli 61,4 prosentin keskiarvon, ja kantapään 56,1 prosenttia, kun ensimmäisellä SL:llä se oli 48,7 prosenttia. OutdoorGearLab tunsi palautuman kasvavan vauhdin mukana, ja Running Warehousen testaajat pitivät sitä eloisana reipasvauhtisilla ja kynnystehoilla.
Se ei ole kilpakenkä: Doctors of Running kutsuu sitä nopeaksi mutta ei luokkansa nopeimmaksi, ja Running Shoes Guru ei tahtonut saavuttaa vauhtia vauhtilenkillä. Se taipuu helposti, 12,7 N RunRepeatin testissä, kun keskiarvo on 15,5 N.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Peruskestävyyslenkit | Tehty siihen | OutdoorGearLab ja Running Shoes Guru pitävät sitä mukavana arkeen ja nopeampiin rauhallisiin lenkkeihin. | OutdoorGearLab, Running Shoes Guru |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Doctors of Running selvisi 10 mailia; useat Running Warehousen testaajat eivät veisi sitä yksinumeroisia lukuja pidemmälle. | Doctors of Running, Running Warehouse |
| Vauhtikestävyys | Tehty siihen | Sen vahvin käyttö Doctors of Runningin, Running Warehousen ja RunRepeatin mukaan. | RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse |
| Intervallit | Tehty siihen | RunRepeat ja Running Warehouse käyttivät sitä radalla; Doctors of Running pitää sitä kelvollisena, vaikka ei kevyimpänä vaihtoehtona. | RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse |
| Puolimaratonkilpailu | Kelpaa | Foro Atletismo suosittelee sitä puolimaratoniin asti oleviin kisoihin; RunRepeat näkee sen aloittelevan kilpailijan kenkänä. | RunRepeat, Foro Atletismo |
| Maratonkilpailu | Ei siihen | RTINGS antaa maratonkilpailulle 5,8, ja i-run ohjaa maratoonarit vaimennetumpaan adidas-malliin. | RTINGS, i-run |
| Kävely | Kelpaa | Doctors of Running arvioi sen vain jokseenkin sopivaksi kävelyyn ja seisomiseen. | Doctors of Running |
Lähde: OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Doctors of Running, Running Warehouse, RunRepeat, Foro Atletismo, RTINGS, i-run
Mitä testit sanovat
Julkaistut arvostelut ovat yhtä mieltä siitä, että SL 2 on kevyt, neutraali harjoituskenkä, joka herää eloon nopeammilla vauhdeilla, vähäisellä sisäänrakennetulla vakaudella. Mielipiteet jakautuvat pehmeydestä, päkiän tilavuudesta ja siitä, kuinka kauan ulkopohja kestää.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 85 / 100 ja kutsuu sitä ansaituksi jatko-osaksi ensimmäiselle SL:lle, mutta huomauttaa vakaudesta ja ulkopohjasta. | Lue |
| Doctors of Running | Arvostelu | Myönteinen | Doctors of Running antaa B+ istuvuudesta ja B+:sta A-miinukseen suorituskyvystä: ponnahteleva, kevyt harjoituskenkä, joka pysyy riittävän vakaana. | Lue |
| OutdoorGearLab | Arvostelu | Myönteinen | OutdoorGearLab näkee kevyen, monipuolisen arkikengän, jossa on enemmän puhtia kuin luokassaan, jota kapea istuvuus ja rajallinen vakaus hillitsevät. | Lue |
| Running Shoes Guru | Arvostelu | Vaihteleva | Running Shoes Guru pitää sitä keskinkertaisena tai hyvänä: mukava ja hyvin tehty, mutta mikään ei erotu. | Lue |
| Running Warehouse | Arvostelu | Myönteinen | Running Warehousen testaajat arvioivat sen korkealle vauhtityöhön ja mukavuuteen ja kutsuvat sitä alkuperäistä parempaksi juoksukengäksi. | Lue |
| Foro Atletismo | Arvostelu | Vaihteleva | Foro Atletismo pitää nopeasta, ketterästä kengästä, jonka vaimennus on paljon parempi, mutta pitää istuvuutta kapeana ja päällistä vähemmän mukavana. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Kevyt ja nopeaRunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab ja Running Warehouse nostavat kaikki esiin alhaisen painon ja napakkuuden reippailla vauhdeilla.
- Neutraali, vähäinen tukiRunRepeat, Doctors of Running ja OutdoorGearLab kuvaavat kaikki neutraalia kenkää rajallisella vakaudella, ja Running Warehousen testaajat pitivät sitä vähemmän vakaana kuin ensimmäistä SL:ää.
- Monipuolinen eri vauhdeillaRunRepeat, OutdoorGearLab ja Doctors of Running käyttivät sitä kaikkeen tasaisista kilometreistä vauhtilenkkeihin ja ratatyöhön.
Mielipiteet jakautuvat
- Pehmeä vai kova?Running Warehousen testaajat pitivät välipohjaa pehmeänä ja ajoittain velttona, ja Doctors of Running kutsuu sitä lievästi pehmeäksi. OutdoorGearLab kuvaa kovaa, tukevaa ajoa ja Running Shoes Guru keskimääräistä tuntumaa, joka ei ole pehmeä. RunRepeat mittasi 36,8 AC, hieman keskiarvoa kovempi.
- Tilava vai kapea?RunRepeat listaa tilavan istuvuuden etujensa joukkoon. Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru ja Foro Atletismo kuvaavat kaikki napakkaa tai kapeaa istuvuutta, erityisesti keskijalan kohdalla.
- Kuinka kauan ulkopohja kestää?RunRepeat listaa ulkopohjan kestävyyden haitaksi, syvemmällä painaumalla kuin ensimmäisellä SL:llä hankaustestissä. Doctors of Running, Running Shoes Guru ja OutdoorGearLab näkivät vähän tai ei lainkaan kulumaa, ja Foro Atletismo odottaa noin 750 km.
Miten se on rakennettu
Yksinkertainen harjoituskengän rakenne: Lightstrike 2.0:aan kääritty Lightstrike Pro -ydin, ei levyä, engineered mesh -päällinen paksulla, sivuilta kiinnittämättömällä kielellä ja ulkopohja, jossa on muuta kuin Continental-kumia.
Lightstrike Pro -ydin Lightstrike 2.0:n sisällä, ei levyä, erittäin hengittävä verkko 12,7 mm:n kielellä ja 3,6 mm:n kumiulkopohja.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered mesh -verkko | Hengittävyys 5 / 5 |
| 2 | Kieli | 12,7 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 2 / 5 |
| 4 | VälipohjaLightstrike Pro ja Lightstrike 2.0 | Kovuus 36,8 AC |
| 5 | Levy | – |
| 6 | Irtopohjallinen | 3,4 mm |
| 7 | Ulkopohja | 3,6 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 35 mm, päkiä 26 mm; mitattu: ulkopohja 3,6 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Foro Atletismo, i-run.
Päällinen. Engineered mesh, joka sai RunRepeatin testissä hengittävyydestä 5 / 5, kun keskiarvo on 3,6, ja jonka OutdoorGearLab havaitsi erittäin hengittäväksi. Doctors of Running koki sen hieman paksuksi ja lämpimäksi, vuori hieman raapivaksi, ja Running Shoes Guru neuvoo olemaan juoksematta ilman sukkia.
Kieli. Pehmustettu ja sivuilta kiinnittämätön. RunRepeat mittasi pehmusteen paksuudeksi 12,7 mm, kun keskiarvo on 5,8 mm ja ensimmäisellä SL:llä 4,1 mm. Doctors of Running kokemuksessa se liukui nopeissa käännöksissä.
Kanta. Joustava kantatuki, jonka RunRepeat arvioi jäykkyydeltään 2 / 5, runsaasti pehmustetun kantapehmusteen sisällä Doctors of Runningin mukaan.
Välipohja. Koko pituuden Lightstrike Pro -ydin Lightstrike 2.0:n ympäröimänä, kun ensimmäisessä SL:ssä oli vain päkiäpala Lightstrike Prota. Foro Atletismo huomauttaa sivuttaisurasta, joka auttaa vaahtoa joustamaan.
Levy. Ei minkäänlaista levyä OutdoorGearLabin ja Running Shoes Gurun mukaan.
Irtopohjallinen. Ohut, 3,4 mm, kun keskiarvo on 4,4 mm RunRepeatin laboratoriossa. i-run listaa sen kiinteäksi.
Ulkopohja. Kumia, mutta ei adidaksen huippumallien Continental-seosta RunRepeatin ja Running Shoes Gurun mukaan. RunRepeat mittasi paksuudeksi 3,6 mm ja märäpidon arvoksi 0,69, kun keskiarvo on 0,53; Foro Atletismo havaitsi sen voivan liukua sileillä märillä pinnoilla.
Lue lisää
Yksinkertainen harjoituskengän rakenne: Lightstrike 2.0:aan kääritty Lightstrike Pro -ydin, ei levyä, engineered mesh -päällinen paksulla, sivuilta kiinnittämättömällä kielellä ja ulkopohja, jossa on muuta kuin Continental-kumia.
1. Päällinen. Engineered mesh, joka sai RunRepeatin testissä hengittävyydestä 5 / 5, kun keskiarvo on 3,6, ja jonka OutdoorGearLab havaitsi erittäin hengittäväksi. Doctors of Running koki sen hieman paksuksi ja lämpimäksi, vuori hieman raapivaksi, ja Running Shoes Guru neuvoo olemaan juoksematta ilman sukkia.
2. Kieli. Pehmustettu ja sivuilta kiinnittämätön. RunRepeat mittasi pehmusteen paksuudeksi 12,7 mm, kun keskiarvo on 5,8 mm ja ensimmäisellä SL:llä 4,1 mm. Doctors of Running kokemuksessa se liukui nopeissa käännöksissä.
3. Kanta. Joustava kantatuki, jonka RunRepeat arvioi jäykkyydeltään 2 / 5, runsaasti pehmustetun kantapehmusteen sisällä Doctors of Runningin mukaan.
4. Välipohja. Koko pituuden Lightstrike Pro -ydin Lightstrike 2.0:n ympäröimänä, kun ensimmäisessä SL:ssä oli vain päkiäpala Lightstrike Prota. Foro Atletismo huomauttaa sivuttaisurasta, joka auttaa vaahtoa joustamaan.
5. Levy. Ei minkäänlaista levyä OutdoorGearLabin ja Running Shoes Gurun mukaan.
6. Irtopohjallinen. Ohut, 3,4 mm, kun keskiarvo on 4,4 mm RunRepeatin laboratoriossa. i-run listaa sen kiinteäksi.
7. Ulkopohja. Kumia, mutta ei adidaksen huippumallien Continental-seosta RunRepeatin ja Running Shoes Gurun mukaan. RunRepeat mittasi paksuudeksi 3,6 mm ja märäpidon arvoksi 0,69, kun keskiarvo on 0,53; Foro Atletismo havaitsi sen voivan liukua sileillä märillä pinnoilla.
Kestävyys. Ristiriitaisia signaaleja. RunRepeat mittasi hankaustestissä 1,1 mm:n painauman, keskimääräisen mutta syvemmän kuin ensimmäisen SL:n 0,7 mm, ja antoi kärkitilan verkolle 1 / 5, kantapään pehmusteelle 5 / 5. Doctors of Running ei nähnyt kulumaa noin 40 mailin jälkeen, Running Shoes Guru vähän 55 mailin jälkeen, ja Foro Atletismo odottaa noin 750 km.
Kestävyys. Ristiriitaisia signaaleja. RunRepeat mittasi hankaustestissä 1,1 mm:n painauman, keskimääräisen mutta syvemmän kuin ensimmäisen SL:n 0,7 mm, ja antoi kärkitilan verkolle 1 / 5, kantapään pehmusteelle 5 / 5. Doctors of Running ei nähnyt kulumaa noin 40 mailin jälkeen, Running Shoes Guru vähän 55 mailin jälkeen, ja Foro Atletismo odottaa noin 750 km.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
| – |
| Paino, US M9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
| Julkaisuvuosi |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: RunRepeat, Doctors of Running, i-run, Foro Atletismo, RTINGS, OutdoorGearLab.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Hengittävyys |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
| Taivutusvoima |
|
Koko ja istuvuus
Useimmat testaajat pitävät kokoa vastaavana, mutta RunRepeatin lukijat ja Foro Atletismo ehdottavat isompaa napakalle jalalle.
Pituus
Ristiriitaisia kokemuksia
Leveydet
normaali ja leveä
Varvastila
Kapeneva varpaiden kohdalta. RunRepeat mittasi isovarpaan kohdalta 71,7 mm, kun keskiarvo on 73,2 mm, ja korkeudeksi 26,2 mm, kun keskiarvo on 27,0 mm. Doctors of Running havaitsi varvassuojan kaventavan kärkitilaa, ja Running Shoes Guru piti sitä tiukkana.
RunRepeat, Doctors of Running, Running Shoes Guru
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru ja Running Warehouse pitivät sitä kaikki pituudeltaan kokoa vastaavana. RunRepeatin lukijaäänestys, 397 vastausta, sanoo sen olevan puoli kokoa pieni, ja Foro Atletismo ehdottaa puolta kokoa isompaa harjoitteluun tai kokonaista kokoa, jos päkiäsi on tiukka.
Leveys on todellinen ongelma: keskijalka on kapea OutdoorGearLabille ja hieman napakka Doctors of Runningille. RunRepeat ja OutdoorGearLab listaavat leveän version, ja OutdoorGearLab ehdottaa kokeilemaan molempia.
Jos olet kokojen välissä tai päkiäsi on leveä, kokeile kenkää ennen valintaa.
RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Running Warehouse, Foro Atletismo
Vs Adizero SL
Pehmeämpi, ponnahtelevampi toinen versio: Lightstrike Pro kulkee nyt kengän koko pituuden, päällinen on kevyempi, ja ajo luopuu osasta ensimmäisen SL:n jäykkyyttä ja vakautta.
Pidä ensimmäinen Adizero SL, jos pidit sen kovemmasta, tiiviimmästä ja vakaammasta ajosta tai käytit sitä salityöhön ja oheisharjoitteluun: Running Warehousen testaajat pitivät sitä parempana siihen. Siirry SL 2:een, jos juokset enimmäkseen ja haluat enemmän jousta vauhdissa.
Versiohistoria: Adizero SL - Adizero SL 2
Koko pituuden Lightstrike Pro. Ensimmäisessä SL:ssä oli pieni päkiäpala Lightstrike Prota; SL 2:ssa on koko pituuden ydin RunRepeatin ja Doctors of Runningin mukaan. (RunRepeat, Doctors of Running)
Enemmän jousta. RunRepeat mittasi kantapään energian palautumisen nousseen 48,7:stä 56,1 prosenttiin, ja Doctors of Running piti sitä selvästi ponnahtelevampana. (RunRepeat, Doctors of Running)
Korkeampi vai ei?. Doctors of Running ja Foro Atletismo raportoivat korkeammasta pohjasta, Foro Atletismon mukaan noin 3 mm enemmän, kun taas RunRepeat mittasi molemmille versioille saman 34,9 mm:n kantaosan. (RunRepeat, Doctors of Running, Foro Atletismo)
Kevyempi, paksumpi kieli. Foro Atletismo arvioi sen noin 4 g kevyemmäksi. RunRepeat mittasi kolme kertaa paksumman pehmustetun kielen, jota se pitää tarpeettomana. (RunRepeat, Foro Atletismo)
Vähemmän vakaa, vähemmän kestävä ulkopohja. Running Warehousen testaajat pitivät ensimmäistä SL:ää kovempana ja vakaampana. RunRepeat mittasi pehmeämmän, hankauksenkestävyydeltään heikomman ulkopohjan. (RunRepeat, Running Warehouse)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Adizero SL 2 ei tee.
Adidas Adizero SL 2 | Adidas Adizero Evo SL | Adidas Adizero Boston 13 | Hoka Mach 7 | Saucony Ride 19 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Nopeampi | Enemmän vaimennusta | Pienempi drop | Vakaampi |
| Drop | 9 mm | 7 mm | 7 mm | 5 mm | 8 mm |
| Kannan korkeus | 35 mm | 37 mm | 37 mm | 37 mm | 38 mm |
| Paino | 236 g | 230 g | 255 g | 241 g | 255 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Onko Adidas Adizero SL 2:ssa hiilikuitulevy?
Ei. Adizero SL 2:ssa ei ole hiilikuitulevyä eikä minkäänlaista levyä OutdoorGearLabin ja Running Shoes Gurun mukaan. Sen nopeus tulee koko pituuden Lightstrike Pro -ytimestä kovemman Lightstrike 2.0 -vaahdon sisällä, jonka päkiän energian palautumiseksi RunRepeat mittasi 64,3 prosenttia.
Vastaako Adizero SL 2 kokoa?
Pituudeltaan pääosin kyllä: Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru ja Running Warehouse sanovat kaikki kokoa vastaavaksi. RunRepeatin 397 lukijaääntä sanoo puoli kokoa pieneksi, ja Foro Atletismo ehdottaa puolta kokoa isompaa napakalle päkiälle. Istuvuus on kapea keskijalan kohdalta, joten kokeile sitä, jos olet kokojen välissä.
Mikä on Adizero SL 2:n drop?
Adizero SL 2:n drop on 9 mm, adidaksen luku RunRepeatin välittämänä, kantaosa 35 mm ja päkiä 26 mm. Doctors of Running ja i-run listaavat 10 mm, ja laboratoriot ovat eri mieltä: RunRepeat mittasi 8,2 mm, RTINGS 10,1 mm. Kummassakin tapauksessa drop on korkeampi kuin useimmilla neutraaleilla maantiekengillä.
Sopiiko Adizero SL 2 maratonille?
Harjoituskenkänä kyllä; maratonin kilpakenkänä ei oikeastaan. RTINGS antaa maratonkilpailulle 5,8, kun 5 km:n ja 10 km:n kisoille 6,7, Foro Atletismo suosittelee sitä puolimaratoniin asti oleviin kisoihin, ja i-run ohjaa maratoonarit vaimennetumpaan adidas-malliin.
Adizero SL 2 vai Adizero Evo SL?
Evo SL on nopeampi ja kevyempi vaihtoehto: 230 g katalogissamme verrattuna 236 g:aan, ja RunRepeat ohjaa juoksijat, jotka haluavat kokonaan Lightstrike Pro -välipohjan, sen pariin. SL 2:ssa on kovempi Lightstrike 2.0 -kuori Lightstrike Pro -ytimen ympärillä ja korkeampi drop, 9 mm verrattuna 7 mm:iin.
Onko leveää Adizero SL 2:ta?
Kyllä. RunRepeat ja OutdoorGearLab listaavat molemmat normaalin ja leveän version. Kun otetaan huomioon keskijalan kapeus, jonka OutdoorGearLab ja Doctors of Running kuvaavat, leveäjalkaisten juoksijoiden kannattaa kokeilla leveää versiota, kuten OutdoorGearLab ehdottaa.
Sopiiko Adizero SL 2 painaville juoksijoille?
Yleensä ei ensimmäinen valinta. RunRepeat ohjaa painavammat juoksijat, jotka haluavat runsasta vaimennusta, muihin kenkiin, OutdoorGearLab toteaa painavampien juoksijoiden voivan pitää sitä hieman pehmeänä, ja i-run listaa sen alle 85 kg:n juoksijoille. Vaimennetumpi ja vakaampi harjoituskenkä on usein turvallisempi päivittäinen kenkä.
Lähteet
- RunRepeat, adidas Adizero SL2 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Doctors of Running, Adidas Adizero SL 2 Review (Matt Klein, July 2024). Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, adidas Adizero SL2 running shoe review (November 2025). Katsottu 13.10.2026.
- OutdoorGearLab, adidas Adizero SL2 review (Nathaniel Bailey, January 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Running Shoes Guru, Adidas adizero SL 2 review (Larry Lam, September 2024). Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, adidas adizero SL 2 review (June 2024). Katsottu 13.10.2026.
- Foro Atletismo, adidas Adizero SL 2 (Jónatan Simón, February 2025). Katsottu 13.10.2026.
- i-run, adidas Adizero SL2 men’s. Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- runningwarehouse.com · Päkiän korkeus, Paino, US M9, Tuki ja Levy, ilmoitettu
- i-run.fr · Alusta, ilmoitettu
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



