
Adidas Adizero SL 2 test
En lätt vardagssko med Lightstrike Pro-kärna längs hela skon och utan platta. Testarna gillar farten och är oeniga om hur mjuk den är och hur mycket plats den lämnar åt tårna.
- Drop
- 9 mm
- Stackhöjd häl
- 35 mm
- Framfot
- 26 mm
- Vikt
- 236 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Lätt, snabb, lite snäv.
Adizero SL 2 är en lätt, neutral träningssko som sveper en Lightstrike Pro-kärna längs hela skon i fastare Lightstrike 2.0-skum, utan platta. Den passar neutrala löpare med normala till smala fötter som vill ha en sko för vardagskilometer och snabbare pass, och som behöver lite hjälp med stabiliteten.
Styrkor
- Lätt för en vardagssko: 236 g i herrstorlek US 9
- Snabb i tempo och uptempo
- Mångsidig från lugna pass till banpass
- Starkt grepp i vått i RunRepeats labb: 0,69 mot 0,53
- Mycket andningsbar ovandel i RunRepeats test
Svagheter
- Smal mellanfot och passform med låg volym
- Lite stabilitet för löpare som rullar inåt
- Tunga utan sidoinsatser som kan glida
- Inte plyschig nog för långa, långsamma dagar
Vem den passar
- Ditt steg är neutralt
- Du vill ha en lätt sko för de flesta pass
- Dina fötter är normala till smala
- Du gillar en högre drop
Vem som bör välja något annat
- Din fot rullar märkbart inåt
- Din framfot är bred eller har hög volym
- Du vill ha en plyschig träningssko med maxdämpning
- Du landar hårt på hälen
Skoprofil
Var Adizero SL 2 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Adizero SL 2 |
|---|---|
| Dämpning | 18 |
| Lätthet | 72 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 82 |
| Respons | 20 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt236 g, lättare än 72 % av skorna
Drop9 mm, högre än 82 % av skorna
Stackhöjd häl35 mm, lägre än 77 % av skorna
Stackhöjd framfot26 mm, lägre än 83 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 7 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
En mjuk kärna i ett fastare skal. Lightstrike Pro inuti fastare Lightstrike 2.0: 36,8 AC i RunRepeats labb, lätt mjuk för en del testare, fast och stadig för andra.
Neutral, med smal häl. Inget stödsystem och en hälbas på 82,4 mm, smalare än genomsnittet på 91,1 mm: bra för neutrala steg, inte för fötter som rullar inåt.
Snabbare ju mer du pressar. Energiretur i framfoten på 64,3 procent och 12,7 N i böjkraft: livlig i uptempo, men ingen tävlingssko.
En mjuk kärna i ett fastare skal. En Lightstrike Pro-kärna längs hela skon ligger inuti ett skal av Lightstrike 2.0, enligt Doctors of Running och Foro Atletismo. RunRepeat mätte mellansulan till 36,8 AC, något fastare än genomsnittet på 35,5 AC.
Hur den känns beror på testaren. Doctors of Running kallar den lätt mjuk och fjädrande, och en testare hos Running Warehouse kände att framfoten bottnade sent i ett pass på 12 miles (cirka 19 km). OutdoorGearLab beskriver ett fast, stadigt steg som känns lägre än stacken.
Neutral, med smal häl. Det finns inget stödsystem. Doctors of Running finner mild central styrning från Lightstrike Pro-kärnan och en del lateral hjälp från hälens avfasning, men en mellanfot som smalnar av. RunRepeat mätte en hälbas på 82,4 mm mot ett genomsnitt på 91,1 mm och ger stabiliteten 65.
Testare hos Running Warehouse fann den mindre stabil än den första SL. För ett neutralt steg är det frihet; för en fot som rullar inåt är det jobb.
Snabbare ju mer du pressar. RunRepeat mätte 64,3 procent energiretur i framfoten, över genomsnittet på 61,4 procent, och 56,1 procent i hälen, upp från 48,7 procent på den första SL. OutdoorGearLab kände att returen växer med tempot, och testare hos Running Warehouse fann den livlig vid uptempo och tröskelpass.
Det är ingen tävlingssko: Doctors of Running kallar den snabb men inte den snabbaste i sin klass, och Running Shoes Guru hade svårt att hålla tempot på ett tempopass. Den böjer sig lätt, med 12,7 N i RunRepeats test mot ett genomsnitt på 15,5 N.
Läs mer
En mjuk kärna i ett fastare skal. En Lightstrike Pro-kärna längs hela skon ligger inuti ett skal av Lightstrike 2.0, enligt Doctors of Running och Foro Atletismo. RunRepeat mätte mellansulan till 36,8 AC, något fastare än genomsnittet på 35,5 AC.
Hur den känns beror på testaren. Doctors of Running kallar den lätt mjuk och fjädrande, och en testare hos Running Warehouse kände att framfoten bottnade sent i ett pass på 12 miles (cirka 19 km). OutdoorGearLab beskriver ett fast, stadigt steg som känns lägre än stacken.
Neutral, med smal häl. Det finns inget stödsystem. Doctors of Running finner mild central styrning från Lightstrike Pro-kärnan och en del lateral hjälp från hälens avfasning, men en mellanfot som smalnar av. RunRepeat mätte en hälbas på 82,4 mm mot ett genomsnitt på 91,1 mm och ger stabiliteten 65.
Testare hos Running Warehouse fann den mindre stabil än den första SL. För ett neutralt steg är det frihet; för en fot som rullar inåt är det jobb.
Snabbare ju mer du pressar. RunRepeat mätte 64,3 procent energiretur i framfoten, över genomsnittet på 61,4 procent, och 56,1 procent i hälen, upp från 48,7 procent på den första SL. OutdoorGearLab kände att returen växer med tempot, och testare hos Running Warehouse fann den livlig vid uptempo och tröskelpass.
Det är ingen tävlingssko: Doctors of Running kallar den snabb men inte den snabbaste i sin klass, och Running Shoes Guru hade svårt att hålla tempot på ett tempopass. Den böjer sig lätt, med 12,7 N i RunRepeats test mot ett genomsnitt på 15,5 N.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | OutdoorGearLab och Running Shoes Guru tycker att den är bekväm för vardagspass och snabbare lugna pass. | OutdoorGearLab, Running Shoes Guru |
| Långpass | Fungerar | Doctors of Running klarade 10 miles (cirka 16 km); flera testare hos Running Warehouse ville inte ta den längre än under 10 miles (cirka 16 km). | Doctors of Running, Running Warehouse |
| Tempopass | Gjord för det | Dess starkaste användning för Doctors of Running, Running Warehouse och RunRepeat. | RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse |
| Intervaller | Gjord för det | RunRepeat och Running Warehouse använde den på bana; Doctors of Running tycker att den går bra, även om den inte är det lättaste alternativet. | RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse |
| Tävling, halvmaraton | Fungerar | Foro Atletismo rekommenderar den för lopp upp till halvmaraton; RunRepeat ser en tävlingssko för nybörjare. | RunRepeat, Foro Atletismo |
| Tävling, maraton | Inte för det | RTINGS ger den 5,8 för tävling på maraton, och i-run hänvisar maratonlöpare till en mer dämpad adidas-modell. | RTINGS, i-run |
| Promenad | Fungerar | Doctors of Running bedömer den som bara delvis lämpad för promenader och att stå. | Doctors of Running |
Källa: OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Doctors of Running, Running Warehouse, RunRepeat, Foro Atletismo, RTINGS, i-run
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att SL 2 är en lätt, neutral träningssko som vaknar till liv i snabbare tempo, med lite inbyggd stabilitet. De går isär om hur mjuk den känns, hur rymlig framfoten är och hur länge yttersulan håller.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 85 av 100 och kallar den en värdig uppföljare till den första SL, men pekar på stabiliteten och yttersulan. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger den B+ för passform och B+ till A minus för prestanda: en studsig, lätt träningssko som förblir tillräckligt stabil. | Läs |
| OutdoorGearLab | Recension | Positiv | OutdoorGearLab ser en lätt, mångsidig vardagssko med mer kraft än sin klass, hämmad av en smal passform och begränsad stabilitet. | Läs |
| Running Shoes Guru | Recension | Blandad | Running Shoes Guru tycker att den är medel till bra: bekväm och välbyggd, men inget sticker ut. | Läs |
| Running Warehouse | Recension | Positiv | Testare hos Running Warehouse ger den högt betyg för fartpass och komfort, och kallar den en bättre löparsko än originalet. | Läs |
| Foro Atletismo | Recension | Blandad | Foro Atletismo gillar en snabb, rörlig sko med mycket bättre dämpning, men tycker att passformen är smal och att ovandelen är knapp på komfort. | Läs |
De är eniga
- Lätt och snabbRunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab och Running Warehouse lyfter alla fram den låga vikten och kvickheten i uptempo.
- Neutral, med lite stödRunRepeat, Doctors of Running och OutdoorGearLab beskriver alla en neutral sko med begränsad stabilitet, och testare hos Running Warehouse fann den mindre stabil än den första SL.
- Mångsidig i olika temponRunRepeat, OutdoorGearLab och Doctors of Running använde den till allt från jämna kilometer till tempo- och banpass.
De går isär
- Mjuk eller fast?Testare hos Running Warehouse fann mellansulan mjuk och ibland sladdig, och Doctors of Running kallar den lätt mjuk. OutdoorGearLab beskriver ett fast, stadigt steg och Running Shoes Guru en medelmjuk känsla som inte är plyschig. RunRepeat mätte 36,8 AC, något fastare än genomsnittet.
- Rymlig eller smal?RunRepeat listar en rymlig passform bland fördelarna. Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru och Foro Atletismo beskriver alla en snäv eller smal passform, särskilt vid mellanfoten.
- Hur länge håller yttersulan?RunRepeat listar yttersulans hållbarhet som en nackdel, med ett djupare märke än den första SL i nötningstestet. Doctors of Running, Running Shoes Guru och OutdoorGearLab såg lite eller inget slitage, och Foro Atletismo räknar med cirka 750 km.
Så är den byggd
En enkel träningskonstruktion: en Lightstrike Pro-kärna insvept i Lightstrike 2.0, utan platta, en ovandel i konstruerat mesh med en tjock tunga utan sidoinsatser och en gummiyttersula som inte är Continental.
En Lightstrike Pro-kärna inuti Lightstrike 2.0, utan platta, ett mycket andningsbart mesh med en tunga på 12,7 mm och en gummiyttersula på 3,6 mm.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | Andningsförmåga 5 / 5 |
| 2 | Plös | 12,7 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 2 / 5 |
| 4 | MellansulaLightstrike Pro och Lightstrike 2.0 | Hårdhet 36,8 AC |
| 5 | Platta | – |
| 6 | Innersula | 3,4 mm |
| 7 | Yttersula | 3,6 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 35 mm häl, 26 mm framfot; uppmätt: 3,6 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Foro Atletismo, i-run.
Ovandel. Ett konstruerat mesh som fick 5 av 5 i andningsförmåga i RunRepeats test, mot ett genomsnitt på 3,6, och som OutdoorGearLab fann mycket andningsbart. Doctors of Running tyckte att det var lite tjockt och varmt, med ett något skrapigt foder, och Running Shoes Guru avråder från att springa utan strumpor.
Plös. Vadderad och utan sidoinsatser. RunRepeat mätte 12,7 mm stoppning, mot ett genomsnitt på 5,8 mm och upp från 4,1 mm på den första SL. Hos Doctors of Running gled den vid snabba svängar.
Häl. En flexibel hälkappa, som fick 2 av 5 i styvhet av RunRepeat, inuti en rikligt vadderad kant enligt Doctors of Running.
Mellansula. En Lightstrike Pro-kärna längs hela skon inkapslad i Lightstrike 2.0, där den första SL bara hade en bit Lightstrike Pro i framfoten. Foro Atletismo noterar ett lateralt spår som hjälper skummet att flexa.
Platta. Ingen platta av något slag, enligt OutdoorGearLab och Running Shoes Guru.
Innersula. Tunn, 3,4 mm mot ett genomsnitt på 4,4 mm i RunRepeats labb. i-run listar den som icke löstagbar.
Yttersula. Gummi, men inte den Continental-blandning som finns i adidas toppmodeller, enligt RunRepeat och Running Shoes Guru. RunRepeat mätte 3,6 mm i tjocklek och 0,69 i grepp i vått mot ett genomsnitt på 0,53; Foro Atletismo fann att den kan halka på släta blöta ytor.
Läs mer
En enkel träningskonstruktion: en Lightstrike Pro-kärna insvept i Lightstrike 2.0, utan platta, en ovandel i konstruerat mesh med en tjock tunga utan sidoinsatser och en gummiyttersula som inte är Continental.
1. Ovandel. Ett konstruerat mesh som fick 5 av 5 i andningsförmåga i RunRepeats test, mot ett genomsnitt på 3,6, och som OutdoorGearLab fann mycket andningsbart. Doctors of Running tyckte att det var lite tjockt och varmt, med ett något skrapigt foder, och Running Shoes Guru avråder från att springa utan strumpor.
2. Plös. Vadderad och utan sidoinsatser. RunRepeat mätte 12,7 mm stoppning, mot ett genomsnitt på 5,8 mm och upp från 4,1 mm på den första SL. Hos Doctors of Running gled den vid snabba svängar.
3. Häl. En flexibel hälkappa, som fick 2 av 5 i styvhet av RunRepeat, inuti en rikligt vadderad kant enligt Doctors of Running.
4. Mellansula. En Lightstrike Pro-kärna längs hela skon inkapslad i Lightstrike 2.0, där den första SL bara hade en bit Lightstrike Pro i framfoten. Foro Atletismo noterar ett lateralt spår som hjälper skummet att flexa.
5. Platta. Ingen platta av något slag, enligt OutdoorGearLab och Running Shoes Guru.
6. Innersula. Tunn, 3,4 mm mot ett genomsnitt på 4,4 mm i RunRepeats labb. i-run listar den som icke löstagbar.
7. Yttersula. Gummi, men inte den Continental-blandning som finns i adidas toppmodeller, enligt RunRepeat och Running Shoes Guru. RunRepeat mätte 3,6 mm i tjocklek och 0,69 i grepp i vått mot ett genomsnitt på 0,53; Foro Atletismo fann att den kan halka på släta blöta ytor.
Hållbarhet. Blandade signaler. RunRepeat mätte ett märke på 1,1 mm i nötningstestet, genomsnittligt men djupare än de 0,7 mm som den första SL fick, och gav meshen i tåboxen 1 av 5, mot 5 av 5 för stoppningen i hälen. Doctors of Running såg inget slitage efter cirka 40 miles (cirka 64 km), Running Shoes Guru lite efter 55 miles (cirka 89 km), och Foro Atletismo räknar med cirka 750 km.
Hållbarhet. Blandade signaler. RunRepeat mätte ett märke på 1,1 mm i nötningstestet, genomsnittligt men djupare än de 0,7 mm som den första SL fick, och gav meshen i tåboxen 1 av 5, mot 5 av 5 för stoppningen i hälen. Doctors of Running såg inget slitage efter cirka 40 miles (cirka 64 km), Running Shoes Guru lite efter 55 miles (cirka 89 km), och Foro Atletismo räknar med cirka 750 km.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
| – |
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: RunRepeat, Doctors of Running, i-run, Foro Atletismo, RTINGS, OutdoorGearLab.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Böjkraft |
|
Storlek och passform
De flesta testare tycker att den följer storleken, men RunRepeats läsare och Foro Atletismo föreslår större storlek för en snäv fot.
Längd
Blandade omdömen
Bredder
standard och bred
Utrymme för tårna
Avsmalnande vid tårna. RunRepeat mätte 71,7 mm vid stortån mot ett genomsnitt på 73,2 mm och 26,2 mm i höjd mot 27,0 mm. Doctors of Running fann att tåskyddet smalnar av tåboxen, och Running Shoes Guru fann den trång.
RunRepeat, Doctors of Running, Running Shoes Guru
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru och Running Warehouse fann alla att den följer storleken i längd. RunRepeats läsaromröstning, med 397 svar, säger att den är en halv storlek liten, och Foro Atletismo föreslår en halv storlek större för träning, eller en hel storlek om din framfot är trång.
Bredden är det verkliga problemet: mellanfoten är smal för OutdoorGearLab och något snäv för Doctors of Running. RunRepeat och OutdoorGearLab listar en bred version, och OutdoorGearLab föreslår att man provar båda.
Om du ligger mellan två storlekar eller har en bred framfot, prova den innan du väljer.
RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Running Warehouse, Foro Atletismo
Mot Adizero SL
En mjukare, studsigare andra version: Lightstrike Pro går nu längs hela skon, ovandelen är lättare, och steget ger upp en del av den första SL:s fasthet och stabilitet.
Behåll den första Adizero SL om du gillade dess fastare, tätare och stabilare steg, eller använde den för gymträning och crosstraining: testare hos Running Warehouse föredrog den där. Byt till SL 2 om du mest springer och vill ha mer fjädring i fart.
Versionshistorik: Adizero SL till Adizero SL 2
Lightstrike Pro längs hela skon. Den första SL hade en liten bit Lightstrike Pro i framfoten; SL 2 har en kärna längs hela skon, enligt RunRepeat och Doctors of Running. (RunRepeat, Doctors of Running)
Mer fjädring. RunRepeat mätte energireturen i hälen upp från 48,7 till 56,1 procent, och Doctors of Running fann den märkbart studsigare. (RunRepeat, Doctors of Running)
Högre stack, eller inte?. Doctors of Running och Foro Atletismo rapporterar en högre stack, cirka 3 mm mer enligt Foro Atletismo, medan RunRepeat mätte samma 34,9 mm häl på båda versionerna. (RunRepeat, Doctors of Running, Foro Atletismo)
Lättare, tjockare tunga. Foro Atletismo anger den som cirka 4 g lättare. RunRepeat mätte en tunga med tre gånger så tjock stoppning, vilket de anser vara onödigt. (RunRepeat, Foro Atletismo)
Mindre stabil, mindre slitstark yttersula. Testare hos Running Warehouse fann den första SL fastare och stabilare. RunRepeat mätte en mjukare yttersula med sämre nötningsmotstånd. (RunRepeat, Running Warehouse)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Adizero SL 2 inte gör.
Adidas Adizero SL 2 | Adidas Adizero Evo SL | Adidas Adizero Boston 13 | Hoka Mach 7 | Saucony Ride 19 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Snabbare | Mer dämpning | Lägre drop | Stabilare |
| Drop | 9 mm | 7 mm | 7 mm | 5 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 35 mm | 37 mm | 37 mm | 37 mm | 38 mm |
| Vikt | 236 g | 230 g | 255 g | 241 g | 255 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Har Adidas Adizero SL 2 en kolfiberplatta?
Nej. Adizero SL 2 har ingen kolfiberplatta och ingen platta av något slag, enligt OutdoorGearLab och Running Shoes Guru. Farten kommer från en Lightstrike Pro-kärna längs hela skon inuti fastare Lightstrike 2.0-skum, som RunRepeat mätte till 64,3 procent energiretur i framfoten.
Följer Adizero SL 2 storleken?
I längd för det mesta, ja: Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru och Running Warehouse säger alla normal för storleken. RunRepeats 397 läsarröster säger en halv storlek liten, och Foro Atletismo föreslår en halv storlek större för en snäv framfot. Passformen är smal vid mellanfoten, så prova den om du ligger mellan två storlekar.
Hur hög är droppen på Adizero SL 2?
Adizero SL 2 har en drop på 9 mm, adidas värde som förmedlas av RunRepeat, med en häl på 35 mm och en framfot på 26 mm. Doctors of Running och i-run anger 10 mm, och labben är oeniga: RunRepeat mätte 8,2 mm, RTINGS 10,1 mm. Hur som helst är det en högre drop än på de flesta neutrala landsvägsskor.
Är Adizero SL 2 bra för maraton?
Som träningssko, ja; som tävlingssko för maraton, inte riktigt. RTINGS ger den 5,8 för tävling på maraton mot 6,7 för 5 km och 10 km, Foro Atletismo rekommenderar den för lopp upp till halvmaraton, och i-run hänvisar maratonlöpare till en mer dämpad adidas-modell.
Adizero SL 2 eller Adizero Evo SL?
Evo SL är det snabbare, lättare alternativet: 230 g i vår katalog mot 236 g, och RunRepeat pekar löpare som vill ha en mellansula helt i Lightstrike Pro mot den. SL 2 behåller ett fastare skal i Lightstrike 2.0 runt sin Lightstrike Pro-kärna och en högre drop, 9 mm mot 7 mm.
Finns det en bred Adizero SL 2?
Ja. RunRepeat och OutdoorGearLab listar båda normal och bred version. Med tanke på den smala mellanfot som OutdoorGearLab och Doctors of Running beskriver bör löpare med breda fötter prova den breda versionen, som OutdoorGearLab föreslår.
Är Adizero SL 2 bra för tyngre löpare?
Vanligtvis inte förstavalet. RunRepeat hänvisar tyngre löpare som vill ha rikligt med dämpning till andra skor, OutdoorGearLab noterar att tyngre löpare kan tycka att den är lite mjuk, och i-run listar den för löpare under 85 kg. En mer dämpad, stabilare träningssko är ofta en tryggare vardagssko.
Källor
- RunRepeat, adidas Adizero SL2 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Adidas Adizero SL 2 Review (Matt Klein, July 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, adidas Adizero SL2 running shoe review (November 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- OutdoorGearLab, adidas Adizero SL2 review (Nathaniel Bailey, January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Shoes Guru, Adidas adizero SL 2 review (Larry Lam, September 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, adidas adizero SL 2 review (June 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
- Foro Atletismo, adidas Adizero SL 2 (Jónatan Simón, February 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- i-run, adidas Adizero SL2 men’s. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- runningwarehouse.com · Stackhöjd framfot, Vikt, US M9, Stöd och Platta, uppgivet
- i-run.fr · Underlag, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



