
Adidas Adizero Boston 13 -arvostelu
Adidaksen pitkäaikainen vauhtikenkä saa enemmän Lightstrike Prota, jäykemmän kantatuen ja kapeamman kärkitilan. Arvostelijat ovat yhtä mieltä siitä, mitä se tekee hyvin, ja kiistelevät koosta.
- Drop
- 6 mm
- Kannan korkeus
- 36 mm
- Päkiä
- 30 mm
- Paino
- 255 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Muu
Tuomiomme
Tehty nopeille päiville.
Boston 13 on kova ja vakaa vauhtiharjoituskenkä lasikuitutangoilla, joka antaa parhaansa vauhdin noustessa. Se sopii keskijalalle ja päkiälle alastuville, joilla on kapeat tai normaalit jalat ja jotka haluavat yhden kengän tehoharjoituksiin ja nopeampiin pitkiin suorituksiin.
Vahvuudet
- Napakka ja reagoiva vauhtikestävyys- ja kisavauhdilla
- Enemmän Lightstrike Pro -vaahtoa kuin Boston 12:ssa
- Jäykempi kantatuki ja pehmustettu, sivuilta kiinnitetty kieli
- Erittäin kestävä ulkopohja
Heikkoudet
- Kapeneva, tiukka kärkitila
- Kova ja jäykkä hitailla, rauhallisilla lenkeillä
- Ohut päällinen, joka kuluu aikaisin
- Vähän kantapään vaimennusta kantapäälle alastuville
Kenelle sopii
- Alastut keskijalalle tai päkiälle
- Juokset vauhtikestävyyttä, intervalleja ja 5-10 km:n kisoja
- Pidät kovasta, vakaasta ajosta
- Haluat yhden kengän tehoharjoituksiin ja nopeisiin pitkiin lenkkeihin
Kenen kannattaa ohittaa
- Alastut kantapäälle ja haluat vaimennusta
- Päkiäsi on leveä
- Suurin osa juoksustasi on rauhallista
Kenkäprofiili
Missä Adizero Boston 13 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.
| Akseli | Adizero Boston 13 |
|---|---|
| Vaimennus | 24 |
| Keveys | 60 |
| Vakaus | 30 |
| Drop | 20 |
| Reagoivuus | 80 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino255 g, kevyempi kuin 59 % kengistä
Drop6 mm, matalampi kuin 59 % kengistä
Kannan korkeus36 mm, matalampi kuin 69 % kengistä
Päkiän korkeus30 mm, matalampi kuin 56 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 4 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Kova, mutta enemmän vaahtoa kuin ennen. Enemmän Lightstrike Prota päkiän alla kovemman, 40,5 AC:n Lightstrike-kerroksen päällä: suojaava vauhdissa, vähemmän jolkottelussa.
Vakaa, kun painat, kapea takaa. Maksimaalinen vääntöjäykkyys ja nyt 4 / 5:n kantatuki antavat vakaan jalansijan, vaikka kantaosa itsessään on kapea.
Napakka edestä. Energy Rods 2.0 ovat lasikuitua, eivät hiilikuitua; RunRepeat mittasi päkiän energian palautumiseksi 69,7 prosenttia, missä lisävaahto on.
Kova, mutta enemmän vaahtoa kuin ennen. Adidas lisäsi Lightstrike Prota päkiän alle: RunRepeat laskee noin 14 prosenttia enemmän, ja Believe in the Run raportoi saman. Sen alla on kovempi Lightstrike-kerros, ja RunRepeat mittasi välipohjan kovuudeksi 40,5 AC, kovemmalla puolella.
Tulos suojaa vauhdissa mutta ei jolkottelussa. RTINGS tunsi jalkojensa olevan hakatut pitkien harjoitusten loppupuolella ja havaitsi kantaosan suojan vajaaksi.
Vakaa, kun painat, kapea takaa. RunRepeat antoi vääntöjäykkyydelle maksimin ja uudelle kantatuelle 4 / 5, kun Boston 12:lla se oli 1 / 5. RTINGS arvioi sivuttaisvakauden erinomaiseksi.
Heikko kohta on kantaosan leveys: RunRepeat mittasi kapean kantaosan, joka rajoittaa vakautta kantapäälle alastuvilla juoksijoilla.
Napakka edestä. Energy Rods 2.0 kulkevat kengän koko pituuden. Adidaksen oma kuvaus, jonka Running Warehouse siteeraa, kutsuu niitä lasikuiduksi, ja RTINGS listaa myös lasikuitutangot, joten kyseessä ei ole hiilikuitulevykenkä, mitä jotkin sivut ikinä sanovatkaan.
RTINGS kuvaa kovaa, napakkaa päkiää, joka sopii lyhyille kisoille, ja RunRepeat toteaa tankojen tuntuvan yhä jäykiltä.
Lue lisää
Kova, mutta enemmän vaahtoa kuin ennen. Adidas lisäsi Lightstrike Prota päkiän alle: RunRepeat laskee noin 14 prosenttia enemmän, ja Believe in the Run raportoi saman. Sen alla on kovempi Lightstrike-kerros, ja RunRepeat mittasi välipohjan kovuudeksi 40,5 AC, kovemmalla puolella.
Tulos suojaa vauhdissa mutta ei jolkottelussa. RTINGS tunsi jalkojensa olevan hakatut pitkien harjoitusten loppupuolella ja havaitsi kantaosan suojan vajaaksi.
Vakaa, kun painat, kapea takaa. RunRepeat antoi vääntöjäykkyydelle maksimin ja uudelle kantatuelle 4 / 5, kun Boston 12:lla se oli 1 / 5. RTINGS arvioi sivuttaisvakauden erinomaiseksi.
Heikko kohta on kantaosan leveys: RunRepeat mittasi kapean kantaosan, joka rajoittaa vakautta kantapäälle alastuvilla juoksijoilla.
Napakka edestä. Energy Rods 2.0 kulkevat kengän koko pituuden. Adidaksen oma kuvaus, jonka Running Warehouse siteeraa, kutsuu niitä lasikuiduksi, ja RTINGS listaa myös lasikuitutangot, joten kyseessä ei ole hiilikuitulevykenkä, mitä jotkin sivut ikinä sanovatkaan.
RTINGS kuvaa kovaa, napakkaa päkiää, joka sopii lyhyille kisoille, ja RunRepeat toteaa tankojen tuntuvan yhä jäykiltä.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Vauhtikestävyys | Tehty siihen | Sen päätehtävä, jokaisen arvostelijan mukaan. | RunRepeat, Believe in the Run, Runnea |
| Intervallit | Tehty siihen | Kova ja napakka edestä lyhyille, nopeille toistoille. | RTINGS |
| Puolimaratonkilpailu | Kelpaa | RTINGS pitää sitä luotettavana mutta ei optimoituna pidemmille kisoille. | RTINGS |
| Maratonkilpailu | Kelpaa | Runnea näkee sen toimivan nopeille maratoonareille; hitaammille maratoonareille enemmän vaimennusta on parempi. | Runnea |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Vakaa matkalla, vaikka RTINGS havaitsi vaimennuksen heikkenevän loppupuolella. | RTINGS, Runnea |
| Peruskestävyyslenkit | Ei siihen | Liian jäykkä ja kova rauhallisella teholla RTINGSin ja Believe in the Runin mukaan. | Believe in the Run, RTINGS |
Lähde: RunRepeat, Believe in the Run, Runnea, RTINGS
Mitä testit sanovat
Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Boston 13 on kova, monipuolinen vauhtikenkä, jonka päkiä on aiempaa tiukempi. Mielipiteet jakautuvat koosta, kantaosan vakaudesta ja siitä, kuinka paljon kenkä kokonaisuutena miellyttää.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 88 / 100 ja kehuu nopeutta, mutta kapeneva kärkitila on ahdas leveille jaloille. | Lue |
| Believe in the Run | Arvostelu | Vaihteleva | Believe in the Run sijoittaa sen C-luokkaansa: monipuolinen ja luotettava, mutta ei erikoistunut mihinkään. | Lue |
| RTINGS | Laboratorio | Vaihteleva | RTINGS antaa maratonkilpailuun 6,9 / 10: vankka harjoituskenkä nopeammille tehoharjoituksille, ei kisaoptimoitu, ja kantaosan vaimennus jää vajaaksi. | Lue |
| Runnea | Arvostelu | Myönteinen | Runnea on myönteinen 400 km:n jälkeen: yksi monipuolisimmista harjoituskengistä, vaikka päällisessä näkyi kestävyysongelmia. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Ensisijaisesti vauhti- ja tehoharjoituskenkäRunRepeat, Believe in the Run ja Runnea sijoittavat sen kaikki parhaimmilleen vauhtilenkeillä ja nopeammissa harjoituksissa.
- Kova jalan allaRunRepeat mittasi kovan välipohjan, ja Believe in the Run sekä RTINGS kuvaavat kovaa ajoa, joka on raskasta hitailla vauhdeilla.
- Kapea edestäRunRepeat, RTINGS ja Runnea nostavat esiin kapean päkiän, joka ei sovi leveille jaloille.
- Tehty alastuttavaksi edemmäsRunRepeat ja RTINGS ohjaavat keskijalalle ja päkiälle alastuvat sen pariin ja kantapäälle alastuvat pois.
Mielipiteet jakautuvat
- Vastaa kokoa vai puoli kokoa isompi?RunRepeatin lukijaäänestys, Believe in the Run ja RTINGS pitävät sitä kokoa vastaavana. Useat Running Warehousen välittämät asiakasarvostelut pitivät sitä pienenä ja ehdottavat puolta kokoa isompaa, ja Runnea ehdottaa samaa leveille jaloille.
- Kuinka vakaa kantaosa on?RunRepeat näkee kapean kantaosan vakauden rajoitteena; RTINGS arvioi sivuttaisvakauden erinomaiseksi.
- Kuinka hyvä se on kokonaisuutena?RunRepeat arvioi sen korkealle. Believe in the Run on paljon viileämpi, sijoittaa sen C-luokkaansa ja pitää sitä lisävaahdosta huolimatta lähellä Boston 12:ta.
Miten se on rakennettu
Kaksoisvaahtoinen superharjoituskenkä: Lightstrike Pro päällä, kovempaa Lightstrikeä alla, Energy Rods 2.0 niiden välissä ja ulkopohjassa Continental-kumin ja Lighttraxionin yhdistelmä.
Kaksoisvaahtoinen superharjoituskenkä: Lightstrike Pro päällä, kovempaa Lightstrikeä alla, Energy Rods 2.0 niiden välissä ja vain 2,3 mm paksu Continental-kumin ja Lighttraxionin ulkopohja.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered mesh -verkko | Hengittävyys 4 / 5 |
| 2 | Kieli | 2,9 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 4 / 5 |
| 4 | VälipohjaLightstrike Pro ja Lightstrike | Kovuus 40,5 AC |
| 5 | LevyEnergy Rods 2.0 | Vääntö 5 / 5 |
| 6 | Irtopohjallinen | 3,3 mm |
| 7 | UlkopohjaContinental-kumi ja Lighttraxion | 2,3 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 36 mm, päkiä 30 mm; mitattu: ulkopohja 2,3 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Believe in the Run, RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS.
Päällinen. Ohut, jäykkä mono-mesh synteettisistä langoista ja läpinäkyvistä TPU-kuiduista, joka hengittää hyvin ilman suuria ilmanvaihtoaukkoja RunRepeatin lähikuvassa. Adidas uudisti sen pehmeämpää sisääntuloa varten uusilla nauhareunuksilla ja enemmän pehmustetta kantapehmusteessa.
Kieli. Nyt sivuilta kiinnitetty, mikä korjaa Boston 12:n yleisen puutteen. RunRepeat mittasi saman ohuen pehmusteen kuin ennen, 2,9 mm, ja vahvistetut nauharei’ät.
Kanta. Boston 12:n lähes olematon kilpakengän kantatuki väistyy pehmustetun ja paljon jäykemmän tieltä: 4 / 5 RunRepeatin testissä, kun aiemmin 1 / 5. Believe in the Run huomauttaa, että jotkut Boston 12:n omistajat olivat valittaneet akillesjänteen hankauksesta.
Välipohja. Kaksi vaahtoa: Lightstrike Pro päällä, noin 14 prosenttia enemmän kuin Boston 12:ssa ja enimmäkseen päkiän alla, kovemman Lightstrike-pohjan päällä, jonka kovuus mitattiin 40,5 AC ja joka täyttää enemmän kantaosaa, noin 2 mm aiempaa matalammalla pohjan korkeudella. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 63,4 prosenttia kantapäässä ja 69,7 prosenttia päkiässä, missä lisä-Lightstrike Pro on. RTINGS havaitsi suuremman, kolmiomaisemman jalkaholvin loven, joka kaventaa keskijalkaa.
Levy. Koko pituuden tangot yhden levyn sijaan. Adidaksen kuvaus, jonka Running Warehouse siteeraa, kutsuu niitä lasikuiduksi, ja RTINGS korjasi arvostelunsa hiilikuidusta lasikuiduksi; RunRepeat kirjoittaa yhä hiilikuidusta. Ne saivat RunRepeatin taivutustestissä keskimääräisen 15,4 N mutta tekivät kengästä maksimaalisen jäykän vääntöä vastaan.
Irtopohjallinen. Irrotettava ja 3,3 mm paksu, hieman keskimääräistä ohuempi RunRepeatin mittauksessa.
Ulkopohja. Continental-kumia irtioton alueen alla ja Lighttraxionia, kevyempää valettua polyuretaaniyhdistettä, jota käytettiin ensimmäisen kerran Adios Pro 4:ssä, muualla, keskellä lovi, joka paljastaa vaahdon. RunRepeat mittasi 2,3 mm:n kerroksen ja pitokertoimeksi 0,47.
Lue lisää
Kaksoisvaahtoinen superharjoituskenkä: Lightstrike Pro päällä, kovempaa Lightstrikeä alla, Energy Rods 2.0 niiden välissä ja ulkopohjassa Continental-kumin ja Lighttraxionin yhdistelmä.
1. Päällinen. Ohut, jäykkä mono-mesh synteettisistä langoista ja läpinäkyvistä TPU-kuiduista, joka hengittää hyvin ilman suuria ilmanvaihtoaukkoja RunRepeatin lähikuvassa. Adidas uudisti sen pehmeämpää sisääntuloa varten uusilla nauhareunuksilla ja enemmän pehmustetta kantapehmusteessa.
2. Kieli. Nyt sivuilta kiinnitetty, mikä korjaa Boston 12:n yleisen puutteen. RunRepeat mittasi saman ohuen pehmusteen kuin ennen, 2,9 mm, ja vahvistetut nauharei’ät.
3. Kanta. Boston 12:n lähes olematon kilpakengän kantatuki väistyy pehmustetun ja paljon jäykemmän tieltä: 4 / 5 RunRepeatin testissä, kun aiemmin 1 / 5. Believe in the Run huomauttaa, että jotkut Boston 12:n omistajat olivat valittaneet akillesjänteen hankauksesta.
4. Välipohja. Kaksi vaahtoa: Lightstrike Pro päällä, noin 14 prosenttia enemmän kuin Boston 12:ssa ja enimmäkseen päkiän alla, kovemman Lightstrike-pohjan päällä, jonka kovuus mitattiin 40,5 AC ja joka täyttää enemmän kantaosaa, noin 2 mm aiempaa matalammalla pohjan korkeudella. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 63,4 prosenttia kantapäässä ja 69,7 prosenttia päkiässä, missä lisä-Lightstrike Pro on. RTINGS havaitsi suuremman, kolmiomaisemman jalkaholvin loven, joka kaventaa keskijalkaa.
5. Levy. Koko pituuden tangot yhden levyn sijaan. Adidaksen kuvaus, jonka Running Warehouse siteeraa, kutsuu niitä lasikuiduksi, ja RTINGS korjasi arvostelunsa hiilikuidusta lasikuiduksi; RunRepeat kirjoittaa yhä hiilikuidusta. Ne saivat RunRepeatin taivutustestissä keskimääräisen 15,4 N mutta tekivät kengästä maksimaalisen jäykän vääntöä vastaan.
6. Irtopohjallinen. Irrotettava ja 3,3 mm paksu, hieman keskimääräistä ohuempi RunRepeatin mittauksessa.
7. Ulkopohja. Continental-kumia irtioton alueen alla ja Lighttraxionia, kevyempää valettua polyuretaaniyhdistettä, jota käytettiin ensimmäisen kerran Adios Pro 4:ssä, muualla, keskellä lovi, joka paljastaa vaahdon. RunRepeat mittasi 2,3 mm:n kerroksen ja pitokertoimeksi 0,47.
Kestävyys. Vahva jalan alla, heikompi päältä. RunRepeat mittasi ulkopohjan kulumaksi vain 0,5 mm, parhaita testaamistaan, ja kantapään pehmuste kesti arvosanalla 4 / 5. Ohut päällinen sai kärkitilan kestävyydestä 2 / 5, joten verkko menee todennäköisesti ennen kumia.
Kestävyys. Vahva jalan alla, heikompi päältä. RunRepeat mittasi ulkopohjan kulumaksi vain 0,5 mm, parhaita testaamistaan, ja kantapään pehmuste kesti arvosanalla 4 / 5. Ohut päällinen sai kärkitilan kestävyydestä 2 / 5, joten verkko menee todennäköisesti ennen kumia.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
| – |
| Paino, US M9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
| Julkaisuvuosi |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Believe in the Run, Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Hengittävyys |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
| Taivutusvoima |
|
Koko ja istuvuus
Useimmat testaajat sanovat kokoa vastaavaksi; jotkut asiakkaat pitivät sitä pienenä. Leveiden jalkojen kannattaa ottaa isompi koko tai katsoa muualta.
Pituus
Ristiriitaisia kokemuksia
Leveydet
normaali ja leveä
Varvastila
Kapea leveille jaloille. RunRepeat mittasi kapenevan kärkitilan, 70,6 mm, korkeus 28,3 mm, ja Runnea kutsuu lestiä kapeaksi neuvoen puolta kokoa isompaa leville jaloille. RTINGS antaa silti päkiän leveyden istuvuudelle hyvän arvosanan, 8,9 / 10.
RunRepeat, RTINGS, Runnea
Testaajien koko kokomuistiinpanot
RunRepeatin lukijaäänestys, Believe in the Run ja RTINGS kutsuvat kaikki Boston 13:a kokoa vastaavaksi. Running Warehouse välittää useita asiakasarvosteluja, joiden mukaan se on pieni, yksi noin puoli kokoa pienempi kuin Boston 12, neuvolla ottaa puoli kokoa isompi. Runnea ehdottaa puolta kokoa isompaa leville jaloille.
Tiukempi istuvuus on todellinen: RunRepeat mittasi kärkitilan 70,6 mm:ksi, kun Boston 12:ssa se oli 73,2 mm, ja Running Warehouse kuvaa napakkaa kantaosaa, keskijalkaa ja kärkitilaa. Believe in the Runin yksi testaaja tarvitsi juoksijan silmukan estämään kantapään nousun.
Leveydet: RunRepeat listaa normaalin ja leveän, kun taas Running Warehouse myy vain D-leveyttä. Jos olet kokojen välissä tai päkiäsi on leveä, kokeile molempia kokoja.
RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, Runnea
Vs Boston 12
Enemmän vaahtoa, parempi kantaosa ja kapeampi kärkitila: kolmastoista on hieman kevyempi ja tiukemmin kiinni, ja anteeksiantamattomampi leveille jaloille.
Pidä Boston 12, jos päkiäsi on leveämpi: kolmastoista on selvästi tiukempi edestä. Siirry kolmeentoista, jos 12:n löysä kantaosa tai liukas kieli vaivasi, tai jos alastut keskijalalle ja haluat enemmän vaahtoa jalan etuosan alle.
Versiohistoria: Boston 12 - Adizero Boston 13
Enemmän Lightstrike Prota. Noin 14 prosenttia enemmän kilpavaahtoa päkiän alla RunRepeatin ja Believe in the Runin mukaan. (RunRepeat, Believe in the Run)
Oikea kantatuki. RunRepeat antoi kantatuen jäykkyydelle 4 / 5, kun Boston 12:lla se oli 1 / 5, ja kantapehmustetta on enemmän. (RunRepeat, Believe in the Run)
Sivuilta kiinnitetty, pehmustettu kieli. Boston 12:n yleinen valituksen aihe, nyt korjattu. (RunRepeat, Believe in the Run)
Kapeampi kärkitila. RunRepeat mittasi 70,6 mm verrattuna Boston 12:n 73,2 mm:iin. (RunRepeat)
Hieman kevyempi, matalampi drop. RunRepeat mittasi 254 g verrattuna 261 g:aan; Believe in the Run huomauttaa dropin laskeneen 7 mm:stä 6 mm:iin. (RunRepeat, Believe in the Run)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Adizero Boston 13 ei tee.
Adidas Adizero Boston 13 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Speed 5 | Puma Deviate Nitro 4 | ASICS Superblast 3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Kevyempi | Pehmeämpi | Nopeampi | Enemmän vaimennusta |
| Drop | 6 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Kannan korkeus | 36 mm | 37 mm | 36 mm | 38 mm | 47 mm |
| Paino | 255 g | 230 g | 238 g | 250 g | 238 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Onko Adidas Boston 13:ssa hiilikuitulevy?
Ei. Boston 13:ssa on Energy Rods 2.0 -tangot, joita adidaksen kuvaus Running Warehousella kutsuu koko pituuden lasikuiduksi ja jotka RTINGS listaa myös lasikuitutangoiksi. Jotkin sivut mainitsevat hiilikuidun, mutta tangot ovat lasikuitua, minkä vuoksi kenkä tuntuu jäykältä mutta vähemmän aggressiiviselta kuin hiilikuitukilpakenkä.
Onko Boston 13 pieni?
Testaajien mukaan ei: RunRepeatin lukijaäänestys, Believe in the Run ja RTINGS kutsuvat sitä kaikki kokoa vastaavaksi. Jotkin Running Warehousen välittämät asiakkaat pitivät sitä pienenä ja ottivat puoli kokoa isomman. Kärkitila on kapeampi kuin Boston 12:ssa, joten leveät jalat tarvitsevat todennäköisimmin lisätilaa.
Mikä muuttui Boston 12:n ja Boston 13:n välillä?
Boston 13:ssa on noin 14 prosenttia enemmän Lightstrike Prota, paljon jäykempi kantatuki, pehmustettu ja sivuilta kiinnitetty kieli sekä hieman matalampi drop. Se on hieman kevyempi, mutta RunRepeat mittasi kapeamman kärkitilan, 70,6 mm verrattuna 73,2 mm:iin.
Boston 13 vai Evo SL?
Boston 13 on kovempi, vakaampi ja tehty tehoharjoituksiin, lasikuitutangoilla; Evo SL on kevyempi ja levytön, ja monipuolisempi arjessa. Keskijalalle alastuvat, jotka haluavat hallintaa vauhdissa, kallistuvat Bostoniin; neutraalit juoksijat, jotka haluavat yhden kengän useimpiin lenkkeihin, Evo SL:ään.
Voiko Boston 13:lla juosta maratonin?
Nopeammat juoksijat voivat. Runnea näkee sen toimivan nopeille maratoonareille ja ehdottaa hitaammille enemmän vaimennusta, ja RTINGS pitää sitä luotettavana mutta ei optimoituna pidemmille kisoille, vaimennuksen heiketessä loppupuolella. Useimmat haluavat sen tehoharjoituksiin ja lyhyempiin kisoihin.
Lähteet
- RunRepeat, adidas Adizero Boston 13 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Katsottu 9.10.2026.
- Believe in the Run, Adidas Adizero Boston 13 Review. Katsottu 9.10.2026.
- RTINGS, adidas Adizero Boston 13 review (updated October 2025). Katsottu 9.10.2026.
- Running Warehouse, adidas adizero Boston 13 Men’s Shoes. Katsottu 9.10.2026.
- Runnea, Adidas Adizero Boston 13. Katsottu 9.10.2026.
- RunRepeat, adidas Adizero EVO SL lab review. Katsottu 9.10.2026.
- roadtrailrun.com · Julkaisuvuosi, ilmoitettu
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



