
Adidas Adizero Boston 13 test
Adidas’ mangeårige tempo-sko får mer Lightstrike Pro, en stivere hælkappe og en trangere tåboks. Testerne er enige om hva den gjør godt, og uenige om størrelsen.
- Drop
- 6 mm
- Hælstack
- 36 mm
- Forfot
- 30 mm
- Vekt
- 255 g
- Støtte
- Nøytral
- Plate
- Annen
Vår dom
Laget for de raske dagene.
Boston 13 er en fast, stabil tempotreningssko med glassfiberstaver som yter best når farten går opp. Den passer midtfot- og forfotløpere med smale til normale føtter som vil ha én sko til økter og raskere lange turer.
Sterke sider
- Rask og responsiv i tempo og konkurransefart
- Mer Lightstrike Pro-skum enn Boston 12
- Stivere hælkappe og polstret tunge festet til sidene
- Svært slitesterk yttersåle
Svake sider
- Spiss, trang tåboks
- Fast og stiv på rolige turer
- Tynn overdel som slites tidlig
- Lite hælutdemping for hælløpere
Hvem den passer for
- Du lander på midtfoten eller forfoten
- Du løper tempo, intervaller og konkurranser på 5 til 10 km
- Du liker en fast, stabil gange
- Du vil ha én sko til økter og raske langturer
Hvem bør hoppe over den
- Du lander på hælen og vil ha demping
- Forfoten din er bred
- Mesteparten av løpingen din er rolig
Skoprofil
Hvor Adizero Boston 13 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår.
| Akse | Adizero Boston 13 |
|---|---|
| Demping | 24 |
| Letthet | 60 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 80 |
Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Hvor den ligger i katalogen
Vekt255 g, lettere enn 59 % av skoene
Drop6 mm, lavere enn 59 % av skoene
Hælstack36 mm, lavere enn 69 % av skoene
Forfotstack30 mm, lavere enn 56 % av skoene
Slik føles den
Skrevet ut fra 4 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.
Fast, med mer skum enn før. Mer Lightstrike Pro under forfoten over et fastere Lightstrike-lag på 40,5 AC: beskyttende i fart, mindre i sakte tempo.
Stabil når du presser på, smal bak. Maksimal torsjonsstivhet og en hælkappe som nå får 4 av 5 gir stødig fotfeste, selv om selve hælen er smal.
Rask foran. Energy Rods 2.0 er av glassfiber, ikke karbon. RunRepeat målte 69,7 prosent energitilbakeføring i forfoten, der det ekstra skummet sitter.
Fast, med mer skum enn før. Adidas la til Lightstrike Pro under forfoten: RunRepeat teller rundt 14 prosent mer, og Believe in the Run melder det samme. Under ligger et fastere Lightstrike-lag, og RunRepeat målte mellomsålen til 40,5 AC, på den faste siden.
Resultatet beskytter i fart, men ikke i sakte tempo. RTINGS kjente at bena var slitne sent i lange økter og fant at hælen mangler beskyttelse.
Stabil når du presser på, smal bak. RunRepeat ga torsjonsstivheten maksimal score og den nye hælkappen 4 av 5, opp fra 1 av 5 på Boston 12. RTINGS gir lateral stabilitet toppkarakter.
Det svake punktet er hælbredden: RunRepeat målte en smal hæl som begrenser stabiliteten for løpere som lander der.
Rask foran. Energy Rods 2.0 går gjennom hele skoen. Adidas’ egen beskrivelse, sitert av Running Warehouse, kaller dem glassfiber, og RTINGS oppgir også glassfiberstaver, så dette er ikke en sko med karbonplate, uansett hva noen sider sier.
RTINGS beskriver en fast, rask forfot som passer til korte løp, og RunRepeat bemerker at stavene fortsatt føles stive.
Les mer
Fast, med mer skum enn før. Adidas la til Lightstrike Pro under forfoten: RunRepeat teller rundt 14 prosent mer, og Believe in the Run melder det samme. Under ligger et fastere Lightstrike-lag, og RunRepeat målte mellomsålen til 40,5 AC, på den faste siden.
Resultatet beskytter i fart, men ikke i sakte tempo. RTINGS kjente at bena var slitne sent i lange økter og fant at hælen mangler beskyttelse.
Stabil når du presser på, smal bak. RunRepeat ga torsjonsstivheten maksimal score og den nye hælkappen 4 av 5, opp fra 1 av 5 på Boston 12. RTINGS gir lateral stabilitet toppkarakter.
Det svake punktet er hælbredden: RunRepeat målte en smal hæl som begrenser stabiliteten for løpere som lander der.
Rask foran. Energy Rods 2.0 går gjennom hele skoen. Adidas’ egen beskrivelse, sitert av Running Warehouse, kaller dem glassfiber, og RTINGS oppgir også glassfiberstaver, så dette er ikke en sko med karbonplate, uansett hva noen sider sier.
RTINGS beskriver en fast, rask forfot som passer til korte løp, og RunRepeat bemerker at stavene fortsatt føles stive.
Hvilke økter den er til
| Økt | Egnethet | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Tempotrening | Laget for det | Hovedoppgaven, ifølge alle testerne. | RunRepeat, Believe in the Run, Runnea |
| Intervaller | Laget for det | Fast og rask foran til korte, raske drag. | RTINGS |
| Halvmaraton | Funker | RTINGS synes den er pålitelig, men ikke optimalisert for lengre løp. | RTINGS |
| Maraton | Funker | Runnea ser at den fungerer for raskere maratonløpere. Langsommere maratonløpere har mer nytte av mer demping. | Runnea |
| Langturer | Funker | Stabil over distanse, selv om RTINGS fant at dempingen avtar sent. | RTINGS, Runnea |
| Rolige turer | Ikke til det | For stiv og fast på rolig innsats, ifølge RTINGS og Believe in the Run. | Believe in the Run, RTINGS |
Kilde: RunRepeat, Believe in the Run, Runnea, RTINGS
Hva testene sier
Publiserte tester er enige om at Boston 13 er en fast, allsidig tempo-sko med trangere forfot enn før. De er uenige om størrelsen, om hvor stabil hælen er, og om hvor godt de liker den totalt sett.
| Test | Type | Vår lesning | I én setning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Lab | Positiv | RunRepeat gir den 88 av 100 og roser farten, med en spiss tåboks som er trang for brede føtter. | Les |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Blandet | Believe in the Run plasserer den i C-klassen: allsidig og pålitelig, men en altmuligsko. | Les |
| RTINGS | Lab | Blandet | RTINGS gir 6,9 av 10 for konkurranse på maraton: en solid treningssko til raskere økter, ikke optimalisert for løp, med underdempet hæl. | Les |
| Runnea | Anmeldelse | Positiv | Runnea er positiv etter 400 km: en av de mest allsidige treningsskoene, selv om overdelen viste slitasjeproblemer. | Les |
De er enige
- Først og fremst en tempo- og øktskoRunRepeat, Believe in the Run og Runnea plasserer den alle på sitt beste til tempoturer og raskere økter.
- Fast under fotenRunRepeat målte en fast mellomsåle, og Believe in the Run og RTINGS beskriver begge en fast gange som er tungt arbeid i lav fart.
- Smal foranRunRepeat, RTINGS og Runnea påpeker alle en smal forfot som ikke passer brede føtter.
- Laget for landing lenger fremRunRepeat og RTINGS peker begge midtfot- og forfotløpere mot den og hælløpere bort fra den.
De er uenige
- Følger den vanlig størrelse, eller en halv størrelse opp?RunRepeats leserstemme, Believe in the Run og RTINGS sier at den følger vanlig størrelse. Flere kundeomtaler videreformidlet av Running Warehouse syntes den var liten og foreslår en halv størrelse opp, og Runnea foreslår det samme for brede føtter.
- Hvor stabil er hælen?RunRepeat ser den smale hælen som en begrensning for stabiliteten. RTINGS gir lateral stabilitet toppkarakter.
- Hvor god er den totalt sett?RunRepeat gir den høy score. Believe in the Run er langt kjøligere, plasserer den i C-klassen og synes den ligger tett på Boston 12 til tross for ekstra skum.
Slik er den bygget
En supertreningssko med to skum: Lightstrike Pro øverst, fastere Lightstrike under, Energy Rods 2.0 imellom og en blanding av Continental-gummi og Lighttraxion på yttersålen.
En supertreningssko med to skum: Lightstrike Pro øverst, fastere Lightstrike under, Energy Rods 2.0 imellom og en yttersåle av Continental-gummi og Lighttraxion som bare er 2,3 mm tykk.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Pustbarhet 4 / 5 |
| 2 | Tunge | 2,9 mm |
| 3 | Hæl | Stivhet 4 / 5 |
| 4 | MellomsåleLightstrike Pro og Lightstrike | Hardhet 40,5 AC |
| 5 | PlateEnergy Rods 2.0 | Torsjon 5 / 5 |
| 6 | Innersåle | 3,3 mm |
| 7 | YttersåleContinental-gummi og Lighttraxion | 2,3 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 36 mm hæl, 30 mm forfot; målt: 2,3 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Believe in the Run, RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS.
Overdel. Et tynt, stivt mono-mesh av syntetiske tråder og gjennomsiktige TPU-fibre som puster godt uten store luftehull, sett på nært hold hos RunRepeat. Adidas har omarbeidet det for en mykere innstigning, med nye snørestrimler og mer polstring i kragen.
Tunge. Nå festet til sidene, som løser en vanlig klage på Boston 12. RunRepeat målte den samme tynne polstringen som før, 2,9 mm, og forsterkede øyer på snøringen.
Hæl. Den nesten minimale hælkappen i konkurransestil på Boston 12 er byttet ut med en polstret og mye stivere en: 4 av 5 i RunRepeats test, mot 1 av 5 før. Believe in the Run bemerker at noen eiere av Boston 12 hadde klaget over gnaging mot akillessenen.
Mellomsåle. To skum: Lightstrike Pro øverst, rundt 14 prosent mer enn på Boston 12 og mest under forfoten, over en fastere Lightstrike-base, målt til 40,5 AC, som fyller mer av hælen, på en stackhøyde rundt 2 mm lavere enn før. RunRepeat målte energitilbakeføring på 63,4 prosent i hælen og 69,7 prosent i forfoten, der det ekstra Lightstrike Pro sitter. RTINGS fant en større, mer trekantet buutskjæring som smalner inn midtfoten.
Plate. Staver i full lengde i stedet for én enkelt plate. Adidas’ beskrivelse, sitert av Running Warehouse, kaller dem glassfiber, og RTINGS rettet testen sin fra karbon til glassfiber. RunRepeat skriver fortsatt karbon. De fikk gjennomsnittlige 15,4 N i RunRepeats bøyetest, men gjorde skoen maksimalt stiv mot vridning.
Innersåle. Avtagbar og 3,3 mm tykk, litt tynnere enn gjennomsnittet i RunRepeats måling.
Yttersåle. Continental-gummi under avtrykksområdet og Lighttraxion, en lettere støpt polyuretanblanding som først ble brukt på Adios Pro 4, ellers, med en sentral utskjæring som blottlegger skummet. RunRepeat målte et lag på 2,3 mm og 0,47 i grep.
Les mer
En supertreningssko med to skum: Lightstrike Pro øverst, fastere Lightstrike under, Energy Rods 2.0 imellom og en blanding av Continental-gummi og Lighttraxion på yttersålen.
1. Overdel. Et tynt, stivt mono-mesh av syntetiske tråder og gjennomsiktige TPU-fibre som puster godt uten store luftehull, sett på nært hold hos RunRepeat. Adidas har omarbeidet det for en mykere innstigning, med nye snørestrimler og mer polstring i kragen.
2. Tunge. Nå festet til sidene, som løser en vanlig klage på Boston 12. RunRepeat målte den samme tynne polstringen som før, 2,9 mm, og forsterkede øyer på snøringen.
3. Hæl. Den nesten minimale hælkappen i konkurransestil på Boston 12 er byttet ut med en polstret og mye stivere en: 4 av 5 i RunRepeats test, mot 1 av 5 før. Believe in the Run bemerker at noen eiere av Boston 12 hadde klaget over gnaging mot akillessenen.
4. Mellomsåle. To skum: Lightstrike Pro øverst, rundt 14 prosent mer enn på Boston 12 og mest under forfoten, over en fastere Lightstrike-base, målt til 40,5 AC, som fyller mer av hælen, på en stackhøyde rundt 2 mm lavere enn før. RunRepeat målte energitilbakeføring på 63,4 prosent i hælen og 69,7 prosent i forfoten, der det ekstra Lightstrike Pro sitter. RTINGS fant en større, mer trekantet buutskjæring som smalner inn midtfoten.
5. Plate. Staver i full lengde i stedet for én enkelt plate. Adidas’ beskrivelse, sitert av Running Warehouse, kaller dem glassfiber, og RTINGS rettet testen sin fra karbon til glassfiber. RunRepeat skriver fortsatt karbon. De fikk gjennomsnittlige 15,4 N i RunRepeats bøyetest, men gjorde skoen maksimalt stiv mot vridning.
6. Innersåle. Avtagbar og 3,3 mm tykk, litt tynnere enn gjennomsnittet i RunRepeats måling.
7. Yttersåle. Continental-gummi under avtrykksområdet og Lighttraxion, en lettere støpt polyuretanblanding som først ble brukt på Adios Pro 4, ellers, med en sentral utskjæring som blottlegger skummet. RunRepeat målte et lag på 2,3 mm og 0,47 i grep.
Slitestyrke. Sterk under foten, svakere øverst. RunRepeat målte bare 0,5 mm slitasje på yttersålen, blant de beste de har testet, og hælpolstringen holdt seg på 4 av 5. Den tynne overdelen fikk 2 av 5 for slitestyrke i tåboksen, så meshen går trolig før gummien.
Slitestyrke. Sterk under foten, svakere øverst. RunRepeat målte bare 0,5 mm slitasje på yttersålen, blant de beste de har testet, og hælpolstringen holdt seg på 4 av 5. Den tynne overdelen fikk 2 av 5 for slitestyrke i tåboksen, så meshen går trolig før gummien.
Spesifikasjoner, oppgitt og målt
Hvert tall har sin kilde.
Drop, mm
Hælhøyde (stack), mm
Vekt (herre), g
| Spesifikasjon | Oppgitt | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Hælstack |
|
|
| Forfotstack |
| – |
| Vekt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plate |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Believe in the Run, Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS.
Labmålinger
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Mellomsålens hardhet |
|
| Energitilbakeføring (hæl) |
|
| Torsjonsstivhet |
|
| Hælkappens stivhet |
|
| Friksjonskoeffisient |
|
| Pustbarhet |
|
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens høyde |
|
| Yttersålens tykkelse |
|
| Innersålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøyekraft |
|
Størrelse og passform
De fleste testere sier vanlig størrelse, noen kunder syntes den var liten. Brede føtter bør gå opp en størrelse eller se seg om etter noe annet.
Lengde
Sprikende tilbakemeldinger
Bredder
normal og bred
Plass til tærne
Smal for brede føtter. RunRepeat målte en spiss tåboks på 70,6 mm, 28,3 mm høy, og Runnea kaller lesten smal og råder en halv størrelse opp for brede føtter. RTINGS gir likevel forfotbredden god score, med 8,9 av 10.
RunRepeat, RTINGS, Runnea
Alle størrelsesnotater fra testere
RunRepeats leserstemme, Believe in the Run og RTINGS sier alle at Boston 13 følger vanlig størrelse. Running Warehouse videreformidler flere kundeomtaler som syntes den var liten, én om lag en halv størrelse mindre enn Boston 12, med råd om å gå en halv størrelse opp. Runnea foreslår en halv størrelse opp for brede føtter.
Den trangere passformen er reell: RunRepeat målte tåboksen til 70,6 mm mot 73,2 mm på Boston 12, og Running Warehouse beskriver en tett hæl, midtfot og tåboks. Hos Believe in the Run trengte én tester en løperknute for å stoppe litt hælløft.
Bredder: RunRepeat oppgir normal og bred, mens Running Warehouse fører bare D. Hvis du ligger mellom to størrelser eller har bred forfot, bør du prøve begge størrelsene.
RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, Runnea
Mot Boston 12
Mer skum, en bedre hæl og en smalere tåboks: 13-en er litt lettere og sitter bedre fast, og er mindre tilgivende for brede føtter.
Behold Boston 12 hvis du har bredere forfot: 13-en er tydelig trangere foran. Bytt til 13-en hvis den løse hælen eller den glatte tungen på 12-en plaget deg, eller hvis du lander på midtfoten og vil ha mer skum under fremre del av foten.
Versjonshistorikk: Boston 12 til Adizero Boston 13
Mer Lightstrike Pro. Rundt 14 prosent mer konkurranseskum under forfoten, ifølge RunRepeat og Believe in the Run. (RunRepeat, Believe in the Run)
En ekte hælkappe. RunRepeat ga hælkappens stivhet 4 av 5, mot 1 av 5 på Boston 12, med mer hælpolstring. (RunRepeat, Believe in the Run)
Polstret tunge festet til sidene. En vanlig klage på Boston 12, nå løst. (RunRepeat, Believe in the Run)
Smalere tåboks. RunRepeat målte 70,6 mm mot 73,2 mm på Boston 12. (RunRepeat)
Litt lettere, lavere drop. RunRepeat målte 254 g mot 261 g. Believe in the Run bemerker at droppen går fra 7 til 6 mm. (RunRepeat, Believe in the Run)
Alternativer sammenlignet
Hvert av dem løser noe som Adizero Boston 13 ikke gjør.
Adidas Adizero Boston 13 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Speed 5 | Puma Deviate Nitro 4 | ASICS Superblast 3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Velg den for | Denne siden | Lettere | Mykere | Raskere | Mer demping |
| Drop | 6 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Hælstack | 36 mm | 37 mm | 36 mm | 38 mm | 47 mm |
| Vekt | 255 g | 230 g | 238 g | 250 g | 238 g |
| Støtte | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral |
Spørsmål løpere stiller
Har Adidas Boston 13 karbonplate?
Nei. Boston 13 bruker Energy Rods 2.0, som adidas’ beskrivelse hos Running Warehouse kaller glassfiber i full lengde, og som RTINGS også oppgir som glassfiberstaver. Noen sider nevner karbon, men stavene er av glassfiber, og derfor føles skoen stiv, men mindre aggressiv enn en karbonracer.
Er Boston 13 liten i størrelsen?
Testerne sier nei: RunRepeats leserstemme, Believe in the Run og RTINGS sier alle at den følger vanlig størrelse. Noen kunder videreformidlet av Running Warehouse syntes den var liten og gikk en halv størrelse opp. Tåboksen er smalere enn på Boston 12, så brede føtter trenger mest sannsynlig mer plass.
Hva endret seg mellom Boston 12 og Boston 13?
Boston 13 har rundt 14 prosent mer Lightstrike Pro, en mye stivere hælkappe, en polstret tunge festet til sidene og litt lavere drop. Den er litt lettere, men RunRepeat målte en smalere tåboks, 70,6 mm mot 73,2 mm.
Boston 13 eller Evo SL?
Boston 13 er fastere, mer stabil og laget for økter, med glassfiberstaver. Evo SL er lettere og uten plate, og mer allsidig til daglig bruk. Midtfotløpere som vil ha kontroll i fart, heller mot Boston. Nøytrale løpere som vil ha én sko til de fleste turene, heller mot Evo SL.
Kan man løpe maraton i Boston 13?
Raskere løpere kan. Runnea ser at den fungerer for raske maratonløpere og foreslår mer demping for langsommere, og RTINGS synes den er pålitelig, men ikke optimalisert for lengre løp, med demping som avtar sent. De fleste løpere vil ha den til økter og kortere løp.
Kilder
- RunRepeat, adidas Adizero Boston 13 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Åpnet 9. okt. 2026.
- Believe in the Run, Adidas Adizero Boston 13 Review. Åpnet 9. okt. 2026.
- RTINGS, adidas Adizero Boston 13 review (updated October 2025). Åpnet 9. okt. 2026.
- Running Warehouse, adidas adizero Boston 13 Men’s Shoes. Åpnet 9. okt. 2026.
- Runnea, Adidas Adizero Boston 13. Åpnet 9. okt. 2026.
- RunRepeat, adidas Adizero EVO SL lab review. Åpnet 9. okt. 2026.
- roadtrailrun.com · Lanseringsår, oppgitt
- cat: Strideprint-katalogen, 395 sko
Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.



