
Adidas Adizero Boston 13 review
De temposchoen van adidas die al jaren meegaat krijgt meer Lightstrike Pro, een stijvere hielkap en een strakkere teenbox. Testers zijn het eens over wat hij goed doet en verschillen van mening over de maat.
- Drop
- 6 mm
- Stack hiel
- 36 mm
- Voorvoet
- 30 mm
- Gewicht
- 255 g
- Ondersteuning
- Neutraal
- Plaat
- Anders
Ons oordeel
Gemaakt voor de snelle dagen.
De Boston 13 is een stevige, stabiele tempotrainer met glasvezelstaafjes die op zijn best is als het tempo omhoog gaat. Hij past bij lopers die op het middenvoet of de voorvoet landen, met smalle tot normale voeten, en één schoen willen voor trainingen en snellere lange inspanningen.
Sterke punten
- Pittig, reactief bij tempo en wedstrijdtempo
- Meer Lightstrike Pro-schuim dan de Boston 12
- Stijvere hielkap en gewatteerde tong met zijflappen
- Zeer duurzame buitenzool
Zwakke punten
- Taps toelopende, strakke teenbox
- Stevig en stijf bij langzame, rustige runs
- Dun bovenwerk dat vroeg slijt
- Weinig demping bij de hiel voor lopers die op de hiel landen
Voor wie hij past
- Je landt op het middenvoet of de voorvoet
- Je loopt tempo, intervallen en wedstrijden van 5 tot 10 km
- Je houdt van een stevige, stabiele loop
- Je wilt één schoen voor trainingen en snelle lange duurlopen
Wie hem moet overslaan
- Je landt op je hiel en wilt demping
- Je voorvoet is breed
- Het grootste deel van je loopwerk is rustig
Schoenprofiel
Waar de Adizero Boston 13 zit tussen de 395 schoenen in onze catalogus.
| As | Adizero Boston 13 |
|---|---|
| Demping | 24 |
| Lichtheid | 60 |
| Stabiliteit | 30 |
| Drop | 20 |
| Reactiviteit | 80 |
Fig. 1 · Zo lees je het. Elke as loopt van 0 in het midden tot 100 aan de rand. Demping, lichtheid en drop zijn de plek van de schoen in de catalogus op basis van vermelde waarden; stabiliteit en reactiviteit zijn gescoord op basis van het type ondersteuning, de plaat, de rocker en het beoogde gebruik. De stippellijn in grijs is de mediaan van de catalogus. Bron: Strideprint-catalogus (cat).
Waar hij zit in de catalogus
Gewicht255 g, lichter dan 59% van de schoenen
Drop6 mm, lager dan 59% van de schoenen
Stack hiel36 mm, lager dan 69% van de schoenen
Stack voorvoet30 mm, lager dan 56% van de schoenen
Hoe hij aanvoelt
Geschreven op basis van 4 gepubliceerde tests. We citeren metingen, geen indrukken die we niet hadden.
Stevig, met meer schuim dan voorheen. Meer Lightstrike Pro onder de voorvoet, boven een stevigere Lightstrike-laag van 40,5 AC: beschermend op tempo, minder bij een sjokkend tempo.
Stabiel als je doorduwt, smal achteraan. Maximale torsiestijfheid en een hielkap die nu 4 op 5 scoort zorgen voor een vaste stand, al is de hiel zelf smal.
Pittig voorin. Energy Rods 2.0 zijn van glasvezel, niet van carbon; RunRepeat mat 69,7 procent energieterugave bij de voorvoet, waar het extra schuim zit.
Stevig, met meer schuim dan voorheen. Adidas voegde Lightstrike Pro toe onder de voorvoet: RunRepeat telt ongeveer 14 procent meer, en Believe in the Run meldt hetzelfde. Eronder zit een stevigere Lightstrike-laag, en RunRepeat mat de tussenzool op 40,5 AC, aan de stevige kant.
Het resultaat beschermt op tempo, maar niet bij een sjokkend tempo. RTINGS voelde zijn benen laat in lange trainingen afgetraind en vond de hiel te weinig bescherming bieden.
Stabiel als je doorduwt, smal achteraan. RunRepeat gaf de torsiestijfheid het maximum en de nieuwe hielkap 4 op 5, tegenover 1 op 5 bij de Boston 12. RTINGS beoordeelt de zijdelingse stabiliteit als uitstekend.
Het zwakke punt is de breedte van de hiel: RunRepeat mat een smalle hiel die de stabiliteit beperkt voor lopers die daar landen.
Pittig voorin. Energy Rods 2.0 lopen over de hele lengte van de schoen. De eigen beschrijving van adidas, geciteerd door Running Warehouse, noemt ze glasvezel, en ook RTINGS noemt glasvezelstaafjes, dus dit is geen schoen met carbonplaat, wat sommige pagina’s ook zeggen.
RTINGS beschrijft een stevige, pittige voorvoet die past bij korte wedstrijden, en RunRepeat merkt op dat de staafjes nog steeds stijf aanvoelen.
Lees meer
Stevig, met meer schuim dan voorheen. Adidas voegde Lightstrike Pro toe onder de voorvoet: RunRepeat telt ongeveer 14 procent meer, en Believe in the Run meldt hetzelfde. Eronder zit een stevigere Lightstrike-laag, en RunRepeat mat de tussenzool op 40,5 AC, aan de stevige kant.
Het resultaat beschermt op tempo, maar niet bij een sjokkend tempo. RTINGS voelde zijn benen laat in lange trainingen afgetraind en vond de hiel te weinig bescherming bieden.
Stabiel als je doorduwt, smal achteraan. RunRepeat gaf de torsiestijfheid het maximum en de nieuwe hielkap 4 op 5, tegenover 1 op 5 bij de Boston 12. RTINGS beoordeelt de zijdelingse stabiliteit als uitstekend.
Het zwakke punt is de breedte van de hiel: RunRepeat mat een smalle hiel die de stabiliteit beperkt voor lopers die daar landen.
Pittig voorin. Energy Rods 2.0 lopen over de hele lengte van de schoen. De eigen beschrijving van adidas, geciteerd door Running Warehouse, noemt ze glasvezel, en ook RTINGS noemt glasvezelstaafjes, dus dit is geen schoen met carbonplaat, wat sommige pagina’s ook zeggen.
RTINGS beschrijft een stevige, pittige voorvoet die past bij korte wedstrijden, en RunRepeat merkt op dat de staafjes nog steeds stijf aanvoelen.
Voor welke runs hij is
| Run | Geschiktheid | Waarom | Bron |
|---|---|---|---|
| Tempotraining | Ervoor gemaakt | Zijn hoofdtaak, voor alle testers. | RunRepeat, Believe in the Run, Runnea |
| Intervaltraining | Ervoor gemaakt | Stevig en pittig voorin voor korte, snelle herhalingen. | RTINGS |
| Halve marathon (wedstrijd) | Kan ook | RTINGS vindt hem betrouwbaar maar niet geoptimaliseerd voor langere wedstrijden. | RTINGS |
| Marathon (wedstrijd) | Kan ook | Runnea ziet hem werken voor snelle marathonlopers; tragere marathonlopers zijn beter af met meer demping. | Runnea |
| Duurlopen | Kan ook | Stabiel over de afstand, al vond RTINGS dat de demping laat afneemt. | RTINGS, Runnea |
| Rustige runs | Niet ervoor | Te stijf en te stevig bij rustige inspanning voor RTINGS en Believe in the Run. | Believe in the Run, RTINGS |
Bron: RunRepeat, Believe in the Run, Runnea, RTINGS
Wat de tests zeggen
De gepubliceerde tests zijn het erover eens dat de Boston 13 een stevige, veelzijdige temposchoen is met een strakkere voorvoet dan voorheen. Ze verschillen van mening over de maat, over hoe stabiel de hiel is en over hoe goed ze hem in het geheel vinden.
| Test | Type | Onze lezing | In één zin | Bron |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Lab | Positief | RunRepeat geeft hem 88 op 100 en looft zijn snelheid, met een taps toelopende teenbox die strak zit bij brede voeten. | Lees |
| Believe in the Run | Review | Wisselend | Believe in the Run plaatst hem in de C-klasse: veelzijdig en betrouwbaar, maar een duizendpoot. | Lees |
| RTINGS | Lab | Wisselend | RTINGS geeft 6,9 op 10 voor racen op de marathon: een degelijke trainer voor snellere trainingen, niet geoptimaliseerd voor wedstrijden, met te weinig demping bij de hiel. | Lees |
| Runnea | Review | Positief | Runnea is positief na 400 km: een van de meest veelzijdige trainers, al liet het bovenwerk problemen met de levensduur zien. | Lees |
Ze zijn het eens
- Eerst een schoen voor tempo en trainingenRunRepeat, Believe in the Run en Runnea plaatsen hem alle drie het best bij tempoduurlopen en snellere trainingen.
- Stevig onder de voetRunRepeat mat een stevige tussenzool, en Believe in the Run en RTINGS beschrijven allebei een stevige loop die zwaar werk is bij laag tempo.
- Smal voorinRunRepeat, RTINGS en Runnea wijzen allemaal op een smalle voorvoet die niet past bij brede voeten.
- Gemaakt voor een landing verder naar vorenRunRepeat en RTINGS sturen lopers die op het middenvoet of de voorvoet landen allebei naar hem toe en lopers die op de hiel landen van hem weg.
Ze verschillen
- Valt normaal of een halve maat groter?De lezersstem van RunRepeat, Believe in the Run en RTINGS noemen hem allemaal valt normaal. Meerdere klantreviews die Running Warehouse doorgeeft vonden hem klein en raden een halve maat groter aan, en Runnea stelt hetzelfde voor bij brede voeten.
- Hoe stabiel is de hiel?RunRepeat ziet de smalle hiel als een grens aan de stabiliteit; RTINGS beoordeelt de zijdelingse stabiliteit als uitstekend.
- Hoe goed is hij over het geheel?RunRepeat waardeert hem hoog. Believe in the Run is veel koeler: ze plaatsen hem in de C-klasse en vinden hem ondanks het extra schuim dicht bij de Boston 12.
Hoe hij is gebouwd
Een superstrainer met twee soorten schuim: Lightstrike Pro bovenin, stevigere Lightstrike eronder, Energy Rods 2.0 ertussen, en een mix van Continental-rubber en Lighttraxion op de buitenzool.
Een superstrainer met twee soorten schuim: Lightstrike Pro bovenin, stevigere Lightstrike eronder, Energy Rods 2.0 ertussen, en een buitenzool van Continental-rubber en Lighttraxion van maar 2,3 mm dik.
| # | Onderdeel | Maat |
|---|---|---|
| 1 | BovenwerkEngineered mesh | Ademend vermogen 4 / 5 |
| 2 | Tong | 2,9 mm |
| 3 | Hiel | Stijfheid 4 / 5 |
| 4 | TussenzoolLightstrike Pro en Lightstrike | Hardheid 40,5 AC |
| 5 | PlaatEnergy Rods 2.0 | Torsie 5 / 5 |
| 6 | Binnenzool | 3,3 mm |
| 7 | BuitenzoolContinental-rubber en Lighttraxion | 2,3 mm |
Fig. 3 · Zijprofiel. Stackhoogtes op schaal (vermeld: 36 mm hiel, 30 mm voorvoet; gemeten: 2,3 mm buitenzool); de verdeling tussen de twee schuimlagen is niet gemeten en op halve hoogte getekend. Gestippeld: binnenzool, verborgen. Bronnen: Believe in the Run, RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS.
Bovenwerk. Een dunne, stugge monomesh van synthetische draden en doorschijnende TPU-vezels die goed ademt zonder grote ventilatiegaten, in de close-up van RunRepeat. Adidas heeft hem herwerkt voor een zachtere instap, met nieuwe veterstroken en meer vulling bij de rand.
Tong. Nu met zijflappen, wat een veelgehoorde klacht over de Boston 12 oplost. RunRepeat mat dezelfde dunne vulling als eerder, 2,9 mm, en versterkte oogjes bij de vetering.
Hiel. De bijna minimale hielkap in racerstijl van de Boston 12 maakt plaats voor een gewatteerde, veel stijvere: 4 op 5 in de test van RunRepeat, tegenover 1 op 5 eerder. Believe in the Run merkt op dat sommige eigenaren van de Boston 12 klaagden over schuren aan de achillespees.
Tussenzool. Twee soorten schuim: Lightstrike Pro bovenin, ongeveer 14 procent meer dan bij de Boston 12 en vooral onder de voorvoet, boven een stevigere Lightstrike-basis, gemeten op 40,5 AC, die meer van de hiel vult, op een stackhoogte die ongeveer 2 mm lager is dan voorheen. RunRepeat mat 63,4 procent energieterugave bij de hiel en 69,7 procent bij de voorvoet, waar het extra Lightstrike Pro zit. RTINGS vond een grotere, driehoekigere uitsparing bij de boog die het middenvoet smaller maakt.
Plaat. Staafjes over de hele lengte in plaats van één plaat. De beschrijving van adidas, geciteerd door Running Warehouse, noemt ze glasvezel, en RTINGS corrigeerde zijn review van carbon naar glasvezel; RunRepeat schrijft nog steeds carbon. Ze scoorden gemiddeld 15,4 N in de buigtest van RunRepeat, maar maakten de schoen maximaal stijf tegen verdraaien.
Binnenzool. Uitneembaar en 3,3 mm dik, iets dunner dan gemiddeld volgens de meting van RunRepeat.
Buitenzool. Continental-rubber onder het afzetgebied en Lighttraxion, een lichtere gegoten polyurethaanverbinding die voor het eerst op de Adios Pro 4 werd gebruikt, elders, met een uitsparing in het midden waar het schuim blootligt. RunRepeat mat een laag van 2,3 mm en een gripscore van 0,47.
Lees meer
Een superstrainer met twee soorten schuim: Lightstrike Pro bovenin, stevigere Lightstrike eronder, Energy Rods 2.0 ertussen, en een mix van Continental-rubber en Lighttraxion op de buitenzool.
1. Bovenwerk. Een dunne, stugge monomesh van synthetische draden en doorschijnende TPU-vezels die goed ademt zonder grote ventilatiegaten, in de close-up van RunRepeat. Adidas heeft hem herwerkt voor een zachtere instap, met nieuwe veterstroken en meer vulling bij de rand.
2. Tong. Nu met zijflappen, wat een veelgehoorde klacht over de Boston 12 oplost. RunRepeat mat dezelfde dunne vulling als eerder, 2,9 mm, en versterkte oogjes bij de vetering.
3. Hiel. De bijna minimale hielkap in racerstijl van de Boston 12 maakt plaats voor een gewatteerde, veel stijvere: 4 op 5 in de test van RunRepeat, tegenover 1 op 5 eerder. Believe in the Run merkt op dat sommige eigenaren van de Boston 12 klaagden over schuren aan de achillespees.
4. Tussenzool. Twee soorten schuim: Lightstrike Pro bovenin, ongeveer 14 procent meer dan bij de Boston 12 en vooral onder de voorvoet, boven een stevigere Lightstrike-basis, gemeten op 40,5 AC, die meer van de hiel vult, op een stackhoogte die ongeveer 2 mm lager is dan voorheen. RunRepeat mat 63,4 procent energieterugave bij de hiel en 69,7 procent bij de voorvoet, waar het extra Lightstrike Pro zit. RTINGS vond een grotere, driehoekigere uitsparing bij de boog die het middenvoet smaller maakt.
5. Plaat. Staafjes over de hele lengte in plaats van één plaat. De beschrijving van adidas, geciteerd door Running Warehouse, noemt ze glasvezel, en RTINGS corrigeerde zijn review van carbon naar glasvezel; RunRepeat schrijft nog steeds carbon. Ze scoorden gemiddeld 15,4 N in de buigtest van RunRepeat, maar maakten de schoen maximaal stijf tegen verdraaien.
6. Binnenzool. Uitneembaar en 3,3 mm dik, iets dunner dan gemiddeld volgens de meting van RunRepeat.
7. Buitenzool. Continental-rubber onder het afzetgebied en Lighttraxion, een lichtere gegoten polyurethaanverbinding die voor het eerst op de Adios Pro 4 werd gebruikt, elders, met een uitsparing in het midden waar het schuim blootligt. RunRepeat mat een laag van 2,3 mm en een gripscore van 0,47.
Duurzaamheid. Sterk onder de voet, zwakker bovenop. RunRepeat mat maar 0,5 mm slijtage van de buitenzool, een van de beste die het heeft getest, en de hielvulling hield stand met 4 op 5. Het dunne bovenwerk scoorde 2 op 5 voor de duurzaamheid van de teenbox, dus de mesh gaat waarschijnlijk eerder kapot dan het rubber.
Duurzaamheid. Sterk onder de voet, zwakker bovenop. RunRepeat mat maar 0,5 mm slijtage van de buitenzool, een van de beste die het heeft getest, en de hielvulling hield stand met 4 op 5. Het dunne bovenwerk scoorde 2 op 5 voor de duurzaamheid van de teenbox, dus de mesh gaat waarschijnlijk eerder kapot dan het rubber.
Specificaties, vermeld en gemeten
Elk cijfer heeft zijn bron.
Drop, mm
Hielstack, mm
Gewicht (heren), g
| Specificatie | Vermeld | Gemeten |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack hiel |
|
|
| Stack voorvoet |
| – |
| Gewicht, US M9 |
|
|
| Ondersteuning |
| – |
| Plaat |
| – |
| Ondergrond |
| – |
| Jaar van uitgave |
| – |
Fig. 4 · Vermeld versus gemeten. Balken beginnen bij nul. Bronnen: Believe in the Run, Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS.
Labmetingen
| Specificatie | Gemeten |
|---|---|
| Hardheid tussenzool |
|
| Energieterugave (hiel) |
|
| Torsiestijfheid |
|
| Stijfheid hielkap |
|
| Tractiecoëfficiënt |
|
| Ademend vermogen |
|
| Specificatie | Gemeten |
|---|---|
| Breedte teenbox |
|
| Hoogte teenbox |
|
| Dikte buitenzool |
|
| Dikte binnenzool |
|
| Dikte tong |
|
| Buigkracht |
|
Maat en pasvorm
De meeste testers zeggen valt normaal; sommige klanten vonden hem klein. Met brede voeten neem je een maat groter of kijk je elders.
Lengte
Wisselende meldingen
Breedtes
standaard en breed
Ruimte voor de tenen
Smal voor brede voeten. RunRepeat mat een taps toelopende teenbox van 70,6 mm, 28,3 mm hoog, en Runnea noemt de leest smal en adviseert bij brede voeten een halve maat groter. RTINGS geeft de breedte van de voorvoet toch een goede score, 8,9 op 10.
RunRepeat, RTINGS, Runnea
Volledige maatnotities van testers
De lezersstem van RunRepeat, Believe in the Run en RTINGS noemen de Boston 13 allemaal valt normaal. Running Warehouse geeft meerdere klantreviews door die hem klein vonden, een ongeveer een halve maat kleiner dan de Boston 12, met het advies een halve maat groter te nemen. Runnea stelt voor bij brede voeten een halve maat groter te nemen.
De strakkere pasvorm is echt: RunRepeat mat de teenbox op 70,6 mm tegenover 73,2 mm bij de Boston 12, en Running Warehouse beschrijft een strakke hiel, middenvoet en teenbox. Bij Believe in the Run had één tester een runnerslus nodig om het optillen van de hiel te stoppen.
Breedtes: RunRepeat noemt normaal en breed, terwijl Running Warehouse alleen D op voorraad heeft. Zit je tussen twee maten of heb je een brede voorvoet, pas dan beide maten.
RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, Runnea
Vs Boston 12
Meer schuim, een betere hiel en een smallere teenbox: de 13 is wat lichter en houdt de voet beter vast, en vergeeft minder bij brede voeten.
Hou de Boston 12 als je een bredere voorvoet hebt: de 13 is duidelijk strakker voorin. Stap over op de 13 als de losse hiel of de gladde tong van de 12 je hinderde, of als je op het middenvoet landt en meer schuim onder de voorkant van de voet wilt.
Versiegeschiedenis: Boston 12 tot Adizero Boston 13
Meer Lightstrike Pro. Ongeveer 14 procent meer wedstrijdschuim onder de voorvoet, volgens RunRepeat en Believe in the Run. (RunRepeat, Believe in the Run)
Een echte hielkap. RunRepeat gaf de stijfheid van de hielkap 4 op 5, tegenover 1 op 5 bij de Boston 12, met meer vulling bij de hiel. (RunRepeat, Believe in the Run)
Tong met zijflappen en vulling. Een veelgehoorde klacht over de Boston 12, nu opgelost. (RunRepeat, Believe in the Run)
Smallere teenbox. RunRepeat mat 70,6 mm tegenover 73,2 mm bij de Boston 12. (RunRepeat)
Iets lichter, lagere drop. RunRepeat mat 254 g tegenover 261 g; Believe in the Run merkt op dat de drop van 7 naar 6 mm gaat. (RunRepeat, Believe in the Run)
Alternatieven vergeleken
Elk lost één ding op dat de Adizero Boston 13 niet doet.
Adidas Adizero Boston 13 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Speed 5 | Puma Deviate Nitro 4 | ASICS Superblast 3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kies hem voor | Deze pagina | Lichter | Zachter | Sneller | Meer demping |
| Drop | 6 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack hiel | 36 mm | 37 mm | 36 mm | 38 mm | 47 mm |
| Gewicht | 255 g | 230 g | 238 g | 250 g | 238 g |
| Ondersteuning | Neutraal | Neutraal | Neutraal | Neutraal | Neutraal |
Vragen die hardlopers stellen
Heeft de Adidas Boston 13 een carbonplaat?
Nee. De Boston 13 gebruikt Energy Rods 2.0, die de beschrijving van adidas op Running Warehouse glasvezel over de hele lengte noemt en die RTINGS ook als glasvezelstaafjes noemt. Sommige pagina’s noemen carbon, maar de staafjes zijn van glasvezel, en daarom voelt de schoen stijf maar minder agressief aan dan een carbonracer.
Valt de Boston 13 klein?
Testers zeggen van niet: de lezersstem van RunRepeat, Believe in the Run en RTINGS noemen hem allemaal valt normaal. Sommige klanten, doorgegeven door Running Warehouse, vonden hem klein en namen een halve maat groter. De teenbox is smaller dan bij de Boston 12, dus brede voeten hebben het meest kans meer ruimte nodig te hebben.
Wat veranderde er tussen de Boston 12 en de Boston 13?
De Boston 13 heeft ongeveer 14 procent meer Lightstrike Pro, een veel stijvere hielkap, een gewatteerde tong met zijflappen en een iets lagere drop. Hij is wat lichter, maar RunRepeat mat een smallere teenbox, 70,6 mm tegenover 73,2 mm.
Boston 13 of Evo SL?
De Boston 13 is steviger, stabieler en gemaakt voor trainingen, met glasvezelstaafjes; de Evo SL is lichter, heeft geen plaat en is dag aan dag veelzijdiger. Lopers die op het middenvoet landen en controle bij snelheid willen, kiezen voor de Boston; neutrale lopers die één schoen voor de meeste runs willen, voor de Evo SL.
Kun je een marathon lopen op de Boston 13?
Snellere lopers wel. Runnea ziet hem werken voor snelle marathonlopers en stelt meer demping voor aan tragere, en RTINGS vindt hem betrouwbaar maar niet geoptimaliseerd voor langere wedstrijden, met demping die laat afneemt. De meeste lopers willen hem voor trainingen en kortere wedstrijden.
Bronnen
- RunRepeat, adidas Adizero Boston 13 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- Believe in the Run, Adidas Adizero Boston 13 Review. Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- RTINGS, adidas Adizero Boston 13 review (updated October 2025). Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- Running Warehouse, adidas adizero Boston 13 Men’s Shoes. Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- Runnea, Adidas Adizero Boston 13. Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- RunRepeat, adidas Adizero EVO SL lab review. Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- roadtrailrun.com · Jaar van uitgave, vermeld
- cat: Strideprint-catalogus, 395 schoenen
Zo beoordelen we. We lezen gepubliceerde tests, pagina’s van merken en winkels en labmetingen, vergelijken de cijfers en melden waar ze niet overeenkomen. We hebben deze schoen zelf niet getest. Laatst bijgewerkt op 13 oktober 2026.



