1. Skor
  2. Adidas
  3. Adizero Boston 13
Adidas Adizero Boston 13, sidovy

Adidas Adizero Boston 13 test

Adidas mångåriga temposko får mer Lightstrike Pro, en styvare hälkappa och en trängre tåbox. Testarna är överens om vad den gör bra och oeniga om storleken.

Drop
6 mm
Stackhöjd häl
36 mm
Framfot
30 mm
Vikt
255 g
Stöd
Neutral
Platta
Annan
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 7 källor

Vår bedömning

Byggd för de snabba dagarna.

Boston 13 är en fast, stabil tempoträningssko med stavar i glasfiber som gör sig bäst när tempot går upp. Den passar mellan- och framfotsisättare med smala till normala fötter som vill ha en sko för intervaller och snabbare långa pass.

Styrkor

  • Kvick och responsiv i tempo- och tävlingsfart
  • Mer Lightstrike Pro-skum än Boston 12
  • Styvare hälkappa och vadderad tunga med sidoinsatser
  • Mycket slitstark yttersula

Svagheter

  • Avsmalnande, trång tåbox
  • Fast och stel på långsamma, lugna pass
  • Tunn ovandel som slits tidigt
  • Lite dämpning i hälen för hälisättare

Vem den passar

  • Du sätter i med mellanfoten eller framfoten
  • Du springer tempo, intervaller och tävlingar på 5 till 10 km
  • Du gillar ett fast, stabilt steg
  • Du vill ha en sko för intervaller och snabba långpass

Vem som bör välja något annat

  • Du sätter i med hälen och vill ha dämpning
  • Din framfot är bred
  • Det mesta av din löpning är lugn

Skoprofil

Var Adizero Boston 13 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelAdizero Boston 13
Dämpning24
Lätthet60
Stabilitet30
Drop20
Respons80

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt255 g, lättare än 59 % av skorna

Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna

Stackhöjd häl36 mm, lägre än 69 % av skorna

Stackhöjd framfot30 mm, lägre än 56 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 4 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Fast, med mer skum än tidigare. Mer Lightstrike Pro under framfoten över ett fastare Lightstrike-lager på 40,5 AC: skyddande i fart, mindre i joggtempo.

Stabil när du pressar på, smal bak. Maximal vridstyvhet och en hälkappa som nu får 4 av 5 ger ett stadigt fotfäste, även om själva hälen är smal.

Kvick fram. Energy Rods 2.0 är av glasfiber, inte kolfiber; RunRepeat mätte 69,7 procent energiretur i framfoten, där det extra skummet sitter.

Fast, med mer skum än tidigare. Adidas har lagt till Lightstrike Pro under framfoten: RunRepeat räknar med cirka 14 procent mer, och Believe in the Run rapporterar detsamma. Under ligger ett fastare Lightstrike-lager, och RunRepeat mätte mellansulan till 40,5 AC, på den fasta sidan.

Resultatet skyddar i fart men inte i joggtempo. RTINGS kände sig mörbultade i benen sent i långa pass och fann att hälen har för lite skydd.

Stabil när du pressar på, smal bak. RunRepeat gav vridstyvheten högsta betyg och den nya hälkappan 4 av 5, upp från 1 av 5 på Boston 12. RTINGS ger sidostabiliteten ett utmärkt betyg.

Den svaga punkten är hälens bredd: RunRepeat mätte en smal häl som begränsar stabiliteten för löpare som landar där.

Kvick fram. Energy Rods 2.0 går längs hela skon. Adidas egen beskrivning, som Running Warehouse citerar, kallar dem glasfiber, och RTINGS listar också stavar i glasfiber, så det här är ingen sko med kolfiberplatta, vad en del sidor än säger.

RTINGS beskriver en fast, kvick framfot som passar korta lopp, och RunRepeat noterar att stavarna fortfarande känns styva.

Läs mer

Fast, med mer skum än tidigare. Adidas har lagt till Lightstrike Pro under framfoten: RunRepeat räknar med cirka 14 procent mer, och Believe in the Run rapporterar detsamma. Under ligger ett fastare Lightstrike-lager, och RunRepeat mätte mellansulan till 40,5 AC, på den fasta sidan.

Resultatet skyddar i fart men inte i joggtempo. RTINGS kände sig mörbultade i benen sent i långa pass och fann att hälen har för lite skydd.

Stabil när du pressar på, smal bak. RunRepeat gav vridstyvheten högsta betyg och den nya hälkappan 4 av 5, upp från 1 av 5 på Boston 12. RTINGS ger sidostabiliteten ett utmärkt betyg.

Den svaga punkten är hälens bredd: RunRepeat mätte en smal häl som begränsar stabiliteten för löpare som landar där.

Kvick fram. Energy Rods 2.0 går längs hela skon. Adidas egen beskrivning, som Running Warehouse citerar, kallar dem glasfiber, och RTINGS listar också stavar i glasfiber, så det här är ingen sko med kolfiberplatta, vad en del sidor än säger.

RTINGS beskriver en fast, kvick framfot som passar korta lopp, och RunRepeat noterar att stavarna fortfarande känns styva.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
TempopassGjord för detDess huvuduppgift, enligt alla testare.RunRepeat, Believe in the Run, Runnea
IntervallerGjord för detFast och kvick fram för korta, snabba repetitioner.RTINGS
Tävling, halvmaratonFungerarRTINGS tycker att den är pålitlig men inte optimerad för längre lopp.RTINGS
Tävling, maratonFungerarRunnea ser den fungera för snabbare maratonlöpare; långsammare maratonlöpare har mer nytta av mer dämpning.Runnea
LångpassFungerarStabil över distans, men RTINGS fann att dämpningen avtar sent.RTINGS, Runnea
Lugna passInte för detFör stel och fast i lugnt tempo, enligt RTINGS och Believe in the Run.Believe in the Run, RTINGS

Källa: RunRepeat, Believe in the Run, Runnea, RTINGS

Vad testerna säger

Publicerade tester är överens om att Boston 13 är en fast, mångsidig temposko med en trängre framfot än tidigare. De går isär om storleken, om hur stabil hälen är och om hur mycket de gillar den överlag.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 88 av 100 och berömmer farten, med en avsmalnande tåbox som är snäv för breda fötter.
Believe in the RunRecensionBlandadBelieve in the Run placerar den i sin C-nivå: mångsidig och pålitlig, men en kompromiss på alla områden.
RTINGSLabbBlandadRTINGS ger 6,9 av 10 för tävling på maraton: en gedigen träningssko för snabbare pass, inte optimerad för tävling, med för lite dämpning i hälen.
RunneaRecensionPositivRunnea är positiv efter 400 km: en av de mest mångsidiga träningsskorna, även om ovandelen visade hållbarhetsproblem.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 9 okt. 2026.

De är eniga

  • Först och främst en sko för tempo och intervallerRunRepeat, Believe in the Run och Runnea placerar den alla på topp för tempopass och snabbare pass.
  • Fast under fotenRunRepeat mätte en fast mellansula, och Believe in the Run och RTINGS beskriver båda ett fast steg som är hårt arbete i lugnt tempo.
  • Smal framRunRepeat, RTINGS och Runnea pekar alla på en smal framfot som inte passar breda fötter.
  • Gjord för landning längre framRunRepeat och RTINGS pekar båda mellan- och framfotsisättare mot den och hälisättare bort från den.

De går isär

  • Normal storlek eller en halv storlek större?RunRepeats läsaromröstning, Believe in the Run och RTINGS kallar den normal för storleken. Flera kundrecensioner som Running Warehouse förmedlar fann den liten och föreslår en halv storlek större, och Runnea föreslår detsamma för breda fötter.
  • Hur stabil är hälen?RunRepeat ser den smala hälen som en gräns för stabiliteten; RTINGS ger sidostabiliteten ett utmärkt betyg.
  • Hur bra är den överlag?RunRepeat ger den högt betyg. Believe in the Run är betydligt svalare, placerar den i sin C-nivå och tycker att den ligger nära Boston 12 trots det extra skummet.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Först och främst en sko för tempo och intervaller. RunRepeat, Believe in the Run och Runnea placerar den alla på topp för tempopass och snabbare pass. (RunRepeat, Believe in the Run, Runnea)

Fast under foten. RunRepeat mätte en fast mellansula, och Believe in the Run och RTINGS beskriver båda ett fast steg som är hårt arbete i lugnt tempo. (RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS)

Smal fram. RunRepeat, RTINGS och Runnea pekar alla på en smal framfot som inte passar breda fötter. (RunRepeat, RTINGS, Runnea)

Gjord för landning längre fram. RunRepeat och RTINGS pekar båda mellan- och framfotsisättare mot den och hälisättare bort från den. (RunRepeat, RTINGS)

Normal storlek eller en halv storlek större?. RunRepeats läsaromröstning, Believe in the Run och RTINGS kallar den normal för storleken. Flera kundrecensioner som Running Warehouse förmedlar fann den liten och föreslår en halv storlek större, och Runnea föreslår detsamma för breda fötter. (RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, Runnea)

Hur stabil är hälen?. RunRepeat ser den smala hälen som en gräns för stabiliteten; RTINGS ger sidostabiliteten ett utmärkt betyg. (RunRepeat, RTINGS)

Hur bra är den överlag?. RunRepeat ger den högt betyg. Believe in the Run är betydligt svalare, placerar den i sin C-nivå och tycker att den ligger nära Boston 12 trots det extra skummet. (RunRepeat, Believe in the Run)

Så är den byggd

En träningssko med två skum i superskostil: Lightstrike Pro överst, fastare Lightstrike under, Energy Rods 2.0 mellan dem, och en blandning av Continental-gummi och Lighttraxion på yttersulan.

En träningssko med två skum i superskostil: Lightstrike Pro överst, fastare Lightstrike under, Energy Rods 2.0 mellan dem, och en yttersula av Continental-gummi och Lighttraxion som bara är 2,3 mm tjock.

36301234567
#DelMått
1OvandelKonstruerat meshAndningsförmåga 4 / 5
2Plös2,9 mm
3HälStyvhet 4 / 5
4MellansulaLightstrike Pro och LightstrikeHårdhet 40,5 AC
5PlattaEnergy Rods 2.0Vridning 5 / 5
6Innersula3,3 mm
7YttersulaContinental-gummi och Lighttraxion2,3 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 36 mm häl, 30 mm framfot; uppmätt: 2,3 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Believe in the Run, RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS.

  1. Ovandel. Ett tunt, styvt monomesh av syntetgarn och genomskinliga TPU-fibrer som andas bra utan stora ventilationshål, i RunRepeats närbild. Adidas har omarbetat det för ett mjukare intryck, med nya snörkanter och mer stoppning vid kanten.

  2. Plös. Nu med sidoinsatser, vilket åtgärdar ett vanligt klagomål på Boston 12. RunRepeat mätte samma tunna stoppning som tidigare, 2,9 mm, och förstärkta öljetter i snörningen.

  3. Häl. Den nästan minimala hälkappan i tävlingsstil på Boston 12 ger vika för en vadderad, mycket styvare: 4 av 5 i RunRepeats test, mot 1 av 5 tidigare. Believe in the Run noterar att en del ägare av Boston 12 hade klagat på skav mot hälsenan.

  4. Mellansula. Två skum: Lightstrike Pro överst, cirka 14 procent mer än på Boston 12 och mest under framfoten, över en fastare Lightstrike-bas, mätt till 40,5 AC, som fyller mer av hälen, på en stackhöjd som är cirka 2 mm lägre än tidigare. RunRepeat mätte energiretur på 63,4 procent i hälen och 69,7 procent i framfoten, där det extra Lightstrike Pro sitter. RTINGS fann ett större, mer triangulärt urtag i valvet som smalnar av mellanfoten.

  5. Platta. Stavar längs hela skon i stället för en enda platta. Adidas beskrivning, som Running Warehouse citerar, kallar dem glasfiber, och RTINGS rättade sitt test från kolfiber till glasfiber; RunRepeat skriver fortfarande kolfiber. De fick ett medelvärde på 15,4 N i RunRepeats böjtest men gjorde skon maximalt styv mot vridning.

  6. Innersula. Löstagbar och 3,3 mm tjock, något tunnare än genomsnittet i RunRepeats mätning.

  7. Yttersula. Continental-gummi under området för frånskjutet och Lighttraxion, en lättare gjuten polyuretanblandning som först användes på Adios Pro 4, på övriga delar, med ett urtag i mitten som blottar skummet. RunRepeat mätte ett lager på 2,3 mm och 0,47 i grepp.

Läs mer

En träningssko med två skum i superskostil: Lightstrike Pro överst, fastare Lightstrike under, Energy Rods 2.0 mellan dem, och en blandning av Continental-gummi och Lighttraxion på yttersulan.

1. Ovandel. Ett tunt, styvt monomesh av syntetgarn och genomskinliga TPU-fibrer som andas bra utan stora ventilationshål, i RunRepeats närbild. Adidas har omarbetat det för ett mjukare intryck, med nya snörkanter och mer stoppning vid kanten.

2. Plös. Nu med sidoinsatser, vilket åtgärdar ett vanligt klagomål på Boston 12. RunRepeat mätte samma tunna stoppning som tidigare, 2,9 mm, och förstärkta öljetter i snörningen.

3. Häl. Den nästan minimala hälkappan i tävlingsstil på Boston 12 ger vika för en vadderad, mycket styvare: 4 av 5 i RunRepeats test, mot 1 av 5 tidigare. Believe in the Run noterar att en del ägare av Boston 12 hade klagat på skav mot hälsenan.

4. Mellansula. Två skum: Lightstrike Pro överst, cirka 14 procent mer än på Boston 12 och mest under framfoten, över en fastare Lightstrike-bas, mätt till 40,5 AC, som fyller mer av hälen, på en stackhöjd som är cirka 2 mm lägre än tidigare. RunRepeat mätte energiretur på 63,4 procent i hälen och 69,7 procent i framfoten, där det extra Lightstrike Pro sitter. RTINGS fann ett större, mer triangulärt urtag i valvet som smalnar av mellanfoten.

5. Platta. Stavar längs hela skon i stället för en enda platta. Adidas beskrivning, som Running Warehouse citerar, kallar dem glasfiber, och RTINGS rättade sitt test från kolfiber till glasfiber; RunRepeat skriver fortfarande kolfiber. De fick ett medelvärde på 15,4 N i RunRepeats böjtest men gjorde skon maximalt styv mot vridning.

6. Innersula. Löstagbar och 3,3 mm tjock, något tunnare än genomsnittet i RunRepeats mätning.

7. Yttersula. Continental-gummi under området för frånskjutet och Lighttraxion, en lättare gjuten polyuretanblandning som först användes på Adios Pro 4, på övriga delar, med ett urtag i mitten som blottar skummet. RunRepeat mätte ett lager på 2,3 mm och 0,47 i grepp.

Hållbarhet. Starkt under foten, svagare ovanpå. RunRepeat mätte bara 0,5 mm slitage på yttersulan, bland de bästa de testat, och stoppningen i hälen höll 4 av 5. Den tunna ovandelen fick 2 av 5 för hållbarhet i tåboxen, så meshen går troligen sönder före gummit.

Hållbarhet. Starkt under foten, svagare ovanpå. RunRepeat mätte bara 0,5 mm slitage på yttersulan, bland de bästa de testat, och stoppningen i hälen höll 4 av 5. Den tunna ovandelen fick 2 av 5 för hållbarhet i tåboxen, så meshen går troligen sönder före gummit.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Believe in the Run6
Running Warehouse7
RunRepeat6
RTINGS6,8

Stackhöjd i hälen, mm

Believe in the Run36
Running Warehouse37
RunRepeat34,3
RTINGS35,9

Vikt (herr), g

Believe in the Run255
RunRepeat254
RTINGS252,2
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 6 mm Believe in the Run
  • 7 mm Running Warehouse
  • 6 mm RunRepeat
  • 6,8 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 36 mm Believe in the Run
  • 37 mm Running Warehouse
  • 34,3 mm RunRepeat
  • 35,9 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 30 mm Running Warehouse
–
Vikt, US M9
  • 255 g Running Warehouse
  • 254 g RunRepeat
  • 252,2 g RTINGS
Stöd
  • Neutral Running Warehouse
–
Platta
  • Annan Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2025 roadtrailrun.com
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Believe in the Run, Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 40,5 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 63,4 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 5 / 5 RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 4 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,47 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 4 / 5 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 70,6 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 28,3 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 2,3 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 3,3 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 2,9 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 15,4 N RunRepeat

Storlek och passform

De flesta testare säger normal för storleken; en del kunder tyckte att den var liten. Breda fötter bör välja större storlek eller titta på något annat.

Längd

Blandade omdömen

Bredder

standard och bred

Utrymme för tårna

Smal för breda fötter. RunRepeat mätte en avsmalnande tåbox på 70,6 mm, 28,3 mm hög, och Runnea kallar lästen smal och råder en halv storlek större för breda fötter. RTINGS ger ändå passformen för framfotens bredd ett bra betyg, 8,9 av 10.

RunRepeat, RTINGS, Runnea

Testarnas alla storleksanteckningar

RunRepeats läsaromröstning, Believe in the Run och RTINGS kallar alla Boston 13 normal för storleken. Running Warehouse förmedlar flera kundrecensioner som fann den liten, en ungefär en halv storlek mindre än Boston 12, med rådet att gå upp en halv storlek. Runnea föreslår en halv storlek större för breda fötter.

Den trängre passformen är verklig: RunRepeat mätte tåboxen till 70,6 mm mot 73,2 mm på Boston 12, och Running Warehouse beskriver en snäv häl, mellanfot och tåbox. Hos Believe in the Run behövde en testare en löparögla för att stoppa en del hällyft.

Bredder: RunRepeat listar normal och bred, medan Running Warehouse bara har D i lager. Om du ligger mellan två storlekar eller har en bred framfot, prova båda storlekarna.

RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, Runnea

Mot Boston 12

Mer skum, en bättre häl och en smalare tåbox: version 13 är något lättare och mer låst, och mindre förlåtande för breda fötter.

Behåll Boston 12 om du har en bredare framfot: version 13 är tydligt trängre fram. Byt till 13 om den lösa hälen eller hala tungan på 12 störde dig, eller om du sätter i med mellanfoten och vill ha mer skum under främre delen av foten.

Versionshistorik: Boston 12 till Adizero Boston 13

Mer Lightstrike Pro. Cirka 14 procent mer tävlingsskum under framfoten, enligt RunRepeat och Believe in the Run. (RunRepeat, Believe in the Run)

En riktig hälkappa. RunRepeat gav hälkappans styvhet 4 av 5, mot 1 av 5 på Boston 12, med mer stoppning i hälen. (RunRepeat, Believe in the Run)

Tunga med sidoinsatser och vadderad. Ett vanligt klagomål på Boston 12, nu åtgärdat. (RunRepeat, Believe in the Run)

Smalare tåbox. RunRepeat mätte 70,6 mm mot 73,2 mm på Boston 12. (RunRepeat)

Något lättare, lägre drop. RunRepeat mätte 254 g mot 261 g; Believe in the Run noterar att droppen går från 7 till 6 mm. (RunRepeat, Believe in the Run)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Adizero Boston 13 inte gör.

Adidas Adizero Boston 13Adidas Adizero Evo SLSaucony Endorphin Speed 5Puma Deviate Nitro 4ASICS Superblast 3
Välj den förDen här sidanLättareMjukareSnabbareMer dämpning
Drop6 mm7 mm8 mm8 mm8 mm
Stackhöjd häl36 mm37 mm36 mm38 mm47 mm
Vikt255 g230 g238 g250 g238 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Har Adidas Boston 13 en kolfiberplatta?

Nej. Boston 13 använder Energy Rods 2.0, som adidas beskrivning hos Running Warehouse kallar glasfiber längs hela skon, och som RTINGS också listar som stavar i glasfiber. Vissa sidor nämner kolfiber, men stavarna är av glasfiber, och därför känns skon stel men mindre aggressiv än en tävlingssko med kolfiber.

Är Boston 13 liten i storleken?

Testarna säger nej: RunRepeats läsaromröstning, Believe in the Run och RTINGS kallar den alla normal för storleken. En del kunder som Running Warehouse förmedlar fann den liten och gick upp en halv storlek. Tåboxen är smalare än på Boston 12, så breda fötter behöver troligast mer plats.

Vad förändrades mellan Boston 12 och Boston 13?

Boston 13 har cirka 14 procent mer Lightstrike Pro, en mycket styvare hälkappa, en vadderad tunga med sidoinsatser och en något lägre drop. Den är något lättare, men RunRepeat mätte en smalare tåbox, 70,6 mm mot 73,2 mm.

Boston 13 eller Evo SL?

Boston 13 är fastare, stabilare och byggd för intervaller, med stavar i glasfiber; Evo SL är lättare och utan platta, och mer mångsidig i vardagen. Mellanfotsisättare som vill ha kontroll i fart lutar åt Boston; neutrala löpare som vill ha en sko för de flesta pass lutar åt Evo SL.

Kan man springa maraton i Boston 13?

Snabbare löpare kan. Runnea ser den fungera för snabba maratonlöpare och föreslår mer dämpning för långsammare, och RTINGS tycker att den är pålitlig men inte optimerad för längre lopp, med dämpning som avtar sent. De flesta löpare vill ha den till intervaller och kortare lopp.

Källor

  1. RunRepeat, adidas Adizero Boston 13 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Hämtad 9 okt. 2026.
  2. Believe in the Run, Adidas Adizero Boston 13 Review. Hämtad 9 okt. 2026.
  3. RTINGS, adidas Adizero Boston 13 review (updated October 2025). Hämtad 9 okt. 2026.
  4. Running Warehouse, adidas adizero Boston 13 Men’s Shoes. Hämtad 9 okt. 2026.
  5. Runnea, Adidas Adizero Boston 13. Hämtad 9 okt. 2026.
  6. RunRepeat, adidas Adizero EVO SL lab review. Hämtad 9 okt. 2026.
  7. roadtrailrun.com · Lanseringsår, uppgivet
  8. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting