
Adidas Adizero Boston 13 anmeldelse
Adidas’ gamle tempotræningssko får mere Lightstrike Pro, en stivere hælkappe og en smallere tåboks. Testerne er enige om, hvad den gør godt, og uenige om størrelsen.
- Drop
- 6 mm
- Stack, hæl
- 36 mm
- Forfod
- 30 mm
- Vægt
- 255 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Andet
Vores dom
Bygget til de hurtige dage.
Boston 13 er en fast, stabil tempotræningssko med glasfiberstave, der yder mest, når tempoet går op. Den passer til løbere med midt- og forfodsanslag og smalle til almindelige fødder, som vil have én sko til hårde træningspas og hurtigere lange ture.
Styrker
- Skarp og responsiv i tempo og konkurrencetempo
- Mere Lightstrike Pro-skum end Boston 12
- Stivere hælkappe og polstret, sammensyet tunge
- Meget holdbar ydersål
Svagheder
- Tilspidset, tæt tåboks
- Fast og stiv på rolige ture
- Tynd overdel, der slides tidligt
- Lidt dæmpning i hælen til løbere med hælanslag
Hvem den passer til
- Du lander på midtfoden eller forfoden
- Du løber tempo, intervaller og løb på 5 til 10 km
- Du kan lide en fast, stabil gang
- Du vil have én sko til hårde træningspas og hurtige lange ture
Hvem der bør springe den over
- Du lander på hælen og vil have dæmpning
- Din forfod er bred
- Det meste af din løbetræning er rolig
Skoprofil
Hvor Adizero Boston 13 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | Adizero Boston 13 |
|---|---|
| Dæmpning | 24 |
| Lethed | 60 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 80 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt255 g, lettere end 59 % af skoene
Drop6 mm, lavere end 59 % af skoene
Stack, hæl36 mm, lavere end 69 % af skoene
Stack, forfod30 mm, lavere end 56 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 4 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Fast, med mere skum end før. Mere Lightstrike Pro under forfoden over et fastere Lightstrike-lag på 40,5 AC: beskyttende i fart, mindre i et sløvt trav.
Stabil, når du presser på, smal bagtil. Maksimal vridningsstivhed og en hælkappe, der nu vurderes til 4 ud af 5, giver et stabilt fodfæste, selv om selve hælen er smal.
Skarp foran. Energy Rods 2.0 er af glasfiber, ikke kulfiber; RunRepeat målte 69,7 procent energitilbagegivelse i forfoden, hvor det ekstra skum sidder.
Fast, med mere skum end før. Adidas har tilføjet Lightstrike Pro under forfoden: RunRepeat tæller omkring 14 procent mere, og Believe in the Run melder det samme. Under det sidder et fastere Lightstrike-lag, og RunRepeat målte mellemsålen til 40,5 AC, på den faste side.
Resultatet beskytter i fart, men ikke i et sløvt trav. RTINGS følte sig hærget i benene sent på lange træningspas og fandt, at hælen mangler beskyttelse.
Stabil, når du presser på, smal bagtil. RunRepeat gav vridningsstivheden maksimum og den nye hælkappe 4 ud af 5, op fra 1 ud af 5 på Boston 12. RTINGS vurderer sidestabiliteten som fremragende.
Det svage punkt er hælens bredde: RunRepeat målte en smal hæl, der begrænser stabiliteten for løbere, som lander der.
Skarp foran. Energy Rods 2.0 løber i skoens fulde længde. Adidas’ egen beskrivelse, citeret af Running Warehouse, kalder dem glasfiber, og RTINGS opfører også glasfiberstave, så det er ikke en sko med kulfiberplade, uanset hvad nogle sider skriver.
RTINGS beskriver en fast, skarp forfod, der passer til korte løb, og RunRepeat bemærker, at stavene stadig føles stive.
Læs mere
Fast, med mere skum end før. Adidas har tilføjet Lightstrike Pro under forfoden: RunRepeat tæller omkring 14 procent mere, og Believe in the Run melder det samme. Under det sidder et fastere Lightstrike-lag, og RunRepeat målte mellemsålen til 40,5 AC, på den faste side.
Resultatet beskytter i fart, men ikke i et sløvt trav. RTINGS følte sig hærget i benene sent på lange træningspas og fandt, at hælen mangler beskyttelse.
Stabil, når du presser på, smal bagtil. RunRepeat gav vridningsstivheden maksimum og den nye hælkappe 4 ud af 5, op fra 1 ud af 5 på Boston 12. RTINGS vurderer sidestabiliteten som fremragende.
Det svage punkt er hælens bredde: RunRepeat målte en smal hæl, der begrænser stabiliteten for løbere, som lander der.
Skarp foran. Energy Rods 2.0 løber i skoens fulde længde. Adidas’ egen beskrivelse, citeret af Running Warehouse, kalder dem glasfiber, og RTINGS opfører også glasfiberstave, så det er ikke en sko med kulfiberplade, uanset hvad nogle sider skriver.
RTINGS beskriver en fast, skarp forfod, der passer til korte løb, og RunRepeat bemærker, at stavene stadig føles stive.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Tempotræning | Lavet til det | Dens hovedopgave, for alle testere. | RunRepeat, Believe in the Run, Runnea |
| Intervaller | Lavet til det | Fast og skarp foran til korte, hurtige intervaller. | RTINGS |
| Halvmaraton i konkurrence | Kan klare det | RTINGS finder den pålidelig, men ikke optimeret til længere løb. | RTINGS |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | Runnea ser den fungere for hurtigere marathonløbere; langsommere marathonløbere er bedre tjent med mere dæmpning. | Runnea |
| Langture | Kan klare det | Stabil over distancen, selv om RTINGS fandt, at dæmpningen aftager sent. | RTINGS, Runnea |
| Rolige ture | Ikke til det | For stiv og fast i roligt tempo ifølge RTINGS og Believe in the Run. | Believe in the Run, RTINGS |
Kilde: RunRepeat, Believe in the Run, Runnea, RTINGS
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Boston 13 er en fast, alsidig tempotræningssko med en smallere forfod end før. De er uenige om størrelsen, om hvor stabil hælen er, og om hvor godt de samlet set kan lide den.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 88 ud af 100 og roser farten, med en tilspidset tåboks, der sidder stramt på brede fødder. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Blandet | Believe in the Run placerer den i C-kategorien: alsidig og pålidelig, men en tusindkunstner. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS giver 6,9 ud af 10 til konkurrence på marathon: en solid træningssko til hurtigere pas, ikke optimeret til løb, med for lidt dæmpning i hælen. | Læs |
| Runnea | Anmeldelse | Positiv | Runnea er positiv efter 400 km: en af de mest alsidige træningssko, selv om overdelen viste holdbarhedsproblemer. | Læs |
De er enige
- Først og fremmest en sko til tempo og hårde træningspasRunRepeat, Believe in the Run og Runnea placerer alle den bedst til tempoture og hurtigere træningspas.
- Fast under fodenRunRepeat målte en fast mellemsål, og Believe in the Run og RTINGS beskriver begge en fast gang, der er hårdt arbejde i lav fart.
- Smal foranRunRepeat, RTINGS og Runnea peger alle på en smal forfod, der ikke passer til brede fødder.
- Lavet til at lande længere fremmeRunRepeat og RTINGS peger begge løbere med midt- og forfodsanslag mod den og løbere med hælanslag væk fra den.
De er uenige
- Normal størrelse eller en halv størrelse op?RunRepeats ejerafstemning, Believe in the Run og RTINGS kalder den normal i størrelsen. Flere kundeanmeldelser, videregivet af Running Warehouse, fandt den lille og foreslår en halv størrelse op, og Runnea foreslår det samme til brede fødder.
- Hvor stabil er hælen?RunRepeat ser den smalle hæl som en grænse for stabiliteten; RTINGS vurderer dens sidestabilitet som fremragende.
- Hvor god er den samlet set?RunRepeat vurderer den højt. Believe in the Run er langt køligere, placerer den i C-kategorien og finder den tæt på Boston 12 trods det ekstra skum.
Sådan er den bygget
En supertræningssko med dobbelt skum: Lightstrike Pro øverst, fastere Lightstrike nedenunder, Energy Rods 2.0 imellem og en blanding af Continental-gummi og Lighttraxion på ydersålen.
En supertræningssko med dobbelt skum: Lightstrike Pro øverst, fastere Lightstrike nedenunder, Energy Rods 2.0 imellem og en ydersål af Continental-gummi og Lighttraxion, der kun er 2,3 mm tyk.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Åndbarhed 4 / 5 |
| 2 | Tunge | 2,9 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 4 / 5 |
| 4 | MellemsålLightstrike Pro og Lightstrike | Hårdhed 40,5 AC |
| 5 | PladeEnergy Rods 2.0 | Vridning 5 / 5 |
| 6 | Indlægssål | 3,3 mm |
| 7 | YdersålContinental-gummi og Lighttraxion | 2,3 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 36 mm hæl, 30 mm forfod. Målt: 2,3 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Believe in the Run, RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS.
Overdel. Et tyndt, stift mono-mesh af syntetiske tråde og gennemsigtige TPU-fibre, der ånder godt uden store ventilationshuller, set i RunRepeats nærbillede. Adidas har omarbejdet det for et blødere indtræk, med nye snørestrimler og mere polstring i kanten.
Tunge. Nu sammensyet, hvilket løser en almindelig klage over Boston 12. RunRepeat målte den samme tynde polstring som før, 2,9 mm, og forstærkede snørehuller.
Hæl. Den næsten minimale hælkappe i konkurrencestil fra Boston 12 viger for en polstret, meget stivere en: 4 ud af 5 i RunRepeats test mod 1 ud af 5 før. Believe in the Run bemærker, at nogle ejere af Boston 12 havde klaget over gnav på akillessenen.
Mellemsål. To skum: Lightstrike Pro øverst, omkring 14 procent mere end på Boston 12 og mest under forfoden, over en fastere Lightstrike-base, målt til 40,5 AC, der fylder mere af hælen, på en stackhøjde omkring 2 mm lavere end før. RunRepeat målte en energitilbagegivelse på 63,4 procent i hælen og 69,7 procent i forfoden, hvor det ekstra Lightstrike Pro sidder. RTINGS fandt en større, mere trekantet udskæring i fodbuen, der gør midtfoden smallere.
Plade. Stave i fuld længde frem for en enkelt plade. Adidas’ beskrivelse, citeret af Running Warehouse, kalder dem glasfiber, og RTINGS rettede sin anmeldelse fra kulfiber til glasfiber; RunRepeat skriver stadig kulfiber. De fik et gennemsnit på 15,4 N i RunRepeats bøjetest, men gjorde skoen maksimalt stiv mod vridning.
Indlægssål. Udtagelig og 3,3 mm tyk, lidt tyndere end gennemsnittet i RunRepeats måling.
Ydersål. Continental-gummi under afsætsområdet og Lighttraxion, en lettere støbt polyurethanforbindelse, der først blev brugt på Adios Pro 4, andre steder, med en central udskæring, der blotlægger skummet. RunRepeat målte et lag på 2,3 mm og en grebsscore på 0,47.
Læs mere
En supertræningssko med dobbelt skum: Lightstrike Pro øverst, fastere Lightstrike nedenunder, Energy Rods 2.0 imellem og en blanding af Continental-gummi og Lighttraxion på ydersålen.
1. Overdel. Et tyndt, stift mono-mesh af syntetiske tråde og gennemsigtige TPU-fibre, der ånder godt uden store ventilationshuller, set i RunRepeats nærbillede. Adidas har omarbejdet det for et blødere indtræk, med nye snørestrimler og mere polstring i kanten.
2. Tunge. Nu sammensyet, hvilket løser en almindelig klage over Boston 12. RunRepeat målte den samme tynde polstring som før, 2,9 mm, og forstærkede snørehuller.
3. Hæl. Den næsten minimale hælkappe i konkurrencestil fra Boston 12 viger for en polstret, meget stivere en: 4 ud af 5 i RunRepeats test mod 1 ud af 5 før. Believe in the Run bemærker, at nogle ejere af Boston 12 havde klaget over gnav på akillessenen.
4. Mellemsål. To skum: Lightstrike Pro øverst, omkring 14 procent mere end på Boston 12 og mest under forfoden, over en fastere Lightstrike-base, målt til 40,5 AC, der fylder mere af hælen, på en stackhøjde omkring 2 mm lavere end før. RunRepeat målte en energitilbagegivelse på 63,4 procent i hælen og 69,7 procent i forfoden, hvor det ekstra Lightstrike Pro sidder. RTINGS fandt en større, mere trekantet udskæring i fodbuen, der gør midtfoden smallere.
5. Plade. Stave i fuld længde frem for en enkelt plade. Adidas’ beskrivelse, citeret af Running Warehouse, kalder dem glasfiber, og RTINGS rettede sin anmeldelse fra kulfiber til glasfiber; RunRepeat skriver stadig kulfiber. De fik et gennemsnit på 15,4 N i RunRepeats bøjetest, men gjorde skoen maksimalt stiv mod vridning.
6. Indlægssål. Udtagelig og 3,3 mm tyk, lidt tyndere end gennemsnittet i RunRepeats måling.
7. Ydersål. Continental-gummi under afsætsområdet og Lighttraxion, en lettere støbt polyurethanforbindelse, der først blev brugt på Adios Pro 4, andre steder, med en central udskæring, der blotlægger skummet. RunRepeat målte et lag på 2,3 mm og en grebsscore på 0,47.
Holdbarhed. Stærk under foden, svagere foroven. RunRepeat målte kun 0,5 mm slid på ydersålen, blandt de bedste, de har testet, og hælpolstringen holdt med 4 ud af 5. Den tynde overdel fik 2 ud af 5 for holdbarhed i tåboksen, så meshet går sandsynligvis før gummiet.
Holdbarhed. Stærk under foden, svagere foroven. RunRepeat målte kun 0,5 mm slid på ydersålen, blandt de bedste, de har testet, og hælpolstringen holdt med 4 ud af 5. Den tynde overdel fik 2 ud af 5 for holdbarhed i tåboksen, så meshet går sandsynligvis før gummiet.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
| – |
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Believe in the Run, Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
Størrelse og pasform
De fleste testere siger normal størrelse; nogle kunder følte, den var lille. Brede fødder bør gå en størrelse op eller kigge andre steder.
Længde
Blandede erfaringer
Bredder
normal og bred
Plads til tæerne
Smal til brede fødder. RunRepeat målte en tilspidset tåboks på 70,6 mm og 28,3 mm i højden, og Runnea kalder læsten smal og råder til en halv størrelse op til brede fødder. RTINGS giver stadig forfodens bredde en god pasformsscore, 8,9 ud af 10.
RunRepeat, RTINGS, Runnea
Testernes fulde noter om størrelse
RunRepeats ejerafstemning, Believe in the Run og RTINGS kalder alle Boston 13 normal i størrelsen. Running Warehouse videregiver flere kundeanmeldelser, der fandt den lille, én omkring en halv størrelse mindre end Boston 12, med råd om at gå en halv størrelse op. Runnea foreslår en halv størrelse op til brede fødder.
Den strammere pasform er reel: RunRepeat målte tåboksen til 70,6 mm mod 73,2 mm på Boston 12, og Running Warehouse beskriver en tæt hæl, midtfod og tåboks. Hos Believe in the Run havde én tester brug for en løbersløjfe for at stoppe nogle hælløft.
Bredder: RunRepeat opfører normal og bred, mens Running Warehouse kun fører D. Hvis du ligger mellem to størrelser eller har en bred forfod, så prøv begge størrelser.
RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, Runnea
Mod Boston 12
Mere skum, en bedre hæl og en smallere tåboks: 13’eren er lidt lettere og sidder mere fast, og mindre tilgivende over for brede fødder.
Behold Boston 12, hvis du har en bredere forfod: 13’eren er tydeligt strammere foran. Skift til 13, hvis 12’erens løse hæl eller glatte tunge generede dig, eller hvis du lander på midtfoden og vil have mere skum under forreste del af foden.
Versionshistorik: Boston 12 til Adizero Boston 13
Mere Lightstrike Pro. Omkring 14 procent mere konkurrenceskum under forfoden ifølge RunRepeat og Believe in the Run. (RunRepeat, Believe in the Run)
En rigtig hælkappe. RunRepeat gav hælkappens stivhed 4 ud af 5 mod 1 ud af 5 på Boston 12, med mere polstring i hælen. (RunRepeat, Believe in the Run)
Sammensyet, polstret tunge. En almindelig klage over Boston 12, nu rettet. (RunRepeat, Believe in the Run)
Smallere tåboks. RunRepeat målte 70,6 mm mod 73,2 mm på Boston 12. (RunRepeat)
Lidt lettere, lavere drop. RunRepeat målte 254 g mod 261 g; Believe in the Run bemærker, at dropen går fra 7 til 6 mm. (RunRepeat, Believe in the Run)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Adizero Boston 13 ikke gør.
Adidas Adizero Boston 13 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Speed 5 | Puma Deviate Nitro 4 | ASICS Superblast 3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Lettere | Blødere | Hurtigere | Mere dæmpning |
| Drop | 6 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 36 mm | 37 mm | 36 mm | 38 mm | 47 mm |
| Vægt | 255 g | 230 g | 238 g | 250 g | 238 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Har Adidas Boston 13 en kulfiberplade?
Nej. Boston 13 bruger Energy Rods 2.0, som adidas’ beskrivelse hos Running Warehouse kalder glasfiber i fuld længde, og som RTINGS også opfører som glasfiberstave. Nogle sider nævner kulfiber, men stavene er af glasfiber, og derfor føles skoen stiv, men mindre aggressiv end en kulfibersko til konkurrence.
Falder Boston 13 lille?
Testerne siger nej: RunRepeats ejerafstemning, Believe in the Run og RTINGS kalder den alle normal i størrelsen. Nogle kunder, videregivet af Running Warehouse, fandt den lille og gik en halv størrelse op. Tåboksen er smallere end på Boston 12, så brede fødder har størst sandsynlighed for at få brug for mere plads.
Hvad ændrede sig mellem Boston 12 og Boston 13?
Boston 13 tilføjer omkring 14 procent mere Lightstrike Pro, en meget stivere hælkappe, en polstret og sammensyet tunge og en lidt lavere drop. Den er lidt lettere, men RunRepeat målte en smallere tåboks, 70,6 mm mod 73,2 mm.
Boston 13 eller Evo SL?
Boston 13 er fastere, mere stabil og bygget til hårde træningspas, med glasfiberstave; Evo SL er lettere, uden plade og mere alsidig i hverdagen. Løbere med midtfodsanslag, der vil have kontrol i fart, hælder mod Boston; neutrale løbere, der vil have én sko til de fleste ture, hælder mod Evo SL.
Kan man løbe en marathon i Boston 13?
Hurtigere løbere kan. Runnea ser den fungere for hurtige marathonløbere og foreslår mere dæmpning til langsommere, og RTINGS finder den pålidelig, men ikke optimeret til længere løb, med dæmpning, der aftager sent. De fleste løbere vil gerne bruge den til hårde træningspas og kortere løb.
Kilder
- RunRepeat, adidas Adizero Boston 13 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Besøgt 9. okt. 2026.
- Believe in the Run, Adidas Adizero Boston 13 Review. Besøgt 9. okt. 2026.
- RTINGS, adidas Adizero Boston 13 review (updated October 2025). Besøgt 9. okt. 2026.
- Running Warehouse, adidas adizero Boston 13 Men’s Shoes. Besøgt 9. okt. 2026.
- Runnea, Adidas Adizero Boston 13. Besøgt 9. okt. 2026.
- RunRepeat, adidas Adizero EVO SL lab review. Besøgt 9. okt. 2026.
- roadtrailrun.com · Udgivelsesår, angivet
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



