
Recenzja Adidas Adizero Adios Pro 5
Maratoński but startowy Adidas z 2026 roku traci około uncji i zamienia pręty na obręcz z włóknem węglowym. Laboratoria chwalą wagę i piankę; wstępne doniesienia o trwałości i wąska pięta studzą entuzjazm.
- Drop
- 4 mm
- Stack pięty
- 39 mm
- Przodostopie
- 35 mm
- Waga
- 170 g
- Wsparcie
- Neutralne
- Płytka
- Karbonowa
Nasz werdykt
Lżejszy, bardziej miękki, nadal wąski.
Adios Pro 5 to bardzo lekki, neutralny but na maraton: dwuwarstwowa międzypodeszwa Lightstrike Pro mieści się w obręczy EnergyRim z włóknem węglowym, która zastępuje pręty z Pro 4, dając miększy, bardziej wyrozumiały bieg. Pasuje biegaczom lądującym na śródstopiu i przodostopiu, z wąską lub przeciętną stopą, którzy ścigają się w półmaratonie lub maratonie, a gorzej tym, którzy lądują na pięcie lub potrzebują stabilności.
Mocne strony
- Bardzo lekki: 170 g w męskim US 9, a RTINGS zważyli 170,3 g
- Odbicie na najwyższym poziomie: 80,4% zwrotu energii w przodostopiu w RunRepeat
- Nadal chroni pod koniec symulowanego biegu na 50 km w RTINGS
- Dużo lepsza przyczepność: 0,74 wobec 0,55 w Pro 4
- Wcięcie przyśrodkowe zniknęło, więc śródstopiu łatwiej zaufać
Słabe strony
- Wczesne doniesienia o szybkim zużyciu odsłoniętej pianki w przodostopiu
- Bardzo wąska pięta 77,1 mm: ciężka praca dla lądujących na pięcie
- Wąskie podbicie i płytki przód buta, 24,9 mm
- Nie do spokojnych dni ani codziennych kilometrów
- Mniej dynamiczne odbicie niż w Pro 4
Dla kogo jest
- Lądujesz na śródstopiu lub przodostopiu
- Ścigasz się w półmaratonie lub maratonie
- Pro 4 był dla ciebie zbyt agresywny
- Chcesz najlżejszego Adios Pro do tej pory
Kto powinien go ominąć
- Lądujesz na pięcie
- Potrzebujesz stabilnej platformy pod koniec wyścigu
- Masz szeroką stopę lub wysokie palce
- Chcesz jednych butów także do treningu
Profil buta
Gdzie Adizero Adios Pro 5 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu i co zmieniło się względem Adizero Adios Pro 4.
| Oś | Adizero Adios Pro 5 | Adizero Adios Pro 4 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 52 | 52 | = |
| Lekkość | 97 | 90 | +7 |
| Stabilność | 30 | 30 | = |
| Drop | 6 | 20 | −14 |
| Dynamika | 60 | 80 | −20 |
Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Gdzie plasuje się w katalogu
Waga170 g, lżejszy niż 96% butów
Drop4 mm, niższy niż u 91% butów
Stack pięty39 mm, wyższy niż u 52% butów
Stack przodostopia35 mm, wyższy niż u 79% butów
Odczucia
Napisane na podstawie 3 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.
Bardziej miękki z wierzchu, chroniący na dystansie. Bardzo miękka warstwa PEBA 18,2 AC na bazie 30,3 AC: miękko, a mimo to chroni pod koniec symulowanego biegu na 50 km w RTINGS.
Lepsze śródstopie, bardzo wąska pięta. Bez wcięcia przyśrodkowego śródstopie trzyma lepiej, ale pięta 77,1 mm sprawia, że to nadal but dla lądujących na przodostopiu.
Sprężysty, trochę mniej dynamiczny. 80,4% zwrotu energii w przodostopiu w laboratorium RunRepeat, z późniejszym, łagodniejszym rockerem niż w Pro 4, który recenzenci uważają za dynamiczniejszy z dwóch.
Bardziej miękki z wierzchu, chroniący na dystansie. Międzypodeszwa Lightstrike Pro ma teraz dwie warstwy, górną z PEBA na bazie z A-TPU, według Running Warehouse i RunRepeat. RunRepeat zmierzył bazę na 30,3 AC, blisko Pro 4, a górną warstwę na bardzo miękkie 18,2 AC, przez co bieg jest ogólnie bardziej miękki.
RTINGS stwierdzili, że amortyzacja nadal chroni w symulowanym biegu na 50 km, a RunRepeat zmierzył 149 SA tłumienia wstrząsów w pięcie. Na zimnie pianka twardnieje: o 22% po 20 minutach w zamrażarce RunRepeat, choć miękka górna warstwa nadal daje miękkie odczucie.
Lepsze śródstopie, bardzo wąska pięta. Wcięcie przyśrodkowe z Pro 4 zniknęło, co według RTINGS sprawia, że Pro 5 jest łatwiejszy do zaufania, a RunRepeat widzi lepsze trzymanie śródstopia. Ograniczeniem jest pięta: RunRepeat zmierzył 77,1 mm wobec średniej 91,1 mm, a RTINGS dają stabilności 5,8 na 10.
RunRepeat nadal ocenia go ogólnie jako mniej stabilny niż Pro 3 i Pro 4. Lądujesz na przedniej połowie stopy, a podstawa przodostopia 116,2 mm daje stabilność; lądujesz na pięcie, a but dużo wymaga.
Sprężysty, trochę mniej dynamiczny. RunRepeat zmierzył 80,4% zwrotu energii w przodostopiu i 75,1% w pięcie, a adidas deklaruje o 9% większy zwrot energii niż pianka Pro 4, co przekazują Running Warehouse i Believe in the Run. EnergyRim dodaje nieco sztywności zginania, według RTINGS; RunRepeat zmierzył 20,5 N w teście zginania.
Believe in the Run i RTINGS uważają, że Pro 4 jest dynamiczniejszy przy odbiciu, bo Pro 5 przetacza się później i łagodniej. Thomas z Believe in the Run nadal woli mniejszą wagę Pro 5 na maraton.
Czytaj dalej
Bardziej miękki z wierzchu, chroniący na dystansie. Międzypodeszwa Lightstrike Pro ma teraz dwie warstwy, górną z PEBA na bazie z A-TPU, według Running Warehouse i RunRepeat. RunRepeat zmierzył bazę na 30,3 AC, blisko Pro 4, a górną warstwę na bardzo miękkie 18,2 AC, przez co bieg jest ogólnie bardziej miękki.
RTINGS stwierdzili, że amortyzacja nadal chroni w symulowanym biegu na 50 km, a RunRepeat zmierzył 149 SA tłumienia wstrząsów w pięcie. Na zimnie pianka twardnieje: o 22% po 20 minutach w zamrażarce RunRepeat, choć miękka górna warstwa nadal daje miękkie odczucie.
Lepsze śródstopie, bardzo wąska pięta. Wcięcie przyśrodkowe z Pro 4 zniknęło, co według RTINGS sprawia, że Pro 5 jest łatwiejszy do zaufania, a RunRepeat widzi lepsze trzymanie śródstopia. Ograniczeniem jest pięta: RunRepeat zmierzył 77,1 mm wobec średniej 91,1 mm, a RTINGS dają stabilności 5,8 na 10.
RunRepeat nadal ocenia go ogólnie jako mniej stabilny niż Pro 3 i Pro 4. Lądujesz na przedniej połowie stopy, a podstawa przodostopia 116,2 mm daje stabilność; lądujesz na pięcie, a but dużo wymaga.
Sprężysty, trochę mniej dynamiczny. RunRepeat zmierzył 80,4% zwrotu energii w przodostopiu i 75,1% w pięcie, a adidas deklaruje o 9% większy zwrot energii niż pianka Pro 4, co przekazują Running Warehouse i Believe in the Run. EnergyRim dodaje nieco sztywności zginania, według RTINGS; RunRepeat zmierzył 20,5 N w teście zginania.
Believe in the Run i RTINGS uważają, że Pro 4 jest dynamiczniejszy przy odbiciu, bo Pro 5 przetacza się później i łagodniej. Thomas z Believe in the Run nadal woli mniejszą wagę Pro 5 na maraton.
Do jakich biegów jest
| Bieg | Dopasowanie | Dlaczego | Źródło |
|---|---|---|---|
| Zawody na maraton | Stworzony do tego | Jego najlepsze zastosowanie w RTINGS, 8,5 na 10, z ochroną, która wytrzymuje na dystansie. | RTINGS |
| Zawody na półmaraton | Stworzony do tego | To samo 8,5 na 10 w RTINGS; RunRepeat uważa go za wszechstronny na krótkie i długie zawody. | RunRepeat, RTINGS |
| Tempo | Stworzony do tego | Marathon Sports uznali, że sprawdza się też w treningu w szybszym tempie; RunRepeat daje tempu 87 na 100. | RunRepeat, Marathon Sports |
| Długie wybiegania | Da radę | RTINGS dają długim biegom 7,6 na 10, najlepiej gdy zawierają szybsze odcinki. | RTINGS |
| Spokojne biegi | Nie do tego | RTINGS uważają, że konstrukcja słabo nadaje się do spokojnych kilometrów, choć Karl z Believe in the Run biegał w nim spokojnie. | RTINGS, Believe in the Run |
Źródło: RTINGS, RunRepeat, Marathon Sports, Believe in the Run
Co mówią testy
Opublikowane recenzje zgadzają się, że Adios Pro 5 to bardzo lekki, miękki i wyrozumiały maratoński but startowy dla lądujących na przodostopiu i śródstopiu, z wąskim dopasowaniem i ograniczoną stabilnością. Materiału jest jeszcze niewiele, trzy pełne recenzje do października 2026, i różnią się w ocenie dynamiki odbicia oraz trwałości.
| Test | Rodzaj | Nasza interpretacja | W jednym zdaniu | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Pozytywna | RunRepeat daje mu 91 na 100: znakomity but startowy od mili do maratonu, z wątpliwościami co do trwałości i stabilności. | Czytaj |
| RTINGS | Laboratorium | Pozytywna | RTINGS oceniają go na 8,5 na 10 w startach w półmaratonie i maratonie, chwaląc wagę i amortyzację na długich zawodach, a stabilność nazywając niewystarczającą. | Czytaj |
| Believe in the Run | Recenzja | Pozytywna | Believe in the Run umieszczają go w klasie A: solidna aktualizacja dla większości fanów Pro 4, z mniej agresywnym biegiem. | Czytaj |
Zgadzają się
- Najlżejszy Adios Pro do tej poryRunRepeat zważył 176 g wobec 200 g w Pro 4, RTINGS 170,3 g, a Believe in the Run i Running Warehouse również podają spadek wagi.
- Zbudowany dla lądujących na przodostopiu i śródstopiuRunRepeat i RTINGS wskazują wąską piętę jako ograniczenie stabilności przy lądowaniu.
- Chroni na dystansie maratonuRTINGS stwierdzili, że amortyzacja nadal chroni przez symulację 50 km, a RunRepeat zmierzył 149 SA tłumienia wstrząsów w pięcie wobec średniej 131 SA.
- Wąskie dopasowanieRunRepeat i RTINGS opisują wąskie dopasowanie z płytkim przodem buta, a Marathon Sports sugerują większy rozmiar dla miejsca na palce.
Rozchodzą się
- Dynamiczny czy miękki?Thomas z Believe in the Run uznał go za dynamiczny, nie gąbczasty, choć ta sama recenzja wymienia mniej agresywny bieg jako wadę dla biegaczy, którzy chcą napędu. RTINGS uważają, że miękkie przodostopie ogranicza bezpośrednie odbicie, i oceniają Pro 4 jako dynamiczniejszy.
- Więcej miejsca czy mniej niż w Pro 4?Believe in the Run zauważają nieco szersze przodostopie i więcej objętości nad palcami. RunRepeat zmierzył przód buta węższy i niższy o 0,4 mm niż w Pro 4, a RTINGS nazywają go bardzo płytkim.
- Czy wytrzyma?RunRepeat przekazuje doniesienia o poważnym zużyciu po jednym lub dwóch biegach oraz odpowiedź adidasa, że to kosmetyczne starcie, podczas gdy jego własna para wykazała tylko niewielkie zużycie. Opinie klientów Running Warehouse sięgają od postrzępionej pianki w przodostopiu do prawie żadnego zużycia.
Co mówią biegacze
Wątki z forów i opinie kupujących, streszczone i podlinkowane. Bez ocen w gwiazdkach: relacjonujemy to, co ludzie napisali, a nie wynik.
Trwałość
Opinie klientów Running Warehouse są podzielone: kilku zgłasza, że pianka w przodostopiu zużyła się źle po 12 do 20 milach (19 do 32 km), a jeden maratończyk po około 50 milach (80 km) prawie nie widział zużycia.
Running Warehouse · źródło
Jak jest zbudowany
Przeprojektowany but startowy: dwuwarstwowa międzypodeszwa Lightstrike Pro, trzymana przez obręcz EnergyRim z włóknem węglowym wokół krawędzi, tkana cholewka Lightlock 2.0 i cienka poliuretanowa podeszwa zewnętrzna z małą łatą Continental.
Dwie warstwy Lightstrike Pro, PEBA na A-TPU, w ramie z karbonową obręczą EnergyRim zamiast prętów, pod cholewką Lightlock 2.0, z podeszwą zewnętrzną 1,0 mm i małą łatą Continental.
| # | Część | Pomiar |
|---|---|---|
| 1 | CholewkaLightlock 2.0 | Przewiewność 6,0 / 10 |
| 2 | Język | 3,7 mm |
| 3 | Zapiętek | Sztywność 1 / 5 |
| 4 | MiędzypodeszwaLightstrike Pro (PEBA i A-TPU) | 18,2 / 30,3 AC |
| 5 | PłytkaEnergyRim | Siła zginania 20,5 N |
| 6 | Wkładka | 2,0 mm |
| 7 | Podeszwa zewnętrznaLighttraxion i Continental | 1,0 mm |
Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 39 mm, przodostopie 35 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 1 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat.
Cholewka. Tkana siatka z rozciągliwością w jednym kierunku, według Running Warehouse. Believe in the Run uważają ją za lżejszą i bardziej giętką niż w Pro 4; RTINGS nadal oceniają przewiewność jako przeciętną, 6,0 na 10.
Język. Półzszyty z bokami język, 3,7 mm grubości wobec 5,6 mm w Pro 4 w laboratorium RunRepeat, z nowymi sznurówkami o ząbkowanym splocie, które Believe in the Run witają z zadowoleniem.
Zapiętek. Miękka pięta z zapiętkiem 1 na 5 w laboratorium RunRepeat. Running Warehouse podaje wewnątrz piankowe wypustki przeciw ześlizgiwaniu, a Believe in the Run widzą więcej wyściółki niż w Pro 4, ale brakuje im uchwytu do ciągnięcia.
Międzypodeszwa. Górna warstwa PEBA na bazie z A-TPU, zmierzone przez RunRepeat na 18,2 AC i 30,3 AC. Running Warehouse przekazuje deklarację adidasa o 9% większym zwrocie energii niż w Pro 4.
Płytka. Karbonowa rama w kształcie litery U wokół krawędzi międzypodeszwy, która zostawia pod stopą nieprzerwaną piankę, według Running Warehouse. RTINGS uważają, że dodaje nieco sztywności zginania; RunRepeat zmierzył 20,5 N zginania i 11,3 Nm sztywności skrętnej, poniżej średniej 14,4 Nm.
Wkładka. Wyjmowana i cienka: 2,0 mm w laboratorium RunRepeat.
Podeszwa zewnętrzna. Odlewana poliuretanowa warstwa na całej długości z gumą Continental w przyśrodkowej części przodostopia. RunRepeat zmierzył 1,0 mm i przyczepność 0,74, daleko powyżej średniej 0,53, ale zauważa mniejsze pokrycie na zewnętrznej części przodostopia.
Czytaj dalej
Przeprojektowany but startowy: dwuwarstwowa międzypodeszwa Lightstrike Pro, trzymana przez obręcz EnergyRim z włóknem węglowym wokół krawędzi, tkana cholewka Lightlock 2.0 i cienka poliuretanowa podeszwa zewnętrzna z małą łatą Continental.
1. Cholewka. Tkana siatka z rozciągliwością w jednym kierunku, według Running Warehouse. Believe in the Run uważają ją za lżejszą i bardziej giętką niż w Pro 4; RTINGS nadal oceniają przewiewność jako przeciętną, 6,0 na 10.
2. Język. Półzszyty z bokami język, 3,7 mm grubości wobec 5,6 mm w Pro 4 w laboratorium RunRepeat, z nowymi sznurówkami o ząbkowanym splocie, które Believe in the Run witają z zadowoleniem.
3. Zapiętek. Miękka pięta z zapiętkiem 1 na 5 w laboratorium RunRepeat. Running Warehouse podaje wewnątrz piankowe wypustki przeciw ześlizgiwaniu, a Believe in the Run widzą więcej wyściółki niż w Pro 4, ale brakuje im uchwytu do ciągnięcia.
4. Międzypodeszwa. Górna warstwa PEBA na bazie z A-TPU, zmierzone przez RunRepeat na 18,2 AC i 30,3 AC. Running Warehouse przekazuje deklarację adidasa o 9% większym zwrocie energii niż w Pro 4.
5. Płytka. Karbonowa rama w kształcie litery U wokół krawędzi międzypodeszwy, która zostawia pod stopą nieprzerwaną piankę, według Running Warehouse. RTINGS uważają, że dodaje nieco sztywności zginania; RunRepeat zmierzył 20,5 N zginania i 11,3 Nm sztywności skrętnej, poniżej średniej 14,4 Nm.
6. Wkładka. Wyjmowana i cienka: 2,0 mm w laboratorium RunRepeat.
7. Podeszwa zewnętrzna. Odlewana poliuretanowa warstwa na całej długości z gumą Continental w przyśrodkowej części przodostopia. RunRepeat zmierzył 1,0 mm i przyczepność 0,74, daleko powyżej średniej 0,53, ale zauważa mniejsze pokrycie na zewnętrznej części przodostopia.
Trwałość. Otwarte pytanie. RunRepeat przekazuje doniesienia o poważnym zużyciu po jednym lub dwóch biegach, z odsłoniętą pianką na zewnętrznej części przodostopia i obręczą ocierającą się o nią, oraz odpowiedź adidasa, że to kosmetyczne starcie. Własna para RunRepeat wykazała tylko niewielkie zużycie i 1,1 mm w teście ścierania podeszwy, na poziomie średniej. Opinie klientów Running Warehouse są podzielone.
Trwałość. Otwarte pytanie. RunRepeat przekazuje doniesienia o poważnym zużyciu po jednym lub dwóch biegach, z odsłoniętą pianką na zewnętrznej części przodostopia i obręczą ocierającą się o nią, oraz odpowiedź adidasa, że to kosmetyczne starcie. Własna para RunRepeat wykazała tylko niewielkie zużycie i 1,1 mm w teście ścierania podeszwy, na poziomie średniej. Opinie klientów Running Warehouse są podzielone.
Parametry, podane i zmierzone
Każda liczba ma swoje źródło.
Drop, mm
Stack pięty, mm
Stack przodostopia, mm
Waga (męskie), g
| Parametr | Podane | Zmierzone |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack pięty |
|
|
| Stack przodostopia |
|
|
| Waga, US M9 |
|
|
| Wsparcie |
| – |
| Płytka |
| – |
| Nawierzchnia |
| – |
| Rok premiery |
| – |
Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: Running Warehouse, Believe in the Run, Runnea, RunRepeat, RTINGS, Marathon Sports.
Pomiary laboratoryjne
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Twardość międzypodeszwy (baza / górna warstwa) |
|
| Zwrot energii |
|
| Sztywność skrętna |
|
| Sztywność zapiętka |
|
| Współczynnik przyczepności |
|
| Przewiewność |
|
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Szerokość przodu buta |
|
| Wysokość przodu buta |
|
| Grubość podeszwy zewnętrznej |
|
| Grubość wkładki |
|
| Grubość języka |
|
| Siła zginania |
|
Rozmiar i dopasowanie
Długość jest bliska zgodnej z rozmiarem; dopasowanie jest wąskie, więc szeroka stopa powinna przymierzyć go najpierw.
Długość
Opinie rozbieżne
Szerokości
standardowy
Miejsce na palce
Niski i zwężony dla większości, przestronniejszy dla niektórych. RunRepeat zmierzył przód buta na 69,1 mm przy wysokości tylko 24,9 mm, niżej niż w Pro 4, a RTINGS nazywają go bardzo płytkim. Believe in the Run natomiast znaleźli więcej objętości nad palcami niż w Pro 4.
RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run
Pełne uwagi testerów o rozmiarze
RTINGS oceniają długość jako zgodną z rozmiarem i mówią, że twój zwykły rozmiar jest bardzo prawdopodobnie dobry. Głosowanie właścicieli w RunRepeat, z zaledwie 30 odpowiedziami, mówi, że wypada lekko mały, a Thomas z Believe in the Run zaleca pół rozmiaru większy. Marathon Sports uważają go za zgodny z rozmiarem, ale sugerują większy rozmiar dla miejsca na palce.
Jest jedna szerokość: RunRepeat podaje tylko normalną, Running Warehouse ma tylko D, a RTINGS nie zgłaszają szerokiej wersji. RTINGS opisują też bardzo wąskie podbicie.
RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Marathon Sports, Running Warehouse
Kontra Adizero Adios Pro 4
Pro 5 zachowuje zadanie startowe, ale jest lżejszy i bardziej miękki: pręty zastępuje obręcz z włóknem węglowym, pianka dostaje górną warstwę PEBA, a wcięcie przyśrodkowe znika. Pro 4 pozostaje dynamiczniejszym butem.
| Adizero Adios Pro 5 | Adizero Adios Pro 4 | |
|---|---|---|
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne |
| Drop | 4 mm | 6 mm |
| Stack pięty | 39 mm | 39 mm |
| Przodostopie | 35 mm | 33 mm |
| Waga | 170 g | 201 g |
Biegacze, którzy pokochali dynamiczne, agresywne odbicie Pro 4: RTINGS i Believe in the Run uważają starszy but za bardziej energiczny z dwóch przy odbiciu.
Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Historia wersji: Adizero Adios Pro 4 do Adizero Adios Pro 5
EnergyRim zastępuje EnergyRods. Karbonowa rama w kształcie litery U wokół pianki zamiast pięciu prętów pod stopą, według Running Warehouse i Marathon Sports. (Marathon Sports, Running Warehouse)
Lżejszy. RunRepeat zważył 176 g wobec 200 g w Pro 4, a Running Warehouse nazywa go lżejszym o pełną uncję. (RunRepeat, Running Warehouse)
Bardziej miękka górna warstwa. Nowa warstwa PEBA o 18,2 AC leży na bazie mniej więcej tak twardej jak w Pro 4, według RunRepeat. (RunRepeat)
Lepsza przyczepność, mniej gumy. Przyczepność wzrosła z 0,55 do 0,74 w laboratorium RunRepeat, ale zewnętrzna część przodostopia ma teraz odsłoniętą piankę. (RunRepeat)
Spokojniejsza geometria. Bez wcięcia przyśrodkowego i z późniejszym rockerem: RTINGS uważają go za łatwiejszy do zaufania, Believe in the Run za mniej agresywny. (RTINGS, Believe in the Run)
Porównanie alternatyw
Każda poprawia jedną rzecz, której Adizero Adios Pro 5 nie robi.
Adidas Adizero Adios Pro 5 | Adidas Adizero Adios Pro 4 | Saucony Endorphin Pro 5 | Hoka Cielo X1 3.0 | Adidas Adizero Evo SL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wybierz ją dla | Ta strona | Szybszy | Wyższy drop | Więcej amortyzacji | Mniej amortyzacji |
| Drop | 4 mm | 6 mm | 8 mm | 7 mm | 7 mm |
| Stack pięty | 39 mm | 39 mm | 39,5 mm | 48 mm | 37 mm |
| Waga | 170 g | 201 g | 206 g | 198 g | 230 g |
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne |
Pytania biegaczy
Czy Adidas Adios Pro 5 ma płytkę karbonową?
Nie klasyczną. Adios Pro 5 używa EnergyRim, karbonowej ramy w kształcie litery U wokół krawędzi międzypodeszwy, która zastępuje pręty EnergyRods z Pro 4, według Running Warehouse i Believe in the Run. RTINGS uważają, że dodaje nieco sztywności zginania, a Running Warehouse mówią, że zostawia pod stopą nieprzerwaną piankę.
Adios Pro 5 czy Adios Pro 4?
Adios Pro 5 jest lżejszy (176 g wobec 200 g w laboratorium RunRepeat), bardziej miękki z wierzchu i stabilniejszy w śródstopiu, ze znacznie lepszą przyczepnością. Pro 4 ma dynamiczniejsze, bardziej agresywne odbicie, według RTINGS i Believe in the Run. Pro 5 ma większy sens na maraton, Pro 4, jeśli chcesz mocniejszego biegu.
Czy Adios Pro 5 jest zgodny z rozmiarem?
W długości w większości tak: RTINGS oceniają Adios Pro 5 jako zgodny z rozmiarem, podczas gdy niewielkie głosowanie właścicieli w RunRepeat mówi, że wypada lekko mały, a Thomas z Believe in the Run wziął pół rozmiaru większy. Dopasowanie jest wąskie w podbiciu i niskie nad palcami, a sprzedaje się tylko jedną szerokość, więc szeroka stopa powinna przymierzyć go najpierw.
Czy Adios Pro 5 jest trwały?
Na ocenę jest za wcześnie. RunRepeat przekazuje doniesienia o poważnym zużyciu odsłoniętej pianki w zewnętrznej części przodostopia po jednym lub dwóch biegach, które adidas nazwał kosmetycznym starciem, podczas gdy własna para Adios Pro 5 w RunRepeat wykazała tylko niewielkie zużycie. Opinie klientów Running Warehouse są podzielone. Zostaw go na zawody i kluczowe treningi.
Czy Adios Pro 5 nadaje się dla lądujących na pięcie?
Nie jest to najlepsze dopasowanie. RunRepeat zmierzył w Adios Pro 5 bardzo wąską piętę 77,1 mm i mówi, że geometria wyraźnie sprzyja lądującym na przodostopiu i śródstopiu; dla lądujących na pięcie sugeruje Saucony Endorphin Pro 5. RTINGS również mówią, że wąska pięta ogranicza stabilność przy lądowaniu.
Czy Adios Pro 5 nadaje się na maraton?
Tak, to jego najlepsze zastosowanie. RTINGS oceniają Adios Pro 5 na 8,5 na 10 w startach w półmaratonie i maratonie i stwierdzili, że amortyzacja nadal chroni w symulowanym biegu na 50 km, a RunRepeat daje mu 94 na 100 w startach. Biegacze, którzy potrzebują stabilności pod koniec wyścigu, mogą chcieć szerszej pięty.
Ile waży Adios Pro 5?
Running Warehouse podaje wagę Adios Pro 5 na 170 g dla męskiego US 9, a RTINGS zważyli 170,3 g; RunRepeat zważył 176 g. Tylko 6 ze 149 neutralnych butów szosowych zważonych w męskim US 9 w naszym katalogu jest lżejszych, i tylko 11 z 234 podaje niższy drop niż jego 4 mm.
Źródła
- RunRepeat, adidas Adizero Adios Pro 5 lab review (Carlos Sánchez, October 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- RTINGS, adidas Adizero Adios Pro 5 review (September 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Believe in the Run, Adidas Adizero Adios Pro 5 Review (September 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Marathon Sports, adidas Adios Pro 5 review: meet the carbon Energy Rim (September 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Running Warehouse, adidas adizero Adios Pro 5 Men’s Shoes. Dostęp: 13 paź 2026.
- Runnea, Adidas Adizero Adios Pro 5 (product guide). Dostęp: 13 paź 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Dostęp: 13 paź 2026.
- adidas.com · Płytka, podane
- i-run.fr · Nawierzchnia, podane
- cat: katalog Strideprint, 395 butów
Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.



