
Brooks Hyperion Max 3 test
Det Believe in the Run kallar Brooks första riktiga supertränare: en mycket högre stack, PEBA-baserat DNA Gold-skum över en nylonplatta och en snäv stickad ovandel byggd för långa kilometer.
- Drop
- 6 mm
- Stackhöjd häl
- 46 mm
- Framfot
- 40 mm
- Vikt
- 280 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Nylon
Vår bedömning
Stor, studsig och byggd för distans.
Hyperion Max 3 staplar mjukt DNA Gold över ett fastare skum och en nylonplatta, med en rocker som håller långpassen rullande. Den passar neutrala löpare med normala till smala fötter som vill ha en dämpad träningssko för långa och jämna kilometer, mindre dem som behöver stabilitet eller en lätt sko för snabba repetitioner.
Styrkor
- Mycket mjukt DNA Gold-skum: 25,7 AC i RunRepeats test, långt under genomsnittet på 35,5
- Energiretur över genomsnittet, 66,2 procent i framfoten enligt RunRepeat
- Mjuk rocker och hälövergång som testarna njöt av på långpass
- Säkert grepp om foten och inget hälglapp, enligt RunRepeat, BITR och RunningShoesGuru
- Lite slitage på yttersulan: 0,9 mm i RunRepeats test, minimalt efter 100 km för RunningShoesGuru
Svagheter
- Tung: 280 g i herrstorlek US 9, och 113 av 149 neutrala skor i vår katalog är lättare
- Begränsad stabilitet, med ett urtag på insidan under mellanfoten
- Snäv tåbox med låg volym och bara en bredd
- Blir varm enligt Believe in the Run, och Doctors of Running varnar för detsamma
Vem den passar
- Dina långpass är prioriterade
- Din fot landar neutralt
- Du gillar en snäv, omslutande passform
- Du sätter i med hälen
Vem som bör välja något annat
- Din fot rullar märkbart inåt
- Dina fötter är breda eller dina tår höga
- Du vill ha en sko för korta, snabba repetitioner
Skoprofil
Var Hyperion Max 3 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Hyperion Max 3 |
|---|---|
| Dämpning | 93 |
| Lätthet | 33 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 40 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt280 g, tyngre än 67 % av skorna
Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna
Stackhöjd häl46 mm, högre än 93 % av skorna
Stackhöjd framfot40 mm, högre än 96 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 6 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Djup och mjuk, med en studs. En häl på 46 mm och mycket mjukt DNA Gold-skum, 25,7 AC hos RunRepeat: plyschigt i labbet, fast och studsigt på vägen enligt Doctors of Running.
Neutral, och lite lös i kurvor. Neutral med ett urtag på insidan: RTINGS ger stabiliteten 5,8, och RunningShoesGuru fann den ostadig i kurvor trots en mycket stel plattform.
En rocker som rullar, en vikt du känner. Energiretur på 66,2 procent i framfoten enligt RunRepeat och en tidig rocker, men vikten märks i 5 km-tempo och snabbare.
Djup och mjuk, med en studs. Brooks anger 46 mm i hälen och 40 mm i framfoten, cirka 10 mm mer än Max 2 enligt Believe in the Run. Bara 4 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl. Mellansulan kombinerar PEBA-baserat DNA Gold överst med DNA Flash v2 under.
RunRepeat mätte skummet till 25,7 på AC-skalan, mot ett genomsnitt på 35,5, och stötdämpning på 151 i hälen, långt över genomsnittet på 131. RTINGS ger dämpningen 9,0 av 10. Doctors of Running beskriver ändå steget som fast och studsigt snarare än sladdigt.
Neutral, och lite lös i kurvor. Ett urtag på insidan av mellanfoten lämnar mindre skum under valvet. RTINGS ger stabiliteten 5,8 av 10, RunRepeat rekommenderar den bara till neutrala löpare, och RunningShoesGuru fann den ostadig i kurvor och på ojämnt underlag.
Plattformen är mycket stel, 21,4 Nm i RunRepeats vridningstest mot ett genomsnitt på 14,4, vilket hjälper på raka vägar. Doctors of Running fann den mindre stabil än tidigare versioner på gräs, men tydligt stadigare än Hoka Cielo X1 2.0 som den liknar på pappret.
En rocker som rullar, en vikt du känner. RunRepeat mätte energiretur på 63,9 procent i hälen och 66,2 procent i framfoten, över genomsnittet på 61,4. RapidRoll-rockern börjar tidigt under framfoten, och SpeedVault-plattan i nylon ger styvhet snarare än kvickhet.
Doctors of Running fann den bekväm från 10 km till maratontempo men tungarbetad i 5 km-tempo. Believe in the Run kände steget som fastare och mindre rörligt än Max 2, och RunningShoesGuru fann den svårare att pressa än andra fartträningsskor.
Läs mer
Djup och mjuk, med en studs. Brooks anger 46 mm i hälen och 40 mm i framfoten, cirka 10 mm mer än Max 2 enligt Believe in the Run. Bara 4 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl. Mellansulan kombinerar PEBA-baserat DNA Gold överst med DNA Flash v2 under.
RunRepeat mätte skummet till 25,7 på AC-skalan, mot ett genomsnitt på 35,5, och stötdämpning på 151 i hälen, långt över genomsnittet på 131. RTINGS ger dämpningen 9,0 av 10. Doctors of Running beskriver ändå steget som fast och studsigt snarare än sladdigt.
Neutral, och lite lös i kurvor. Ett urtag på insidan av mellanfoten lämnar mindre skum under valvet. RTINGS ger stabiliteten 5,8 av 10, RunRepeat rekommenderar den bara till neutrala löpare, och RunningShoesGuru fann den ostadig i kurvor och på ojämnt underlag.
Plattformen är mycket stel, 21,4 Nm i RunRepeats vridningstest mot ett genomsnitt på 14,4, vilket hjälper på raka vägar. Doctors of Running fann den mindre stabil än tidigare versioner på gräs, men tydligt stadigare än Hoka Cielo X1 2.0 som den liknar på pappret.
En rocker som rullar, en vikt du känner. RunRepeat mätte energiretur på 63,9 procent i hälen och 66,2 procent i framfoten, över genomsnittet på 61,4. RapidRoll-rockern börjar tidigt under framfoten, och SpeedVault-plattan i nylon ger styvhet snarare än kvickhet.
Doctors of Running fann den bekväm från 10 km till maratontempo men tungarbetad i 5 km-tempo. Believe in the Run kände steget som fastare och mindre rörligt än Max 2, och RunningShoesGuru fann den svårare att pressa än andra fartträningsskor.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Långpass | Gjord för det | Dess bästa användning. RTINGS ger den högst betyg för långpass och varje test pekar den mot distans. | RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru |
| Lugna pass | Gjord för det | Believe in the Run och RunRepeat ser den båda som en bekväm vardagssko. | RunRepeat, Believe in the Run |
| Tempopass | Fungerar | Delar testarna: RTINGS och Doctors of Running gillar den för jämna pass, Believe in the Run tycker att den är för tung. | Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run |
| Tävling, maraton | Fungerar | Doctors of Running ser den som ett tävlingsalternativ för långsammare löpare. RTINGS tycker att den är för tung för att vara en tävlingssko. | Doctors of Running, RTINGS |
| Intervaller | Inte för det | Doctors of Running fann att den hade svårt i 5 km-tempo och snabbare. Behåll ett lättare par för korta repetitioner. | Doctors of Running, RunningShoesGuru |
| Lätt terräng | Inte för det | Doctors of Running fann den mindre stabil på gräs och såg frilagt skum som blivit skavt av jord. | Doctors of Running |
Källa: RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru, RunRepeat, Doctors of Running
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Hyperion Max 3 är en tung, djupt dämpad supertränare som glänser på långpass och sitter snävt. De går isär om hur snabbt den kan gå och om den är en förbättring av den lättare Max 2.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 85 av 100: stor stötdämpning och bättre återfjädring än tidigare Max-modeller, hämmad av vikt och stabilitet. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Blandad | Doctors of Running går isär: en testare kallar den en riktig supertränare och den bästa versionen hittills, den andra hade svårt med en kort, snäv passform. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS ger 7,2 av 10: utmärkt dämpning och bra återfjädring, men mycket tung och bara hyfsad stabilitet. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Blandad | Believe in the Run ser en rolig supertränare för långpass, men en annan sko än Max 2 som två testare saknar. | Läs |
| RunningShoesGuru | Recension | Positiv | RunningShoesGuru ger 8 av 10: en gedigen träningssko med maxdämpning för medellånga och långa pass, tyngre och mindre stabil än rivalerna. | Läs |
| Runnea | Recension | Positiv | Runnea ger den 8,5 av 10: en förutsägbar träningssko för långpass och maratonperioder, snäv över vristen. | Läs |
De är eniga
- Tyngre än förutDoctors of Running och Believe in the Run anger en ökning på nästan en uns (28 g) jämfört med Max 2, och RTINGS mätte nästan 30 g mer.
- Gjord för långa kilometerRTINGS, RunningShoesGuru och Believe in the Run placerar den alla främst för långpass med jämn ansträngning.
- Snäv passform, en breddRunRepeat, RTINGS och RunningShoesGuru bekräftar bara standardbredd, och Doctors of Running och RunningShoesGuru beskriver en trång front med låg volym.
- Ingen stabilitetsskoRunRepeat, RTINGS och RunningShoesGuru pekar alla på begränsad stabilitet, kopplad till urtaget på insidan under mellanfoten.
De går isär
- Hur snabbt kan den gå?RTINGS föredrar den framför Glycerin Max för snabbare pass, och Doctors of Running sprang 10 km till maratontempo i den. Believe in the Run och RunningShoesGuru fann den för tung för tempopass.
- Mjuk eller fast?RunRepeat mätte en av de mjukaste mellansulorna som finns, och en testare hos Believe in the Run fann den mjuk. Doctors of Running beskriver ett fast, studsigt steg.
- Bättre än Max 2?Doctors of Running kallar den den bästa versionen hittills. Två av de tre testarna hos Believe in the Run skulle hellre skaffa fler par av Max 2.
Så är den byggd
En supertränare med två skum: PEBA-baserat DNA Gold över DNA Flash v2, en SpeedVault-platta i nylon emellan, en RapidRoll-rocker och en ovandel med stickad kant.
PEBA-baserat DNA Gold över DNA Flash v2 med en SpeedVault-platta i nylon, en aggressiv RapidRoll-rocker, ett urtag på insidan och en tunn yttersula på 2,8 mm som slets väl i testerna.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh med stickad kant | Andningsförmåga 4 / 5 |
| 2 | Plös | 1,8 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 3 / 5 |
| 4 | MellansulaDNA Gold, DNA Flash v2 och RapidRoll | Hårdhet 25,7 AC |
| 5 | PlattaSpeedVault | Vridning 21,4 Nm |
| 6 | Innersula | 2,8 mm |
| 7 | Yttersula | 2,8 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 46 mm häl, 40 mm framfot; uppmätt: 2,8 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Believe in the Run, RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, RunningShoesGuru, Runnea.
Ovandel. Running Warehouse listar en kropp i konstruerat mesh med stickad kant och tunga. RunRepeat bedömer andningsförmågan som 4 av 5, men Believe in the Run fann den varm, och Doctors of Running råder till strumpor på grund av ett skrapigt foder.
Plös. Asymmetrisk och med delvis sidoinsatser på båda sidor, bara 1,8 mm tjock i RunRepeats mätning. Doctors of Running fann att den lätt viker sig när man tar på skon.
Häl. RunRepeat ger hälkappan 3 av 5. Doctors of Running fann hälkappan styv och kanten kraftigt vadderad, och rekommenderar den inte vid Haglunds häl.
Mellansula. PEBA-baserat DNA Gold överst, mätt till 25,7 AC, över DNA Flash v2. RapidRoll-rockern är aggressiv i framfoten, och ett urtag på insidan sitter under mellanfoten.
Platta. En platta i nylon, inte kolfiber, enligt Running Warehouse och RunRepeat. Skon är stel: 21,4 Nm i vridning och 17,0 N i RunRepeats böjtest.
Innersula. Löstagbar men tunn, 2,8 mm mot ett genomsnitt på 4,4 i RunRepeats mätning, vilket lämnar lite att vinna på att byta den.
Yttersula. Gummi i strategiska zoner, 2,8 mm tjockt, med ett stort urtag på insidan. RunRepeat mätte grepp på 0,51, nära genomsnittet, och Doctors of Running fann greppet i vått svagare än på tidigare versioner eftersom mer skum är frilagt.
Läs mer
En supertränare med två skum: PEBA-baserat DNA Gold över DNA Flash v2, en SpeedVault-platta i nylon emellan, en RapidRoll-rocker och en ovandel med stickad kant.
1. Ovandel. Running Warehouse listar en kropp i konstruerat mesh med stickad kant och tunga. RunRepeat bedömer andningsförmågan som 4 av 5, men Believe in the Run fann den varm, och Doctors of Running råder till strumpor på grund av ett skrapigt foder.
2. Plös. Asymmetrisk och med delvis sidoinsatser på båda sidor, bara 1,8 mm tjock i RunRepeats mätning. Doctors of Running fann att den lätt viker sig när man tar på skon.
3. Häl. RunRepeat ger hälkappan 3 av 5. Doctors of Running fann hälkappan styv och kanten kraftigt vadderad, och rekommenderar den inte vid Haglunds häl.
4. Mellansula. PEBA-baserat DNA Gold överst, mätt till 25,7 AC, över DNA Flash v2. RapidRoll-rockern är aggressiv i framfoten, och ett urtag på insidan sitter under mellanfoten.
5. Platta. En platta i nylon, inte kolfiber, enligt Running Warehouse och RunRepeat. Skon är stel: 21,4 Nm i vridning och 17,0 N i RunRepeats böjtest.
6. Innersula. Löstagbar men tunn, 2,8 mm mot ett genomsnitt på 4,4 i RunRepeats mätning, vilket lämnar lite att vinna på att byta den.
7. Yttersula. Gummi i strategiska zoner, 2,8 mm tjockt, med ett stort urtag på insidan. RunRepeat mätte grepp på 0,51, nära genomsnittet, och Doctors of Running fann greppet i vått svagare än på tidigare versioner eftersom mer skum är frilagt.
Hållbarhet. Bättre än det tunna gummit antyder. RunRepeat mätte 0,9 mm slitage på yttersulan, under genomsnittet på 1,1 mm, och RunningShoesGuru såg minimalt slitage efter 100 km. Doctors of Running räknar med genomsnittlig hållbarhet och såg frilagt skum som blivit skavt, och Runnea oroar sig för att det minskade gummit kan kosta körsträcka i längden.
Hållbarhet. Bättre än det tunna gummit antyder. RunRepeat mätte 0,9 mm slitage på yttersulan, under genomsnittet på 1,1 mm, och RunningShoesGuru såg minimalt slitage efter 100 km. Doctors of Running räknar med genomsnittlig hållbarhet och såg frilagt skum som blivit skavt, och Runnea oroar sig för att det minskade gummit kan kosta körsträcka i längden.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Believe in the Run, Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (framfot) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Böjkraft |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Andningsförmåga |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek, men räkna med en snäv passform med låg volym i en enda bredd.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Tåutrymmet är genomsnittligt i bredd och kort i höjd. RunRepeat mätte en tåbox på 72,6 mm, nära genomsnittet, men bara 25,0 mm i höjd mot ett genomsnitt på 27,0, och RTINGS ger framfotens höjd 4,5 av 10.
RunRepeat, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeats läsare, RTINGS, RunningShoesGuru och Runnea rapporterar alla att längden följer storleken. Runnea och Doctors of Running tillägger att passformen är snäv, särskilt över vristen.
Doctors of Running fann skon snävare och kortare än tidigare versioner: en testare kände den som kort eftersom den vadderade kanten och den styva hälkappan tryckte hennes fot framåt, och betvivlade att en halv storlek större skulle lösa det.
Det finns inget brett alternativ. RunRepeat, RTINGS och Running Warehouse listar bara standardbredd, och RunningShoesGuru avråder från den för breda fötter. Believe in the Run fann den varm, och Doctors of Running varnar för att den kan bli varm.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru, Runnea, Running Warehouse
Mot Hyperion Max 2
Mindre en uppdatering än en ny sko: en mycket högre stack, ett PEBA-baserat översta skum, en ny ovandel och nästan en uns mer vikt.
Behåll Max 2 om du gillade en lättare, rörligare sko för tempopass: Believe in the Run fann Max 3 fastare och mindre kvick, och två av dess testare planerar att skaffa fler par av Max 2. Byt till Max 3 om långpass betyder mer än snabb stegfrekvens.
Versionshistorik: Hyperion Max 2 till Hyperion Max 3
Cirka 10 mm mer stack. Believe in the Run räknar med ungefär 10 mm mer skum, och RTINGS mätte Max 3 nästan 9 mm högre i hälen. (RTINGS, Believe in the Run)
DNA Gold överst. Ett PEBA-baserat DNA Gold-lager sitter nu över DNA Flash v2, med SpeedVault-plattan mellan de två. (Doctors of Running, Believe in the Run)
Tyngre. Doctors of Running och Believe in the Run rapporterar nästan en uns (28 g) mer, och RTINGS mätte nästan 30 g mer än Max 2. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)
Ny ovandel, snävare passform. En omarbetad ovandel med stickad kant och tunga. Doctors of Running fann passformen snävare och kortare, med en tåbox med lägre volym. (Doctors of Running, Believe in the Run)
Mindre stabil. RTINGS bedömer Max 3 som mindre stabil än Max 2, och Doctors of Running kände detsamma på ojämnt underlag. (Doctors of Running, RTINGS)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Hyperion Max 3 inte gör.
Brooks Hyperion Max 3 | ASICS Superblast 2 | ASICS Megablast | Brooks Hyperion 3 | Mizuno Sky Prime | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Stabilare | Lättare | Mindre dämpning | Samma stöd |
| Drop | 6 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 6 mm |
| Stackhöjd häl | 46 mm | 45 mm | 46 mm | 37 mm | 46 mm |
| Vikt | 280 g | 247 g | 230 g | 241 g | 292 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Brooks Hyperion Max 3 storleken?
I längd, ja: RunRepeats läsare, RTINGS, RunningShoesGuru och Runnea fann alla att den följer storleken. Passformen är dock snäv och har låg volym, och Doctors of Running fann den snävare och kortare än tidigare versioner. Den finns bara i standardbredd, så löpare med breda fötter eller höga tår bör prova den först.
Hyperion Max 2 eller Hyperion Max 3: vad ändrades?
Hyperion Max 3 får ungefär 10 mm mer stack, ett PEBA-baserat översta lager av DNA Gold och en ny ovandel, och väger nästan en uns (28 g) mer. Believe in the Run fann den mjukare och bättre för långpass men mindre rörlig än Max 2, så löpare som använde Max 2 för tempopass kan föredra att behålla den.
Har Hyperion Max 3 en kolfiberplatta?
Nej. Hyperion Max 3 använder en SpeedVault-platta i nylon, enligt Running Warehouse och RunRepeat, inklämd mellan skummen DNA Gold och DNA Flash v2. Den gör skon stel, 21,4 Nm i RunRepeats vridningstest, utan den aggressiva kvickheten hos en tävlingssko med kolfiber.
Är Hyperion Max 3 bra vid överpronation eller plattfot?
Det är en neutral sko. RunRepeat rekommenderar den bara till neutrala löpare, RTINGS ger stabiliteten 5,8 av 10, och ett urtag på insidan lämnar mindre skum under valvet. En fot som rullar in märkbart har sannolikt bättre nytta av något annat. Plattfot betyder inte alltid överpronation, så kontrollera först hur din fot faktiskt rör sig.
Kan man springa maraton i Hyperion Max 3?
Som träningssko för maratonperioder, ja: Runnea och RTINGS ger den gott betyg för långpass. Som tävlingssko går åsikterna isär. Doctors of Running ser den som ett tävlingsalternativ för långsammare löpare, medan RTINGS tycker att den är för tung för att vara en tävlingssko med cirka 290 g i sitt labb.
Är Hyperion Max 3 bra för breda fötter?
Inte direkt. Hyperion Max 3 finns bara i standardbredd, enligt RunRepeat, RTINGS och Running Warehouse, och RunRepeat mätte en tåbox som är lägre än genomsnittet. RunningShoesGuru och Doctors of Running avråder båda från den för breda fötter.
Hyperion Max 3 eller Hyperion Max 4?
Hyperion Max 4 har ersatt Max 3, som RTINGS och RunRepeat noterar. RunRepeat ger de två nära betyg, 86 mot 85, och vägde Max 4 till 292 g mot 283 g. Om du hittar en Max 3 som passar är den fortfarande en gedigen träningssko för långpass.
Källor
- RunRepeat, Brooks Hyperion Max 3 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Brooks Hyperion Max 3 Review (Andrea Myers, Matt Klein, May 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Brooks Hyperion Max 3 running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Brooks Hyperion Max 3 Review (May 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunningShoesGuru, Brooks Hyperion Max 3 review (Brandon Law). Hämtad 13 okt. 2026.
- Runnea, Brooks Hyperion Max 3 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, Brooks Hyperion Max 3 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



