
Hoka Arahi 9 test
Hokas vardagliga stödsko får en förbättrad H-Frame, mer flex och bättre grepp. Hittills finns bara ett fullständigt test, och de publicerade värdena stämmer inte med varandra.
- Drop
- 8 mm
- Stackhöjd häl
- 39 mm
- Framfot
- 31 mm
- Vikt
- 284 g
- Stöd
- Stabilitet
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Styrning som förblir mjuk.
Arahi 9 är en rockerformad stödsko som stadgar foten med tätare skum längs sidorna i stället för en stel stödkil, med ett mjukt steg. Den passar hälisättare vars fot rullar in lite och som springer lugnt eller går mycket, mer än löpare som söker fart eller kraftigt stöd.
Styrkor
- Stabil utan att kännas stel eller överbyggd
- Mycket lite slitage på yttersulan i labbet
- Bättre grepp på blöta vägar än Arahi 8
- Tre bredder: normal, bred och extra bred
Svagheter
- Låg energiretur i labbet
- Cirka 8 procent tyngre än Arahi 8
- Smalare tåbox än genomsnittet
- Tunga utan sidoinsatser
Vem den passar
- Din fot rullar inåt lite
- Du sätter i med hälen
- Det mesta av din löpning är lugn, och du går också
- Du har en känslig häl
Vem som bör välja något annat
- Din fot rullar in mycket
- Du vill ha en livlig sko
- Din framfot är bred i standardbredd
- Du sätter i med framfoten
Skoprofil
Var Arahi 9 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Arahi 8.
| Axel | Arahi 9 | Arahi 8 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 52 | 75 | −23 |
| Lätthet | 26 | 50 | −24 |
| Stabilitet | 85 | 85 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Respons | 6 | 20 | −14 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt284 g, tyngre än 74 % av skorna
Drop8 mm, högre än 45 % av skorna
Stackhöjd häl39 mm, högre än 52 % av skorna
Stackhöjd framfot31 mm, lägre än 49 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 2 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Mjuk i mitten. Mjuk EVA med dubbel densitet, tätare vid kanterna. RunRepeat mätte skummet lite mjukare än genomsnittet.
Styrning från ramen, inte från en stödkil. Tätare skum på sidorna styr foten mot mitten utan stel stödkil. Bara lätt styrning; kraftiga överpronatörer hänvisas till Gaviota 6.
Mjuk, inte fjädrande. Låg energiretur i labbet (47,0 procent i hälen). Mjuk rullning med rocker och mer flex än Arahi 8, men ingen belöning för fart.
Mjuk i mitten. Mellansulan är EVA med dubbel densitet, formpressad: mjuk under foten, tätare vid kanterna. Running Warehouse och Fleet Feet beskriver båda mjuk dämpning, och Fleet Feet anger en stackhöjd på 39 mm i hälen och 31 mm i framfoten.
RunRepeat mätte skummet till 32,9 på AC-skalan, lite mjukare än genomsnittet.
Styrning från ramen, inte från en stödkil. Den förbättrade H-Frame-tekniken lägger tätare skum längs båda sidor för att styra foten mot skons mitt genom stegcykeln, och Fleet Feet noterar ett tätare mesh längs insidan av ovandelen. RunRepeat ger den högt betyg för stabilitet och fann stödet diskret.
Det gör den till en sko med lätt styrning. För en fot som kollapsar inåt mycket hänvisar RunRepeat till Gaviota 6.
Mjuk, inte fjädrande. RunRepeat mätte 47,0 procent energiretur i hälen, långt under genomsnittet, och kallar den återigen en besvikelse. Rockern ger en mjuk rullning från häl till tå, och skon flexar mer än Arahi 8, men den belönar inte snabbare löpning.
Läs mer
Mjuk i mitten. Mellansulan är EVA med dubbel densitet, formpressad: mjuk under foten, tätare vid kanterna. Running Warehouse och Fleet Feet beskriver båda mjuk dämpning, och Fleet Feet anger en stackhöjd på 39 mm i hälen och 31 mm i framfoten.
RunRepeat mätte skummet till 32,9 på AC-skalan, lite mjukare än genomsnittet.
Styrning från ramen, inte från en stödkil. Den förbättrade H-Frame-tekniken lägger tätare skum längs båda sidor för att styra foten mot skons mitt genom stegcykeln, och Fleet Feet noterar ett tätare mesh längs insidan av ovandelen. RunRepeat ger den högt betyg för stabilitet och fann stödet diskret.
Det gör den till en sko med lätt styrning. För en fot som kollapsar inåt mycket hänvisar RunRepeat till Gaviota 6.
Mjuk, inte fjädrande. RunRepeat mätte 47,0 procent energiretur i hälen, långt under genomsnittet, och kallar den återigen en besvikelse. Rockern ger en mjuk rullning från häl till tå, och skon flexar mer än Arahi 8, men den belönar inte snabbare löpning.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | RunRepeat ger den gott betyg för daglig löpning. | RunRepeat |
| Promenad | Gjord för det | Fleet Feet riktar den till gångare och vardagsbruk. | Fleet Feet |
| Återhämtningspass | Gjord för det | Mjuk och stadig på trötta ben. | RunRepeat, Running Warehouse |
| Långpass | Fungerar | Bekväm och slitstark; vikten och den låga energireturen märks över distans. | RunRepeat |
| Tempopass | Inte för det | RunRepeat ger den lågt betyg för tempopass. | RunRepeat |
Källa: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse
Vad testerna säger
Preliminärt, ett fullständigt publicerat test hittills: RunRepeats labbtest från 2026-09-18. Runneas betygsblad och återförsäljarnas beskrivningar stämmer med det i huvudsak, mjuk och stadig styrning för lugn löpning.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Blandad | Betyg 79 av 100: berömd för stabilitet, komfort och slitstarkt gummi på lugna kilometer, nedbetygsatt för låg återfjädring och en avsmalnande tåbox. | Läs |
De är eniga
- Stabil utan stelhetRunRepeat fann den stabil utan en stel känsla, Runnea presenterar den som stöd utan de stela korrigerande systemen hos äldre stabilitetsskor, och Fleet Feet beskriver det på samma sätt.
- Byggd för lugna kilometerRunRepeat ger den betyg för daglig löpning, inte tempo; Runneas betygsblad placerar den i tempon långsammare än 5:30 per km, från 10 km till halvmaraton; Fleet Feet riktar den till vardagskilometer och vardagsbruk.
De går isär
- Stack och viktRunning Warehouse anger 41 mm och 33 mm och 275 g i herrstorlek US 9; Fleet Feet och märkesvärdena som RunRepeat citerar anger 39 mm och 31 mm och 284 g. RunRepeats labb mätte 38,0 mm och 27,7 mm och 278 g.
Så är den byggd
En mellansula i EVA med två lager formad till en förbättrad H-Frame, en ovandel i konstruerat mesh som är snävare på insidan och en yttersula med gummikuddar över frilagt skum.
En mellansula i EVA med två lager och fastare sidoväggar, ett tätare vävt mesh på insidan, en vadderad tunga utan sidoinsatser och gummikuddar över frilagt skum. Utmärkt labbresultat: mycket lite slitage på yttersulan.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | – |
| 2 | Plös | 8,0 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 3 / 5 |
| 4 | MellansulaCMEVA med dubbel densitet, förbättrad H-Frame | 32,9 AC |
| 5 | Innersula | 4,4 mm |
| 6 | YttersulaSuper abrasion-gummi, kuddformad konstruktion | 3,5 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 39 mm häl, 31 mm framfot; uppmätt: 3,5 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.
Ovandel. Det konstruerade meshen, plyschigt och vadderat runt kanten och tungan, är vävt tätare längs insidan för extra stöd, och RunRepeat fann att det håller foten bra i sidled. Running Warehouse beskriver en passform som är rymlig nog för komfort hela dagen med ett snävt grepp runt valvet.
Plös. Tungan har 8 mm stoppning från topp till tå men saknar sidoinsatser, vilket RunRepeat räknar som en miss. Snörningen är asymmetrisk: stansade öljetter på ena sidan, två snörlöpor på den andra för att lätta på trycket över fotryggen.
Häl. Hälkappan är måttligt styv, 3 av 5 i RunRepeats test, och slutar i HOKAs lilla förlängda hälflik, som håller trycket borta från hälsenan. Running Warehouse noterar extra stoppning runt kanten.
Mellansula. Två lager formpressad EVA: RunRepeat mätte det undre lagret som mjukt (32,9 AC) och det övre lagret som mycket hårdare (46,2 AC). Det hårdare skummet är formgjutet till ett H som stöttar båda sidor av foten medan mitten förblir mjuk. Labbet fann också skummet 23 procent hårdare efter 20 minuter i en frys, så räkna med ett styvare steg i kallt väder.
Innersula. En löstagbar innersula av återvunnet skum, 4,4 mm tjock i RunRepeats mätning, lätt att byta mot din egen.
Yttersula. Tjocka kuddar av super abrasion-gummi sitter över frilagd CMEVA, samma kuddformade yttersula som Arahi 8, vilket Fleet Feet tillskriver att övergångarna förblir mjuka. Gummiblandningen är ny: RunRepeat mätte en friktionskoefficient på 0,64 mot ett genomsnitt på 0,53, nog för blöta vägar.
Läs mer
En mellansula i EVA med två lager formad till en förbättrad H-Frame, en ovandel i konstruerat mesh som är snävare på insidan och en yttersula med gummikuddar över frilagt skum.
1. Ovandel. Det konstruerade meshen, plyschigt och vadderat runt kanten och tungan, är vävt tätare längs insidan för extra stöd, och RunRepeat fann att det håller foten bra i sidled. Running Warehouse beskriver en passform som är rymlig nog för komfort hela dagen med ett snävt grepp runt valvet.
2. Plös. Tungan har 8 mm stoppning från topp till tå men saknar sidoinsatser, vilket RunRepeat räknar som en miss. Snörningen är asymmetrisk: stansade öljetter på ena sidan, två snörlöpor på den andra för att lätta på trycket över fotryggen.
3. Häl. Hälkappan är måttligt styv, 3 av 5 i RunRepeats test, och slutar i HOKAs lilla förlängda hälflik, som håller trycket borta från hälsenan. Running Warehouse noterar extra stoppning runt kanten.
4. Mellansula. Två lager formpressad EVA: RunRepeat mätte det undre lagret som mjukt (32,9 AC) och det övre lagret som mycket hårdare (46,2 AC). Det hårdare skummet är formgjutet till ett H som stöttar båda sidor av foten medan mitten förblir mjuk. Labbet fann också skummet 23 procent hårdare efter 20 minuter i en frys, så räkna med ett styvare steg i kallt väder.
5. Innersula. En löstagbar innersula av återvunnet skum, 4,4 mm tjock i RunRepeats mätning, lätt att byta mot din egen.
6. Yttersula. Tjocka kuddar av super abrasion-gummi sitter över frilagd CMEVA, samma kuddformade yttersula som Arahi 8, vilket Fleet Feet tillskriver att övergångarna förblir mjuka. Gummiblandningen är ny: RunRepeat mätte en friktionskoefficient på 0,64 mot ett genomsnitt på 0,53, nog för blöta vägar.
Hållbarhet. Hållbarheten är Arahi 9:s starkaste labbresultat: RunRepeats Dremel tog bara bort 0,3 mm av 3,5 mm yttersulegummi. Meshen i tåboxen klarade deras test (3 av 5) och hällinern fick 4 av 5. Källorna vi läst anger ännu ingen körsträcka.
Hållbarhet. Hållbarheten är Arahi 9:s starkaste labbresultat: RunRepeats Dremel tog bara bort 0,3 mm av 3,5 mm yttersulegummi. Meshen i tåboxen klarade deras test (3 av 5) och hällinern fick 4 av 5. Källorna vi läst anger ännu ingen körsträcka.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Drop, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Energiretur (häl) |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans stoppning |
|
| Flexibilitet (böjkraft) |
|
| Mellansulans hårdhet |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; välj bredd med omsorg, eftersom standardtåboxen är på den smala sidan.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard, bred och extra bred
Utrymme för tårna
RunRepeat mätte tåboxen till 70,5 mm, smalare än genomsnittet, och varnar för att den avsmalnande formen inte passar alla fötter. Breda och extra breda versioner finns.
RunRepeat, Fleet Feet
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeats lilla läsaromröstning säger normal för storleken, och deras labb mätte en invändig längd något över genomsnittet.
Tåboxen mättes till 70,5 mm, smalare än genomsnittet. Fleet Feet erbjuder normal, bred (2E) och extra bred (4E); Running Warehouse listar bara normal och bred. Vilka bredder som når Europa varierar mellan återförsäljare.
RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse
Mot Arahi 8
Mer flexibel, bättre grepp och en omarbetad ovandel, på bekostnad av en del vikt. Inte livligare.
| Arahi 9 | Arahi 8 | |
|---|---|---|
| Stöd | Stabilitet | Stabilitet |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 39 mm | 41 mm |
| Framfot | 31 mm | 33 mm |
| Vikt | 284 g | 264 g |
Behåll Arahi 8 om den passar dig och du värdesätter den lättare skon: 9 är inte livligare. Välj Arahi 9 om ovandelen på 8 besvärade dig, du springer på blöta vägar eller du vill ha lite mer flex.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Arahi 8 till Arahi 9
Förbättrad H-Frame. Fastare sidoväggar styr foten medan mitten förblir mjuk. (Fleet Feet, Running Warehouse)
Mer flexibel. RunRepeat mätte böjkraften i framfoten ner från 18,3 N till 15,5 N. (RunRepeat)
Bättre grepp. RunRepeat mätte förbättrat grepp, även på blöta vägar. (RunRepeat)
Tyngre. RunRepeat mätte cirka 8 procent mer vikt än Arahi 8. (RunRepeat)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Arahi 9 inte gör.
Hoka Arahi 9 | Hoka Gaviota 6 | ASICS GT-2000 15 | Hoka Arahi 8 | Brooks Adrenaline GTS 25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Stabilare | Snabbare | Lättare | Högre drop |
| Drop | 8 mm | 6 mm | 8 mm | 8 mm | 10 mm |
| Stackhöjd häl | 39 mm | 39 mm | 37 mm | 41 mm | 37 mm |
| Vikt | 284 g | 283 g | 249 g | 264 g | 301 g |
| Stöd | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet |
Frågor löpare ställer
Vad är skillnaden mellan Arahi 8 och Arahi 9?
Arahi 9 får en förbättrad H-Frame, en omarbetad ovandel och bättre grepp. RunRepeat mätte den som mer flexibel och cirka 8 procent tyngre än Arahi 8, med fortfarande måttlig energiretur. Styrningsidén är oförändrad.
Arahi 9 eller Gaviota 6?
Välj Arahi 9 om din fot rullar in lite och du vill ha mjuk, lätt styrning. RunRepeat hänvisar löpare med markant överpronation till Gaviota 6, som ger fastare, kraftigare stöd.
Arahi 9 eller GT-2000 15?
Båda är träningsskor med lätt styrning. RunRepeat föreslår GT-2000 15 till alla som vill ha mer återfjädring än Arahi 9 ger. Arahi förblir det mjukare, rockerformade alternativet för lugna kilometer.
Följer Hoka Arahi 9 storleken?
RunRepeats läsaromröstning säger normal för storleken, men den bygger på få röster. Standardtåboxen mättes som smalare än genomsnittet, så kontrollera bredden innan du bestämmer storlek.
Finns Arahi 9 i bred modell?
Ja. Fleet Feet erbjuder normal, bred (2E) och extra bred (4E). Running Warehouse listar normal och bred. Tillgången i Europa varierar mellan återförsäljare.
Är Arahi 9 bra för plattfot?
Plattfot betyder inte alltid att foten rullar in när du springer. Om den gör det, lite, styr Arahi 9:s H-Frame den utan stel stödkil. Det är en komfort- och stödsko, inte en behandling, så ihållande smärta är en fråga för vårdpersonal.
Är Hoka Arahi 9 tung?
Tyngre än förut, lätt för sin kategori. RunRepeat vägde den till 278 g (9,8 oz), cirka 8 procent mer än Arahi 8. Running Warehouse anger 275 g för herrstorlek US 9, vilket fortfarande placerar den som nummer 13 lättast av de 37 stabilitetsskorna för landsväg i vår katalog som vägts i den storleken.
Källor
- RunRepeat, HOKA Arahi 9 lab review (September 2026). Hämtad 9 okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s HOKA Arahi 9. Hämtad 9 okt. 2026.
- Running Warehouse, HOKA Arahi 9 Men’s Shoes. Hämtad 9 okt. 2026.
- Runnea, HOKA Arahi 9. Hämtad 9 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Hämtad 11 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 12 oktober 2026.



