- Skor
- New Balance
- 860 v15

New Balance 860 v15 test
New Balance klassiska stödsko blir högre och bredare, byter en fast stödkil mot en platta som lutar foten, och går upp i vikt på vägen.
- Drop
- 6 mm
- Stackhöjd häl
- 40 mm
- Framfot
- 34 mm
- Vikt
- 329 g
- Stöd
- Stabilitet
- Platta
- Ingen platta
Vår bedömning
Stor, stadig och byggd för lugna kilometer.
860 v15 är en hög, mjuk stödsko som styr foten med en platta med kil på insidan och en bred bas i stället för en fast stödkil. Den passar löpare med en mild till måttlig inåtrullning som springer lugnt, går eller står mycket, och den ber dig acceptera en av de tyngsta konstruktionerna i sin kategori.
Styrkor
- Mycket stabil: ett A för stabilitet hos Doctors of Running, 8,5 av 10 hos RTINGS
- Mjukt översta skum: 25,8 AC i RunRepeats labb, långt mjukare än genomsnittet
- Styrning som de flesta testare fann mild snarare än korrigerande
- Säljs från smal till extra bred, beroende på marknad
- Slitstark: inget synligt slitage på yttersulan efter 40 miles (cirka 64 km) hos Doctors of Running
Svagheter
- Tung: 332 g uppmätt av RunRepeat i herrstorlek US 9
- Inte livlig: byggd för långsamma tempon, inte för tempopass
- Mycket styv hälkappa som gjorde ont på en känslig häl hos Doctors of Running
- Framfot med låg volym, med tryck från tåskyddet mot stortån för en testare
Vem den passar
- Din fot rullar in milt eller måttligt
- Stödkilar har aldrig fungerat för dig
- Långsamma kilometer, promenader och långa dagar på fötterna
- Din fot är bred men inte hög
Vem som bör välja något annat
- Du vill ha något lätt eller kvickt
- Du behöver maximalt stöd
- Din fot rullar utåt eller dina vristar viker sig lätt
- Din häl är känslig baktill
Skoprofil
Var 860 v15 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan 860 v14.
| Axel | 860 v15 | 860 v14 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 64 | 6 | +58 |
| Lätthet | 6 | 9 | −3 |
| Stabilitet | 85 | 85 | = |
| Drop | 20 | 45 | −25 |
| Respons | 20 | 6 | +14 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt329 g, tyngre än 97 % av skorna
Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna
Stackhöjd häl40 mm, högre än 64 % av skorna
Stackhöjd framfot34 mm, högre än 69 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 5 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Mjuk överst, hög under. Mjukt Fresh Foam X över en tätare bas på en häl på 40 mm: RunRepeat mätte 25,8 AC, långt mjukare än genomsnittet.
En kil, inte en stödkil. En platta längs hela skon med kil mot insidan och en bred bas styr foten; Doctors of Running varnar för att den gör lite för ytterkanten.
Studsigare än förut, fortfarande långsam. Energiretur på 57,5 procent i hälen och 65,2 i framfoten enligt RunRepeat: en mjuk rocker, men ingen fart.
Mjuk överst, hög under. Mellansulan staplar ett mjukare, mindre tätt lager av Fresh Foam X över en tätare bas. New Balance-värden som förmedlas av Marathon Sports och Run and Become anger 40 mm i hälen och 34 mm i framfoten, och RunRepeat mätte 39,7 mm och 32,1 mm.
RunRepeat mätte skummet till 25,8 på AC-skalan, långt mjukare än deras genomsnitt på 35,5, med stötdämpning på 134 SA i hälen. Doctors of Running fann steget måttligt mjukt och studsigare än v14, mer i framfoten än i hälen.
En kil, inte en stödkil. Stability Plane är en platta längs hela skon placerad mellan de två skummen. Doctors of Running beskriver den som kilformad mot insidan hela vägen, hjälpt av en högre sidovägg på insidan och en bredare utsvängning på den sidan, så att foten sitter något lutad utåt i stället för att bromsas av fast skum.
RunRepeat mätte en bred plattform, 117,0 mm i framfoten och 93,4 mm i hälen, och en vridstyvhet på 18,2 Nm, över deras genomsnitt på 14,4 Nm. Baksidan, enligt Doctors of Running, är lite hjälp för löpare som behöver stöd på ytterkanten.
Studsigare än förut, fortfarande långsam. RunRepeat mätte energiretur på 57,5 procent i hälen och 65,2 procent i framfoten, hyfsat men under New Balance neutrala träningsskor. RTINGS finner framfoten livligare än hälen, utan verklig framdrivning.
Rockern gör mycket av jobbet. Doctors of Running fann den branta avfasningen i hälen klumpig först och rockern i framfoten mjuk men långsam, och noterade att framfoten inte flexar.
Läs mer
Mjuk överst, hög under. Mellansulan staplar ett mjukare, mindre tätt lager av Fresh Foam X över en tätare bas. New Balance-värden som förmedlas av Marathon Sports och Run and Become anger 40 mm i hälen och 34 mm i framfoten, och RunRepeat mätte 39,7 mm och 32,1 mm.
RunRepeat mätte skummet till 25,8 på AC-skalan, långt mjukare än deras genomsnitt på 35,5, med stötdämpning på 134 SA i hälen. Doctors of Running fann steget måttligt mjukt och studsigare än v14, mer i framfoten än i hälen.
En kil, inte en stödkil. Stability Plane är en platta längs hela skon placerad mellan de två skummen. Doctors of Running beskriver den som kilformad mot insidan hela vägen, hjälpt av en högre sidovägg på insidan och en bredare utsvängning på den sidan, så att foten sitter något lutad utåt i stället för att bromsas av fast skum.
RunRepeat mätte en bred plattform, 117,0 mm i framfoten och 93,4 mm i hälen, och en vridstyvhet på 18,2 Nm, över deras genomsnitt på 14,4 Nm. Baksidan, enligt Doctors of Running, är lite hjälp för löpare som behöver stöd på ytterkanten.
Studsigare än förut, fortfarande långsam. RunRepeat mätte energiretur på 57,5 procent i hälen och 65,2 procent i framfoten, hyfsat men under New Balance neutrala träningsskor. RTINGS finner framfoten livligare än hälen, utan verklig framdrivning.
Rockern gör mycket av jobbet. Doctors of Running fann den branta avfasningen i hälen klumpig först och rockern i framfoten mjuk men långsam, och noterade att framfoten inte flexar.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | Dess hemmatempo. RunRepeat ger den högt betyg för daglig löpning och varje testare reserverar den för lugna kilometer. | RunRepeat, Alastair Running, Marathon Sports |
| Långpass | Gjord för det | RTINGS berömmer dess dämpning för långpass, och Alastair Running fann att den försenade benens trötthet på långa, lugna dagar. | RTINGS, Alastair Running |
| Återhämtningspass | Gjord för det | Mjuk överst, stabil under, inga krav på dina ben. | RunRepeat, Alastair Running |
| Promenad | Gjord för det | Doctors of Running rekommenderar den för promenader och att stå, och Alastair Running använder den som en sko för hela dagen. | Doctors of Running, Alastair Running |
| Tävling, maraton | Fungerar | RTINGS tycker att den kan fullborda ett maraton men inte hjälper dig att springa det fort; vikten är gränsen. | RTINGS |
| Tempopass | Inte för det | RunRepeat ger den 45 för tempopass, och Alastair Running och Marathon Sports avfärdar båda snabbare pass. | RunRepeat, Alastair Running, Marathon Sports |
| Lätt terräng | Inte för det | Doctors of Running fann att den lilla öppningen under hälen samlar stenar; håll den på väg. | Doctors of Running |
Källa: RunRepeat, Alastair Running, Marathon Sports, RTINGS, Doctors of Running
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att 860 v15 är mycket stabil, väl dämpad och tung, en sko för långsamma kilometer snarare än fart. De skiljer sig i hur rymlig den är fram, hur varm ovandelen är och om den följer storleken.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 85 av 100: en mjuk, milt stödjande vardagssko, hämmad av sin vikt. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS berömmer dämpningen och stabiliteten men tycker att den är mycket tung och saknar livlighet. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Blandad | Doctors of Running ger den B totalt: utmärkt stabilitet med kil, men tung, med en hård hälkappa och en låg framfot. | Läs |
| Alastair Running | Recension | Positiv | Alastair Running ser en pålitlig stabilitetssko för löpare som sätter komfort och stöd före fart. | Läs |
De är eniga
- Mycket stabil under fotenRTINGS ger stabiliteten 8,5 av 10 och Doctors of Running ger den A, och tillskriver plattan med kil, den breda basen och den högre sidoväggen på insidan.
- TungRunRepeat vägde 332 g och RTINGS 329,3 g i herrstorlek US 9. Doctors of Running, Alastair Running och Marathon Sports pekar alla på vikten.
- Gjord för långsam löpningRunRepeat ger den 86 för daglig löpning men 45 för tempo, och Alastair Running och Marathon Sports fann den skrymmande när tempot stiger.
- Stöd som stannar i bakgrundenAlastair Running beskriver en mild guide snarare än en korrigering, Run and Become fann den fast utan att vara påträngande, och Doctors of Running säger att det mjukare skummet hindrar den från att kännas stel.
De går isär
- Följer den storleken?RTINGS, Alastair Running och Run and Become fann längden rätt. Doctors of Running fann den något kort, och RunRepeats läsare lutar åt en halv storlek liten i deras storleksomröstning.
- Hur mycket plats för tårnaAlastair Running och Marathon Sports beskriver en rymlig framfot. Doctors of Running fann den bred men låg, med tåskyddet som tryckte mot stortån, och RTINGS bedömer tåboxens höjd som bara hyfsad.
- Sval eller varm ovandelRunRepeat gav andningsförmågan 4 av 5, över deras genomsnitt. Doctors of Running fann det tjockare meshen varmt, och Alastair Running varnar för heta dagar.
Så är den byggd
Två lager Fresh Foam X runt en Stability Plane av plast längs hela skon, en bred utsvängd bas med en högre sidovägg på insidan, en tjock tunga med sidoinsatser och en yttersula i blåst gummi.
Mjukt-över-fast Fresh Foam X runt en platta av plast längs hela skon med kil mot insidan, en bred bas, en tunga på 9,1 mm och en yttersula i blåst gummi på 3,1 mm.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | Andningsförmåga 4 / 5 |
| 2 | Plös | 9,1 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 4 / 5 |
| 4 | MellansulaFresh Foam X, dubbel densitet | Hårdhet 25,8 AC |
| 5 | PlattaStability Plane | Vridning 18,2 Nm |
| 6 | Innersula | 4,3 mm |
| 7 | YttersulaBlåst gummi | 3,1 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 40 mm häl, 34 mm framfot; uppmätt: 3,1 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Marathon Sports, RunRepeat, Doctors of Running, Alastair Running, Run and Become, RTINGS.
Ovandel. Ett tjockare konstruerat mesh med överlägg. RunRepeat gav andningsförmågan 4 av 5, med mest luftflöde vid tåboxen, medan Doctors of Running och Alastair Running fann det varmt.
Plös. Kraftigt vadderad och med sidoinsatser. RunRepeat mätte 9,1 mm mot ett genomsnitt på 5,8 mm, och Doctors of Running fann att den håller mellanfoten väl men äter upp volym.
Häl. En mycket styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test, med generös stoppning i kanten. Doctors of Running fann greppet om hälen säkert men hälkappan hård.
Mellansula. Ett mjukare övre lager över ett tätare undre lager, där det fastare skummet är mer närvarande på insidan enligt Doctors of Running. Marathon Sports noterar att skummet nu innehåller cirka 3 procent biobaserat material.
Platta. En platta av plast längs hela skon, inte kolfiber, inbäddad mellan de två skummen och kilformad mot insidan. Den ersätter den traditionella stödkilen och stelar upp plattformen: 18,2 Nm i RunRepeats vridningstest, 20,7 N i flextestet.
Innersula. En löstagbar innersula på 4,3 mm, i linje med RunRepeats genomsnitt. Doctors of Running rekommenderar inte skon för anpassade ortoser, eftersom kilen redan formar fotens läge.
Yttersula. Blåst gummi, 3,1 mm tjockt. RunRepeat mätte grepp i framfoten på 0,58 mot ett genomsnitt på 0,53, och Doctors of Running och Marathon Sports fann greppet bra på blöta vägar.
Läs mer
Två lager Fresh Foam X runt en Stability Plane av plast längs hela skon, en bred utsvängd bas med en högre sidovägg på insidan, en tjock tunga med sidoinsatser och en yttersula i blåst gummi.
1. Ovandel. Ett tjockare konstruerat mesh med överlägg. RunRepeat gav andningsförmågan 4 av 5, med mest luftflöde vid tåboxen, medan Doctors of Running och Alastair Running fann det varmt.
2. Plös. Kraftigt vadderad och med sidoinsatser. RunRepeat mätte 9,1 mm mot ett genomsnitt på 5,8 mm, och Doctors of Running fann att den håller mellanfoten väl men äter upp volym.
3. Häl. En mycket styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test, med generös stoppning i kanten. Doctors of Running fann greppet om hälen säkert men hälkappan hård.
4. Mellansula. Ett mjukare övre lager över ett tätare undre lager, där det fastare skummet är mer närvarande på insidan enligt Doctors of Running. Marathon Sports noterar att skummet nu innehåller cirka 3 procent biobaserat material.
5. Platta. En platta av plast längs hela skon, inte kolfiber, inbäddad mellan de två skummen och kilformad mot insidan. Den ersätter den traditionella stödkilen och stelar upp plattformen: 18,2 Nm i RunRepeats vridningstest, 20,7 N i flextestet.
6. Innersula. En löstagbar innersula på 4,3 mm, i linje med RunRepeats genomsnitt. Doctors of Running rekommenderar inte skon för anpassade ortoser, eftersom kilen redan formar fotens läge.
7. Yttersula. Blåst gummi, 3,1 mm tjockt. RunRepeat mätte grepp i framfoten på 0,58 mot ett genomsnitt på 0,53, och Doctors of Running och Marathon Sports fann greppet bra på blöta vägar.
Hållbarhet. Blandade labbresultat, bra tidigt slitage. Yttersulan förlorade 1,4 mm i RunRepeats nötningstest, mer än deras genomsnitt på 1,1 mm, och tåboxen och stoppningen i hälen fick båda 3 av 5. Doctors of Running såg inget synligt slitage på yttersulan efter 40 miles (cirka 64 km) och räknar med hög hållbarhet.
Hållbarhet. Blandade labbresultat, bra tidigt slitage. Yttersulan förlorade 1,4 mm i RunRepeats nötningstest, mer än deras genomsnitt på 1,1 mm, och tåboxen och stoppningen i hälen fick båda 3 av 5. Doctors of Running såg inget synligt slitage på yttersulan efter 40 miles (cirka 64 km) och räknar med hög hållbarhet.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Marathon Sports, Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Böjkraft |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
Storlek och passform
De flesta testare stannar i sin vanliga storlek; om du ligger mellan två storlekar eller har känsliga tår är en halv storlek större värd att prova.
Längd
Blandade omdömen
Bredder
standard, bred och extra bred
Utrymme för tårna
Bred men inte hög. RunRepeat mätte en tåbox på 75,1 mm, över deras genomsnitt på 73,2 mm, med en höjd på 27,8 mm. RTINGS bedömer tåboxens höjd som bara hyfsad, och Doctors of Running kände tåskyddet mot stortån.
RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running
Testarnas alla storleksanteckningar
RTINGS fann längden helt rätt, och Alastair Running och Run and Become rapporterar att den följer storleken. Doctors of Running fann att den är något kort, och RunRepeats läsare lutar åt en halv storlek liten i deras storleksomröstning.
Volymen är den verkliga frågan. Doctors of Running beskriver en framfot som är bred men låg, med ett styvt tåskydd som tryckte mot stortån och en tjock tunga med sidoinsatser som tar plats, och föreslår en halv storlek större för känsliga fötter. RunRepeat mätte tungan till 9,1 mm, bland de tjockaste de ser.
Bredderna varierar mellan marknader. RunRepeat och Alastair Running listar smal, standard, bred och extra bred. Run and Become, en brittisk återförsäljare, erbjuder standard, 2E och 4E för herr, medan Marathon Sports listar bara standard och 2E.
RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Alastair Running, Marathon Sports, Run and Become
Mot 860 v14
En större sko åt alla håll: högre, bredare, tyngre och lägre i drop, med stödplattan nu inbyggd i mellansulan som en verklig kil.
| 860 v15 | 860 v14 | |
|---|---|---|
| Stöd | Stabilitet | Stabilitet |
| Drop | 6 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 40 mm | 29 mm |
| Framfot | 34 mm | 21 mm |
| Vikt | 329 g | 309 g |
Behåll 860 v14 om du gillade en lättare, rörligare stödsko: Alastair Running fann v15 tyngre och stelare och säger att fans av v14 som vill ha det steget bör hoppa över den. Byt till v15 om du vill ha mer dämpning, en bredare bas och en lägre drop för lugna kilometer.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: 860 v14 till 860 v15
En styvare, äkta kil. V14 introducerade Stability Plane. På v15 sitter den mellan de två skumlagren som en styvare platta med kil mot insidan, enligt Doctors of Running och Marathon Sports. (Doctors of Running, Marathon Sports)
Mer skum, mjukare överst. Ett mjukare övre lager över en tätare bas. RunRepeat mätte hälen till 39,7 mm mot 36,8 mm på v14. (RunRepeat, Marathon Sports)
Lägre drop. Marathon Sports rapporterar att droppen går från 8 mm till 6 mm. (Marathon Sports)
Märkbart tyngre. RunRepeat anger ökningen till cirka 12 procent över v14. Med 329 g för herrstorlek US 9 är den den näst tyngsta av de 41 stabilitetsskorna för landsväg som vägts i den storleken i vår katalog. (RunRepeat, Strideprint)
Bredare, mer rockerformad plattform. Doctors of Running och Run and Become beskriver en bredare bas och en mer uttalad rocker som hjälper till att rulla den extra vikten framåt. (Doctors of Running, Run and Become)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som 860 v15 inte gör.
New Balance 860 v15 | ASICS Gel-Kayano 32 | Brooks Adrenaline GTS 25 | Hoka Arahi 8 | New Balance 1080 v15 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Stabilare | Högre drop | Lättare | Mindre stabil |
| Drop | 6 mm | 8 mm | 10 mm | 8 mm | 6 mm |
| Stackhöjd häl | 40 mm | 40 mm | 37 mm | 41 mm | 40 mm |
| Vikt | 329 g | 298 g | 301 g | 264 g | 261 g |
| Stöd | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer New Balance 860 v15 storleken?
För det mesta. RTINGS, Alastair Running och Run and Become fann längden rätt i vanlig storlek. Doctors of Running fann den något kort med en låg framfot, och RunRepeats läsare lutar åt en halv storlek liten. Om du ligger mellan två storlekar eller har känsliga tår är en halv storlek större det säkrare valet.
860 v14 eller 860 v15: vad ändrades?
New Balance 860 v15 är högre, bredare och tyngre än v14, med en lägre drop på 6 mm i stället för 8 mm och en styvare platta med kil inbyggd i mellansulan. RunRepeat mätte hälen upp från 36,8 mm till 39,7 mm och vikten upp cirka 12 procent. Löpare som gillade en lättare, rörligare v14 kan föredra att stanna kvar.
Är 860 v15 bra för plattfot eller överpronation?
New Balance 860 v15 är byggd för löpare vars fot rullar inåt, och testarna placerar den vid en mild till måttlig rullning. RunRepeat bedömer stödet som måttligt och föreslår fastare alternativ för löpare som behöver mest. Plattfot betyder inte alltid överpronation, så kontrollera först hur din fot rör sig. Det är en stödsko, inte en behandling.
Vad är droppen på New Balance 860 v15?
New Balance anger 6 mm, med 40 mm i hälen och 34 mm i framfoten, som Marathon Sports och Run and Become förmedlar. Running Warehouse listar fortfarande 8 mm. I labben mätte RTINGS 6,0 mm och RunRepeat 7,6 mm, så räkna med något mellan 6 och 8 mm under foten.
Finns 860 v15 i bred modell?
Ja. RunRepeat och Alastair Running listar smala, normala, breda och extra breda versioner, och Run and Become erbjuder standard, 2E och 4E för herr i Storbritannien. Tillgången beror på land och återförsäljare: Marathon Sports listar till exempel bara standard och 2E.
860 v15 eller 1080 v15?
Välj New Balance 860 v15 om du vill ha styrning för en inåtrullning och en bred, stadig plattform. Välj 1080 v15 om du springer neutralt och vill ha något lättare och studsigare: RTINGS finner 1080 lättare och mer naturlig, medan 860 är mer stödjande och mycket tyngre.
Är 860 v15 bra för promenader?
Ja. Doctors of Running rekommenderar New Balance 860 v15 för promenader och att stå, och Alastair Running fann den bekväm som en sko för hela dagen. Vikten betyder mindre i promenadtempo, medan det mjuka översta skummet och den breda basen förblir användbara. Håll den på asfalt: Doctors of Running fann att hälen samlar små stenar.
Källor
- RunRepeat, New Balance Fresh Foam X 860 v15 lab review (Carlos Sánchez, June 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, New Balance Fresh Foam X 860v15 running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, New Balance Fresh Foam X 860 v15 Review (Matt Klein, May 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Alastair Running, New Balance Fresh Foam X 860v15 review (Alastair Dixon, April 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Marathon Sports, New Balance 860 v15 review: a stable and reliable favorite (May 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Marathon Sports, Men’s New Balance Fresh Foam X 860 v15. Hämtad 13 okt. 2026.
- Run and Become, New Balance 860v15 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, New Balance Fresh Foam X 860 v15 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- supwell.com · Lanseringsår, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



