1. Boty
  2. Nike
  3. Vaporfly 4
Nike Vaporfly 4, pohled z boku

Nike Vaporfly 4 recenze

Dosud nejlehčí Vaporfly, nižší a pevnější než Vaporfly 3. Recenzenti ji milují od 5 km po půlmaraton a hádají se o sedání paty, maraton a podešev.

Drop
6 mm
Stack u paty
36 mm
Přední část
30 mm
Váha
167 g
Podpora
Neutrální
Deska
Karbon

pánská US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running), jak je uvedeno. Aktualizováno 13. 10. 2026 · 9 zdrojů

Náš verdikt

Lehčí, nižší, stavěná na kratší závody.

Vaporfly 4 je silniční závodní bota s karbonovou deskou a plnou mezipodešví ZoomX, zredukovaná na asi 167 g v pánské US 9 a nasazená níž než Vaporfly 3. Sedne lehkým, neutrálním běžcům s efektivním dopadem na střed nebo přední část chodidla, kteří závodí od 5 km po půlmaraton, a hodně žádá od paty, která sjíždí, nebo kroku, který potřebuje oporu.

Silné stránky

  • Velmi lehká: asi 167 g v pánské US 9
  • Ostrá a rychlá od 5 km po půlmaraton
  • Vysoký návrat energie: 74,5 % v přední části v laboratoři RunRepeat
  • Přepracovaný jazyk a vyjímatelná vložka, nové u této verze

Slabé stránky

  • Sjíždění paty hlásí několik testerů
  • Úzká, nestabilní platforma, zvlášť na patě
  • Tenké tlumení na celý maraton
  • Opotřebení podešve brzy označili Doctors of Running

Komu sedí

  • Závodíš od 5 km po půlmaraton
  • Jsi lehký, efektivní běžec
  • Tvé chodidlo je normální až úzké
  • Vysoké superboty ti připadají moc

Kdo by ji měl přeskočit

  • Jsi těžší běžec
  • Potřebuješ stabilitu nebo máš volné kotníky
  • Dopadáš tvrdě na patu

Profil boty

Kde se Vaporfly 4 řadí mezi 395 bot v našem katalogu.

50100TlumeníLehkostStabilitaDropOdezva
OsaVaporfly 4
Tlumení24
Lehkost97
Stabilita30
Drop20
Odezva60

Obr. 1 · Jak ho číst. Každá osa vede od 0 ve středu po 100 na okraji. Tlumení, lehkost a drop jsou pořadí boty v katalogu podle uvedených údajů; stabilita a odezva se hodnotí podle typu podpory, desky, rockeru a zamýšleného použití. Tečkovaná šedá čára je medián katalogu. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Kde se řadí v katalogu

Váha167 g, lehčí než 97 % bot

Drop6 mm, nižší než u 59 % bot

Stack u paty36 mm, nižší než u 69 % bot

Stack v přední části30 mm, nižší než u 56 % bot

Obr. 2 · Rozložení uvedených údajů v katalogu. Výška sloupce je počet bot v každé skupině. Váha: 300 bot, průměr 257,2 g. Drop: 306 bot, průměr 7,1 mm. Stack u paty: 255 bot, průměr 38 mm. Stack v přední části: 253 bot, průměr 31,1 mm. Zdroj: katalog Strideprint (cat), uvedené hodnoty.

Jaký je to pocit

Napsáno ze 5 zveřejněných testů. Citujeme měření, ne dojmy, které jsme nezažili.

Nízká a štíhlá na superbotu. Plná ZoomX na 34,7 AC na nižší patě 34,1 mm: pevná a štíhlá a pro mnoho běžců za půlmaratonem drsná.

Úzká, a je to znát. Pata 77,0 mm proti průměru 91,1 mm: úzká platforma, která sedí stabilnímu, efektivnímu kroku.

Ožívá, čím rychleji jdeš. Návrat energie 74,5 procenta a ostřejší Flyplate: ostrá v závodním tempu, plochá při volném.

Nízká a štíhlá na superbotu. Plná mezipodešev ZoomX, zredukovaná tam, kde Nike cítilo, že pěna není potřeba. RunRepeat naměřil 34,1 mm na patě a 25,5 mm v přední části, pod průměry, které zaznamenává, a pěnu na 34,7 AC.

Doctors of Running ji cítili daleko pevnější než dřívější Vaporfly, o trochu změkla během prvních 40 mil (asi 64 km). RTINGS hodnotí tlumení přední části 6,2 z 10 a shledává, že po půlmaratonu tvrdne.

Úzká, a je to znát. RunRepeat naměřil patu mezipodešve 77,0 mm proti průměru 91,1 mm a RTINGS nazývají platformu velmi úzkou. Měkká pěna paty může podle RTINGS dělat dopady na patu vratké.

Testeři se neshodnou, jak moc to záleží. Tester Doctors of Running shledal, že středová drážka a tuhá deska úzkou základnu vyvažují, zatímco jiný ji nazval dosud nejméně stabilní Vaporfly.

Ožívá, čím rychleji jdeš. RunRepeat naměřil návrat energie 74,5 procenta v přední části, daleko nad průměrem 61,4 procenta, a RTINGS hodnotí návrat energie 8,4 z 10. Nike nastavilo Flyplate v ostřejším úhlu než u Vaporfly 3.

Doctors of Running cítili, že chod s rostoucím tempem ožívá a při volném tempu zploští, a testeři Believe in the Run našli odraz a jiskru zpět po dvou tišších verzích.

Číst dál

Nízká a štíhlá na superbotu. Plná mezipodešev ZoomX, zredukovaná tam, kde Nike cítilo, že pěna není potřeba. RunRepeat naměřil 34,1 mm na patě a 25,5 mm v přední části, pod průměry, které zaznamenává, a pěnu na 34,7 AC.

Doctors of Running ji cítili daleko pevnější než dřívější Vaporfly, o trochu změkla během prvních 40 mil (asi 64 km). RTINGS hodnotí tlumení přední části 6,2 z 10 a shledává, že po půlmaratonu tvrdne.

Úzká, a je to znát. RunRepeat naměřil patu mezipodešve 77,0 mm proti průměru 91,1 mm a RTINGS nazývají platformu velmi úzkou. Měkká pěna paty může podle RTINGS dělat dopady na patu vratké.

Testeři se neshodnou, jak moc to záleží. Tester Doctors of Running shledal, že středová drážka a tuhá deska úzkou základnu vyvažují, zatímco jiný ji nazval dosud nejméně stabilní Vaporfly.

Ožívá, čím rychleji jdeš. RunRepeat naměřil návrat energie 74,5 procenta v přední části, daleko nad průměrem 61,4 procenta, a RTINGS hodnotí návrat energie 8,4 z 10. Nike nastavilo Flyplate v ostřejším úhlu než u Vaporfly 3.

Doctors of Running cítili, že chod s rostoucím tempem ožívá a při volném tempu zploští, a testeři Believe in the Run našli odraz a jiskru zpět po dvou tišších verzích.

Pro které běhy je

BěhSedíPročZdroj
Závod na půlmaratonUrčená pro něKde podle většiny recenzentů odvádí nejlepší práci.RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers
Tempový tréninkUrčená pro něRunRepeat hodnotí tempo 91 a Believe in the Run ji používali na rychlejší tréninky.RunRepeat, Believe in the Run
IntervalyUrčená pro něLehká a ostrá v rychlosti; RTINGS hodnotí závodění na 5 a 10 km 8,5 z 10.RTINGS, Believe in the Run
Závod na maratonZvládne jeV pořádku pro lehké, efektivní běžce; RTINGS jí dává 7,2 a za půlmaratonem ji shledává drsnou.RunRepeat, RTINGS, The Run Testers
Dlouhé běhyZvládne jeTester Believe in the Run v ní uběhl 20 mil (asi 32 km), ale RTINGS hodnotí dlouhé běhy jen 6,4.RTINGS, Believe in the Run
Volné běhyNení pro něDoctors of Running ji při volném tempu shledali zklamávající a RTINGS hodnotí běžný trénink 5,7.Doctors of Running, RTINGS
Regenerační běhyNení pro něPříliš pevná a nestabilní pro unavené nohy.Doctors of Running, RTINGS

Zdroj: RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RTINGS

Co říkají testy

Zveřejněné recenze se shodují, že Vaporfly 4 je velmi lehká, ostrá závodní bota, nejlepší po půlmaraton, s malou stabilitou. Dělí se v tom, jestli je pevnější, nebo měkčí než Vaporfly 3, ve velikosti a v tom, jak dlouho podešev vydrží.

TestTypNaše čteníJednou větouZdroj
RunRepeatLaboratořPozitivníRunRepeat ji hodnotí 93 ze 100: chytrá aktualizace, ne nové vynalezení, nejlepší na závody do 21 km.
Doctors of RunningRecenzeSmíšenéOba testeři Doctors of Running dávají celkově B plus: rychlá od 5 km po půlmaraton, pevná ve volném tempu, s pochybnostmi o odolnosti.
RTINGSLaboratořSmíšenéRTINGS vidí jednu z nejlehčích superbot, brzděnou omezeným tlumením a stabilitou za půlmaratonem.
Believe in the RunRecenzePozitivníBelieve in the Run ji řadí do úrovně A; dva ze tří testerů ji doporučují, třetí se nesmířil s sedáním paty.
The Run TestersRecenzePozitivníThe Run Testers ji shledávají lehkou a ostrou, nejlepší na kratších závodech, s menším úderem než špičkové závodní boty.
Tab. 1 · Shoda zveřejněných testů. „Naše čtení“ shrnuje vlastní závěr každého testu našimi slovy. Žádná hodnocení nepřepočítáváme ani nevymýšlíme. Zobrazeno 13. 10. 2026.

Shodují se

  • Nejlepší po půlmaratonRunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run i The Run Testers všichni řadí ji na kratší závody, s maratonem jako výzvou pro mnoho běžců.
  • Pozoruhodně lehkáRunRepeat zvážil 166 g a RTINGS 160,5 g a Doctors of Running ji nazývají dosud nejlehčí Vaporfly.
  • Pata může sjíždětDoctors of Running, Believe in the Run i The Run Testers všichni hlásí určité sjíždění paty; jeden tester Believe in the Run nikdy nedosáhl, aby pata zůstala na místě.
  • Málo stabilityRunRepeat hodnotí stabilitu 59, RTINGS 5,7 z 10 a testeři Believe in the Run a Doctors of Running ji nazývají nestabilní nebo nejméně stabilní Vaporfly.

Rozcházejí se

  • Pevnější, nebo měkčí než Vaporfly 3?Doctors of Running a The Run Testers ji shledávají jasně pevnější a RunRepeat naměřil o něco pevnější pěnu. RTINGS shledává mezipodešev o něco měkčí a tlumenější, s pevnější patou.
  • Sedí na velikost, nebo je kratší?Hlasování čtenářů RunRepeat, The Run Testers a tester Believe in the Run říkají sedí na velikost. RTINGS ji shledávají mírně krátkou a Doctors of Running navrhují o půl čísla víc pro víc místa pro prsty.
  • Jak je odolná podešev?Doctors of Running měli gumu na vnější straně přední části téměř prošoupanou po 40 mílích (asi 64 km). The Run Testers ji shledali odolnější než Vaporfly 3 a RunRepeat ohodnotil prostor pro prsty 4 z 5 proti 1 z 5 u Vaporfly 3.
Číst celá stanoviska, bod po bodu

Nejlepší po půlmaraton. RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run i The Run Testers všichni řadí ji na kratší závody, s maratonem jako výzvou pro mnoho běžců. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Pozoruhodně lehká. RunRepeat zvážil 166 g a RTINGS 160,5 g a Doctors of Running ji nazývají dosud nejlehčí Vaporfly. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Pata může sjíždět. Doctors of Running, Believe in the Run i The Run Testers všichni hlásí určité sjíždění paty; jeden tester Believe in the Run nikdy nedosáhl, aby pata zůstala na místě. (Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers)

Málo stability. RunRepeat hodnotí stabilitu 59, RTINGS 5,7 z 10 a testeři Believe in the Run a Doctors of Running ji nazývají nestabilní nebo nejméně stabilní Vaporfly. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Pevnější, nebo měkčí než Vaporfly 3?. Doctors of Running a The Run Testers ji shledávají jasně pevnější a RunRepeat naměřil o něco pevnější pěnu. RTINGS shledává mezipodešev o něco měkčí a tlumenější, s pevnější patou. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers)

Sedí na velikost, nebo je kratší?. Hlasování čtenářů RunRepeat, The Run Testers a tester Believe in the Run říkají sedí na velikost. RTINGS ji shledávají mírně krátkou a Doctors of Running navrhují o půl čísla víc pro víc místa pro prsty. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Jak je odolná podešev?. Doctors of Running měli gumu na vnější straně přední části téměř prošoupanou po 40 mílích (asi 64 km). The Run Testers ji shledali odolnější než Vaporfly 3 a RunRepeat ohodnotil prostor pro prsty 4 z 5 proti 1 z 5 u Vaporfly 3. (RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers)

Jak je postavená

Zredukovaná závodní bota: plná mezipodešev ZoomX vydlabaná pro úsporu hmotnosti, karbonová deska Flyplate v ostřejším úhlu, tenký svršek z technické síťoviny a souvislá gumová podešev.

Plná ZoomX vydlabaná pro úsporu hmotnosti, ostřejší karbonová deska Flyplate, tenký svršek z technické síťoviny, vyjímatelná vložka a souvislá gumová podešev.

36301234567
#SoučástMíra
1SvršekTechnická síťovinaProdyšnost 4 / 5
2Jazyk2,5 mm
3PataTuhost 2 / 5
4MezipodeševZoomXTvrdost 34,7 AC
5DeskaFlyplateSíla ohybu 18 N
6Vložka2,9 mm
7Podešev2,3 mm

Obr. 3 · Boční profil. Výšky stacku v měřítku (uvedeno: pata 36 mm, přední část 30 mm; změřeno: podešev 2,3 mm); rozdělení mezi dvě pěny není změřeno a je nakresleno v polovině výšky. Čárkovaně: vložka, skrytá. Zdroje: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Nike, RTINGS, The Run Testers.

  1. Svršek. Lehká, roztažitelná technická síťovina s minimem prošití, nahrazující Flyknit z Vaporfly 3. RunRepeat hodnotí prodyšnost 4 z 5 a Doctors of Running si myslí, že někteří běžci by mohli běhat bez ponožek.

  2. Jazyk. Tenký, vycpaný jazyk bez přišití o tloušťce 2,5 mm, držený smyčkou na tkaničku. RunRepeat v tom vidí opravu problému s jazykem u Vaporfly 3, i když Doctors of Running cítili, že se v rychlých zatáčkách posouvá.

  3. Pata. Husto vycpaný lem nad mírnou opěrkou, 2 z 5 v testu tuhosti RunRepeat. Několik testerů tu hlásí sjíždění paty a jeden tester Doctors of Running shledal poutko na patě ostré.

  4. Mezipodešev. Plná ZoomX po celé délce, zredukovaná tam, kde Nike cítilo, že pěna není potřeba. RunRepeat naměřil 34,7 AC, o něco pevnější než u Vaporfly 3, a zjistil stejnou pěnu na bázi Pebax jako u dřívějších verzí.

  5. Deska. Karbonová deska po celé délce s ostřejším úhlem pro odraz, podle Nike. RTINGS zjistili, že sedí blíž k zadní části než u Vaporfly 3, a RunRepeat naměřil 18 N v ohybovém testu, proti průměru 15,5 N.

  6. Vložka. Nyní vyjímatelná a perforovaná, 2,9 mm proti průměru 4,4 mm, což RunRepeat počítá jako výhru pro běžce s ortopedickými vložkami.

  7. Podešev. Změkčená guma ve vzoru vaflí, nyní souvislá místo výřezů z Vaporfly 3. RunRepeat naměřil 2,3 mm na patě a adhezi 0,45 proti průměru 0,53. Doctors of Running zjistili, že se při každém běhu drobné kamínky zasekávají ve středové drážce.

Číst dál

Zredukovaná závodní bota: plná mezipodešev ZoomX vydlabaná pro úsporu hmotnosti, karbonová deska Flyplate v ostřejším úhlu, tenký svršek z technické síťoviny a souvislá gumová podešev.

1. Svršek. Lehká, roztažitelná technická síťovina s minimem prošití, nahrazující Flyknit z Vaporfly 3. RunRepeat hodnotí prodyšnost 4 z 5 a Doctors of Running si myslí, že někteří běžci by mohli běhat bez ponožek.

2. Jazyk. Tenký, vycpaný jazyk bez přišití o tloušťce 2,5 mm, držený smyčkou na tkaničku. RunRepeat v tom vidí opravu problému s jazykem u Vaporfly 3, i když Doctors of Running cítili, že se v rychlých zatáčkách posouvá.

3. Pata. Husto vycpaný lem nad mírnou opěrkou, 2 z 5 v testu tuhosti RunRepeat. Několik testerů tu hlásí sjíždění paty a jeden tester Doctors of Running shledal poutko na patě ostré.

4. Mezipodešev. Plná ZoomX po celé délce, zredukovaná tam, kde Nike cítilo, že pěna není potřeba. RunRepeat naměřil 34,7 AC, o něco pevnější než u Vaporfly 3, a zjistil stejnou pěnu na bázi Pebax jako u dřívějších verzí.

5. Deska. Karbonová deska po celé délce s ostřejším úhlem pro odraz, podle Nike. RTINGS zjistili, že sedí blíž k zadní části než u Vaporfly 3, a RunRepeat naměřil 18 N v ohybovém testu, proti průměru 15,5 N.

6. Vložka. Nyní vyjímatelná a perforovaná, 2,9 mm proti průměru 4,4 mm, což RunRepeat počítá jako výhru pro běžce s ortopedickými vložkami.

7. Podešev. Změkčená guma ve vzoru vaflí, nyní souvislá místo výřezů z Vaporfly 3. RunRepeat naměřil 2,3 mm na patě a adhezi 0,45 proti průměru 0,53. Doctors of Running zjistili, že se při každém běhu drobné kamínky zasekávají ve středové drážce.

Odolnost. Zprávy se liší. Doctors of Running viděli opotřebení odkryté pěny a gumu na vnější straně přední části téměř prošoupanou po 40 mílích (asi 64 km) a jeden tester čeká od podešve méně než 100 mil (asi 161 km). The Run Testers ji shledali odolnější než Vaporfly 3 a RunRepeat ohodnotil prostor pro prsty 4 z 5 proti 1 z 5 u Vaporfly 3, přičemž v otěruvzdorném testu upozornil na opotřebení paty.

Odolnost. Zprávy se liší. Doctors of Running viděli opotřebení odkryté pěny a gumu na vnější straně přední části téměř prošoupanou po 40 mílích (asi 64 km) a jeden tester čeká od podešve méně než 100 mil (asi 161 km). The Run Testers ji shledali odolnější než Vaporfly 3 a RunRepeat ohodnotil prostor pro prsty 4 z 5 proti 1 z 5 u Vaporfly 3, přičemž v otěruvzdorném testu upozornil na opotřebení paty.

Parametry, uvedené a změřené

Každý údaj nese svůj zdroj.

Drop, mm

Nike6
RunRepeat8,6
RTINGS8,8

Stack paty, mm

Running Warehouse36
Fleet Feet35
RunRepeat34,1
RTINGS35,1

Stack přední části, mm

Running Warehouse30
Fleet Feet29
RunRepeat25,5

Hmotnost (pánská), g

Nike190
Running Warehouse167
RunRepeat166
RTINGS160,5
ParametrUvedenoZměřeno
Drop
  • 6 mm Nike
  • 8,6 mm RunRepeat
  • 8,8 mm RTINGS
Stack u paty
  • 36 mm Running Warehouse
  • 35 mm Fleet Feet
  • 34,1 mm RunRepeat
  • 35,1 mm RTINGS
Stack v přední části
  • 30 mm Running Warehouse
  • 29 mm Fleet Feet
  • 25,5 mm RunRepeat
Váha, pánská US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running)
  • 167 g Doctors of Running
  • 190 g Nike
  • 166 g RunRepeat
  • 160,5 g RTINGS
Podpora
  • Neutrální Running Warehouse
–
Deska
  • Karbon Nike
–
Povrch
  • Silnice Nike
–

Obr. 4 · Uvedeno vs změřeno. Sloupce začínají od nuly. Zdroje: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Fleet Feet.

Laboratorní měření

ParametrZměřeno
Tvrdost mezipodešve
  • 34,7 AC RunRepeat
Návrat energie (přední část)
  • 74,5 % RunRepeat
Torzní tuhost
  • 4 / 5 RunRepeat
Tuhost opěrky paty
  • 2 / 5 RunRepeat
Síla ohybu
  • 18 N RunRepeat
Šířka prostoru pro prsty
  • 73,2 mm RunRepeat
ParametrZměřeno
Výška prostoru pro prsty
  • 27,3 mm RunRepeat
Koeficient adheze
  • 0,45 RunRepeat
Prodyšnost
  • 4 / 5 RunRepeat
Tloušťka podešve (pata)
  • 2,3 mm RunRepeat
Tloušťka vložky
  • 2,9 mm RunRepeat
Tloušťka jazyka
  • 2,5 mm RunRepeat

Velikost a střih

Délka vychází na velikost až mírně krátká; pokud jsi mezi velikostmi nebo chceš místo pro prsty, jdi o půl čísla víc.

Délka

Smíšené zprávy

Šířky

standardní

Místo pro prsty

Průměrná šířka, zúžený tvar. RunRepeat naměřil prostor pro prsty 73,2 mm, přesně na svém průměru, ale Doctors of Running shledali méně místa pro prsty než u Vaporfly 3 a zúženou přední část, která jednomu testerovi třela prsty. RTINGS ji naopak shledali o trochu prostornější než Vaporfly 3.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS

Celé poznámky testerů k velikosti

Hlasování čtenářů RunRepeat říká sedí na velikost a The Run Testers a tester Believe in the Run souhlasí. RTINGS ji shledávají mírně krátkou a navrhují mezi dvěma větší velikost a Doctors of Running navrhují o půl čísla víc pro víc místa, po tom, co ji jeden tester potřeboval.

Střih je těsný a s nízkým objemem, nejlepší pro normální až úzká chodidla podle Doctors of Running. The Run Testers ji také shledali mírně úzkou. Pata je společnou stížností: několik testerů potřebovalo extra šněrování, aby zabránili sjíždění.

Running Warehouse a Fleet Feet skladují jen šířku D a RTINGS hlásí, že široká verze není.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet

Vs Vaporfly 3

Úprava, ne nové vynalezení: menší hmotnost, menší výška, menší drop a opravený jazyk, s pevnějším pocitem pro většinu testerů.

Nech si Vaporfly 3, pokud se ti líbil její měkčí, vyšší chod nebo potřebuješ o trochu víc stability: tester Doctors of Running shledal Vaporfly 3 nejstabilnější Vaporfly a tester Believe in the Run, který ji miloval, shledal, že Vaporfly 4 sedí špatně. RTINGS také shledávají Vaporfly 3 ostřejší a agresivnější.

Historie verzí: Vaporfly 3 až Vaporfly 4

Lehčí. V laboratoři RunRepeat asi o 13 procent lehčí než Vaporfly 3 a u RTINGS téměř o 30 g lehčí, většinou z vydlabané mezipodešve a lehčího jazyka. (RunRepeat, RTINGS)

Nižší stack a drop. Doctors of Running uvádějí patu o 2 mm nižší a uváděný drop snížený z 8 mm na 6 mm. RunRepeat naměřil 8,6 mm proti 11,1 mm u Vaporfly 3. (RunRepeat, Doctors of Running)

Nový svršek, jazyk a vložka. Technická síťovina nahrazuje Flyknit a vrací se standardní šněrování, podle Believe in the Run. RunRepeat našel přepracovaný jazyk, který opravuje problém Vaporfly 3, a vložku, která je nyní vyjímatelná. (RunRepeat, Believe in the Run)

Ostřejší deska, souvislá podešev. Nike nastavilo Flyplate v ostřejším úhlu a RunRepeat našel souvislou gumu tam, kde měla Vaporfly 3 výřezy. (RunRepeat, Nike)

Porovnání alternativ

Každá z nich řeší jednu věc, kterou Vaporfly 4 nedělá.

Nike Vaporfly 4Nike Alphafly 3Hoka Rocket X 3Nike Streakfly 2Fila Kr7 Pro Speed Tech
Vyber ji kvůliTato stránkaStabilnějšíVíc tlumeníMéně tlumeníStejná podpora
Drop6 mm8 mm7 mm4 mm6 mm
Stack u paty36 mm40 mm40 mm26 mm–
Váha167 g218 g210 g128 g160 g
PodporaNeutrálníNeutrálníNeutrálníNeutrálníNeutrální
Tab. 2 · Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Otázky, které běžci kladou

Sedí Nike Vaporfly 4 na velikost?

Většinou, s výhradou na délku. Hlasování čtenářů RunRepeat, The Run Testers a tester Believe in the Run ji shledali sedící na velikost, zatímco RTINGS ji shledávají mírně krátkou. Doctors of Running navrhují o půl čísla víc pro víc místa pro prsty. Střih je těsný a nejlepší pro normální až úzká chodidla.

Je Vaporfly 4 dobrá na maraton?

Pro lehké, efektivní běžce ano; pro většinu ostatních je to výzva. RTINGS hodnotí závodění na maraton a půlmaraton 7,2 proti 8,5 za 5 a 10 km a za půlmaratonem ji shledávají drsnou. RunRepeat ji nazývá méně ideální pro maraton, zatímco tester Believe in the Run byl spokojený na běhu 20 mil (asi 32 km).

Vaporfly 4, nebo Alphafly 3?

RTINGS doporučují Alphafly 3 na maraton, s větší stabilitou a ochranou na dlouhé vzdálenosti, a Vaporfly 4 na 5 km až půlmaraton, kde rozhoduje nižší hmotnost. Doctors of Running dělají stejné rozdělení: Alphafly na půlmaraton a maraton, Vaporfly na kratší závody nebo elitní běžce.

Jaký je drop Vaporfly 4?

Nike uvádí u Vaporfly 4 drop 6 mm, dolů z 8 mm u Vaporfly 3. Obě laboratoře naměřily víc: 8,6 mm u RunRepeat a 8,8 mm u RTINGS. Pata je také nižší: 36 mm v našem katalogu a vyšší patu uvádí 132 ze 183 neutrálních silničních bot v našem katalogu.

Kolik váží Vaporfly 4?

Nike Vaporfly 4 váží asi 167 g v pánské US 9, podle Running Warehouse a Doctors of Running; RunRepeat zvážil 166 g a RTINGS 160,5 g. Lehčích je v našem katalogu jen 6 ze 150 neutrálních silničních bot vážených v pánské US 9. Nike uvádí 190 g pro pánskou US 10.

Jak dlouho Vaporfly 4 vydrží?

Názory se liší. Doctors of Running viděli gumu na vnější straně přední části téměř prošoupanou po 40 mílích (asi 64 km) a jeden tester čeká od podešve méně než 100 mil (asi 161 km). The Run Testers ji shledali odolnější než Vaporfly 3. Nech si ji na závody a klíčové tréninky, aby vydržela.

Je Vaporfly 4 dobrá pro těžší běžce?

Není to přirozená volba. RunRepeat varuje, že těžší běžci mohou shledat tlumení omezené, a RTINGS hodnotí její stabilitu 5,7 z 10 na velmi úzké platformě. RunRepeat odkazuje běžce, kteří chtějí víc stacku, na Alphafly 3.

Zdroje

  1. RunRepeat, Nike Vaporfly 4 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  2. Doctors of Running, Nike Vaporfly 4 Review (Matt Klein, April 2025). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  3. RTINGS, Nike Vaporfly 4 review (updated September 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  4. Believe in the Run, Nike Vaporfly 4 Review (May 2025). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  5. The Run Testers, Nike Vaporfly 4 Review. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  6. Running Warehouse, Nike Vaporfly 4 Men’s Shoes. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  7. Fleet Feet, Men’s Nike Vaporfly 4. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  8. Nike, Nike Vaporfly 4 Men’s Road Racing Shoes. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  10. cat: katalog Strideprint, 395 bot

Jak recenzujeme. Čteme zveřejněné testy, stránky značek a prodejců a laboratorní měření, údaje porovnáváme a upozorňujeme, kde si odporují. Tuto botu jsme sami netestovali. Naposledy aktualizováno 13. října 2026.

Je to tvůj pár?Začni svůj fitting