- Kengät
- New Balance
- FuelCell SuperComp Elite v5

New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 -arvostelu
New Balancen hiilikuitukilpakenkä, rakennettu uudelleen hoikemmaksi ja kevyemmäksi kuin v4, jäykemmällä levyllä, korkeammalla dropilla ja merkin täydellä PEBA FuelCell -vaahdolla.
- Drop
- 8 mm
- Kannan korkeus
- 40 mm
- Päkiä
- 32 mm
- Paino
- 213 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Hiilikuitu
Tuomiomme
Hoikempi, nopeampi ja vähemmän anteeksiantava.
SC Elite v5 on hiilikuitulevyllinen kilpakenkä, joka karistaa painoa ja leveyttä v4:stä kovempaa, napakampaa ajoa ja paljon parempaa otetta varten. Se sopii neutraaleille juoksijoille, joilla on normaali tai kapea jalka ja jotka kilpailevat reippaalla vauhdilla, ja arvostelijat ovat eri mieltä siitä, kestääkö se koko maratonin.
Vahvuudet
- Paljon kevyempi kuin v4: RunRepeat punnitsi 198 g verrattuna 232 g:aan
- Napakampi irtioto jäykemmästä päkiälevystä
- Ote, jonka testaajat nostavat esiin kohokohtana
- Pehmustettu kantapehmuste ja sivuilta kiinnitetty kieli korjaavat v4:n kantapään hankauksen
- Suuri energian palautuminen laboratoriossa: 74,8 prosenttia kantapäässä
- Vastaa kokoa lähes jokaiselle testaajalle
Heikkoudet
- Paljon kapeampi kuin v4, kantapäästä varpaisiin
- Hoikka kantaosa, jota RunRepeat pitää vähemmän vakaana
- Testaajat luokittelevat useita kilpailevia superkenkiä nopeammiksi tai ponnahtelevammiksi
- Epämukava hitailla vauhdeilla kahden arvostelun mukaan
Kenelle sopii
- Kilpailet reippaalla vauhdilla
- Jalkasi on normaali tai kapea
- V4 oli mielestäsi liian painava tai pehmeä
- Et pidä aggressiivisista keinuvuuksista
Kenen kannattaa ohittaa
- Sinulla on leveä jalka
- Tarvitset apua vakauteen
- Tämä on ensimmäinen kilpakenkäsi
Kenkäprofiili
Missä FuelCell SuperComp Elite v5 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista FuelCell SuperComp Elite v4.
| Akseli | FuelCell SuperComp Elite v5 | FuelCell SuperComp Elite v4 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vaimennus | 64 | 64 | = |
| Keveys | 84 | 75 | +9 |
| Vakaus | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 6 | +39 |
| Reagoivuus | 100 | 60 | +40 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino213 g, kevyempi kuin 84 % kengistä
Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä
Kannan korkeus40 mm, korkeampi kuin 64 % kengistä
Päkiän korkeus32 mm, korkeampi kuin 52 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 6 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Kovempi kuin v4, yhä suojaava. Täysi PEBA FuelCell 40 ja 32 mm, kovempi ja vähemmän pehmeä kuin v4, vähällä maatuntumalla Doctors of Runningin mukaan.
Hoikka kantaosa neutraalissa kilpakengässä. Neutraali ja kapea takaa: RunRepeat mittasi 71,6 mm:n kantaosan ja huomauttaa siitä, vaikka Correr una Maratón piti sitä odotettua tasaisempana.
Napakka, mutta ei nopein. Energian palautuminen lähellä 75 prosenttia RunRepeatin laboratoriossa ja napakka irtioto, mutta kilpailijat tuntuvat ponnahtelevammilta useille testaajille.
Kovempi kuin v4, yhä suojaava. Välipohja on FuelCell-vaahtoa, jonka New Balance kuvaa 100 prosenttiseksi PEBAksi, 40 mm kantapäässä ja 32 mm päkiässä. Believe in the Run huomauttaa kaavan olevan muuttumaton v4:stä, mutta alustaa on noin 25 prosenttia vähemmän, ja päkiä menetti 4 mm.
Testaajat kuvaavat kovemman, vähemmän pehmeän tuntuman kuin v4:ssä. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 33,8, lähellä keskiarvoa, ja Doctors of Running piti sitä tiheänä, vähällä maatuntumalla.
Hoikka kantaosa neutraalissa kilpakengässä. Tämä on neutraali kenkä kapealla takapäällä. RunRepeat mittasi välipohjan kantaosan 71,6 mm, selvästi alle v4:n 88,7 mm, ja päkiän 107,0 mm. Se näkee kapean kantaosan kengän pääasiallisena vakausheikkoutena.
Doctors of Running kuvaa kapean takaosan ja keskijalan, joita tasapainottaa levenevä sisäpäkiä, joka vastustaa jalan kallistumista sisäänpäin irtiotossa. Correr una Maratón piti sitä silti yllättävän vakaana leveyteensä nähden.
Napakka, mutta ei nopein. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 74,8 prosenttia kantapäässä ja 74,9 prosenttia päkiässä, selvästi keskiarvon yläpuolella. Jäykempi päkiälevy antaa nopeamman irtioton Believe in the Runin ja The Run Testersin mukaan.
Nopeus on suhteellista täällä. The Run Testers pitää useita kilpailijoita kevyempinä tai ponnahtelevampina, ja The Running Channel kutsuu sitä vähemmän räjähtäväksi kuin nopeimmat superkengät. Yksi Doctors of Runningin testaaja ei tuntenut selvää eteenpäinvientiä millään vauhdilla.
Lue lisää
Kovempi kuin v4, yhä suojaava. Välipohja on FuelCell-vaahtoa, jonka New Balance kuvaa 100 prosenttiseksi PEBAksi, 40 mm kantapäässä ja 32 mm päkiässä. Believe in the Run huomauttaa kaavan olevan muuttumaton v4:stä, mutta alustaa on noin 25 prosenttia vähemmän, ja päkiä menetti 4 mm.
Testaajat kuvaavat kovemman, vähemmän pehmeän tuntuman kuin v4:ssä. RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 33,8, lähellä keskiarvoa, ja Doctors of Running piti sitä tiheänä, vähällä maatuntumalla.
Hoikka kantaosa neutraalissa kilpakengässä. Tämä on neutraali kenkä kapealla takapäällä. RunRepeat mittasi välipohjan kantaosan 71,6 mm, selvästi alle v4:n 88,7 mm, ja päkiän 107,0 mm. Se näkee kapean kantaosan kengän pääasiallisena vakausheikkoutena.
Doctors of Running kuvaa kapean takaosan ja keskijalan, joita tasapainottaa levenevä sisäpäkiä, joka vastustaa jalan kallistumista sisäänpäin irtiotossa. Correr una Maratón piti sitä silti yllättävän vakaana leveyteensä nähden.
Napakka, mutta ei nopein. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 74,8 prosenttia kantapäässä ja 74,9 prosenttia päkiässä, selvästi keskiarvon yläpuolella. Jäykempi päkiälevy antaa nopeamman irtioton Believe in the Runin ja The Run Testersin mukaan.
Nopeus on suhteellista täällä. The Run Testers pitää useita kilpailijoita kevyempinä tai ponnahtelevampina, ja The Running Channel kutsuu sitä vähemmän räjähtäväksi kuin nopeimmat superkengät. Yksi Doctors of Runningin testaaja ei tuntenut selvää eteenpäinvientiä millään vauhdilla.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Puolimaratonkilpailu | Tehty siihen | Sen kotikenttä. The Run Testers sijoittaa sen 5 km:stä puolimaratoniin, missä arvostelijat pitivät sitä nopeana. | The Run Testers, The Running Channel |
| Vauhtikestävyys | Tehty siihen | Doctors of Running piti sitä parhaana reipasvauhtisilla ja vauhtilenkkivauhdeilla, ja The Running Channel listaa harjoitukset ja vauhtilenkit. | Doctors of Running, The Running Channel |
| Maratonkilpailu | Kelpaa | RunRepeat ja Running Warehouse tukevat sitä maratonille; Doctors of Running ja The Run Testers suosivat jotain laajempaa 42 km:lle. | Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse |
| Intervallit | Kelpaa | Tarttuva radalla The Run Testersin mukaan, mutta Doctors of Running piti sitä vähemmän sopivana 400 m:n toistoihin. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Hyvä pitkien lenkkien risteilijä yhdelle Doctors of Runningin testaajalle; The Running Channel haluaa enemmän rakennetta pitkälle, hitaalle harjoittelulle. | Doctors of Running, The Running Channel |
| Peruskestävyyslenkit | Ei siihen | Jäykkä levy ja hoikka pohja tuntuvat kömpelöiltä hitailla vauhdeilla Correr una Maratónin ja The Running Channelin mukaan. | The Running Channel, Correr una Maratón |
Lähde: The Run Testers, The Running Channel, Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Correr una Maratón
Mitä testit sanovat
Julkaistut arvostelut ovat yhtä mieltä siitä, että SC Elite v5 on selvä askel ylöspäin v4:stä: kevyempi, nopeampi, tarttuvampi, v4:n kantapehmusteen ja kielen ongelmat korjattuina, paljon kapeamman istuvuuden ja pohjan kustannuksella. Mielipiteet jakautuvat maratonista, alastulotavasta jota se palvelee ja siitä, miten se sijoittuu nopeimpiin kilpailijoihin.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Vaihteleva | Doctors of Running jakautuu: yksi testaaja antaa suunnittelulle B-plussan ja kutsuu sitä vauhtityökaluksi, toinen antaa B-miinuksen ja tunsi vähän eteenpäinvientiä. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 85 / 100: selvä askel eteenpäin New Balancelle, vaikka ei nopeimpien superkenkien joukossa. | Lue |
| Believe in the Run | Arvostelu | Myönteinen | Believe in the Run arvioi suorituskyvyn A:ksi ja kutsuu sitä New Balancen parhaaksi kisapäivän kengäksi tähän mennessä, vähemmän joustavana kuin v4. | Lue |
| The Run Testers | Arvostelu | Vaihteleva | The Run Testers kutsuu sitä hyväksi päivitykseksi ja New Balancen parhaaksi hiilikuitukengäksi, mutta suosii silti useita kilpailijoita. | Lue |
| The Running Channel | Arvostelu | Vaihteleva | The Running Channel pitää sitä parhaana New Balancen superkenkänä nopeuteen, mutta ei yhtä jännittävänä kuin nopeimmat kilpailijat. | Lue |
| Correr una Maratón | Arvostelu | Vaihteleva | Correr una Maratón näkee kilpailukykyisemmän, teknisemmän kilpakengän, joka on menettänyt v4:n laajan vetovoiman. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Kevyempi ja nopeampi kuin v4RunRepeat punnitsi 198 g verrattuna v4:n 232 g:aan, ja Believe in the Run, The Run Testers ja The Running Channel pitivät sitä kaikki nopeampana ja kisakelpoisempana.
- Paljon kapeampi kenkäRunRepeat mittasi välipohjan kantaosan 71,6 mm, kun v4:ssä 88,7 mm. Believe in the Run, The Run Testers ja Correr una Maratón pitivät istuvuutta kaikki hoikempana.
- Ote on kohokohtaRunRepeat mittasi pidoksi 0,72, 0,15 enemmän kuin v4:llä. The Running Channel kutsuu otetta luokkansa johtavaksi, ja Correr una Maratón piti sitä erinomaisena märillä teillä.
- Vastaa kokoaDoctors of Running, The Run Testers ja Running Warehouse pitivät tavallista kokoa oikeana, ja RunRepeatin lukijakysely on samaa mieltä.
Mielipiteet jakautuvat
- Onko se maratonkenkä?RunRepeat suosittelee sitä maratoonareille, joiden mielestä v4 oli painava, ja Running Warehouse keskikastin maratonkilpailijoille. Yksi Doctors of Runningin testaaja neuvoo välttämään sitä maratonilla kapean kantaosan ja keskijalan vuoksi, ja The Run Testers varaa v4:n sille matkalle.
- Kantapäälle vai päkiälle alastuville?Yksi Doctors of Runningin testaaja piti 8 mm:n dropia ja vaimeaa keinuvuutta sopivampana kantapäälle alastuville, kun taas toinen piti päkiää liian jäykkänä siihen alastuttaessa. The Running Channel osoittaa sen päkiälle ja keskijalalle alastuville ja pitää kantaosaa vähätukisena kantapäälle alastuville.
- Kuinka vakaa hoikka pohja on?RunRepeat näkee erittäin kapean kantaosan sen pääasiallisena heikkoutena vakaudessa. Correr una Maratón piti sitä yllättävän vakaana hoikemmasta alustasta huolimatta.
Miten se on rakennettu
Hoikennettu kisarakenne: täysi PEBA FuelCell -vaahto jäykemmän Energy Arc -hiilikuitulevyn ympärillä, yksikerroksinen verkkopäällinen ja uusi, kevyempi ulkopohja kolmionmuotoisilla päkiänystyröillä.
Täysi PEBA FuelCell -vaahto noin 25 prosenttia hoikempi kuin v4, jäykempi Energy Arc -hiilikuitulevy, ohut verkkopäällinen ja kevyempi, tarttuvampi ulkopohja.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenYksikerroksinen engineered mesh | Hengittävyys 4 / 5 |
| 2 | Kieli | 1,0 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 2 / 5 |
| 4 | VälipohjaFuelCell (100 % PEBA) | Kovuus 33,8 AC |
| 5 | LevyEnergy Arc -hiilikuitulevy | Taivutus 16,2 N |
| 6 | Irtopohjallinen | 3,1 mm |
| 7 | Ulkopohja | Pito 0,72 |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 40 mm, päkiä 32 mm; mitattu: ulkopohja 3,5 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers, The Running Channel, Fleet Feet, Correr una Maratón.
Päällinen. Ohut yksikerroksinen verkko, jonka Doctors of Running piti hengittävänä keskijalan ja päkiän kohdalta. RunRepeat antoi hengittävyydelle 4 / 5.
Kieli. Ohut ja sivuilta kiinnitetty nauhasilmukalla, korvaten v4:n kangaskaistan. RunRepeat mittasi vain 1,0 mm pehmustetta, ja Believe in the Run piti sitä mukavampana kuin ennen.
Kanta. Pieni, joustava kantatuki, 2 / 5 RunRepeatin testissä, pehmustetummalla kantapehmusteella, joka lopetti kantapään hankauksen, jota useat testaajat kokivat v4:ssä.
Välipohja. Sama PEBA-kaava kuin v4:ssä Believe in the Runin mukaan, alustalla joka on noin 25 prosenttia hoikempi. RunRepeat mittasi sen 33,8 AC.
Levy. Jäykempi päkiässä ja uudella kaarevuudella, minkä RunRepeat yhdistää nopeampiin siirtymiin. Sen 16,2 N:n taivutusvoima tekee siitä hieman joustavamman kuin v4 RunRepeatin taivutustestissä.
Irtopohjallinen. Ohut 3,1 mm:n irtopohjallinen, kuten kilpakengältä odottaa.
Ulkopohja. Uusi, kevyempi seos kolmionmuotoisilla nystyröillä päkiän alla ja avoin keskijalka, joka näyttää levyn. RunRepeat mittasi 3,5 mm paksuuden ja pitokertoimen 0,72.
Lue lisää
Hoikennettu kisarakenne: täysi PEBA FuelCell -vaahto jäykemmän Energy Arc -hiilikuitulevyn ympärillä, yksikerroksinen verkkopäällinen ja uusi, kevyempi ulkopohja kolmionmuotoisilla päkiänystyröillä.
1. Päällinen. Ohut yksikerroksinen verkko, jonka Doctors of Running piti hengittävänä keskijalan ja päkiän kohdalta. RunRepeat antoi hengittävyydelle 4 / 5.
2. Kieli. Ohut ja sivuilta kiinnitetty nauhasilmukalla, korvaten v4:n kangaskaistan. RunRepeat mittasi vain 1,0 mm pehmustetta, ja Believe in the Run piti sitä mukavampana kuin ennen.
3. Kanta. Pieni, joustava kantatuki, 2 / 5 RunRepeatin testissä, pehmustetummalla kantapehmusteella, joka lopetti kantapään hankauksen, jota useat testaajat kokivat v4:ssä.
4. Välipohja. Sama PEBA-kaava kuin v4:ssä Believe in the Runin mukaan, alustalla joka on noin 25 prosenttia hoikempi. RunRepeat mittasi sen 33,8 AC.
5. Levy. Jäykempi päkiässä ja uudella kaarevuudella, minkä RunRepeat yhdistää nopeampiin siirtymiin. Sen 16,2 N:n taivutusvoima tekee siitä hieman joustavamman kuin v4 RunRepeatin taivutustestissä.
6. Irtopohjallinen. Ohut 3,1 mm:n irtopohjallinen, kuten kilpakengältä odottaa.
7. Ulkopohja. Uusi, kevyempi seos kolmionmuotoisilla nystyröillä päkiän alla ja avoin keskijalka, joka näyttää levyn. RunRepeat mittasi 3,5 mm paksuuden ja pitokertoimen 0,72.
Kestävyys. Kohtuullinen kilpakengäksi. RunRepeat mittasi 1,1 mm kantapään kulumaa, suunnilleen keskimääräisen, mutta antoi kärkitilan kestävyydelle 1 / 5. The Run Testers ei nähnyt kulumaa 40 mailin jälkeen, eikä Correr una Maratón 80 km:n jälkeen, odottaen vaahdon väsyvän ennen kumia.
Kestävyys. Kohtuullinen kilpakengäksi. RunRepeat mittasi 1,1 mm kantapään kulumaa, suunnilleen keskimääräisen, mutta antoi kärkitilan kestävyydelle 1 / 5. The Run Testers ei nähnyt kulumaa 40 mailin jälkeen, eikä Correr una Maratón 80 km:n jälkeen, odottaen vaahdon väsyvän ennen kumia.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, US M9.5 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
| Julkaisuvuosi |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Taivutusvoima |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Hengittävyys |
|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi; kysymys on leveys, ei pituus.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali ja leveä
Varvastila
Varpaiden tila on kelvollinen kilpakengäksi. RunRepeat mittasi 74,5 mm:n kärkitilan, tilavampi kuin useimmat kilpakengät mutta alas v4:n 78,4 mm:stä, hieman matalalla 26,4 mm:n korkeudella. Doctors of Running löysi noin puoli peukalon leveyttä varpaiden kohdalta.
Doctors of Running, RunRepeat
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running, The Run Testers ja Running Warehouse pitivät tavallista kokoa oikeana, ja 64 lukijaa RunRepeatin kyselyssä on samaa mieltä.
Istuvuus on napakka ja matalatilavuinen. The Run Testers piti sitä kapeampana kuin v4:ää, erityisesti keskijalasta, ja Doctors of Running kuvaa hieman napakan kantaosan ja keskijalan leveämmällä, kapenemattomalla kärkitilalla. Ohut sivuilta kiinnitetty kieli ja pehmustettu kantapehmuste pitävät jalkaa hyvin.
Fleet Feet listaa miehille normaalin ja leveän (2E) version. RunRepeat huomauttaa leveää versiota myytävän pääasiassa Yhdysvalloissa, joten sitä voi olla vaikea löytää Euroopassa.
Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet
Vs FuelCell SuperComp Elite v4
Eri kenkä eikä päivitys: kevyempi, hoikempi, korkeampi dropiltaan, jäykemmällä levyllä ja täysin uudistetulla päällisellä.
| FuelCell SuperComp Elite v5 | FuelCell SuperComp Elite v4 | |
|---|---|---|
| Tuki | Neutraali | Neutraali |
| Drop | 8 mm | 4 mm |
| Kannan korkeus | 40 mm | 40 mm |
| Päkiä | 32 mm | – |
| Paino | 213 g | 232 g |
Pidä v4, jos sinulla on leveä jalka, juokset kisasi tasaisella eikä nopealla vauhdilla tai haluat vakaamman, anteeksiantavamman kengän maratonille: The Run Testers ja The Running Channel lähettävät molemmat uudet, painavammat tai hitaammat juoksijat takaisin siihen. Siirry v5:een, jos olet nopea ja v4 tuntui painavalta ja pehmeältä.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Versiohistoria: FuelCell SuperComp Elite v4 - FuelCell SuperComp Elite v5
Kevyempi. RunRepeat punnitsi 198 g verrattuna v4:n 232 g:aan. (RunRepeat)
Drop kaksinkertaistui. 4:stä 8 mm:iin, leikkaamalla 4 mm päkiästä: 40 ja 32 mm verrattuna 40 ja 36 mm:iin. (Doctors of Running, Believe in the Run)
Paljon hoikempi alusta. Noin 25 prosenttia vähemmän alustaa Believe in the Runin mukaan. RunRepeat mittasi kantaosan 71,6 mm verrattuna 88,7 mm:iin. (RunRepeat, Believe in the Run)
Jäykempi levy, uusi ulkopohja. Jäykempi päkiälevy uudella kaarevuudella ja kevyempi ulkopohjaseos, joka pitää paremmin. (RunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet)
Päällisen korjaukset. Sivuilta kiinnitetty kieli ja pehmustettu kantapehmuste korvaavat osat, jotka hankasivat tai liukuivat v4:ssä. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota FuelCell SuperComp Elite v5 ei tee.
New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 | New Balance FuelCell SuperComp Elite v4 | Nike Alphafly 3 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | Adidas Adizero Adios Pro 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Tilavampi istuvuus | Vakaampi | Kevyempi | Nopeampi |
| Drop | 8 mm | 4 mm | 8 mm | 8 mm | 6 mm |
| Kannan korkeus | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 39 mm | 39 mm |
| Paino | 213 g | 232 g | 218 g | 170 g | 201 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako New Balance SC Elite v5 kokoa?
Kyllä. Doctors of Running, The Run Testers ja Running Warehouse pitivät tavallista kokoa oikeana, ja RunRepeatin lukijakysely on samaa mieltä. SC Elite v5 on kapeampi ja matalatilavuisempi kuin v4, joten jos jalkasi on leveä, katso leveää (2E) versiota, missä sitä myydään.
SC Elite v4 vai v5: kumman valitsen?
Valitse SC Elite v5, jos kilpailet reippaalla vauhdilla ja haluat kevyemmän, napakamman kengän paremmalla otteella. Pysy v4:ssä, jos sinulla on leveä jalka, kilpailet tasaisemmalla vauhdilla tai haluat vakaamman alustan maratonille: The Run Testers ja The Running Channel suosittelevat sitä molemmat näille juoksijoille.
Sopiiko SC Elite v5 maratonille?
Arvostelijat ovat eri mieltä. RunRepeat suosittelee SC Elite v5:tä maratoonareille, joiden mielestä v4 oli painava, ja Running Warehouse keskikastin maratonkilpailijoille. Yksi Doctors of Runningin testaaja neuvoo välttämään sitä maratonilla sen kapean kantaosan ja keskijalan vuoksi, ja The Run Testers näkee sen parhaimmillaan 5 km:stä puolimaratoniin.
Sopiiko SC Elite v5 leveille jaloille?
Ei vakioleveydessä. SC Elite v5 on selvästi kapeampi kuin v4 kantaosasta ja keskijalasta, ja Correr una Maratón varoittaa sen voivan tuntua tiukalta leveillä jaloilla. RunRepeat mittasi silti 74,5 mm:n kärkitilan, tilava kilpakengäksi. Fleet Feet listaa leveän (2E) version, jota myydään enimmäkseen Yhdysvalloissa.
Sopiiko SC Elite v5 kantapäälle alastuville?
Mielipiteet eroavat. Yksi Doctors of Runningin testaaja piti sen 8 mm:n droppia ja vaimeaa keinuvuutta sopivampana kantapäälle alastuville. The Running Channel näkee sen kenkänä päkiälle ja keskijalalle alastuville ja pitää kapeaa kantaosaa vähätukisena, kun alastut siihen. RunRepeat mittasi myös 10,7 mm:n dropin, korkeampi kuin ilmoitettu.
Voiko SC Elite v5:llä harjoitella?
Nopeisiin harjoituksiin kyllä. Doctors of Running piti SC Elite v5:tä vahvana vauhtilenkki- ja reipasvauhtisilla vauhdeilla, ja yksi testaaja käyttää sitä harjoituskenkänään. Rauhallisille tai hitaille lenkeille Correr una Maratón ja The Running Channel pitivät jäykkää levyä ja hoikkaa pohjaa epämukavina, joten pidä peruskenkä niitä varten.
Lähteet
- Doctors of Running, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review (Andrea Myers, Matt Klein, June 2025). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 lab review. Katsottu 13.10.2026.
- Believe in the Run, New Balance SC Elite v5 Review: Firing On All Cylinders. Katsottu 13.10.2026.
- The Run Testers, New Balance SC Elite v5 review. Katsottu 13.10.2026.
- The Running Channel, New Balance SC Elite V5 Review & Comparisons (Mark Dredge, January 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Correr una Maratón, Review New Balance SC Elite v5 (Eduardo Mateos, September 2025). Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review. Katsottu 13.10.2026.
- Fleet Feet, Men’s New Balance FuelCell SuperComp Elite v5. Katsottu 13.10.2026.
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



