
Hoka Rincon 4 -arvostelu
Hokan kevyt neutraali peruskenkä kasvaa 3 mm korkeammaksi ja saa kokonaisen kumitetun ulkopohjan, kapeamman istuvuuden ja kovemman, painavamman ajon kustannuksella kuin Rincon 3.
- Drop
- 5 mm
- Kannan korkeus
- 36 mm
- Päkiä
- 31 mm
- Paino
- 228 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Ei
Tuomiomme
Kevyt, yksinkertainen ja napakka.
Hoka Rincon 4 on kevyt neutraali peruskenkä, noin 228 g miesten US 9 -koossa, 5 mm:n ilmoitetulla dropilla, lempeällä keinuvuudella ja kovemmalla tuntumalla kuin useimmat Hokat. Se sopii neutraaleille juoksijoille, joilla on kapeat tai keskimääräiset jalat ja jotka haluavat yhden rauhallisen parin tasaisille kilometreille, kunhan ottavat isomman koon tai valitsevat leveän version ja hyväksyvät ulkopohjan nopean kulumisen.
Vahvuudet
- Kevyt: noin 228 g, kevyempi kuin 108 katalogimme 149 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu miesten US 9 -koossa
- Pehmeä, lempeä keinuvuus, joka vierii helposti jokaisen askeleen läpi
- Erittäin hengittävä päällinen, 5 / 5 RunRepeatin testissä
- Leveä kantapohja, jonka RunRepeat pitää vakaampana kuin Rincon 3:n
- Hyvä myös kävelyyn ja pitkiin päiviin jaloilla
Heikkoudet
- Pieni ja kapea: useimmat testaajat ehdottavat puolta kokoa isompaa tai leveää
- Kumitettu EVA-ulkopohja kului huonosti RunRepeatin hankaustestissä
- Liukas märillä teillä kolmen testin mukaan
- Painavampi ja kovempi kuin Rincon 3, mitä jotkin fanit kaipaavat
Kenelle sopii
- Jalkasi vierii neutraalisti
- Jalkasi ovat kapeat tai keskimääräiset
- Haluat yhden kevyen parin tasaisille kilometreille
- Olet uusi Hokan kanssa
Kenen kannattaa ohittaa
- Jalkasi ovat leveät tai varpaasi tarvitsevat tilaa
- Olet painavampi juoksija
- Kulutat kenkiä nopeasti
Kenkäprofiili
Missä Rincon 4 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.
| Akseli | Rincon 4 |
|---|---|
| Vaimennus | 24 |
| Keveys | 79 |
| Vakaus | 30 |
| Drop | 9 |
| Reagoivuus | 20 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino228 g, kevyempi kuin 78 % kengistä
Drop5 mm, matalampi kuin 80 % kengistä
Kannan korkeus36 mm, matalampi kuin 69 % kengistä
Päkiän korkeus31 mm, matalampi kuin 49 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 5 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Kohtalainen pohja, kova alastulo. 36 mm kantapäässä, kohtalainen pohja. RunRepeat mittasi keskimääräisen vaahdon kovuuden; testaajat kuvaavat kovaa alastuloa Hokaksi.
Neutraali, leveällä pohjalla. Ei tukielementtiä: leveä alusta ja lempeät sivuseinämät pitävät sen vakaana neutraaliksi kengäksi, vakaampi kuin Rincon 3 RunRepeatin mukaan.
Pehmeä vieritys, vaatimaton palautuma. Energian palautuminen alle keskiarvon, 56,4 prosenttia kantapäässä RunRepeatin mukaan; lievä Meta-Rocker pitää askeleen vierimässä pehmeästi.
Kohtalainen pohja, kova alastulo. Ilmoitettu pohja on 36 mm kantapäässä ja 31 mm päkiässä, 3 mm enemmän kuin Rincon 3:ssa. Se on yhä kohtalainen pohja: 132 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä on korkeampi kantaosa.
RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 35,9, aivan 35,5:n keskiarvon tasolla, ja kantapään iskunvaimennuksen hieman keskiarvon yläpuolella. Tiellä testaajat kallistuvat kovaan: Running Shoes Guru kutsuu sitä kovaksi Hokaksi, ja Running Lab pitää vaimennusta hyvänä painoon nähden mutta kovana iskussa.
Neutraali, leveällä pohjalla. Tukielementtiä ei ole. Doctors of Running kuvaa lempeät sivuseinämät takana ja keskijalassa sekä hieman levenemää päkiässä, ja Running Lab kiittää istuinmaista kantaosaa ja leveää alustaa vakaasta tuntumasta.
RunRepeat mittasi leveämmän välipohjan kuin Rincon 3:ssa, 97,0 mm kantapäässä ja 116,3 mm päkiässä, ja pitää sitä vakaampana kuin ennen, huomauttaen kuitenkin kengän myytävän neutraalina ja sen sivutuen olevan lievä.
Pehmeä vieritys, vaatimaton palautuma. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 56,4 prosenttia kantapäässä ja 58,8 prosenttia päkiässä, alle 61,4 prosentin päkiän keskiarvon. Doctors of Running kutsuu reagoivuutta nykystandardeilla keskimääräiseksi, ja Running Shoes Guru havaitsi vähemmän ponnahdusta kuin Mach 6:ssa.
Askeleen kantaa Meta-Rocker. Doctors of Running kuvaa lievän, joustavan keinuvuuden, ja yksi Believe in the Runin testaaja tunsi selvän vierinnän ja pamauksen irtiotossa.
Lue lisää
Kohtalainen pohja, kova alastulo. Ilmoitettu pohja on 36 mm kantapäässä ja 31 mm päkiässä, 3 mm enemmän kuin Rincon 3:ssa. Se on yhä kohtalainen pohja: 132 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä on korkeampi kantaosa.
RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 35,9, aivan 35,5:n keskiarvon tasolla, ja kantapään iskunvaimennuksen hieman keskiarvon yläpuolella. Tiellä testaajat kallistuvat kovaan: Running Shoes Guru kutsuu sitä kovaksi Hokaksi, ja Running Lab pitää vaimennusta hyvänä painoon nähden mutta kovana iskussa.
Neutraali, leveällä pohjalla. Tukielementtiä ei ole. Doctors of Running kuvaa lempeät sivuseinämät takana ja keskijalassa sekä hieman levenemää päkiässä, ja Running Lab kiittää istuinmaista kantaosaa ja leveää alustaa vakaasta tuntumasta.
RunRepeat mittasi leveämmän välipohjan kuin Rincon 3:ssa, 97,0 mm kantapäässä ja 116,3 mm päkiässä, ja pitää sitä vakaampana kuin ennen, huomauttaen kuitenkin kengän myytävän neutraalina ja sen sivutuen olevan lievä.
Pehmeä vieritys, vaatimaton palautuma. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 56,4 prosenttia kantapäässä ja 58,8 prosenttia päkiässä, alle 61,4 prosentin päkiän keskiarvon. Doctors of Running kutsuu reagoivuutta nykystandardeilla keskimääräiseksi, ja Running Shoes Guru havaitsi vähemmän ponnahdusta kuin Mach 6:ssa.
Askeleen kantaa Meta-Rocker. Doctors of Running kuvaa lievän, joustavan keinuvuuden, ja yksi Believe in the Runin testaaja tunsi selvän vierinnän ja pamauksen irtiotossa.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Peruskestävyyslenkit | Tehty siihen | Sen päätehtävä. RunRepeat antaa sille 86 päivittäiseen juoksuun, ja Doctors of Running luokittelee sen peruskengäksi. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Kävely | Tehty siihen | Doctors of Running merkitsee sekä kävelyn että seisomisen, ja RunRepeat sijoittaa sen hyvin kävelyyn. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Vauhtikestävyys | Kelpaa | Sopii tasaisiin suorituksiin: RunRepeat antaa vauhtikestävyydelle 78. Running Lab pitää sitä vähäpalautumaisena pitkään kynnystyöhön. | RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Lab |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Running Shoes Guru juoksi sillä 38 km riittävällä vaimennuksella, jos pidät kovasta ajosta. Running Lab varaa sen puolimaratonin matkalle. | Running Shoes Guru, Running Lab |
| Palauttavat lenkit | Ei siihen | Liian kova palautuspäiville Running Shoes Gurun ja yhden Believe in the Runin testaajan mukaan. | Believe in the Run, Running Shoes Guru |
| Intervallit | Ei siihen | Ei tarpeeksi energian palautumista nopeisiin toistoihin: RunRepeat mittasi keskiarvoa pienemmän palautuman, ja Running Shoes Guru sulkee sen pois. | RunRepeat, Running Shoes Guru |
Lähde: Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Lab, Believe in the Run
Mitä testit sanovat
Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Rincon 4 on kevyt, kovempi kuin tyypillinen Hoka, napakka ja lyhyt kärkitilasta, ulkopohjalla joka pitää huonosti märällä ja kuluu nopeasti. Mielipiteet jakautuvat itse päivityksestä: RunRepeat, Running Shoes Guru ja Running Lab ovat myönteisiä, Believe in the Run paljon viileämpi.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Vaihteleva | Doctors of Running antaa arvosanat C+:sta istuvuudesta B+:aan suorituskyvystä: kevyt, sujuva neutraali peruskenkä, jota kapea päällinen ja tavallinen välipohja hillitsevät. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 83 / 100: todellinen askel ylöspäin Rincon 3:sta vakaudessa ja energian palautumisessa, kestävyys pettää. | Lue |
| Believe in the Run | Arvostelu | Vaihteleva | Believe in the Run sijoittaa sen C-luokkaan: kelvollinen, yksinkertainen aloittelijoiden harjoituskenkä, josta pitkäaikaiset Rincon-fanit eivät ehkä pidä. | Lue |
| Running Shoes Guru | Arvostelu | Myönteinen | Running Shoes Guru antaa 8 / 10: hyvä kevyt harjoituskenkä, joka toimii parhaiten tasaisilla vauhdeilla. | Lue |
| Running Lab | Arvostelu | Myönteinen | Running Lab antaa 9,1 / 10: monipuolinen, kevyt arkinen harjoituskenkä kovalla alastulolla. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Napakka, kapea ja hieman lyhytDoctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru ja Running Lab kuvaavat kaikki tiukkaa päkiää, ja useimmat ehdottavat puolta kokoa isompaa tai leveää.
- Kova HokaksiRunning Shoes Guru piti sitä kovempana kuin Mach 6 ja Clifton 9, Believe in the Run aiempia Rinconeita kovempana, ja Running Lab kovana iskussa.
- Heikko märkäote ja kestävyysBelieve in the Run, Running Shoes Guru ja Running Lab raportoivat liukumisesta märillä pinnoilla, ja RunRepeat arvioi sekä ulkopohjan että kärkitilan huonoksi kestävyydeltään.
- Harjoituskenkä, ei kilpakenkäDoctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru ja Running Lab sijoittavat sen kaikki päivittäiseen harjoitteluun eivätkä kisaamiseen.
Mielipiteet jakautuvat
- Pehmeämpi vai kovempi kuin Rincon 3?RunRepeat piti uutta välipohjaa pehmeämpänä ja reagoivampana kuin kovaa Rincon 3:a. Believe in the Run ja Running Shoes Guru kokivat päinvastoin: kovempi, painavampi kenkä kuin aiemmat Rinconit.
- Onko päivitys onnistunut?RunRepeat kutsuu sitä selväksi parannukseksi ja Running Lab arvioi sen korkealle. Believe in the Run antoi sille C-luokan ja piti sitä kilpailijoiden ohittamana, ja Doctors of Running koki sen menettäneen osan viehätyksestään harjoituksissa.
- Kantapään pitoKaksi Believe in the Runin testaajaa piti kantaosaa liian tilavana ja liukui. Running Lab ei huomannut liukumista, ja Doctors of Running kehui varmaa jalan pitoa.
Miten se on rakennettu
Yksinkertainen rakenne: kevyt jacquard-verkkopäällinen, yksi EVA-seosvälipohja muotoiltu Meta-Rockeriksi ja koko pituuden kumitettu EVA-ulkopohja avoimen vaahdon tilalla.
Kaksinkertainen jacquard-verkkopäällinen, pehmustettu kieli, EVA-seosvälipohja muotoiltu lempeäksi Meta-Rockeriksi ja paksu kumitettu EVA-ulkopohja, joka kului nopeasti RunRepeatin testissä.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered jacquard -verkko | Hengittävyys 5 / 5 |
| 2 | Kieli | 6,7 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 4 / 5 |
| 4 | VälipohjaEVA-seos Meta-Rockerilla | Kovuus 35,9 AC |
| 5 | Irtopohjallinen | 4,8 mm |
| 6 | UlkopohjaKumitettu EVA | 6,6 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 36 mm, päkiä 31 mm; mitattu: ulkopohja 6,6 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru, Running Lab.
Päällinen. Uusi kaksinkertainen jacquard-verkko ilmanvaihtoaukoilla varpaiden päällä Believe in the Runin mukaan. RunRepeat antoi hengittävyydelle korkeimman arvosanan, 5 / 5, mutta arvioi kärkitilan kestävyyden 1 / 5 laboratorion hankaustestin jälkeen.
Kieli. Tällä kertaa pehmustettu, 6,7 mm RunRepeatin mittauksessa, eikä sivuilta kiinnitetty. Yksi Believe in the Runin testaaja piti sitä lyhyenä ja kömpelönä.
Kanta. Jäykkä kantatuki, 4 / 5 RunRepeatin testissä. Rincon 3:n vetolenkki on poissa, ja kaksi Believe in the Runin testaajaa piti kantaosaa hieman tilavana.
Välipohja. Doctors of Running kuvaa päivitetyn puristusmuovatun EVA-seoksen. RunRepeat mittasi 35,9 AC, lähellä keskiarvoa, taivutusvoiman 16,1 N ja vääntöjäykkyyden 4 / 5, joten kenkä taipuu helposti päkiästä mutta vastustaa vääntymistä.
Irtopohjallinen. Irrotettava ja rei’itetty, 4,8 mm paksu RunRepeatin mittauksessa, joka listaa kengän myös ortoosiystävälliseksi.
Ulkopohja. Koko pituuden kumitettu EVA-kerros, 6,6 mm paksu ja pehmeä, 55,8 HC RunRepeatin testissä, korvaa aiempien Rinconien avoimen vaahdon. Se sai märkäpidosta 0,46, kun keskiarvo on 0,53, ja Believe in the Run, Running Shoes Guru ja Running Lab pitivät sitä kaikki liukkaana märällä maalla.
Lue lisää
Yksinkertainen rakenne: kevyt jacquard-verkkopäällinen, yksi EVA-seosvälipohja muotoiltu Meta-Rockeriksi ja koko pituuden kumitettu EVA-ulkopohja avoimen vaahdon tilalla.
1. Päällinen. Uusi kaksinkertainen jacquard-verkko ilmanvaihtoaukoilla varpaiden päällä Believe in the Runin mukaan. RunRepeat antoi hengittävyydelle korkeimman arvosanan, 5 / 5, mutta arvioi kärkitilan kestävyyden 1 / 5 laboratorion hankaustestin jälkeen.
2. Kieli. Tällä kertaa pehmustettu, 6,7 mm RunRepeatin mittauksessa, eikä sivuilta kiinnitetty. Yksi Believe in the Runin testaaja piti sitä lyhyenä ja kömpelönä.
3. Kanta. Jäykkä kantatuki, 4 / 5 RunRepeatin testissä. Rincon 3:n vetolenkki on poissa, ja kaksi Believe in the Runin testaajaa piti kantaosaa hieman tilavana.
4. Välipohja. Doctors of Running kuvaa päivitetyn puristusmuovatun EVA-seoksen. RunRepeat mittasi 35,9 AC, lähellä keskiarvoa, taivutusvoiman 16,1 N ja vääntöjäykkyyden 4 / 5, joten kenkä taipuu helposti päkiästä mutta vastustaa vääntymistä.
5. Irtopohjallinen. Irrotettava ja rei’itetty, 4,8 mm paksu RunRepeatin mittauksessa, joka listaa kengän myös ortoosiystävälliseksi.
6. Ulkopohja. Koko pituuden kumitettu EVA-kerros, 6,6 mm paksu ja pehmeä, 55,8 HC RunRepeatin testissä, korvaa aiempien Rinconien avoimen vaahdon. Se sai märkäpidosta 0,46, kun keskiarvo on 0,53, ja Believe in the Run, Running Shoes Guru ja Running Lab pitivät sitä kaikki liukkaana märällä maalla.
Kestävyys. Heikko kohta. RunRepeatin hankaustesti poisti 6,5 mm ulkopohjaa, kun keskiarvo on 1,1 mm, ja kantapään pehmuste sai 2 / 5. Running Shoes Guru näki selvää kulumaa ulkokantapäässä, Believe in the Runin testaaja sai kumin irtoamaan isovarpaan kohdalta, ja Running Lab arvioi kestävyyden keskimääräiseksi.
Kestävyys. Heikko kohta. RunRepeatin hankaustesti poisti 6,5 mm ulkopohjaa, kun keskiarvo on 1,1 mm, ja kantapään pehmuste sai 2 / 5. Running Shoes Guru näki selvää kulumaa ulkokantapäässä, Believe in the Runin testaaja sai kumin irtoamaan isovarpaan kohdalta, ja Running Lab arvioi kestävyyden keskimääräiseksi.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, US M9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
| Julkaisuvuosi |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Lab, Running Shoes Guru.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Taivutusvoima |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Märkäpitokerroin |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Hengittävyys |
|
| Kärkitilan leveys (isovarvas) |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
Koko ja istuvuus
Useimmat testaajat pitivät sitä lyhyenä ja napakkana: ota puoli kokoa isompi tai valitse leveä, jos päkiäsi on leveä.
Pituus
Puoli kokoa isompi
Leveydet
normaali ja leveä
Varvastila
Varpaiden tila on rajallinen. RunRepeat mittasi 70,2 mm isovarpaan kohdalta, kun keskiarvo on 73,2 mm, ja matalan 25,2 mm:n kärkitilan korkeuden; Doctors of Running haluaisi enemmän päkiän leveyttä ja tilavuutta.
Doctors of Running, RunRepeat
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running havaitsi sen olevan pieni ja napakka päkiän kohdalta, ja Running Shoes Guru ottaisi seuraavalla kerralla puoli kokoa isomman. RunRepeatin lukijat äänestävät ”hieman pieneksi”, ja Believe in the Runin testaaja harkitsi isompaa kokoa.
Hoka tekee leveän version: RunRepeat listaa miehille normaalin ja leveän sekä naisille kapean. Running Lab ehdottaa puolta kokoa isompaa tai leveää leveille jaloille.
Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru, Running Lab
Vs Rincon 3
Enemmän kenkää kuin ennen: korkeampi, painavampi ja kokonaan peitetty jalan alta, kapeammalla, pehmustetummalla päällisellä. Rincon on nyt kevyt peruskenkä eikä höyhenenkevyt nopeuskenkä.
| Rincon 4 | Rincon 3 | |
|---|---|---|
| Tuki | Neutraali | Neutraali |
| Drop | 5 mm | 5 mm |
| Kannan korkeus | 36 mm | 33 mm |
| Päkiä | 31 mm | 28 mm |
| Paino | 228 g | – |
Pidä Rincon 3, jos rakastit sitä höyhenenkevyenä nopeille päiville ja anteeksiantavampana istuvuutena: Believe in the Run ja Running Shoes Guru pitävät 4:ää painavampana, kovempana ja kapeampana. Siirry 4:ään, jos haluat enemmän vaimennusta jalan alle ja ulkopohjan, joka peittää vaahdon.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Versiohistoria: Rincon 3 - Rincon 4
3 mm enemmän pohjaa. Doctors of Running ja Running Shoes Guru raportoivat 3 mm enemmän kantapäässä ja päkiässä; RunRepeat mittasi kantaosan 36,0 mm, kun Rincon 3:ssa 31,8 mm. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru)
Painavampi. RunRepeat punnitsi 231 g verrattuna Rincon 3:n 208 g:aan, ja Running Shoes Guru huomauttaa noin 17 g enemmän. (RunRepeat, Running Shoes Guru)
Koko pituuden kumitettu ulkopohja. Koko pituuden kumitettu EVA-kerros korvaa aiempien Rinconien avoimen välipohjavaahdon. (Believe in the Run, Running Shoes Guru)
Uusi päällinen, kapeampi istuvuus. Kaksinkertainen jacquard-verkko pehmustetulla kielellä ja ilman vetolenkkiä. Believe in the Run ja Running Shoes Guru pitivät sitä kapeampana ja vähemmän joustavana kuin ennen. (Believe in the Run, Running Shoes Guru)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Rincon 4 ei tee.
Hoka Rincon 4 | Hoka Clifton 11 | Adidas Adizero SL 2 | ASICS GT-2000 12 | Topo Athletic Specter 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Enemmän vaimennusta | Nopeampi | Tilavampi istuvuus | Sama tuki |
| Drop | 5 mm | 8 mm | 10 mm | 8 mm | 5 mm |
| Kannan korkeus | 36 mm | 42 mm | 36 mm | 36 mm | 37 mm |
| Paino | 228 g | 261 g | 236 g | 269 g | 230 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Tukeva | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Onko Hoka Rincon 4 pieni?
Kyllä, useimmille testaajille. Doctors of Running piti sitä pienenä ja napakkana päkiän kohdalta, RunRepeatin lukijat äänestävät ”hieman pieneksi”, ja Running Shoes Guru ottaisi puoli kokoa isomman. Puoli kokoa isompi on tavallinen neuvo, tai leveä versio, jos päkiäsi on leveä.
Rincon 3 vai Rincon 4: kumman valitsen?
Rincon 4:ssä on 3 mm enemmän pohjaa, koko pituuden kumitettu ulkopohja ja pehmustettu kieli, mutta se on painavampi ja Believe in the Runin ja Running Shoes Gurun mukaan kovempi ja kapeampi. Valitse 4 enemmän suojaa päivittäisille kilometreille; pidä Rincon 3, jos käytit sitä kevyenä kenkänä nopeammille päiville.
Sopiiko Hoka Rincon 4 leveille jaloille?
Ei vakioleveydessä. RunRepeat mittasi kapenevan kärkitilan, 70,2 mm isovarpaan kohdalta, kun keskiarvo on 73,2 mm, ja Running Shoes Guru neuvoo välttämään sitä leveille jaloille. Hoka tekee leveän version miehille ja naisille, jota Running Lab ehdottaa leveille jaloille.
Onko Hoka Rincon 4 tukikenkä?
Ei. Doctors of Running ja Running Lab luokittelevat Rincon 4:n neutraaliksi, ja RunRepeat huomauttaa sen myytävän neutraalina lievällä sivutuella. Sen leveä pohja tasapainottaa neutraalia askelta, mutta siinä ei ole tukielementtiä sisäänpäin kallistuvalle jalalle. Jos et ole varma, miten jalkasi liikkuu, tarkista se ensin, ja hakeudu ammattilaisen puheille, jos juokseminen sattuu.
Kuinka kestävä Hoka Rincon 4 on?
Kestävyys on sen heikoin kohta. RunRepeatin hankaustesti poisti 6,5 mm ulkopohjaa, kun keskiarvo on 1,1 mm, ja kulutti reiän kärkitilaan. Running Shoes Guru näki varhaista kantapään kulumaa ja Running Lab arvioi kestävyyden keskimääräiseksi. Paksu ulkopohja jättää jonkin verran varaa, mutta odota sen kuluvan nopeammin kuin useimpien harjoituskenkien.
Sopiiko Hoka Rincon 4 kävelyyn?
Kyllä. Doctors of Running arvioi Rincon 4:n hyväksi sekä kävelyyn että seisomiseen, ja RunRepeat sijoittaa sen hyvin kävelyyn ja suosittelee sitä arkikäyttöön ja salille. Pieni paino ja lempeä keinuvuus auttavat pitkinä päivinä jaloilla; napakka istuvuus on se, mikä kannattaa tarkistaa ensin.
Lähteet
- Doctors of Running, HOKA Rincon 4 Review (David Salas, August 2024). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, HOKA Rincon 4 lab review. Katsottu 13.10.2026.
- Believe in the Run, Hoka Rincon 4 Review (September 2024). Katsottu 13.10.2026.
- Running Shoes Guru, Hoka One One Rincon 4 review (Brandon Law, September 2024). Katsottu 13.10.2026.
- Running Lab, Hoka Rincon 4 : test et avis (Julien Guyod, octobre 2024). Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



