
Hoka Rincon 4 anmeldelse
Hokas lette neutrale træningssko bliver 3 mm højere og får en fuld gummibelagt ydersål, på bekostning af en smallere pasform og en fastere, tungere gang end Rincon 3.
- Drop
- 5 mm
- Stack, hæl
- 36 mm
- Forfod
- 31 mm
- Vægt
- 228 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Ingen
Vores dom
Let, enkel og tæt.
Hoka Rincon 4 er en let neutral daglig træningssko, omkring 228 g i herrestørrelse US 9, med en opgivet drop på 5 mm, en mild rocker og en fastere følelse end de fleste Hoka. Den passer til neutrale løbere med smalle til gennemsnitlige fødder, der vil have ét roligt par til jævne kilometer, forudsat at de går en størrelse op eller vælger den brede udgave og accepterer, at ydersålen slides hurtigt.
Styrker
- Let: omkring 228 g, lettere end 108 af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog
- Glat, mild rocker, der ruller let gennem hvert skridt
- Meget åndbar overdel, 5 ud af 5 i RunRepeats test
- Bred hælplatform, som RunRepeat finder mere stabil end Rincon 3
- Også god til gåture og lange dage på fødderne
Svagheder
- Falder lille og smal: de fleste testere foreslår en halv størrelse op eller den brede
- Gummibelagt EVA-ydersål slidtes dårligt i RunRepeats slidtest
- Glat på våde veje ifølge tre tests
- Tungere og fastere end Rincon 3, hvilket nogle fans savner
Hvem den passer til
- Din fod ruller neutralt
- Dine fødder er smalle til gennemsnitlige
- Du vil have ét let par til jævne kilometer
- Du er ny til Hoka
Hvem der bør springe den over
- Dine fødder er brede, eller dine tæer har brug for plads
- Du er en tungere løber
- Du slider dine sko hurtigt op
Skoprofil
Hvor Rincon 4 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | Rincon 4 |
|---|---|
| Dæmpning | 24 |
| Lethed | 79 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 9 |
| Respons | 20 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt228 g, lettere end 78 % af skoene
Drop5 mm, lavere end 80 % af skoene
Stack, hæl36 mm, lavere end 69 % af skoene
Stack, forfod31 mm, lavere end 49 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 5 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Moderat stack, fast landing. 36 mm i hælen, en moderat stack. RunRepeat målte gennemsnitlig skumhårdhed; testerne beskriver en fast landing til en Hoka.
Neutral, med en bred base. Intet støtteelement: en bred platform og milde sidevægge holder den stabil til en neutral sko, mere stabil end Rincon 3 ifølge RunRepeat.
Glat rulning, beskedent spring. Energitilbagegivelse under gennemsnittet, 56,4 procent i hælen ifølge RunRepeat; en mild Meta-Rocker holder skridtet rullende glat.
Moderat stack, fast landing. Den opgivne stack er 36 mm i hælen og 31 mm i forfoden, 3 mm mere end Rincon 3. Det er stadig en moderat stack: 132 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog har en højere hæl.
RunRepeat målte skummet til 35,9 på AC-skalaen, lige på deres gennemsnit på 35,5, og stødabsorbering i hælen en anelse over gennemsnittet. På vejen læner testerne sig mod fast: Running Shoes Guru kalder den fast til en Hoka, og Running Lab finder dæmpningen god i forhold til vægten, men fast ved stødet.
Neutral, med en bred base. Der er intet støtteelement. Doctors of Running beskriver milde sidevægge bagtil og i midtfoden og lidt udvidelse i forfoden, og Running Lab krediterer den sædeagtige hæl og den brede platform for en stabil følelse.
RunRepeat målte en bredere mellemsål end Rincon 3, 97,0 mm i hælen og 116,3 mm i forfoden, og finder den mere stabil end før, mens de bemærker, at skoen sælges som neutral, og at dens sidestøtte er mild.
Glat rulning, beskedent spring. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 56,4 procent i hælen og 58,8 procent i forfoden, under deres forfodsgennemsnit på 61,4 procent. Doctors of Running kalder responsiviteten gennemsnitlig efter nutidens standarder, og Running Shoes Guru fandt mindre spring end Mach 6.
Det, der bærer skridtet, er Meta-Rockeren. Doctors of Running beskriver en mild, fleksibel rocker, og én tester hos Believe in the Run mærkede en tydelig rulning og et spring i afsættet.
Læs mere
Moderat stack, fast landing. Den opgivne stack er 36 mm i hælen og 31 mm i forfoden, 3 mm mere end Rincon 3. Det er stadig en moderat stack: 132 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog har en højere hæl.
RunRepeat målte skummet til 35,9 på AC-skalaen, lige på deres gennemsnit på 35,5, og stødabsorbering i hælen en anelse over gennemsnittet. På vejen læner testerne sig mod fast: Running Shoes Guru kalder den fast til en Hoka, og Running Lab finder dæmpningen god i forhold til vægten, men fast ved stødet.
Neutral, med en bred base. Der er intet støtteelement. Doctors of Running beskriver milde sidevægge bagtil og i midtfoden og lidt udvidelse i forfoden, og Running Lab krediterer den sædeagtige hæl og den brede platform for en stabil følelse.
RunRepeat målte en bredere mellemsål end Rincon 3, 97,0 mm i hælen og 116,3 mm i forfoden, og finder den mere stabil end før, mens de bemærker, at skoen sælges som neutral, og at dens sidestøtte er mild.
Glat rulning, beskedent spring. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 56,4 procent i hælen og 58,8 procent i forfoden, under deres forfodsgennemsnit på 61,4 procent. Doctors of Running kalder responsiviteten gennemsnitlig efter nutidens standarder, og Running Shoes Guru fandt mindre spring end Mach 6.
Det, der bærer skridtet, er Meta-Rockeren. Doctors of Running beskriver en mild, fleksibel rocker, og én tester hos Believe in the Run mærkede en tydelig rulning og et spring i afsættet.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | Dens hovedopgave. RunRepeat giver den 86 til dagligt løb, og Doctors of Running placerer den som en daglig træningssko. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Gåture | Lavet til det | Doctors of Running sætter flueben ved både gåture og stående arbejde, og RunRepeat rangerer den godt til gåture. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Tempotræning | Kan klare det | Fin til jævne indsatser: RunRepeat giver tempo 78. Running Lab finder den kort på spring til lange tærskelpas. | RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Lab |
| Langture | Kan klare det | Running Shoes Guru løb 38 km i den med nok dæmpning, hvis du kan lide en fast gang. Running Lab holder den til halvmarathondistance. | Running Shoes Guru, Running Lab |
| Restitutionsture | Ikke til det | For fast til restitutionsdage, ifølge Running Shoes Guru og én tester hos Believe in the Run. | Believe in the Run, Running Shoes Guru |
| Intervaller | Ikke til det | Ikke nok energitilbagegivelse til hurtige gentagelser: RunRepeat målte spring under gennemsnittet, og Running Shoes Guru udelukker den. | RunRepeat, Running Shoes Guru |
Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Lab, Believe in the Run
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Rincon 4 er let, fastere end en typisk Hoka, tæt og kort i tåboksen, med en ydersål, der har dårligt greb i vådt og slides hurtigt. De er uenige om selve opdateringen: RunRepeat, Running Shoes Guru og Running Lab er positive, Believe in the Run langt køligere.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Doctors of Running giver den karakterer fra C+ for pasform til B+ for ydeevne: en let, glat neutral træningssko, bremset af en smal overdel og en almindelig mellemsål. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 83 ud af 100: et reelt skridt op fra Rincon 3 i stabilitet og energitilbagegivelse, svigtet af holdbarheden. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Blandet | Believe in the Run placerer den i C-kategori: en anstændig, enkel træningssko til begyndere, som mangeårige Rincon-fans måske ikke elsker. | Læs |
| Running Shoes Guru | Anmeldelse | Positiv | Running Shoes Guru giver den 8 ud af 10: en god let træningssko, der virker bedst i jævnt tempo. | Læs |
| Running Lab | Anmeldelse | Positiv | Running Lab giver den 9,1 ud af 10: en alsidig, let hverdagstræningssko med en fast landing. | Læs |
De er enige
- Tæt, smal og en smule kortDoctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru og Running Lab beskriver alle en trang forfod, og de fleste foreslår at gå en halv størrelse op eller vælge den brede.
- Fast til en HokaRunning Shoes Guru fandt den fastere end Mach 6 og Clifton 9, Believe in the Run fastere end tidligere Rincon, og Running Lab fast ved stødet.
- Svagt greb på vådt og svag holdbarhedBelieve in the Run, Running Shoes Guru og Running Lab melder om glidning på våde underlag, og RunRepeat vurderer både ydersålen og tåboksen dårligt for holdbarhed.
- En træningssko, ikke en konkurrenceskoDoctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru og Running Lab placerer den alle i daglig træning frem for konkurrence.
De er uenige
- Blødere eller fastere end Rincon 3?RunRepeat fandt den nye mellemsål blødere og mere responsiv end den faste Rincon 3. Believe in the Run og Running Shoes Guru følte det modsatte: en fastere, tungere sko end tidligere Rincon.
- Er opdateringen en succes?RunRepeat kalder den en klar forbedring, og Running Lab vurderer den højt. Believe in the Run gav den C-kategori og fandt den overgået af rivaler, og Doctors of Running mente, at den mistede noget af sin appel til hårde træningspas.
- HælgrebTo testere hos Believe in the Run fandt hælen for rummelig og gled. Running Lab lagde ikke mærke til glidning, og Doctors of Running roste den sikre fastholdelse.
Sådan er den bygget
En enkel konstruktion: en let jacquard-mesh-overdel, en enkelt mellemsål af EVA-blanding formet til en Meta-Rocker og en gummibelagt EVA-ydersål i fuld længde i stedet for blotlagt skum.
En dobbelt jacquard-mesh-overdel, en polstret tunge, en EVA-blandingsmellemsål formet til en mild Meta-Rocker og en tyk gummibelagt EVA-ydersål, der slidtes hurtigt i RunRepeats test.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered jacquard-mesh | Åndbarhed 5 / 5 |
| 2 | Tunge | 6,7 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 4 / 5 |
| 4 | MellemsålEVA-blanding med Meta-Rocker | Hårdhed 35,9 AC |
| 5 | Indlægssål | 4,8 mm |
| 6 | YdersålGummibelagt EVA | 6,6 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 36 mm hæl, 31 mm forfod. Målt: 6,6 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru, Running Lab.
Overdel. Et nyt dobbelt jacquard-mesh med ventilationshuller over tæerne, ifølge Believe in the Run. RunRepeat gav åndbarheden sin højeste score, 5 ud af 5, men vurderede tåboksens holdbarhed til 1 ud af 5 efter laboratoriets slidtest.
Tunge. Polstret denne gang, 6,7 mm i RunRepeats måling, og uden sammensyning. Én tester hos Believe in the Run fandt den kort og akavet.
Hæl. En stiv kappe, 4 ud af 5 i RunRepeats test. Rincon 3’s trækløkke er væk, og to testere hos Believe in the Run fandt hælen en smule rummelig.
Mellemsål. Doctors of Running beskriver en opdateret blanding af trykstøbt EVA. RunRepeat målte 35,9 AC, tæt på gennemsnittet, en bøjekraft på 16,1 N og en vridningsstivhed på 4 ud af 5, så skoen bøjer let i forfoden, men modstår vridning.
Indlægssål. Udtagelig og perforeret, 4,8 mm tyk i RunRepeats måling, som også opfører skoen som egnet til ortoser.
Ydersål. Et gummibelagt EVA-lag i fuld længde, 6,6 mm tykt og blødt med 55,8 HC i RunRepeats test, erstatter det blotlagte skum fra tidligere Rincon. Det fik 0,46 i greb på vådt mod et gennemsnit på 0,53, og Believe in the Run, Running Shoes Guru og Running Lab fandt det alle glat på vådt underlag.
Læs mere
En enkel konstruktion: en let jacquard-mesh-overdel, en enkelt mellemsål af EVA-blanding formet til en Meta-Rocker og en gummibelagt EVA-ydersål i fuld længde i stedet for blotlagt skum.
1. Overdel. Et nyt dobbelt jacquard-mesh med ventilationshuller over tæerne, ifølge Believe in the Run. RunRepeat gav åndbarheden sin højeste score, 5 ud af 5, men vurderede tåboksens holdbarhed til 1 ud af 5 efter laboratoriets slidtest.
2. Tunge. Polstret denne gang, 6,7 mm i RunRepeats måling, og uden sammensyning. Én tester hos Believe in the Run fandt den kort og akavet.
3. Hæl. En stiv kappe, 4 ud af 5 i RunRepeats test. Rincon 3’s trækløkke er væk, og to testere hos Believe in the Run fandt hælen en smule rummelig.
4. Mellemsål. Doctors of Running beskriver en opdateret blanding af trykstøbt EVA. RunRepeat målte 35,9 AC, tæt på gennemsnittet, en bøjekraft på 16,1 N og en vridningsstivhed på 4 ud af 5, så skoen bøjer let i forfoden, men modstår vridning.
5. Indlægssål. Udtagelig og perforeret, 4,8 mm tyk i RunRepeats måling, som også opfører skoen som egnet til ortoser.
6. Ydersål. Et gummibelagt EVA-lag i fuld længde, 6,6 mm tykt og blødt med 55,8 HC i RunRepeats test, erstatter det blotlagte skum fra tidligere Rincon. Det fik 0,46 i greb på vådt mod et gennemsnit på 0,53, og Believe in the Run, Running Shoes Guru og Running Lab fandt det alle glat på vådt underlag.
Holdbarhed. Det svage punkt. RunRepeats slidtest fjernede 6,5 mm af ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm, og hælpolstringen fik 2 ud af 5. Running Shoes Guru så tydeligt slid på den ydre hæl, en tester hos Believe in the Run fik gummi til at skalle af ved storetåen, og Running Lab vurderer holdbarheden som gennemsnitlig.
Holdbarhed. Det svage punkt. RunRepeats slidtest fjernede 6,5 mm af ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm, og hælpolstringen fik 2 ud af 5. Running Shoes Guru så tydeligt slid på den ydre hæl, en tester hos Believe in the Run fik gummi til at skalle af ved storetåen, og Running Lab vurderer holdbarheden som gennemsnitlig.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Lab, Running Shoes Guru.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Bøjekraft |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Greb på vådt (koefficient) |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Åndbarhed |
|
| Tåboksens bredde (storetå) |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
De fleste testere fandt den kort og tæt: gå en halv størrelse op, eller vælg den brede, hvis din forfod er bred.
Længde
En halv størrelse op
Bredder
normal og bred
Plads til tæerne
Plads til tæerne er begrænset. RunRepeat målte 70,2 mm ved storetåen mod et gennemsnit på 73,2 mm og en lav tåboksens højde på 25,2 mm; Doctors of Running ville gerne have mere bredde og volumen i forfoden.
Doctors of Running, RunRepeat
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running fandt, at den falder lille og tæt gennem forfoden, og Running Shoes Guru ville gå en halv størrelse op næste gang. RunRepeats læsere stemmer “lidt lille”, og en tester hos Believe in the Run overvejede at gå op i størrelse.
Hoka laver en bred udgave: RunRepeat opfører standard og bred til mænd, plus smal til kvinder. Running Lab foreslår en halv størrelse op eller den brede til brede fødder.
Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru, Running Lab
Mod Rincon 3
Mere sko end før: højere, tungere og fuldt dækket under foden, med en smallere, mere polstret overdel. Rincon er nu en let daglig træningssko frem for en fjerlet fartsko.
| Rincon 4 | Rincon 3 | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 5 mm | 5 mm |
| Stack, hæl | 36 mm | 33 mm |
| Forfod | 31 mm | 28 mm |
| Vægt | 228 g | – |
Behold en Rincon 3, hvis du elskede den som en fjervægt til hurtigere dage og en mere tilgivende pasform: Believe in the Run og Running Shoes Guru finder 4 tungere, fastere og smallere. Skift til 4, hvis du vil have mere dæmpning under dig og en ydersål, der dækker skummet.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Rincon 3 til Rincon 4
3 mm mere stack. Doctors of Running og Running Shoes Guru melder om 3 mm mere i hæl og forfod; RunRepeat målte hælen til 36,0 mm mod 31,8 mm på Rincon 3. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru)
Tungere. RunRepeat vejede 231 g mod 208 g for Rincon 3, og Running Shoes Guru bemærker omkring 17 g mere. (RunRepeat, Running Shoes Guru)
Fuld gummibelagt ydersål. Et gummibelagt EVA-lag i fuld længde erstatter det blotlagte mellemsålsskum fra tidligere Rincon. (Believe in the Run, Running Shoes Guru)
Ny overdel, smallere pasform. Et dobbelt jacquard-mesh med en polstret tunge og ingen trækløkke. Believe in the Run og Running Shoes Guru fandt den smallere og mindre imødekommende end før. (Believe in the Run, Running Shoes Guru)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Rincon 4 ikke gør.
Hoka Rincon 4 | Hoka Clifton 11 | Adidas Adizero SL 2 | ASICS GT-2000 12 | Topo Athletic Specter 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mere dæmpning | Hurtigere | Mere plads | Samme støtte |
| Drop | 5 mm | 8 mm | 10 mm | 8 mm | 5 mm |
| Stack, hæl | 36 mm | 42 mm | 36 mm | 36 mm | 37 mm |
| Vægt | 228 g | 261 g | 236 g | 269 g | 230 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Stabilitet | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Falder Hoka Rincon 4 lille?
Ja, for de fleste testere. Doctors of Running fandt den lille og tæt gennem forfoden, RunRepeats læsere stemmer “lidt lille”, og Running Shoes Guru ville gå en halv størrelse op. En halv størrelse op er det sædvanlige råd, eller den brede udgave, hvis din forfod er bred.
Rincon 3 eller Rincon 4: hvilken skal jeg vælge?
Rincon 4 har 3 mm mere stack, en fuld gummibelagt ydersål og en polstret tunge, men den er tungere og, for Believe in the Run og Running Shoes Guru, fastere og smallere. Vælg 4 for mere beskyttelse på daglige kilometer; behold en Rincon 3, hvis du brugte den som en let sko til hurtigere dage.
Er Hoka Rincon 4 god til brede fødder?
Ikke i standardbredden. RunRepeat målte en tilspidset tåboks, 70,2 mm ved storetåen mod et gennemsnit på 73,2 mm, og Running Shoes Guru fraråder den til brede fødder. Hoka laver en bred udgave til mænd og kvinder, som Running Lab foreslår til brede fødder.
Er Hoka Rincon 4 en stabilitetssko?
Nej. Doctors of Running og Running Lab placerer Rincon 4 som neutral, og RunRepeat bemærker, at den sælges som neutral med mild sidestøtte. Dens brede base stabiliserer en neutral løbestil, men den har intet støtteelement til en fod, der ruller indad. Hvis du er i tvivl om, hvordan din fod bevæger sig, så tjek det først, og kontakt en fagperson, hvis det gør ondt at løbe.
Hvor holdbar er Hoka Rincon 4?
Holdbarhed er dens svageste punkt. RunRepeats slidtest fjernede 6,5 mm af ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm og slidte et hul i tåboksen. Running Shoes Guru så tidligt hælslid, og Running Lab vurderer holdbarheden som gennemsnitlig. Den tykke ydersål levner en vis margin, men forvent, at den slides hurtigere end de fleste træningssko.
Er Hoka Rincon 4 god til gåture?
Ja. Doctors of Running vurderer Rincon 4 god til både gåture og stående arbejde, og RunRepeat rangerer den godt til gåture og anbefaler den til hverdagsbrug og fitnesscenter. Den lave vægt og den milde rocker hjælper på lange dage på fødderne; den tætte pasform er det første, du bør tjekke.
Kilder
- Doctors of Running, HOKA Rincon 4 Review (David Salas, August 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, HOKA Rincon 4 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Hoka Rincon 4 Review (September 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Shoes Guru, Hoka One One Rincon 4 review (Brandon Law, September 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Lab, Hoka Rincon 4 : test et avis (Julien Guyod, octobre 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



