1. Sko
  2. Adidas
  3. Adizero SL 2
Adidas Adizero SL 2, set fra siden

Adidas Adizero SL 2 anmeldelse

En let daglig træningssko med Lightstrike Pro-kerne i fuld længde og uden plade. Testerne kan lide farten og er uenige om, hvor blød den er, og hvor meget plads den giver tæerne.

Drop
9 mm
Stack, hæl
35 mm
Forfod
26 mm
Vægt
236 g
Støtte
Neutral
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

US M9, som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 11 kilder

Vores dom

Let, hurtig, lidt tæt.

Adizero SL 2 er en let, neutral træningssko, der pakker en Lightstrike Pro-kerne i fuld længde ind i fastere Lightstrike 2.0-skum, uden plade. Den passer til neutrale løbere med almindelige til smalle fødder, som vil have én sko til daglige kilometer og hurtigere pas, og som har brug for lidt hjælp til stabilitet.

Styrker

  • Let til en daglig træningssko: 236 g i herrestørrelse US 9
  • Hurtig i tempo og hurtigere løb
  • Alsidig fra rolige ture til baneløb
  • Stærkt greb på vådt i RunRepeats laboratorium: 0,69 mod 0,53
  • Meget åndbar overdel i RunRepeats test

Svagheder

  • Smal midtfod og pasform med lavt volumen
  • Lidt stabilitet til løbere, der ruller indad
  • Tunge uden sammensyning, der kan glide
  • Ikke blød nok til lange, langsomme dage

Hvem den passer til

  • Din løbestil er neutral
  • Du vil have én let sko til de fleste ture
  • Dine fødder er almindelige til smalle
  • Du kan lide en højere drop

Hvem der bør springe den over

  • Din fod ruller tydeligt indad
  • Din forfod er bred eller har højt volumen
  • Du vil have en blød træningssko med maksimal dæmpning
  • Du lander hårdt på hælen

Skoprofil

Hvor Adizero SL 2 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseAdizero SL 2
Dæmpning18
Lethed72
Stabilitet30
Drop82
Respons20

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt236 g, lettere end 72 % af skoene

Drop9 mm, højere end 82 % af skoene

Stack, hæl35 mm, lavere end 77 % af skoene

Stack, forfod26 mm, lavere end 83 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 7 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

En blød kerne i en fastere skal. Lightstrike Pro inde i fastere Lightstrike 2.0: 36,8 AC i RunRepeats laboratorium, mildt blød for nogle testere, fast og solid for andre.

Neutral, med en smal hæl. Intet støttesystem og en hælbase på 82,4 mm, smallere end gennemsnittet på 91,1 mm: fint til neutrale løbestile, ikke til fødder, der ruller indad.

Hurtigere, jo mere du presser på. Energitilbagegivelse i forfoden på 64,3 procent og en bøjekraft på 12,7 N: livlig i hurtigere tempo, men ikke en konkurrencesko.

En blød kerne i en fastere skal. En Lightstrike Pro-kerne i fuld længde sidder inde i en skal af Lightstrike 2.0 ifølge Doctors of Running og Foro Atletismo. RunRepeat målte mellemsålen til 36,8 AC, lidt fastere end gennemsnittet på 35,5 AC.

Hvordan den føles, afhænger af testeren. Doctors of Running kalder den mildt blød og eftergivende, og en tester hos Running Warehouse mærkede forfoden bunde sent på en tur på 19 km. OutdoorGearLab beskriver en fast, solid gang, der føles lavere end dens stack.

Neutral, med en smal hæl. Der er intet støttesystem. Doctors of Running finder mild central styring fra Lightstrike Pro-kernen og noget sidestøtte fra hælens affasning, men en midtfod, der smalner. RunRepeat målte en hælbase på 82,4 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm og giver stabiliteten 65.

Testere hos Running Warehouse fandt den mindre stabil end den første SL. Til en neutral løbestil er det frihed; til en fod, der ruller indad, er det arbejde.

Hurtigere, jo mere du presser på. RunRepeat målte 64,3 procent energitilbagegivelse i forfoden, over gennemsnittet på 61,4 procent, og 56,1 procent i hælen, op fra 48,7 procent på den første SL. OutdoorGearLab mærkede tilbagegivelsen vokse med tempoet, og testere hos Running Warehouse fandt den livlig ved hurtigere løb og tærskelindsatser.

Den er ikke en konkurrencesko: Doctors of Running kalder den hurtig, men ikke den hurtigste i sin klasse, og Running Shoes Guru havde svært ved at nå tempoet på en tempotur. Den bøjer let, med 12,7 N i RunRepeats test mod et gennemsnit på 15,5 N.

Læs mere

En blød kerne i en fastere skal. En Lightstrike Pro-kerne i fuld længde sidder inde i en skal af Lightstrike 2.0 ifølge Doctors of Running og Foro Atletismo. RunRepeat målte mellemsålen til 36,8 AC, lidt fastere end gennemsnittet på 35,5 AC.

Hvordan den føles, afhænger af testeren. Doctors of Running kalder den mildt blød og eftergivende, og en tester hos Running Warehouse mærkede forfoden bunde sent på en tur på 19 km. OutdoorGearLab beskriver en fast, solid gang, der føles lavere end dens stack.

Neutral, med en smal hæl. Der er intet støttesystem. Doctors of Running finder mild central styring fra Lightstrike Pro-kernen og noget sidestøtte fra hælens affasning, men en midtfod, der smalner. RunRepeat målte en hælbase på 82,4 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm og giver stabiliteten 65.

Testere hos Running Warehouse fandt den mindre stabil end den første SL. Til en neutral løbestil er det frihed; til en fod, der ruller indad, er det arbejde.

Hurtigere, jo mere du presser på. RunRepeat målte 64,3 procent energitilbagegivelse i forfoden, over gennemsnittet på 61,4 procent, og 56,1 procent i hælen, op fra 48,7 procent på den første SL. OutdoorGearLab mærkede tilbagegivelsen vokse med tempoet, og testere hos Running Warehouse fandt den livlig ved hurtigere løb og tærskelindsatser.

Den er ikke en konkurrencesko: Doctors of Running kalder den hurtig, men ikke den hurtigste i sin klasse, og Running Shoes Guru havde svært ved at nå tempoet på en tempotur. Den bøjer let, med 12,7 N i RunRepeats test mod et gennemsnit på 15,5 N.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Rolige tureLavet til detOutdoorGearLab og Running Shoes Guru finder den behagelig til hverdagsture og hurtigere rolige ture.OutdoorGearLab, Running Shoes Guru
LangtureKan klare detDoctors of Running klarede 16 km; flere testere hos Running Warehouse ville ikke tage den længere end 16 km.Doctors of Running, Running Warehouse
TempotræningLavet til detDens stærkeste brug for Doctors of Running, Running Warehouse og RunRepeat.RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse
IntervallerLavet til detRunRepeat og Running Warehouse brugte den på banen; Doctors of Running finder den fin, om end ikke den letteste mulighed.RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse
Halvmaraton i konkurrenceKan klare detForo Atletismo anbefaler den til løb op til halvmarathon; RunRepeat ser en konkurrencesko for begyndere.RunRepeat, Foro Atletismo
Maraton i konkurrenceIkke til detRTINGS giver den 5,8 til konkurrence på marathon, og i-run henviser marathonløbere til en adidas-model med mere dæmpning.RTINGS, i-run
GåtureKan klare detDoctors of Running vurderer den kun nogenlunde egnet til gang og stående arbejde.Doctors of Running

Kilde: OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Doctors of Running, Running Warehouse, RunRepeat, Foro Atletismo, RTINGS, i-run

Hvad testerne siger

Udgivne anmeldelser er enige om, at SL 2 er en let, neutral træningssko, der vågner i hurtigere tempo, med lidt indbygget stabilitet. De er uenige om, hvor blød den føles, hvor rummelig forfoden er, og hvor længe ydersålen holder.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 85 ud af 100 og kalder den en værdig efterfølger til den første SL, men peger på stabiliteten og ydersålen.
Doctors of RunningAnmeldelsePositivDoctors of Running giver den B+ for pasform og B+ til A minus for ydeevne: en fjedrende, let træningssko, der forbliver stabil nok.
OutdoorGearLabAnmeldelsePositivOutdoorGearLab ser en let, alsidig hverdagssko med mere pep end sin klasse, bremset af en smal pasform og begrænset stabilitet.
Running Shoes GuruAnmeldelseBlandetRunning Shoes Guru finder den gennemsnitlig til god: behagelig og velbygget, men intet skiller sig ud.
Running WarehouseAnmeldelsePositivTestere hos Running Warehouse vurderer den højt til fartarbejde og komfort og kalder den en bedre løbesko end originalen.
Foro AtletismoAnmeldelseBlandetForo Atletismo kan lide en hurtig, adræt sko med meget bedre dæmpning, men finder pasformen smal og overdelen kort på komfort.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Let og hurtigRunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab og Running Warehouse fremhæver alle den lave vægt og skarpheden i hurtigere tempo.
  • Neutral, med lidt støtteRunRepeat, Doctors of Running og OutdoorGearLab beskriver alle en neutral sko med begrænset stabilitet, og testere hos Running Warehouse fandt den mindre stabil end den første SL.
  • Alsidig på tværs af tempoerRunRepeat, OutdoorGearLab og Doctors of Running brugte den til alt fra jævne kilometer til tempo og banetræning.

De er uenige

  • Blød eller fast?Testere hos Running Warehouse fandt mellemsålen blød og til tider grødet, og Doctors of Running kalder den mildt blød. OutdoorGearLab beskriver en fast, solid gang og Running Shoes Guru en middel følelse, der ikke er blød. RunRepeat målte 36,8 AC, lidt fastere end gennemsnittet.
  • Rummelig eller smal?RunRepeat opfører en rummelig pasform blandt fordelene. Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru og Foro Atletismo beskriver alle en tæt eller smal pasform, især ved midtfoden.
  • Hvor længe holder ydersålen?RunRepeat opfører ydersålens holdbarhed som en ulempe, med en dybere fordybning end den første SL i sin slidtest. Doctors of Running, Running Shoes Guru og OutdoorGearLab så lidt eller intet slid, og Foro Atletismo forventer omkring 750 km.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Let og hurtig. RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab og Running Warehouse fremhæver alle den lave vægt og skarpheden i hurtigere tempo. (RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Warehouse)

Neutral, med lidt støtte. RunRepeat, Doctors of Running og OutdoorGearLab beskriver alle en neutral sko med begrænset stabilitet, og testere hos Running Warehouse fandt den mindre stabil end den første SL. (RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Warehouse)

Alsidig på tværs af tempoer. RunRepeat, OutdoorGearLab og Doctors of Running brugte den til alt fra jævne kilometer til tempo og banetræning. (RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab)

Blød eller fast?. Testere hos Running Warehouse fandt mellemsålen blød og til tider grødet, og Doctors of Running kalder den mildt blød. OutdoorGearLab beskriver en fast, solid gang og Running Shoes Guru en middel følelse, der ikke er blød. RunRepeat målte 36,8 AC, lidt fastere end gennemsnittet. (RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Running Warehouse)

Rummelig eller smal?. RunRepeat opfører en rummelig pasform blandt fordelene. Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru og Foro Atletismo beskriver alle en tæt eller smal pasform, især ved midtfoden. (RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Foro Atletismo)

Hvor længe holder ydersålen?. RunRepeat opfører ydersålens holdbarhed som en ulempe, med en dybere fordybning end den første SL i sin slidtest. Doctors of Running, Running Shoes Guru og OutdoorGearLab så lidt eller intet slid, og Foro Atletismo forventer omkring 750 km. (RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Foro Atletismo)

Sådan er den bygget

En enkel konstruktion til en træningssko: en Lightstrike Pro-kerne pakket ind i Lightstrike 2.0, ingen plade, en engineered mesh-overdel med en tyk tunge uden sammensyning og en ydersål af gummi, der ikke er Continental.

En Lightstrike Pro-kerne inde i Lightstrike 2.0, ingen plade, et meget åndbart mesh med en tunge på 12,7 mm og en gummiydersål på 3,6 mm.

35261234567
#DelMål
1OverdelEngineered meshÅndbarhed 5 / 5
2Tunge12,7 mm
3HælStivhed 2 / 5
4MellemsålLightstrike Pro og Lightstrike 2.0Hårdhed 36,8 AC
5Plade–
6Indlægssål3,4 mm
7Ydersål3,6 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 35 mm hæl, 26 mm forfod. Målt: 3,6 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Foro Atletismo, i-run.

  1. Overdel. Et engineered mesh, der fik 5 ud af 5 for åndbarhed i RunRepeats test mod et gennemsnit på 3,6, og som OutdoorGearLab fandt meget åndbart. Doctors of Running fandt det lidt tykt og varmt, med en let kradsende for, og Running Shoes Guru fraråder at løbe uden strømper.

  2. Tunge. Polstret og uden sammensyning. RunRepeat målte 12,7 mm polstring mod et gennemsnit på 5,8 mm og op fra 4,1 mm på den første SL. Doctors of Running oplevede, at den gled ved hurtige sving.

  3. Hæl. En fleksibel hælkappe, som RunRepeat gav 2 ud af 5 for stivhed, inde i en rigeligt polstret kant ifølge Doctors of Running.

  4. Mellemsål. En Lightstrike Pro-kerne i fuld længde omsluttet af Lightstrike 2.0, hvor den første SL kun havde et stykke Lightstrike Pro i forfoden. Foro Atletismo bemærker en lateral rille, der hjælper skummet med at bøje.

  5. Plade. Ingen plade af nogen art, ifølge OutdoorGearLab og Running Shoes Guru.

  6. Indlægssål. Tynd, 3,4 mm mod et gennemsnit på 4,4 mm i RunRepeats laboratorium. i-run opfører den som ikke udtagelig.

  7. Ydersål. Gummi, men ikke den Continental-blanding, der sidder på adidas’ topmodeller, ifølge RunRepeat og Running Shoes Guru. RunRepeat målte 3,6 mm tykkelse og en grebsscore på vådt på 0,69 mod et gennemsnit på 0,53; Foro Atletismo fandt, at den kan glide på glatte våde flader.

Læs mere

En enkel konstruktion til en træningssko: en Lightstrike Pro-kerne pakket ind i Lightstrike 2.0, ingen plade, en engineered mesh-overdel med en tyk tunge uden sammensyning og en ydersål af gummi, der ikke er Continental.

1. Overdel. Et engineered mesh, der fik 5 ud af 5 for åndbarhed i RunRepeats test mod et gennemsnit på 3,6, og som OutdoorGearLab fandt meget åndbart. Doctors of Running fandt det lidt tykt og varmt, med en let kradsende for, og Running Shoes Guru fraråder at løbe uden strømper.

2. Tunge. Polstret og uden sammensyning. RunRepeat målte 12,7 mm polstring mod et gennemsnit på 5,8 mm og op fra 4,1 mm på den første SL. Doctors of Running oplevede, at den gled ved hurtige sving.

3. Hæl. En fleksibel hælkappe, som RunRepeat gav 2 ud af 5 for stivhed, inde i en rigeligt polstret kant ifølge Doctors of Running.

4. Mellemsål. En Lightstrike Pro-kerne i fuld længde omsluttet af Lightstrike 2.0, hvor den første SL kun havde et stykke Lightstrike Pro i forfoden. Foro Atletismo bemærker en lateral rille, der hjælper skummet med at bøje.

5. Plade. Ingen plade af nogen art, ifølge OutdoorGearLab og Running Shoes Guru.

6. Indlægssål. Tynd, 3,4 mm mod et gennemsnit på 4,4 mm i RunRepeats laboratorium. i-run opfører den som ikke udtagelig.

7. Ydersål. Gummi, men ikke den Continental-blanding, der sidder på adidas’ topmodeller, ifølge RunRepeat og Running Shoes Guru. RunRepeat målte 3,6 mm tykkelse og en grebsscore på vådt på 0,69 mod et gennemsnit på 0,53; Foro Atletismo fandt, at den kan glide på glatte våde flader.

Holdbarhed. Blandede signaler. RunRepeat målte en fordybning på 1,1 mm i sin slidtest, gennemsnitlig, men dybere end den første SL’s 0,7 mm, og gav tåboksens mesh 1 ud af 5 mod 5 ud af 5 for hælpolstringen. Doctors of Running så intet slid efter omkring 64 km, Running Shoes Guru lidt efter 89 km, og Foro Atletismo forventer omkring 750 km.

Holdbarhed. Blandede signaler. RunRepeat målte en fordybning på 1,1 mm i sin slidtest, gennemsnitlig, men dybere end den første SL’s 0,7 mm, og gav tåboksens mesh 1 ud af 5 mod 5 ud af 5 for hælpolstringen. Doctors of Running så intet slid efter omkring 64 km, Running Shoes Guru lidt efter 89 km, og Foro Atletismo forventer omkring 750 km.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

RunRepeat9
Doctors of Running10
i-run10
Foro Atletismo9
RunRepeat8,2
RTINGS10,1

Hælstack, mm

RunRepeat35
Doctors of Running36
Foro Atletismo35
OutdoorGearLab38
RunRepeat34,9

Vægt (herre), g

RunRepeat238
Doctors of Running236
i-run233
RunRepeat245
RTINGS245,3
SpecAngivetMålt
Drop
  • 9 mm RunRepeat
  • 10 mm Doctors of Running
  • 10 mm i-run
  • 9 mm Foro Atletismo
  • 8,2 mm RunRepeat
  • 10,1 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 35 mm RunRepeat
  • 36 mm Doctors of Running
  • 38 mm OutdoorGearLab
  • 34,9 mm RunRepeat
Stack, forfod
  • 26 mm runningwarehouse.com
–
Vægt, US M9
  • 236 g runningwarehouse.com
  • 238 g RunRepeat
  • 233 g i-run
  • 245 g RunRepeat
  • 245,3 g RTINGS
Støtte
  • Neutral runningwarehouse.com
–
Plade
  • Ingen runningwarehouse.com
–
Underlag
  • Asfalt i-run.fr
–
Udgivelsesår
  • 2024 Doctors of Running
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: RunRepeat, Doctors of Running, i-run, Foro Atletismo, RTINGS, OutdoorGearLab.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 36,8 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse
  • 64,3 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 2 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,69 RunRepeat
Åndbarhed
  • 5 / 5 RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens bredde
  • 71,7 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 26,2 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 3,6 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 3,4 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 12,7 mm RunRepeat
Bøjekraft
  • 12,7 N RunRepeat

Størrelse og pasform

De fleste testere siger normal størrelse, men RunRepeats læsere og Foro Atletismo foreslår at gå op, hvis foden er tæt.

Længde

Blandede erfaringer

Bredder

normal og bred

Plads til tæerne

Tilspidset ved tæerne. RunRepeat målte 71,7 mm ved storetåen mod et gennemsnit på 73,2 mm og 26,2 mm i højden mod 27,0 mm. Doctors of Running fandt, at tåbeskyttelsen gør tåboksen smallere, og Running Shoes Guru fandt den stram.

RunRepeat, Doctors of Running, Running Shoes Guru

Testernes fulde noter om størrelse

Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru og Running Warehouse fandt alle, at den følger normal størrelse i længden. RunRepeats ejerafstemning, med 397 svar, siger, at den falder en halv størrelse lille, og Foro Atletismo foreslår en halv størrelse op til træning eller en hel størrelse, hvis din forfod er stram.

Bredden er det egentlige problem: midtfoden er smal for OutdoorGearLab og lidt tæt for Doctors of Running. RunRepeat og OutdoorGearLab opfører en bred udgave, og OutdoorGearLab foreslår at prøve begge.

Hvis du ligger mellem to størrelser eller har en bred forfod, så prøv den, før du vælger.

RunRepeat, Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, Running Warehouse, Foro Atletismo

Mod Adizero SL

En blødere, mere fjedrende anden version: Lightstrike Pro løber nu i hele skoens længde, overdelen er lettere, og gangen opgiver noget af den første SL’s fasthed og stabilitet.

Behold den første Adizero SL, hvis du kunne lide dens fastere, tættere og mere stabile gang, eller brugte den til styrketræning og krydstræning: testere hos Running Warehouse foretrak den dér. Skift til SL 2, hvis du mest løber og vil have mere spring i fart.

Versionshistorik: Adizero SL til Adizero SL 2

Lightstrike Pro i fuld længde. Den første SL havde et lille stykke Lightstrike Pro i forfoden; SL 2 har en kerne i fuld længde, ifølge RunRepeat og Doctors of Running. (RunRepeat, Doctors of Running)

Mere spring. RunRepeat målte energitilbagegivelsen i hælen op fra 48,7 til 56,1 procent, og Doctors of Running fandt den mærkbart mere fjedrende. (RunRepeat, Doctors of Running)

Højere eller ej?. Doctors of Running og Foro Atletismo melder om en højere stack, omkring 3 mm mere ifølge Foro Atletismo, mens RunRepeat målte den samme hæl på 34,9 mm på begge versioner. (RunRepeat, Doctors of Running, Foro Atletismo)

Lettere, tykkere tunge. Foro Atletismo satte den til omkring 4 g lettere. RunRepeat målte en tunge med tre gange så tyk polstring, hvilket den finder unødvendigt. (RunRepeat, Foro Atletismo)

Mindre stabil, mindre holdbar ydersål. Testere hos Running Warehouse fandt den første SL fastere og mere stabil. RunRepeat målte en blødere ydersål, der er mindre slidstærk. (RunRepeat, Running Warehouse)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Adizero SL 2 ikke gør.

Adidas Adizero SL 2Adidas Adizero Evo SLAdidas Adizero Boston 13Hoka Mach 7Saucony Ride 19
Vælg den tilDenne sideHurtigereMere dæmpningLavere dropMere stabil
Drop9 mm7 mm7 mm5 mm8 mm
Stack, hæl35 mm37 mm37 mm37 mm38 mm
Vægt236 g230 g255 g241 g255 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Har Adidas Adizero SL 2 en kulfiberplade?

Nej. Adizero SL 2 har ingen kulfiberplade og ingen plade af nogen art, ifølge OutdoorGearLab og Running Shoes Guru. Farten kommer fra en Lightstrike Pro-kerne i fuld længde inde i fastere Lightstrike 2.0-skum, som RunRepeat målte til 64,3 procent energitilbagegivelse i forfoden.

Følger Adizero SL 2 normal størrelse?

I længden for det meste ja: Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru og Running Warehouse siger alle normal størrelse. RunRepeats 397 ejerstemmer siger en halv størrelse lille, og Foro Atletismo foreslår en halv størrelse op til en tæt forfod. Pasformen er smal ved midtfoden, så prøv den, hvis du ligger mellem to størrelser.

Hvad er dropen på Adizero SL 2?

Adizero SL 2 har en drop på 9 mm, adidas’ tal videregivet af RunRepeat, med en hæl på 35 mm og en forfod på 26 mm. Doctors of Running og i-run opfører 10 mm, og laboratorierne er uenige: RunRepeat målte 8,2 mm, RTINGS 10,1 mm. Uanset hvad er det en højere drop end hos de fleste neutrale vejsko.

Er Adizero SL 2 god til marathon?

Som træningssko ja; som konkurrencesko til marathon ikke rigtig. RTINGS giver den 5,8 til konkurrence på marathon mod 6,7 til 5 og 10 km, Foro Atletismo anbefaler den til løb op til halvmarathon, og i-run henviser marathonløbere til en adidas-model med mere dæmpning.

Adizero SL 2 eller Adizero Evo SL?

Evo SL er den hurtigere, lettere mulighed: 230 g i vores katalog mod 236 g, og RunRepeat henviser løbere, der vil have en mellemsål helt af Lightstrike Pro, til den. SL 2 beholder en fastere Lightstrike 2.0-skal omkring sin Lightstrike Pro-kerne og en højere drop, 9 mm mod 7 mm.

Findes der en bred Adizero SL 2?

Ja. RunRepeat og OutdoorGearLab opfører begge normale og brede udgaver. På grund af den smalle midtfod, som OutdoorGearLab og Doctors of Running beskriver, bør løbere med brede fødder prøve den brede udgave, som OutdoorGearLab foreslår.

Er Adizero SL 2 god til tunge løbere?

Som regel ikke det første valg. RunRepeat henviser tungere løbere, der vil have rigelig dæmpning, til andre sko, OutdoorGearLab bemærker, at tungere løbere kan finde den lidt blød, og i-run opfører den til løbere under 85 kg. En træningssko med mere dæmpning og stabilitet er ofte en sikrere daglig sko.

Kilder

  1. RunRepeat, adidas Adizero SL2 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  2. Doctors of Running, Adidas Adizero SL 2 Review (Matt Klein, July 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, adidas Adizero SL2 running shoe review (November 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  4. OutdoorGearLab, adidas Adizero SL2 review (Nathaniel Bailey, January 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  5. Running Shoes Guru, Adidas adizero SL 2 review (Larry Lam, September 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
  6. Running Warehouse, adidas adizero SL 2 review (June 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
  7. Foro Atletismo, adidas Adizero SL 2 (Jónatan Simón, February 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  8. i-run, adidas Adizero SL2 men’s. Besøgt 13. okt. 2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  10. runningwarehouse.com · Stack, forfod, Vægt, US M9, Støtte og Plade, angivet
  11. i-run.fr · Underlag, angivet
  12. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting