1. Skor
  2. Hoka
  3. Rincon 4
Hoka Rincon 4, sidovy

Hoka Rincon 4 test

Hokas lätta neutrala träningssko blir 3 mm högre och får en yttersula i gummi längs hela skon, på bekostnad av en smalare passform och ett fastare, tyngre steg än Rincon 3.

Drop
5 mm
Stackhöjd häl
36 mm
Framfot
31 mm
Vikt
228 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 6 källor

Vår bedömning

Lätt, enkel och snäv.

Hoka Rincon 4 är en lätt neutral vardagssko, cirka 228 g i herrstorlek US 9, med en angiven drop på 5 mm, en mild rocker och en fastare känsla än de flesta Hoka. Den passar neutrala löpare med smala till normala fötter som vill ha ett par för jämna, lugna kilometer, förutsatt att de går upp en storlek eller väljer den breda versionen och accepterar att yttersulan slits snabbt.

Styrkor

  • Lätt: cirka 228 g, lättare än 108 av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog
  • Mjuk, mild rocker som rullar lätt genom varje steg
  • Mycket andningsbar ovandel, 5 av 5 i RunRepeats test
  • Bred hälplattform som RunRepeat tycker är stadigare än Rincon 3
  • Också bra för promenader och långa dagar på fötterna

Svagheter

  • Är liten och smal i storleken: de flesta testare föreslår en halv storlek större eller den breda
  • Yttersula av gummerad EVA som slets illa i RunRepeats nötningstest
  • Hal på blöta vägar, enligt tre tester
  • Tyngre och fastare än Rincon 3, vilket en del fans saknar

Vem den passar

  • Din fot rullar neutralt
  • Dina fötter är smala till normala
  • Du vill ha ett lätt par för jämna kilometer
  • Du är ny på Hoka

Vem som bör välja något annat

  • Dina fötter är breda eller dina tår behöver plats
  • Du är en tyngre löpare
  • Du sliter snabbt på skor

Skoprofil

Var Rincon 4 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelRincon 4
Dämpning24
Lätthet79
Stabilitet30
Drop9
Respons20

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt228 g, lättare än 78 % av skorna

Drop5 mm, lägre än 80 % av skorna

Stackhöjd häl36 mm, lägre än 69 % av skorna

Stackhöjd framfot31 mm, lägre än 49 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 5 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Måttlig stack, fast landning. 36 mm i hälen, en måttlig stack. RunRepeat mätte genomsnittlig skumhårdhet; testarna beskriver en fast landning för en Hoka.

Neutral, med en bred bas. Inget stödelement: en bred plattform och milda sidoväggar håller den stadig för en neutral sko, stadigare än Rincon 3 enligt RunRepeat.

Mjuk rullning, måttlig återfjädring. Energiretur under genomsnittet, 56,4 procent i hälen enligt RunRepeat; en mild Meta-Rocker håller steget rullande mjukt.

Måttlig stack, fast landning. Den angivna stacken är 36 mm i hälen och 31 mm i framfoten, 3 mm mer än Rincon 3. Det är fortfarande en måttlig stack: 132 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog har en högre häl.

RunRepeat mätte skummet till 35,9 på AC-skalan, precis på deras genomsnitt på 35,5, och stötdämpning i hälen en aning över genomsnittet. På vägen lutar testarna åt fast: Running Shoes Guru kallar den fast för en Hoka, och Running Lab tycker att dämpningen är bra för vikten men fast vid nedslag.

Neutral, med en bred bas. Det finns inget stödelement. Doctors of Running beskriver milda sidoväggar bak och i mellanfoten och lite utsvängning i framfoten, och Running Lab tillskriver den sätesliknande hälen och den breda plattformen en stabil känsla.

RunRepeat mätte en bredare mellansula än Rincon 3, 97,0 mm i hälen och 116,3 mm i framfoten, och tycker att den är stadigare än förut, men noterar att skon säljs som neutral och dess sidostöd är milt.

Mjuk rullning, måttlig återfjädring. RunRepeat mätte energiretur på 56,4 procent i hälen och 58,8 procent i framfoten, under deras genomsnitt i framfoten på 61,4 procent. Doctors of Running kallar responsiviteten genomsnittlig med dagens mått, och Running Shoes Guru fann mindre studs än Mach 6.

Det som bär steget är Meta-Rocker. Doctors of Running beskriver en mild, flexibel rocker, och en testare hos Believe in the Run kände en tydlig rullning och kvickhet vid frånskjutet.

Läs mer

Måttlig stack, fast landning. Den angivna stacken är 36 mm i hälen och 31 mm i framfoten, 3 mm mer än Rincon 3. Det är fortfarande en måttlig stack: 132 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog har en högre häl.

RunRepeat mätte skummet till 35,9 på AC-skalan, precis på deras genomsnitt på 35,5, och stötdämpning i hälen en aning över genomsnittet. På vägen lutar testarna åt fast: Running Shoes Guru kallar den fast för en Hoka, och Running Lab tycker att dämpningen är bra för vikten men fast vid nedslag.

Neutral, med en bred bas. Det finns inget stödelement. Doctors of Running beskriver milda sidoväggar bak och i mellanfoten och lite utsvängning i framfoten, och Running Lab tillskriver den sätesliknande hälen och den breda plattformen en stabil känsla.

RunRepeat mätte en bredare mellansula än Rincon 3, 97,0 mm i hälen och 116,3 mm i framfoten, och tycker att den är stadigare än förut, men noterar att skon säljs som neutral och dess sidostöd är milt.

Mjuk rullning, måttlig återfjädring. RunRepeat mätte energiretur på 56,4 procent i hälen och 58,8 procent i framfoten, under deras genomsnitt i framfoten på 61,4 procent. Doctors of Running kallar responsiviteten genomsnittlig med dagens mått, och Running Shoes Guru fann mindre studs än Mach 6.

Det som bär steget är Meta-Rocker. Doctors of Running beskriver en mild, flexibel rocker, och en testare hos Believe in the Run kände en tydlig rullning och kvickhet vid frånskjutet.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detDess huvuduppgift. RunRepeat ger den 86 för daglig löpning och Doctors of Running klassar den som en vardagssko.Doctors of Running, RunRepeat
PromenadGjord för detDoctors of Running kryssar för både promenader och att stå, och RunRepeat rankar den väl för promenader.Doctors of Running, RunRepeat
TempopassFungerarBra för jämna ansträngningar: RunRepeat ger tempo 78. Running Lab tycker att den saknar återfjädring för långa tröskelpass.RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Lab
LångpassFungerarRunning Shoes Guru sprang 38 km i den med tillräcklig dämpning om du gillar ett fast steg. Running Lab reserverar den för halvmaratondistans.Running Shoes Guru, Running Lab
ÅterhämtningspassInte för detFör fast för återhämtningsdagar, enligt Running Shoes Guru och en testare hos Believe in the Run.Believe in the Run, Running Shoes Guru
IntervallerInte för detInte tillräcklig energiretur för snabba repetitioner: RunRepeat mätte återfjädring under genomsnittet, och Running Shoes Guru avfärdar den.RunRepeat, Running Shoes Guru

Källa: Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Lab, Believe in the Run

Vad testerna säger

Publicerade tester är överens om att Rincon 4 är lätt, fastare än en typisk Hoka, snäv och kort i tåboxen, med en yttersula som greppar dåligt i vått och slits snabbt. De går isär om själva uppdateringen: RunRepeat, Running Shoes Guru och Running Lab är positiva, Believe in the Run betydligt svalare.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionBlandadDoctors of Running ger betyg från C+ för passform till B+ för prestanda: en lätt, mjuk neutral träningssko hämmad av en smal ovandel och en vanlig mellansula.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 83 av 100: ett verkligt steg upp från Rincon 3 i stabilitet och energiretur, svikten av hållbarheten.
Believe in the RunRecensionBlandadBelieve in the Run placerar den i nivå C: en hygglig, enkel träningssko för nybörjare som långvariga Rincon-fans kanske inte älskar.
Running Shoes GuruRecensionPositivRunning Shoes Guru ger den 8 av 10: en bra lätt träningssko som fungerar bäst i jämnt tempo.
Running LabRecensionPositivRunning Lab ger den 9,1 av 10: en mångsidig, lätt vardagssko med en fast landning.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Snäv, smal och lite kortDoctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru och Running Lab beskriver alla en trång framfot, och de flesta föreslår att gå upp en halv storlek eller välja den breda.
  • Fast för en HokaRunning Shoes Guru fann den fastare än Mach 6 och Clifton 9, Believe in the Run fastare än tidigare Rincon, och Running Lab fast vid nedslag.
  • Svagt grepp i vått och hållbarhetBelieve in the Run, Running Shoes Guru och Running Lab rapporterar halka på blöta underlag, och RunRepeat bedömer både yttersulan och tåboxen lågt för hållbarhet.
  • En träningssko, ingen tävlingsskoDoctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru och Running Lab placerar den alla i vardagsträning snarare än tävling.

De går isär

  • Mjukare eller fastare än Rincon 3?RunRepeat fann den nya mellansulan mjukare och mer responsiv än den fasta Rincon 3. Believe in the Run och Running Shoes Guru kände motsatsen: en fastare, tyngre sko än tidigare Rincon.
  • Är uppdateringen en framgång?RunRepeat kallar den en tydlig förbättring och Running Lab ger den högt betyg. Believe in the Run gav den C-nivå och fann den överträffad av rivaler, och Doctors of Running kände att den tappat en del av sin dragningskraft för pass.
  • HälgreppTvå testare hos Believe in the Run fann hälen för rymlig och halkade. Running Lab märkte inget glapp, och Doctors of Running berömde det säkra greppet om foten.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Snäv, smal och lite kort. Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru och Running Lab beskriver alla en trång framfot, och de flesta föreslår att gå upp en halv storlek eller välja den breda. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru, Running Lab)

Fast för en Hoka. Running Shoes Guru fann den fastare än Mach 6 och Clifton 9, Believe in the Run fastare än tidigare Rincon, och Running Lab fast vid nedslag. (Believe in the Run, Running Shoes Guru, Running Lab)

Svagt grepp i vått och hållbarhet. Believe in the Run, Running Shoes Guru och Running Lab rapporterar halka på blöta underlag, och RunRepeat bedömer både yttersulan och tåboxen lågt för hållbarhet. (RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru, Running Lab)

En träningssko, ingen tävlingssko. Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru och Running Lab placerar den alla i vardagsträning snarare än tävling. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Lab)

Mjukare eller fastare än Rincon 3?. RunRepeat fann den nya mellansulan mjukare och mer responsiv än den fasta Rincon 3. Believe in the Run och Running Shoes Guru kände motsatsen: en fastare, tyngre sko än tidigare Rincon. (RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru)

Är uppdateringen en framgång?. RunRepeat kallar den en tydlig förbättring och Running Lab ger den högt betyg. Believe in the Run gav den C-nivå och fann den överträffad av rivaler, och Doctors of Running kände att den tappat en del av sin dragningskraft för pass. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Lab)

Hälgrepp. Två testare hos Believe in the Run fann hälen för rymlig och halkade. Running Lab märkte inget glapp, och Doctors of Running berömde det säkra greppet om foten. (Doctors of Running, Believe in the Run, Running Lab)

Så är den byggd

En enkel konstruktion: en lätt ovandel i jacquardmesh, en enda mellansula i en EVA-blandning formad till en Meta-Rocker, och en yttersula av gummerad EVA längs hela skon i stället för frilagt skum.

En ovandel i dubbelt jacquardmesh, en vadderad tunga, en mellansula av EVA-blandning formad till en mild Meta-Rocker och en tjock yttersula av gummerad EVA som slets snabbt i RunRepeats test.

3631123456
#DelMått
1OvandelKonstruerat jacquardmeshAndningsförmåga 5 / 5
2Plös6,7 mm
3HälStyvhet 4 / 5
4MellansulaEVA-blandning med Meta-RockerHårdhet 35,9 AC
5Innersula4,8 mm
6YttersulaGummerad EVA6,6 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 36 mm häl, 31 mm framfot; uppmätt: 6,6 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru, Running Lab.

  1. Ovandel. Ett nytt dubbelt jacquardmesh med ventilationshål över tårna, enligt Believe in the Run. RunRepeat gav andningsförmågan högsta betyg, 5 av 5, men bedömde tåboxens hållbarhet som 1 av 5 efter labbets nötningstest.

  2. Plös. Vadderad den här gången, 6,7 mm i RunRepeats mätning, och utan sidoinsatser. En testare hos Believe in the Run fann den kort och obekväm.

  3. Häl. En styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test. Dragfliken från Rincon 3 är borta, och två testare hos Believe in the Run fann hälen lite rymlig.

  4. Mellansula. Doctors of Running beskriver en uppdaterad formpressad EVA-blandning. RunRepeat mätte 35,9 AC, nära genomsnittet, en böjkraft på 16,1 N och vridstyvhet på 4 av 5, så skon böjer sig lätt i framfoten men motstår vridning.

  5. Innersula. Löstagbar och perforerad, 4,8 mm tjock i RunRepeats mätning, som också listar skon som ortosvänlig.

  6. Yttersula. Ett lager gummerad EVA längs hela skon, 6,6 mm tjockt och mjukt med 55,8 HC i RunRepeats test, ersätter det frilagda skummet hos tidigare Rincon. Den fick 0,46 i grepp i vått mot ett genomsnitt på 0,53, och Believe in the Run, Running Shoes Guru och Running Lab fann den hal på blött underlag.

Läs mer

En enkel konstruktion: en lätt ovandel i jacquardmesh, en enda mellansula i en EVA-blandning formad till en Meta-Rocker, och en yttersula av gummerad EVA längs hela skon i stället för frilagt skum.

1. Ovandel. Ett nytt dubbelt jacquardmesh med ventilationshål över tårna, enligt Believe in the Run. RunRepeat gav andningsförmågan högsta betyg, 5 av 5, men bedömde tåboxens hållbarhet som 1 av 5 efter labbets nötningstest.

2. Plös. Vadderad den här gången, 6,7 mm i RunRepeats mätning, och utan sidoinsatser. En testare hos Believe in the Run fann den kort och obekväm.

3. Häl. En styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test. Dragfliken från Rincon 3 är borta, och två testare hos Believe in the Run fann hälen lite rymlig.

4. Mellansula. Doctors of Running beskriver en uppdaterad formpressad EVA-blandning. RunRepeat mätte 35,9 AC, nära genomsnittet, en böjkraft på 16,1 N och vridstyvhet på 4 av 5, så skon böjer sig lätt i framfoten men motstår vridning.

5. Innersula. Löstagbar och perforerad, 4,8 mm tjock i RunRepeats mätning, som också listar skon som ortosvänlig.

6. Yttersula. Ett lager gummerad EVA längs hela skon, 6,6 mm tjockt och mjukt med 55,8 HC i RunRepeats test, ersätter det frilagda skummet hos tidigare Rincon. Den fick 0,46 i grepp i vått mot ett genomsnitt på 0,53, och Believe in the Run, Running Shoes Guru och Running Lab fann den hal på blött underlag.

Hållbarhet. Den svaga punkten. RunRepeats nötningstest tog bort 6,5 mm av yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm, och stoppningen i hälen fick 2 av 5. Running Shoes Guru såg tydligt slitage vid hälens ytterkant, en testare hos Believe in the Run fick gummit att lossna vid stortån, och Running Lab bedömer hållbarheten som genomsnittlig.

Hållbarhet. Den svaga punkten. RunRepeats nötningstest tog bort 6,5 mm av yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm, och stoppningen i hälen fick 2 av 5. Running Shoes Guru såg tydligt slitage vid hälens ytterkant, en testare hos Believe in the Run fick gummit att lossna vid stortån, och Running Lab bedömer hållbarheten som genomsnittlig.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Doctors of Running5
RunRepeat9,4

Stackhöjd i hälen, mm

Doctors of Running36
Believe in the Run36
RunRepeat36

Stackhöjd i framfoten, mm

Doctors of Running31
Running Lab31
RunRepeat26,6

Vikt (herr), g

Doctors of Running228
Running Shoes Guru227
RunRepeat231
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 5 mm Doctors of Running
  • 9,4 mm RunRepeat
Stackhöjd häl
  • 36 mm Doctors of Running
  • 36 mm RunRepeat
Stackhöjd framfot
  • 31 mm Doctors of Running
  • 26,6 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 228 g Doctors of Running
  • 227 g Running Shoes Guru
  • 231 g RunRepeat
Stöd
  • Neutral Doctors of Running
–
Platta
  • Ingen Doctors of Running
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2024 Doctors of Running
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Lab, Running Shoes Guru.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 35,9 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 56,4 % RunRepeat
Böjkraft
  • 16,1 N RunRepeat
Vridstyvhet
  • 4 / 5 RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 4 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient i vått
  • 0,46 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Andningsförmåga
  • 5 / 5 RunRepeat
Tåboxens bredd (stortå)
  • 70,2 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 25,2 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 6,6 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 4,8 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 6,7 mm RunRepeat

Storlek och passform

De flesta testare fann den kort och snäv: gå upp en halv storlek, eller välj den breda om din framfot är bred.

Längd

En halv storlek upp

Bredder

standard och bred

Utrymme för tårna

Tåutrymmet är begränsat. RunRepeat mätte 70,2 mm vid stortån, mot ett genomsnitt på 73,2 mm, och en låg tåboxhöjd på 25,2 mm; Doctors of Running skulle vilja ha mer bredd och volym i framfoten.

Doctors of Running, RunRepeat

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running fann att den är liten och snäv genom framfoten, och Running Shoes Guru skulle gå upp en halv storlek nästa gång. RunRepeats läsare röstar “något liten”, och en testare hos Believe in the Run övervägde att gå upp en storlek.

Hoka tillverkar en bred version: RunRepeat listar standard och bred för herr, plus smal för dam. Running Lab föreslår en halv storlek större eller den breda för breda fötter.

Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Shoes Guru, Running Lab

Mot Rincon 3

Mer sko än förut: högre, tyngre och helt täckt under foten, med en smalare, mer vadderad ovandel. Rincon är nu en lätt vardagssko snarare än en fjäderlätt fartsko.

Rincon 4Rincon 3
StödNeutralNeutral
Drop5 mm5 mm
Stackhöjd häl36 mm33 mm
Framfot31 mm28 mm
Vikt228 g–

Behåll en Rincon 3 om du älskade den som en fjäderlätt sko för snabbare dagar och en mer förlåtande passform: Believe in the Run och Running Shoes Guru tycker att 4 är tyngre, fastare och smalare. Byt till 4 om du vill ha mer dämpning under dig och en yttersula som täcker skummet.

Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Versionshistorik: Rincon 3 till Rincon 4

3 mm mer stack. Doctors of Running och Running Shoes Guru rapporterar 3 mm mer i häl och framfot; RunRepeat mätte hälen till 36,0 mm mot 31,8 mm på Rincon 3. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru)

Tyngre. RunRepeat vägde 231 g mot 208 g för Rincon 3, och Running Shoes Guru noterar cirka 17 g mer. (RunRepeat, Running Shoes Guru)

Gummiyttersula längs hela skon. Ett lager gummerad EVA längs hela skon ersätter det frilagda mellansuleskummet hos tidigare Rincon. (Believe in the Run, Running Shoes Guru)

Ny ovandel, smalare passform. Ett dubbelt jacquardmesh med en vadderad tunga och ingen dragflik. Believe in the Run och Running Shoes Guru fann den smalare och mindre medgörlig än förut. (Believe in the Run, Running Shoes Guru)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Rincon 4 inte gör.

Hoka Rincon 4Hoka Clifton 11Adidas Adizero SL 2ASICS GT-2000 12Topo Athletic Specter 2
Välj den förDen här sidanMer dämpningSnabbareRymligare passformSamma stöd
Drop5 mm8 mm10 mm8 mm5 mm
Stackhöjd häl36 mm42 mm36 mm36 mm37 mm
Vikt228 g261 g236 g269 g230 g
StödNeutralNeutralNeutralStabilitetNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Är Hoka Rincon 4 liten i storleken?

Ja, för de flesta testare. Doctors of Running fann den liten och snäv genom framfoten, RunRepeats läsare röstar “något liten”, och Running Shoes Guru skulle gå upp en halv storlek. En halv storlek större är det vanliga rådet, eller den breda versionen om din framfot är bred.

Rincon 3 eller Rincon 4: vilken ska jag välja?

Rincon 4 har 3 mm mer stack, en gummiyttersula längs hela skon och en vadderad tunga, men den är tyngre och, enligt Believe in the Run och Running Shoes Guru, fastare och smalare. Välj 4 för mer skydd på vardagskilometer; behåll en Rincon 3 om du använde den som en lätt sko för snabbare dagar.

Är Hoka Rincon 4 bra för breda fötter?

Inte i standardbredden. RunRepeat mätte en avsmalnande tåbox, 70,2 mm vid stortån mot ett genomsnitt på 73,2 mm, och Running Shoes Guru avråder från den för breda fötter. Hoka tillverkar en bred version för herr och dam, som Running Lab föreslår för breda fötter.

Är Hoka Rincon 4 en stabilitetssko?

Nej. Doctors of Running och Running Lab klassar Rincon 4 som neutral, och RunRepeat noterar att den säljs som neutral med milt sidostöd. Dess breda bas stadgar ett neutralt steg, men den har inget stödelement för en fot som rullar inåt. Om du är osäker på hur din fot rör sig, kontrollera det först, och kontakta vårdpersonal om löpning gör ont.

Hur hållbar är Hoka Rincon 4?

Hållbarheten är dess svagaste punkt. RunRepeats nötningstest tog bort 6,5 mm av yttersulan, mot ett genomsnitt på 1,1 mm, och slet ett hål i tåboxen. Running Shoes Guru såg tidigt slitage i hälen och Running Lab bedömer hållbarheten som genomsnittlig. Den tjocka yttersulan lämnar en viss marginal, men räkna med att den slits snabbare än de flesta träningsskor.

Är Hoka Rincon 4 bra för promenader?

Ja. Doctors of Running bedömer Rincon 4 som bra för både promenader och att stå, och RunRepeat rankar den väl för promenader och rekommenderar den för vardagsbruk och gymmet. Den låga vikten och den milda rockern hjälper på långa dagar på fötterna; den snäva passformen är det du bör kontrollera först.

Källor

  1. Doctors of Running, HOKA Rincon 4 Review (David Salas, August 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RunRepeat, HOKA Rincon 4 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. Believe in the Run, Hoka Rincon 4 Review (September 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
  4. Running Shoes Guru, Hoka One One Rincon 4 review (Brandon Law, September 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
  5. Running Lab, Hoka Rincon 4 : test et avis (Julien Guyod, octobre 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  7. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting