
Puma Deviate Nitro 4 -arvostelu
Puman hiilikuitulevyllinen peruskenkä laihtuu, drop laskee 10:stä 8 mm:iin ja kärkitila tilavoituu, mutta kova, jäykkä päkiä nopeampaan juoksuun säilyy.
- Drop
- 8 mm
- Kannan korkeus
- 38 mm
- Päkiä
- 30 mm
- Paino
- 250 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Hiilikuitu
Tuomiomme
Nopea, jäykkä ja nirso askeleista.
Deviate Nitro 4 on kohtalaisen pohjan, hiilikuitulevyllinen peruskenkä, joka tuntuu eloisalta vauhtilenkkivauhdilla ja pysyy hallittavana rauhallisina päivinä. Se sopii neutraaleille juoksijoille, jotka alastuvat keskijalalle tai kohti päkiää ja vierivät puhtaasti jäykän päkiän yli; jos irtiotto ei vastaa sen keinuvuutta, testaajat pitivät sitä raskaana.
Vahvuudet
- Kevyempi kuin v3: 250 g miesten US 9 -koossa, noin 14 g vähemmän
- Eloisa päkiä: 70,0 prosentin energian palautuminen RunRepeatin laboratoriossa
- Erinomainen ote, 0,77 RunRepeatin pitotestissä, myös märillä teillä
- Tilavampi, pyöreämpi kärkitila kuin kapeassa Deviate Nitro 3:ssa
- Vastaa kokoa lähes jokaiselle testaajalle
Heikkoudet
- Erittäin jäykkä päkiälevy, jonka on vastattava irtioton tapaa
- Kantaosa tuntuu litteältä ja hieman kuoppaiselta rauhallisella vauhdilla
- Päällinen ja kantapään vuori saivat 1 / 5 RunRepeatin kulumatesteissä
- Vähemmän suojaava kuin korkeammat superharjoituskengät pitkillä lenkeillä
Kenelle sopii
- Alastut keskijalalle tai kohti päkiää
- Haluat yhden levyllisen kengän vauhti- ja tasaisille lenkeille
- Pidät jäykästä, napakasta irtiotosta
- Kilpailet jo superkengällä
Kenen kannattaa ohittaa
- Irtiottosi ei sovi jäykälle levylle
- Haluat maksimivaimennuksen pitkille lenkeille
- Jalkasi kallistuu paljon sisäänpäin
Kenkäprofiili
Missä Deviate Nitro 4 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Deviate Nitro 3.
| Akseli | Deviate Nitro 4 | Deviate Nitro 3 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vaimennus | 43 | 52 | −9 |
| Keveys | 63 | 63 | = |
| Vakaus | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 84 | −39 |
| Reagoivuus | 80 | 80 | = |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino250 g, kevyempi kuin 61 % kengistä
Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä
Kannan korkeus38 mm, matalampi kuin 49 % kengistä
Päkiän korkeus30 mm, matalampi kuin 56 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 7 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Kova edessä, kohtalainen alla. Pehmeämpi pintavaahto kovemman pohjan päällä, 38 mm ilmoitettu kantapäässä mutta 33,6 mm RunRepeatin laboratoriossa; kova päkiän alla.
Neutraali, vakaampi kuin näyttää. Neutraali mutta rauhallinen: RTINGS arvioi sen vakaaksi, vaikka RunRepeat mittasi kapean 85,4 mm:n kantaosan alustan.
Napakka päkiä, hiljainen kantaosa. Eloisa päkiä, 70,0 prosentin energian palautuminen RunRepeatin mukaan, erittäin jäykän levyn päällä; kantaosa palauttaa paljon vähemmän.
Kova edessä, kohtalainen alla. Puma listaa 38 mm kantapäässä ja 30 mm päkiässä, pehmeämmällä pintavaahdolla kovemman pohjan päällä: RunRepeat kuvaa puhtaan PEBA-kerroksen, vahvimman päkiässä, PEBA- ja EVA-seoksen päällä, ja Running Warehouse nimeää pintakerroksen NITROFOAM ELITE. Valmistajan luvulla 108 katalogimme 207 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan.
RunRepeat mittasi vähemmän kuin etiketti, 33,6 mm kantapäässä ja 26,6 mm päkiässä, ja päävaahdon 33,2 AC, hieman keskiarvoa pehmeämmän. Believe in the Run tunsi enemmän joustoa kuin v3:ssa, kun taas Doctors of Running piti päkiää kovana korkeuteensa nähden.
Neutraali, vakaampi kuin näyttää. RTINGS arvioi sen vakaaksi, ulkoisen muodon ja kovan kantaosan auttamana, ja pitää sitä vakaampana kuin Adizero Evo SL. Stuff lukee ansioksi leveämmän alustan ja kovemman pohjan. Doctors of Running havaitsi sen ei epävakaaksi, lievällä pohjan levennyksellä.
Se on yhä neutraali kenkä. RunRepeat mittasi kapean kantaosan alustan, 85,4 mm, ja keskimääräisen vääntöjäykkyyden 14,5 Nm. Yksi Doctors of Runningin testaaja havaitsi sisemmän keskijalkansa roikkuvan pohjan kapean vyötärön yli.
Napakka päkiä, hiljainen kantaosa. RunRepeat mittasi 70,0 prosentin energian palautumisen päkiässä, selvästi laboratorion keskiarvon yläpuolella, verrattuna 58,1 prosenttiin kantapäässä. RTINGS päätyi samaan jakoon: ponnahteleva päkiä ja kantaosa, josta puuttuu kimmoisuutta.
Haarukkamainen hiilikuitukomposiitti-PWRPLATE tekee päkiästä erittäin jäykän: 22,7 N RunRepeatin taivutustestissä, kun keskiarvo on 15,5. Doctors of Running huomauttaa keinuvuuden alkavan varhain, joten se palkitsee puhtaan irtiton ja rankaisee epäsopivaa. Kieran The Run Testersilta piti kantapäästä varpaaseen -siirtymää hieman hitaana.
Lue lisää
Kova edessä, kohtalainen alla. Puma listaa 38 mm kantapäässä ja 30 mm päkiässä, pehmeämmällä pintavaahdolla kovemman pohjan päällä: RunRepeat kuvaa puhtaan PEBA-kerroksen, vahvimman päkiässä, PEBA- ja EVA-seoksen päällä, ja Running Warehouse nimeää pintakerroksen NITROFOAM ELITE. Valmistajan luvulla 108 katalogimme 207 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan.
RunRepeat mittasi vähemmän kuin etiketti, 33,6 mm kantapäässä ja 26,6 mm päkiässä, ja päävaahdon 33,2 AC, hieman keskiarvoa pehmeämmän. Believe in the Run tunsi enemmän joustoa kuin v3:ssa, kun taas Doctors of Running piti päkiää kovana korkeuteensa nähden.
Neutraali, vakaampi kuin näyttää. RTINGS arvioi sen vakaaksi, ulkoisen muodon ja kovan kantaosan auttamana, ja pitää sitä vakaampana kuin Adizero Evo SL. Stuff lukee ansioksi leveämmän alustan ja kovemman pohjan. Doctors of Running havaitsi sen ei epävakaaksi, lievällä pohjan levennyksellä.
Se on yhä neutraali kenkä. RunRepeat mittasi kapean kantaosan alustan, 85,4 mm, ja keskimääräisen vääntöjäykkyyden 14,5 Nm. Yksi Doctors of Runningin testaaja havaitsi sisemmän keskijalkansa roikkuvan pohjan kapean vyötärön yli.
Napakka päkiä, hiljainen kantaosa. RunRepeat mittasi 70,0 prosentin energian palautumisen päkiässä, selvästi laboratorion keskiarvon yläpuolella, verrattuna 58,1 prosenttiin kantapäässä. RTINGS päätyi samaan jakoon: ponnahteleva päkiä ja kantaosa, josta puuttuu kimmoisuutta.
Haarukkamainen hiilikuitukomposiitti-PWRPLATE tekee päkiästä erittäin jäykän: 22,7 N RunRepeatin taivutustestissä, kun keskiarvo on 15,5. Doctors of Running huomauttaa keinuvuuden alkavan varhain, joten se palkitsee puhtaan irtiton ja rankaisee epäsopivaa. Kieran The Run Testersilta piti kantapäästä varpaaseen -siirtymää hieman hitaana.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Vauhtikestävyys | Tehty siihen | Sen paras vauhti Doctors of Runningille, ja RunRepeatin korkein käyttöpistemäärä. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Intervallit | Tehty siihen | Jäykkä levy ja kova päkiä antavat nopean irtiton; RTINGS antaa sille parhaan arvosanan 5 km:n ja 10 km:n ponnistuksille. | RunRepeat, RTINGS |
| Peruskestävyyslenkit | Kelpaa | Riittävän mukava The Run Testersille, mutta Doctors of Running piti kantaosan siirtymää kuoppaisena hitaasti. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Runnea sisällyttää pitkät lenkit; RTINGS pitää kohtalaista pohjaa suojaltaan vähäisenä monen mailin matkalla. | RTINGS, Runnea |
| Puolimaratonkilpailu | Kelpaa | Runnea listaa puoli- ja täysmaratonkisan tasaisille juoksijoille; RTINGS näkee enemmän harjoituskengän kuin kilpakengän. | RTINGS, Runnea |
| Maratonkilpailu | Kelpaa | Runnea ehdottaa sitä maratontavoitteille noin 3:30:n tai hitaammille; nopeampaan tavoitteeseen Puman Elite 4 on kilpakenkä. | RTINGS, Runnea |
| Kävely | Ei siihen | Doctors of Running ei suosittele sitä kävelyyn tai seisomiseen. | Doctors of Running |
Lähde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Runnea
Mitä testit sanovat
Julkaistut arvostelut ovat yhtä mieltä siitä, että Deviate Nitro 4 on kevyempi, paremmin istuva ja tarttuvampi kuin v3, ja että se on nopea harjoituskenkä eikä kilpakenkä. He ovat eri mieltä jäykästä päkiälevystä, jota jotkut pitävät napakkana ja toiset vaikeana juosta.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Vaihteleva | Doctors of Running ovat jakautuneet: yksi testaaja antaa kokonaisuudelle B-plussan vauhtiharjoituskenkänä, toinen piti sitä kömpelönä keskijalan askeleelleen. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 85 / 100: ketterä, tarttuva ja kevyempi, jota jäykkä levy ja hauras päällinen pidättelevät. | Lue |
| RTINGS | Laboratorio | Vaihteleva | RTINGS näkee eloisan, vakaan päkiän nopeampaan harjoitteluun, mutta ei riittävästi suojaa tai keveyttä maratonkisaan. | Lue |
| Believe in the Run | Arvostelu | Myönteinen | Believe in the Run arvioi designin ja suorituskyvyn A:ksi ja kutsuu sitä sarjan parhaaksi versioksi tähän asti. | Lue |
| The Run Testers | Arvostelu | Vaihteleva | The Run Testers kutsuvat sitä paluuksi muotoon v3:n jälkeen, arvioiden samalla jotkin kilpailijat paremmiksi monitoimikengiksi. | Lue |
| Runnea | Arvostelu | Myönteinen | Runnea antaa sille 8,8 / 10 monipuolisena levyllisenä peruskenkänä, levyllä, joka voi tuntua joillekin liian kesyltä. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Kevyempi kuin ennenBelieve in the Run arvioi säästön noin puoleksi unssiksi, Stuff 14 g:ksi ja RunRepeat noin 8 prosentiksi v3:een verrattuna.
- Harjoituskenkä nopeammille päivilleDoctors of Running, RunRepeat ja RTINGS näkevät sen kaikki vauhtiharjoituskenkänä tai kisakengän parina, ei maratonkilpakenkänä.
- Ote, johon voit luottaaRunRepeat mittasi 0,77 laboratorion keskiarvon ollessa 0,53, Doctors of Running kehuivat sitä märillä teillä, nurmella ja mullalla, ja The Run Testers havaitsivat sen pitävän loskassa.
- Vastaa kokoaDoctors of Running, Believe in the Run ja RTINGS pitivät kaikki pituutta oikeana tavallisessa koossa.
Mielipiteet jakautuvat
- Onko levy ystävällinen vai vaativa?Runnea pitää levyä anteeksiantavana ja helppona elää kanssa arjessa. Doctors of Running piti sitä erittäin jäykkänä päkiässä, ja RunRepeat listaa jäykän levyn mukavuuden hinnaksi.
- Leveä vai kapea?Stuff piti leveän alustan sopivan leveämmille jaloille, ja Believe in the Run kutsuu sitä leveämmäksi kuin aiemmat versiot. RunRepeat mittasi 70,6 mm:n kärkitilan, alle 73,2 mm:n keskiarvon, ja neuvoo leveitä jalkoja katsomaan muualle.
- Kuinka hyvä se on kokonaisuutena?Believe in the Run kutsuu sitä parhaaksi Deviate Nitroksi tähän asti. The Run Testers pitävät siitä mutta sijoittavat useita kilpailijoita sen edelle, ja yksi Doctors of Runningin testaaja antoi sen suorituskyvylle C:n.
Miten se on rakennettu
Kaksikerroksinen Nitro-välipohja, pehmeämpi PEBA-pohjainen vaahto päällä ja kovempi seos alla, haarukkamainen hiilikuitukomposiitti-PWRPLATE niiden välissä, engineered mesh -päällinen ja PUMAGRIP-ulkopohja.
Pehmeämpi PEBA-pohjainen Nitro-vaahto kovemman pohjan päällä, jäykkä haarukkamainen hiilikuitukomposiitti-PWRPLATE, hengittävä mesh-päällinen, joka kuluu nopeasti, ja tarttuva, kestävä PUMAGRIP-ulkopohja.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered mesh PWRTAPE:lla | Hengittävyys 71 BR |
| 2 | Kieli | 5,5 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 3 / 5 |
| 4 | VälipohjaNITROFOAM ELITE ja NITROFOAM | Kovuus 33,2 AC |
| 5 | LevyPWRPLATE | 22,7 N |
| 6 | Irtopohjallinen | 3,5 mm |
| 7 | UlkopohjaPUMAGRIP | Ote 0,77 |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 38 mm, päkiä 30 mm; mitattu: ulkopohja 3,3 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: PUMA, RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers. BR: RunRepeatin hengittävyysasteikko (ei pisteitä sadasta).
Päällinen. V3:n neule väistyy engineered meshin tieltä PWRTAPE-vahvistuksella. RunRepeat antoi hengittävyydelle 71 ja havaitsi sen kuivuvan hyvin, mutta kärkitila sai 1 / 5 kulumatestissä.
Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty ohuella pehmusteella, 5,5 mm RunRepeatin mittauksessa. Believe in the Run piti sitä mukavana, kun taas yksi Doctors of Runningin testaaja varoittaa nauhoille herkkien jalkojen voivan tuntea sen.
Kanta. Rullattu kantapehmuste, uutta tässä versiossa Running Warehousen mukaan, antaa varman pidon, jota Believe in the Run ja Doctors of Running kehuvat. RunRepeat arvioi kantatuen 3 / 5, keskimääräiseksi, mutta kantapään vuori sai 1 / 5 kestävyydestä.
Välipohja. Kaksi typpitäytteisen vaahdon tiheyttä. RunRepeat mittasi päävaahdon 33,2 AC, hieman keskiarvoa pehmeämmän, ja The Run Testers kuvaavat PEBA-pintakerroksen PEBA-seospohjan päällä.
Levy. Haarukkamainen hiilikuitukomposiittilevy, jonka Running Warehouse kuvaa kevyemmäksi ja joustavammaksi kuin ennen. Se testautuu yhä erittäin jäykäksi: 22,7 N RunRepeatin taivutustestissä, ja Doctors of Running havaitsi päkiän ei lainkaan joustavaksi.
Irtopohjallinen. Irrotettava ja ohut, 3,5 mm RunRepeatin mukaan. Doctors of Running ei arvioi kenkää tukipohjallisystävälliseksi.
Ulkopohja. Kumi päkiässä ja kantapäässä, 3,3 mm paksu. Se sai 0,77 RunRepeatin pitotestissä, huipputulos, ja menetti vain 0,6 mm hankaustestissä, kun keskiarvo on 1,1 mm.
Lue lisää
Kaksikerroksinen Nitro-välipohja, pehmeämpi PEBA-pohjainen vaahto päällä ja kovempi seos alla, haarukkamainen hiilikuitukomposiitti-PWRPLATE niiden välissä, engineered mesh -päällinen ja PUMAGRIP-ulkopohja.
1. Päällinen. V3:n neule väistyy engineered meshin tieltä PWRTAPE-vahvistuksella. RunRepeat antoi hengittävyydelle 71 ja havaitsi sen kuivuvan hyvin, mutta kärkitila sai 1 / 5 kulumatestissä.
2. Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty ohuella pehmusteella, 5,5 mm RunRepeatin mittauksessa. Believe in the Run piti sitä mukavana, kun taas yksi Doctors of Runningin testaaja varoittaa nauhoille herkkien jalkojen voivan tuntea sen.
3. Kanta. Rullattu kantapehmuste, uutta tässä versiossa Running Warehousen mukaan, antaa varman pidon, jota Believe in the Run ja Doctors of Running kehuvat. RunRepeat arvioi kantatuen 3 / 5, keskimääräiseksi, mutta kantapään vuori sai 1 / 5 kestävyydestä.
4. Välipohja. Kaksi typpitäytteisen vaahdon tiheyttä. RunRepeat mittasi päävaahdon 33,2 AC, hieman keskiarvoa pehmeämmän, ja The Run Testers kuvaavat PEBA-pintakerroksen PEBA-seospohjan päällä.
5. Levy. Haarukkamainen hiilikuitukomposiittilevy, jonka Running Warehouse kuvaa kevyemmäksi ja joustavammaksi kuin ennen. Se testautuu yhä erittäin jäykäksi: 22,7 N RunRepeatin taivutustestissä, ja Doctors of Running havaitsi päkiän ei lainkaan joustavaksi.
6. Irtopohjallinen. Irrotettava ja ohut, 3,5 mm RunRepeatin mukaan. Doctors of Running ei arvioi kenkää tukipohjallisystävälliseksi.
7. Ulkopohja. Kumi päkiässä ja kantapäässä, 3,3 mm paksu. Se sai 0,77 RunRepeatin pitotestissä, huipputulos, ja menetti vain 0,6 mm hankaustestissä, kun keskiarvo on 1,1 mm.
Kestävyys. Jaettu kestävyys. Ulkopohja on kestävä: 0,6 mm kulunut RunRepeatin testissä ja vähän kulumaa Doctors of Runningille, jotka odottavat hyvää kestävyyttä kokonaisuutena. Päällinen on heikko kohta, kärkitila ja kantapään vuori saivat kumpikin 1 / 5 RunRepeatilla. Puma arvioi kengän noin 800 km:lle.
Kestävyys. Jaettu kestävyys. Ulkopohja on kestävä: 0,6 mm kulunut RunRepeatin testissä ja vähän kulumaa Doctors of Runningille, jotka odottavat hyvää kestävyyttä kokonaisuutena. Päällinen on heikko kohta, kärkitila ja kantapään vuori saivat kumpikin 1 / 5 RunRepeatilla. Puma arvioi kengän noin 800 km:lle.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, miesten US 9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Taivutusvoima |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Hengittävyys |
|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
BR: RunRepeatin hengittävyysasteikko (ei pisteitä sadasta).
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi; jos olet kokojen välissä, The Run Testers ehdottavat pienempää.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali ja leveä
Varvastila
Pyöreämpi ja tilavampi kuin v3 Running Warehousen ja Doctors of Runningin mukaan, mutta laboratoriossa yhä hoikalla puolella: RunRepeat mittasi 70,6 mm:n kärkitilan, alle 73,2 mm:n keskiarvon, ja 26,1 mm korkeuden.
Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running, Believe in the Run ja RTINGS raportoivat kaikki kokoa vastaavan istuvuuden, ja RunRepeatin lukijakysely on samaa mieltä. Yhdellä Doctors of Runningin testaajalla oli täysi peukalon leveys varpaiden kohdalla. The Run Testers, jotka ovat usein kokojen välissä, ottivat pienemmän ja havaitsivat kärkitilan sopivaksi.
Päällinen on suorituskykyisen napakka: Doctors of Running kuvaavat hieman matalan tilavuuden varmalla kantaosalla ja ilman liukumista, ja yksi testaaja tunsi sivulogon päällysteen painavan ulompaa keskijalkaa. Puoliksi sivuilta kiinnitetty kieli on ohuesti pehmustettu, 5,5 mm RunRepeatin mukaan, mikä voi vaivata nauhoille herkkiä jalkoja.
Leveydet vaihtelevat markkinoittain. RunRepeat ja RTINGS listaavat leveän version miehille ja naisille, harvinaista levylliselle kengälle, mutta Puma Europen sivu näyttää normaalin leveyden ja Running Warehouse vain D:n.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, PUMA
Vs Deviate Nitro 3
Hienosäätö eikä uudelleenrakennus: matalampi drop, vähemmän painoa, pehmeämpi pintavaahto, uudistettu levy ja tilavampi päällinen.
| Deviate Nitro 4 | Deviate Nitro 3 | |
|---|---|---|
| Tuki | Neutraali | Neutraali |
| Drop | 8 mm | 10 mm |
| Kannan korkeus | 38 mm | 39 mm |
| Päkiä | 30 mm | 29 mm |
| Paino | 250 g | 250 g |
Pidä Deviate Nitro 3, jos sen 10 mm:n drop ja kapeampi, tiiviimpi istuvuus sopi sinulle ja alastut enemmän kantapäälle. Siirry 4:ään, jos v3 puristi varpaitasi tai tuntui painavalta vauhtilenkkivauhdilla.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Versiohistoria: Deviate Nitro 3 - Deviate Nitro 4
Drop laski 10:stä 8 mm:iin. Believe in the Run huomauttaa matalammasta ilmoitetusta dropista, ja Stuff raportoi kantaosan 1 mm matalammaksi kuin v3:ssa. (Believe in the Run, Stuff)
Kevyempi. Noin 14 g vähemmän Stuffin mukaan, noin 8 prosenttia RunRepeatin mukaan. 250 g:lla miesten US 9 -koossa se on 79. kevyin katalogimme 171 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu tässä koossa: kevyt peruskengäksi, painava kilpakengäksi. (Doctors of Running, RunRepeat, Stuff, Strideprint)
Uusi pintavaahto ja haarukkalevy. Running Warehouse listaa NITROFOAM ELITE -pintakerroksen ja haarukkamaisen PWRPLATEn, jonka on tarkoitus olla kevyempi ja joustavampi. Runnea ja Believe in the Run pitävät ajoa pehmeämpänä ja mukavampana. (Believe in the Run, Runnea, Running Warehouse)
Tilavampi päällinen. Neule muuttuu engineered meshiksi, kärkitila on pyöreämpi ja kantapehmuste rullattu. Doctors of Runningin testaaja, joka ei voinut juosta kapeassa v3:ssa, havaitsi v4:n sopivan. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Deviate Nitro 4 ei tee.
Puma Deviate Nitro 4 | Saucony Endorphin Speed 5 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Azura | Puma Deviate Nitro Elite 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Pehmeämpi | Kevyempi | Enemmän vaimennusta | Nopeampi |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm |
| Kannan korkeus | 38 mm | 36 mm | 37 mm | 40 mm | 38 mm |
| Paino | 250 g | 238 g | 230 g | 240 g | 170 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako Puma Deviate Nitro 4 kokoa?
Kyllä. Doctors of Running, Believe in the Run ja RTINGS pitivät Deviate Nitro 4:ää kokoa vastaavana. Istuvuus on napakka ja suorituskykyinen, varmalla kantaosalla. Jos olet kokojen välissä, The Run Testers ehdottavat pienempää. RunRepeat mittasi 70,6 mm:n kärkitilan, joten leveiden jalkojen kannattaa etsiä leveä versio, missä sitä myydään.
Deviate Nitro 3 vai Deviate Nitro 4: mitä muuttui?
Deviate Nitro 4:n drop laskee 10:stä 8 mm:iin, se painaa noin 14 g vähemmän, saa pehmeämmän NITROFOAM ELITE -pintakerroksen, haarukkamaisen PWRPLATEn ja tilavamman engineered mesh -päällisen. Arvostelijat pitävät sitä mukavampana ja paremmin istuvana. Pidä v3 vain, jos pidit sen korkeammasta dropista ja tiiviimmästä istuvuudesta.
Sopiiko Deviate Nitro 4 maratonille?
Rennolle tavoitteelle mahdollisesti: Runnea ehdottaa sitä maratoneille noin 3:30:n tai hitaammille. RTINGS ja Doctors of Running näkevät sen nopeana harjoituskenkänä, jossa on liian vähän suojaa ja liikaa painoa täysipainoiseen maratoniin. Aikatavoitteeseen Deviate Nitro Elite 4 on Puman kilpakenkä.
Voinko käyttää Deviate Nitro 4:ää rauhallisiin lenkkeihin?
Voit, rajoituksin. The Run Testers pitivät Deviate Nitro 4:ää mukavana rennolle juoksulle ja Runnea kutsuu sitä monipuoliseksi. Doctors of Running tunsivat kantaosan siirtymän kuoppaiseksi hitaalla vauhdilla ja päkiän kovaksi, joten pehmeämpi peruskenkä sopii palautuspäiville paremmin.
Onko Deviate Nitro 4 saatavilla leveänä?
Joillakin markkinoilla. RunRepeat ja RTINGS listaavat leveän version miehille ja naisille, mikä on harvinaista levylliselle peruskengälle. Puma Europen sivu näyttää normaalin leveyden ja Running Warehouse vain vakio D -leveyden, joten saatavuus riippuu maasta ja jälleenmyyjästä.
Deviate Nitro 4 vai Endorphin Speed 5?
Molemmat ovat samankorkuisia levyllisiä peruskenkiä. RTINGS pitää Endorphin Speed 5:tä anteeksiantavampana ja vakaampana, ja Doctors of Running huomauttaa sen päkiälevyn olevan joustavampi. Deviate Nitro 4:ssä on jäykempi, napakampi irtiotto ja erinomainen ote, mikä sopii juoksijoille, jotka pitävät napakasta ponnistuksesta.
Sopiiko Deviate Nitro 4 ylipronaatioon?
Deviate Nitro 4 on neutraali kenkä. RTINGS arvioi sen vakaaksi tyypilleen, mutta RunRepeat mittasi kapean kantaosan alustan ja neuvoo pronaatiotukea tarvitsevia juoksijoita katsomaan muualle. Sisäänpäin kallistuminen ei yksin ole diagnoosi: tarkista, miten jalkasi todella liikkuu, ennen kuin valitset.
Lähteet
- Doctors of Running, Puma Deviate Nitro 4 Review (David Salas and Andrea, January 2026). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, PUMA Deviate Nitro 4 lab review (Carlos Sánchez, May 2026). Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, PUMA Deviate NITRO 4 running shoe review. Katsottu 13.10.2026.
- Believe in the Run, Puma Deviate Nitro 4 Review (January 2026). Katsottu 13.10.2026.
- The Run Testers, Puma Deviate Nitro 4 review. Katsottu 13.10.2026.
- Runnea, Puma Deviate Nitro 4 (Gorka Cabañas, April 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro 4 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
- PUMA, Deviate NITRO 4 Running Shoes (Men). Katsottu 13.10.2026.
- Stuff, Puma Deviate Nitro 4 review (Sally Hudson, February 2026). Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- us.puma.com · Alusta, ilmoitettu
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



