1. Sko
  2. Puma
  3. Deviate Nitro 4
Puma Deviate Nitro 4, set fra siden

Puma Deviate Nitro 4 anmeldelse

Pumas træningssko med kulfiberplade taber vægt, går fra 10 til 8 mm drop og får en mere rummelig tåboks, mens den beholder en fast, stiv forfod bygget til hurtigere løb.

Drop
8 mm
Stack, hæl
38 mm
Forfod
30 mm
Vægt
250 g
Støtte
Neutral
Plade
Kulfiber
Er det dit par? Start din fitting

herre US 9, som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 11 kilder

Vores dom

Hurtig, stiv og kræsen med løbestilen.

Deviate Nitro 4 er en træningssko med kulfiberplade og moderat stack, der føles livlig i tempo og forbliver overkommelig på rolige dage. Den passer til neutrale løbere, der lander på midtfoden eller mod forfoden og ruller rent over en stiv forfod; hvis dit afsæt ikke passer til dens rocker, fandt testerne den hårdt arbejde.

Styrker

  • Lettere end v3: 250 g i herrestørrelse US 9, omkring 14 g mindre
  • Livlig forfod: 70,0 procent energitilbagegivelse i RunRepeats laboratorium
  • Fremragende greb, 0,77 i RunRepeats test af greb, også på våde veje
  • Mere rummelig, rundere tåboks end den smalle Deviate Nitro 3
  • Normal størrelse for næsten alle testere

Svagheder

  • Meget stiv forfodsplade, der skal passe til dit afsæt
  • Hælen føles flad og lidt hullet i roligt tempo
  • Overdel og hælforing fik 1 ud af 5 i RunRepeats slidtests
  • Mindre beskyttende end højere superskoe til træning på lange ture

Hvem den passer til

  • Du lander på midtfoden eller mod forfoden
  • Du vil have én sko med plade til tempo og jævne ture
  • Du kan lide et stift, skarpt afsæt
  • Du løber allerede konkurrence i en supersko

Hvem der bør springe den over

  • Dit afsæt passer ikke til en stiv plade
  • Du vil have maksimal dæmpning til lange ture
  • Din fod ruller meget indad

Skoprofil

Hvor Deviate Nitro 4 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Deviate Nitro 3.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseDeviate Nitro 4Deviate Nitro 3Ændring
Dæmpning4352−9
Lethed6363=
Stabilitet3030=
Drop4584−39
Respons8080=

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt250 g, lettere end 61 % af skoene

Drop8 mm, højere end 45 % af skoene

Stack, hæl38 mm, lavere end 49 % af skoene

Stack, forfod30 mm, lavere end 56 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 7 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Fast foran, moderat nedenunder. Blødere topskum over en fastere base, 38 mm opgivet i hælen, men 33,6 mm i RunRepeats laboratorium; fast under forfoden.

Neutral, mere stabil, end den ser ud. Neutral, men rolig: RTINGS vurderer den stabil, selv om RunRepeat målte en smal hælplatform på 85,4 mm.

Skarp forfod, rolig hæl. En livlig forfod, 70,0 procent energitilbagegivelse ifølge RunRepeat, over en meget stiv plade; hælen giver langt mindre tilbage.

Fast foran, moderat nedenunder. Puma opfører 38 mm i hælen og 30 mm i forfoden, med et blødere topskum over en fastere base: RunRepeat beskriver et rent PEBA-lag, stærkest i forfoden, over en blanding af PEBA og EVA, og Running Warehouse kalder topslaget NITROFOAM ELITE. Efter mærkets tal opfører 108 af de 207 neutrale vejsko i vores katalog en højere hæl.

RunRepeat målte mindre end etiketten, 33,6 mm i hælen og 26,6 mm i forfoden, og et hovedskum på 33,2 AC, en anelse blødere end gennemsnittet. Believe in the Run følte mere eftergivenhed end på v3, mens Doctors of Running fandt forfoden fast til sin højde.

Neutral, mere stabil, end den ser ud. RTINGS vurderer den stabil, hjulpet af dens ydre form og faste hæl, og finder den mere stabil end Adizero Evo SL. Stuff tilskriver det den bredere platform og den fastere base. Doctors of Running fandt den ikke ustabil, med mild udvidelse af sålen.

Den er stadig en neutral sko. RunRepeat målte en smal hælplatform, 85,4 mm, og gennemsnitlig vridningsstivhed på 14,5 Nm. Én tester hos Doctors of Running fandt, at hendes indre midtfod hang ud over sålens smalle talje.

Skarp forfod, rolig hæl. RunRepeat målte 70,0 procent energitilbagegivelse i forfoden, langt over deres laboratoriegennemsnit, mod 58,1 procent i hælen. RTINGS nåede frem til samme opdeling: en fjedrende forfod og en hæl med lidt spring.

Den gaffelformede PWRPLATE af kulfiberkomposit gør forfoden meget stiv: 22,7 N i RunRepeats bøjetest mod et gennemsnit på 15,5. Doctors of Running bemærker, at rockeren starter tidligt, så den belønner et rent afsæt og straffer et, der ikke passer. Kieran hos The Run Testers fandt overgangen fra hæl til tå lidt langsom.

Læs mere

Fast foran, moderat nedenunder. Puma opfører 38 mm i hælen og 30 mm i forfoden, med et blødere topskum over en fastere base: RunRepeat beskriver et rent PEBA-lag, stærkest i forfoden, over en blanding af PEBA og EVA, og Running Warehouse kalder topslaget NITROFOAM ELITE. Efter mærkets tal opfører 108 af de 207 neutrale vejsko i vores katalog en højere hæl.

RunRepeat målte mindre end etiketten, 33,6 mm i hælen og 26,6 mm i forfoden, og et hovedskum på 33,2 AC, en anelse blødere end gennemsnittet. Believe in the Run følte mere eftergivenhed end på v3, mens Doctors of Running fandt forfoden fast til sin højde.

Neutral, mere stabil, end den ser ud. RTINGS vurderer den stabil, hjulpet af dens ydre form og faste hæl, og finder den mere stabil end Adizero Evo SL. Stuff tilskriver det den bredere platform og den fastere base. Doctors of Running fandt den ikke ustabil, med mild udvidelse af sålen.

Den er stadig en neutral sko. RunRepeat målte en smal hælplatform, 85,4 mm, og gennemsnitlig vridningsstivhed på 14,5 Nm. Én tester hos Doctors of Running fandt, at hendes indre midtfod hang ud over sålens smalle talje.

Skarp forfod, rolig hæl. RunRepeat målte 70,0 procent energitilbagegivelse i forfoden, langt over deres laboratoriegennemsnit, mod 58,1 procent i hælen. RTINGS nåede frem til samme opdeling: en fjedrende forfod og en hæl med lidt spring.

Den gaffelformede PWRPLATE af kulfiberkomposit gør forfoden meget stiv: 22,7 N i RunRepeats bøjetest mod et gennemsnit på 15,5. Doctors of Running bemærker, at rockeren starter tidligt, så den belønner et rent afsæt og straffer et, der ikke passer. Kieran hos The Run Testers fandt overgangen fra hæl til tå lidt langsom.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
TempotræningLavet til detDens bedste tempo for Doctors of Running, og RunRepeats højeste anvendelsesscore.Doctors of Running, RunRepeat
IntervallerLavet til detDen stive plade og den faste forfod giver et hurtigt afsæt; RTINGS giver den højest score til indsats på 5 og 10 km.RunRepeat, RTINGS
Rolige tureKan klare detBehagelig nok for The Run Testers, men Doctors of Running fandt hælovergangen hullet i langsomt tempo.Doctors of Running, The Run Testers
LangtureKan klare detRunnea inkluderer lange ture; RTINGS finder den moderate stack kort på beskyttelse over mange kilometer.RTINGS, Runnea
Halvmaraton i konkurrenceKan klare detRunnea opfører konkurrence på halv- og helmarathon for jævne løbere; RTINGS ser mere en træningssko end en konkurrencesko.RTINGS, Runnea
Maraton i konkurrenceKan klare detRunnea foreslår den til marathonmål omkring 3:30 timer eller langsommere; til et hurtigere mål er Pumas Elite 4 konkurrenceskoen.RTINGS, Runnea
GåtureIkke til detDoctors of Running anbefaler den ikke til gåture eller stående arbejde.Doctors of Running

Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Runnea

Hvad testerne siger

Udgivne anmeldelser er enige om, at Deviate Nitro 4 er lettere, bedre siddende og mere grebsstærk end v3, og at den er en hurtig træningssko frem for en konkurrencesko. De er uenige om den stive forfodsplade, som nogle finder skarp og andre svær at løbe i.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
Doctors of RunningAnmeldelseBlandetDoctors of Running er delt: én tester giver det samlede design B plus som tempotræningssko, den anden fandt den akavet til sin midtfodsstil.
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 85 ud af 100: adræt, grebsstærk og lettere, bremset af en stiv plade og en skrøbelig overdel.
RTINGSLaboratoriumBlandetRTINGS ser en livlig, stabil forfod til hurtigere træning, men ikke nok beskyttelse eller lethed til marathonkonkurrence.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run vurderer design og ydeevne til A og kalder den den bedste version af serien hidtil.
The Run TestersAnmeldelseBlandetThe Run Testers kalder den en tilbagevenden til formen efter v3, mens de vurderer nogle rivaler som bedre allroundere.
RunneaAnmeldelsePositivRunnea giver den 8,8 ud af 10 som en alsidig træningssko med plade, med en plade, der for nogle kan føles for tæmmet.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Lettere end førBelieve in the Run sætter besparelsen til omkring 14 g, Stuff til 14 g, og RunRepeat til omkring 8 procent i forhold til v3.
  • En træningssko til hurtigere dageDoctors of Running, RunRepeat og RTINGS ser den alle som en tempotræningssko eller en partner til en konkurrencesko, ikke en marathonsko.
  • Greb, du kan stole påRunRepeat målte 0,77 mod et laboratoriegennemsnit på 0,53, Doctors of Running roste det på våde veje, græs og jord, og The Run Testers fandt, at den holdt i slud.
  • Normal størrelseDoctors of Running, Believe in the Run og RTINGS fandt alle længden rigtig i den sædvanlige størrelse.

De er uenige

  • Er pladen venlig eller krævende?Runnea finder pladen tilgivende og let at leve med til daglig. Doctors of Running fandt den meget stiv i forfoden, og RunRepeat opfører den stive plade som en komfortomkostning.
  • Bred eller smal?Stuff fandt, at den brede platform passer til bredere fødder, og Believe in the Run kalder den bredere end tidligere versioner. RunRepeat målte en tåboks på 70,6 mm, under deres gennemsnit på 73,2 mm, og råder brede fødder til at se andre steder.
  • Hvor god er den samlet?Believe in the Run kalder den den bedste Deviate Nitro hidtil. The Run Testers kan lide den, men rangerer flere rivaler foran, og én tester hos Doctors of Running gav dens ydeevne C.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Lettere end før. Believe in the Run sætter besparelsen til omkring 14 g, Stuff til 14 g, og RunRepeat til omkring 8 procent i forhold til v3. (RunRepeat, Believe in the Run, Stuff)

En træningssko til hurtigere dage. Doctors of Running, RunRepeat og RTINGS ser den alle som en tempotræningssko eller en partner til en konkurrencesko, ikke en marathonsko. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Greb, du kan stole på. RunRepeat målte 0,77 mod et laboratoriegennemsnit på 0,53, Doctors of Running roste det på våde veje, græs og jord, og The Run Testers fandt, at den holdt i slud. (Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers)

Normal størrelse. Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS fandt alle længden rigtig i den sædvanlige størrelse. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Er pladen venlig eller krævende?. Runnea finder pladen tilgivende og let at leve med til daglig. Doctors of Running fandt den meget stiv i forfoden, og RunRepeat opfører den stive plade som en komfortomkostning. (Doctors of Running, RunRepeat, Runnea)

Bred eller smal?. Stuff fandt, at den brede platform passer til bredere fødder, og Believe in the Run kalder den bredere end tidligere versioner. RunRepeat målte en tåboks på 70,6 mm, under deres gennemsnit på 73,2 mm, og råder brede fødder til at se andre steder. (RunRepeat, Believe in the Run, Stuff)

Hvor god er den samlet?. Believe in the Run kalder den den bedste Deviate Nitro hidtil. The Run Testers kan lide den, men rangerer flere rivaler foran, og én tester hos Doctors of Running gav dens ydeevne C. (Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers)

Sådan er den bygget

En Nitro-mellemsål i to lag, blødere PEBA-baseret skum øverst og en fastere blanding nedenunder, med en gaffelformet PWRPLATE af kulfiberkomposit imellem, en engineered mesh-overdel og en PUMAGRIP-ydersål.

Blødere PEBA-baseret Nitro-skum over en fastere base, en stiv, gaffelformet PWRPLATE af kulfiberkomposit, en åndbar mesh-overdel, der slides hurtigt, og en grebsstærk, slidstærk PUMAGRIP-ydersål.

38301234567
#DelMål
1OverdelEngineered mesh med PWRTAPEÅndbarhed 71 BR
2Tunge5,5 mm
3HælStivhed 3 / 5
4MellemsålNITROFOAM ELITE og NITROFOAMHårdhed 33,2 AC
5PladePWRPLATE22,7 N
6Indlægssål3,5 mm
7YdersålPUMAGRIPGreb 0,77

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 38 mm hæl, 30 mm forfod. Målt: 3,3 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: PUMA, RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers. BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).

  1. Overdel. Strikken fra v3 viger for engineered mesh med PWRTAPE-forstærkning. RunRepeat gav åndbarheden 71 og fandt, at den tørrer godt, men tåboksen fik 1 ud af 5 i slidtesten.

  2. Tunge. Delvist med sammensyning og tynd polstring, 5,5 mm i RunRepeats måling. Believe in the Run fandt den behagelig, mens én tester hos Doctors of Running advarer om, at fødder, der er følsomme over for snøring, kan mærke den.

  3. Hæl. En rullet kant, ny på denne version ifølge Running Warehouse, giver en sikker fastholdelse, som Believe in the Run og Doctors of Running roser. RunRepeat vurderer kappen til 3 ud af 5, middel, men hælforingen fik 1 ud af 5 for holdbarhed.

  4. Mellemsål. To densiteter af kvælstofinjiceret skum. RunRepeat målte hovedskummet til 33,2 AC, en anelse blødere end gennemsnittet, og The Run Testers beskriver et PEBA-topslag over en PEBA-blandingsbase.

  5. Plade. En gaffelformet plade af kulfiberkomposit, beskrevet af Running Warehouse som lettere og mere fleksibel end før. Den tester stadig meget stiv: 22,7 N i RunRepeats bøjetest, og Doctors of Running fandt forfoden slet ikke fleksibel.

  6. Indlægssål. Udtagelig og tynd, 3,5 mm ifølge RunRepeat. Doctors of Running vurderer ikke skoen som ortosevenlig.

  7. Ydersål. Gummi i forfod og hæl, 3,3 mm tykt. Det fik 0,77 i RunRepeats test af greb, et topresultat, og mistede kun 0,6 mm i slidtesten mod et gennemsnit på 1,1 mm.

Læs mere

En Nitro-mellemsål i to lag, blødere PEBA-baseret skum øverst og en fastere blanding nedenunder, med en gaffelformet PWRPLATE af kulfiberkomposit imellem, en engineered mesh-overdel og en PUMAGRIP-ydersål.

1. Overdel. Strikken fra v3 viger for engineered mesh med PWRTAPE-forstærkning. RunRepeat gav åndbarheden 71 og fandt, at den tørrer godt, men tåboksen fik 1 ud af 5 i slidtesten.

2. Tunge. Delvist med sammensyning og tynd polstring, 5,5 mm i RunRepeats måling. Believe in the Run fandt den behagelig, mens én tester hos Doctors of Running advarer om, at fødder, der er følsomme over for snøring, kan mærke den.

3. Hæl. En rullet kant, ny på denne version ifølge Running Warehouse, giver en sikker fastholdelse, som Believe in the Run og Doctors of Running roser. RunRepeat vurderer kappen til 3 ud af 5, middel, men hælforingen fik 1 ud af 5 for holdbarhed.

4. Mellemsål. To densiteter af kvælstofinjiceret skum. RunRepeat målte hovedskummet til 33,2 AC, en anelse blødere end gennemsnittet, og The Run Testers beskriver et PEBA-topslag over en PEBA-blandingsbase.

5. Plade. En gaffelformet plade af kulfiberkomposit, beskrevet af Running Warehouse som lettere og mere fleksibel end før. Den tester stadig meget stiv: 22,7 N i RunRepeats bøjetest, og Doctors of Running fandt forfoden slet ikke fleksibel.

6. Indlægssål. Udtagelig og tynd, 3,5 mm ifølge RunRepeat. Doctors of Running vurderer ikke skoen som ortosevenlig.

7. Ydersål. Gummi i forfod og hæl, 3,3 mm tykt. Det fik 0,77 i RunRepeats test af greb, et topresultat, og mistede kun 0,6 mm i slidtesten mod et gennemsnit på 1,1 mm.

Holdbarhed. Delt holdbarhed. Ydersålen er hård: 0,6 mm slidt i RunRepeats test og lidt slid hos Doctors of Running, som forventer god holdbarhed samlet set. Overdelen er det svage punkt, hvor tåboks og hælforing begge fik 1 ud af 5 hos RunRepeat. Puma vurderer skoen til omkring 800 km.

Holdbarhed. Delt holdbarhed. Ydersålen er hård: 0,6 mm slidt i RunRepeats test og lidt slid hos Doctors of Running, som forventer god holdbarhed samlet set. Overdelen er det svage punkt, hvor tåboks og hælforing begge fik 1 ud af 5 hos RunRepeat. Puma vurderer skoen til omkring 800 km.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

PUMA8
RunRepeat7
RTINGS7

Hælstack, mm

PUMA38
Running Warehouse35
RunRepeat33,6
RTINGS35,2

Forfodsstack, mm

PUMA30
Running Warehouse27
RunRepeat26,6

Vægt (herre), g

PUMA250
Running Warehouse241
RunRepeat247
RTINGS244,4
SpecAngivetMålt
Drop
  • 8 mm PUMA
  • 7 mm RunRepeat
  • 7 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 38 mm PUMA
  • 35 mm Running Warehouse
  • 33,6 mm RunRepeat
  • 35,2 mm RTINGS
Stack, forfod
  • 30 mm PUMA
  • 27 mm Running Warehouse
  • 26,6 mm RunRepeat
Vægt, herre US 9
  • 250 g Doctors of Running
  • 241 g Running Warehouse
  • 247 g RunRepeat
  • 244,4 g RTINGS
Støtte
  • Neutral Running Warehouse
–
Plade
  • Kulfiber PUMA
–
Underlag
  • Asfalt us.puma.com
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 33,2 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse (hæl)
  • 58,1 % RunRepeat
Bøjekraft
  • 22,7 N RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 14,5 Nm RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,77 RunRepeat
SpecMålt
Åndbarhed
  • 71 BR RunRepeat
Tåboksens bredde
  • 70,6 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 26,1 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 3,3 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 3,5 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 5,5 mm RunRepeat

BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).

Størrelse og pasform

Tag din sædvanlige størrelse; hvis du ligger mellem to størrelser, foreslår The Run Testers den mindste.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal og bred

Plads til tæerne

Rundere og mere rummelig end v3, ifølge Running Warehouse og Doctors of Running, men stadig på den slanke side i laboratoriet: RunRepeat målte en tåboks på 70,6 mm, under deres gennemsnit på 73,2 mm, og 26,1 mm i højden.

Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse

Testernes fulde noter om størrelse

Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS melder alle om en pasform i normal størrelse, og RunRepeats læserafstemning er enig. Én tester hos Doctors of Running havde en hel tommelbredde ved tåen. The Run Testers, som ofte ligger mellem to størrelser, gik ned og fandt tåpasformen god.

Overdelen sidder tæt som en præstationssko: Doctors of Running beskriver let lavt volumen med en sikker hæl og intet slip, og én tester følte logooverlægget på siden trykke på den ydre midtfod. Tungen med delvis sammensyning er tyndt polstret, 5,5 mm ifølge RunRepeat, hvilket kan genere fødder, der er følsomme over for snøring.

Bredderne varierer fra marked til marked. RunRepeat og RTINGS opfører en bred udgave til mænd og kvinder, sjældent for en sko med plade, men Pumas europæiske side viser normalbredden og Running Warehouse kun D.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, PUMA

Mod Deviate Nitro 3

En forfining frem for en ombygning: lavere drop, mindre vægt, et blødere topskum, en omarbejdet plade og en mere rummelig overdel.

Deviate Nitro 4Deviate Nitro 3
StøtteNeutralNeutral
Drop8 mm10 mm
Stack, hæl38 mm39 mm
Forfod30 mm29 mm
Vægt250 g250 g

Behold Deviate Nitro 3, hvis dens drop på 10 mm og smallere, tættere pasform passede dig, og du lander mere på hælen. Skift til 4, hvis v3 klemte dine tæer eller føltes tung i tempo.

Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Versionshistorik: Deviate Nitro 3 til Deviate Nitro 4

Drop ned fra 10 til 8 mm. Believe in the Run bemærker den lavere opgivne drop, og Stuff melder om en hæl 1 mm lavere end på v3. (Believe in the Run, Stuff)

Lettere. Omkring 14 g mindre ifølge Stuff, cirka 8 procent ifølge RunRepeat. Med 250 g i herrestørrelse US 9 rangerer den som 79. letteste af de 171 neutrale vejsko, der er vejet i den størrelse i vores katalog: let til en træningssko, tung til en konkurrencesko. (Doctors of Running, RunRepeat, Stuff, Strideprint)

Nyt topskum og en gaffelformet plade. Running Warehouse opfører et NITROFOAM ELITE-topslag og en gaffelformet PWRPLATE, der skal være lettere og mere fleksibel. Runnea og Believe in the Run finder gangen blødere og mere behagelig. (Believe in the Run, Runnea, Running Warehouse)

Mere rummelig overdel. Strikken bliver til engineered mesh, tåboksen er rundere, og kanten er rullet. En tester hos Doctors of Running, der ikke kunne løbe i den smalle v3, fandt, at v4 passer. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Deviate Nitro 4 ikke gør.

Puma Deviate Nitro 4Saucony Endorphin Speed 5Adidas Adizero Evo SLSaucony Endorphin AzuraPuma Deviate Nitro Elite 4
Vælg den tilDenne sideBlødereLettereMere dæmpningHurtigere
Drop8 mm8 mm7 mm8 mm8 mm
Stack, hæl38 mm36 mm37 mm40 mm38 mm
Vægt250 g238 g230 g240 g170 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Følger Puma Deviate Nitro 4 normal størrelse?

Ja. Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS fandt alle Deviate Nitro 4 i normal størrelse. Pasformen er tæt og præstationsorienteret, med en sikker hæl. Hvis du ligger mellem to størrelser, foreslår The Run Testers den mindste. RunRepeat målte en tåboks på 70,6 mm, så brede fødder bør lede efter den brede udgave, hvor den sælges.

Deviate Nitro 3 eller Deviate Nitro 4: hvad er ændret?

Deviate Nitro 4 går fra 10 til 8 mm drop, vejer omkring 14 g mindre, får et blødere NITROFOAM ELITE-topslag, en gaffelformet PWRPLATE og en mere rummelig engineered mesh-overdel. Testerne finder den mere behagelig og bedre siddende. Behold kun v3, hvis du kunne lide dens højere drop og tættere pasform.

Er Deviate Nitro 4 god til marathon?

Til et afslappet mål, muligvis: Runnea foreslår den til marathon omkring 3:30 timer eller langsommere. RTINGS og Doctors of Running ser den som en hurtig træningssko med for lidt beskyttelse og for meget vægt til en marathon for fuld udblæsning. Til et tidsmål er Deviate Nitro Elite 4 Pumas konkurrencesko.

Kan jeg bruge Deviate Nitro 4 til rolige ture?

Det kan du, med begrænsninger. The Run Testers fandt Deviate Nitro 4 behagelig til afslappet løb, og Runnea kalder den alsidig. Doctors of Running følte hælovergangen hullet i langsomt tempo og forfoden fast, så en blødere daglig træningssko passer bedre til restitutionsdage.

Findes Deviate Nitro 4 i bred?

På nogle markeder. RunRepeat og RTINGS opfører en bred udgave til mænd og kvinder, hvilket er sjældent for en træningssko med plade. Pumas europæiske side viser normalbredden og Running Warehouse kun standardbredden D, så tilgængeligheden afhænger af land og forhandler.

Deviate Nitro 4 eller Endorphin Speed 5?

Begge er træningssko med plade og tilsvarende højde. RTINGS finder Endorphin Speed 5 mere tilgivende og mere stabil, og Doctors of Running bemærker, at dens forfodsplade er mere fleksibel. Deviate Nitro 4 har et stivere, skarpere afsæt og fremragende greb, hvilket passer til løbere, der kan lide et fast afsæt.

Er Deviate Nitro 4 god til overpronation?

Deviate Nitro 4 er en neutral sko. RTINGS vurderer den stabil til sin type, men RunRepeat målte en smal hælplatform og råder løbere, der har brug for støtte mod pronation, til at se andre steder. En indadrulning er ikke i sig selv en diagnose: tjek, hvordan din fod faktisk bevæger sig, før du vælger.

Kilder

  1. Doctors of Running, Puma Deviate Nitro 4 Review (David Salas and Andrea, January 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  2. RunRepeat, PUMA Deviate Nitro 4 lab review (Carlos Sánchez, May 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, PUMA Deviate NITRO 4 running shoe review. Besøgt 13. okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Puma Deviate Nitro 4 Review (January 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  5. The Run Testers, Puma Deviate Nitro 4 review. Besøgt 13. okt. 2026.
  6. Runnea, Puma Deviate Nitro 4 (Gorka Cabañas, April 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  7. Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro 4 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
  8. PUMA, Deviate NITRO 4 Running Shoes (Men). Besøgt 13. okt. 2026.
  9. Stuff, Puma Deviate Nitro 4 review (Sally Hudson, February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  10. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  11. us.puma.com · Underlag, angivet
  12. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting