
Puma Deviate Nitro 4 test
Pumas treningssko med karbonplate går ned i vekt, faller fra 10 til 8 mm drop og får en romsligere tåboks, og beholder en fast, stiv forfot bygget for raskere løping.
- Drop
- 8 mm
- Hælstack
- 38 mm
- Forfot
- 30 mm
- Vekt
- 250 g
- Støtte
- Nøytral
- Plate
- Karbon
Vår dom
Rask, stiv og kresen på løpesteg.
Deviate Nitro 4 er en treningssko med moderat stack og karbonplate som føles livlig i tempofart og er håndterbar på rolige dager. Den passer nøytrale løpere som lander på midtfoten eller mot forfoten og ruller rent over en stiv forfot. Hvis avviket ditt ikke passer rockeren, fant testerne den tungt arbeid.
Sterke sider
- Lettere enn v3: 250 g i herre US 9, rundt 14 g mindre
- Livlig forfot: 70,0 prosent energitilbakeføring i RunRepeats laboratorium
- Utmerket grep, 0,77 i RunRepeats friksjonstest, også på våt vei
- Romsligere, rundere tåboks enn den smale Deviate Nitro 3
- Vanlig størrelse for nesten alle testere
Svake sider
- Svært stiv forfotplate som må passe avviket ditt
- Hælen føles flat og litt humpete i rolig tempo
- Overdel og hælfôr fikk 1 av 5 i RunRepeats slitetester
- Mindre beskyttende enn høyere supertreningssko på langturer
Hvem den passer for
- Du lander på midtfoten eller mot forfoten
- Du vil ha én sko med plate til tempo og jevne turer
- Du liker et stivt, kvikt avvik
- Du konkurrerer allerede i en supersko
Hvem bør hoppe over den
- Avviket ditt passer ikke en stiv plate
- Du vil ha maksimal demping til langturer
- Foten din ruller mye innover
Skoprofil
Hvor Deviate Nitro 4 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra Deviate Nitro 3.
| Akse | Deviate Nitro 4 | Deviate Nitro 3 | Endring |
|---|---|---|---|
| Demping | 43 | 52 | −9 |
| Letthet | 63 | 63 | = |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 84 | −39 |
| Respons | 80 | 80 | = |
Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Hvor den ligger i katalogen
Vekt250 g, lettere enn 61 % av skoene
Drop8 mm, høyere enn 45 % av skoene
Hælstack38 mm, lavere enn 49 % av skoene
Forfotstack30 mm, lavere enn 56 % av skoene
Slik føles den
Skrevet ut fra 7 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.
Fast foran, moderat under. Mykere toppskum over en fastere base, 38 mm oppgitt i hælen men 33,6 mm i RunRepeats laboratorium. Fast under forfoten.
Nøytral, stødigere enn den ser ut. Nøytral, men samlet. RTINGS vurderer den som stabil, selv om RunRepeat målte en smal hælplattform på 85,4 mm.
Kvikk forfot, stille hæl. En livlig forfot, 70,0 prosent energitilbakeføring ifølge RunRepeat, over en svært stiv plate. Hælen gir mye mindre tilbake.
Fast foran, moderat under. Puma oppgir 38 mm i hælen og 30 mm i forfoten, med et mykere toppskum over en fastere base. RunRepeat beskriver et rent PEBA-lag som er sterkest i forfoten over en blanding av PEBA og EVA, og Running Warehouse kaller toppsjiktet NITROFOAM ELITE. Med merketallet oppgir 108 av de 207 nøytrale asfaltskoene i katalogen vår en høyere hæl.
RunRepeat målte mindre enn etiketten, 33,6 mm i hælen og 26,6 mm i forfoten, og et hovedskum på 33,2 AC, litt mykere enn gjennomsnittet. Believe in the Run kjente mer etterhåndsgivning enn på v3, mens Doctors of Running fant forfoten fast for høyden.
Nøytral, stødigere enn den ser ut. RTINGS vurderer den som stabil, hjulpet av den ytre formen og den faste hælen, og finner den stødigere enn Adizero Evo SL. Stuff gir den bredere plattformen og den fastere basen æren. Doctors of Running fant den ikke ustabil, med mild såleutvidelse.
Den er fortsatt en nøytral sko. RunRepeat målte en smal hælplattform, 85,4 mm, og gjennomsnittlig torsjonsstivhet på 14,5 Nm. Én tester hos Doctors of Running fant at den indre midtfoten hang over den smale midjen på sålen.
Kvikk forfot, stille hæl. RunRepeat målte 70,0 prosent energitilbakeføring i forfoten, godt over laboratoriets gjennomsnitt, mot 58,1 prosent i hælen. RTINGS kom til samme skille: en spenstig forfot og en hæl med lite tilbakefjæring.
Den gaffelformede karbonkomposittplaten PWRPLATE gjør forfoten svært stiv: 22,7 N i RunRepeats bøyetest mot et gjennomsnitt på 15,5. Doctors of Running bemerker at rockeren starter tidlig, så den belønner et rent avvik og straffer et som ikke passer. Kieran hos The Run Testers fant hæl-til-tå-overgangen litt treg.
Les mer
Fast foran, moderat under. Puma oppgir 38 mm i hælen og 30 mm i forfoten, med et mykere toppskum over en fastere base. RunRepeat beskriver et rent PEBA-lag som er sterkest i forfoten over en blanding av PEBA og EVA, og Running Warehouse kaller toppsjiktet NITROFOAM ELITE. Med merketallet oppgir 108 av de 207 nøytrale asfaltskoene i katalogen vår en høyere hæl.
RunRepeat målte mindre enn etiketten, 33,6 mm i hælen og 26,6 mm i forfoten, og et hovedskum på 33,2 AC, litt mykere enn gjennomsnittet. Believe in the Run kjente mer etterhåndsgivning enn på v3, mens Doctors of Running fant forfoten fast for høyden.
Nøytral, stødigere enn den ser ut. RTINGS vurderer den som stabil, hjulpet av den ytre formen og den faste hælen, og finner den stødigere enn Adizero Evo SL. Stuff gir den bredere plattformen og den fastere basen æren. Doctors of Running fant den ikke ustabil, med mild såleutvidelse.
Den er fortsatt en nøytral sko. RunRepeat målte en smal hælplattform, 85,4 mm, og gjennomsnittlig torsjonsstivhet på 14,5 Nm. Én tester hos Doctors of Running fant at den indre midtfoten hang over den smale midjen på sålen.
Kvikk forfot, stille hæl. RunRepeat målte 70,0 prosent energitilbakeføring i forfoten, godt over laboratoriets gjennomsnitt, mot 58,1 prosent i hælen. RTINGS kom til samme skille: en spenstig forfot og en hæl med lite tilbakefjæring.
Den gaffelformede karbonkomposittplaten PWRPLATE gjør forfoten svært stiv: 22,7 N i RunRepeats bøyetest mot et gjennomsnitt på 15,5. Doctors of Running bemerker at rockeren starter tidlig, så den belønner et rent avvik og straffer et som ikke passer. Kieran hos The Run Testers fant hæl-til-tå-overgangen litt treg.
Hvilke økter den er til
| Økt | Egnethet | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Tempotrening | Laget for det | Dens beste tempo ifølge Doctors of Running, og RunRepeats høyeste bruksscore. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Intervaller | Laget for det | Den stive platen og den faste forfoten gir et kvikt avvik. RTINGS gir den best score for 5 km- og 10 km-innsats. | RunRepeat, RTINGS |
| Rolige turer | Funker | Behagelig nok for The Run Testers, men Doctors of Running fant hælovergangen humpete i sakte tempo. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Langturer | Funker | Runnea tar med langturer. RTINGS finner den moderate stacken kort på beskyttelse over mange mil. | RTINGS, Runnea |
| Halvmaraton | Funker | Runnea oppgir halv- og helmaratonkonkurranse for jevne løpere. RTINGS ser en treningssko mer enn en konkurransesko. | RTINGS, Runnea |
| Maraton | Funker | Runnea foreslår den til maratonmål rundt 3:30 eller saktere. Til et raskere mål er Pumas Elite 4 konkurranseskoen. | RTINGS, Runnea |
| Gåing | Ikke til det | Doctors of Running anbefaler den ikke til gåing eller stående arbeid. | Doctors of Running |
Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Runnea
Hva testene sier
Publiserte tester er enige om at Deviate Nitro 4 er lettere, passer bedre og har bedre grep enn v3, og at den er en rask treningssko snarere enn en konkurransesko. De er uenige om den stive forfotplaten, som noen finner kvikk og andre finner vanskelig å løpe i.
| Test | Type | Vår lesning | I én setning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Doctors of Running er delt: én tester gir det samlede designet B pluss som en tempotreningssko, den andre fant den klønete for midtfotløpesteget sitt. | Les |
| RunRepeat | Lab | Positiv | RunRepeat gir den 85 av 100: kvikk, med godt grep og lettere, holdt tilbake av en stiv plate og en skjør overdel. | Les |
| RTINGS | Lab | Blandet | RTINGS ser en livlig, stabil forfot til raskere trening, men ikke nok beskyttelse eller lett vekt til maratonkonkurranse. | Les |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run gir design og ytelse A og kaller den den beste versjonen av serien så langt. | Les |
| The Run Testers | Anmeldelse | Blandet | The Run Testers kaller den en retur til form etter v3, mens de vurderer noen rivaler som bedre allroundere. | Les |
| Runnea | Anmeldelse | Positiv | Runnea gir den 8,8 av 10 som en allsidig treningssko med plate, med en plate som kan føles for tam for noen. | Les |
De er enige
- Lettere enn førBelieve in the Run setter besparelsen til rundt en halv unse, Stuff til 14 g og RunRepeat til rundt 8 prosent mot v3.
- En treningssko til raskere dagerDoctors of Running, RunRepeat og RTINGS ser den alle som en tempotreningssko eller en partner til en konkurransesko, ikke en maratonsko.
- Grep du kan stole påRunRepeat målte 0,77 mot et laboratoriegjennomsnitt på 0,53, Doctors of Running roste den på våt vei, gress og jord, og The Run Testers fant at den holdt i sørpe.
- Vanlig størrelseDoctors of Running, Believe in the Run og RTINGS fant alle lengden riktig i vanlig størrelse.
De er uenige
- Er platen vennlig eller krevende?Runnea finner platen tilgivende og lett å leve med til daglig. Doctors of Running fant den svært stiv i forfoten, og RunRepeat oppgir den stive platen som en komfortkostnad.
- Bred eller smal?Stuff fant at den brede plattformen passer bredere føtter, og Believe in the Run kaller den bredere enn tidligere versjoner. RunRepeat målte en tåboks på 70,6 mm, under gjennomsnittet på 73,2 mm, og råder brede føtter til å se seg om etter noe annet.
- Hvor god er den totalt?Believe in the Run kaller den den beste Deviate Nitro hittil. The Run Testers liker den, men rangerer flere rivaler foran, og én tester hos Doctors of Running ga ytelsen C.
Slik er den bygget
En Nitro-mellomsåle i to lag, mykere PEBA-basert skum øverst og en fastere blanding under, med en gaffelformet karbonkomposittplate PWRPLATE imellom, en engineered mesh-overdel og en PUMAGRIP-yttersåle.
Mykere PEBA-basert Nitro-skum over en fastere base, en stiv gaffelformet karbonkomposittplate PWRPLATE, en pustende mesh-overdel som slites raskt og en PUMAGRIP-yttersåle med godt grep og høy slitestyrke.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh med PWRTAPE | Pustbarhet 71 BR |
| 2 | Tunge | 5,5 mm |
| 3 | Hæl | Stivhet 3 / 5 |
| 4 | MellomsåleNITROFOAM ELITE og NITROFOAM | Hardhet 33,2 AC |
| 5 | PlatePWRPLATE | 22,7 N |
| 6 | Innersåle | 3,5 mm |
| 7 | YttersålePUMAGRIP | Friksjon 0,77 |
Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 38 mm hæl, 30 mm forfot; målt: 3,3 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: PUMA, RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers. BR: RunRepeats skala for pusteevne (ikke en karakter av 100).
Overdel. Strikken fra v3 viker for engineered mesh med PWRTAPE-forsterkning. RunRepeat ga pustbarheten 71 og fant at den tørker godt, men tåboksen fikk 1 av 5 i slitetesten.
Tunge. Delvis festet til sidene med tynn polstring, 5,5 mm i RunRepeats måling. Believe in the Run fant den behagelig, mens én tester hos Doctors of Running advarer om at føtter som er følsomme for snøring kan kjenne den.
Hæl. En rullet krage, ny i denne versjonen ifølge Running Warehouse, gir et sikkert hold som Believe in the Run og Doctors of Running roser. RunRepeat vurderer hælkappen til 3 av 5, gjennomsnittlig, men hælfôret fikk 1 av 5 for slitestyrke.
Mellomsåle. To tettheter av nitrogenfylt skum. RunRepeat målte hovedskummet til 33,2 AC, litt mykere enn gjennomsnittet, og The Run Testers beskriver et PEBA-toppsjikt over en PEBA-blandet base.
Plate. En gaffelformet karbonkomposittplate, beskrevet av Running Warehouse som lettere og mer fleksibel enn før. Den tester fortsatt svært stiv: 22,7 N i RunRepeats bøyetest, og Doctors of Running fant forfoten ikke fleksibel i det hele tatt.
Innersåle. Avtagbar og tynn, 3,5 mm ifølge RunRepeat. Doctors of Running vurderer ikke skoen som ortosevennlig.
Yttersåle. Gummi i forfot og hæl, 3,3 mm tykt. Det fikk 0,77 i RunRepeats friksjonstest, et toppresultat, og mistet bare 0,6 mm i slitetesten, mot et gjennomsnitt på 1,1 mm.
Les mer
En Nitro-mellomsåle i to lag, mykere PEBA-basert skum øverst og en fastere blanding under, med en gaffelformet karbonkomposittplate PWRPLATE imellom, en engineered mesh-overdel og en PUMAGRIP-yttersåle.
1. Overdel. Strikken fra v3 viker for engineered mesh med PWRTAPE-forsterkning. RunRepeat ga pustbarheten 71 og fant at den tørker godt, men tåboksen fikk 1 av 5 i slitetesten.
2. Tunge. Delvis festet til sidene med tynn polstring, 5,5 mm i RunRepeats måling. Believe in the Run fant den behagelig, mens én tester hos Doctors of Running advarer om at føtter som er følsomme for snøring kan kjenne den.
3. Hæl. En rullet krage, ny i denne versjonen ifølge Running Warehouse, gir et sikkert hold som Believe in the Run og Doctors of Running roser. RunRepeat vurderer hælkappen til 3 av 5, gjennomsnittlig, men hælfôret fikk 1 av 5 for slitestyrke.
4. Mellomsåle. To tettheter av nitrogenfylt skum. RunRepeat målte hovedskummet til 33,2 AC, litt mykere enn gjennomsnittet, og The Run Testers beskriver et PEBA-toppsjikt over en PEBA-blandet base.
5. Plate. En gaffelformet karbonkomposittplate, beskrevet av Running Warehouse som lettere og mer fleksibel enn før. Den tester fortsatt svært stiv: 22,7 N i RunRepeats bøyetest, og Doctors of Running fant forfoten ikke fleksibel i det hele tatt.
6. Innersåle. Avtagbar og tynn, 3,5 mm ifølge RunRepeat. Doctors of Running vurderer ikke skoen som ortosevennlig.
7. Yttersåle. Gummi i forfot og hæl, 3,3 mm tykt. Det fikk 0,77 i RunRepeats friksjonstest, et toppresultat, og mistet bare 0,6 mm i slitetesten, mot et gjennomsnitt på 1,1 mm.
Slitestyrke. Delt slitestyrke. Yttersålen er tøff: 0,6 mm slitt i RunRepeats test, og lite slitasje for Doctors of Running, som venter god slitestyrke totalt. Overdelen er det svake punktet, med tåboks og hælfôr som begge fikk 1 av 5 hos RunRepeat. Puma vurderer skoen til rundt 800 km.
Slitestyrke. Delt slitestyrke. Yttersålen er tøff: 0,6 mm slitt i RunRepeats test, og lite slitasje for Doctors of Running, som venter god slitestyrke totalt. Overdelen er det svake punktet, med tåboks og hælfôr som begge fikk 1 av 5 hos RunRepeat. Puma vurderer skoen til rundt 800 km.
Spesifikasjoner, oppgitt og målt
Hvert tall har sin kilde.
Drop, mm
Hælhøyde (stack), mm
Forfothøyde (stack), mm
Vekt (herre), g
| Spesifikasjon | Oppgitt | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Hælstack |
|
|
| Forfotstack |
|
|
| Vekt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plate |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Labmålinger
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Mellomsålens hardhet |
|
| Energitilbakeføring (hæl) |
|
| Bøyekraft |
|
| Torsjonsstivhet |
|
| Hælkappens stivhet |
|
| Friksjonskoeffisient |
|
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Pustbarhet |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens høyde |
|
| Yttersålens tykkelse |
|
| Innersålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
BR: RunRepeats skala for pusteevne (ikke en karakter av 100).
Størrelse og passform
Velg vanlig størrelse. Hvis du ligger mellom to størrelser, foreslår The Run Testers den minste.
Lengde
Vanlig størrelse
Bredder
normal og bred
Plass til tærne
Rundere og romsligere enn v3, ifølge Running Warehouse og Doctors of Running, men fortsatt på den slanke siden i laboratoriet: RunRepeat målte en tåboks på 70,6 mm, under gjennomsnittet på 73,2 mm, og 26,1 mm høyde.
Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse
Alle størrelsesnotater fra testere
Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS melder alle om vanlig størrelse, og RunRepeats leserundersøkelse er enig. Én tester hos Doctors of Running hadde en full tommelbredde ved tåen. The Run Testers, som ofte ligger mellom to størrelser, gikk ned og fant at tåpassformen var god.
Overdelen er tett som en ytelsessko: Doctors of Running beskriver litt lavt volum med en sikker hæl og ingen gliding, og én tester kjente at logooverlegget på siden presset mot ytre midtfot. Tungen som er delvis festet til sidene er tynt polstret, 5,5 mm ifølge RunRepeat, noe som kan plage føtter som er følsomme for snøring.
Bredder varierer etter marked. RunRepeat og RTINGS oppgir en bred versjon for menn og kvinner, sjeldent for en sko med plate, men Pumas Europa-side viser vanlig bredde og Running Warehouse bare D.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, PUMA
Mot Deviate Nitro 3
En forfining snarere enn en ombygging: lavere drop, mindre vekt, et mykere toppskum, en omarbeidet plate og en romsligere overdel.
| Deviate Nitro 4 | Deviate Nitro 3 | |
|---|---|---|
| Støtte | Nøytral | Nøytral |
| Drop | 8 mm | 10 mm |
| Hælstack | 38 mm | 39 mm |
| Forfot | 30 mm | 29 mm |
| Vekt | 250 g | 250 g |
Behold Deviate Nitro 3 hvis dens drop på 10 mm og smalere, tettere passform passet deg og du lander mer på hælen. Bytt til 4 hvis v3 klemte tærne dine eller føltes tung i tempofart.
Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Versjonshistorikk: Deviate Nitro 3 til Deviate Nitro 4
Drop ned fra 10 til 8 mm. Believe in the Run bemerker den lavere oppgitte droppen, og Stuff melder en hæl 1 mm lavere enn på v3. (Believe in the Run, Stuff)
Lettere. Rundt 14 g mindre ifølge Stuff, omtrent 8 prosent ifølge RunRepeat. Med 250 g i herre US 9 rangerer den som nr. 79 lettest av de 171 nøytrale asfaltskoene veid i den størrelsen i katalogen vår: lett for en treningssko, tung for en konkurransesko. (Doctors of Running, RunRepeat, Stuff, Strideprint)
Nytt toppskum og en gaffelformet plate. Running Warehouse oppgir et NITROFOAM ELITE-toppsjikt og en gaffelformet PWRPLATE som skal være lettere og mer fleksibel. Runnea og Believe in the Run finner gangen mykere og mer behagelig. (Believe in the Run, Runnea, Running Warehouse)
Romsligere overdel. Strikken blir engineered mesh, tåboksen er rundere, og kragen er rullet. En tester hos Doctors of Running som ikke kunne løpe i den smale v3 fant at v4 passer. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse)
Alternativer sammenlignet
Hvert av dem løser noe som Deviate Nitro 4 ikke gjør.
Puma Deviate Nitro 4 | Saucony Endorphin Speed 5 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Azura | Puma Deviate Nitro Elite 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Velg den for | Denne siden | Mykere | Lettere | Mer demping | Raskere |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm |
| Hælstack | 38 mm | 36 mm | 37 mm | 40 mm | 38 mm |
| Vekt | 250 g | 238 g | 230 g | 240 g | 170 g |
| Støtte | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral |
Spørsmål løpere stiller
Følger Puma Deviate Nitro 4 vanlig størrelse?
Ja. Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS fant alle at Deviate Nitro 4 følger vanlig størrelse. Passformen er tett og ytelsesorientert, med en sikker hæl. Hvis du ligger mellom to størrelser, foreslår The Run Testers den minste. RunRepeat målte en tåboks på 70,6 mm, så brede føtter bør se etter den brede versjonen der den selges.
Deviate Nitro 3 eller Deviate Nitro 4: hva er endret?
Deviate Nitro 4 faller fra 10 til 8 mm drop, veier rundt 14 g mindre, får et mykere NITROFOAM ELITE-toppsjikt, en gaffelformet PWRPLATE og en romsligere engineered mesh-overdel. Testerne finner den mer behagelig og med bedre passform. Behold v3 bare hvis du likte den høyere droppen og den tettere passformen.
Er Deviate Nitro 4 bra til maraton?
Til et avslappet mål, muligens. Runnea foreslår den til maraton rundt 3:30 eller saktere. RTINGS og Doctors of Running ser en rask treningssko med for lite beskyttelse og for mye vekt til et maraton for fullt. Til et tidsmål er Deviate Nitro Elite 4 Pumas konkurransesko.
Kan jeg bruke Deviate Nitro 4 til rolige turer?
Du kan, med begrensninger. The Run Testers fant Deviate Nitro 4 behagelig til avslappet løping, og Runnea kaller den allsidig. Doctors of Running kjente hælovergangen humpete i sakte tempo og forfoten fast, så en mykere dagligsko passer restitusjonsdager bedre.
Finnes Deviate Nitro 4 i bred modell?
På noen markeder. RunRepeat og RTINGS oppgir en bred versjon for menn og kvinner, noe som er sjeldent for en treningssko med plate. Pumas Europa-side viser vanlig bredde og Running Warehouse bare standardbredde D, så tilgjengeligheten avhenger av land og forhandler.
Deviate Nitro 4 eller Endorphin Speed 5?
Begge er treningssko med plate og lignende høyde. RTINGS finner Endorphin Speed 5 mer tilgivende og mer stabil, og Doctors of Running bemerker at forfotplaten er mer fleksibel. Deviate Nitro 4 har et stivere, kvikkere avvik og utmerket grep, noe som passer løpere som liker et fast avspark.
Er Deviate Nitro 4 bra ved overpronasjon?
Deviate Nitro 4 er en nøytral sko. RTINGS vurderer den som stabil for sin type, men RunRepeat målte en smal hælplattform og råder løpere som trenger støtte mot pronasjon til å se seg om etter noe annet. En innoverrulling er ikke en diagnose i seg selv: sjekk hvordan foten din faktisk beveger seg før du velger.
Kilder
- Doctors of Running, Puma Deviate Nitro 4 Review (David Salas and Andrea, January 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- RunRepeat, PUMA Deviate Nitro 4 lab review (Carlos Sánchez, May 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- RTINGS, PUMA Deviate NITRO 4 running shoe review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Puma Deviate Nitro 4 Review (January 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- The Run Testers, Puma Deviate Nitro 4 review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Runnea, Puma Deviate Nitro 4 (Gorka Cabañas, April 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro 4 Men’s Shoes. Åpnet 13. okt. 2026.
- PUMA, Deviate NITRO 4 Running Shoes (Men). Åpnet 13. okt. 2026.
- Stuff, Puma Deviate Nitro 4 review (Sally Hudson, February 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Åpnet 13. okt. 2026.
- us.puma.com · Underlag, oppgitt
- cat: Strideprint-katalogen, 395 sko
Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.



