
Puma Deviate Nitro 4 test
Pumas träningssko med kolfiberplatta går ner i vikt, sänker droppen från 10 till 8 mm och får en rymligare tåbox, samtidigt som den behåller en fast, styv framfot byggd för snabbare löpning.
- Drop
- 8 mm
- Stackhöjd häl
- 38 mm
- Framfot
- 30 mm
- Vikt
- 250 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
Kvick, styv och kräsen med steget.
Deviate Nitro 4 är en träningssko med måttlig stack och kolfiberplatta som känns livlig i tempo och går att hantera på lugna dagar. Den passar neutrala löpare som landar på mellanfoten eller mot framfoten och rullar rent över en styv framfot; om ditt frånskjut inte matchar dess rocker fann testarna den slitsam.
Styrkor
- Lättare än v3: 250 g i herrstorlek US 9, cirka 14 g mindre
- Livlig framfot: 70,0 procent energiretur i RunRepeats labb
- Utmärkt grepp, 0,77 i RunRepeats greppstest, även på blöta vägar
- Rymligare, rundare tåbox än den smala Deviate Nitro 3
- Följer storleken för nästan alla testare
Svagheter
- Mycket styv framfotsplatta som måste matcha ditt frånskjut
- Hälen känns platt och lite knölig i lugnt tempo
- Ovandel och hälfoder fick 1 av 5 i RunRepeats slitagetester
- Mindre skyddande än högre superskor för träning på långpass
Vem den passar
- Du landar på mellanfoten eller mot framfoten
- Du vill ha en sko med platta för både tempo och jämna pass
- Du gillar ett styvt, kvickt frånskjut
- Du tävlar redan i en supersko
Vem som bör välja något annat
- Ditt frånskjut passar inte en styv platta
- Du vill ha maximal dämpning för långpass
- Din fot rullar in mycket
Skoprofil
Var Deviate Nitro 4 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Deviate Nitro 3.
| Axel | Deviate Nitro 4 | Deviate Nitro 3 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 43 | 52 | −9 |
| Lätthet | 63 | 63 | = |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 84 | −39 |
| Respons | 80 | 80 | = |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt250 g, lättare än 61 % av skorna
Drop8 mm, högre än 45 % av skorna
Stackhöjd häl38 mm, lägre än 49 % av skorna
Stackhöjd framfot30 mm, lägre än 56 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 7 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Fast fram, måttlig under. Mjukare översta skum över en fastare bas, 38 mm angivet i hälen men 33,6 mm i RunRepeats labb; fast under framfoten.
Neutral, stadigare än den ser ut. Neutral men samlad: RTINGS bedömer den som stabil, även om RunRepeat mätte en smal hälplattform på 85,4 mm.
Kvick framfot, tyst häl. En livlig framfot, 70,0 procent energiretur enligt RunRepeat, över en mycket styv platta; hälen ger tillbaka mycket mindre.
Fast fram, måttlig under. Puma anger 38 mm i hälen och 30 mm i framfoten, med ett mjukare översta skum över en fastare bas: RunRepeat beskriver ett rent PEBA-lager starkast i framfoten över en blandning av PEBA och EVA, och Running Warehouse kallar det översta lagret NITROFOAM ELITE. Enligt märkets uppgift anger 108 av de 207 neutrala landsvägsskorna i vår katalog en högre häl.
RunRepeat mätte mindre än etiketten, 33,6 mm i hälen och 26,6 mm i framfoten, och ett huvudskum på 33,2 AC, något mjukare än genomsnittet. Believe in the Run kände mer eftergivlighet än på v3, medan Doctors of Running fann framfoten fast för sin höjd.
Neutral, stadigare än den ser ut. RTINGS bedömer den som stabil, hjälpt av dess yttre form och fasta häl, och finner den stadigare än Adizero Evo SL. Stuff ger den bredare plattformen och den fastare basen äran. Doctors of Running fann den inte instabil, med mild utsvängning av sulan.
Det är fortfarande en neutral sko. RunRepeat mätte en smal hälplattform, 85,4 mm, och genomsnittlig vridstyvhet på 14,5 Nm. En testare hos Doctors of Running fann att hennes inre mellanfot hängde över sulans smala midja.
Kvick framfot, tyst häl. RunRepeat mätte 70,0 procent energiretur i framfoten, långt över labbets genomsnitt, mot 58,1 procent i hälen. RTINGS kom fram till samma uppdelning: en studsig framfot och en häl med lite återfjädring.
Den gaffelformade PWRPLATE i kolfiberkomposit gör framfoten mycket styv: 22,7 N i RunRepeats böjtest mot ett genomsnitt på 15,5. Doctors of Running noterar att rockern börjar tidigt, så den belönar ett rent frånskjut och straffar ett omatchat. Kieran hos The Run Testers fann övergången från häl till tå lite långsam.
Läs mer
Fast fram, måttlig under. Puma anger 38 mm i hälen och 30 mm i framfoten, med ett mjukare översta skum över en fastare bas: RunRepeat beskriver ett rent PEBA-lager starkast i framfoten över en blandning av PEBA och EVA, och Running Warehouse kallar det översta lagret NITROFOAM ELITE. Enligt märkets uppgift anger 108 av de 207 neutrala landsvägsskorna i vår katalog en högre häl.
RunRepeat mätte mindre än etiketten, 33,6 mm i hälen och 26,6 mm i framfoten, och ett huvudskum på 33,2 AC, något mjukare än genomsnittet. Believe in the Run kände mer eftergivlighet än på v3, medan Doctors of Running fann framfoten fast för sin höjd.
Neutral, stadigare än den ser ut. RTINGS bedömer den som stabil, hjälpt av dess yttre form och fasta häl, och finner den stadigare än Adizero Evo SL. Stuff ger den bredare plattformen och den fastare basen äran. Doctors of Running fann den inte instabil, med mild utsvängning av sulan.
Det är fortfarande en neutral sko. RunRepeat mätte en smal hälplattform, 85,4 mm, och genomsnittlig vridstyvhet på 14,5 Nm. En testare hos Doctors of Running fann att hennes inre mellanfot hängde över sulans smala midja.
Kvick framfot, tyst häl. RunRepeat mätte 70,0 procent energiretur i framfoten, långt över labbets genomsnitt, mot 58,1 procent i hälen. RTINGS kom fram till samma uppdelning: en studsig framfot och en häl med lite återfjädring.
Den gaffelformade PWRPLATE i kolfiberkomposit gör framfoten mycket styv: 22,7 N i RunRepeats böjtest mot ett genomsnitt på 15,5. Doctors of Running noterar att rockern börjar tidigt, så den belönar ett rent frånskjut och straffar ett omatchat. Kieran hos The Run Testers fann övergången från häl till tå lite långsam.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Tempopass | Gjord för det | Dess bästa tempo enligt Doctors of Running, och RunRepeats högsta bruksbetyg. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Intervaller | Gjord för det | Den styva plattan och den fasta framfoten ger ett snabbt frånskjut; RTINGS ger den högst betyg för ansträngning på 5 km och 10 km. | RunRepeat, RTINGS |
| Lugna pass | Fungerar | Bekväm nog för The Run Testers, men Doctors of Running fann hälövergången knölig i långsamt tempo. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Långpass | Fungerar | Runnea inkluderar långpass; RTINGS finner att den måttliga stacken ger kort skydd över många kilometer. | RTINGS, Runnea |
| Tävling, halvmaraton | Fungerar | Runnea listar tävling på halv- och helmaraton för jämna löpare; RTINGS ser mer en träningssko än en tävlingssko. | RTINGS, Runnea |
| Tävling, maraton | Fungerar | Runnea föreslår den för maratonmål kring 3:30 eller långsammare; för ett snabbare mål är Pumas Elite 4 tävlingsskon. | RTINGS, Runnea |
| Promenad | Inte för det | Doctors of Running rekommenderar den inte för promenader eller att stå. | Doctors of Running |
Källa: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Runnea
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Deviate Nitro 4 är lättare, bättre passande och med bättre grepp än v3, och att den är en snabb träningssko snarare än en tävlingssko. De går isär om den styva framfotsplattan, som en del finner kvick och andra svår att springa i.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recension | Blandad | Doctors of Running delar sig: en testare ger den övergripande designen B plus som tempoträningssko, den andra fann den otymplig för sitt mellanfotssteg. | Läs |
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 85 av 100: rörlig, med bra grepp och lättare, hämmad av en styv platta och en ömtålig ovandel. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS ser en livlig, stabil framfot för snabbare träning, men inte nog med skydd eller lätthet för maratontävling. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Positiv | Believe in the Run ger design och prestation A och kallar den den bästa versionen av serien hittills. | Läs |
| The Run Testers | Recension | Blandad | The Run Testers kallar den en återgång till form efter v3, samtidigt som de bedömer några rivaler som bättre allroundskor. | Läs |
| Runnea | Recension | Positiv | Runnea ger den 8,8 av 10 som en mångsidig träningssko med platta, med en platta som kan kännas för tam för en del. | Läs |
De är eniga
- Lättare än förutBelieve in the Run sätter besparingen till cirka en halv uns, Stuff till 14 g, och RunRepeat till cirka 8 procent jämfört med v3.
- En träningssko för snabbare dagarDoctors of Running, RunRepeat och RTINGS ser den alla som en tempoträningssko eller en partner till en tävlingssko, inte en maratonsko för tävling.
- Grepp du kan lita påRunRepeat mätte 0,77 mot ett labbgenomsnitt på 0,53, Doctors of Running berömde det på blöta vägar, gräs och grus, och The Run Testers fann att det höll i snömodd.
- Följer storlekenDoctors of Running, Believe in the Run och RTINGS fann alla längden rätt i vanlig storlek.
De går isär
- Är plattan vänlig eller krävande?Runnea finner plattan förlåtande och lätt att leva med i vardagen. Doctors of Running fann den mycket styv i framfoten, och RunRepeat listar den styva plattan som en komfortkostnad.
- Bred eller smal?Stuff fann att den breda plattformen passar bredare fötter, och Believe in the Run kallar den bredare än tidigare versioner. RunRepeat mätte en tåbox på 70,6 mm, under genomsnittet på 73,2 mm, och råder breda fötter att titta på annat.
- Hur bra är den totalt?Believe in the Run kallar den den bästa Deviate Nitro hittills. The Run Testers gillar den men rankar flera rivaler före, och en testare hos Doctors of Running gav dess prestation C.
Så är den byggd
En mellansula i Nitro i två lager, mjukare PEBA-baserat skum överst och en fastare blandning under, med en gaffelformad PWRPLATE i kolfiberkomposit emellan, en ovandel i konstruerat mesh och en yttersula i PUMAGRIP.
Mjukare PEBA-baserat Nitro-skum över en fastare bas, en styv gaffelformad PWRPLATE i kolfiberkomposit, en andningsbar ovandel i mesh som slits snabbt, och en yttersula i PUMAGRIP med bra grepp som slits långsamt.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh med PWRTAPE | Andningsförmåga 71 BR |
| 2 | Plös | 5,5 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 3 / 5 |
| 4 | MellansulaNITROFOAM ELITE och NITROFOAM | Hårdhet 33,2 AC |
| 5 | PlattaPWRPLATE | 22,7 N |
| 6 | Innersula | 3,5 mm |
| 7 | YttersulaPUMAGRIP | Grepp 0,77 |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 38 mm häl, 30 mm framfot; uppmätt: 3,3 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: PUMA, RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers. BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).
Ovandel. Stickningen i v3 viker för konstruerat mesh med PWRTAPE-förstärkning. RunRepeat gav andningsförmågan 71 och fann att den torkar bra, men tåboxen fick 1 av 5 i slitagetestet.
Plös. Med delvis sidoinsatser och tunn stoppning, 5,5 mm i RunRepeats mått. Believe in the Run fann den bekväm, medan en testare hos Doctors of Running varnar för att snörkänsliga fötter kan känna den.
Häl. En rullad kant, ny i den här versionen enligt Running Warehouse, ger ett säkert grepp som Believe in the Run och Doctors of Running berömmer. RunRepeat bedömer hälkappan till 3 av 5, genomsnittlig, men hälfodret fick 1 av 5 för hållbarhet.
Mellansula. Två densiteter av kväveinfunderat skum. RunRepeat mätte huvudskummet till 33,2 AC, något mjukare än genomsnittet, och The Run Testers beskriver ett översta lager av PEBA över en bas av PEBA-blandning.
Platta. En gaffelformad platta i kolfiberkomposit, beskriven av Running Warehouse som lättare och mer flexibel än förut. Den testar fortfarande mycket styv: 22,7 N i RunRepeats böjtest, och Doctors of Running fann framfoten inte flexibel alls.
Innersula. Löstagbar och tunn, 3,5 mm enligt RunRepeat. Doctors of Running bedömer inte skon som ortosvänlig.
Yttersula. Gummi i framfoten och hälen, 3,3 mm tjockt. Det fick 0,77 i RunRepeats greppstest, ett toppresultat, och förlorade bara 0,6 mm i nötningstestet, mot ett genomsnitt på 1,1 mm.
Läs mer
En mellansula i Nitro i två lager, mjukare PEBA-baserat skum överst och en fastare blandning under, med en gaffelformad PWRPLATE i kolfiberkomposit emellan, en ovandel i konstruerat mesh och en yttersula i PUMAGRIP.
1. Ovandel. Stickningen i v3 viker för konstruerat mesh med PWRTAPE-förstärkning. RunRepeat gav andningsförmågan 71 och fann att den torkar bra, men tåboxen fick 1 av 5 i slitagetestet.
2. Plös. Med delvis sidoinsatser och tunn stoppning, 5,5 mm i RunRepeats mått. Believe in the Run fann den bekväm, medan en testare hos Doctors of Running varnar för att snörkänsliga fötter kan känna den.
3. Häl. En rullad kant, ny i den här versionen enligt Running Warehouse, ger ett säkert grepp som Believe in the Run och Doctors of Running berömmer. RunRepeat bedömer hälkappan till 3 av 5, genomsnittlig, men hälfodret fick 1 av 5 för hållbarhet.
4. Mellansula. Två densiteter av kväveinfunderat skum. RunRepeat mätte huvudskummet till 33,2 AC, något mjukare än genomsnittet, och The Run Testers beskriver ett översta lager av PEBA över en bas av PEBA-blandning.
5. Platta. En gaffelformad platta i kolfiberkomposit, beskriven av Running Warehouse som lättare och mer flexibel än förut. Den testar fortfarande mycket styv: 22,7 N i RunRepeats böjtest, och Doctors of Running fann framfoten inte flexibel alls.
6. Innersula. Löstagbar och tunn, 3,5 mm enligt RunRepeat. Doctors of Running bedömer inte skon som ortosvänlig.
7. Yttersula. Gummi i framfoten och hälen, 3,3 mm tjockt. Det fick 0,77 i RunRepeats greppstest, ett toppresultat, och förlorade bara 0,6 mm i nötningstestet, mot ett genomsnitt på 1,1 mm.
Hållbarhet. Delad hållbarhet. Yttersulan är tålig: 0,6 mm slitage i RunRepeats test, och lite slitage för Doctors of Running, som räknar med god hållbarhet överlag. Ovandelen är den svaga punkten, med tåbox och hälfoder som båda fick 1 av 5 hos RunRepeat. Puma bedömer skon för cirka 800 km.
Hållbarhet. Delad hållbarhet. Yttersulan är tålig: 0,6 mm slitage i RunRepeats test, och lite slitage för Doctors of Running, som räknar med god hållbarhet överlag. Ovandelen är den svaga punkten, med tåbox och hälfoder som båda fick 1 av 5 hos RunRepeat. Puma bedömer skon för cirka 800 km.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Böjkraft |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Andningsförmåga |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
BR: RunRepeats skala för andningsförmåga (inte en poäng av 100).
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; om du ligger mellan två storlekar föreslår The Run Testers den mindre.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard och bred
Utrymme för tårna
Rundare och rymligare än v3, enligt Running Warehouse och Doctors of Running, men fortfarande på den smala sidan i labbet: RunRepeat mätte en tåbox på 70,6 mm, under genomsnittet på 73,2 mm, och 26,1 mm höjd.
Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running, Believe in the Run och RTINGS rapporterar alla en passform som följer storleken, och RunRepeats läsaromröstning håller med. En testare hos Doctors of Running hade en hel tumbredd vid tån. The Run Testers, som ofta ligger mellan två storlekar, gick ner och fann tåpassformen bra.
Ovandelen är prestationssnäv: Doctors of Running beskriver något låg volym med ett säkert hälgrepp och inget glapp, och en testare kände att logotypöverlägget på sidan tryckte mot den yttre mellanfoten. Tungan med delvis sidoinsatser är tunt vadderad, 5,5 mm enligt RunRepeat, vilket kan besvära snörkänsliga fötter.
Breddalternativen varierar mellan marknader. RunRepeat och RTINGS listar en bred version för herr och dam, ovanligt för en sko med platta, men Pumas europeiska sida visar normal bredd och Running Warehouse bara D.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, PUMA
Mot Deviate Nitro 3
En förfining snarare än en ombyggnad: lägre drop, mindre vikt, ett mjukare översta skum, en omarbetad platta och en rymligare ovandel.
| Deviate Nitro 4 | Deviate Nitro 3 | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 8 mm | 10 mm |
| Stackhöjd häl | 38 mm | 39 mm |
| Framfot | 30 mm | 29 mm |
| Vikt | 250 g | 250 g |
Behåll Deviate Nitro 3 om dess drop på 10 mm och smalare, tätare passform passade dig och du landar mer på hälen. Byt till 4 om v3 klämde dina tår eller kändes tung i tempo.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Deviate Nitro 3 till Deviate Nitro 4
Droppen ner från 10 till 8 mm. Believe in the Run noterar den lägre angivna droppen, och Stuff rapporterar en häl 1 mm lägre än på v3. (Believe in the Run, Stuff)
Lättare. Cirka 14 g mindre enligt Stuff, ungefär 8 procent enligt RunRepeat. Med 250 g i herrstorlek US 9 rankas den som 79:e lättast av de 171 neutrala landsvägsskorna som vägts i den storleken i vår katalog: lätt för en träningssko, tung för en tävlingssko. (Doctors of Running, RunRepeat, Stuff, Strideprint)
Nytt översta skum och en gaffelformad platta. Running Warehouse listar ett översta lager NITROFOAM ELITE och en gaffelformad PWRPLATE som ska vara lättare och mer flexibel. Runnea och Believe in the Run finner steget mjukare och bekvämare. (Believe in the Run, Runnea, Running Warehouse)
Rymligare ovandel. Stickningen blir konstruerat mesh, tåboxen är rundare och kanten är rullad. En testare hos Doctors of Running som inte kunde springa i den smala v3 fann att v4 passar. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Deviate Nitro 4 inte gör.
Puma Deviate Nitro 4 | Saucony Endorphin Speed 5 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Azura | Puma Deviate Nitro Elite 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Mjukare | Lättare | Mer dämpning | Snabbare |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 38 mm | 36 mm | 37 mm | 40 mm | 38 mm |
| Vikt | 250 g | 238 g | 230 g | 240 g | 170 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Puma Deviate Nitro 4 storleken?
Ja. Doctors of Running, Believe in the Run och RTINGS fann alla att Deviate Nitro 4 följer storleken. Passformen är snäv och prestationsinriktad, med ett säkert hälgrepp. Om du ligger mellan två storlekar föreslår The Run Testers den mindre. RunRepeat mätte en tåbox på 70,6 mm, så breda fötter bör leta efter den breda versionen där den säljs.
Deviate Nitro 3 eller Deviate Nitro 4: vad ändrades?
Deviate Nitro 4 sänker droppen från 10 till 8 mm, väger cirka 14 g mindre, får ett mjukare översta lager NITROFOAM ELITE, en gaffelformad PWRPLATE och en rymligare ovandel i konstruerat mesh. Testarna finner den bekvämare och bättre passande. Behåll v3 bara om du gillade dess högre drop och tätare passform.
Är Deviate Nitro 4 bra för maraton?
För ett avslappnat mål, möjligen: Runnea föreslår den för maraton kring 3:30 eller långsammare. RTINGS och Doctors of Running ser den som en snabb träningssko, med för lite skydd och för mycket vikt för ett maraton för fullt. För ett tidsmål är Deviate Nitro Elite 4 Pumas tävlingssko.
Kan jag använda Deviate Nitro 4 till lugna pass?
Ja, med begränsningar. The Run Testers fann Deviate Nitro 4 bekväm för avslappnad löpning och Runnea kallar den mångsidig. Doctors of Running kände att hälövergången var knölig i långsamt tempo och framfoten fast, så en mjukare vardagssko passar återhämtningsdagar bättre.
Finns Deviate Nitro 4 i bred modell?
På vissa marknader. RunRepeat och RTINGS listar en bred version för herr och dam, vilket är ovanligt för en träningssko med platta. Pumas europeiska sida visar normal bredd och Running Warehouse bara standardbredden D, så tillgången beror på land och återförsäljare.
Deviate Nitro 4 eller Endorphin Speed 5?
Båda är träningsskor med platta och liknande höjd. RTINGS finner Endorphin Speed 5 mer förlåtande och stabilare, och Doctors of Running noterar att dess framfotsplatta är mer flexibel. Deviate Nitro 4 har ett styvare, kvickare frånskjut och utmärkt grepp, vilket passar löpare som gillar en fast avskjutning.
Är Deviate Nitro 4 bra vid överpronation?
Deviate Nitro 4 är en neutral sko. RTINGS bedömer den som stabil för sin typ, men RunRepeat mätte en smal hälplattform och råder löpare som behöver stöd mot pronation att titta på annat. En inåtrullning är inte en diagnos i sig: kontrollera hur din fot faktiskt rör sig innan du väljer.
Källor
- Doctors of Running, Puma Deviate Nitro 4 Review (David Salas and Andrea, January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunRepeat, PUMA Deviate Nitro 4 lab review (Carlos Sánchez, May 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, PUMA Deviate NITRO 4 running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Puma Deviate Nitro 4 Review (January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- The Run Testers, Puma Deviate Nitro 4 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Runnea, Puma Deviate Nitro 4 (Gorka Cabañas, April 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro 4 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- PUMA, Deviate NITRO 4 Running Shoes (Men). Hämtad 13 okt. 2026.
- Stuff, Puma Deviate Nitro 4 review (Sally Hudson, February 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- us.puma.com · Underlag, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



