1. Kengät
  2. Puma
  3. Deviate Nitro Elite 4
Puma Deviate Nitro Elite 4, sivukuva

Puma Deviate Nitro Elite 4 -arvostelu

Puman ystävällisempi hiilikuitu-kilpakenkä, nyt paljon kevyempi, tilavammalla kärkitilalla ja rauhallisemmalla muodolla kuin Fast-R-sisarensa.

Drop
8 mm
Kannan korkeus
40 mm
Päkiä
32 mm
Paino
170 g
Tuki
Neutraali
Levy
Hiilikuitu

miesten US 9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 11 lähdettä

Tuomiomme

Superkenkä, joka antaa anteeksi.

Deviate Nitro Elite 4 yhdistää Nitrofoam Elite -vaahdon ja koko pituuden hiilikuitulevyn yksinkertaisempaan, vähemmän aggressiiviseen muotoon kuin Puman Fast-R, noin 170 g:lla miesten US 9 -koossa. Se sopii kantapäälle ja keskijalalle alastuville, jotka kilpailevat 5 km:stä maratoniin ja haluavat nopeutta ilman vaativaa ajoa, kun taas arvostelijat ovat jakautuneet siitä, kuinka vakaa sen kapea kantaosa todella on.

Vahvuudet

  • Erittäin kevyt: vain 6 katalogimme 171 neutraalista maantiekengästä painaa vähemmän US 9 -koossa
  • Energian palautuminen 77,4 prosenttia kantapäässä RunRepeatin laboratoriossa, selvästi keskiarvon yläpuolella
  • Kärkitila levennetty 74,8 mm:iin Elite 3:n 69,5 mm:stä
  • Luotettava ote märillä teillä vähästä kumista huolimatta
  • Vastaa kokoa lähes jokaiselle testaajalle

Heikkoudet

  • Kapea kantaosan alusta, joka rajoittaa vakautta
  • Jäykkä levy ja varhainen keinuvuus tuntuvat kömpelöiltä päkiälle alastuessa
  • Kumi sisemmän kantapään alta poistettu, huolenaihe painaville kantapäälle alastuville
  • Ohut, tuskin pehmustettu kantatuki, joka voi hiertää herkkiä kantapäitä
  • Liian ponnahteleva ja epävakaa rauhalliseen juoksuun

Kenelle sopii

  • Alastut kantapäälle tai keskijalalle
  • Haluat superkengän, joka pysyy pois tieltä
  • Kilpailet maratonin, et vain 10 km:ä
  • Jalkasi ovat normaalit tai hieman kapeat

Kenen kannattaa ohittaa

  • Alastut päkiälle ja haluat sprintata
  • Tarvitset tukevan kantaosan
  • Olet painava kantapäälle alastuva
  • Haluat yhden kengän myös rauhallisille päiville

Kenkäprofiili

Missä Deviate Nitro Elite 4 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Deviate Nitro Elite 3.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliDeviate Nitro Elite 4Deviate Nitro Elite 3Muutos
Vaimennus6464=
Keveys9793+4
Vakaus3030=
Drop4545=
Reagoivuus6080−20

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino170 g, kevyempi kuin 96 % kengistä

Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä

Kannan korkeus40 mm, korkeampi kuin 64 % kengistä

Päkiän korkeus32 mm, korkeampi kuin 52 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 7 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Kova ja ponnahteleva, lähellä maata kilpakengäksi. Nitrofoam Elite hiilikuitulevyn ympärillä: kova ja ponnahteleva Doctors of Runningille, 37,0 AC RunRepeatin laboratoriossa, enemmällä maatuntumalla kuin useimmat maratonkilpakengät RTINGSin mukaan.

Rauhallinen kilpakengäksi, kapea kantaosassa. Neutraali ja rauhallisempi kuin useimmat hiilikuitukilpakengät usealle testaajalle, mutta RunRepeat mittasi kapean 78,8 mm:n kantaosan ja RTINGS antaa vakaudelle 5,5 / 10.

Eloisa, jäykällä levyllä. Energian palautuminen 77,4 prosenttia RunRepeatin laboratoriossa ja jäykkä levy 21,1 N:llä; napakka vauhdissa, kömpelö päkiälle alastuessa Doctors of Runningin mukaan.

Kova ja ponnahteleva, lähellä maata kilpakengäksi. Nitrofoam Elite, RunningXpertin mukaan typpitäytteinen A-TPU-vaahto, ympäröi koko pituuden hiilikuitulevyn. RunRepeatin välittämät valmistajan luvut antavat 40 mm kantapäässä ja 32 mm päkiässä; Running Warehouse listaa 38 ja 30 mm.

RunRepeat mittasi vaahdon 37,0 AC-asteikolla, hieman 35,5:n keskiarvoa kovemman, 37,2 mm kantapäässä ja 28,3 mm päkiässä. Doctors of Running kuvaavat kovan, ponnahtelevan ajon, RunningXpert hienovaraisen pehmeän, ja RTINGS huomauttaa matalamman päkiän antavan enemmän maatuntumaa kuin useimmat maratonsuperkengät.

Rauhallinen kilpakengäksi, kapea kantaosassa. Molemmat Doctors of Runningin testaajat luokittelevat sen neutraaliksi ja antavat vakaudelle B:n. The Run Testers pitävät sitä vakaampana kuin useimmat hiilikuitukengät, Supwell kuvaa tukevan alustan, ja Marathons.com piti kantaosaa hieman tukevana maratonin loppupuolella.

Laboratorioluvut hillitsevät sitä. RunRepeat mittasi 78,8 mm leveän kantaosan alustan, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja RTINGS antaa vakaudelle 5,5 / 10, varoittaen sen tuntuvan vähemmän varmalta käänteissä tai väsyneenä. Doctors of Running tunsivat myös keskijalan huojuvan hitailla nopeuksilla.

Eloisa, jäykällä levyllä. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 77,4 prosenttia kantapäässä ja 77,2 prosenttia päkiässä, kun laboratorion keskiarvo on lähellä 61 prosenttia. Levy on myös jäykkä: 21,1 N RunRepeatin taivutustestissä, kun keskiarvo on 15,5 N.

Doctors of Running piti sitä napakkana vauhtilenkkivauhdista ylöspäin mutta kömpelönä päkiällä, varhaisella, aggressiivisella keinuvuudella, joka jätti yhden testaajan jalat kipeiksi. The Run Testers tunsivat vähemmän keinuvuutta ja ponnahdusta kuin monissa hiilikuitukilpakengissä, ja Marathons.com piti levyä hieman vähemmän kaareutettuna kuin versiossa 3.

Lue lisää

Kova ja ponnahteleva, lähellä maata kilpakengäksi. Nitrofoam Elite, RunningXpertin mukaan typpitäytteinen A-TPU-vaahto, ympäröi koko pituuden hiilikuitulevyn. RunRepeatin välittämät valmistajan luvut antavat 40 mm kantapäässä ja 32 mm päkiässä; Running Warehouse listaa 38 ja 30 mm.

RunRepeat mittasi vaahdon 37,0 AC-asteikolla, hieman 35,5:n keskiarvoa kovemman, 37,2 mm kantapäässä ja 28,3 mm päkiässä. Doctors of Running kuvaavat kovan, ponnahtelevan ajon, RunningXpert hienovaraisen pehmeän, ja RTINGS huomauttaa matalamman päkiän antavan enemmän maatuntumaa kuin useimmat maratonsuperkengät.

Rauhallinen kilpakengäksi, kapea kantaosassa. Molemmat Doctors of Runningin testaajat luokittelevat sen neutraaliksi ja antavat vakaudelle B:n. The Run Testers pitävät sitä vakaampana kuin useimmat hiilikuitukengät, Supwell kuvaa tukevan alustan, ja Marathons.com piti kantaosaa hieman tukevana maratonin loppupuolella.

Laboratorioluvut hillitsevät sitä. RunRepeat mittasi 78,8 mm leveän kantaosan alustan, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja RTINGS antaa vakaudelle 5,5 / 10, varoittaen sen tuntuvan vähemmän varmalta käänteissä tai väsyneenä. Doctors of Running tunsivat myös keskijalan huojuvan hitailla nopeuksilla.

Eloisa, jäykällä levyllä. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 77,4 prosenttia kantapäässä ja 77,2 prosenttia päkiässä, kun laboratorion keskiarvo on lähellä 61 prosenttia. Levy on myös jäykkä: 21,1 N RunRepeatin taivutustestissä, kun keskiarvo on 15,5 N.

Doctors of Running piti sitä napakkana vauhtilenkkivauhdista ylöspäin mutta kömpelönä päkiällä, varhaisella, aggressiivisella keinuvuudella, joka jätti yhden testaajan jalat kipeiksi. The Run Testers tunsivat vähemmän keinuvuutta ja ponnahdusta kuin monissa hiilikuitukilpakengissä, ja Marathons.com piti levyä hieman vähemmän kaareutettuna kuin versiossa 3.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
MaratonkilpailuTehty siihenRunRepeat, RTINGS ja The Run Testers tukevat sitä koko matkalle; Doctors of Running pitävät sen juoksijoille, jotka selviävät jäykästä kilpakengästä.Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers
PuolimaratonkilpailuTehty siihenSen paras alue Doctors of Runningille, jotka näkevät sen 5 km:stä puolimaratoniin. Marathons.com listaa sen 5 km:stä maratoniin.Doctors of Running, Marathons.com
VauhtikestävyysTehty siihenMarathons.com käytti sitä kynnys- ja vauhtiharjoituksiin, ja RunRepeat antaa sille 89 vauhtiharjoituksesta.RunRepeat, Marathons.com
IntervallitTehty siihenDoctors of Running pitivät siitä intervalleissa ja vauhtityössä, vaikka sprinttaaminen päkiällä tuntui kömpelöltä.Doctors of Running
Pitkät lenkitKelpaaSopii pitkille lenkeille maratonvauhdilla, kuten Marathons.com teki. Ei hitaille kilometreille.Doctors of Running, Marathons.com
PeruskestävyyslenkitEi siihenLiian ponnahteleva ja huojuva hitaille vauhdeille Doctors of Runningin mukaan; RunRepeat antaa sille 50 päivittäisestä juoksusta.Doctors of Running, RunRepeat
KävelyEi siihenDoctors of Running arvioivat sen sopimattomaksi kävelyyn tai seisomiseen.Doctors of Running

Lähde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com

Mitä testit sanovat

Julkaistut arvostelut ovat yhtä mieltä siitä, että Deviate Nitro Elite 4 on selvä askel ylöspäin versiosta 3: kevyempi, tilavampi ja helpompi juosta kuin Puman Fast-R-kilpakenkä. He ovat eri mieltä sen vakaudesta ja siitä, kuinka aggressiiviselta sen jäykkä levy ja keinuvuus tuntuvat.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
Doctors of RunningArvosteluMyönteinenMolemmat Doctors of Runningin testaajat antavat designille A-miinuksen: todellinen seuraaja alkuperäiselle, jota jäykkyys ja ohut kantatuki pidättelevät.
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 89 / 100 ja nostaa sen maratonvalintojen kärkeen, kapea kantaosa pääasiallisena varauksena.
RTINGSLaboratorioMyönteinenRTINGS antaa sille 8,4 / 10: erinomainen maratonkisaan, vakaus rajoittaa.
The Run TestersArvosteluMyönteinenThe Run Testers kutsuvat sitä loistavaksi kilpakengäksi ja järkeväksi parivaljakoksi Fast-R 3:n kanssa, vaikka kaipaavat sisemmän kantapään kumia.
Marathons.comArvosteluMyönteinenMarathons.com antaa sille 9,4 / 10 noin 200 km:n ja Lontoon maratonin 2:38 jälkeen, hieman litteä keinuvuus pääasiallisena varauksena.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Paljon kevyempi kuin Elite 3RunRepeat punnitsi 173 g verrattuna version 3:n 204 g:aan, RTINGS 169,1 g, ja Supwell raportoi valmistajan lukujen laskeneen 194 g:sta 170 g:aan.
  • Helpompi kuin Fast-R Nitro Elite 3Doctors of Running, The Run Testers, Supwell ja Marathons.com kuvaavat kaikki rauhallisemman, luonnollisemman muodon kuin Fast-R:ssä, joka sopii paremmin kantapään ja keskijalan alastuloille.
  • Vastaa kokoaDoctors of Running, RunRepeatin lukijakysely, RTINGS ja Marathons.com pitivät tavallista kokoa oikeana. The Run Testers neuvovat pienempää kokoa, jos olet kahden välissä.
  • Pitää märälläDoctors of Running ja The Run Testers havaitsivat otteen vahvaksi märillä teillä, ja RunRepeat mittasi 0,63, kun laboratorion keskiarvo on 0,53.

Mielipiteet jakautuvat

  • Kuinka vakaa se on?RTINGS antaa vakaudelle 5,5 / 10, ja RunRepeat huomauttaa kapeasta kantaosasta. The Run Testers pitävät sitä vakaampana kuin useimmat hiilikuitukengät, Supwell kutsuu sitä tukevaksi, ja RunningXpert näkee sen sopivan juoksijoille, joilla on lieviä vakaustarpeita.
  • Aggressiivinen vai litteä?Doctors of Running piti levyä erittäin jäykkänä ja päkiän keinuvuutta varhaisena ja aggressiivisena. The Run Testers ja Marathons.com kuvaavat vähemmän keinuvuutta kuin muissa superkengissä, ja Marathons.com pitää sitä jopa hieman litteänä.
  • Kova vai pehmeä?Doctors of Running kuvaavat kovan, ponnahtelevan ajon ja RunRepeat mittasi vaahdon hieman keskiarvoa kovemmaksi, kun RunningXpert pitää sitä hienovaraisen pehmeänä.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Paljon kevyempi kuin Elite 3. RunRepeat punnitsi 173 g verrattuna version 3:n 204 g:aan, RTINGS 169,1 g, ja Supwell raportoi valmistajan lukujen laskeneen 194 g:sta 170 g:aan. (RunRepeat, RTINGS, Supwell)

Helpompi kuin Fast-R Nitro Elite 3. Doctors of Running, The Run Testers, Supwell ja Marathons.com kuvaavat kaikki rauhallisemman, luonnollisemman muodon kuin Fast-R:ssä, joka sopii paremmin kantapään ja keskijalan alastuloille. (Doctors of Running, The Run Testers, Marathons.com, Supwell)

Vastaa kokoa. Doctors of Running, RunRepeatin lukijakysely, RTINGS ja Marathons.com pitivät tavallista kokoa oikeana. The Run Testers neuvovat pienempää kokoa, jos olet kahden välissä. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com)

Pitää märällä. Doctors of Running ja The Run Testers havaitsivat otteen vahvaksi märillä teillä, ja RunRepeat mittasi 0,63, kun laboratorion keskiarvo on 0,53. (Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers)

Kuinka vakaa se on?. RTINGS antaa vakaudelle 5,5 / 10, ja RunRepeat huomauttaa kapeasta kantaosasta. The Run Testers pitävät sitä vakaampana kuin useimmat hiilikuitukengät, Supwell kutsuu sitä tukevaksi, ja RunningXpert näkee sen sopivan juoksijoille, joilla on lieviä vakaustarpeita. (RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Supwell, RunningXpert)

Aggressiivinen vai litteä?. Doctors of Running piti levyä erittäin jäykkänä ja päkiän keinuvuutta varhaisena ja aggressiivisena. The Run Testers ja Marathons.com kuvaavat vähemmän keinuvuutta kuin muissa superkengissä, ja Marathons.com pitää sitä jopa hieman litteänä. (Doctors of Running, The Run Testers, Marathons.com)

Kova vai pehmeä?. Doctors of Running kuvaavat kovan, ponnahtelevan ajon ja RunRepeat mittasi vaahdon hieman keskiarvoa kovemmaksi, kun RunningXpert pitää sitä hienovaraisen pehmeänä. (Doctors of Running, RunRepeat, RunningXpert)

Miten se on rakennettu

Kilpailurakenne: Nitrofoam Elite koko pituuden PWRPLATE-hiilikuitulevyn ympärillä, ULTRAWEAVE-päällinen PWRTAPE:lla ja minimaalinen PUMAGRIP-ulkopohja ilman kumia sisemmän kantapään alla.

Nitrofoam Elite jäykän PWRPLATEn ympärillä, erittäin hengittävä ULTRAWEAVE-päällinen, pehmustettu kieli, minimaalinen kantatuki ja ohut PUMAGRIP-ulkopohja, joka silti pitää hyvin.

40321234567
#OsaMitta
1PäällinenULTRAWEAVE, PWRTAPEHengittävyys 5 / 5
2Kieli3,8 mm
3KantaJäykkyys 1 / 5
4VälipohjaNITROFOAM EliteKovuus 37,0 AC
5LevyPWRPLATETaivutus 21,1 N
6Irtopohjallinen2,6 mm
7UlkopohjaPUMAGRIP2,1 mm

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 40 mm, päkiä 32 mm; mitattu: ulkopohja 2,1 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, The Run Testers, RunningXpert, PUMA, Marathons.com.

  1. Päällinen. Erittäin ohut, hengittävä kudottu päällinen PWRTAPE-vahvikkeilla jalan pitoa varten. RunRepeat antoi hengittävyydelle 5 / 5 ja Doctors of Running piti sitä kylmänä talvella, mutta kärkitila sai vain 1 / 5 RunRepeatin kestävyystestissä.

  2. Kieli. Nyt pehmustettu koko pituudeltaan, 3,8 mm paksu RunRepeatin mittauksessa, eikä sivuilta kiinnitetty. Versiossa 3 oli pehmustetta vain pienessä keskiosassa RunRepeatin mukaan.

  3. Kanta. Minimaalinen kantatuki, 1 / 5 jäykkyydestä RunRepeatilla, ilman kantalenkkiä. Doctors of Running havaitsivat ohuen, pehmustamattoman kantatuen voivan ärsyttää herkkiä kantapäitä.

  4. Välipohja. Typpitäytteinen A-TPU-vaahto, RunRepeatin mittaama 37,0 AC, energian palautumisella yli 77 prosenttia kantapäässä ja päkiässä. Running Warehouse sanoo Puman muuttaneen vaahdon kovuutta keskijalassa.

  5. Levy. Koko pituuden hiilikuitulevy. RunRepeat mittasi 21,1 N taivutustestissään ja 16,7 Nm vääntötestissä, molemmat keskiarvojaan jäykemmät.

  6. Irtopohjallinen. Ohut, 2,6 mm. RunRepeat listaa sen irrotettavaksi, kun Doctors of Running havaitsivat ettei se ole, ja arvioivat kengän sopimattomaksi tukipohjallisille.

  7. Ulkopohja. Vain 2,1 mm paksu, sisemmän kantapään laikku poistettu painon säästämiseksi. Se sai silti 0,63 RunRepeatin pitotestissä, yli 0,53:n keskiarvon, ja testaajat pitivät sitä tarttuvana märällä.

Lue lisää

Kilpailurakenne: Nitrofoam Elite koko pituuden PWRPLATE-hiilikuitulevyn ympärillä, ULTRAWEAVE-päällinen PWRTAPE:lla ja minimaalinen PUMAGRIP-ulkopohja ilman kumia sisemmän kantapään alla.

1. Päällinen. Erittäin ohut, hengittävä kudottu päällinen PWRTAPE-vahvikkeilla jalan pitoa varten. RunRepeat antoi hengittävyydelle 5 / 5 ja Doctors of Running piti sitä kylmänä talvella, mutta kärkitila sai vain 1 / 5 RunRepeatin kestävyystestissä.

2. Kieli. Nyt pehmustettu koko pituudeltaan, 3,8 mm paksu RunRepeatin mittauksessa, eikä sivuilta kiinnitetty. Versiossa 3 oli pehmustetta vain pienessä keskiosassa RunRepeatin mukaan.

3. Kanta. Minimaalinen kantatuki, 1 / 5 jäykkyydestä RunRepeatilla, ilman kantalenkkiä. Doctors of Running havaitsivat ohuen, pehmustamattoman kantatuen voivan ärsyttää herkkiä kantapäitä.

4. Välipohja. Typpitäytteinen A-TPU-vaahto, RunRepeatin mittaama 37,0 AC, energian palautumisella yli 77 prosenttia kantapäässä ja päkiässä. Running Warehouse sanoo Puman muuttaneen vaahdon kovuutta keskijalassa.

5. Levy. Koko pituuden hiilikuitulevy. RunRepeat mittasi 21,1 N taivutustestissään ja 16,7 Nm vääntötestissä, molemmat keskiarvojaan jäykemmät.

6. Irtopohjallinen. Ohut, 2,6 mm. RunRepeat listaa sen irrotettavaksi, kun Doctors of Running havaitsivat ettei se ole, ja arvioivat kengän sopimattomaksi tukipohjallisille.

7. Ulkopohja. Vain 2,1 mm paksu, sisemmän kantapään laikku poistettu painon säästämiseksi. Se sai silti 0,63 RunRepeatin pitotestissä, yli 0,53:n keskiarvon, ja testaajat pitivät sitä tarttuvana märällä.

Kestävyys. Parempi kuin versio 3, mutta tehty kisaamiseen. Ulkopohja menetti 0,8 mm RunRepeatin kulumatestissä, alle keskiarvon, ja Doctors of Running näkivät vain lievää hankausta noin 50 mailin jälkeen. Marathons.com havaitsi sen hyvässä kunnossa yli 250 km:n jälkeen, kun taas yksi The Run Testersin arvostelija repi kantapään kumilaikan irti. Puman eurooppalainen sivu antaa keskimääräiseksi eliniäksi 500 km.

Kestävyys. Parempi kuin versio 3, mutta tehty kisaamiseen. Ulkopohja menetti 0,8 mm RunRepeatin kulumatestissä, alle keskiarvon, ja Doctors of Running näkivät vain lievää hankausta noin 50 mailin jälkeen. Marathons.com havaitsi sen hyvässä kunnossa yli 250 km:n jälkeen, kun taas yksi The Run Testersin arvostelija repi kantapään kumilaikan irti. Puman eurooppalainen sivu antaa keskimääräiseksi eliniäksi 500 km.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

PUMA8
RunRepeat8,9
RTINGS10,6

Kantapohjan korkeus, mm

RunRepeat40
Running Warehouse38
Doctors of Running38
RunRepeat37,2
RTINGS40,7

Päkiäpohjan korkeus, mm

RunRepeat32
Running Warehouse30
RunRepeat28,3

Paino (miesten), g

PUMA170
Running Warehouse170
RunRepeat173
RTINGS169,1
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 8 mm PUMA
  • 8,9 mm RunRepeat
  • 10,6 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 40 mm RunRepeat
  • 38 mm Running Warehouse
  • 38 mm Doctors of Running
  • 37,2 mm RunRepeat
  • 40,7 mm RTINGS
Päkiän korkeus
  • 32 mm RunRepeat
  • 30 mm Running Warehouse
  • 28,3 mm RunRepeat
Paino, miesten US 9
  • 170 g Running Warehouse
  • 173 g RunRepeat
  • 169,1 g RTINGS
Tuki
  • Neutraali PUMA
–
Levy
  • Hiilikuitu PUMA
–
Alusta
  • Maantie us.puma.com
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus
  • 37 AC RunRepeat
Energian palautuminen (kanta)
  • 77,4 % RunRepeat
Taivutusvoima
  • 21,1 N RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 16,7 Nm RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 1 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,63 RunRepeat
TietoMitattu
Hengittävyys
  • 5 / 5 RunRepeat
Kärkitilan leveys
  • 74,8 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 26,5 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 2,1 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 2,6 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 3,8 mm RunRepeat

Koko ja istuvuus

Ota tavallinen kokosi; jos olet kahden välissä, The Run Testers ehdottavat pienempää.

Pituus

Vastaa kokoa

Leveydet

normaali

Varvastila

Tilavampi kuin ennen: RunRepeat mittasi kärkitilan 74,8 mm, ylös Elite 3:n 69,5 mm:stä ja yli 73,2 mm:n keskiarvon, vaikka vain 26,5 mm korkea. Doctors of Running kuvaavat sen kapenevaksi mutta tilavaksi.

Doctors of Running, RunRepeat

Testaajien koko kokomuistiinpanot

Doctors of Running, RTINGS ja Marathons.com juoksivat kaikki tavallisessa koossaan, ja RunRepeatin lukijat äänestävät kokoa vastaavaksi. RTINGS lisää, että kenkä voisi olla hieman pidempi.

Tilavuus on kohtalainen. Doctors of Running piti leveyttä hieman napakkana ja parhaana kapeille tai normaaleille jaloille, kun RunningXpert kutsuu päkiää leveäksi. Kantaosa on napakka, ohuella kantatuella, joka voi ärsyttää herkkiä kantapäitä.

Running Warehouse listaa vain vakio D -leveyden miehille, ja RTINGS sanoo, ettei leveää versiota tarjota.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com, RunningXpert, Running Warehouse

Vs Deviate Nitro Elite 3

Hienosäätö eikä uudelleenrakennus: sama vaahtoperhe, levy ja drop, mutta paljon kevyempi, tilavampi ja vähemmän aggressiivinen.

Deviate Nitro Elite 4Deviate Nitro Elite 3
TukiNeutraaliNeutraali
Drop8 mm8 mm
Kannan korkeus40 mm40 mm
Päkiä32 mm32 mm
Paino170 g194 g

Pidä Elite 3, jos pidit sen jäykemmästä, aggressiivisemmasta ajosta, jonka Doctors of Running kutsuvat sarjan jäykimmäksi, tai jos alastut kovaa kantapäälle ja haluat sisemmän kantapään kumin, jota RunRepeat kaipaa versiossa 4. Doctors of Running huomauttavat kuitenkin Elite 3:n ulkopohjan kuluneen huonosti.

Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Versiohistoria: Deviate Nitro Elite 3 - Deviate Nitro Elite 4

Noin 30 g kevyempi. RunRepeat punnitsi 173 g verrattuna Elite 3:n 204 g:aan; Supwell antaa 170 g verrattuna 194 g:aan valmistajan luvuissa. (RunRepeat, Supwell)

Leveämpi kärkitila, uusi päällinen. Kärkitila kasvoi 69,5:stä 74,8 mm:iin RunRepeatin mittauksessa, uudistetun ULTRAWEAVE-päällisen ja täysin pehmustetun kielen alla. (RunRepeat)

Vähemmän kumia. Laikku sisemmän kantapään alla on poissa, minkä The Run Testers ja RunRepeat olisivat mieluummin nähneet Puman säilyttäneen. (RunRepeat, The Run Testers, Supwell)

Lempeämpi ajo. Marathons.com piti levyä hieman vähemmän kaareutettuna ja keinuvuutta vähemmän aggressiivisena, ja The Run Testers hieman pehmeämpää, joustavampaa vaahtoa. Running Warehouse huomauttaa vaahdon kovuuden muutoksesta keskijalassa. (The Run Testers, Marathons.com, Running Warehouse)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Deviate Nitro Elite 4 ei tee.

Puma Deviate Nitro Elite 4Puma Fast-R Nitro Elite 3Saucony Endorphin Pro 5ASICS Metaspeed Edge TokyoNew Balance SuperComp Elite v6
Valitse se, jos haluatTämä sivuNopeampiVakaampiPienempi dropSama tuki
Drop8 mm8 mm8 mm5 mm8 mm
Kannan korkeus40 mm39 mm39,5 mm39,5 mm39 mm
Paino170 g170 g206 g170 g184 g
TukiNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraali
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Vastaako Puma Deviate Nitro Elite 4 kokoa?

Kyllä. Doctors of Running, RTINGS ja Marathons.com juoksivat tavallisessa koossaan, ja RunRepeatin lukijat äänestävät kokoa vastaavaksi. The Run Testers ehdottavat pienempää, jos olet kahden koon välissä. Istuvuus on napakka keskijalan ja kantaosan kohdalla, ja Running Warehouse listaa miehille vain vakioleveyden.

Sopiiko Deviate Nitro Elite 4 maratonille?

Useimmat arvostelijat uskovat niin. RunRepeat nostaa sen maratonvalintojen kärkeen, RTINGS arvioi sen erinomaiseksi maratonkisaan, ja Marathons.com juoksi sillä Lontoon maratonin 2:38. Doctors of Running ovat varovaisempia: paras 5 km:stä puolimaratoniin, ja täysmaraton juoksijoille, jotka selviävät jäykästä kilpakengästä.

Deviate Nitro Elite 4 vai Fast-R Nitro Elite 3?

Valitse Deviate Nitro Elite 4, jos alastut kantapäälle tai keskijalalle ja haluat rauhallisemman, luonnollisemman kilpakengän. Fast-R Nitro Elite 3 on aggressiivisempi, voimakkaasti keinuva ja tehty keskijalan ja päkiän alastuloille Doctors of Runningin ja Supwellin mukaan. The Run Testers pitävät näitä kahta suunnilleen yhtä kevyinä.

Mikä muuttui Deviate Nitro Elite 3:sta?

Deviate Nitro Elite 4 on noin 30 g kevyempi, 173 g verrattuna 204 g:aan RunRepeatin laboratoriossa, kärkitilalla levennetty 69,5:stä 74,8 mm:iin, uudella ULTRAWEAVE-päällisellä ja täysin pehmustetulla kielellä. Puma poisti kumin sisemmän kantapään alta, ja testaajat pitävät ajoa vähemmän aggressiivisena kuin ennen.

Onko Deviate Nitro Elite 4 saatavilla leveänä?

Ei miehille. Running Warehouse listaa vain vakio D -leveyden ja RTINGS sanoo, ettei leveää versiota tarjota. Kärkitila on tilavampi kuin versiossa 3, 74,8 mm RunRepeatin mittauksessa, mutta Doctors of Running pitävät kenkää silti parhaana kapeille tai normaaleille jaloille.

Sopiiko Deviate Nitro Elite 4 kantapäälle alastuville?

Muodoltaan kyllä: Doctors of Running ja Supwell pitävät sitä ystävällisimpänä kantapään ja keskijalan alastuloille. Varaus on kengän takaosassa. RunRepeat neuvoo painavia kantapäälle alastuvia välttämään sitä, koska sisemmän kantapään kumi on poissa ja kantaosan alusta on kapea.

Voiko Deviate Nitro Elite 4:llä harjoitella?

Nopeisiin treeneihin kyllä. Marathons.com käytti sitä kynnystyöhön ja maratonvauhtisiin pitkiin lenkkeihin, ja RunRepeat antaa sille 89 vauhtiharjoituksesta. Rauhalliseen juoksuun ei: Doctors of Running piti sitä liian ponnahtelevana ja epävakaana hitailla vauhdeilla, ja RunRepeat antaa sille 50 päivittäisestä juoksusta.

Lähteet

  1. Doctors of Running, Puma Deviate Nitro Elite 4 Review (Andrea Myers, Matt Klein, March 2026). Katsottu 13.10.2026.
  2. RunRepeat, PUMA Deviate Nitro Elite 4 lab review. Katsottu 13.10.2026.
  3. RTINGS, PUMA Deviate NITRO Elite 4 review. Katsottu 13.10.2026.
  4. The Run Testers, Puma Deviate Nitro Elite 4 review. Katsottu 13.10.2026.
  5. Marathons.com, PUMA Deviate Nitro Elite 4 : test et avis après 200 km (Clément Laborieux, May 2026). Katsottu 13.10.2026.
  6. Supwell, Puma Deviate Nitro Elite 4 overview and first run review (January 2026). Katsottu 13.10.2026.
  7. RunningXpert, Test: Puma Deviate Nitro 4 and Deviate Nitro Elite 4 (March 2026). Katsottu 13.10.2026.
  8. Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro Elite 4 Men's Shoes. Katsottu 13.10.2026.
  9. PUMA, Deviate NITRO Elite 4 Running Shoes (Men). Katsottu 13.10.2026.
  10. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
  11. us.puma.com · Alusta, ilmoitettu
  12. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi