
Puma Deviate Nitro Elite 4 anmeldelse
Pumas mere venlige kulfibersko, nu meget lettere, med en mere rummelig tåboks og en roligere form end sin Fast-R-søskende.
- Drop
- 8 mm
- Stack, hæl
- 40 mm
- Forfod
- 32 mm
- Vægt
- 170 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
Superskoen, der tilgiver.
Deviate Nitro Elite 4 parrer Nitrofoam Elite og en kulfiberplade i fuld længde med en enklere, mindre aggressiv form end Pumas Fast-R, med omkring 170 g i herrestørrelse US 9. Den passer til løbere med hæl- og midtfodsanslag, som løber konkurrence fra 5 km til marathon og vil have fart uden en krævende gang, mens testerne er uenige om, hvor stabil dens smalle hæl egentlig er.
Styrker
- Meget let: kun 6 af de 171 neutrale vejsko i vores katalog vejer mindre i en US 9
- Energitilbagegivelse på 77,4 procent i hælen i RunRepeats laboratorium, langt over gennemsnittet
- Tåboksen udvidet til 74,8 mm fra 69,5 mm på Elite 3
- Pålideligt greb på våde veje trods lidt gummi
- Normal størrelse for næsten alle testere
Svagheder
- Smal hælplatform, der begrænser stabiliteten
- Stiv plade og tidlig rocker føles akavet ved forfodsanslag
- Gummi under den indre hæl fjernet, en bekymring for tunge løbere med hælanslag
- Tynd, næsten upolstret hælkappe, der kan gnave følsomme hæle
- For fjedrende og usikker til roligt løb
Hvem den passer til
- Du lander på hælen eller midtfoden
- Du vil have en supersko, der holder sig af vejen
- Du løber marathon, ikke kun 10 km
- Dine fødder er normale til lidt smalle
Hvem der bør springe den over
- Du lander på forfoden og vil sprinte
- Du har brug for en solid hæl
- Du er en tung løber med hælanslag
- Du vil også have én sko til rolige dage
Skoprofil
Hvor Deviate Nitro Elite 4 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Deviate Nitro Elite 3.
| Akse | Deviate Nitro Elite 4 | Deviate Nitro Elite 3 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 64 | 64 | = |
| Lethed | 97 | 93 | +4 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Respons | 60 | 80 | −20 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt170 g, lettere end 96 % af skoene
Drop8 mm, højere end 45 % af skoene
Stack, hæl40 mm, højere end 64 % af skoene
Stack, forfod32 mm, højere end 52 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 7 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Fast og fjedrende, tæt på jorden til en konkurrencesko. Nitrofoam Elite omkring en kulfiberplade: fast og fjedrende for Doctors of Running, 37,0 AC i RunRepeats laboratorium, med mere kontakt til underlaget end de fleste marathonsko ifølge RTINGS.
Rolig til en konkurrencesko, smal i hælen. Neutral og roligere end de fleste kulfiberkonkurrencesko for flere testere, men RunRepeat målte en smal hæl på 78,8 mm, og RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10.
Livlig, med en stiv plade. Energitilbagegivelse på 77,4 procent i RunRepeats laboratorium og en stiv plade på 21,1 N; skarp i fart, akavet ved forfodslandinger ifølge Doctors of Running.
Fast og fjedrende, tæt på jorden til en konkurrencesko. Nitrofoam Elite, et kvælstofinjiceret A-TPU-skum ifølge RunningXpert, omslutter en kulfiberplade i fuld længde. Mærkets tal videregivet af RunRepeat er 40 mm i hælen og 32 mm i forfoden; Running Warehouse opfører 38 og 30 mm.
RunRepeat målte skummet til 37,0 på AC-skalaen, en anelse fastere end deres gennemsnit på 35,5, med 37,2 mm i hælen og 28,3 mm i forfoden. Doctors of Running beskriver en fast, fjedrende gang, RunningXpert en diskret blød, og RTINGS bemærker, at den lavere forfod giver mere kontakt til underlaget end de fleste superskoe til marathon.
Rolig til en konkurrencesko, smal i hælen. Begge testere hos Doctors of Running klassificerer den som neutral og giver stabiliteten B. The Run Testers finder den mere stabil end de fleste kulfibersko, Supwell beskriver en solid platform, og Marathons.com fandt hælen let støttende sent i en marathon.
Laboratorietallene dæmper det. RunRepeat målte en hælplatform på 78,8 mm i bredden mod et gennemsnit på 91,1 mm, og RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10 og advarer om, at den føles mindre sikker i sving eller når man er træt. Doctors of Running mærkede også midtfoden vakle i langsom fart.
Livlig, med en stiv plade. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 77,4 procent i hælen og 77,2 procent i forfoden mod et laboratoriegennemsnit nær 61 procent. Pladen er også stiv: 21,1 N i RunRepeats bøjetest, hvor gennemsnittet er 15,5 N.
Doctors of Running fandt den skarp fra tempo og opefter, men akavet på forfoden, med en tidlig, aggressiv rocker, der efterlod én testers fødder ømme. The Run Testers mærkede mindre rocker og spring end i mange kulfiberkonkurrencesko, og Marathons.com fandt pladen lidt mindre buet end på version 3.
Læs mere
Fast og fjedrende, tæt på jorden til en konkurrencesko. Nitrofoam Elite, et kvælstofinjiceret A-TPU-skum ifølge RunningXpert, omslutter en kulfiberplade i fuld længde. Mærkets tal videregivet af RunRepeat er 40 mm i hælen og 32 mm i forfoden; Running Warehouse opfører 38 og 30 mm.
RunRepeat målte skummet til 37,0 på AC-skalaen, en anelse fastere end deres gennemsnit på 35,5, med 37,2 mm i hælen og 28,3 mm i forfoden. Doctors of Running beskriver en fast, fjedrende gang, RunningXpert en diskret blød, og RTINGS bemærker, at den lavere forfod giver mere kontakt til underlaget end de fleste superskoe til marathon.
Rolig til en konkurrencesko, smal i hælen. Begge testere hos Doctors of Running klassificerer den som neutral og giver stabiliteten B. The Run Testers finder den mere stabil end de fleste kulfibersko, Supwell beskriver en solid platform, og Marathons.com fandt hælen let støttende sent i en marathon.
Laboratorietallene dæmper det. RunRepeat målte en hælplatform på 78,8 mm i bredden mod et gennemsnit på 91,1 mm, og RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10 og advarer om, at den føles mindre sikker i sving eller når man er træt. Doctors of Running mærkede også midtfoden vakle i langsom fart.
Livlig, med en stiv plade. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 77,4 procent i hælen og 77,2 procent i forfoden mod et laboratoriegennemsnit nær 61 procent. Pladen er også stiv: 21,1 N i RunRepeats bøjetest, hvor gennemsnittet er 15,5 N.
Doctors of Running fandt den skarp fra tempo og opefter, men akavet på forfoden, med en tidlig, aggressiv rocker, der efterlod én testers fødder ømme. The Run Testers mærkede mindre rocker og spring end i mange kulfiberkonkurrencesko, og Marathons.com fandt pladen lidt mindre buet end på version 3.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Maraton i konkurrence | Lavet til det | RunRepeat, RTINGS og The Run Testers anbefaler den til hele distancen; Doctors of Running holder den til løbere, der kan klare en stiv konkurrencesko. | Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers |
| Halvmaraton i konkurrence | Lavet til det | Dens optimale område for Doctors of Running, som ser den fra 5 km til halvmarathon. Marathons.com opfører den fra 5 km til marathon. | Doctors of Running, Marathons.com |
| Tempotræning | Lavet til det | Marathons.com brugte den til tærskel- og tempopas, og RunRepeat giver den 89 til tempo. | RunRepeat, Marathons.com |
| Intervaller | Lavet til det | Doctors of Running kunne lide den til intervaller og tempotræning, selv om sprint på forfoden føltes akavet. | Doctors of Running |
| Langture | Kan klare det | Fin til lange ture i marathontempo, som Marathons.com gjorde. Ikke til langsomme kilometer. | Doctors of Running, Marathons.com |
| Rolige ture | Ikke til det | For fjedrende og vaklende i langsomt tempo for Doctors of Running; RunRepeat giver den 50 til dagligt løb. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Gåture | Ikke til det | Doctors of Running vurderer den uegnet til gåture og stående arbejde. | Doctors of Running |
Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com
Hvad testerne siger
Udgivne anmeldelser er enige om, at Deviate Nitro Elite 4 er et klart skridt op fra version 3: lettere, mere rummelig og lettere at løbe i end Pumas Fast-R. De er uenige om, hvor stabil den er, og hvor aggressiv dens stive plade og rocker føles.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Begge testere hos Doctors of Running giver det samlede design A minus: en ægte efterfølger til originalen, bremset af stivheden og en tynd hælkappe. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 89 ud af 100 og gør den til et topvalg til marathon, med den smalle hæl som den største reservation. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Positiv | RTINGS giver den 8,4 ud af 10: fremragende til marathonkonkurrence, begrænset af stabilitet. | Læs |
| The Run Testers | Anmeldelse | Positiv | The Run Testers kalder den en fremragende konkurrencesko og en fornuftig partner til Fast-R 3, selv om de savner gummiet under den indre hæl. | Læs |
| Marathons.com | Anmeldelse | Positiv | Marathons.com giver den 9,4 ud af 10 efter omkring 200 km og et London Marathon på 2 timer og 38 minutter, med en let flad rocker som den største reservation. | Læs |
De er enige
- Meget lettere end Elite 3RunRepeat vejede 173 g mod 204 g for version 3, RTINGS 169,1 g, og Supwell melder et fald fra 194 g til 170 g i mærkets tal.
- Lettere at bruge end Fast-R Nitro Elite 3Doctors of Running, The Run Testers, Supwell og Marathons.com beskriver alle en roligere, mere naturlig form end Fast-R, bedre egnet til hæl- og midtfodslandinger.
- Normal størrelseDoctors of Running, RunRepeats læserafstemning, RTINGS og Marathons.com fandt den sædvanlige størrelse rigtig. The Run Testers råder til den mindste størrelse, hvis du ligger mellem to.
- Griber på vådtDoctors of Running og The Run Testers fandt grebet stærkt på våde veje, og RunRepeat målte 0,63 mod et laboratoriegennemsnit på 0,53.
De er uenige
- Hvor stabil er den?RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10, og RunRepeat peger på den smalle hæl. The Run Testers finder den mere stabil end de fleste kulfibersko, Supwell kalder den solid, og RunningXpert ser den som fin til løbere med milde behov for stabilitet.
- Aggressiv eller flad?Doctors of Running fandt pladen meget stiv og forfodsrockeren tidlig og aggressiv. The Run Testers og Marathons.com beskriver mindre rocker end andre superskoe, og Marathons.com finder den endda en smule flad.
- Fast eller blød?Doctors of Running beskriver en fast, fjedrende gang, og RunRepeat målte skummet en anelse fastere end gennemsnittet, mens RunningXpert finder det diskret blødt.
Sådan er den bygget
En konkurrencekonstruktion: Nitrofoam Elite omkring en PWRPLATE af kulfiber i fuld længde, en ULTRAWEAVE-overdel med PWRTAPE og en minimal PUMAGRIP-ydersål uden gummi under den indre hæl.
Nitrofoam Elite omkring en stiv PWRPLATE, en meget åndbar ULTRAWEAVE-overdel, en polstret tunge, en minimal hælkappe og en tynd PUMAGRIP-ydersål, der stadig griber godt.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelULTRAWEAVE, PWRTAPE | Åndbarhed 5 / 5 |
| 2 | Tunge | 3,8 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 1 / 5 |
| 4 | MellemsålNITROFOAM Elite | Hårdhed 37,0 AC |
| 5 | PladePWRPLATE | Bøjning 21,1 N |
| 6 | Indlægssål | 2,6 mm |
| 7 | YdersålPUMAGRIP | 2,1 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 40 mm hæl, 32 mm forfod. Målt: 2,1 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, The Run Testers, RunningXpert, PUMA, Marathons.com.
Overdel. En meget tynd, åndbar vævet overdel med PWRTAPE-forstærkninger til fastholdelse. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5, og Doctors of Running fandt den kold om vinteren, men tåboksen fik kun 1 ud af 5 i RunRepeats holdbarhedstest.
Tunge. Nu polstret i hele længden, 3,8 mm tyk i RunRepeats måling, og uden sammensyning. Version 3 havde kun polstring i en lille central sektion, ifølge RunRepeat.
Hæl. En minimal kappe, 1 ud af 5 for stivhed hos RunRepeat, uden hællap. Doctors of Running fandt, at den tynde, upolstrede kappe kan irritere følsomme hæle.
Mellemsål. Kvælstofinjiceret A-TPU-skum, målt til 37,0 AC af RunRepeat, med energitilbagegivelse over 77 procent i hæl og forfod. Running Warehouse siger, at Puma har ændret skummets hårdhed i midtfoden.
Plade. En kulfiberplade i fuld længde. RunRepeat målte 21,1 N i bøjetesten og 16,7 Nm i vridning, begge stivere end deres gennemsnit.
Indlægssål. Tynd med 2,6 mm. RunRepeat opfører den som udtagelig, mens Doctors of Running fandt, at den ikke er det, og vurderer skoen uegnet til ortoser.
Ydersål. Kun 2,1 mm tyk, med plasteret under den indre hæl fjernet for at spare vægt. Det fik stadig 0,63 i RunRepeats test af greb, over gennemsnittet på 0,53, og testerne fandt det grebsstærkt på vådt.
Læs mere
En konkurrencekonstruktion: Nitrofoam Elite omkring en PWRPLATE af kulfiber i fuld længde, en ULTRAWEAVE-overdel med PWRTAPE og en minimal PUMAGRIP-ydersål uden gummi under den indre hæl.
1. Overdel. En meget tynd, åndbar vævet overdel med PWRTAPE-forstærkninger til fastholdelse. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5, og Doctors of Running fandt den kold om vinteren, men tåboksen fik kun 1 ud af 5 i RunRepeats holdbarhedstest.
2. Tunge. Nu polstret i hele længden, 3,8 mm tyk i RunRepeats måling, og uden sammensyning. Version 3 havde kun polstring i en lille central sektion, ifølge RunRepeat.
3. Hæl. En minimal kappe, 1 ud af 5 for stivhed hos RunRepeat, uden hællap. Doctors of Running fandt, at den tynde, upolstrede kappe kan irritere følsomme hæle.
4. Mellemsål. Kvælstofinjiceret A-TPU-skum, målt til 37,0 AC af RunRepeat, med energitilbagegivelse over 77 procent i hæl og forfod. Running Warehouse siger, at Puma har ændret skummets hårdhed i midtfoden.
5. Plade. En kulfiberplade i fuld længde. RunRepeat målte 21,1 N i bøjetesten og 16,7 Nm i vridning, begge stivere end deres gennemsnit.
6. Indlægssål. Tynd med 2,6 mm. RunRepeat opfører den som udtagelig, mens Doctors of Running fandt, at den ikke er det, og vurderer skoen uegnet til ortoser.
7. Ydersål. Kun 2,1 mm tyk, med plasteret under den indre hæl fjernet for at spare vægt. Det fik stadig 0,63 i RunRepeats test af greb, over gennemsnittet på 0,53, og testerne fandt det grebsstærkt på vådt.
Holdbarhed. Bedre end version 3, men bygget til konkurrence. Ydersålen mistede 0,8 mm i RunRepeats slidtest, mindre end gennemsnittet, og Doctors of Running så kun let slid efter omkring 80 km. Marathons.com fandt den i god stand efter mere end 250 km, mens en anmelder hos The Run Testers rev en hælgummiplet af. Pumas europæiske side angiver en gennemsnitlig levetid på 500 km.
Holdbarhed. Bedre end version 3, men bygget til konkurrence. Ydersålen mistede 0,8 mm i RunRepeats slidtest, mindre end gennemsnittet, og Doctors of Running så kun let slid efter omkring 80 km. Marathons.com fandt den i god stand efter mere end 250 km, mens en anmelder hos The Run Testers rev en hælgummiplet af. Pumas europæiske side angiver en gennemsnitlig levetid på 500 km.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, herre US 9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Bøjekraft |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Åndbarhed |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; hvis du ligger mellem to, foreslår The Run Testers den mindste.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal
Plads til tæerne
Mere rummelig end før: RunRepeat målte tåboksen til 74,8 mm, op fra 69,5 mm på Elite 3 og over deres gennemsnit på 73,2 mm, dog kun 26,5 mm høj. Doctors of Running beskriver den som tilspidset, men rummelig.
Doctors of Running, RunRepeat
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running, RTINGS og Marathons.com løb alle i deres normale størrelse, og RunRepeats læsere stemmer normal størrelse. RTINGS tilføjer, at skoen godt kunne være en smule længere.
Volumen er moderat. Doctors of Running fandt bredden lidt tæt og bedst til smalle til normale fødder, mens RunningXpert kalder forfoden bred. Hælen sidder tæt, med en tynd kappe, der kan irritere følsomme hæle.
Running Warehouse opfører kun standardbredden D til mænd, og RTINGS siger, at der ikke tilbydes en bred udgave.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com, RunningXpert, Running Warehouse
Mod Deviate Nitro Elite 3
En forfining frem for en ombygning: samme skumfamilie, plade og drop, men meget lettere, mere rummelig og mindre aggressiv.
| Deviate Nitro Elite 4 | Deviate Nitro Elite 3 | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 40 mm |
| Forfod | 32 mm | 32 mm |
| Vægt | 170 g | 194 g |
Behold Elite 3, hvis du kunne lide dens stivere, mere aggressive gang, som Doctors of Running kalder den stiveste i serien, eller hvis du lander hårdt på hælen og vil have det gummi under den indre hæl, som RunRepeat savner på version 4. Doctors of Running bemærker dog, at ydersålen på Elite 3 slidtes dårligt.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Deviate Nitro Elite 3 til Deviate Nitro Elite 4
Omkring 30 g lettere. RunRepeat vejede 173 g mod 204 g for Elite 3; Supwell opgiver 170 g mod 194 g i mærkets tal. (RunRepeat, Supwell)
Bredere tåboks, ny overdel. Tåboksen voksede fra 69,5 til 74,8 mm i RunRepeats måling, under en omdesignet ULTRAWEAVE-overdel og en tunge polstret i hele længden. (RunRepeat)
Mindre gummi. Plasteret under den indre hæl er væk, hvilket The Run Testers og RunRepeat helst så, at Puma havde beholdt. (RunRepeat, The Run Testers, Supwell)
En blidere gang. Marathons.com fandt pladen lidt mindre buet og rockeren mindre aggressiv, og The Run Testers et lidt blødere, mere fjedrende skum. Running Warehouse bemærker en ændring af skummets hårdhed i midtfoden. (The Run Testers, Marathons.com, Running Warehouse)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Deviate Nitro Elite 4 ikke gør.
Puma Deviate Nitro Elite 4 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | Saucony Endorphin Pro 5 | ASICS Metaspeed Edge Tokyo | New Balance SuperComp Elite v6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Hurtigere | Mere stabil | Lavere drop | Samme støtte |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 5 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 39 mm | 39,5 mm | 39,5 mm | 39 mm |
| Vægt | 170 g | 170 g | 206 g | 170 g | 184 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger Puma Deviate Nitro Elite 4 normal størrelse?
Ja. Doctors of Running, RTINGS og Marathons.com løb i deres sædvanlige størrelse, og RunRepeats læsere stemmer normal størrelse. The Run Testers foreslår at gå ned, hvis du ligger mellem to størrelser. Pasformen er tæt gennem midtfod og hæl, og Running Warehouse opfører kun en standardbredde til mænd.
Er Deviate Nitro Elite 4 god til marathon?
De fleste testere mener ja. RunRepeat gør den til et topvalg til marathon, RTINGS vurderer den fremragende til marathonkonkurrence, og Marathons.com løb London Marathon på 2 timer og 38 minutter i den. Doctors of Running er mere forsigtige: bedst fra 5 km til halvmarathon, og hel marathon for løbere, der kan klare en stiv konkurrencesko.
Deviate Nitro Elite 4 eller Fast-R Nitro Elite 3?
Vælg Deviate Nitro Elite 4, hvis du lander på hælen eller midtfoden og vil have en roligere, mere naturlig konkurrencesko. Fast-R Nitro Elite 3 er mere aggressiv, med kraftig rocker og bygget til midt- og forfodslandinger, ifølge Doctors of Running og Supwell. The Run Testers finder de to omtrent lige lette.
Hvad er ændret siden Deviate Nitro Elite 3?
Deviate Nitro Elite 4 er omkring 30 g lettere, 173 g mod 204 g i RunRepeats laboratorium, med en tåboks udvidet fra 69,5 til 74,8 mm, en ny ULTRAWEAVE-overdel og en tunge polstret i hele længden. Puma har fjernet gummiet under den indre hæl, og testerne finder gangen mindre aggressiv end før.
Findes Deviate Nitro Elite 4 i bred?
Ikke til mænd. Running Warehouse opfører kun standardbredden D, og RTINGS siger, at der ikke tilbydes en bred udgave. Tåboksen er mere rummelig end på version 3, 74,8 mm i RunRepeats måling, men Doctors of Running finder stadig skoen bedst til smalle til normale fødder.
Er Deviate Nitro Elite 4 god til løbere med hælanslag?
I formen, ja: Doctors of Running og Supwell finder den mest venlig over for hæl- og midtfodslandinger. Forbeholdet er skoens bagende. RunRepeat fraråder den til tunge løbere med hælanslag, fordi gummiet under den indre hæl er væk, og hælplatformen er smal.
Kan man træne i Deviate Nitro Elite 4?
Til hurtige pas, ja. Marathons.com brugte den til tærskeltræning og lange ture i marathontempo, og RunRepeat giver den 89 til tempo. Til roligt løb, nej: Doctors of Running fandt den for fjedrende og usikker i langsomt tempo, og RunRepeat giver den 50 til dagligt løb.
Kilder
- Doctors of Running, Puma Deviate Nitro Elite 4 Review (Andrea Myers, Matt Klein, March 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, PUMA Deviate Nitro Elite 4 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, PUMA Deviate NITRO Elite 4 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- The Run Testers, Puma Deviate Nitro Elite 4 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Marathons.com, PUMA Deviate Nitro Elite 4 : test et avis après 200 km (Clément Laborieux, May 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Supwell, Puma Deviate Nitro Elite 4 overview and first run review (January 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunningXpert, Test: Puma Deviate Nitro 4 and Deviate Nitro Elite 4 (March 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro Elite 4 Men's Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- PUMA, Deviate NITRO Elite 4 Running Shoes (Men). Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- us.puma.com · Underlag, angivet
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



