
Puma Deviate Nitro Elite 4 test
Pumas vänligare tävlingssko med kolfiber, nu mycket lättare, med en rymligare tåbox och en lugnare form än syskonet Fast-R.
- Drop
- 8 mm
- Stackhöjd häl
- 40 mm
- Framfot
- 32 mm
- Vikt
- 170 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
Superskon som förlåter.
Deviate Nitro Elite 4 kombinerar Nitrofoam Elite och en kolfiberplatta längs hela skon med en enklare, mindre aggressiv form än Pumas Fast-R, på cirka 170 g i herrstorlek US 9. Den passar häl- och mellanfotsisättare som tävlar från 5 km till maraton och vill ha fart utan ett krävande steg, medan testarna går isär om hur stabil dess smala häl egentligen är.
Styrkor
- Mycket lätt: bara 6 av de 171 neutrala landsvägsskorna i vår katalog väger mindre i US 9
- Energiretur på 77,4 procent i hälen i RunRepeats labb, långt över genomsnittet
- Tåboxen breddad till 74,8 mm, från 69,5 mm på Elite 3
- Pålitligt grepp på blöta vägar trots lite gummi
- Följer storleken för nästan alla testare
Svagheter
- Smal hälplattform som begränsar stabiliteten
- Styv platta och tidig rocker känns otympliga för framfotslandningar
- Gummit under hälens insida borttaget, en oro för tunga hälisättare
- Tunn, knappt vadderad hälkappa som kan skava känsliga hälar
- För studsig och ostadig för lugn löpning
Vem den passar
- Du landar på hälen eller mellanfoten
- Du vill ha en supersko som håller sig undan
- Du tävlar på maraton, inte bara 10 km
- Dina fötter är normala till något smala
Vem som bör välja något annat
- Du landar på framfoten och vill sprinta
- Du behöver en stadig häl
- Du är en tung hälisättare
- Du vill ha en sko även för lugna dagar
Skoprofil
Var Deviate Nitro Elite 4 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Deviate Nitro Elite 3.
| Axel | Deviate Nitro Elite 4 | Deviate Nitro Elite 3 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 64 | 64 | = |
| Lätthet | 97 | 93 | +4 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Respons | 60 | 80 | −20 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt170 g, lättare än 96 % av skorna
Drop8 mm, högre än 45 % av skorna
Stackhöjd häl40 mm, högre än 64 % av skorna
Stackhöjd framfot32 mm, högre än 52 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 7 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Fast och studsig, nära marken för en tävlingssko. Nitrofoam Elite runt en kolfiberplatta: fast och studsig enligt Doctors of Running, 37,0 AC i RunRepeats labb, med mer markkänsla än de flesta maratonskor för tävling enligt RTINGS.
Lugn för en tävlingssko, smal i hälen. Neutral och lugnare än de flesta tävlingsskor med kolfiber enligt flera testare, men RunRepeat mätte en smal häl på 78,8 mm och RTINGS ger stabiliteten 5,5 av 10.
Livlig, med en styv platta. Energiretur på 77,4 procent i RunRepeats labb och en styv platta på 21,1 N; kvick i fart, otymplig för framfotslandningar enligt Doctors of Running.
Fast och studsig, nära marken för en tävlingssko. Nitrofoam Elite, ett kväveinfunderat A-TPU-skum enligt RunningXpert, omsluter en kolfiberplatta längs hela skon. Märkets uppgifter som RunRepeat återger anger 40 mm i hälen och 32 mm i framfoten; Running Warehouse anger 38 och 30 mm.
RunRepeat mätte skummet till 37,0 på AC-skalan, något fastare än genomsnittet på 35,5, med 37,2 mm i hälen och 28,3 mm i framfoten. Doctors of Running beskriver ett fast, studsigt steg, RunningXpert ett diskret mjukt, och RTINGS noterar att den lägre framfoten ger mer markkänsla än de flesta superskor för maraton.
Lugn för en tävlingssko, smal i hälen. Båda testarna hos Doctors of Running klassar den som neutral och ger stabiliteten B. The Run Testers finner den stabilare än de flesta skor med kolfiber, Supwell beskriver en stadig plattform, och Marathons.com fann hälen något stödjande sent i ett maraton.
Labbsiffrorna dämpar det. RunRepeat mätte en hälplattform som är 78,8 mm bred mot ett genomsnitt på 91,1 mm, och RTINGS ger stabiliteten 5,5 av 10 och varnar för att den känns mindre säker i kurvor eller när man är trött. Doctors of Running kände också mellanfoten vingla i långsam fart.
Livlig, med en styv platta. RunRepeat mätte energiretur på 77,4 procent i hälen och 77,2 procent i framfoten, mot ett labbgenomsnitt nära 61 procent. Plattan är också styv: 21,1 N i RunRepeats böjtest, där genomsnittet är 15,5 N.
Doctors of Running fann den kvick från tempo och uppåt men otymplig på framfoten, med en tidig, aggressiv rocker som gjorde en testares fötter ömma. The Run Testers kände mindre rocker och studs än i många tävlingsskor med kolfiber, och Marathons.com fann plattan något mindre böjd än på version 3.
Läs mer
Fast och studsig, nära marken för en tävlingssko. Nitrofoam Elite, ett kväveinfunderat A-TPU-skum enligt RunningXpert, omsluter en kolfiberplatta längs hela skon. Märkets uppgifter som RunRepeat återger anger 40 mm i hälen och 32 mm i framfoten; Running Warehouse anger 38 och 30 mm.
RunRepeat mätte skummet till 37,0 på AC-skalan, något fastare än genomsnittet på 35,5, med 37,2 mm i hälen och 28,3 mm i framfoten. Doctors of Running beskriver ett fast, studsigt steg, RunningXpert ett diskret mjukt, och RTINGS noterar att den lägre framfoten ger mer markkänsla än de flesta superskor för maraton.
Lugn för en tävlingssko, smal i hälen. Båda testarna hos Doctors of Running klassar den som neutral och ger stabiliteten B. The Run Testers finner den stabilare än de flesta skor med kolfiber, Supwell beskriver en stadig plattform, och Marathons.com fann hälen något stödjande sent i ett maraton.
Labbsiffrorna dämpar det. RunRepeat mätte en hälplattform som är 78,8 mm bred mot ett genomsnitt på 91,1 mm, och RTINGS ger stabiliteten 5,5 av 10 och varnar för att den känns mindre säker i kurvor eller när man är trött. Doctors of Running kände också mellanfoten vingla i långsam fart.
Livlig, med en styv platta. RunRepeat mätte energiretur på 77,4 procent i hälen och 77,2 procent i framfoten, mot ett labbgenomsnitt nära 61 procent. Plattan är också styv: 21,1 N i RunRepeats böjtest, där genomsnittet är 15,5 N.
Doctors of Running fann den kvick från tempo och uppåt men otymplig på framfoten, med en tidig, aggressiv rocker som gjorde en testares fötter ömma. The Run Testers kände mindre rocker och studs än i många tävlingsskor med kolfiber, och Marathons.com fann plattan något mindre böjd än på version 3.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Tävling, maraton | Gjord för det | RunRepeat, RTINGS och The Run Testers står bakom den för hela distansen; Doctors of Running reserverar den för löpare som klarar en styv tävlingssko. | Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers |
| Tävling, halvmaraton | Gjord för det | Dess sweet spot enligt Doctors of Running, som ser den från 5 km till halvmaraton. Marathons.com listar den för 5 km till maraton. | Doctors of Running, Marathons.com |
| Tempopass | Gjord för det | Marathons.com använde den för tröskel- och tempopass, och RunRepeat ger den 89 för tempo. | RunRepeat, Marathons.com |
| Intervaller | Gjord för det | Doctors of Running gillade den för intervaller och uptempo, även om sprint på framfoten kändes otymplig. | Doctors of Running |
| Långpass | Fungerar | Bra för långpass i maratontempo, som Marathons.com körde. Inte för långsam mängd. | Doctors of Running, Marathons.com |
| Lugna pass | Inte för det | För studsig och vinglig i långsamt tempo enligt Doctors of Running; RunRepeat ger den 50 för daglig löpning. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Promenad | Inte för det | Doctors of Running bedömer den som olämplig för promenader eller att stå. | Doctors of Running |
Källa: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Deviate Nitro Elite 4 är ett tydligt steg upp från version 3: lättare, rymligare och lättare att springa i än Pumas Fast-R. De är oeniga om hur stabil den är och hur aggressiva dess styva platta och rocker känns.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Båda testarna hos Doctors of Running ger den övergripande designen A minus: en sann efterträdare till originalet, hämmad av sin styvhet och en tunn hälkappa. | Läs |
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 89 av 100 och gör den till ett toppval för maraton, med den smala hälen som främsta förbehåll. | Läs |
| RTINGS | Labb | Positiv | RTINGS ger den 8,4 av 10: utmärkt för maratontävling, begränsad av stabiliteten. | Läs |
| The Run Testers | Recension | Positiv | The Run Testers kallar den en fantastisk tävlingssko och en förnuftig partner till Fast-R 3, fast de saknar gummit under hälens insida. | Läs |
| Marathons.com | Recension | Positiv | Marathons.com ger den 9,4 av 10 efter cirka 200 km och ett London Marathon på 2:38, med en något platt rocker som främsta förbehåll. | Läs |
De är eniga
- Mycket lättare än Elite 3RunRepeat vägde 173 g mot 204 g för version 3, RTINGS 169,1 g, och Supwell rapporterar en minskning från 194 g till 170 g i märkets uppgifter.
- Lättare än Fast-R Nitro Elite 3Doctors of Running, The Run Testers, Supwell och Marathons.com beskriver alla en lugnare, mer naturlig form än Fast-R, bättre lämpad för landningar på hälen och mellanfoten.
- Följer storlekenDoctors of Running, RunRepeats läsaromröstning, RTINGS och Marathons.com fann vanlig storlek rätt. The Run Testers råder till den mindre storleken om du ligger mellan två.
- Greppar i våttDoctors of Running och The Run Testers fann greppet starkt på blöta vägar, och RunRepeat mätte 0,63 mot ett labbgenomsnitt på 0,53.
De går isär
- Hur stabil är den?RTINGS ger stabiliteten 5,5 av 10 och RunRepeat pekar på den smala hälen. The Run Testers finner den stabilare än de flesta skor med kolfiber, Supwell kallar den stadig, och RunningXpert ser den som bra för löpare med milda stabilitetsbehov.
- Aggressiv eller platt?Doctors of Running fann plattan mycket styv och rockern i framfoten tidig och aggressiv. The Run Testers och Marathons.com beskriver mindre rocker än hos andra superskor, och Marathons.com finner den till och med lite platt.
- Fast eller mjuk?Doctors of Running beskriver ett fast, studsigt steg och RunRepeat mätte skummet något fastare än genomsnittet, medan RunningXpert finner det diskret mjukt.
Så är den byggd
En konstruktion för tävling: Nitrofoam Elite runt en PWRPLATE i kolfiber längs hela skon, en ovandel i ULTRAWEAVE med PWRTAPE och en minimal yttersula i PUMAGRIP utan gummi under hälens insida.
Nitrofoam Elite runt en styv PWRPLATE, en mycket andningsbar ovandel i ULTRAWEAVE, en vadderad tunga, en minimal hälkappa och en tunn yttersula i PUMAGRIP som ändå greppar bra.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelULTRAWEAVE, PWRTAPE | Andningsförmåga 5 / 5 |
| 2 | Plös | 3,8 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 1 / 5 |
| 4 | MellansulaNITROFOAM Elite | Hårdhet 37,0 AC |
| 5 | PlattaPWRPLATE | Böjkraft 21,1 N |
| 6 | Innersula | 2,6 mm |
| 7 | YttersulaPUMAGRIP | 2,1 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 40 mm häl, 32 mm framfot; uppmätt: 2,1 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, The Run Testers, RunningXpert, PUMA, Marathons.com.
Ovandel. En mycket tunn, andningsbar vävd ovandel med PWRTAPE-förstärkningar för grepp om foten. RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5 och Doctors of Running fann den kall på vintern, men tåboxen fick bara 1 av 5 i RunRepeats hållbarhetstest.
Plös. Nu vadderad längs hela längden, 3,8 mm tjock i RunRepeats mätning, och utan sidoinsatser. Version 3 hade stoppning bara i en liten central del, enligt RunRepeat.
Häl. En minimal hälkappa, 1 av 5 i styvhet hos RunRepeat, utan hälflik. Doctors of Running fann att den tunna, ovadderade hälkappan kan irritera känsliga hälar.
Mellansula. Kväveinfunderat A-TPU-skum, mätt till 37,0 AC av RunRepeat, med energiretur över 77 procent i häl och framfot. Running Warehouse säger att Puma ändrade skummets hårdhet i mellanfoten.
Platta. En kolfiberplatta längs hela skon. RunRepeat mätte 21,1 N i böjtestet och 16,7 Nm i vridning, båda styvare än deras genomsnitt.
Innersula. Tunn på 2,6 mm. RunRepeat listar den som löstagbar, medan Doctors of Running fann att den inte är det och bedömer skon som olämplig för ortoser.
Yttersula. Bara 2,1 mm tjock, med biten under hälens insida borttagen för att spara vikt. Den fick ändå 0,63 i RunRepeats greppstest, över genomsnittet på 0,53, och testarna fann den greppa i vått.
Läs mer
En konstruktion för tävling: Nitrofoam Elite runt en PWRPLATE i kolfiber längs hela skon, en ovandel i ULTRAWEAVE med PWRTAPE och en minimal yttersula i PUMAGRIP utan gummi under hälens insida.
1. Ovandel. En mycket tunn, andningsbar vävd ovandel med PWRTAPE-förstärkningar för grepp om foten. RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5 och Doctors of Running fann den kall på vintern, men tåboxen fick bara 1 av 5 i RunRepeats hållbarhetstest.
2. Plös. Nu vadderad längs hela längden, 3,8 mm tjock i RunRepeats mätning, och utan sidoinsatser. Version 3 hade stoppning bara i en liten central del, enligt RunRepeat.
3. Häl. En minimal hälkappa, 1 av 5 i styvhet hos RunRepeat, utan hälflik. Doctors of Running fann att den tunna, ovadderade hälkappan kan irritera känsliga hälar.
4. Mellansula. Kväveinfunderat A-TPU-skum, mätt till 37,0 AC av RunRepeat, med energiretur över 77 procent i häl och framfot. Running Warehouse säger att Puma ändrade skummets hårdhet i mellanfoten.
5. Platta. En kolfiberplatta längs hela skon. RunRepeat mätte 21,1 N i böjtestet och 16,7 Nm i vridning, båda styvare än deras genomsnitt.
6. Innersula. Tunn på 2,6 mm. RunRepeat listar den som löstagbar, medan Doctors of Running fann att den inte är det och bedömer skon som olämplig för ortoser.
7. Yttersula. Bara 2,1 mm tjock, med biten under hälens insida borttagen för att spara vikt. Den fick ändå 0,63 i RunRepeats greppstest, över genomsnittet på 0,53, och testarna fann den greppa i vått.
Hållbarhet. Bättre än version 3, men byggd för tävling. Yttersulan förlorade 0,8 mm i RunRepeats slitagetest, mindre än genomsnittet, och Doctors of Running såg bara lätt nötning efter cirka 50 miles (cirka 80 km). Marathons.com fann den i gott skick efter mer än 250 km, medan en testare hos The Run Testers slet loss en gummibit i hälen. Pumas europeiska sida anger en genomsnittlig livslängd på 500 km.
Hållbarhet. Bättre än version 3, men byggd för tävling. Yttersulan förlorade 0,8 mm i RunRepeats slitagetest, mindre än genomsnittet, och Doctors of Running såg bara lätt nötning efter cirka 50 miles (cirka 80 km). Marathons.com fann den i gott skick efter mer än 250 km, medan en testare hos The Run Testers slet loss en gummibit i hälen. Pumas europeiska sida anger en genomsnittlig livslängd på 500 km.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Böjkraft |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Andningsförmåga |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; om du ligger mellan två föreslår The Run Testers den mindre.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Rymligare än förut: RunRepeat mätte tåboxen till 74,8 mm, upp från 69,5 mm på Elite 3 och över genomsnittet på 73,2 mm, fast bara 26,5 mm hög. Doctors of Running beskriver den som avsmalnande men rymlig.
Doctors of Running, RunRepeat
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running, RTINGS och Marathons.com sprang alla i sin normala storlek, och RunRepeats läsare röstar att den följer storleken. RTINGS tillägger att skon kunde vara något längre.
Volymen är måttlig. Doctors of Running fann bredden något snäv och bäst för smala till normala fötter, medan RunningXpert kallar framfoten bred. Hälen är snäv, med en tunn hälkappa som kan irritera känsliga hälar.
Running Warehouse listar bara standardbredd D för herr, och RTINGS säger att ingen bred version erbjuds.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com, RunningXpert, Running Warehouse
Mot Deviate Nitro Elite 3
En förfining snarare än en ombyggnad: samma skumfamilj, platta och drop, men mycket lättare, rymligare och mindre aggressiv.
| Deviate Nitro Elite 4 | Deviate Nitro Elite 3 | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 40 mm | 40 mm |
| Framfot | 32 mm | 32 mm |
| Vikt | 170 g | 194 g |
Behåll Elite 3 om du gillade dess styvare, mer aggressiva steg, som Doctors of Running kallar det styvaste i serien, eller om du landar hårt på hälen och vill ha gummit under hälens insida som RunRepeat saknar på version 4. Doctors of Running noterar dock att yttersulan på Elite 3 slets dåligt.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Deviate Nitro Elite 3 till Deviate Nitro Elite 4
Cirka 30 g lättare. RunRepeat vägde 173 g mot 204 g för Elite 3; Supwell anger 170 g mot 194 g i märkets uppgifter. (RunRepeat, Supwell)
Bredare tåbox, ny ovandel. Tåboxen växte från 69,5 till 74,8 mm i RunRepeats mätning, under en omarbetad ovandel i ULTRAWEAVE och en helt vadderad tunga. (RunRepeat)
Mindre gummi. Biten under hälens insida är borta, vilket The Run Testers och RunRepeat helst sett att Puma behållit. (RunRepeat, The Run Testers, Supwell)
Ett mildare steg. Marathons.com fann plattan något mindre böjd och rockern mindre aggressiv, och The Run Testers ett något mjukare, mer fjädrande skum. Running Warehouse noterar en ändring av skummets hårdhet i mellanfoten. (The Run Testers, Marathons.com, Running Warehouse)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Deviate Nitro Elite 4 inte gör.
Puma Deviate Nitro Elite 4 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | Saucony Endorphin Pro 5 | ASICS Metaspeed Edge Tokyo | New Balance SuperComp Elite v6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Snabbare | Stabilare | Lägre drop | Samma stöd |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 5 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 40 mm | 39 mm | 39,5 mm | 39,5 mm | 39 mm |
| Vikt | 170 g | 170 g | 206 g | 170 g | 184 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Puma Deviate Nitro Elite 4 storleken?
Ja. Doctors of Running, RTINGS och Marathons.com sprang i sin vanliga storlek, och RunRepeats läsare röstar att den följer storleken. The Run Testers föreslår att gå ner om du ligger mellan två storlekar. Passformen är snäv genom mellanfoten och hälen, och Running Warehouse listar bara standardbredd för herr.
Är Deviate Nitro Elite 4 bra för maraton?
De flesta testare tycker det. RunRepeat gör den till ett toppval för maraton, RTINGS bedömer den som utmärkt för maratontävling, och Marathons.com sprang ett London Marathon på 2:38 i den. Doctors of Running är mer försiktiga: bäst från 5 km till halvmaraton, och helmaraton för löpare som klarar en styv tävlingssko.
Deviate Nitro Elite 4 eller Fast-R Nitro Elite 3?
Välj Deviate Nitro Elite 4 om du landar på hälen eller mellanfoten och vill ha en lugnare, mer naturlig tävlingssko. Fast-R Nitro Elite 3 är mer aggressiv, kraftigt rockerformad och byggd för landningar på mellanfoten och framfoten, enligt Doctors of Running och Supwell. The Run Testers finner de två ungefär lika lätta.
Vad ändrades från Deviate Nitro Elite 3?
Deviate Nitro Elite 4 är cirka 30 g lättare, 173 g mot 204 g i RunRepeats labb, med en tåbox breddad från 69,5 till 74,8 mm, en ny ovandel i ULTRAWEAVE och en helt vadderad tunga. Puma tog bort gummit under hälens insida, och testarna finner steget mindre aggressivt än förut.
Finns Deviate Nitro Elite 4 i bred modell?
Inte för herr. Running Warehouse listar bara standardbredd D och RTINGS säger att ingen bred version erbjuds. Tåboxen är rymligare än på version 3, 74,8 mm i RunRepeats mätning, men Doctors of Running finner ändå skon bäst för smala till normala fötter.
Är Deviate Nitro Elite 4 bra för hälisättare?
I formen, ja: Doctors of Running och Supwell finner den vänligast mot landningar på hälen och mellanfoten. Förbehållet är skons bakre del. RunRepeat avråder tunga hälisättare eftersom gummit under hälens insida är borta och hälplattformen är smal.
Kan man träna i Deviate Nitro Elite 4?
För snabba pass, ja. Marathons.com använde den för tröskelarbete och långpass i maratontempo, och RunRepeat ger den 89 för tempo. För lugn löpning, nej: Doctors of Running fann den för studsig och ostadig i långsamt tempo, och RunRepeat ger den 50 för daglig löpning.
Källor
- Doctors of Running, Puma Deviate Nitro Elite 4 Review (Andrea Myers, Matt Klein, March 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunRepeat, PUMA Deviate Nitro Elite 4 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, PUMA Deviate NITRO Elite 4 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- The Run Testers, Puma Deviate Nitro Elite 4 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Marathons.com, PUMA Deviate Nitro Elite 4 : test et avis après 200 km (Clément Laborieux, May 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Supwell, Puma Deviate Nitro Elite 4 overview and first run review (January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunningXpert, Test: Puma Deviate Nitro 4 and Deviate Nitro Elite 4 (March 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro Elite 4 Men's Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- PUMA, Deviate NITRO Elite 4 Running Shoes (Men). Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- us.puma.com · Underlag, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



