
Puma Deviate Nitro Elite 4 test
Pumas vennligere konkurransesko med karbon, nå mye lettere, med en romsligere tåboks og en roligere form enn søsteren Fast-R.
- Drop
- 8 mm
- Hælstack
- 40 mm
- Forfot
- 32 mm
- Vekt
- 170 g
- Støtte
- Nøytral
- Plate
- Karbon
Vår dom
Superskoen som tilgir.
Deviate Nitro Elite 4 kombinerer Nitrofoam Elite og en karbonplate i full lengde med en enklere, mindre aggressiv form enn Pumas Fast-R, på rundt 170 g for herre US 9. Den passer hæl- og midtfotløpere som konkurrerer fra 5 km til maraton og vil ha fart uten en krevende gange, mens testerne er delt om hvor stabil den smale hælen egentlig er.
Sterke sider
- Svært lett: bare 6 av de 171 nøytrale asfaltskoene i katalogen vår veier mindre i en US 9
- Energitilbakeføring på 77,4 prosent i hælen i RunRepeats laboratorium, langt over gjennomsnittet
- Tåboksen utvidet til 74,8 mm, fra 69,5 mm på Elite 3
- Pålitelig grep på våt vei til tross for lite gummi
- Vanlig størrelse for nesten alle testere
Svake sider
- Smal hælplattform som begrenser stabiliteten
- Stiv plate og tidlig rocker føles klønete ved forfotlandinger
- Gummi under den indre hælen fjernet, en bekymring for tunge hælløpere
- Tynn, knapt polstret hælkappe som kan gni følsomme hæler
- For spenstig og ustødig til rolig løping
Hvem den passer for
- Du lander på hælen eller midtfoten
- Du vil ha en supersko som holder seg ute av veien
- Du konkurrerer på maraton, ikke bare 10 km
- Føttene dine er normale til litt smale
Hvem bør hoppe over den
- Du lander på forfoten og vil sprinte
- Du trenger en plantet hæl
- Du er en tung hælløper
- Du vil ha én sko også til rolige dager
Skoprofil
Hvor Deviate Nitro Elite 4 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra Deviate Nitro Elite 3.
| Akse | Deviate Nitro Elite 4 | Deviate Nitro Elite 3 | Endring |
|---|---|---|---|
| Demping | 64 | 64 | = |
| Letthet | 97 | 93 | +4 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Respons | 60 | 80 | −20 |
Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Hvor den ligger i katalogen
Vekt170 g, lettere enn 96 % av skoene
Drop8 mm, høyere enn 45 % av skoene
Hælstack40 mm, høyere enn 64 % av skoene
Forfotstack32 mm, høyere enn 52 % av skoene
Slik føles den
Skrevet ut fra 7 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.
Fast og spenstig, nær bakken for en konkurransesko. Nitrofoam Elite rundt en karbonplate: fast og spenstig for Doctors of Running, 37,0 AC i RunRepeats laboratorium, med mer følelse av underlaget enn de fleste maratonsko ifølge RTINGS.
Rolig for en konkurransesko, smal i hælen. Nøytral og roligere enn de fleste konkurransesko med karbon for flere testere, men RunRepeat målte en smal hæl på 78,8 mm, og RTINGS gir stabiliteten 5,5 av 10.
Livlig, med en stiv plate. Energitilbakeføring på 77,4 prosent i RunRepeats laboratorium og en stiv plate på 21,1 N. Kvikk i fart, klønete ved forfotlandinger ifølge Doctors of Running.
Fast og spenstig, nær bakken for en konkurransesko. Nitrofoam Elite, et nitrogenfylt A-TPU-skum ifølge RunningXpert, omslutter en karbonplate i full lengde. Merketall videreformidlet av RunRepeat gir 40 mm i hælen og 32 mm i forfoten. Running Warehouse oppgir 38 og 30 mm.
RunRepeat målte skummet til 37,0 på AC-skalaen, en tanke fastere enn gjennomsnittet på 35,5, med 37,2 mm i hælen og 28,3 mm i forfoten. Doctors of Running beskriver en fast, spenstig gange, RunningXpert en subtilt myk, og RTINGS bemerker at den lavere forfoten gir mer følelse av underlaget enn de fleste maratonsuperskoene.
Rolig for en konkurransesko, smal i hælen. Begge testerne hos Doctors of Running klassifiserer den som nøytral og gir stabiliteten B. The Run Testers finner den stabilere enn de fleste sko med karbon, Supwell beskriver en plantet plattform, og Marathons.com fant hælen litt støttende sent i et maraton.
Laboratorietallene demper det. RunRepeat målte en hælplattform på 78,8 mm mot et gjennomsnitt på 91,1 mm, og RTINGS gir stabiliteten 5,5 av 10 og advarer om at den føles mindre sikker i svinger eller når du er sliten. Doctors of Running kjente også midtfoten vingle i sakte fart.
Livlig, med en stiv plate. RunRepeat målte energitilbakeføring på 77,4 prosent i hælen og 77,2 prosent i forfoten, mot et laboratoriegjennomsnitt nær 61 prosent. Platen er også stiv: 21,1 N i RunRepeats bøyetest, der gjennomsnittet er 15,5 N.
Doctors of Running fant den kvikk fra tempofart og oppover, men klønete på forfoten, med en tidlig, aggressiv rocker som ga én tester såre føtter. The Run Testers kjente mindre rocker og sprett enn i mange konkurransesko med karbon, og Marathons.com fant platen litt mindre buet enn på versjon 3.
Les mer
Fast og spenstig, nær bakken for en konkurransesko. Nitrofoam Elite, et nitrogenfylt A-TPU-skum ifølge RunningXpert, omslutter en karbonplate i full lengde. Merketall videreformidlet av RunRepeat gir 40 mm i hælen og 32 mm i forfoten. Running Warehouse oppgir 38 og 30 mm.
RunRepeat målte skummet til 37,0 på AC-skalaen, en tanke fastere enn gjennomsnittet på 35,5, med 37,2 mm i hælen og 28,3 mm i forfoten. Doctors of Running beskriver en fast, spenstig gange, RunningXpert en subtilt myk, og RTINGS bemerker at den lavere forfoten gir mer følelse av underlaget enn de fleste maratonsuperskoene.
Rolig for en konkurransesko, smal i hælen. Begge testerne hos Doctors of Running klassifiserer den som nøytral og gir stabiliteten B. The Run Testers finner den stabilere enn de fleste sko med karbon, Supwell beskriver en plantet plattform, og Marathons.com fant hælen litt støttende sent i et maraton.
Laboratorietallene demper det. RunRepeat målte en hælplattform på 78,8 mm mot et gjennomsnitt på 91,1 mm, og RTINGS gir stabiliteten 5,5 av 10 og advarer om at den føles mindre sikker i svinger eller når du er sliten. Doctors of Running kjente også midtfoten vingle i sakte fart.
Livlig, med en stiv plate. RunRepeat målte energitilbakeføring på 77,4 prosent i hælen og 77,2 prosent i forfoten, mot et laboratoriegjennomsnitt nær 61 prosent. Platen er også stiv: 21,1 N i RunRepeats bøyetest, der gjennomsnittet er 15,5 N.
Doctors of Running fant den kvikk fra tempofart og oppover, men klønete på forfoten, med en tidlig, aggressiv rocker som ga én tester såre føtter. The Run Testers kjente mindre rocker og sprett enn i mange konkurransesko med karbon, og Marathons.com fant platen litt mindre buet enn på versjon 3.
Hvilke økter den er til
| Økt | Egnethet | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Maraton | Laget for det | RunRepeat, RTINGS og The Run Testers støtter den for hele distansen. Doctors of Running holder den til løpere som tåler en stiv konkurransesko. | Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers |
| Halvmaraton | Laget for det | Dens beste område for Doctors of Running, som ser den fra 5 km til halvmaraton. Marathons.com oppgir den fra 5 km til maraton. | Doctors of Running, Marathons.com |
| Tempotrening | Laget for det | Marathons.com brukte den til terskel- og tempoøkter, og RunRepeat gir den 89 for tempo. | RunRepeat, Marathons.com |
| Intervaller | Laget for det | Doctors of Running likte den til intervaller og tempoarbeid, selv om sprint på forfoten føltes klønete. | Doctors of Running |
| Langturer | Funker | Fin til langturer i maratontempo, slik Marathons.com brukte den. Ikke til rolig kilometerfylling. | Doctors of Running, Marathons.com |
| Rolige turer | Ikke til det | For spenstig og vinglete i sakte tempo for Doctors of Running. RunRepeat gir den 50 for daglig løping. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Gåing | Ikke til det | Doctors of Running vurderer den som uegnet til gåing eller stående arbeid. | Doctors of Running |
Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com
Hva testene sier
Publiserte tester er enige om at Deviate Nitro Elite 4 er et tydelig steg opp fra versjon 3: lettere, romsligere og lettere å løpe i enn Pumas Fast-R. De er uenige om hvor stabil den er og hvor aggressiv den stive platen og rockeren føles.
| Test | Type | Vår lesning | I én setning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Begge testerne hos Doctors of Running gir det samlede designet A minus: en ekte etterfølger til originalen, holdt tilbake av stivheten og en tynn hælkappe. | Les |
| RunRepeat | Lab | Positiv | RunRepeat gir den 89 av 100 og gjør den til et toppvalg til maraton, med den smale hælen som hovedforbehold. | Les |
| RTINGS | Lab | Positiv | RTINGS gir den 8,4 av 10: utmerket til maratonkonkurranse, begrenset av stabiliteten. | Les |
| The Run Testers | Anmeldelse | Positiv | The Run Testers kaller den en flott konkurransesko og en fornuftig partner til Fast-R 3, selv om de savner gummiet på den indre hælen. | Les |
| Marathons.com | Anmeldelse | Positiv | Marathons.com gir den 9,4 av 10 etter rundt 200 km og et London Marathon på 2:38, med en litt flat rocker som hovedforbehold. | Les |
De er enige
- Mye lettere enn Elite 3RunRepeat veide 173 g mot 204 g for versjon 3, RTINGS 169,1 g, og Supwell melder et fall fra 194 g til 170 g i merketall.
- Lettere enn Fast-R Nitro Elite 3Doctors of Running, The Run Testers, Supwell og Marathons.com beskriver alle en roligere, mer naturlig form enn Fast-R, bedre egnet for hæl- og midtfotlandinger.
- Vanlig størrelseDoctors of Running, RunRepeats leserundersøkelse, RTINGS og Marathons.com fant vanlig størrelse riktig. The Run Testers råder til den minste størrelsen hvis du ligger mellom to.
- Gripende i regnDoctors of Running og The Run Testers fant sterkt grep på våt vei, og RunRepeat målte 0,63 mot et laboratoriegjennomsnitt på 0,53.
De er uenige
- Hvor stabil er den?RTINGS gir stabiliteten 5,5 av 10, og RunRepeat peker på den smale hælen. The Run Testers finner den stabilere enn de fleste sko med karbon, Supwell kaller den plantet, og RunningXpert ser den som fin for løpere med milde stabilitetsbehov.
- Aggressiv eller flat?Doctors of Running fant platen svært stiv og forfotrockeren tidlig og aggressiv. The Run Testers og Marathons.com beskriver mindre rocker enn andre supersko, og Marathons.com finner den til og med litt flat.
- Fast eller myk?Doctors of Running beskriver en fast, spenstig gange, og RunRepeat målte skummet litt fastere enn gjennomsnittet, mens RunningXpert finner det subtilt mykt.
Slik er den bygget
En konkurransekonstruksjon: Nitrofoam Elite rundt en karbonplate PWRPLATE i full lengde, en ULTRAWEAVE-overdel med PWRTAPE og en minimal PUMAGRIP-yttersåle uten gummi under den indre hælen.
Nitrofoam Elite rundt en stiv PWRPLATE, en svært pustende ULTRAWEAVE-overdel, en polstret tunge, en minimal hælkappe og en tynn PUMAGRIP-yttersåle som likevel griper godt.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelULTRAWEAVE, PWRTAPE | Pustbarhet 5 / 5 |
| 2 | Tunge | 3,8 mm |
| 3 | Hæl | Stivhet 1 / 5 |
| 4 | MellomsåleNITROFOAM Elite | Hardhet 37,0 AC |
| 5 | PlatePWRPLATE | Bøyning 21,1 N |
| 6 | Innersåle | 2,6 mm |
| 7 | YttersålePUMAGRIP | 2,1 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 40 mm hæl, 32 mm forfot; målt: 2,1 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, The Run Testers, RunningXpert, PUMA, Marathons.com.
Overdel. En svært tynn, pustende vevd overdel med PWRTAPE-forsterkninger for hold. RunRepeat ga pustbarheten 5 av 5, og Doctors of Running fant den kald om vinteren, men tåboksen fikk bare 1 av 5 i RunRepeats slitetest.
Tunge. Nå polstret i hele lengden, 3,8 mm tykk i RunRepeats måling, og uten sidefester. Versjon 3 hadde polstring bare i en liten sentral del, ifølge RunRepeat.
Hæl. En minimal hælkappe, 1 av 5 for stivhet hos RunRepeat, uten hælflik. Doctors of Running fant at den tynne kappen uten polstring kan irritere følsomme hæler.
Mellomsåle. Nitrogenfylt A-TPU-skum, målt til 37,0 AC av RunRepeat, med energitilbakeføring over 77 prosent i hæl og forfot. Running Warehouse sier at Puma endret skummets hardhet i midtfoten.
Plate. En karbonfiberplate i full lengde. RunRepeat målte 21,1 N i bøyetesten og 16,7 Nm i torsjon, begge stivere enn gjennomsnittene.
Innersåle. Tynn på 2,6 mm. RunRepeat oppgir den som avtagbar, mens Doctors of Running fant at den ikke er det og vurderer skoen som uegnet for ortoser.
Yttersåle. Bare 2,1 mm tykk, med lappen på den indre hælen fjernet for å spare vekt. Den fikk likevel 0,63 i RunRepeats friksjonstest, over gjennomsnittet på 0,53, og testerne fant den gripende i regn.
Les mer
En konkurransekonstruksjon: Nitrofoam Elite rundt en karbonplate PWRPLATE i full lengde, en ULTRAWEAVE-overdel med PWRTAPE og en minimal PUMAGRIP-yttersåle uten gummi under den indre hælen.
1. Overdel. En svært tynn, pustende vevd overdel med PWRTAPE-forsterkninger for hold. RunRepeat ga pustbarheten 5 av 5, og Doctors of Running fant den kald om vinteren, men tåboksen fikk bare 1 av 5 i RunRepeats slitetest.
2. Tunge. Nå polstret i hele lengden, 3,8 mm tykk i RunRepeats måling, og uten sidefester. Versjon 3 hadde polstring bare i en liten sentral del, ifølge RunRepeat.
3. Hæl. En minimal hælkappe, 1 av 5 for stivhet hos RunRepeat, uten hælflik. Doctors of Running fant at den tynne kappen uten polstring kan irritere følsomme hæler.
4. Mellomsåle. Nitrogenfylt A-TPU-skum, målt til 37,0 AC av RunRepeat, med energitilbakeføring over 77 prosent i hæl og forfot. Running Warehouse sier at Puma endret skummets hardhet i midtfoten.
5. Plate. En karbonfiberplate i full lengde. RunRepeat målte 21,1 N i bøyetesten og 16,7 Nm i torsjon, begge stivere enn gjennomsnittene.
6. Innersåle. Tynn på 2,6 mm. RunRepeat oppgir den som avtagbar, mens Doctors of Running fant at den ikke er det og vurderer skoen som uegnet for ortoser.
7. Yttersåle. Bare 2,1 mm tykk, med lappen på den indre hælen fjernet for å spare vekt. Den fikk likevel 0,63 i RunRepeats friksjonstest, over gjennomsnittet på 0,53, og testerne fant den gripende i regn.
Slitestyrke. Bedre enn versjon 3, men bygget for konkurranse. Yttersålen mistet 0,8 mm i RunRepeats slitetest, mindre enn gjennomsnittet, og Doctors of Running så bare lett slitasje etter rundt 50 miles (ca. 80 km). Marathons.com fant den i god stand etter mer enn 250 km, mens én tester hos The Run Testers rev av en gummilapp på hælen. Pumas europeiske side oppgir en gjennomsnittlig levetid på 500 km.
Slitestyrke. Bedre enn versjon 3, men bygget for konkurranse. Yttersålen mistet 0,8 mm i RunRepeats slitetest, mindre enn gjennomsnittet, og Doctors of Running så bare lett slitasje etter rundt 50 miles (ca. 80 km). Marathons.com fant den i god stand etter mer enn 250 km, mens én tester hos The Run Testers rev av en gummilapp på hælen. Pumas europeiske side oppgir en gjennomsnittlig levetid på 500 km.
Spesifikasjoner, oppgitt og målt
Hvert tall har sin kilde.
Drop, mm
Hælhøyde (stack), mm
Forfothøyde (stack), mm
Vekt (herre), g
| Spesifikasjon | Oppgitt | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Hælstack |
|
|
| Forfotstack |
|
|
| Vekt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plate |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.
Labmålinger
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Mellomsålens hardhet |
|
| Energitilbakeføring (hæl) |
|
| Bøyekraft |
|
| Torsjonsstivhet |
|
| Hælkappens stivhet |
|
| Friksjonskoeffisient |
|
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Pustbarhet |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens høyde |
|
| Yttersålens tykkelse |
|
| Innersålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og passform
Velg vanlig størrelse. Hvis du ligger mellom to, foreslår The Run Testers den minste.
Lengde
Vanlig størrelse
Bredder
normal
Plass til tærne
Romsligere enn før: RunRepeat målte tåboksen til 74,8 mm, opp fra 69,5 mm på Elite 3 og over gjennomsnittet på 73,2 mm, men bare 26,5 mm høy. Doctors of Running beskriver den som avsmalnende, men romslig.
Doctors of Running, RunRepeat
Alle størrelsesnotater fra testere
Doctors of Running, RTINGS og Marathons.com løp alle i vanlig størrelse, og RunRepeats lesere stemmer for vanlig størrelse. RTINGS legger til at skoen gjerne kunne vært litt lengre.
Volumet er moderat. Doctors of Running fant bredden litt tett og best for smale til normale føtter, mens RunningXpert kaller forfoten bred. Hælen er tett, med en tynn kappe som kan irritere følsomme hæler.
Running Warehouse oppgir bare standardbredde D for menn, og RTINGS sier at ingen bred versjon tilbys.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com, RunningXpert, Running Warehouse
Mot Deviate Nitro Elite 3
En forfining snarere enn en ombygging: samme skumfamilie, plate og drop, men mye lettere, romsligere og mindre aggressiv.
| Deviate Nitro Elite 4 | Deviate Nitro Elite 3 | |
|---|---|---|
| Støtte | Nøytral | Nøytral |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Hælstack | 40 mm | 40 mm |
| Forfot | 32 mm | 32 mm |
| Vekt | 170 g | 194 g |
Behold Elite 3 hvis du likte den stivere, mer aggressive gangen, som Doctors of Running kaller den stiveste i serien, eller hvis du lander hardt på hælen og vil ha gummiet på den indre hælen som RunRepeat savner på versjon 4. Doctors of Running bemerker at yttersålen på Elite 3 slitt dårlig.
Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Versjonshistorikk: Deviate Nitro Elite 3 til Deviate Nitro Elite 4
Rundt 30 g lettere. RunRepeat veide 173 g mot 204 g for Elite 3. Supwell oppgir 170 g mot 194 g i merketall. (RunRepeat, Supwell)
Bredere tåboks, ny overdel. Tåboksen vokste fra 69,5 til 74,8 mm i RunRepeats måling, under en omarbeidet ULTRAWEAVE-overdel og en fullt polstret tunge. (RunRepeat)
Mindre gummi. Lappen under den indre hælen er borte, noe The Run Testers og RunRepeat helst ville at Puma hadde beholdt. (RunRepeat, The Run Testers, Supwell)
En mildere gange. Marathons.com fant platen litt mindre buet og rockeren mindre aggressiv, og The Run Testers et litt mykere, mer fjærende skum. Running Warehouse bemerker en endring i skummets hardhet i midtfoten. (The Run Testers, Marathons.com, Running Warehouse)
Alternativer sammenlignet
Hvert av dem løser noe som Deviate Nitro Elite 4 ikke gjør.
Puma Deviate Nitro Elite 4 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | Saucony Endorphin Pro 5 | ASICS Metaspeed Edge Tokyo | New Balance SuperComp Elite v6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Velg den for | Denne siden | Raskere | Mer stabil | Lavere drop | Samme støtte |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 5 mm | 8 mm |
| Hælstack | 40 mm | 39 mm | 39,5 mm | 39,5 mm | 39 mm |
| Vekt | 170 g | 170 g | 206 g | 170 g | 184 g |
| Støtte | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral |
Spørsmål løpere stiller
Følger Puma Deviate Nitro Elite 4 vanlig størrelse?
Ja. Doctors of Running, RTINGS og Marathons.com løp i vanlig størrelse, og RunRepeats lesere stemmer for vanlig størrelse. The Run Testers foreslår å gå ned hvis du ligger mellom to størrelser. Passformen er tett gjennom midtfot og hæl, og Running Warehouse oppgir bare standardbredde for menn.
Er Deviate Nitro Elite 4 bra til maraton?
De fleste testerne mener ja. RunRepeat gjør den til et toppvalg til maraton, RTINGS vurderer den som utmerket til maratonkonkurranse, og Marathons.com løp London Marathon på 2:38 i den. Doctors of Running er mer forsiktige: best fra 5 km til halvmaraton, og et helt maraton for løpere som tåler en stiv konkurransesko.
Deviate Nitro Elite 4 eller Fast-R Nitro Elite 3?
Velg Deviate Nitro Elite 4 hvis du lander på hælen eller midtfoten og vil ha en roligere, mer naturlig konkurransesko. Fast-R Nitro Elite 3 er mer aggressiv, kraftig rocket og bygget for midtfot- og forfotlandinger, ifølge Doctors of Running og Supwell. The Run Testers finner de to omtrent like lette.
Hva er endret fra Deviate Nitro Elite 3?
Deviate Nitro Elite 4 er rundt 30 g lettere, 173 g mot 204 g i RunRepeats laboratorium, med en tåboks utvidet fra 69,5 til 74,8 mm, en ny ULTRAWEAVE-overdel og en fullt polstret tunge. Puma fjernet gummiet under den indre hælen, og testerne finner gangen mindre aggressiv enn før.
Finnes Deviate Nitro Elite 4 i bred modell?
Ikke for menn. Running Warehouse oppgir bare standardbredde D, og RTINGS sier at ingen bred versjon tilbys. Tåboksen er romsligere enn på versjon 3, 74,8 mm i RunRepeats måling, men Doctors of Running finner fortsatt skoen best for smale til normale føtter.
Er Deviate Nitro Elite 4 bra for hælløpere?
I formen, ja. Doctors of Running og Supwell finner den vennligst mot hæl- og midtfotlandinger. Forbeholdet er baksiden av skoen. RunRepeat fraråder tunge hælløpere den, fordi gummiet på den indre hælen er borte og hælplattformen er smal.
Kan du trene i Deviate Nitro Elite 4?
Til raske økter, ja. Marathons.com brukte den til terskelarbeid og langturer i maratontempo, og RunRepeat gir den 89 for tempo. Til rolig løping, nei. Doctors of Running fant den for spenstig og ustødig i sakte tempo, og RunRepeat gir den 50 for daglig løping.
Kilder
- Doctors of Running, Puma Deviate Nitro Elite 4 Review (Andrea Myers, Matt Klein, March 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- RunRepeat, PUMA Deviate Nitro Elite 4 lab review. Åpnet 13. okt. 2026.
- RTINGS, PUMA Deviate NITRO Elite 4 review. Åpnet 13. okt. 2026.
- The Run Testers, Puma Deviate Nitro Elite 4 review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Marathons.com, PUMA Deviate Nitro Elite 4 : test et avis après 200 km (Clément Laborieux, May 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- Supwell, Puma Deviate Nitro Elite 4 overview and first run review (January 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- RunningXpert, Test: Puma Deviate Nitro 4 and Deviate Nitro Elite 4 (March 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro Elite 4 Men's Shoes. Åpnet 13. okt. 2026.
- PUMA, Deviate NITRO Elite 4 Running Shoes (Men). Åpnet 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Åpnet 13. okt. 2026.
- us.puma.com · Underlag, oppgitt
- cat: Strideprint-katalogen, 395 sko
Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.



