1. Boty
  2. Puma
  3. Deviate Nitro Elite 4
Puma Deviate Nitro Elite 4, pohled z boku

Puma Deviate Nitro Elite 4 recenze

Přátelštější karbonová závodní bota Puma, nyní mnohem lehčí, s prostornějším prostorem pro prsty a klidnějším tvarem než její sourozenkyně Fast-R.

Drop
8 mm
Stack u paty
40 mm
Přední část
32 mm
Váha
170 g
Podpora
Neutrální
Deska
Karbon

US M9, jak je uvedeno. Aktualizováno 13. 10. 2026 · 11 zdrojů

Náš verdikt

Superbota, která odpouští.

Deviate Nitro Elite 4 spojuje Nitrofoam Elite a karbonovou desku po celé délce s jednodušším, méně agresivním tvarem než Fast-R od Puma, při asi 170 g pro pánskou US 9. Sedne běžcům s došlapem na patu a střed, kteří závodí od 5 km po maraton a chtějí rychlost bez náročného chodu, zatímco recenzenti se dělí v tom, jak stabilní její úzká pata skutečně je.

Silné stránky

  • Velmi lehká: jen 6 ze 171 neutrálních silničních bot v našem katalogu váží v US 9 míň
  • Návrat energie 77,4 procenta na patě v laboratoři RunRepeat, daleko nad průměrem
  • Prostor pro prsty rozšířený na 74,8 mm z 69,5 mm u Elite 3
  • Spolehlivá přilnavost na mokrých silnicích přes málo gumy
  • Sedí na velikost téměř pro každého testera

Slabé stránky

  • Úzká platforma paty, která omezuje stabilitu
  • Tuhá deska a brzký rocker působí neohrabaně při dopadu na přední část
  • Guma pod vnitřní patou odstraněna, starost pro těžší běžce s došlapem na patu
  • Tenká, téměř nevycpaná opěrka paty, která může dřít citlivé paty
  • Příliš pružná a nestabilní na volné běhání

Komu sedí

  • Dopadáš na patu nebo střed chodidla
  • Chceš superbotu, která se drží stranou
  • Závodíš maraton, ne jen 10 km
  • Tvá chodidla jsou normální až mírně úzká

Kdo by ji měl přeskočit

  • Dopadáš na přední část a chceš sprintovat
  • Potřebuješ pevnou patu
  • Jsi těžší běžec s došlapem na patu
  • Chceš jednu botu i na volné dny

Profil boty

Kde se Deviate Nitro Elite 4 řadí mezi 395 bot v našem katalogu a co se změnilo oproti Deviate Nitro Elite 3.

50100TlumeníLehkostStabilitaDropOdezva
OsaDeviate Nitro Elite 4Deviate Nitro Elite 3Změna
Tlumení6464=
Lehkost9793+4
Stabilita3030=
Drop4545=
Odezva6080−20

Obr. 1 · Jak ho číst. Každá osa vede od 0 ve středu po 100 na okraji. Tlumení, lehkost a drop jsou pořadí boty v katalogu podle uvedených údajů; stabilita a odezva se hodnotí podle typu podpory, desky, rockeru a zamýšleného použití. Tečkovaná šedá čára je medián katalogu. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Kde se řadí v katalogu

Váha170 g, lehčí než 96 % bot

Drop8 mm, vyšší než u 45 % bot

Stack u paty40 mm, vyšší než u 64 % bot

Stack v přední části32 mm, vyšší než u 52 % bot

Obr. 2 · Rozložení uvedených údajů v katalogu. Výška sloupce je počet bot v každé skupině. Váha: 300 bot, průměr 257,2 g. Drop: 306 bot, průměr 7,1 mm. Stack u paty: 255 bot, průměr 38 mm. Stack v přední části: 253 bot, průměr 31,1 mm. Zdroj: katalog Strideprint (cat), uvedené hodnoty.

Jaký je to pocit

Napsáno ze 7 zveřejněných testů. Citujeme měření, ne dojmy, které jsme nezažili.

Pevná a pružná, na závodní botu blízko země. Nitrofoam Elite kolem karbonové desky: pevná a pružná podle Doctors of Running, 37,0 AC v laboratoři RunRepeat, s větším citem pro zem než většina maratonských závodních bot podle RTINGS.

Klidná na závodní botu, úzká na patě. Neutrální a pro několik testerů klidnější než většina karbonových závodních bot, ale RunRepeat naměřil úzkou patu 78,8 mm a RTINGS hodnotí stabilitu 5,5 z 10.

Živá, s tuhou deskou. Návrat energie 77,4 procenta v laboratoři RunRepeat a tuhá deska 21,1 N; ostrá v rychlosti, neohrabaná při dopadu na přední část podle Doctors of Running.

Pevná a pružná, na závodní botu blízko země. Nitrofoam Elite, pěna A-TPU nasycená dusíkem podle RunningXpert, obepíná karbonovou desku po celé délce. Údaje značky předávané RunRepeat dávají 40 mm na patě a 32 mm v přední části; Running Warehouse uvádí 38 a 30 mm.

RunRepeat naměřil pěnu na 37,0 na stupnici AC, o trochu pevnější než jeho průměr 35,5, s 37,2 mm na patě a 28,3 mm v přední části. Doctors of Running popisují pevný, pružný chod, RunningXpert nenápadně měkký a RTINGS poznamenávají, že nižší přední část dává víc citu pro zem než většina maratonských superbot.

Klidná na závodní botu, úzká na patě. Oba testeři Doctors of Running ji řadí jako neutrální a hodnotí její stabilitu B. The Run Testers ji shledávají stabilnější než většina karbonových bot, Supwell popisují pevnou platformu a Marathons.com shledali patu v závěru maratonu mírně podpůrnou.

Laboratorní čísla to zmírňují. RunRepeat naměřil platformu paty širokou 78,8 mm proti průměru 91,1 mm a RTINGS hodnotí stabilitu 5,5 z 10 a varují, že v zatáčkách nebo při únavě působí méně jistě. Doctors of Running také cítili vrtění střední části při pomalém tempu.

Živá, s tuhou deskou. RunRepeat naměřil návrat energie 77,4 procenta na patě a 77,2 procenta v přední části, proti laboratornímu průměru blízko 61 procent. Deska je také tuhá: 21,1 N v testu ohybu RunRepeat, kde je průměr 15,5 N.

Doctors of Running ji shledali ostrou od tempa nahoru, ale neohrabanou na přední části, s brzkým, agresivním rockerem, který jednomu testerovi rozbolel chodidla. The Run Testers cítili méně rockeru a odrazu než u mnoha karbonových závodních bot a Marathons.com shledali desku o něco méně zakřivenou než u verze 3.

Číst dál

Pevná a pružná, na závodní botu blízko země. Nitrofoam Elite, pěna A-TPU nasycená dusíkem podle RunningXpert, obepíná karbonovou desku po celé délce. Údaje značky předávané RunRepeat dávají 40 mm na patě a 32 mm v přední části; Running Warehouse uvádí 38 a 30 mm.

RunRepeat naměřil pěnu na 37,0 na stupnici AC, o trochu pevnější než jeho průměr 35,5, s 37,2 mm na patě a 28,3 mm v přední části. Doctors of Running popisují pevný, pružný chod, RunningXpert nenápadně měkký a RTINGS poznamenávají, že nižší přední část dává víc citu pro zem než většina maratonských superbot.

Klidná na závodní botu, úzká na patě. Oba testeři Doctors of Running ji řadí jako neutrální a hodnotí její stabilitu B. The Run Testers ji shledávají stabilnější než většina karbonových bot, Supwell popisují pevnou platformu a Marathons.com shledali patu v závěru maratonu mírně podpůrnou.

Laboratorní čísla to zmírňují. RunRepeat naměřil platformu paty širokou 78,8 mm proti průměru 91,1 mm a RTINGS hodnotí stabilitu 5,5 z 10 a varují, že v zatáčkách nebo při únavě působí méně jistě. Doctors of Running také cítili vrtění střední části při pomalém tempu.

Živá, s tuhou deskou. RunRepeat naměřil návrat energie 77,4 procenta na patě a 77,2 procenta v přední části, proti laboratornímu průměru blízko 61 procent. Deska je také tuhá: 21,1 N v testu ohybu RunRepeat, kde je průměr 15,5 N.

Doctors of Running ji shledali ostrou od tempa nahoru, ale neohrabanou na přední části, s brzkým, agresivním rockerem, který jednomu testerovi rozbolel chodidla. The Run Testers cítili méně rockeru a odrazu než u mnoha karbonových závodních bot a Marathons.com shledali desku o něco méně zakřivenou než u verze 3.

Pro které běhy je

BěhSedíPročZdroj
Závod na maratonUrčená pro něRunRepeat, RTINGS i The Run Testers ji podporují na celou vzdálenost; Doctors of Running ji nechávají pro běžce, kteří zvládnou tuhou závodní botu.Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers
Závod na půlmaratonUrčená pro něJejí ideální místo podle Doctors of Running, kteří ji vidí od 5 km po půlmaraton. Marathons.com ji uvádějí od 5 km po maraton.Doctors of Running, Marathons.com
Tempový tréninkUrčená pro něMarathons.com ji používali na prahové a tempové tréninky a RunRepeat jí dává 89 za tempo.RunRepeat, Marathons.com
IntervalyUrčená pro něDoctors of Running se líbila na intervaly a svižnou práci, i když sprint na přední části působil neohrabaně.Doctors of Running
Dlouhé běhyZvládne jeV pořádku na dlouhé běhy v maratonském tempu, jak to dělali Marathons.com. Ne na pomalé kilometry.Doctors of Running, Marathons.com
Volné běhyNení pro něPro Doctors of Running příliš pružná a vratká při pomalém tempu; RunRepeat jí dává 50 za každodenní běhání.Doctors of Running, RunRepeat
ChůzeNení pro něDoctors of Running ji hodnotí jako nevhodnou na chůzi a stání.Doctors of Running

Zdroj: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com

Co říkají testy

Zveřejněné recenze se shodují, že Deviate Nitro Elite 4 je jasný krok vpřed oproti verzi 3: lehčí, prostornější a snazší na běhání než závodní bota Fast-R od Puma. Neshodují se v tom, jak je stabilní a jak agresivně působí její tuhá deska a rocker.

TestTypNaše čteníJednou větouZdroj
Doctors of RunningRecenzePozitivníOba testeři Doctors of Running hodnotí celkový design A minus: skutečná nástupkyně originálu, brzděná tuhostí a tenkou opěrkou paty.
RunRepeatLaboratořPozitivníRunRepeat ji hodnotí 89 ze 100 a řadí ji mezi špičkové volby na maraton, s úzkou patou jako hlavní výhradou.
RTINGSLaboratořPozitivníRTINGS jí dávají 8,4 z 10: výborná na závodění na maraton, omezená stabilitou.
The Run TestersRecenzePozitivníThe Run Testers ji nazývají skvělou závodní botou a rozumným partnerem k Fast-R 3, i když jim chybí guma pod vnitřní patou.
Marathons.comRecenzePozitivníMarathons.com ji hodnotí 9,4 z 10 po asi 200 km a Londýnském maratonu za 2:38, s mírně plochým rockerem jako hlavní výhradou.
Tab. 1 · Shoda zveřejněných testů. „Naše čtení“ shrnuje vlastní závěr každého testu našimi slovy. Žádná hodnocení nepřepočítáváme ani nevymýšlíme. Zobrazeno 13. 10. 2026.

Shodují se

  • Mnohem lehčí než Elite 3RunRepeat zvážil 173 g proti 204 g u verze 3, RTINGS 169,1 g a Supwell uvádějí pokles ze 194 g na 170 g v údajích značky.
  • Snazší než Fast-R Nitro Elite 3Doctors of Running, The Run Testers, Supwell i Marathons.com všichni popisují klidnější, přirozenější tvar než Fast-R, lépe vhodný pro dopad na patu a střed chodidla.
  • Sedí na velikostDoctors of Running, anketa čtenářů RunRepeat, RTINGS i Marathons.com shledali obvyklou velikost správnou. The Run Testers radí menší velikost, pokud jsi mezi dvěma.
  • Přilne na mokruDoctors of Running a The Run Testers shledali přilnavost na mokrých silnicích silnou a RunRepeat naměřil 0,63 proti laboratornímu průměru 0,53.

Rozcházejí se

  • Jak je stabilní?RTINGS hodnotí stabilitu 5,5 z 10 a RunRepeat upozorňuje na úzkou patu. The Run Testers ji shledávají stabilnější než většina karbonových bot, Supwell ji nazývají pevnou a RunningXpert ji vidí jako v pořádku pro běžce s mírnou potřebou stability.
  • Agresivní, nebo plochá?Doctors of Running shledali desku velmi tuhou a rocker přední části brzký a agresivní. The Run Testers a Marathons.com popisují méně rockeru než u jiných superbot a Marathons.com ji dokonce shledávají trochu plochou.
  • Pevná, nebo měkká?Doctors of Running popisují pevný, pružný chod a RunRepeat naměřil pěnu o chlup pevnější než průměr, zatímco RunningXpert ji shledávají nenápadně měkkou.
Číst celá stanoviska, bod po bodu

Mnohem lehčí než Elite 3. RunRepeat zvážil 173 g proti 204 g u verze 3, RTINGS 169,1 g a Supwell uvádějí pokles ze 194 g na 170 g v údajích značky. (RunRepeat, RTINGS, Supwell)

Snazší než Fast-R Nitro Elite 3. Doctors of Running, The Run Testers, Supwell i Marathons.com všichni popisují klidnější, přirozenější tvar než Fast-R, lépe vhodný pro dopad na patu a střed chodidla. (Doctors of Running, The Run Testers, Marathons.com, Supwell)

Sedí na velikost. Doctors of Running, anketa čtenářů RunRepeat, RTINGS i Marathons.com shledali obvyklou velikost správnou. The Run Testers radí menší velikost, pokud jsi mezi dvěma. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com)

Přilne na mokru. Doctors of Running a The Run Testers shledali přilnavost na mokrých silnicích silnou a RunRepeat naměřil 0,63 proti laboratornímu průměru 0,53. (Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers)

Jak je stabilní?. RTINGS hodnotí stabilitu 5,5 z 10 a RunRepeat upozorňuje na úzkou patu. The Run Testers ji shledávají stabilnější než většina karbonových bot, Supwell ji nazývají pevnou a RunningXpert ji vidí jako v pořádku pro běžce s mírnou potřebou stability. (RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Supwell, RunningXpert)

Agresivní, nebo plochá?. Doctors of Running shledali desku velmi tuhou a rocker přední části brzký a agresivní. The Run Testers a Marathons.com popisují méně rockeru než u jiných superbot a Marathons.com ji dokonce shledávají trochu plochou. (Doctors of Running, The Run Testers, Marathons.com)

Pevná, nebo měkká?. Doctors of Running popisují pevný, pružný chod a RunRepeat naměřil pěnu o chlup pevnější než průměr, zatímco RunningXpert ji shledávají nenápadně měkkou. (Doctors of Running, RunRepeat, RunningXpert)

Jak je postavená

Závodní konstrukce: Nitrofoam Elite kolem karbonové desky PWRPLATE po celé délce, svršek ULTRAWEAVE s PWRTAPE a minimální podešev PUMAGRIP bez gumy pod vnitřní patou.

Nitrofoam Elite kolem tuhé desky PWRPLATE, velmi prodyšný svršek ULTRAWEAVE, vycpaný jazyk, minimální opěrka paty a tenká podešev PUMAGRIP, která stále dobře přilne.

40321234567
#SoučástMíra
1SvršekULTRAWEAVE, PWRTAPEProdyšnost 5 / 5
2Jazyk3,8 mm
3PataTuhost 1 / 5
4MezipodeševNITROFOAM EliteTvrdost 37,0 AC
5DeskaPWRPLATEOhyb 21,1 N
6Vložka2,6 mm
7PodeševPUMAGRIP2,1 mm

Obr. 3 · Boční profil. Výšky stacku v měřítku (uvedeno: pata 40 mm, přední část 32 mm; změřeno: podešev 2,1 mm); rozdělení mezi dvě pěny není změřeno a je nakresleno v polovině výšky. Čárkovaně: vložka, skrytá. Zdroje: RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, The Run Testers, RunningXpert, PUMA, Marathons.com.

  1. Svršek. Velmi tenký, prodyšný tkaný svršek s výztuhami PWRTAPE pro držení nohy. RunRepeat ohodnotil prodyšnost 5 z 5 a Doctors of Running ji shledali v zimě studenou, ale prostor pro prsty dostal v testu odolnosti RunRepeat jen 1 z 5.

  2. Jazyk. Nyní vycpaný po celé délce, tlustý 3,8 mm podle měření RunRepeat, a bez přišití. Verze 3 měla vycpávku jen v malé střední části, podle RunRepeat.

  3. Pata. Minimální opěrka, 1 z 5 za tuhost u RunRepeat, bez poutka na patě. Doctors of Running zjistili, že tenká, nevycpaná opěrka může dráždit citlivé paty.

  4. Mezipodešev. Pěna A-TPU nasycená dusíkem, naměřená RunRepeat na 37,0 AC, s návratem energie nad 77 procent na patě i v přední části. Running Warehouse říká, že Puma změnilo tvrdost pěny ve střední části.

  5. Deska. Karbonová deska po celé délce. RunRepeat naměřil 21,1 N v testu ohybu a 16,7 Nm v torzi, obojí tužší než jeho průměry.

  6. Vložka. Tenká, 2,6 mm. RunRepeat ji uvádí jako vyjímatelnou, zatímco Doctors of Running zjistili, že není, a hodnotí botu jako nevhodnou pro ortopedické vložky.

  7. Podešev. Tlustá jen 2,1 mm, s odstraněnou záplatou na vnitřní patě pro úsporu hmotnosti. V testu přilnavosti RunRepeat přesto dosáhla 0,63, nad průměrem 0,53, a testeři ji shledali přilnavou na mokru.

Číst dál

Závodní konstrukce: Nitrofoam Elite kolem karbonové desky PWRPLATE po celé délce, svršek ULTRAWEAVE s PWRTAPE a minimální podešev PUMAGRIP bez gumy pod vnitřní patou.

1. Svršek. Velmi tenký, prodyšný tkaný svršek s výztuhami PWRTAPE pro držení nohy. RunRepeat ohodnotil prodyšnost 5 z 5 a Doctors of Running ji shledali v zimě studenou, ale prostor pro prsty dostal v testu odolnosti RunRepeat jen 1 z 5.

2. Jazyk. Nyní vycpaný po celé délce, tlustý 3,8 mm podle měření RunRepeat, a bez přišití. Verze 3 měla vycpávku jen v malé střední části, podle RunRepeat.

3. Pata. Minimální opěrka, 1 z 5 za tuhost u RunRepeat, bez poutka na patě. Doctors of Running zjistili, že tenká, nevycpaná opěrka může dráždit citlivé paty.

4. Mezipodešev. Pěna A-TPU nasycená dusíkem, naměřená RunRepeat na 37,0 AC, s návratem energie nad 77 procent na patě i v přední části. Running Warehouse říká, že Puma změnilo tvrdost pěny ve střední části.

5. Deska. Karbonová deska po celé délce. RunRepeat naměřil 21,1 N v testu ohybu a 16,7 Nm v torzi, obojí tužší než jeho průměry.

6. Vložka. Tenká, 2,6 mm. RunRepeat ji uvádí jako vyjímatelnou, zatímco Doctors of Running zjistili, že není, a hodnotí botu jako nevhodnou pro ortopedické vložky.

7. Podešev. Tlustá jen 2,1 mm, s odstraněnou záplatou na vnitřní patě pro úsporu hmotnosti. V testu přilnavosti RunRepeat přesto dosáhla 0,63, nad průměrem 0,53, a testeři ji shledali přilnavou na mokru.

Odolnost. Lepší než verze 3, ale stavěná na závodění. Podešev ztratila v testu opotřebení RunRepeat 0,8 mm, míň než průměr, a Doctors of Running viděli po asi 50 mílích (asi 80 km) jen mírný otěr. Marathons.com ji po více než 250 km shledali v dobrém stavu, zatímco jeden recenzent The Run Testers utrhl gumovou záplatu na patě. Evropská stránka Puma uvádí průměrnou životnost 500 km.

Odolnost. Lepší než verze 3, ale stavěná na závodění. Podešev ztratila v testu opotřebení RunRepeat 0,8 mm, míň než průměr, a Doctors of Running viděli po asi 50 mílích (asi 80 km) jen mírný otěr. Marathons.com ji po více než 250 km shledali v dobrém stavu, zatímco jeden recenzent The Run Testers utrhl gumovou záplatu na patě. Evropská stránka Puma uvádí průměrnou životnost 500 km.

Parametry, uvedené a změřené

Každý údaj nese svůj zdroj.

Drop, mm

PUMA8
RunRepeat8,9
RTINGS10,6

Stack paty, mm

RunRepeat40
Running Warehouse38
Doctors of Running38
RunRepeat37,2
RTINGS40,7

Stack přední části, mm

RunRepeat32
Running Warehouse30
RunRepeat28,3

Hmotnost (pánská), g

PUMA170
Running Warehouse170
RunRepeat173
RTINGS169,1
ParametrUvedenoZměřeno
Drop
  • 8 mm PUMA
  • 8,9 mm RunRepeat
  • 10,6 mm RTINGS
Stack u paty
  • 40 mm RunRepeat
  • 38 mm Running Warehouse
  • 38 mm Doctors of Running
  • 37,2 mm RunRepeat
  • 40,7 mm RTINGS
Stack v přední části
  • 32 mm RunRepeat
  • 30 mm Running Warehouse
  • 28,3 mm RunRepeat
Váha, US M9
  • 170 g Running Warehouse
  • 173 g RunRepeat
  • 169,1 g RTINGS
Podpora
  • Neutrální PUMA
–
Deska
  • Karbon PUMA
–
Povrch
  • Silnice us.puma.com
–

Obr. 4 · Uvedeno vs změřeno. Sloupce začínají od nuly. Zdroje: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.

Laboratorní měření

ParametrZměřeno
Tvrdost mezipodešve
  • 37 AC RunRepeat
Návrat energie (pata)
  • 77,4 % RunRepeat
Síla ohybu
  • 21,1 N RunRepeat
Torzní tuhost
  • 16,7 Nm RunRepeat
Tuhost opěrky paty
  • 1 / 5 RunRepeat
Koeficient adheze
  • 0,63 RunRepeat
ParametrZměřeno
Prodyšnost
  • 5 / 5 RunRepeat
Šířka prostoru pro prsty
  • 74,8 mm RunRepeat
Výška prostoru pro prsty
  • 26,5 mm RunRepeat
Tloušťka podešve
  • 2,1 mm RunRepeat
Tloušťka vložky
  • 2,6 mm RunRepeat
Tloušťka jazyka
  • 3,8 mm RunRepeat

Velikost a střih

Vezmi si svou obvyklou velikost; pokud jsi mezi dvěma, The Run Testers navrhují menší.

Délka

Sedí na velikost

Šířky

standardní

Místo pro prsty

Prostornější než dřív: RunRepeat naměřil prostor pro prsty 74,8 mm, nahoru z 69,5 mm u Elite 3 a nad svým průměrem 73,2 mm, i když vysoký jen 26,5 mm. Doctors of Running ho popisují jako zúžený, ale prostorný.

Doctors of Running, RunRepeat

Celé poznámky testerů k velikosti

Doctors of Running, RTINGS i Marathons.com běželi ve své běžné velikosti a čtenáři RunRepeat hlasují sedí na velikost. RTINGS dodávají, že by bota mohla být o trochu delší.

Objem je střední. Doctors of Running shledali šířku mírně těsnou a nejlepší pro úzká až normální chodidla, zatímco RunningXpert nazývají přední část širokou. Pata je těsná, s tenkou opěrkou, která může dráždit citlivé paty.

Running Warehouse uvádí pro muže jen standardní šířku D a RTINGS říkají, že se široká verze nenabízí.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com, RunningXpert, Running Warehouse

Vs Deviate Nitro Elite 3

Vylepšení, ne přestavba: stejná rodina pěny, deska i drop, ale mnohem lehčí, prostornější a méně agresivní.

Deviate Nitro Elite 4Deviate Nitro Elite 3
PodporaNeutrálníNeutrální
Drop8 mm8 mm
Stack u paty40 mm40 mm
Přední část32 mm32 mm
Váha170 g194 g

Nech si Elite 3, pokud se ti líbil její tužší, agresivnější chod, který Doctors of Running nazývají nejtužším v sérii, nebo pokud dopadáš tvrdě na patu a chceš gumu pod vnitřní patou, kterou RunRepeat u verze 4 postrádá. Doctors of Running poznamenávají, že podešev Elite 3 se opotřebovávala špatně.

Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Historie verzí: Deviate Nitro Elite 3 až Deviate Nitro Elite 4

Asi o 30 g lehčí. RunRepeat zvážil 173 g proti 204 g u Elite 3; Supwell uvádějí 170 g proti 194 g v údajích značky. (RunRepeat, Supwell)

Širší prostor pro prsty, nový svršek. Prostor pro prsty vyrostl z 69,5 na 74,8 mm podle měření RunRepeat, pod přepracovaným svrškem ULTRAWEAVE a plně vycpaným jazykem. (RunRepeat)

Míň gumy. Záplata pod vnitřní patou je pryč, což by The Run Testers a RunRepeat raději viděli zachované. (RunRepeat, The Run Testers, Supwell)

Mírnější chod. Marathons.com shledali desku o něco méně zakřivenou a rocker méně agresivní a The Run Testers o něco měkčí, pružnější pěnu. Running Warehouse poznamenává změnu tvrdosti pěny ve střední části. (The Run Testers, Marathons.com, Running Warehouse)

Porovnání alternativ

Každá z nich řeší jednu věc, kterou Deviate Nitro Elite 4 nedělá.

Puma Deviate Nitro Elite 4Puma Fast-R Nitro Elite 3Saucony Endorphin Pro 5ASICS Metaspeed Edge TokyoNew Balance SuperComp Elite v6
Vyber ji kvůliTato stránkaRychlejšíStabilnějšíNižší dropStejná podpora
Drop8 mm8 mm8 mm5 mm8 mm
Stack u paty40 mm39 mm39,5 mm39,5 mm39 mm
Váha170 g170 g206 g170 g184 g
PodporaNeutrálníNeutrálníNeutrálníNeutrálníNeutrální
Tab. 2 · Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Otázky, které běžci kladou

Sedí Puma Deviate Nitro Elite 4 na velikost?

Ano. Doctors of Running, RTINGS i Marathons.com běželi ve své obvyklé velikosti a čtenáři RunRepeat hlasují sedí na velikost. The Run Testers navrhují jít níž, pokud jsi mezi dvěma velikostmi. Sedání je těsné přes střední část a patu a Running Warehouse uvádí pro muže jen standardní šířku.

Je Deviate Nitro Elite 4 dobrá na maraton?

Většina recenzentů si to myslí. RunRepeat ji řadí mezi špičkové volby na maraton, RTINGS ji hodnotí výborně na závodění na maraton a Marathons.com v ní běželi Londýnský maraton za 2:38. Doctors of Running jsou opatrnější: nejlepší od 5 km po půlmaraton a plný maraton pro běžce, kteří zvládnou tuhou závodní botu.

Deviate Nitro Elite 4, nebo Fast-R Nitro Elite 3?

Vyber Deviate Nitro Elite 4, pokud dopadáš na patu nebo střed chodidla a chceš klidnější, přirozenější závodní botu. Fast-R Nitro Elite 3 je agresivnější, silně s rockerem a stavěná na dopad na střed a přední část, podle Doctors of Running a Supwell. The Run Testers shledávají obě zhruba stejně lehké.

Co se změnilo oproti Deviate Nitro Elite 3?

Deviate Nitro Elite 4 je asi o 30 g lehčí, 173 g proti 204 g v laboratoři RunRepeat, s prostorem pro prsty rozšířeným z 69,5 na 74,8 mm, novým svrškem ULTRAWEAVE a plně vycpaným jazykem. Puma odstranilo gumu pod vnitřní patou a testeři shledávají chod méně agresivní než dřív.

Vyrábí se Deviate Nitro Elite 4 v široké verzi?

Pro muže ne. Running Warehouse uvádí jen standardní šířku D a RTINGS říkají, že se široká verze nenabízí. Prostor pro prsty je prostornější než u verze 3, 74,8 mm podle měření RunRepeat, ale Doctors of Running pořád shledávají botu nejlepší pro úzká až normální chodidla.

Je Deviate Nitro Elite 4 dobrá pro běžce s došlapem na patu?

Tvarem ano: Doctors of Running a Supwell ji shledávají nejpřátelštější k dopadu na patu a střed. Výhrada se týká zadní části boty. RunRepeat těžším běžcům s došlapem na patu radí proti ní, protože guma pod vnitřní patou chybí a platforma paty je úzká.

Dá se v Deviate Nitro Elite 4 trénovat?

Na rychlé tréninky ano. Marathons.com ji používali na prahovou práci a dlouhé běhy v maratonském tempu a RunRepeat jí dává 89 za tempo. Na volné běhání ne: Doctors of Running ji shledali příliš pružnou a nestabilní při pomalém tempu a RunRepeat jí dává 50 za každodenní běhání.

Zdroje

  1. Doctors of Running, Puma Deviate Nitro Elite 4 Review (Andrea Myers, Matt Klein, March 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  2. RunRepeat, PUMA Deviate Nitro Elite 4 lab review. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  3. RTINGS, PUMA Deviate NITRO Elite 4 review. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  4. The Run Testers, Puma Deviate Nitro Elite 4 review. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  5. Marathons.com, PUMA Deviate Nitro Elite 4 : test et avis après 200 km (Clément Laborieux, May 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  6. Supwell, Puma Deviate Nitro Elite 4 overview and first run review (January 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  7. RunningXpert, Test: Puma Deviate Nitro 4 and Deviate Nitro Elite 4 (March 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  8. Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro Elite 4 Men's Shoes. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  9. PUMA, Deviate NITRO Elite 4 Running Shoes (Men). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  10. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  11. us.puma.com · Povrch, uvedeno
  12. cat: katalog Strideprint, 395 bot

Jak recenzujeme. Čteme zveřejněné testy, stránky značek a prodejců a laboratorní měření, údaje porovnáváme a upozorňujeme, kde si odporují. Tuto botu jsme sami netestovali. Naposledy aktualizováno 13. října 2026.

Je to tvůj pár?Začni svůj fitting