
Puma Velocity Nitro 5 test
Puma Velocity Nitro 5 går över till en mellansula i Nitro med två lager: lättare på foten än de flesta vardagsskor, mjukare än förut och fortfarande smal i passformen.
- Drop
- 8 mm
- Stackhöjd häl
- 33 mm
- Framfot
- 25 mm
- Vikt
- 244 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Lätt, livlig, smal i passformen.
Velocity Nitro 5 är en lätt, flexibel neutral träningssko som klarar lugna dagar och enstaka snabbare pass utan krångel. Den passar löpare med normala till smala fötter och en landning på mellanfoten eller lätt på hälen; dess verkliga drop är lägre än etiketten säger.
Styrkor
- Lätt för en vardagssko, med ett flexibelt, naturligt steg
- Nytt mjukt skum som ändå känns responsivt
- Täcker lugna pass och uptempodagar
- Säkert grepp om foten och förbättrat grepp mot underlaget
Svagheter
- Smal genom hälen och mellanfoten
- Uppmätt drop långt under angivna 8 mm
- Lite mindre energiretur än Velocity Nitro 4
- Måttlig stack för långa, långsamma kilometer
Vem den passar
- Dina fötter är normala till smala
- Du landar på mellanfoten eller lätt på hälen
- Du vill ha en sko för det mesta av veckan
- Du är en lättare löpare
Vem som bör välja något annat
- Dina fötter är breda
- Du är van vid en hög drop och landar hårt på hälen
- Du vill ha maximal dämpning
Skoprofil
Var Velocity Nitro 5 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Velocity Nitro 4.
| Axel | Velocity Nitro 5 | Velocity Nitro 4 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 13 | 24 | −11 |
| Lätthet | 67 | 66 | +1 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 84 | −39 |
| Respons | 6 | 20 | −14 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt244 g, lättare än 66 % av skorna
Drop8 mm, högre än 45 % av skorna
Stackhöjd häl33 mm, lägre än 85 % av skorna
Stackhöjd framfot25 mm, lägre än 89 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 3 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Mjukare än siffrorna antyder. Två lager Nitro-skum känns närmare en sko på 40 mm än stacken antyder, och prioriterar komfort och stötdämpning framför framdrivning.
Neutral, lätt strukturerad. Tydligt neutral, med en mild utsvängning och små sidoväggar för lite struktur. Inget här styr en markant inåtrullning.
Livlig, något mindre än förut. Något mindre livlig än version 4, men den flexibla sulan håller steget naturligt när tempot stiger.
Mjukare än siffrorna antyder. Mellansulan använder nu två lager Nitro-skum i stället för ett. RunRepeat mätte huvudlagret till 40,5 AC och ett mjukare sekundärt lager till 34,9 AC. Doctors of Running beskriver ett mjukt, eftergivligt skum som känns närmare en sko på 40 mm än dess faktiska stackhöjd.
Den prioriterar komfort och stötdämpning framför framdrivning: dämpad under foten utan att kännas platt i lugnt tempo.
Neutral, lätt strukturerad. Doctors of Running kallar den en tydligt neutral sko, med en mild utsvängning av sulan och små sidoväggar för lite struktur. Kunder hos Running Warehouse nämner stabil sidostabilitet. Här finns inget som styr en markant inåtrullning.
Livlig, något mindre än förut. RunRepeat mätte 64,0 procent energiretur i hälen och 69,3 procent i framfoten, något under Velocity Nitro 4. De fann ändå skon responsiv och rolig, och den flexibla sulan (9,3 N i deras test) håller steget naturligt när tempot stiger.
RunRepeat kopplar den lilla minskningen i studs till den nya konstruktionen med två lager. Doctors of Running känner fortfarande en mild studs från skummet, fast det är bättre på att ta upp belastning än att fjädra dig framåt.
Läs mer
Mjukare än siffrorna antyder. Mellansulan använder nu två lager Nitro-skum i stället för ett. RunRepeat mätte huvudlagret till 40,5 AC och ett mjukare sekundärt lager till 34,9 AC. Doctors of Running beskriver ett mjukt, eftergivligt skum som känns närmare en sko på 40 mm än dess faktiska stackhöjd.
Den prioriterar komfort och stötdämpning framför framdrivning: dämpad under foten utan att kännas platt i lugnt tempo.
Neutral, lätt strukturerad. Doctors of Running kallar den en tydligt neutral sko, med en mild utsvängning av sulan och små sidoväggar för lite struktur. Kunder hos Running Warehouse nämner stabil sidostabilitet. Här finns inget som styr en markant inåtrullning.
Livlig, något mindre än förut. RunRepeat mätte 64,0 procent energiretur i hälen och 69,3 procent i framfoten, något under Velocity Nitro 4. De fann ändå skon responsiv och rolig, och den flexibla sulan (9,3 N i deras test) håller steget naturligt när tempot stiger.
RunRepeat kopplar den lilla minskningen i studs till den nya konstruktionen med två lager. Doctors of Running känner fortfarande en mild studs från skummet, fast det är bättre på att ta upp belastning än att fjädra dig framåt.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | Där Doctors of Running fann den som bäst. | Doctors of Running |
| Tempopass | Fungerar | Kapabel till uptempoarbete, fast inte byggd för det. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Långpass | Fungerar | Runnea placerar den upp till långa helgpass; den måttliga stacken är gränsen. | Runnea |
| Återhämtningspass | Gjord för det | Mjuk och bekväm för mycket lugna dagar. | Doctors of Running, Runnea |
| Tävling, halvmaraton | Fungerar | Runnea listar distanser från 10 km till maraton för träning; för tävling är en lättare sko med platta mer vettig. | Runnea |
Källa: Doctors of Running, RunRepeat, Runnea
Vad testerna säger
De få publicerade testerna är överens om att den är en lätt, mångsidig och smal vardagssko. De läser förändringen från version 4 olika.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 89 av 100, i deras Superb-band, samtidigt som de noterar att den snäva tåboxen ger lite utrymme för tåspridning. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger A minus och kallar den en neutral vardagssko med traditionellt steg, lätt och mjuk, med en passform som är en aning smal. | Läs |
| Runnea | Recension | Positiv | Runnea är tydligt positiv: en förfinad vardagssko för neutrala löpare med komfort och hållbarhet i alla tempon, som förbättrar version 4 utan att uppfinna den på nytt. | Läs |
De är eniga
- Smal passformRunRepeat och Doctors of Running beskriver båda en smal sko, särskilt i hälen och mellanfoten, och RunRepeat rekommenderar den inte för breda fötter.
- Mångsidig vardagsskoRunRepeat och Doctors of Running är överens om att den klarar lugna pass och en del snabbare arbete, och Runnea placerar den över det mesta av den dagliga träningen.
- Flexibelt, traditionellt stegRunRepeat mätte en flexibel sula, och Doctors of Running beskriver ett klassiskt steg med en flexibel framfot och en avfasad häl.
De går isär
- Bättre eller sämre än version 4?Doctors of Running finner det nya skummet mjukare och mer plyschigt. RunRepeat mätte något mindre energiretur och cirka 6 procent mer vikt än v4. En kund hos Running Warehouse kände den något fastare, utan att vara säker.
- StackhöjdDoctors of Running och Running Warehouse anger 33 mm i hälen; RunRepeats märkesuppgifter och Runnea anger 35 mm. RunRepeat mätte 31,3 mm.
Så är den byggd
En ovandel i konstruerat Jacquard-mesh med en vadderad tunga med delvis sidoinsatser sitter på en mellansula i NITROFOAM med två lager med traditionell, flexibel geometri och en generös yttersula i PUMAGRIP-gummi.
En ovandel i konstruerat Jacquard-mesh med en vadderad tunga med delvis sidoinsatser, en mellansula i NITROFOAM med två lager med traditionell, flexibel geometri, och en generös yttersula i PUMAGRIP-gummi.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat Jacquard-mesh | – |
| 2 | Plös | 9,3 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 2 / 5 |
| 4 | MellansulaNITROFOAM, två lager | 40,5 AC |
| 5 | Innersula | 4,4 mm |
| 6 | YttersulaPUMAGRIP | 3,6 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 33 mm häl, 25 mm framfot; uppmätt: 3,6 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.
Ovandel. Ett nytt konstruerat mesh med extra stoppning runt kanten och tungan. Doctors of Running finner Jacquard-meshet bekvämt och ganska plyschigt med tanke på hur andningsbart det är, med en passform som förblir smal i hälen och mellanfoten.
Plös. Delvis med sidoinsatser på båda sidor och mycket tjockare än förut: RunRepeat mätte 9,3 mm stoppning mot 4,1 mm på Velocity Nitro 4. Doctors of Running hade inget snörtryck.
Häl. En väl vadderad kant med en dragflik och en reflekterande del för kvällslöpning. Testarna läser hälkappan olika: Doctors of Running kände en fast hälkappa som låser hälen, medan RunRepeat bedömde styvheten till 2 av 5, diskret men med lite stöd.
Mellansula. Puma ersätter den enda plattan av A-TPU-baserat Nitro-skum med två lager: ett huvudlager som RunRepeat mätte till 40,5 AC, samma skum som förra året, över ett mjukare lager på 34,9 AC. Geometrin förblir traditionell, utan tydlig rocker, med en avfasad häl och en flexibel framfot. I RunRepeats frystest ändrades skummet bara med cirka 10 procent efter 20 minuter.
Innersula. Löstagbar, 4,4 mm tjock och formad. RunRepeat noterar att ett byte till en platt innersula skulle förändra något hur skon håller foten.
Yttersula. PUMAGRIP-gummi med mer täckning än på Velocity Nitro 4, plus nya längsgående kanaler i framfoten som släpper ut vatten och hjälper skon att böja sig. RunRepeat mätte 3,6 mm gummi och en friktionskoefficient på 0,78 på blöt betong, 0,13 högre än den tidigare modellen.
Läs mer
En ovandel i konstruerat Jacquard-mesh med en vadderad tunga med delvis sidoinsatser sitter på en mellansula i NITROFOAM med två lager med traditionell, flexibel geometri och en generös yttersula i PUMAGRIP-gummi.
1. Ovandel. Ett nytt konstruerat mesh med extra stoppning runt kanten och tungan. Doctors of Running finner Jacquard-meshet bekvämt och ganska plyschigt med tanke på hur andningsbart det är, med en passform som förblir smal i hälen och mellanfoten.
2. Plös. Delvis med sidoinsatser på båda sidor och mycket tjockare än förut: RunRepeat mätte 9,3 mm stoppning mot 4,1 mm på Velocity Nitro 4. Doctors of Running hade inget snörtryck.
3. Häl. En väl vadderad kant med en dragflik och en reflekterande del för kvällslöpning. Testarna läser hälkappan olika: Doctors of Running kände en fast hälkappa som låser hälen, medan RunRepeat bedömde styvheten till 2 av 5, diskret men med lite stöd.
4. Mellansula. Puma ersätter den enda plattan av A-TPU-baserat Nitro-skum med två lager: ett huvudlager som RunRepeat mätte till 40,5 AC, samma skum som förra året, över ett mjukare lager på 34,9 AC. Geometrin förblir traditionell, utan tydlig rocker, med en avfasad häl och en flexibel framfot. I RunRepeats frystest ändrades skummet bara med cirka 10 procent efter 20 minuter.
5. Innersula. Löstagbar, 4,4 mm tjock och formad. RunRepeat noterar att ett byte till en platt innersula skulle förändra något hur skon håller foten.
6. Yttersula. PUMAGRIP-gummi med mer täckning än på Velocity Nitro 4, plus nya längsgående kanaler i framfoten som släpper ut vatten och hjälper skon att böja sig. RunRepeat mätte 3,6 mm gummi och en friktionskoefficient på 0,78 på blöt betong, 0,13 högre än den tidigare modellen.
Hållbarhet. Bra rakt igenom i RunRepeats tester: yttersulan förlorade bara 0,9 mm material, 5 av 5 för stoppningen i hälen och 3 av 5 för tåboxen. Doctors of Running räknar också med god hållbarhet.
Hållbarhet. Bra rakt igenom i RunRepeats tester: yttersulan förlorade bara 0,9 mm material, 5 av 5 för stoppningen i hälen och 3 av 5 för tåboxen. Doctors of Running räknar också med god hållbarhet.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Böjkraft |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; frågan gäller bredden, inte längden.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard och bred
Utrymme för tårna
Tåutrymmet är måttligt. RunRepeat mätte tåboxen som snäv och säker med lite utrymme för tåspridning, och Doctors of Running beskriver en normal bredd i framfoten men en passform som är en aning smal genom mellanfoten och framfoten.
RunRepeat, Doctors of Running
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeat och Doctors of Running fann båda att den följer storleken. Doctors of Running beskriver en smal häl och mellanfot med en normal framfot, och RunRepeat mätte tåboxen till 72,1 mm.
Bredden är där det blir knepigt. RunRepeat listar normala och breda versioner, medan Running Warehouse bara har standardbredden D i lager. Kunder hos Running Warehouse noterar att passformen är bättre än på v4, som en del fann alldeles för smal.
Om dina fötter är breda, leta efter den breda versionen med namn, eller välj en annan sko i stället för att gå upp en storlek.
RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse
Mot Velocity Nitro 4
En ny mellansula med två lager, mer stoppning i tungan och bättre grepp. Mjukare, något tyngre och lite mindre fjädrande enligt labbet.
| Velocity Nitro 5 | Velocity Nitro 4 | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 8 mm | 10 mm |
| Stackhöjd häl | 33 mm | 36 mm |
| Framfot | 25 mm | 26 mm |
| Vikt | 244 g | 245 g |
Behåll Velocity Nitro 4 om du gillade dess fjädrande, lättare känsla och den passade dig bra. Byt till 5 om du vill ha en mjukare landning, bättre grepp eller en mindre begränsande ovandel.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Velocity Nitro 4 till Velocity Nitro 5
Två lager Nitro-skum. RunRepeat rapporterar en övergång från en densitet till två, med ett mjukare sekundärt lager; Doctors of Running beskriver ett nytt skum som känns mer plyschigt. (RunRepeat, Doctors of Running)
Mer stoppning i tungan. RunRepeat mätte 9,3 mm stoppning i tungan mot 4,1 mm på den tidigare modellen. (RunRepeat)
Bättre grepp. RunRepeat fann att greppet förbättrats på blöta och torra underlag. (RunRepeat)
Lite tyngre, lite mindre fjädring. RunRepeat mätte cirka 6 procent mer vikt och något lägre energiretur än v4. (RunRepeat)
En bredare plattform och bättre passform. Runnea rapporterar en bredare plattform, och kunder hos Running Warehouse finner passformen bättre än den smala v4. (Running Warehouse, Runnea)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Velocity Nitro 5 inte gör.
Puma Velocity Nitro 5 | Puma Velocity Nitro 4 | Adidas Adizero Evo SL | Nike Pegasus 42 | Brooks Ghost Amp | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Lättare | Snabbare | Högre drop | Mer dämpning |
| Drop | 8 mm | 10 mm | 7 mm | 10 mm | 6 mm |
| Stackhöjd häl | 33 mm | 36 mm | 37 mm | 37 mm | 37 mm |
| Vikt | 244 g | 245 g | 230 g | 292 g | 255 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Puma Velocity Nitro 5 storleken?
Ja. RunRepeat och Doctors of Running fann båda att Velocity Nitro 5 följer storleken. Passformen är smal i hälen och mellanfoten, så breda fötter bör leta efter den breda versionen i stället för att gå upp en storlek.
Vad är den verkliga droppen på Velocity Nitro 5?
Puma anger 8 mm, och Running Warehouse och Doctors of Running upprepar det. RunRepeat mätte 5,2 mm i sitt labb, så skon beter sig närmare en träningssko med låg drop. Löpare som är vana vid 10 mm eller mer kan behöva vänja sig gradvis.
Vad ändrades mellan Velocity Nitro 4 och 5?
Velocity Nitro 5 får en mellansula i Nitro med två lager och ett mjukare nedre lager, mer stoppning i tungan och bättre grepp. RunRepeat mätte något mer vikt och något mindre energiretur än v4; Doctors of Running finner den mer plyschig.
Är Velocity Nitro 5 bra för tempopass?
Den klarar dem. RunRepeat bedömer den som en responsiv vardagssko och Doctors of Running fann den kapabel till uptempoarbete, men bäst i lugnt tempo. För regelbundna hårda pass känns en särskild temposko snabbare.
Är Velocity Nitro 5 bra för breda fötter?
Inte i standardbredd. RunRepeat råder breda fötter att titta på annat och Doctors of Running föreslår att prova den först. RunRepeat listar en bred version, men Running Warehouse visar bara standardbredden D.
Hur länge håller Velocity Nitro 5?
RunRepeat bedömer hållbarheten väl. Runnea uppskattar upp till cirka 800 km på väg, en uppskattning snarare än en mätning. Din vikt, ditt steg och dina underlag ändrar den siffran mycket.
Källor
- RunRepeat, PUMA Velocity Nitro 5 lab review. Hämtad 9 okt. 2026.
- Doctors of Running, Puma Velocity Nitro 5 Review (David Salas, August 2026). Hämtad 9 okt. 2026.
- Running Warehouse, PUMA Velocity Nitro 5 Men’s Shoes. Hämtad 9 okt. 2026.
- Runnea, Puma Velocity Nitro 5. Hämtad 9 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Hämtad 11 okt. 2026.
- eu.puma.com · Drop, Stöd och Platta, uppgivet
- us.puma.com · Underlag, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 12 oktober 2026.



