- Skor
- New Balance
- Fresh Foam X 880 v15

New Balance 880 v15 test
New Balance arbetshäst till träningssko står nu lika hög som sitt premiumsyskon. Få fullständiga tester finns än, och de som finns beskriver en helt annan sko än v14.
- Drop
- 6 mm
- Stackhöjd häl
- 40,5 mm
- Framfot
- 34,5 mm
- Vikt
- 303 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Hög, fast, byggd för att skydda.
Fresh Foam X 880 v15 är nu en neutral träningssko med hög stack med ett fastare, stelare steg än höjden antyder, och en lägre verklig drop än angiven. Den passar neutrala löpare som vill ha mycket skydd utan en mjuk, insjunkande känsla, och som landar närmare mellanfoten.
Styrkor
- Mycket mer dämpning än v14
- Fast, kontrollerat steg trots den höga stacken
- Mycket vridstyv: lite vridning under foten
- Brett urval av bredder, från smal till extra bred
Svagheter
- Tyngre än den förra versionen
- Tunt yttersulegummi, tidigt slitage rapporterat
- Är något liten i storleken enligt RunRepeat
- Tappar v14:s låga, mångsidiga känsla
Vem den passar
- Du vill ha skydd, inte mjukhet
- Du sätter i med mellanfoten
- Din fot behöver en viss bredd
- Du springer jämna kilometer på väg
Vem som bör välja något annat
- Du älskade den låga, rörliga v14
- Du sliter ner yttersulor snabbt
- Du vill ha en flexibel, lätt sko
Skoprofil
Var Fresh Foam X 880 v15 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Fresh Foam X 880 v15 |
|---|---|
| Dämpning | 74 |
| Lätthet | 11 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 20 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt303 g, tyngre än 89 % av skorna
Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna
Stackhöjd häl40,5 mm, högre än 74 % av skorna
Stackhöjd framfot34,5 mm, högre än 76 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 3 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Hög stack, uppmätt fasthet. Ett hopp till maxstackhöjd med ett tätare Fresh Foam X, mätt som fast: räkna med skydd och en kontrollerad känsla snarare än att sjunka in.
Neutral, men den vrider sig knappt. Inget stödelement, men mycket hög vridstyvhet och en styv hälkappa håller den stadig; det är ingen stödsko.
Stadig cruising, lite kvickhet. En stelare, tyngre sula cruisar stadigt i lugnt tempo snarare än att fjädra framåt, även om Fleet Feet fortfarande finner den responsiv.
Hög stack, uppmätt fasthet. New Balance anger en stackhöjd på 40,5 mm i hälen och 34,5 mm i framfoten med en drop på 6 mm, mot 29 och 21 mm för v14 enligt Fleet Feets värden. Det är ett hopp in i territoriet för maxstack: Fleet Feet noterar att den nu står högre än 1080 v14, byggd med en fastare version av skummet.
Mellansulan är fortfarande Fresh Foam X, men RunRepeat mätte den till 35,5 AC, märkbart tätare än förut. Fleet Feet kallar den en mellannivå av dämpning. Räkna med skydd med en fast, kontrollerad känsla snarare än att sjunka in.
Neutral, men den vrider sig knappt. Det finns inget stödelement. Stabiliteten kommer från styvhet: RunRepeat gav vridstyvheten 5 av 5, en nivå de jämför med skor med platta, och gav hälkappan 4 av 5 i styvhet.
Runnea beskriver tillräcklig fasthet och stabilitet för vardagslöpning. För ett neutralt eller något ojämnt steg är det betryggande; det är ingen stödsko.
Stadig cruising, lite kvickhet. RunRepeat mätte sulan som cirka 49 procent stelare än förut och vikten också högre, och ser att den tappar mångsidigheten hos tidigare versioner.
Fleet Feet finner fortfarande en responsiv känsla under foten för en träningssko av den här höjden, och deras testare säger att den lägre droppen och den högre stacken får både gång och löpning att kännas mjuka, med skummet som mjuknar när det körs in. Den rullar stadigt i lugnt tempo snarare än att fjädra framåt.
Läs mer
Hög stack, uppmätt fasthet. New Balance anger en stackhöjd på 40,5 mm i hälen och 34,5 mm i framfoten med en drop på 6 mm, mot 29 och 21 mm för v14 enligt Fleet Feets värden. Det är ett hopp in i territoriet för maxstack: Fleet Feet noterar att den nu står högre än 1080 v14, byggd med en fastare version av skummet.
Mellansulan är fortfarande Fresh Foam X, men RunRepeat mätte den till 35,5 AC, märkbart tätare än förut. Fleet Feet kallar den en mellannivå av dämpning. Räkna med skydd med en fast, kontrollerad känsla snarare än att sjunka in.
Neutral, men den vrider sig knappt. Det finns inget stödelement. Stabiliteten kommer från styvhet: RunRepeat gav vridstyvheten 5 av 5, en nivå de jämför med skor med platta, och gav hälkappan 4 av 5 i styvhet.
Runnea beskriver tillräcklig fasthet och stabilitet för vardagslöpning. För ett neutralt eller något ojämnt steg är det betryggande; det är ingen stödsko.
Stadig cruising, lite kvickhet. RunRepeat mätte sulan som cirka 49 procent stelare än förut och vikten också högre, och ser att den tappar mångsidigheten hos tidigare versioner.
Fleet Feet finner fortfarande en responsiv känsla under foten för en träningssko av den här höjden, och deras testare säger att den lägre droppen och den högre stacken får både gång och löpning att kännas mjuka, med skummet som mjuknar när det körs in. Den rullar stadigt i lugnt tempo snarare än att fjädra framåt.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | En fast, skyddande plattform för vardagskilometer. | Fleet Feet, Runnea |
| Långpass | Gjord för det | Den höga stacken är byggd för distans och skydd. | RunRepeat |
| Återhämtningspass | Fungerar | Skyddande, men mindre plyschig än en typisk återhämtningssko. | RunRepeat, Fleet Feet |
| Tempopass | Inte för det | Stel och tyngre än förut: ingen sko för snabba pass. | RunRepeat |
Källa: Fleet Feet, Runnea, RunRepeat
Vad testerna säger
Bara tre omfattande sidor recenserar 880 v15 hittills: RunRepeats labbtest, en recension hos Fleet Feet och en produktrecension hos Runnea. På den smala basen är de överens om att den är högre, fastare och tyngre än v14, med en närmare passform.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat berömmer det säkra greppet om foten och skyddet med maxstack, men pekar på en mycket tyngre sko, en tunnare yttersula och en fastare känsla. | Läs |
| Fleet Feet | Recension | Positiv | Fleet Feet rekommenderar den som en mångsidig vardagssko med pålitlig hållbarhet och skydd utan en sladdig känsla, även om den sitter snävare och stelare. | Läs |
| Runnea | Recension | Positiv | Runnea är positiv till den balanserade dämpningen och stabiliteten, med tidigt slitage på yttersulan som huvudfelet. | Läs |
De är eniga
- Ett stort hopp i stackhöjdRunRepeat och Fleet Feet beskriver båda ett steg in i territoriet för hög stack, med ungefär 10 mm mer skum under framfoten.
- Fastare än den ser utRunRepeat finner skummet märkbart fastare än förut, och Fleet Feet beskriver ett mer solitt steg än konkurrerande träningsskor.
- Tyngre än förutRunRepeat mätte 286 g mot 251 g för v14, och Fleet Feet listar mer än en uns extra vikt för herr.
- Yttersulans hållbarhet är en frågaRunRepeat mätte tunt yttersulegummi, och Runnea rapporterar förtida slitage.
Så är den byggd
En tjock mellansula av ett tätare Fresh Foam X utan platta, under en vadderad ovandel i mesh med två lager, på en tunnare, segmenterad yttersula.
En tjock mellansula av tätare Fresh Foam X utan platta, under en vadderad ovandel i mesh med två lager och en styv hälkappa. Den segmenterade yttersulan greppar bra men är tunn, så räkna med att den slits tidigare än v14:s.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | Ovandel | Andningsförmåga 3 / 5 |
| 2 | Plös | 7,1 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 4 / 5 |
| 4 | MellansulaFresh Foam X | Mjukhet 35,5 AC |
| 5 | Innersula | 4,7 mm |
| 6 | Yttersula | 1,9 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 40,5 mm häl, 34,5 mm framfot; uppmätt: 1,9 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, Runnea.
Ovandel. Ett tjockt, mjukt mesh med stora ventilationshål över ett andra inre lager, som RunRepeat fann begränsar luftflödet till ett genomsnittligt 3 av 5. Det töjer sig lite, vilket hjälper fötter med hög volym, och de platta snörena går genom stansade öljetter. Testare hos Fleet Feet fann den snävare genom mellanfoten än tidigare 880.
Plös. Plyschig snarare än lätt: RunRepeat mätte 7,1 mm stoppning och en konstruktion med delvis sidoinsatser, fäst på båda sidor. Fleet Feet misstänker att stoppningen förklarar en del av den närmare känslan i mellanfoten.
Häl. Hälkappan är styv, 4 av 5 i RunRepeats labb, närmare en stabilitetssko än en typisk vardagssko, med generös stoppning runt den för att mjuka upp greppet.
Mellansula. Fortfarande Fresh Foam X, New Balance EVA-baserade skum, men en tätare version än i 1080, som New Balance produktchef berättade för Fleet Feet. RunRepeat mätte 35,5 AC och energiretur på 56,4 procent i hälen och 60,1 procent i framfoten, nära andra Fresh Foam X-modeller: pålitlig dämpning, inget fartskum. Det finns ingen platta.
Innersula. Löstagbar och inte fastlimmad; RunRepeat mätte 4,7 mm, vilket lägger till lite mer dämpning på en redan hög stack.
Yttersula. Omarbetad med smala, vågliknande segment i stället för v14:s klumpiga kuddar, och mer skum frilagt i mellanfoten. Under framfoten löper segmenten nu på längden i stället för diagonalt, vilket Fleet Feet kopplar till det stela, spaklika frånskjutet. RunRepeat mätte bra grepp i framfoten, även på blöta vägar.
Läs mer
En tjock mellansula av ett tätare Fresh Foam X utan platta, under en vadderad ovandel i mesh med två lager, på en tunnare, segmenterad yttersula.
1. Ovandel. Ett tjockt, mjukt mesh med stora ventilationshål över ett andra inre lager, som RunRepeat fann begränsar luftflödet till ett genomsnittligt 3 av 5. Det töjer sig lite, vilket hjälper fötter med hög volym, och de platta snörena går genom stansade öljetter. Testare hos Fleet Feet fann den snävare genom mellanfoten än tidigare 880.
2. Plös. Plyschig snarare än lätt: RunRepeat mätte 7,1 mm stoppning och en konstruktion med delvis sidoinsatser, fäst på båda sidor. Fleet Feet misstänker att stoppningen förklarar en del av den närmare känslan i mellanfoten.
3. Häl. Hälkappan är styv, 4 av 5 i RunRepeats labb, närmare en stabilitetssko än en typisk vardagssko, med generös stoppning runt den för att mjuka upp greppet.
4. Mellansula. Fortfarande Fresh Foam X, New Balance EVA-baserade skum, men en tätare version än i 1080, som New Balance produktchef berättade för Fleet Feet. RunRepeat mätte 35,5 AC och energiretur på 56,4 procent i hälen och 60,1 procent i framfoten, nära andra Fresh Foam X-modeller: pålitlig dämpning, inget fartskum. Det finns ingen platta.
5. Innersula. Löstagbar och inte fastlimmad; RunRepeat mätte 4,7 mm, vilket lägger till lite mer dämpning på en redan hög stack.
6. Yttersula. Omarbetad med smala, vågliknande segment i stället för v14:s klumpiga kuddar, och mer skum frilagt i mellanfoten. Under framfoten löper segmenten nu på längden i stället för diagonalt, vilket Fleet Feet kopplar till det stela, spaklika frånskjutet. RunRepeat mätte bra grepp i framfoten, även på blöta vägar.
Hållbarhet. Ovandelen och stoppningen i hälen höll bra i RunRepeats nötningstester. Yttersulan är den svaga punkten: bara 1,9 mm gummi mot 3,4 mm på den förra versionen, med genomsnittligt slitage i deras test, och Runnea rapporterar också tidigt slitage. Fleet Feet är mer positiva och säger att den behåller den hållbarhet som långvariga 880-fans förväntar sig.
Hållbarhet. Ovandelen och stoppningen i hälen höll bra i RunRepeats nötningstester. Yttersulan är den svaga punkten: bara 1,9 mm gummi mot 3,4 mm på den förra versionen, med genomsnittligt slitage i deras test, och Runnea rapporterar också tidigt slitage. Fleet Feet är mer positiva och säger att den behåller den hållbarhet som långvariga 880-fans förväntar sig.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: RunRepeat, Fleet Feet, Runnea.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Andningsförmåga |
|
| Greppkoefficient (framfot) |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans stoppningstjocklek |
|
| Böjkraft |
|
Storlek och passform
RunRepeat finner den något liten och föreslår att man överväger en halv storlek större; kontrollera bredden innan du ändrar längden.
Längd
En halv storlek upp
Bredder
standard, bred och extra bred
Utrymme för tårna
RunRepeat mätte tåboxen till 74,6 mm vid stortåområdet och 28,5 mm i höjd, och bedömer passformen som något liten. Fleet Feet fann mellanfoten snävare och smalare än på tidigare 880; bredare versioner finns.
RunRepeat, Fleet Feet
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeats passformsomdöme är något liten, med en halv storlek större värd att överväga. Deras tåbox mättes till 74,6 mm i bredd, lite smalare än den förra versionens 76,2 mm, medan tåboxens höjd lämnar gott om plats ovanför tårna.
Fleet Feet noterar en något smalare mellanfot och en mer vadderad tunga än tidigare versioner.
880 har ett ovanligt brett spann av passformer: Fleet Feet och RunRepeat listar smala, normala, breda och extra breda versioner. Om skon känns kort bara för att den känns trång, prova den bredare versionen först.
RunRepeat, Fleet Feet
Mot 880 v14
Inte en uppdatering utan ett kategoribyte: från en måttlig, mångsidig träningssko till en hög, fast, skyddande.
Behåll v14 om du vill ha en lättare, lägre, mer flexibel vardagssko eller om du är hård mot yttersulor. Byt till v15 om du vill ha skydd med maxstack och en fast känsla, landar på mellanfoten och behöver en viss bredd.
Versionshistorik: 880 v14 till Fresh Foam X 880 v15
Mycket mer skum. RunRepeat mätte cirka 6,7 mm mer i hälen och 10,4 mm mer i framfoten än på v14. (RunRepeat)
Lägre drop. Angiven drop går från 8 till 6 mm; RunRepeat mätte 4,3 mm. (RunRepeat, Fleet Feet)
Fastare och stelare. En fastare skumavläsning och en sula som är cirka 49 procent stelare än förut. (RunRepeat)
Tyngre. RunRepeat mätte 286 g mot 251 g för v14. (RunRepeat)
Mindre yttersulegummi. Yttersulans tjocklek ner från 3,4 till 1,9 mm i RunRepeats labb. (RunRepeat)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Fresh Foam X 880 v15 inte gör.
New Balance Fresh Foam X 880 v15 | New Balance 1080 v15 | New Balance 860 v15 | ASICS Gel-Cumulus 28 | On Cloudmonster 3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Mjukare | Stabilare | Mindre dämpning | Samma stöd |
| Drop | 6 mm | 6 mm | 8 mm | 8 mm | 6 mm |
| Stackhöjd häl | 40,5 mm | 40 mm | 43 mm | 38,5 mm | 40 mm |
| Vikt | 303 g | 261 g | 335 g | 258 g | 295 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Stabilitet | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Vad ändrades mellan New Balance 880 v14 och 880 v15?
880 v15 är mycket högre: RunRepeat mätte 39,7 mm i hälen och 35,4 mm i framfoten, mot 33,0 och 25,0 mm på v14. Den är också fastare, stelare och tyngre (286 g mot 251 g i RunRepeats labb), med mindre yttersulegummi. Angiven drop går från 8 till 6 mm.
Är New Balance 880 v15 en sko med maxdämpning?
Efter stackhöjd, ja. New Balance anger 40,5 mm i hälen och 34,5 mm i framfoten. Efter känsla, mindre: RunRepeat mätte skummet till 35,5 AC, en balanserad fasthet, och Fleet Feet beskriver ett fastare steg än konkurrerande träningsskor.
Är 880 v15 liten i storleken?
RunRepeat finner den något liten och föreslår att man överväger en halv storlek större. Dess tåbox mättes också lite smalare än v14:s. Eftersom 880 finns i smala, normala, breda och extra breda versioner, kontrollera om en bredare version löser en trång känsla innan du går längre.
880 v15 eller 1080 v15: vilken ska jag välja?
Båda är höga neutrala träningsskor. 880 v15 är den fastare och stelare av de två: RunRepeat mätte 35,5 AC mot 21,5 AC för 1080 v15. Välj 880 för fast, kontrollerat skydd, 1080 för ett mjukare, lättare, livligare steg.
Vad är den verkliga droppen på 880 v15?
New Balance anger 6 mm. RunRepeat mätte 4,3 mm, med 39,7 mm i hälen och 35,4 mm i framfoten. Löpare som landar på hälen får mindre hälbetoning än databladet antyder; mellanfotsisättare får en balanserad plattform.
Är 880 v15 slitstark?
Ovandelen och stoppningen i hälen fick bra betyg i RunRepeats labb, men yttersulan är ett orosmoment: de mätte bara 1,9 mm gummi, mot 3,4 mm på v14, och Runnea rapporterar också förtida slitage på yttersulan. Löpare med hög körsträcka och tyngre löpare bör hålla ett öga på den.
Källor
- RunRepeat, New Balance Fresh Foam X 880 v15 lab review. Hämtad 9 okt. 2026.
- Fleet Feet, New Balance Fresh Foam X 880 v15 review. Hämtad 9 okt. 2026.
- Runnea, New Balance Fresh Foam X 880 v15. Hämtad 9 okt. 2026.
- RunRepeat, New Balance 1080 v15 lab review. Hämtad 9 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



