- Sko
- New Balance
- Fresh Foam X 880 v15

New Balance 880 v15 anmeldelse
New Balances arbejdshest står nu lige så højt som sin eksklusive søskende. Der findes endnu få fulde anmeldelser, og dem, der findes, beskriver en meget anden sko end v14.
- Drop
- 6 mm
- Stack, hæl
- 40,5 mm
- Forfod
- 34,5 mm
- Vægt
- 303 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Ingen
Vores dom
Høj, fast, bygget til at beskytte.
Fresh Foam X 880 v15 er nu en neutral træningssko med høj stack og en fastere, stivere gang, end dens højde antyder, og en lavere reel drop end opgivet. Den passer til neutrale løbere, der vil have meget beskyttelse uden en blød, synkende følelse, og som lander tættere på midtfoden.
Styrker
- Meget mere dæmpning end v14
- Fast, kontrolleret gang trods den høje stack
- Meget vridningsstiv: lidt vridning under foden
- Stort udvalg af bredder, fra smal til ekstra bred
Svagheder
- Tungere end den forrige version
- Tyndt ydersålsgummi, tidligt slid meldt
- Falder lidt lille ifølge RunRepeat
- Mister v14’s lave, alsidige følelse
Hvem den passer til
- Du vil have beskyttelse, ikke blødhed
- Du lander på midtfoden
- Din fod har brug for en bestemt bredde
- Du løber jævne kilometer på asfalt
Hvem der bør springe den over
- Du elskede den lave, adrætte v14
- Du slider ydersåler hurtigt ned
- Du vil have en fleksibel, let sko
Skoprofil
Hvor Fresh Foam X 880 v15 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | Fresh Foam X 880 v15 |
|---|---|
| Dæmpning | 74 |
| Lethed | 11 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 20 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt303 g, tungere end 89 % af skoene
Drop6 mm, lavere end 59 % af skoene
Stack, hæl40,5 mm, højere end 74 % af skoene
Stack, forfod34,5 mm, højere end 76 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 3 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Høj stack, målt fasthed. Et spring til maksimal stackhøjde med et tættere Fresh Foam X, målt fast: forvent beskyttelse og en kontrolleret følelse frem for at synke ned.
Neutral, men den vrider sig næsten ikke. Intet støtteelement, men meget høj vridningsstivhed og en stiv hælkappe holder den stabil; den er ikke en støttesko.
Stabil krydsning, lidt skarphed. En stivere, tungere sål krydser stabilt i roligt tempo frem for at fjedre fremad, selv om Fleet Feet stadig finder den responsiv.
Høj stack, målt fasthed. New Balance opfører en stackhøjde på 40,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoden med en drop på 6 mm fra hæl til tå, mod 29 og 21 mm for v14 efter Fleet Feets tal. Det er et spring ind i territoriet med maksimal stack: Fleet Feet bemærker, at den nu står højere end 1080 v14, bygget med en fastere udgave af skummet.
Mellemsålen er stadig Fresh Foam X, men RunRepeat målte den til 35,5 AC, mærkbart tættere end før. Fleet Feet kalder det et mellemniveau af dæmpning. Forvent beskyttelse med en fast, kontrolleret følelse frem for at synke ned.
Neutral, men den vrider sig næsten ikke. Der er intet støtteelement. Stabiliteten kommer fra stivhed: RunRepeat gav vridningsstivheden 5 ud af 5, et niveau de sammenligner med sko med plade, og gav hælkappen 4 ud af 5 for stivhed.
Runnea beskriver nok fasthed og stabilitet til dagligt løb. For en neutral eller let ujævn løbestil er det betryggende; det er ikke en støttesko.
Stabil krydsning, lidt skarphed. RunRepeat målte sålen omkring 49 procent stivere end før og vægten også højere og ser den miste alsidigheden fra tidligere versioner.
Fleet Feet finder stadig en responsiv følelse under foden til en træningssko af denne højde, og deres testere siger, at den lavere drop og højere stack får gåture og løb til at føles glatte, med skummet der blødgøres, efterhånden som det køres ind. Den ruller stabilt i roligt tempo frem for at fjedre fremad.
Læs mere
Høj stack, målt fasthed. New Balance opfører en stackhøjde på 40,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoden med en drop på 6 mm fra hæl til tå, mod 29 og 21 mm for v14 efter Fleet Feets tal. Det er et spring ind i territoriet med maksimal stack: Fleet Feet bemærker, at den nu står højere end 1080 v14, bygget med en fastere udgave af skummet.
Mellemsålen er stadig Fresh Foam X, men RunRepeat målte den til 35,5 AC, mærkbart tættere end før. Fleet Feet kalder det et mellemniveau af dæmpning. Forvent beskyttelse med en fast, kontrolleret følelse frem for at synke ned.
Neutral, men den vrider sig næsten ikke. Der er intet støtteelement. Stabiliteten kommer fra stivhed: RunRepeat gav vridningsstivheden 5 ud af 5, et niveau de sammenligner med sko med plade, og gav hælkappen 4 ud af 5 for stivhed.
Runnea beskriver nok fasthed og stabilitet til dagligt løb. For en neutral eller let ujævn løbestil er det betryggende; det er ikke en støttesko.
Stabil krydsning, lidt skarphed. RunRepeat målte sålen omkring 49 procent stivere end før og vægten også højere og ser den miste alsidigheden fra tidligere versioner.
Fleet Feet finder stadig en responsiv følelse under foden til en træningssko af denne højde, og deres testere siger, at den lavere drop og højere stack får gåture og løb til at føles glatte, med skummet der blødgøres, efterhånden som det køres ind. Den ruller stabilt i roligt tempo frem for at fjedre fremad.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | En fast, beskyttende platform til hverdagens kilometer. | Fleet Feet, Runnea |
| Langture | Lavet til det | Den høje stack er bygget til distance og beskyttelse. | RunRepeat |
| Restitutionsture | Kan klare det | Beskyttende, men mindre blød end en typisk restitutionssko. | RunRepeat, Fleet Feet |
| Tempotræning | Ikke til det | Stiv og tungere end før: ikke en sko til hurtige pas. | RunRepeat |
Kilde: Fleet Feet, Runnea, RunRepeat
Hvad testerne siger
Kun tre væsentlige sider anmelder 880 v15 indtil videre: RunRepeats laboratorietest, en anmeldelse fra Fleet Feet og en produktanmeldelse fra Runnea. På det smalle grundlag er de enige om, at den er højere, fastere og tungere end v14, med en tættere pasform.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat roser den sikre fastholdelse og beskyttelsen med maksimal stack, men peger på en meget tungere sko, en tyndere ydersål og en fastere følelse. | Læs |
| Fleet Feet | Anmeldelse | Positiv | Fleet Feet anbefaler den som en alsidig daglig træningssko med pålidelig holdbarhed og beskyttelse uden en dunet følelse, selv om den sidder tættere og er stivere. | Læs |
| Runnea | Anmeldelse | Positiv | Runnea er positiv over for den afbalancerede dæmpning og stabilitet, med tidligt slid på ydersålen som den største fejl. | Læs |
De er enige
- Et stort spring i stackhøjdeRunRepeat og Fleet Feet beskriver begge et skridt ind i territoriet med høj stack, med omkring 10 mm mere skum under forfoden.
- Fastere, end den ser udRunRepeat finder skummet mærkbart fastere end før, og Fleet Feet beskriver en mere solid gang end konkurrerende træningssko.
- Tungere end førRunRepeat målte 286 g mod 251 g for v14, og Fleet Feet opfører mere end en ounce (omkring 28 g) ekstra vægt til mænd.
- Ydersålens holdbarhed er et spørgsmålRunRepeat målte tyndt ydersålsgummi, og Runnea melder om for tidligt slid.
Sådan er den bygget
En tyk mellemsål af et tættere Fresh Foam X uden plade, under en polstret mesh-overdel i to lag, på en tyndere, segmenteret ydersål.
En tyk mellemsål af tættere Fresh Foam X uden plade, under en polstret mesh-overdel i to lag og en stiv hælkappe. Den segmenterede ydersål har godt greb, men er tynd, så forvent, at den slides før v14’s.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | Overdel | Åndbarhed 3 / 5 |
| 2 | Tunge | 7,1 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 4 / 5 |
| 4 | MellemsålFresh Foam X | Blødhed 35,5 AC |
| 5 | Indlægssål | 4,7 mm |
| 6 | Ydersål | 1,9 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 40,5 mm hæl, 34,5 mm forfod. Målt: 1,9 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, Runnea.
Overdel. Et tykt, blødt mesh med store ventilationshuller over et andet indre lag, som RunRepeat fandt begrænser luftgennemstrømningen til et gennemsnit på 3 ud af 5. Det giver lidt efter, hvilket hjælper fødder med højt volumen, og de flade snørebånd løber gennem stansede øjer. Testere hos Fleet Feet fandt den tættere gennem midtfoden end tidligere 880.
Tunge. Blød frem for let: RunRepeat målte 7,1 mm polstring og en halvt sammensyet konstruktion, fastgjort i begge sider. Fleet Feet formoder, at den polstring forklarer en del af den tættere følelse i midtfoden.
Hæl. Hælkappen er stiv, 4 ud af 5 i RunRepeats laboratorium, tættere på en stabilitetssko end en typisk daglig træningssko, med rigelig polstring omkring den for at blødgøre grebet.
Mellemsål. Stadig Fresh Foam X, New Balances EVA-baserede skum, men en tættere udgave end i 1080, som New Balances produktchef fortalte Fleet Feet. RunRepeat målte 35,5 AC og energitilbagegivelse på 56,4 procent i hælen og 60,1 procent i forfoden, tæt på andre Fresh Foam X-modeller: pålidelig dæmpning, ikke et fartskum. Der er ingen plade.
Indlægssål. Udtagelig og ikke limet fast; RunRepeat målte 4,7 mm, hvilket tilføjer lidt mere dæmpning til en allerede høj stack.
Ydersål. Omdesignet med slanke, bølgelignende segmenter i stedet for v14’s klodsede puder og mere blotlagt skum i midtfoden. Under forfoden løber segmenterne nu på langs i stedet for på diagonalen, hvilket Fleet Feet sætter i forbindelse med det stive, løftestangslignende afsæt. RunRepeat målte godt greb i forfoden, også på våde veje.
Læs mere
En tyk mellemsål af et tættere Fresh Foam X uden plade, under en polstret mesh-overdel i to lag, på en tyndere, segmenteret ydersål.
1. Overdel. Et tykt, blødt mesh med store ventilationshuller over et andet indre lag, som RunRepeat fandt begrænser luftgennemstrømningen til et gennemsnit på 3 ud af 5. Det giver lidt efter, hvilket hjælper fødder med højt volumen, og de flade snørebånd løber gennem stansede øjer. Testere hos Fleet Feet fandt den tættere gennem midtfoden end tidligere 880.
2. Tunge. Blød frem for let: RunRepeat målte 7,1 mm polstring og en halvt sammensyet konstruktion, fastgjort i begge sider. Fleet Feet formoder, at den polstring forklarer en del af den tættere følelse i midtfoden.
3. Hæl. Hælkappen er stiv, 4 ud af 5 i RunRepeats laboratorium, tættere på en stabilitetssko end en typisk daglig træningssko, med rigelig polstring omkring den for at blødgøre grebet.
4. Mellemsål. Stadig Fresh Foam X, New Balances EVA-baserede skum, men en tættere udgave end i 1080, som New Balances produktchef fortalte Fleet Feet. RunRepeat målte 35,5 AC og energitilbagegivelse på 56,4 procent i hælen og 60,1 procent i forfoden, tæt på andre Fresh Foam X-modeller: pålidelig dæmpning, ikke et fartskum. Der er ingen plade.
5. Indlægssål. Udtagelig og ikke limet fast; RunRepeat målte 4,7 mm, hvilket tilføjer lidt mere dæmpning til en allerede høj stack.
6. Ydersål. Omdesignet med slanke, bølgelignende segmenter i stedet for v14’s klodsede puder og mere blotlagt skum i midtfoden. Under forfoden løber segmenterne nu på langs i stedet for på diagonalen, hvilket Fleet Feet sætter i forbindelse med det stive, løftestangslignende afsæt. RunRepeat målte godt greb i forfoden, også på våde veje.
Holdbarhed. Overdelen og hælpolstringen holdt godt i RunRepeats slidtests. Ydersålen er det svage punkt: kun 1,9 mm gummi mod 3,4 mm på den forrige version, med gennemsnitligt slid i deres test, og Runnea melder også om tidligt slid. Fleet Feet er mere positive og siger, at den bevarer den holdbarhed, mangeårige 880-fans forventer.
Holdbarhed. Overdelen og hælpolstringen holdt godt i RunRepeats slidtests. Ydersålen er det svage punkt: kun 1,9 mm gummi mod 3,4 mm på den forrige version, med gennemsnitligt slid i deres test, og Runnea melder også om tidligt slid. Fleet Feet er mere positive og siger, at den bevarer den holdbarhed, mangeårige 880-fans forventer.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: RunRepeat, Fleet Feet, Runnea.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Åndbarhed |
|
| Grebskoefficient (forfod) |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens polstringstykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
Størrelse og pasform
RunRepeat finder den lidt lille og foreslår at overveje en halv størrelse op; tjek bredden, før du ændrer længden.
Længde
En halv størrelse op
Bredder
normal, bred og ekstra bred
Plads til tæerne
RunRepeat målte tåboksen til 74,6 mm ved storetåens område og 28,5 mm i højden og vurderer pasformen som lidt lille. Fleet Feet fandt midtfoden tættere og smallere end på tidligere 880; bredere udgaver findes.
RunRepeat, Fleet Feet
Testernes fulde noter om størrelse
RunRepeats pasformsdom er lidt lille, med en halv størrelse op værd at overveje. Deres tåboks målte 74,6 mm i bredden, en anelse smallere end den forrige versions 76,2 mm, mens tåboksens højde levner rigelig plads over tæerne.
Fleet Feet bemærker en lidt smallere midtfod og en mere polstret tunge end tidligere versioner.
880 har et usædvanligt bredt udvalg af pasformer: Fleet Feet og RunRepeat opfører smalle, standard, brede og ekstra brede udgaver. Hvis skoen kun føles kort, fordi den føles tæt, så prøv den bredere udgave først.
RunRepeat, Fleet Feet
Mod 880 v14
Ikke en opdatering, men et kategoriskift: fra en moderat, alsidig træningssko til en høj, fast, beskyttende en.
Behold v14, hvis du vil have en lettere, lavere, mere fleksibel daglig træningssko, eller hvis du er hård ved ydersåler. Skift til v15, hvis du vil have beskyttelse med maksimal stack og en fast følelse, lander på midtfoden og har brug for en bestemt bredde.
Versionshistorik: 880 v14 til Fresh Foam X 880 v15
Langt mere skum. RunRepeat målte omkring 6,7 mm mere i hælen og 10,4 mm mere i forfoden end på v14. (RunRepeat)
Lavere drop. Den opgivne drop går fra 8 til 6 mm; RunRepeat målte 4,3 mm. (RunRepeat, Fleet Feet)
Fastere og stivere. En fastere skumaflæsning og en sål, der er omkring 49 procent stivere end før. (RunRepeat)
Tungere. RunRepeat målte 286 g mod 251 g for v14. (RunRepeat)
Mindre gummi på ydersålen. Ydersålens tykkelse ned fra 3,4 til 1,9 mm i RunRepeats laboratorium. (RunRepeat)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Fresh Foam X 880 v15 ikke gør.
New Balance Fresh Foam X 880 v15 | New Balance 1080 v15 | New Balance 860 v15 | ASICS Gel-Cumulus 28 | On Cloudmonster 3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Blødere | Mere stabil | Mindre dæmpning | Samme støtte |
| Drop | 6 mm | 6 mm | 8 mm | 8 mm | 6 mm |
| Stack, hæl | 40,5 mm | 40 mm | 43 mm | 38,5 mm | 40 mm |
| Vægt | 303 g | 261 g | 335 g | 258 g | 295 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Stabilitet | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Hvad ændrede sig mellem New Balance 880 v14 og 880 v15?
880 v15 er meget højere: RunRepeat målte 39,7 mm i hælen og 35,4 mm i forfoden mod 33,0 og 25,0 mm på v14. Den er også fastere, stivere og tungere (286 g mod 251 g i RunRepeats laboratorium), med mindre gummi på ydersålen. Den opgivne drop falder fra 8 til 6 mm.
Er New Balance 880 v15 en sko med maksimal dæmpning?
Efter stackhøjde ja. New Balance opfører 40,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoden. Efter følelse mindre: RunRepeat målte skummet til 35,5 AC, en afbalanceret fasthed, og Fleet Feet beskriver en fastere gang end konkurrerende træningssko.
Falder 880 v15 lille?
RunRepeat finder den lidt lille og foreslår at overveje en halv størrelse op. Dens tåboks målte også en anelse smallere end v14’s. Fordi 880 fås i smal, standard, bred og ekstra bred, så tjek, om en bredere udgave løser en trang følelse, før du går op i længden.
880 v15 eller 1080 v15: hvilken skal jeg vælge?
Begge er høje neutrale træningssko. 880 v15 er den fastere og stivere af de to: RunRepeat målte 35,5 AC mod 21,5 AC for 1080 v15. Vælg 880 til fast, kontrolleret beskyttelse, 1080 til en blødere, lettere, mere livlig gang.
Hvad er den reelle drop på 880 v15?
New Balance opfører 6 mm. RunRepeat målte 4,3 mm, med 39,7 mm i hælen og 35,4 mm i forfoden. Løbere, der lander på hælen, får mindre hælbias, end specifikationen antyder; løbere med midtfodsanslag får en afbalanceret platform.
Er 880 v15 holdbar?
Overdelen og hælpolstringen fik gode scorer i RunRepeats laboratorium, men ydersålen er en bekymring: de målte kun 1,9 mm gummi mod 3,4 mm på v14, og Runnea melder også om for tidligt slid på ydersålen. Tungere løbere og løbere med mange kilometer bør holde nøje øje med den.
Kilder
- RunRepeat, New Balance Fresh Foam X 880 v15 lab review. Besøgt 9. okt. 2026.
- Fleet Feet, New Balance Fresh Foam X 880 v15 review. Besøgt 9. okt. 2026.
- Runnea, New Balance Fresh Foam X 880 v15. Besøgt 9. okt. 2026.
- RunRepeat, New Balance 1080 v15 lab review. Besøgt 9. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



