- Sko
- New Balance
- 860 v15

New Balance 860 v15 anmeldelse
New Balances klassiske stabilitetssko bliver højere og bredere, bytter en fast støtte ud med en plade, der vipper foden, og tager på i vægt undervejs.
- Drop
- 6 mm
- Stack, hæl
- 40 mm
- Forfod
- 34 mm
- Vægt
- 329 g
- Støtte
- Stabilitet
- Plade
- Ingen plade
Vores dom
Stor, stabil og bygget til rolige kilometer.
860 v15 er en høj, blød stabilitetssko, der styrer foden med en medialt kileformet plade og en bred base frem for en fast støtte. Den passer til løbere med mild til moderat indadrulning, som løber roligt, går eller står meget, og den beder dig acceptere en af de tungeste konstruktioner i sin kategori.
Styrker
- Meget stabil: et A for stabilitet hos Doctors of Running, 8,5 ud af 10 hos RTINGS
- Blødt topskum: 25,8 AC i RunRepeats laboratorium, langt blødere end gennemsnittet
- Styring, som de fleste testere fandt mild frem for korrigerende
- Sælges fra smal til ekstra bred, afhængigt af markedet
- Holdbar: intet synligt slid på ydersålen efter 64 km hos Doctors of Running
Svagheder
- Tung: 332 g målt af RunRepeat i herrestørrelse US 9
- Ikke livlig: bygget til langsomt tempo, ikke til tempotræning
- Meget stiv hælkappe, der gjorde ondt på en følsom hæl hos Doctors of Running
- Forfod med lavt volumen, med tryk fra tåbeskyttelsen på storetåen for én tester
Hvem den passer til
- Din fod ruller mildt eller moderat indad
- Sko med støtte har aldrig virket for dig
- Langsomme kilometer, gåture og lange dage på fødderne
- Din fod er bred, men ikke høj
Hvem der bør springe den over
- Du vil have noget let eller hurtigt
- Du har brug for maksimal støtte
- Din fod ruller udad, eller dine ankler vrider sig let
- Din hæl er følsom bagtil
Skoprofil
Hvor 860 v15 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden 860 v14.
| Akse | 860 v15 | 860 v14 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 64 | 6 | +58 |
| Lethed | 6 | 9 | −3 |
| Stabilitet | 85 | 85 | = |
| Drop | 20 | 45 | −25 |
| Respons | 20 | 6 | +14 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt329 g, tungere end 97 % af skoene
Drop6 mm, lavere end 59 % af skoene
Stack, hæl40 mm, højere end 64 % af skoene
Stack, forfod34 mm, højere end 69 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 5 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Blød foroven, høj nedenunder. Blødt Fresh Foam X over en tættere base på en hæl på 40 mm: RunRepeat målte 25,8 AC, langt blødere end gennemsnittet.
En kile, ikke en støtte. En plade i fuld længde, kileformet mod indersiden, og en bred base styrer foden; Doctors of Running advarer om, at den gør lidt for ydersiden.
Mere fjedrende end før, stadig langsom. Energitilbagegivelse på 57,5 procent i hælen og 65,2 i forfoden ifølge RunRepeat: en glat rocker, men ingen fart.
Blød foroven, høj nedenunder. Mellemsålen stabler et blødere, mindre tæt Fresh Foam X-lag over en tættere base. Tal fra New Balance, videregivet af Marathon Sports og Run and Become, giver 40 mm i hælen og 34 mm i forfoden, og RunRepeat målte 39,7 mm og 32,1 mm.
RunRepeat målte skummet til 25,8 på AC-skalaen, langt blødere end deres gennemsnit på 35,5, med stødabsorbering på 134 SA i hælen. Doctors of Running fandt gangen moderat blød og mere fjedrende end v14, mere i forfoden end i hælen.
En kile, ikke en støtte. Stability Plane er en plade i fuld længde placeret mellem de to skum. Doctors of Running beskriver den som kileformet mod indersiden hele vejen, hjulpet af en højere indre sidevæg og en bredere udvidelse på den side, så foden sidder let vippet udad frem for at blive bremset af fast skum.
RunRepeat målte en bred platform, 117,0 mm i forfoden og 93,4 mm i hælen, og en vridningsstivhed på 18,2 Nm, over deres gennemsnit på 14,4 Nm. Bagsiden, ifølge Doctors of Running, er lidt hjælp til løbere, der har brug for støtte på ydersiden.
Mere fjedrende end før, stadig langsom. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 57,5 procent i hælen og 65,2 procent i forfoden, respektabelt, men under New Balances neutrale træningssko. RTINGS finder forfoden mere livlig end hælen, uden egentlig fremdrift.
Rockeren gør meget af arbejdet. Doctors of Running fandt den stejle hælaffasning klodset i starten og rockeren i forfoden glat, men langsom, og bemærkede, at forfoden ikke bøjer.
Læs mere
Blød foroven, høj nedenunder. Mellemsålen stabler et blødere, mindre tæt Fresh Foam X-lag over en tættere base. Tal fra New Balance, videregivet af Marathon Sports og Run and Become, giver 40 mm i hælen og 34 mm i forfoden, og RunRepeat målte 39,7 mm og 32,1 mm.
RunRepeat målte skummet til 25,8 på AC-skalaen, langt blødere end deres gennemsnit på 35,5, med stødabsorbering på 134 SA i hælen. Doctors of Running fandt gangen moderat blød og mere fjedrende end v14, mere i forfoden end i hælen.
En kile, ikke en støtte. Stability Plane er en plade i fuld længde placeret mellem de to skum. Doctors of Running beskriver den som kileformet mod indersiden hele vejen, hjulpet af en højere indre sidevæg og en bredere udvidelse på den side, så foden sidder let vippet udad frem for at blive bremset af fast skum.
RunRepeat målte en bred platform, 117,0 mm i forfoden og 93,4 mm i hælen, og en vridningsstivhed på 18,2 Nm, over deres gennemsnit på 14,4 Nm. Bagsiden, ifølge Doctors of Running, er lidt hjælp til løbere, der har brug for støtte på ydersiden.
Mere fjedrende end før, stadig langsom. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 57,5 procent i hælen og 65,2 procent i forfoden, respektabelt, men under New Balances neutrale træningssko. RTINGS finder forfoden mere livlig end hælen, uden egentlig fremdrift.
Rockeren gør meget af arbejdet. Doctors of Running fandt den stejle hælaffasning klodset i starten og rockeren i forfoden glat, men langsom, og bemærkede, at forfoden ikke bøjer.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | Dens hjemmetempo. RunRepeat vurderer den højt til dagligt løb, og alle testere holder den til afslappede kilometer. | RunRepeat, Alastair Running, Marathon Sports |
| Langture | Lavet til det | RTINGS roser dens dæmpning til lange ture, og Alastair Running fandt, at den udsatte træthed i benene på lange, rolige dage. | RTINGS, Alastair Running |
| Restitutionsture | Lavet til det | Blød foroven, stabil nedenunder, intet krævet af dine ben. | RunRepeat, Alastair Running |
| Gåture | Lavet til det | Doctors of Running anbefaler den til gåture og stående arbejde, og Alastair Running bruger den som en sko til hele dagen. | Doctors of Running, Alastair Running |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | RTINGS mener, at den kan gennemføre en marathon, men ikke vil hjælpe dig med at løbe den hurtigt; vægten er grænsen. | RTINGS |
| Tempotræning | Ikke til det | RunRepeat giver den 45 til tempotræning, og Alastair Running og Marathon Sports udelukker begge hurtigere pas. | RunRepeat, Alastair Running, Marathon Sports |
| Let trail | Ikke til det | Doctors of Running fandt, at det lille mellemrum under hælen samler sten; hold den på asfalt. | Doctors of Running |
Kilde: RunRepeat, Alastair Running, Marathon Sports, RTINGS, Doctors of Running
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at 860 v15 er meget stabil, godt dæmpet og tung, en sko til langsomme kilometer frem for tempo. De er uenige om, hvor rummelig den er foran, hvor varm overdelen bliver, og om den følger normal størrelse.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 85 ud af 100: en blød, mildt støttende daglig træningssko, bremset af vægten. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS roser dæmpningen og stabiliteten, men finder den meget tung og kort på livlighed. | Læs |
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Doctors of Running giver den B samlet: fremragende kilebaseret stabilitet, men tung, med en hård hælkappe og en lav forfod. | Læs |
| Alastair Running | Anmeldelse | Positiv | Alastair Running ser en pålidelig stabilitetssko til løbere, der sætter komfort og støtte før tempo. | Læs |
De er enige
- Meget stabil under fodenRTINGS giver stabiliteten 8,5 ud af 10, og Doctors of Running giver den A og krediterer den kileformede plade, den brede base og den højere indre sidevæg.
- TungRunRepeat vejede 332 g og RTINGS 329,3 g i herrestørrelse US 9. Doctors of Running, Alastair Running og Marathon Sports peger alle på vægten.
- Lavet til langsomt løbRunRepeat giver den 86 til dagligt løb, men 45 til tempo, og Alastair Running og Marathon Sports fandt den begge klodset, når tempoet stiger.
- Støtte, der forbliver i baggrundenAlastair Running beskriver en mild styring frem for en korrektion, Run and Become fandt den fast uden at være overvældende, og Doctors of Running siger, at det blødere skum forhindrer, at den føles stiv.
De er uenige
- Følger den normal størrelse?RTINGS, Alastair Running og Run and Become fandt længden rigtig. Doctors of Running fandt den lidt kort, og RunRepeats læsere hælder mod en halv størrelse lille i deres størrelsesafstemning.
- Hvor meget plads til tæerneAlastair Running og Marathon Sports beskriver en rummelig forfod. Doctors of Running fandt den bred, men lav, med tåbeskyttelsen trykkende på storetåen, og RTINGS vurderer tåboksens højde kun som tilfredsstillende.
- Kølig eller varm overdelRunRepeat gav åndbarheden 4 ud af 5, over deres gennemsnit. Doctors of Running fandt det tykkere mesh varmt, og Alastair Running advarer om varme dage.
Sådan er den bygget
To lag Fresh Foam X omkring en Stability Plane af plastik i fuld længde, en bred, udvidet base med en højere indre sidevæg, en tyk sammensyet tunge og en ydersål af skummet gummi.
Blødt-over-fast Fresh Foam X omkring en plastikplade i fuld længde, kileformet mod indersiden, en bred base, en tunge på 9,1 mm og en ydersål af skummet gummi på 3,1 mm.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Åndbarhed 4 / 5 |
| 2 | Tunge | 9,1 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 4 / 5 |
| 4 | MellemsålFresh Foam X, dobbelt densitet | Hårdhed 25,8 AC |
| 5 | PladeStability Plane | Vridning 18,2 Nm |
| 6 | Indlægssål | 4,3 mm |
| 7 | YdersålSkummet gummi | 3,1 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 40 mm hæl, 34 mm forfod. Målt: 3,1 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Marathon Sports, RunRepeat, Doctors of Running, Alastair Running, Run and Become, RTINGS.
Overdel. Et tykkere engineered mesh med overlæg. RunRepeat gav åndbarheden 4 ud af 5, med luftgennemstrømning mest ved tåboksen, mens Doctors of Running og Alastair Running fandt det varmt.
Tunge. Kraftigt polstret og sammensyet. RunRepeat målte 9,1 mm mod et gennemsnit på 5,8 mm, og Doctors of Running fandt, at den holder midtfoden godt, men æder af volumen.
Hæl. En meget stiv kappe, 4 ud af 5 i RunRepeats test, med rigelig polstring i kanten. Doctors of Running fandt hælgrebet sikkert, men kappen hård.
Mellemsål. Et blødere topslag over et tættere bundlag, hvor det fastere skum er mere til stede på indersiden ifølge Doctors of Running. Marathon Sports bemærker, at skummet nu indeholder omkring 3 procent biobaseret materiale.
Plade. En plastikplade i fuld længde, ikke kulfiber, indlejret mellem de to skum og kileformet mod indersiden. Den erstatter den traditionelle mediale støtte og stiver platformen af: 18,2 Nm i RunRepeats vridningstest, 20,7 N i bøjetesten.
Indlægssål. En udtagelig indlægssål på 4,3 mm, på linje med RunRepeats gennemsnit. Doctors of Running anbefaler ikke denne sko til tilpassede ortoser, da kilen allerede former fodens position.
Ydersål. Skummet gummi, 3,1 mm tykt. RunRepeat målte et greb i forfoden på 0,58 mod et gennemsnit på 0,53, og Doctors of Running og Marathon Sports fandt grebet godt på våde veje.
Læs mere
To lag Fresh Foam X omkring en Stability Plane af plastik i fuld længde, en bred, udvidet base med en højere indre sidevæg, en tyk sammensyet tunge og en ydersål af skummet gummi.
1. Overdel. Et tykkere engineered mesh med overlæg. RunRepeat gav åndbarheden 4 ud af 5, med luftgennemstrømning mest ved tåboksen, mens Doctors of Running og Alastair Running fandt det varmt.
2. Tunge. Kraftigt polstret og sammensyet. RunRepeat målte 9,1 mm mod et gennemsnit på 5,8 mm, og Doctors of Running fandt, at den holder midtfoden godt, men æder af volumen.
3. Hæl. En meget stiv kappe, 4 ud af 5 i RunRepeats test, med rigelig polstring i kanten. Doctors of Running fandt hælgrebet sikkert, men kappen hård.
4. Mellemsål. Et blødere topslag over et tættere bundlag, hvor det fastere skum er mere til stede på indersiden ifølge Doctors of Running. Marathon Sports bemærker, at skummet nu indeholder omkring 3 procent biobaseret materiale.
5. Plade. En plastikplade i fuld længde, ikke kulfiber, indlejret mellem de to skum og kileformet mod indersiden. Den erstatter den traditionelle mediale støtte og stiver platformen af: 18,2 Nm i RunRepeats vridningstest, 20,7 N i bøjetesten.
6. Indlægssål. En udtagelig indlægssål på 4,3 mm, på linje med RunRepeats gennemsnit. Doctors of Running anbefaler ikke denne sko til tilpassede ortoser, da kilen allerede former fodens position.
7. Ydersål. Skummet gummi, 3,1 mm tykt. RunRepeat målte et greb i forfoden på 0,58 mod et gennemsnit på 0,53, og Doctors of Running og Marathon Sports fandt grebet godt på våde veje.
Holdbarhed. Blandede laboratorieresultater, godt tidligt slid. Ydersålen mistede 1,4 mm i RunRepeats slidtest, mere end deres gennemsnit på 1,1 mm, og tåboksen og hælpolstringen fik begge 3 ud af 5. Doctors of Running så intet synligt slid på ydersålen efter 64 km og forventer høj holdbarhed.
Holdbarhed. Blandede laboratorieresultater, godt tidligt slid. Ydersålen mistede 1,4 mm i RunRepeats slidtest, mere end deres gennemsnit på 1,1 mm, og tåboksen og hælpolstringen fik begge 3 ud af 5. Doctors of Running så intet synligt slid på ydersålen efter 64 km og forventer høj holdbarhed.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Marathon Sports, Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Bøjekraft |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
De fleste testere bliver i deres sædvanlige størrelse; hvis du ligger mellem to størrelser eller har følsomme tæer, er en halv størrelse op værd at prøve.
Længde
Blandede erfaringer
Bredder
normal, bred og ekstra bred
Plads til tæerne
Bred, men ikke høj. RunRepeat målte en tåboks på 75,1 mm, over deres gennemsnit på 73,2 mm, med en højde på 27,8 mm. RTINGS vurderer tåboksens højde kun som tilfredsstillende, og Doctors of Running mærkede tåbeskyttelsen på storetåen.
RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running
Testernes fulde noter om størrelse
RTINGS fandt længden helt rigtig, og Alastair Running og Run and Become melder om en pasform i normal størrelse. Doctors of Running fandt, at den falder lidt kort, og RunRepeats læsere hælder mod en halv størrelse lille i deres størrelsesafstemning.
Volumen er det egentlige spørgsmål. Doctors of Running beskriver en forfod, der er bred, men lav, med en stiv tåbeskyttelse, der pressede på storetåen, og en tyk, sammensyet tunge, der fylder, og foreslår en halv størrelse op til følsomme fødder. RunRepeat målte den tunge til 9,1 mm, blandt de tykkeste, de ser.
Bredder varierer efter marked. RunRepeat og Alastair Running opfører smal, standard, bred og ekstra bred. Run and Become, en britisk forhandler, tilbyder standard, 2E og 4E til mænd, mens Marathon Sports kun opfører standard og 2E.
RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Alastair Running, Marathon Sports, Run and Become
Mod 860 v14
En større sko i alle retninger: højere, bredere, tungere og med lavere drop, med stabilitetspladen nu bygget ind i mellemsålen som en ægte kile.
| 860 v15 | 860 v14 | |
|---|---|---|
| Støtte | Stabilitet | Stabilitet |
| Drop | 6 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 29 mm |
| Forfod | 34 mm | 21 mm |
| Vægt | 329 g | 309 g |
Behold 860 v14, hvis du kunne lide en lettere, mere adræt stabilitetssko: Alastair Running fandt v15 tungere og stivere og siger, at fans af v14, der vil have den gang, bør springe den over. Skift til v15, hvis du vil have mere dæmpning, en bredere base og en lavere drop til rolige kilometer.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: 860 v14 til 860 v15
En stivere, mere ægte kile. v14 introducerede Stability Plane. På v15 sidder den mellem de to skumlag som en stivere plade, kileformet mod indersiden, ifølge Doctors of Running og Marathon Sports. (Doctors of Running, Marathon Sports)
Mere skum, blødere foroven. Et blødere topslag over en tættere base. RunRepeat målte hælen til 39,7 mm mod 36,8 mm på v14. (RunRepeat, Marathon Sports)
Lavere drop. Marathon Sports melder, at offsetten går fra 8 mm til 6 mm. (Marathon Sports)
Mærkbart tungere. RunRepeat sætter vægtøgningen til omkring 12 procent i forhold til v14. Med 329 g i herrestørrelse US 9 er den den næsttungeste af de 41 stabilitetssko til asfalt, der er vejet i den størrelse i vores katalog. (RunRepeat, Strideprint)
Bredere platform med mere rocker. Doctors of Running og Run and Become beskriver en bredere base og en mere udtalt rocker, der hjælper med at rulle den ekstra vægt fremad. (Doctors of Running, Run and Become)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som 860 v15 ikke gør.
New Balance 860 v15 | ASICS Gel-Kayano 32 | Brooks Adrenaline GTS 25 | Hoka Arahi 8 | New Balance 1080 v15 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mere stabil | Højere drop | Lettere | Mindre stabil |
| Drop | 6 mm | 8 mm | 10 mm | 8 mm | 6 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 40 mm | 37 mm | 41 mm | 40 mm |
| Vægt | 329 g | 298 g | 301 g | 264 g | 261 g |
| Støtte | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger New Balance 860 v15 normal størrelse?
For det meste. RTINGS, Alastair Running og Run and Become fandt længden rigtig i den sædvanlige størrelse. Doctors of Running fandt den lidt kort med en lav forfod, og RunRepeats læsere hælder mod en halv størrelse lille. Hvis du ligger mellem to størrelser, eller dine tæer er følsomme, er en halv størrelse op det sikreste valg.
860 v14 eller 860 v15: hvad ændrede sig?
New Balance 860 v15 er højere, bredere og tungere end v14, med en lavere drop på 6 mm i stedet for 8 mm og en stivere plade kilet ind i mellemsålen. RunRepeat målte hælen op fra 36,8 mm til 39,7 mm og vægten op omkring 12 procent. Løbere, der kunne lide en lettere, mere adræt v14, foretrækker måske at blive ved den.
Er 860 v15 god til fladfod eller overpronation?
New Balance 860 v15 er bygget til løbere, hvis fod ruller indad, og testerne placerer den ved en mild til moderat rulning. RunRepeat vurderer støtten som moderat og foreslår fastere muligheder til løbere, der har brug for mest. Fladfod betyder ikke altid overpronation, så tjek først, hvordan din fod bevæger sig. Det er en støttesko, ikke en behandling.
Hvad er dropen på New Balance 860 v15?
New Balance opgiver 6 mm, med 40 mm i hælen og 34 mm i forfoden, som videregivet af Marathon Sports og Run and Become. Running Warehouse opfører stadig 8 mm. I laboratorierne målte RTINGS 6,0 mm og RunRepeat 7,6 mm, så forvent noget mellem 6 og 8 mm under foden.
Findes 860 v15 i bred?
Ja. RunRepeat og Alastair Running opfører smalle, standard, brede og ekstra brede udgaver, og Run and Become tilbyder standard, 2E og 4E til mænd i Storbritannien. Tilgængeligheden afhænger af land og forhandler: Marathon Sports opfører for eksempel kun standard og 2E.
860 v15 eller 1080 v15?
Vælg New Balance 860 v15, hvis du vil have styring til en indadrulning og en bred, solid platform. Vælg 1080 v15, hvis du løber neutralt og vil have noget lettere og mere fjedrende: RTINGS finder 1080 lettere og mere naturlig, mens 860 er mere støttende og meget tungere.
Er 860 v15 god til gåture?
Ja. Doctors of Running anbefaler New Balance 860 v15 til gåture og stående arbejde, og Alastair Running fandt den behagelig som en sko til hele dagen. Vægten betyder mindre i gangtempo, mens det bløde topskum og den brede base forbliver nyttige. Hold den på asfalt: Doctors of Running fandt, at hælen samler små sten.
Kilder
- RunRepeat, New Balance Fresh Foam X 860 v15 lab review (Carlos Sánchez, June 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, New Balance Fresh Foam X 860v15 running shoe review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Doctors of Running, New Balance Fresh Foam X 860 v15 Review (Matt Klein, May 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Alastair Running, New Balance Fresh Foam X 860v15 review (Alastair Dixon, April 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Marathon Sports, New Balance 860 v15 review: a stable and reliable favorite (May 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Marathon Sports, Men’s New Balance Fresh Foam X 860 v15. Besøgt 13. okt. 2026.
- Run and Become, New Balance 860v15 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, New Balance Fresh Foam X 860 v15 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- supwell.com · Udgivelsesår, angivet
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



