1. Sko
  2. New Balance
  3. Fresh Foam X More v6
New Balance Fresh Foam X More v6, set fra siden

New Balance Fresh Foam X More v6 anmeldelse

New Balances højeste daglige træningssko: en tyk, meget blød Fresh Foam X-platform på en lav drop, forfinet frem for ombygget til sin sjette version.

Drop
4 mm
Stack, hæl
44 mm
Forfod
40 mm
Vægt
306 g
Støtte
Neutral
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

US M9, som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 12 kilder

Vores dom

Maksimalt skum, minimal hast.

Fresh Foam X More v6 sætter en meget blød hæl på 44 mm og forfod på 40 mm på en bred, stabil base, med en drop på 4 mm og omkring 306 g i herrestørrelse US 9. Den passer til løbere med midt- eller forfodsanslag, der vil have beskyttelse på rolige ture, restitutionsdage og lange dage på benene, og den holder alle tilbage, der vil have fart.

Styrker

  • Rekord i stødabsorbering i forfoden i RunRepeats laboratorium, 144 SA
  • Bred platform, der føles stabil til en så høj sko
  • Blød, godt polstret overdel og kant
  • Normal størrelse, med brede og ekstra brede udgaver
  • Behagelig til gåture og stående arbejde hele dagen

Svagheder

  • Tung: omkring 306 g i herrestørrelse US 9
  • Lidt spring, når tempoet stiger
  • Bliver varm: åndbarhed langt under gennemsnittet
  • RunRepeat målte en smal, lav tåboks

Hvem den passer til

  • Du vil have mest muligt beskyttelse på rolige dage
  • Du er en tungere løber
  • Du tilbringer lange dage på benene
  • Du lander på midtfoden eller forfoden

Hvem der bør springe den over

  • Du vil have fart af nogen art
  • Du vil have en let sko
  • Du er vant til en høj drop
  • Dine fødder bliver varme

Skoprofil

Hvor Fresh Foam X More v6 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseFresh Foam X More v6
Dæmpning87
Lethed10
Stabilitet30
Drop6
Respons6

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt306 g, tungere end 90 % af skoene

Drop4 mm, lavere end 91 % af skoene

Stack, hæl44 mm, højere end 87 % af skoene

Stack, forfod40 mm, højere end 96 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 9 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Så blød som maksimal dæmpning bliver. Fresh Foam X målt til 27,5 AC af RunRepeat, med rekord i stødabsorbering i forfoden: blød, men ikke en sko, du synker igennem.

Bred nok til at holde ro. En neutral sko stabiliseret af en platform, der måles langt bredere end gennemsnittet; testerne finder den solid, med forsigtighed påkrævet i stramme sving.

Glat, ikke fjedrende. Energitilbagegivelse på 60,1 procent i hælen ifølge RunRepeat, 4,1 ud af 10 ifølge RTINGS: en glat ruller til jævne tempoer, ikke en fjedrende sko.

Så blød som maksimal dæmpning bliver. Mellemsålen er New Balances Fresh Foam X, den samme blanding som v5 og 1080 v14 ifølge Believe in the Run. Den opgivne stack er 44 mm i hælen og 40 mm i forfoden; RunRepeat målte 41,8 og 38,5 mm. Kun 7 af de 205 neutrale vejsko i vores katalog opfører en tykkere forfod.

RunRepeat målte skummet til 27,5 på AC-skalaen, langt blødere end deres gennemsnit på 35,5, med stødabsorbering på 152 SA i hælen og rekordhøje 144 SA i forfoden. Believe in the Run følte den blød uden at synke, og Fleet Feet beskriver et let sammentrykkeligt skum, du sidder i frem for på.

Bred nok til at holde ro. Der er intet støttesystem: det er en neutral sko. Stabiliteten kommer fra platformen, som RunRepeat målte til 122,5 mm på tværs af forfoden og 102,0 mm i hælen mod gennemsnit på 115,1 og 91,1 mm. Laboratoriet anser den for fin til en mild til moderat indadrulning.

WearTesters, The Size 15 Runner og 21RUN beskriver alle en solid gang, hjulpet af sidevægge, der holder foden inde i skummet. RTINGS vurderer sidestabiliteten til 7,4 ud af 10, og Running Shoes Guru advarer om, at højden stadig kræver forsigtighed i skarpe sving.

Glat, ikke fjedrende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 60,1 procent i hælen og 58,8 procent i forfoden, bedre end tidligere More, men stadig upåfaldende. RTINGS er hårdere, med en score for energitilbagegivelse på 4,1 ud af 10, 3,2 i hælen.

Rulningen fremad kommer fra rockeren og den lave drop: RunRepeat målte 3,3 mm, RTINGS 4,7 mm, og kun 14 af de 249 neutrale vejsko i vores katalog opfører en lavere drop. Running Warehouse fandt den livlig nok i krydstempo, og The Size 15 Runner fandt den til tider et slid.

Læs mere

Så blød som maksimal dæmpning bliver. Mellemsålen er New Balances Fresh Foam X, den samme blanding som v5 og 1080 v14 ifølge Believe in the Run. Den opgivne stack er 44 mm i hælen og 40 mm i forfoden; RunRepeat målte 41,8 og 38,5 mm. Kun 7 af de 205 neutrale vejsko i vores katalog opfører en tykkere forfod.

RunRepeat målte skummet til 27,5 på AC-skalaen, langt blødere end deres gennemsnit på 35,5, med stødabsorbering på 152 SA i hælen og rekordhøje 144 SA i forfoden. Believe in the Run følte den blød uden at synke, og Fleet Feet beskriver et let sammentrykkeligt skum, du sidder i frem for på.

Bred nok til at holde ro. Der er intet støttesystem: det er en neutral sko. Stabiliteten kommer fra platformen, som RunRepeat målte til 122,5 mm på tværs af forfoden og 102,0 mm i hælen mod gennemsnit på 115,1 og 91,1 mm. Laboratoriet anser den for fin til en mild til moderat indadrulning.

WearTesters, The Size 15 Runner og 21RUN beskriver alle en solid gang, hjulpet af sidevægge, der holder foden inde i skummet. RTINGS vurderer sidestabiliteten til 7,4 ud af 10, og Running Shoes Guru advarer om, at højden stadig kræver forsigtighed i skarpe sving.

Glat, ikke fjedrende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 60,1 procent i hælen og 58,8 procent i forfoden, bedre end tidligere More, men stadig upåfaldende. RTINGS er hårdere, med en score for energitilbagegivelse på 4,1 ud af 10, 3,2 i hælen.

Rulningen fremad kommer fra rockeren og den lave drop: RunRepeat målte 3,3 mm, RTINGS 4,7 mm, og kun 14 af de 249 neutrale vejsko i vores katalog opfører en lavere drop. Running Warehouse fandt den livlig nok i krydstempo, og The Size 15 Runner fandt den til tider et slid.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Rolige tureLavet til detDens hjem. Alle anmeldelser, vi har læst, placerer den på rolige daglige kilometer.RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse
RestitutionstureLavet til detBlød, stabil og uden krav til trætte ben.RunRepeat, Believe in the Run, 21RUN
GåtureLavet til detTestere hos Fleet Feet brugte den en hel dag med stående arbejde og på et gåbånd.Fleet Feet, WearTesters
LangtureKan klare detRunRepeat og Running Warehouse ser afslappede lange ture; The Size 15 Runner ville ikke tage den langt.RunRepeat, Running Warehouse, The Size 15 Runner
TempotræningIkke til detRunRepeat giver tempo 49 ud af 100. Behold et lettere par til hurtigere arbejde.RunRepeat, Running Shoes Guru
Maraton i konkurrenceIkke til detRunRepeat giver konkurrence 34 ud af 100 og RTINGS 6,1 ud af 10 til marathon.RunRepeat, RTINGS

Kilde: RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, 21RUN, Fleet Feet, WearTesters, The Size 15 Runner, Running Shoes Guru, RTINGS

Hvad testerne siger

Udgivne anmeldelser er enige om, at More v6 er meget blød, tung, overraskende stabil til sin højde og lavet til langsomme kilometer. De er uenige om, hvor rummelig den er indeni, hvor livligt skummet føles, og hvor godt den har greb.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 86 ud af 100: skyblød og bedst på rolige ture og restitutionsture, men tung og tæt i standardbredden.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run rangerer den A-kategori: den blødeste af træningssko med maksimal dæmpning, med vægten som den ene reelle fejl.
RTINGSLaboratoriumBlandetRTINGS giver dæmpningen 8,6 ud af 10, men energitilbagegivelsen kun 4,1, og foretrækker Bondi 9 for spring.
WearTestersAnmeldelsePositivWearTesters giver den 10 ud af 10 som en stabil træningssko med maksimal dæmpning til rolige, restitutions- og lange ture.
The Size 15 RunnerAnmeldelseBlandetThe Size 15 Runner kan lide stabiliteten og overdelen, men finder gangen kedelig og holder den til rolige dage.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Meget blød og beskyttendeRunRepeat målte rekord i stødabsorbering i forfoden og et blødt skum på 27,5 AC, RTINGS giver dæmpningen 8,6 ud af 10, og Believe in the Run og Running Warehouse beskriver en blød gang, der stopper kort før grødet.
  • TungRunRepeat vejede 302 g og RTINGS 302,3 g, tæt på de 306 g, der er opgivet for herrestørrelse US 9. Believe in the Run og The Size 15 Runner nævner begge vægten som den største ulempe.
  • Stabil til sin højdeRunRepeat målte en platform, der er meget bredere end gennemsnittet, WearTesters fandt den stabil uden at være en stabilitetssko, og The Size 15 Runner fandt den endda en anelse for stabil.
  • Normal størrelseRunRepeats ejerafstemning, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters og Running Shoes Guru melder alle om en normal længde.

De er uenige

  • Rummelig eller smal indeni?RunRepeat målte en smal, lav tåboks og kalder indersiden lav i volumen. Running Warehouse fandt plads til, at tæerne kan sprede sig, og WearTesters siger, at standardbredden tager imod bredere fødder.
  • Hvor livligt er skummet?RunRepeat målte bedre energitilbagegivelse end tidligere More, 60,1 procent i hælen. RTINGS giver energitilbagegivelsen 4,1 ud af 10, og The Size 15 Runner fandt gangen endimensionel.
  • GrebRunRepeat målte en grebskoefficient på 0,44, under deres gennemsnit på 0,53. Running Shoes Guru giver grebet 9 ud af 10 og fandt det pålideligt i regn.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Meget blød og beskyttende. RunRepeat målte rekord i stødabsorbering i forfoden og et blødt skum på 27,5 AC, RTINGS giver dæmpningen 8,6 ud af 10, og Believe in the Run og Running Warehouse beskriver en blød gang, der stopper kort før grødet. (RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, RTINGS)

Tung. RunRepeat vejede 302 g og RTINGS 302,3 g, tæt på de 306 g, der er opgivet for herrestørrelse US 9. Believe in the Run og The Size 15 Runner nævner begge vægten som den største ulempe. (RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, The Size 15 Runner)

Stabil til sin højde. RunRepeat målte en platform, der er meget bredere end gennemsnittet, WearTesters fandt den stabil uden at være en stabilitetssko, og The Size 15 Runner fandt den endda en anelse for stabil. (RunRepeat, WearTesters, The Size 15 Runner)

Normal størrelse. RunRepeats ejerafstemning, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters og Running Shoes Guru melder alle om en normal længde. (RunRepeat, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters, Running Shoes Guru)

Rummelig eller smal indeni?. RunRepeat målte en smal, lav tåboks og kalder indersiden lav i volumen. Running Warehouse fandt plads til, at tæerne kan sprede sig, og WearTesters siger, at standardbredden tager imod bredere fødder. (RunRepeat, Running Warehouse, WearTesters)

Hvor livligt er skummet?. RunRepeat målte bedre energitilbagegivelse end tidligere More, 60,1 procent i hælen. RTINGS giver energitilbagegivelsen 4,1 ud af 10, og The Size 15 Runner fandt gangen endimensionel. (RunRepeat, RTINGS, The Size 15 Runner)

Greb. RunRepeat målte en grebskoefficient på 0,44, under deres gennemsnit på 0,53. Running Shoes Guru giver grebet 9 ud af 10 og fandt det pålideligt i regn. (RunRepeat, Running Shoes Guru)

Sådan er den bygget

En enkelt tyk blok Fresh Foam X på en meget bred base, en polstret engineered mesh-overdel med en halvt sammensyet tunge og en tynd gummiydersål med bred dækning.

En enkelt blok blødt Fresh Foam X på en meget bred base, en polstret mesh-overdel, der bliver varm, og en tynd, men langsomt slidende gummiydersål.

4440123456
#DelMål
1OverdelEngineered meshÅndbarhed 58 BR
2Tunge7,4 mm
3HælStivhed 3 / 5
4MellemsålFresh Foam XHårdhed 27,5 AC
5Indlægssål3,5 mm
6Ydersål1,9 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 44 mm hæl, 40 mm forfod. Målt: 1,9 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Believe in the Run, RunRepeat, 21RUN, The Size 15 Runner, Fleet Feet. BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).

  1. Overdel. Et polstret engineered mesh i to lag, som Believe in the Run og 21RUN fandt behageligt fra første skridt. Det holder på varmen: RunRepeat gav åndbarheden 58 mod et gennemsnit på 75.

  2. Tunge. Halvt sammensyet i begge sider og godt polstret, 7,4 mm tyk mod et gennemsnit på 5,8 mm i RunRepeats laboratorium. Testerne melder, at den bliver på plads.

  3. Hæl. En middelstiv kappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test, med en kraftigt polstret kant og ingen fingerløkke. Testere hos Fleet Feet fandt kanten blød.

  4. Mellemsål. Ét lag Fresh Foam X i fuld længde, målt til 27,5 AC. På trods af sin størrelse vrider den sig som en gennemsnitlig sko, 14,7 Nm i RunRepeats vridningstest, og bøjer med 17,7 N, en anelse stivere end gennemsnittet.

  5. Indlægssål. En udtagelig indlægssål på 3,5 mm, tyndere end gennemsnittet på 4,4 mm, hvilket overlader dæmpningen til skummet.

  6. Ydersål. Gummi med bred dækning, men kun 1,9 mm tykt i RunRepeats snit mod et gennemsnit på 3,1 mm. Believe in the Run fandt det mere klistret end v5’s; RunRepeat målte lidt mindre greb end før.

Læs mere

En enkelt tyk blok Fresh Foam X på en meget bred base, en polstret engineered mesh-overdel med en halvt sammensyet tunge og en tynd gummiydersål med bred dækning.

1. Overdel. Et polstret engineered mesh i to lag, som Believe in the Run og 21RUN fandt behageligt fra første skridt. Det holder på varmen: RunRepeat gav åndbarheden 58 mod et gennemsnit på 75.

2. Tunge. Halvt sammensyet i begge sider og godt polstret, 7,4 mm tyk mod et gennemsnit på 5,8 mm i RunRepeats laboratorium. Testerne melder, at den bliver på plads.

3. Hæl. En middelstiv kappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test, med en kraftigt polstret kant og ingen fingerløkke. Testere hos Fleet Feet fandt kanten blød.

4. Mellemsål. Ét lag Fresh Foam X i fuld længde, målt til 27,5 AC. På trods af sin størrelse vrider den sig som en gennemsnitlig sko, 14,7 Nm i RunRepeats vridningstest, og bøjer med 17,7 N, en anelse stivere end gennemsnittet.

5. Indlægssål. En udtagelig indlægssål på 3,5 mm, tyndere end gennemsnittet på 4,4 mm, hvilket overlader dæmpningen til skummet.

6. Ydersål. Gummi med bred dækning, men kun 1,9 mm tykt i RunRepeats snit mod et gennemsnit på 3,1 mm. Believe in the Run fandt det mere klistret end v5’s; RunRepeat målte lidt mindre greb end før.

Holdbarhed. Bedre, end det tynde gummi antyder. Ydersålen mistede 0,8 mm i RunRepeats slidtest, mindre end gennemsnittet på 1,1 mm, og tåboksen og hælforingen fik 3 og 4 ud af 5. Believe in the Run så lidt slid efter omkring 48 km.

Holdbarhed. Bedre, end det tynde gummi antyder. Ydersålen mistede 0,8 mm i RunRepeats slidtest, mindre end gennemsnittet på 1,1 mm, og tåboksen og hælforingen fik 3 og 4 ud af 5. Believe in the Run så lidt slid efter omkring 48 km.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

Believe in the Run4
RunRepeat3,3
RTINGS4,7

Hælstack, mm

Believe in the Run44
Running Warehouse42
RunRepeat41,8

Forfodsstack, mm

Believe in the Run40
Running Warehouse38
RunRepeat38,5

Vægt (herre), g

Believe in the Run306
RunRepeat302
RTINGS302,3
SpecAngivetMålt
Drop
  • 4 mm Believe in the Run
  • 3,3 mm RunRepeat
  • 4,7 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 44 mm Believe in the Run
  • 42 mm Running Warehouse
  • 41,8 mm RunRepeat
Stack, forfod
  • 40 mm Believe in the Run
  • 38 mm Running Warehouse
  • 38,5 mm RunRepeat
Vægt, US M9
  • 306 g Believe in the Run
  • 302 g RunRepeat
  • 302,3 g RTINGS
Støtte
  • Neutral Believe in the Run
–
Plade
  • Ingen Believe in the Run
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Udgivelsesår
  • 2025 goat.com
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 27,5 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse (hæl)
  • 60,1 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 14,7 Nm RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,44 RunRepeat
Åndbarhed
  • 58 BR RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens bredde
  • 71,3 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 24,4 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 1,9 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 3,5 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 7,4 mm RunRepeat
Bøjekraft
  • 17,7 N RunRepeat

BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).

Størrelse og pasform

Tag din sædvanlige størrelse; spørgsmålet er volumen, og bredderne besvarer det.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal, bred og ekstra bred

Plads til tæerne

RunRepeat målte en tåboks på 71,3 mm, under deres gennemsnit på 73,2 mm, og en lav højde på 24,4 mm mod 27,0. Running Warehouse og The Size 15 Runner fandt stadig masser af plads til at sprede tæerne, så fodform afgør det.

RunRepeat, Running Warehouse, The Size 15 Runner

Testernes fulde noter om størrelse

RunRepeats ejerafstemning, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters, Running Shoes Guru og 21RUN melder alle om en længde i normal størrelse.

Volumen er der, hvor meningerne deler sig. RunRepeat finder standardbredden tæt, med en smal og lav inderside. Running Warehouse og The Size 15 Runner fandt masser af plads til tæerne, og en tester med smal fod hos Fleet Feet fandt den lidt bred, men godt fastlåst. Testere hos Fleet Feet fandt også, at hælsnøring reducerede hælslip.

Bredder afgør de fleste tilfælde. RunRepeat opfører smalle, standard, brede og ekstra brede udgaver, og Fleet Feet opfører 2E og 4E til mænd, D og 2E til kvinder. Tilgængeligheden af hver bredde varierer fra land til land og fra forhandler til forhandler.

RunRepeat, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters, The Size 15 Runner, Running Shoes Guru, 21RUN

Mod Fresh Foam X More v5

En finpudsning, ikke en ombygning: samme skum og samme opgivne stack, en lidt bredere base, et par gram mindre og en mere polstret overdel.

Ændringerne er små nok til, at en tester hos Believe in the Run ser v5 som et solidt valg, hvis du stadig kan finde den. Behold den, hvis du foretrækker dens mere luftige mesh; skift til v6, hvis du vil have en mere stabil base og en mere polstret pasform.

Versionshistorik: Fresh Foam X More v5 til Fresh Foam X More v6

Samme skum, justeret følelse. Fresh Foam X-blandingen går igen. Fleet Feet finder v6 blødere under foden, mens WearTesters og Carreras de Montaña finder den mindre dunet og mere kontrolleret end v5. (Believe in the Run, Fleet Feet, WearTesters, Carreras de Montaña)

Bredere, mere stabil base. Running Warehouse og Carreras de Montaña beskriver begge en lidt bredere platform, og testerne finder v6 mere stabil end v5. (Running Warehouse, WearTesters, Carreras de Montaña)

En anelse lettere. RunRepeat målte omkring 3 procent mindre vægt end v5, og 21RUN nævner en besparelse på omkring 5 g. (RunRepeat, 21RUN)

Mere polstring foroven. Overdelen tilføjer polstring ved tunge og kant. En tester hos Believe in the Run fandt den varmere end v5’s mere luftige mesh. (Believe in the Run, The Size 15 Runner, Carreras de Montaña)

En rocker, testerne læser forskelligt. Running Warehouse og Fleet Feet beskriver en stærkere rocker med mere tåspring, mens RunRepeat finder den mindre udtalt end på v5. (RunRepeat, Running Warehouse, Fleet Feet)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Fresh Foam X More v6 ikke gør.

New Balance Fresh Foam X More v6Hoka Bondi 9Brooks Ghost Max 3ASICS Novablast 5New Balance 1080 v15
Vælg den tilDenne sideMere stabilFastereLettereMindre dæmpning
Drop4 mm5 mm6 mm8 mm6 mm
Stack, hæl44 mm43 mm39 mm41,5 mm40 mm
Vægt306 g297 g318 g252 g261 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Følger New Balance More v6 normal størrelse?

Ja. RunRepeats ejerafstemning, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters og Running Shoes Guru melder alle om en længde i normal størrelse. Volumen er debatten: RunRepeat målte en smal, lav tåboks, mens de fleste testere fandt plads nok, så bredere fødder bør se på de brede udgaver.

More v5 eller More v6: hvilken skal jeg vælge?

De to ligger tæt. v6 beholder det samme Fresh Foam X og den samme opgivne stack, tilføjer en lidt bredere base, en mere polstret overdel og et par gram mindre. Vælg v6 til en mere stabil, blødere pasform; en tester hos Believe in the Run anser v5 for stadig at være værd det, hvis du kan finde den.

Findes New Balance More v6 i bred?

Ja. RunRepeat opfører smalle, standard, brede og ekstra brede udgaver, og Fleet Feet opfører 2E og 4E til mænd og D og 2E til kvinder. Tilgængeligheden varierer fra land til land. Givet RunRepeats måling af en smal tåboks er den brede udgave værd at prøve, hvis dine fødder er brede.

Er More v6 god til gåture eller stående arbejde hele dagen?

Testerne mener ja. Testere hos Fleet Feet brugte den en hel dag med stående arbejde på beton og på et gåbånd, Believe in the Run foreslår den til lange dage på benene, og WearTesters anbefaler den til gående, der vil have en stabil sko. Forvent varme fødder: åndbarheden er under gennemsnittet.

Er More v6 god til tunge løbere?

Testerne siger ja. RunRepeat nævner tungere løbere blandt dens bedste match, og en anmelder på 95 kg hos WearTesters fandt den stabil og beskyttende på sine rolige ture. Den brede platform hjælper; afvejningen er en sko på omkring 306 g i herrestørrelse US 9.

New Balance More v6 eller Hoka Bondi 9?

Begge er neutrale træningssko med maksimal dæmpning og lave drop. RTINGS fandt mere spring og en fastere, mere stabil forfod i Bondi 9 og ser More v6 som valget til ekstra plads og en blødere følelse. Fleet Feet vurderer More v6 som den blødeste af de to.

Er More v6 god til fladfod eller overpronation?

More v6 er en neutral sko uden støttesystem. RunRepeat anser dens brede base for fin til en mild til moderat indadrulning. Fladfod betyder ikke altid overpronation, så se først på, hvordan din fod faktisk bevæger sig. Det er en dæmpet sko, ikke en behandling.

Kilder

  1. RunRepeat, New Balance Fresh Foam X More v6 lab review (Carlos Sánchez, updated June 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  2. Believe in the Run, New Balance Fresh Foam More v6 Review (August 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  3. Running Warehouse, New Balance Fresh Foam X More v6 review. Besøgt 13. okt. 2026.
  4. Fleet Feet, New Balance Fresh Foam X More v6 Review: The More, The Merrier. Besøgt 13. okt. 2026.
  5. RTINGS, New Balance Fresh Foam X More v6 running shoe review. Besøgt 13. okt. 2026.
  6. WearTesters, New Balance Fresh Foam X More v6 Performance Review. Besøgt 13. okt. 2026.
  7. The Size 15 Runner, New Balance Fresh Foam X More v6 Review: Less Is More?. Besøgt 13. okt. 2026.
  8. Running Shoes Guru, New Balance Fresh Foam X More v6 review. Besøgt 13. okt. 2026.
  9. 21RUN, New Balance Fresh Foam X More v6 Testbericht. Besøgt 13. okt. 2026.
  10. Carreras de Montaña, New Balance Fresh Foam X More v6 (Sergio Mayayo). Besøgt 13. okt. 2026.
  11. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  12. goat.com · Udgivelsesår, angivet
  13. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting