
Nike Vomero Premium anmeldelse
Toppen af Nikes Vomero-serie: en maksimal ZoomX-træningssko med to Air Zoom-enheder, bygget til restitutionsture og langsomme, rolige kilometer.
- Drop
- 10 mm
- Stack, hæl
- 54 mm
- Forfod
- 44 mm
- Vægt
- 329 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Ingen
Vores dom
Maksimal beskyttelse, maksimal vægt.
Vomero Premium stabler ZoomX i fuld længde og to Air Zoom-enheder på en bred base med rocker, og laboratorierne måler exceptionel stødabsorbering. Den passer til neutrale løbere, også tungere, som vil have mest mulig beskyttelse til restitution og rolige kilometer, og den er for tung til alt hurtigere.
Styrker
- Exceptionel stødabsorbering: 173 SA i hælen i RunRepeats test
- Fjedrende gang med rocker i roligt tempo
- Mere stabil, end højden antyder, takket være en bred base
- Blød, polstret overdel med god fastholdelse
- Holdbar ydersål med godt greb på våde veje
Svagheder
- Meget tung: 329 g i herrestørrelse US 9
- Energitilbagegivelse under det, designet lover
- Kun brugbar i roligt tempo
- Løber varm, med en tyk tunge og polstret kant
Hvem den passer til
- Du vil have mest mulig beskyttelse på restitutionsdage
- Du er en tungere løber
- Du finder Vomero 18 eller Vomero Plus for faste
- Du lander på midtfoden eller forfoden
Hvem der bør springe den over
- Du vil have én sko til alle tempoer
- Din balance er usikker
- Din fod ruller meget indad
Skoprofil
Hvor Vomero Premium ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Vomero Plus.
| Akse | Vomero Premium | Vomero Plus | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 100 | 83 | +17 |
| Lethed | 6 | 20 | −14 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 84 | 84 | = |
| Respons | 20 | 6 | +14 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt329 g, tungere end 97 % af skoene
Drop10 mm, højere end 84 % af skoene
Stack, hæl54 mm, højere end 100 % af skoene
Stack, forfod44 mm, højere end 100 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 4 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Så meget beskyttelse, som en træningssko kan give. ZoomX og to Air Zoom-enheder på en hæl på 54 mm: RunRepeat målte 173 SA stødabsorbering i hælen, med næsten ingen kontakt til underlaget.
Bred nok til at blive oprejst. En meget bred, udvidet base holder den mere stabil, end højden antyder, men sving føles mindre sikre, og kontakten til underlaget er minimal.
Fjedrende i roligt tempo, tung ud over det. Energitilbagegivelse på 63,3 procent i hælen og 64,4 i forfoden, en stiv rocker og en vægt, der dominerer i ethvert hurtigere tempo.
Så meget beskyttelse, som en træningssko kan give. ZoomX i fuld længde bærer to Air Zoom-enheder, én under hælen og én under forfoden. Running Warehouse opfører 54 mm i hælen og 44 mm i forfoden i en herrestørrelse US 9, og i vores katalog rangerer den hæl som den højeste blandt de 183 neutrale vejsko med opgivet hælhøjde.
RunRepeat målte stødabsorbering på 173 SA i hælen og 147 SA i forfoden, langt over gennemsnittet, med skum på 34,5 AC, tæt på den gennemsnitlige hårdhed. Running Shoes Guru beskriver nul kontakt til underlaget og et skum, der synker ind og giver langsomt spring tilbage.
Bred nok til at blive oprejst. Basen er bred og udvidet: RunRepeat målte 118,4 mm på tværs af forfoden og 103,2 mm i hælen, langt over gennemsnittet. Doctors of Running fandt den langt mere stabil, end en opgivet stack på 55 mm antyder, selv om den stadig er en neutral sko uden medial støtte.
Grænserne viser sig, når du drejer eller sætter farten op. Running Shoes Guru og RTINGS fandt begge sving mindre sikre, og Doctors of Running advarer om, at højden skærer ned på kontakten til underlaget for alle med balanceproblemer.
Fjedrende i roligt tempo, tung ud over det. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 63,3 procent i hælen og 64,4 procent i forfoden, over gennemsnittet, men under det, designet lover. Doctors of Running mærkede en ophængslignende belastning og afsæt fra enhederne, mens Running Shoes Guru fandt overgangen klumpet.
En stiv rocker står for afrulningen: RunRepeat målte 21,5 N bøjekraft og 18,3 Nm vridningsstivhed, begge stivere end gennemsnittet. Alle tests finder, at vægten overtager, når tempoet stiger.
Læs mere
Så meget beskyttelse, som en træningssko kan give. ZoomX i fuld længde bærer to Air Zoom-enheder, én under hælen og én under forfoden. Running Warehouse opfører 54 mm i hælen og 44 mm i forfoden i en herrestørrelse US 9, og i vores katalog rangerer den hæl som den højeste blandt de 183 neutrale vejsko med opgivet hælhøjde.
RunRepeat målte stødabsorbering på 173 SA i hælen og 147 SA i forfoden, langt over gennemsnittet, med skum på 34,5 AC, tæt på den gennemsnitlige hårdhed. Running Shoes Guru beskriver nul kontakt til underlaget og et skum, der synker ind og giver langsomt spring tilbage.
Bred nok til at blive oprejst. Basen er bred og udvidet: RunRepeat målte 118,4 mm på tværs af forfoden og 103,2 mm i hælen, langt over gennemsnittet. Doctors of Running fandt den langt mere stabil, end en opgivet stack på 55 mm antyder, selv om den stadig er en neutral sko uden medial støtte.
Grænserne viser sig, når du drejer eller sætter farten op. Running Shoes Guru og RTINGS fandt begge sving mindre sikre, og Doctors of Running advarer om, at højden skærer ned på kontakten til underlaget for alle med balanceproblemer.
Fjedrende i roligt tempo, tung ud over det. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 63,3 procent i hælen og 64,4 procent i forfoden, over gennemsnittet, men under det, designet lover. Doctors of Running mærkede en ophængslignende belastning og afsæt fra enhederne, mens Running Shoes Guru fandt overgangen klumpet.
En stiv rocker står for afrulningen: RunRepeat målte 21,5 N bøjekraft og 18,3 Nm vridningsstivhed, begge stivere end gennemsnittet. Alle tests finder, at vægten overtager, når tempoet stiger.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Restitutionsture | Lavet til det | Dens hovedopgave, ifølge alle offentliggjorte tests. | RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru |
| Rolige ture | Lavet til det | RunRepeat giver den 91 til dagligt løb i roligt tempo. | RunRepeat |
| Langture | Kan klare det | RTINGS giver den 8,0 til lange ture; Running Shoes Guru finder den for tung ud over omkring 2 timer. | RTINGS, Running Shoes Guru |
| Gåture | Kan klare det | Fin til gåture og stående arbejde, siger Doctors of Running, medmindre din balance er nedsat. | Doctors of Running |
| Tempotræning | Ikke til det | For tung og blød til hurtigere pas. | RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru |
| Let trail | Ikke til det | Doctors of Running holder den til veje på grund af den begrænsede kontakt til underlaget. | Doctors of Running |
Kilde: RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru, Doctors of Running
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Vomero Premium er ekstremt dæmpet, overraskende stabil til sin højde og meget tung, en sko kun til rolige og restitutionskilometer. De er uenige om, hvor speciel gangen er: Doctors of Running og RTINGS nyder springet, mens RunRepeat og Running Shoes Guru finder mindre spring, end designet lover.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Doctors of Running finder en veludført første version: blød, fjedrende og rummelig, med vægten som den største ulempe. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 86 ud af 100: fremragende stødabsorbering og holdbarhed, svagere energitilbagegivelse end lovet. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Positiv | RTINGS ser et stærkt valg til restitution og rolige lange ture, bremset fra alt hurtigere af sin vægt. | Læs |
| Running Shoes Guru | Anmeldelse | Blandet | Running Shoes Guru giver den 7 ud af 10: meget blød, men tung, klumpet i overgangen og ikke speciel nok i forhold til hypen. | Læs |
De er enige
- Meget tungRTINGS vejede 329,5 g, RunRepeat 326 g og Running Shoes Guru 334 g i herrestørrelse US 9; RTINGS regner den blandt de tungeste sko, de har testet.
- Bygget til rolige kilometerRunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru og Doctors of Running holder den alle til restitution og roligt løb.
- Stabil til sin højdeDoctors of Running fandt den mindre ustabil, end dens stack antyder, og RunRepeat målte en hæl på 103,2 mm i bredden og finder den stabil for løbere med hælanslag.
- Normal størrelseDoctors of Running, RunRepeat, RTINGS og Running Shoes Guru fandt alle længden rigtig i den sædvanlige størrelse.
De er uenige
- Hvor livlig gangen erDoctors of Running kalder den en af de mest fjedrende træningssko, de har løbet i. RunRepeat siger, at den kommer til kort over for den svævende følelse, Nike lovede, og Running Shoes Guru fandt, at Air Zoom-enhederne giver lidt spring under så meget skum.
- Plads til tæerneDoctors of Running og Running Shoes Guru fandt overdelen rummelig. RunRepeat målte en kraftigt tilspidset tåboks på 68,6 mm, dog høj med 30,8 mm.
- Stabil i sving?Running Shoes Guru fandt den let ustabil i sving, og RTINGS bemærker, at sving føles mindre stabile i fart. Doctors of Running havde ingen sideværts vaklen i roligt tempo.
Sådan er den bygget
En maksimal neutral konstruktion: ZoomX i fuld længde med to Air Zoom-enheder, en bred, udvidet base med en stiv rocker, en kraftigt polstret mesh-overdel og en vaffelgummiydersål.
ZoomX i fuld længde med to Air Zoom-enheder på en bred, stiv rocker, en tyk polstret overdel, der løber varm, og en vaffelydersål, der slides langsomt.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Åndbarhed 3 / 5 |
| 2 | Tunge | 12,4 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 4 / 5 |
| 4 | MellemsålZoomX og Air Zoom | Hårdhed 34,5 AC |
| 5 | Indlægssål | 4,1 mm |
| 6 | YdersålVaffelgummi | 2,8 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 54 mm hæl, 44 mm forfod. Målt: 2,8 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru, Nike.
Overdel. Engineered mesh med netformede snøreløkker og en hælclips, ifølge Running Warehouse. RunRepeat gav åndbarheden 3 ud af 5, og Running Shoes Guru fandt den meget varm; Doctors of Running mente, at den ånder fint under løb.
Tunge. Fuldt med sammensyning og meget tyk: 12,4 mm i RunRepeats måling, mod et gennemsnit på 5,8 mm. Doctors of Running havde intet snørepres.
Hæl. En lille, stiv kappe i den nedre hæl med moderat polstring, ifølge Doctors of Running, 4 ud af 5 hos RunRepeat. Intet hælslip i nogen af testene.
Mellemsål. ZoomX i fuld længde med en Air Zoom-enhed under hælen og en anden under forfoden, ifølge Nike. RunRepeat målte skummet til 34,5 AC og en stiv platform, 21,5 N i deres bøjetest.
Indlægssål. En udtagelig indlægssål, 4,1 mm tyk i RunRepeats måling.
Ydersål. Slidstærkt gummi i et vaffelmønster, ifølge Nike, 2,8 mm tykt i RunRepeats test. Grebet målte 0,50, nær gennemsnittet, men Doctors of Running fandt fremragende greb på våde veje, og Running Shoes Guru gav grebet 9 ud af 10. En central kanal er efterladt uden gummi.
Læs mere
En maksimal neutral konstruktion: ZoomX i fuld længde med to Air Zoom-enheder, en bred, udvidet base med en stiv rocker, en kraftigt polstret mesh-overdel og en vaffelgummiydersål.
1. Overdel. Engineered mesh med netformede snøreløkker og en hælclips, ifølge Running Warehouse. RunRepeat gav åndbarheden 3 ud af 5, og Running Shoes Guru fandt den meget varm; Doctors of Running mente, at den ånder fint under løb.
2. Tunge. Fuldt med sammensyning og meget tyk: 12,4 mm i RunRepeats måling, mod et gennemsnit på 5,8 mm. Doctors of Running havde intet snørepres.
3. Hæl. En lille, stiv kappe i den nedre hæl med moderat polstring, ifølge Doctors of Running, 4 ud af 5 hos RunRepeat. Intet hælslip i nogen af testene.
4. Mellemsål. ZoomX i fuld længde med en Air Zoom-enhed under hælen og en anden under forfoden, ifølge Nike. RunRepeat målte skummet til 34,5 AC og en stiv platform, 21,5 N i deres bøjetest.
5. Indlægssål. En udtagelig indlægssål, 4,1 mm tyk i RunRepeats måling.
6. Ydersål. Slidstærkt gummi i et vaffelmønster, ifølge Nike, 2,8 mm tykt i RunRepeats test. Grebet målte 0,50, nær gennemsnittet, men Doctors of Running fandt fremragende greb på våde veje, og Running Shoes Guru gav grebet 9 ud af 10. En central kanal er efterladt uden gummi.
Holdbarhed. Bedre end gennemsnittet. RunRepeat målte 0,7 mm slid på ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm og gav hælpolstringen 5 ud af 5. Doctors of Running så næsten intet slid efter 40 km, og Running Shoes Guru kun let afglattede hælknopper.
Holdbarhed. Bedre end gennemsnittet. RunRepeat målte 0,7 mm slid på ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm og gav hælpolstringen 5 ud af 5. Doctors of Running så næsten intet slid efter 40 km, og Running Shoes Guru kun let afglattede hælknopper.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Drop, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Bøjekraft |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; debatten handler om tåboksens form, ikke længden.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal
Plads til tæerne
Masser af højde, mindre bredde i spidsen. RunRepeat målte en høj tåboks på 30,8 mm, men en tilspidset bredde på 68,6 mm, mens Doctors of Running og Running Shoes Guru fandt forfoden imødekommende.
Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS og Running Shoes Guru melder alle om en pasform i normal størrelse, og RunRepeats læsere er enige i deres størrelsesafstemning.
Overdelen er rummelig i volumen. Doctors of Running fandt den meget rummelig, og én tester mente, at den var den bedst siddende Vomero, mere plads til tæerne end Vomero 18 og Vomero Plus. RTINGS fandt plads gennem fodbuen og over tæerne. RunRepeat målte derimod en kraftigt tilspidset tåboks og ser en indre pasform, der ligner Vomero Plus.
RTINGS og Running Warehouse opfører kun standardbredden; RunRepeat nævner en bred udgave, så tjek tilgængeligheden på dit marked.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru, Running Warehouse
Mod Vomero Plus
Vomero Premium er en model af første generation uden forgænger: den sidder over Vomero Plus i toppen af Nikes Vomero-serie. Ved siden af Plus er den meget højere og tungere, med Air Zoom-enheder føjet til ZoomX.
| Vomero Premium | Vomero Plus | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 10 mm | 10 mm |
| Stack, hæl | 54 mm | 43 mm |
| Forfod | 44 mm | 33 mm |
| Vægt | 329 g | 292 g |
Vælg Vomero Plus, hvis du vil have én dæmpet sko til det meste af ugen: den er lettere, mere livlig og, for både RunRepeat og Running Shoes Guru, den bedre allrounder. Premium giver mening som andet par til restitutionsdage.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Vomero Plus til Vomero Premium
Air Zoom-enheder tilføjet. To Air Zoom-enheder, under hælen og forfoden, sidder i ZoomX i fuld længde. (Nike)
Meget højere. RunRepeat målte 50,1 mm i hælen mod 42,3 mm på Vomero Plus. (RunRepeat)
Meget tungere. RunRepeat vejede 326 g mod 289 g for Vomero Plus. I vores katalog gør dens 329 g den til den tungeste af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9. (RunRepeat, Strideprint)
Mindre livlig. RunRepeat målte højere energitilbagegivelse på Vomero Plus, og Running Shoes Guru fandt Plus mere energisk. (RunRepeat, Running Shoes Guru)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Vomero Premium ikke gør.
Nike Vomero Premium | Nike Vomero Plus | Nike Vomero 18 | ASICS Megablast | Hoka Bondi 9 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Lettere | Mere stabil | Hurtigere | Lavere drop |
| Drop | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 8 mm | 5 mm |
| Stack, hæl | 54 mm | 43 mm | 46 mm | 46 mm | 43 mm |
| Vægt | 329 g | 292 g | 325 g | 230 g | 297 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger Nike Vomero Premium normal størrelse?
Ja. Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS og Running Shoes Guru fandt alle længden rigtig i den sædvanlige størrelse. Doctors of Running fandt overdelen meget rummelig, mens RunRepeat målte en tilspidset tåboks på 68,6 mm, så prøv den, hvis din forfod er bred.
Vomero Premium eller Vomero Plus: hvilken skal jeg vælge?
Vælg Vomero Plus til det meste løb: RunRepeat vejede den til 289 g mod 326 g for Premium, med mere energitilbagegivelse. Vælg Vomero Premium til maksimal beskyttelse på restitutionsdage og langsomme kilometer, især som tungere løber.
Hvor tung er Nike Vomero Premium?
Omkring 329 g i herrestørrelse US 9, ifølge Running Warehouse og Doctors of Running. RTINGS vejede 329,5 g, RunRepeat 326 g og Running Shoes Guru 334 g. Det er den tungeste af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog.
Hvad er stackhøjden på Vomero Premium?
Running Warehouse opfører 54 mm i hælen og 44 mm i forfoden i en herrestørrelse US 9, med en drop på 10 mm; Doctors of Running citerer 55 og 45 mm. Laboratorierne målte mindre: 50,1 mm i hælen hos RunRepeat og 52,7 mm hos RTINGS.
Er Vomero Premium god til tunge løbere?
Ja, mener testerne. RunRepeat anbefaler den til større og tungere løbere, der vil have maksimal dæmpning, og Running Shoes Guru foreslår, at lettere løbere, under omkring 65 kg, måske ikke komprimerer Air Zoom-enhederne nok til at få gavn af dem.
Kan man løbe marathon i Vomero Premium?
Ikke som konkurrencesko. RunRepeat giver den 23 til konkurrence, og RTINGS finder den som en af de tungeste sko, de har testet. Til lange, langsomme træningsture fungerer den for mange, selv om Running Shoes Guru fandt vægten slidsom ud over omkring 2 timer.
Er Vomero Premium stabil nok?
For en neutral løber, stort set ja. Doctors of Running fandt den mere stabil, end højden antyder, takket være en bred, udvidet base, og RunRepeat finder den stabil for løbere med hælanslag. Den har ingen medial støtte, sving føles mindre sikre, og Doctors of Running råder til forsigtighed for løbere med balanceproblemer.
Kilder
- Doctors of Running, Nike Vomero Premium Review (David Salas, November 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, Nike Vomero Premium lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, Nike Vomero Premium review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Shoes Guru, Nike Vomero Premium review (Brandon Law, November 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, Nike Vomero Premium Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Nike, Nike Vomero Premium Men’s Road Running Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



