1. Sko
  2. Adidas
  3. Adizero Adios Pro 5
Adidas Adizero Adios Pro 5, sett fra siden

Adidas Adizero Adios Pro 5 test

Adidas’ maratonsko fra 2026 går ned rundt en unse og bytter stavene mot en karbonforsterket kant. Laboratoriene liker vekten og skummet, men tidlige rapporter om slitasje og en smal hæl demper rosen.

Drop
4 mm
Hælstack
39 mm
Forfot
35 mm
Vekt
170 g
Støtte
Nøytral
Plate
Karbon

US M9, som oppgitt. Oppdatert 13. okt. 2026 · 9 kilder

Vår dom

Lettere, mykere, fortsatt smal.

Adios Pro 5 er en svært lett, nøytral maratonsko: en Lightstrike Pro-mellomsåle i to lag sitter inne i en karbonforsterket EnergyRim som erstatter stavene på Pro 4, for en mykere og mer tilgivende gange. Den passer midtfot- og forfotløpere med smale til gjennomsnittlige føtter som konkurrerer på halv- eller helmaraton, og passer dårligere for hælløpere og løpere som trenger stabilitet.

Sterke sider

  • Svært lett: 170 g i herre US 9, og RTINGS veide 170,3 g
  • Toppnivå på sprett: 80,4 % energitilbakeføring i forfoten hos RunRepeat
  • Fortsatt beskyttende sent i en simulert løpetur på 50 km hos RTINGS
  • Mye bedre grep: 0,74 i friksjon mot 0,55 på Pro 4
  • Den mediale utskjæringen er borte, så midtfoten er lettere å stole på

Svake sider

  • Tidlige rapporter om rask slitasje på det blottlagte forfotskummet
  • Svært smal hæl på 77,1 mm: tungt arbeid for hælløpere
  • Smal bue og en lav tåboks på 24,9 mm
  • Ikke laget for rolige dager eller daglige mil
  • Mindre rask i avtrykket enn Pro 4

Hvem den passer for

  • Du lander på midtfoten eller forfoten
  • Du konkurrerer på halv- eller helmaraton
  • Du syntes Pro 4 var for aggressiv
  • Du vil ha den letteste Adios Pro hittil

Hvem bør hoppe over den

  • Du lander på hælen
  • Du trenger en stabil plattform sent i et løp
  • Du har brede føtter eller høye tær
  • Du vil ha én sko til trening også

Skoprofil

Hvor Adizero Adios Pro 5 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra Adizero Adios Pro 4.

50100DempingLetthetStabilitetDropRespons
AkseAdizero Adios Pro 5Adizero Adios Pro 4Endring
Demping5252=
Letthet9790+7
Stabilitet3030=
Drop620−14
Respons6080−20

Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Hvor den ligger i katalogen

Vekt170 g, lettere enn 96 % av skoene

Drop4 mm, lavere enn 91 % av skoene

Hælstack39 mm, høyere enn 52 % av skoene

Forfotstack35 mm, høyere enn 79 % av skoene

Fig. 2 · Fordeling av oppgitte tall i katalogen. Høyden på søylen er antall sko i hvert intervall. Vekt: 300 sko, snitt 257,2 g. Drop: 306 sko, snitt 7,1 mm. Hælstack: 255 sko, snitt 38 mm. Forfotstack: 253 sko, snitt 31,1 mm. Kilde: Strideprint-katalogen (cat), oppgitte verdier.

Slik føles den

Skrevet ut fra 3 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.

Mykere øverst, beskyttende over distansen. Et svært mykt PEBA-lag på 18,2 AC over en base på 30,3 AC: plust, og fortsatt beskyttende sent i en simulert løpetur på 50 km hos RTINGS.

Bedre midtfot, svært smal hæl. Ingen medial utskjæring lenger, så midtfoten holder bedre, men en hæl på 77,1 mm gjør den fortsatt til en sko for forfotløpere.

Spenstig, litt mindre rask. 80,4 % energitilbakeføring i forfoten i RunRepeats laboratorium, med en senere, mykere rocker enn Pro 4, som testerne synes er den raskeste av de to.

Mykere øverst, beskyttende over distansen. Lightstrike Pro-mellomsålen har nå to lag, et PEBA-toppsjikt over en A-TPU-base, ifølge Running Warehouse og RunRepeat. RunRepeat målte basen til 30,3 AC, nær Pro 4, og toppsjiktet til svært myke 18,2 AC, noe som gjør gangen mykere totalt sett.

RTINGS fant at dempingen fortsatt var beskyttende i en simulert løpetur på 50 km, og RunRepeat målte 149 SA i støtdemping i hælen. I kulden stivner skummet: 22 % etter 20 minutter i RunRepeats fryser, selv om det myke toppsjiktet fortsatt føles plysj.

Bedre midtfot, svært smal hæl. Den mediale utskjæringen på Pro 4 er borte, noe RTINGS mener gjør Pro 5 lettere å stole på, og RunRepeat synes midtfoten holder bedre. Hælen er begrensningen: RunRepeat målte 77,1 mm mot et gjennomsnitt på 91,1 mm, og RTINGS gir stabiliteten 5,8 av 10.

RunRepeat vurderer den fortsatt som mindre stabil enn Pro 3 og Pro 4 totalt sett. Lander du på fremre halvdel, holder forfotbasen på 116,2 mm den stødig. Lander du på hælen, krever den mye.

Spenstig, litt mindre rask. RunRepeat målte 80,4 % energitilbakeføring i forfoten og 75,1 % i hælen, og adidas hevder 9 % mer energitilbakeføring enn skummet i Pro 4, slik Running Warehouse og Believe in the Run videreformidler. EnergyRim gir noe bøyestivhet, ifølge RTINGS. RunRepeat målte 20,5 N i bøyetesten.

Believe in the Run og RTINGS synes begge at Pro 4 er raskere i avtrykket, siden Pro 5 ruller senere og mykere. Thomas hos Believe in the Run foretrekker likevel den lavere vekten på Pro 5 over et maraton.

Les mer

Mykere øverst, beskyttende over distansen. Lightstrike Pro-mellomsålen har nå to lag, et PEBA-toppsjikt over en A-TPU-base, ifølge Running Warehouse og RunRepeat. RunRepeat målte basen til 30,3 AC, nær Pro 4, og toppsjiktet til svært myke 18,2 AC, noe som gjør gangen mykere totalt sett.

RTINGS fant at dempingen fortsatt var beskyttende i en simulert løpetur på 50 km, og RunRepeat målte 149 SA i støtdemping i hælen. I kulden stivner skummet: 22 % etter 20 minutter i RunRepeats fryser, selv om det myke toppsjiktet fortsatt føles plysj.

Bedre midtfot, svært smal hæl. Den mediale utskjæringen på Pro 4 er borte, noe RTINGS mener gjør Pro 5 lettere å stole på, og RunRepeat synes midtfoten holder bedre. Hælen er begrensningen: RunRepeat målte 77,1 mm mot et gjennomsnitt på 91,1 mm, og RTINGS gir stabiliteten 5,8 av 10.

RunRepeat vurderer den fortsatt som mindre stabil enn Pro 3 og Pro 4 totalt sett. Lander du på fremre halvdel, holder forfotbasen på 116,2 mm den stødig. Lander du på hælen, krever den mye.

Spenstig, litt mindre rask. RunRepeat målte 80,4 % energitilbakeføring i forfoten og 75,1 % i hælen, og adidas hevder 9 % mer energitilbakeføring enn skummet i Pro 4, slik Running Warehouse og Believe in the Run videreformidler. EnergyRim gir noe bøyestivhet, ifølge RTINGS. RunRepeat målte 20,5 N i bøyetesten.

Believe in the Run og RTINGS synes begge at Pro 4 er raskere i avtrykket, siden Pro 5 ruller senere og mykere. Thomas hos Believe in the Run foretrekker likevel den lavere vekten på Pro 5 over et maraton.

Hvilke økter den er til

ØktEgnethetHvorforKilde
MaratonLaget for detDet beste bruksområdet hos RTINGS, 8,5 av 10, med beskyttelse som holder over distanse.RTINGS
HalvmaratonLaget for detSamme 8,5 av 10 hos RTINGS. RunRepeat synes den er allsidig på korte og lange løp.RunRepeat, RTINGS
TempotreningLaget for detMarathon Sports fant at den også passer til trening i høyt tempo. RunRepeat gir tempo 87 av 100.RunRepeat, Marathon Sports
LangturerFunkerRTINGS gir langturer 7,6 av 10, best når de inneholder raskere partier.RTINGS
Rolige turerIkke til detRTINGS mener konstruksjonen passer dårlig til rolige mil, selv om Karl hos Believe in the Run løp rolige turer i den.RTINGS, Believe in the Run

Kilde: RTINGS, RunRepeat, Marathon Sports, Believe in the Run

Hva testene sier

Publiserte tester er enige om at Adios Pro 5 er en svært lett, myk og tilgivende maratonsko for forfot- og midtfotløpere, med smal passform og begrenset stabilitet. Dekningen er fortsatt tynn, tre fullstendige tester per oktober 2026, og de er uenige om hvor rask den føles og om slitestyrke.

TestTypeVår lesningI én setningKilde
RunRepeatLabPositivRunRepeat gir den 91 av 100, en svært god konkurransesko fra milen til maraton, med tvil om slitestyrke og stabilitet.
RTINGSLabPositivRTINGS gir den 8,5 av 10 for konkurranse på halv- og helmaraton, og roser vekten og dempingen på lange løp, men kaller stabiliteten utilstrekkelig.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run plasserer den i A-klassen: en solid oppdatering for de fleste Pro 4-fans, med en mindre aggressiv gange.
Tabell 1 · Enighet mellom publiserte tester. «Vår lesning» oppsummerer hver tests egen konklusjon, med våre ord. Ingen karakterer er omregnet eller funnet på. Åpnet 13. okt. 2026.

De er enige

  • Den letteste Adios Pro hittilRunRepeat veide 176 g mot 200 g for Pro 4, RTINGS 170,3 g, og Believe in the Run og Running Warehouse melder også om vektreduksjonen.
  • Laget for forfot- og midtfotløpereRunRepeat og RTINGS peker begge på den smale hælen som begrensningen for stabilitet ved landing.
  • Beskyttende over et maratonRTINGS fant at dempingen fortsatt var beskyttende gjennom en simulering på 50 km, og RunRepeat målte 149 SA i støtdemping i hælen mot et gjennomsnitt på 131 SA.
  • En smal passformRunRepeat og RTINGS beskriver en smal passform med lav tåboks, og Marathon Sports foreslår å gå opp en størrelse for å få plass til tærne.

De er uenige

  • Rask eller myk?Thomas hos Believe in the Run synes den er rask snarere enn grøtete, men samme test oppfører den mindre aggressive gangen som en ulempe for løpere som vil ha fremdrift. RTINGS mener det myke forfotpartiet begrenser et direkte avtrykk og vurderer Pro 4 som raskere.
  • Romsligere eller trangere enn Pro 4?Believe in the Run synes forfoten er litt bredere og at det er mer volum over tærne. RunRepeat målte en tåboks som er 0,4 mm smalere og lavere enn på Pro 4, og RTINGS kaller den svært lav.
  • Holder den?RunRepeat videreformidler rapporter om kraftig slitasje etter én eller to turer og adidas’ svar om at det er kosmetisk slitasje, mens deres eget par bare viste liten slitasje. Kundeomtaler hos Running Warehouse spenner fra frynset forfotskum til nesten ingen slitasje.

Hva løperne sier

Forumtråder og kundeanmeldelser, oppsummert og lenket. Ingen stjerner: vi gjengir det folk skrev, ikke en karakter.

Slitestyrke

Kundeomtalene hos Running Warehouse er delte: flere melder at forfotskummet slites dårlig innen 12 til 20 miles (ca. 19 til 32 km), mens én maratonløper så nesten ingen slitasje etter rundt 50 miles (ca. 80 km).

Running Warehouse · kilde

Les de fulle standpunktene, punkt for punkt

Den letteste Adios Pro hittil. RunRepeat veide 176 g mot 200 g for Pro 4, RTINGS 170,3 g, og Believe in the Run og Running Warehouse melder også om vektreduksjonen. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse)

Laget for forfot- og midtfotløpere. RunRepeat og RTINGS peker begge på den smale hælen som begrensningen for stabilitet ved landing. (RunRepeat, RTINGS)

Beskyttende over et maraton. RTINGS fant at dempingen fortsatt var beskyttende gjennom en simulering på 50 km, og RunRepeat målte 149 SA i støtdemping i hælen mot et gjennomsnitt på 131 SA. (RunRepeat, RTINGS)

En smal passform. RunRepeat og RTINGS beskriver en smal passform med lav tåboks, og Marathon Sports foreslår å gå opp en størrelse for å få plass til tærne. (RunRepeat, RTINGS, Marathon Sports)

Rask eller myk?. Thomas hos Believe in the Run synes den er rask snarere enn grøtete, men samme test oppfører den mindre aggressive gangen som en ulempe for løpere som vil ha fremdrift. RTINGS mener det myke forfotpartiet begrenser et direkte avtrykk og vurderer Pro 4 som raskere. (RTINGS, Believe in the Run)

Romsligere eller trangere enn Pro 4?. Believe in the Run synes forfoten er litt bredere og at det er mer volum over tærne. RunRepeat målte en tåboks som er 0,4 mm smalere og lavere enn på Pro 4, og RTINGS kaller den svært lav. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Holder den?. RunRepeat videreformidler rapporter om kraftig slitasje etter én eller to turer og adidas’ svar om at det er kosmetisk slitasje, mens deres eget par bare viste liten slitasje. Kundeomtaler hos Running Warehouse spenner fra frynset forfotskum til nesten ingen slitasje. (RunRepeat, Running Warehouse)

Slik er den bygget

En omarbeidet konkurransesko: en Lightstrike Pro-mellomsåle i to lag holdt av en karbonforsterket EnergyRim rundt kanten, en vevd Lightlock 2.0-overdel og en tynn polyuretan-yttersåle med en liten Continental-flate.

To lag Lightstrike Pro, PEBA over A-TPU, innrammet av en karbonforsterket EnergyRim i stedet for staver, under en Lightlock 2.0-overdel, med en 1,0 mm yttersåle og en liten Continental-flate.

39351234567
#DelMål
1OverdelLightlock 2.0Pustbarhet 6,0 / 10
2Tunge3,7 mm
3HælStivhet 1 / 5
4MellomsåleLightstrike Pro (PEBA og A-TPU)18,2 / 30,3 AC
5PlateEnergyRimBøyekraft 20,5 N
6Innersåle2,0 mm
7YttersåleLighttraxion og Continental1,0 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 39 mm hæl, 35 mm forfot; målt: 1 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat.

  1. Overdel. Et vevd mesh med strekk i én retning, ifølge Running Warehouse. Believe in the Run synes det er lettere og mykere enn på Pro 4. RTINGS vurderer fortsatt pustbarheten som middelmådig, med 6,0 av 10.

  2. Tunge. En tunge delvis festet til sidene, 3,7 mm tykk mot 5,6 mm på Pro 4 i RunRepeats laboratorium, med nye sagtannsnorer som Believe in the Run synes er en fordel.

  3. Hæl. En myk hæl med en hælkappe på 1 av 5 i RunRepeats laboratorium. Running Warehouse oppgir skumputer mot gliding på innsiden, og Believe in the Run synes det er mer polstring enn på Pro 4, men savner trekkfliken.

  4. Mellomsåle. Et PEBA-toppsjikt over en A-TPU-base, målt til 18,2 AC og 30,3 AC av RunRepeat. Running Warehouse videreformidler adidas’ påstand om 9 % mer energitilbakeføring enn Pro 4.

  5. Plate. En karbonforsterket, U-formet ramme rundt kanten av mellomsålen, som gir uavbrutt skum under foten, ifølge Running Warehouse. RTINGS mener den gir litt bøyestivhet. RunRepeat målte 20,5 N for å bøye og 11,3 Nm torsjonsstivhet, under gjennomsnittet på 14,4 Nm.

  6. Innersåle. Avtagbar og tynn: 2,0 mm i RunRepeats laboratorium.

  7. Yttersåle. Et støpt polyuretanlag i full lengde med Continental-gummi i den mediale delen av forfoten. RunRepeat målte 1,0 mm og 0,74 i friksjon, langt over gjennomsnittet på 0,53, men bemerker mindre dekning ytterst i forfoten.

Les mer

En omarbeidet konkurransesko: en Lightstrike Pro-mellomsåle i to lag holdt av en karbonforsterket EnergyRim rundt kanten, en vevd Lightlock 2.0-overdel og en tynn polyuretan-yttersåle med en liten Continental-flate.

1. Overdel. Et vevd mesh med strekk i én retning, ifølge Running Warehouse. Believe in the Run synes det er lettere og mykere enn på Pro 4. RTINGS vurderer fortsatt pustbarheten som middelmådig, med 6,0 av 10.

2. Tunge. En tunge delvis festet til sidene, 3,7 mm tykk mot 5,6 mm på Pro 4 i RunRepeats laboratorium, med nye sagtannsnorer som Believe in the Run synes er en fordel.

3. Hæl. En myk hæl med en hælkappe på 1 av 5 i RunRepeats laboratorium. Running Warehouse oppgir skumputer mot gliding på innsiden, og Believe in the Run synes det er mer polstring enn på Pro 4, men savner trekkfliken.

4. Mellomsåle. Et PEBA-toppsjikt over en A-TPU-base, målt til 18,2 AC og 30,3 AC av RunRepeat. Running Warehouse videreformidler adidas’ påstand om 9 % mer energitilbakeføring enn Pro 4.

5. Plate. En karbonforsterket, U-formet ramme rundt kanten av mellomsålen, som gir uavbrutt skum under foten, ifølge Running Warehouse. RTINGS mener den gir litt bøyestivhet. RunRepeat målte 20,5 N for å bøye og 11,3 Nm torsjonsstivhet, under gjennomsnittet på 14,4 Nm.

6. Innersåle. Avtagbar og tynn: 2,0 mm i RunRepeats laboratorium.

7. Yttersåle. Et støpt polyuretanlag i full lengde med Continental-gummi i den mediale delen av forfoten. RunRepeat målte 1,0 mm og 0,74 i friksjon, langt over gjennomsnittet på 0,53, men bemerker mindre dekning ytterst i forfoten.

Slitestyrke. Det åpne spørsmålet. RunRepeat videreformidler rapporter om kraftig slitasje etter én eller to turer, med blottlagt skum ytterst i forfoten og kanten som gnisser mot det, og adidas’ svar om at dette er kosmetisk slitasje. RunRepeats eget par viste bare liten slitasje og 1,1 mm i yttersålens slitetest, på nivå med gjennomsnittet. Kundeomtalene hos Running Warehouse er delte.

Slitestyrke. Det åpne spørsmålet. RunRepeat videreformidler rapporter om kraftig slitasje etter én eller to turer, med blottlagt skum ytterst i forfoten og kanten som gnisser mot det, og adidas’ svar om at dette er kosmetisk slitasje. RunRepeats eget par viste bare liten slitasje og 1,1 mm i yttersålens slitetest, på nivå med gjennomsnittet. Kundeomtalene hos Running Warehouse er delte.

Spesifikasjoner, oppgitt og målt

Hvert tall har sin kilde.

Drop, mm

Running Warehouse4
Believe in the Run4
Runnea6
RunRepeat5,6
RTINGS7,3

Hælhøyde (stack), mm

Believe in the Run39
Marathon Sports39
Running Warehouse38
RunRepeat35,6
RTINGS38,2

Forfothøyde (stack), mm

Believe in the Run35
Marathon Sports35
Running Warehouse34
RunRepeat30

Vekt (herre), g

Running Warehouse170
Runnea175
RunRepeat176
RTINGS170,3
SpesifikasjonOppgittMålt
Drop
  • 4 mm Running Warehouse
  • 6 mm Runnea
  • 5,6 mm RunRepeat
  • 7,3 mm RTINGS
Hælstack
  • 39 mm Believe in the Run
  • 38 mm Running Warehouse
  • 35,6 mm RunRepeat
  • 38,2 mm RTINGS
Forfotstack
  • 35 mm Believe in the Run
  • 34 mm Running Warehouse
  • 30 mm RunRepeat
Vekt, US M9
  • 170 g Running Warehouse
  • 175 g Runnea
  • 176 g RunRepeat
  • 170,3 g RTINGS
Støtte
  • Nøytral Running Warehouse
–
Plate
  • Karbon adidas.com
–
Underlag
  • Vei i-run.fr
–
Lanseringsår
  • 2026 Running Warehouse
–

Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Running Warehouse, Believe in the Run, Runnea, RunRepeat, RTINGS, Marathon Sports.

Labmålinger

SpesifikasjonMålt
Mellomsålens hardhet (base / toppsjikt)
  • 30,3 AC RunRepeat
  • 18,2 AC RunRepeat
Energitilbakeføring
  • 80,4 % RunRepeat
Torsjonsstivhet
  • 11,3 Nm RunRepeat
Hælkappens stivhet
  • 1 / 5 RunRepeat
Friksjonskoeffisient
  • 0,74 RunRepeat
Pustbarhet
  • 3 / 5 RunRepeat
SpesifikasjonMålt
Tåboksens bredde
  • 69,1 mm RunRepeat
Tåboksens høyde
  • 24,9 mm RunRepeat
Yttersålens tykkelse
  • 1 mm RunRepeat
Innersålens tykkelse
  • 2 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 3,7 mm RunRepeat
Bøyekraft
  • 20,5 N RunRepeat

Størrelse og passform

Lengden ligger nær vanlig størrelse. Passformen er smal, så brede føtter bør prøve den først.

Lengde

Sprikende tilbakemeldinger

Bredder

normal

Plass til tærne

Lav og spiss for de fleste, romsligere for noen. RunRepeat målte en tåboks på 69,1 mm med bare 24,9 mm høyde, lavere enn Pro 4, og RTINGS kaller den svært lav. Believe in the Run fant derimot mer volum over tærne enn på Pro 4.

RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run

Alle størrelsesnotater fra testere

RTINGS gir lengden vanlig størrelse og sier at din vanlige størrelse sannsynligvis er riktig. RunRepeats eierstemme, med bare 30 svar, sier litt liten, og Thomas hos Believe in the Run anbefaler en halv størrelse opp. Marathon Sports synes den følger vanlig størrelse, men foreslår å gå opp en størrelse for å få plass til tærne.

Det finnes én bredde: RunRepeat oppgir bare normal, Running Warehouse fører bare D, og RTINGS melder at det ikke finnes noen bred versjon. RTINGS beskriver også en svært smal bue.

RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Marathon Sports, Running Warehouse

Mot Adizero Adios Pro 4

Pro 5 beholder konkurranseoppdraget, men går lettere og mykere: stavene blir en karbonforsterket kant, skummet får et PEBA-toppsjikt, og den mediale utskjæringen forsvinner. Pro 4 er fortsatt den raskeste skoen.

Adizero Adios Pro 5Adizero Adios Pro 4
StøtteNøytralNøytral
Drop4 mm6 mm
Hælstack39 mm39 mm
Forfot35 mm33 mm
Vekt170 g201 g

Løpere som elsket Pro 4s raske, aggressive avtrykk: RTINGS og Believe in the Run synes begge at den eldre skoen er den mest energiske av de to i avtrykket.

Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Versjonshistorikk: Adizero Adios Pro 4 til Adizero Adios Pro 5

EnergyRim erstatter EnergyRods. En karbonforsterket, U-formet ramme rundt skummet i stedet for fem staver under foten, ifølge Running Warehouse og Marathon Sports. (Marathon Sports, Running Warehouse)

Lettere. RunRepeat veide 176 g mot 200 g for Pro 4, og Running Warehouse kaller den en hel unse lettere. (RunRepeat, Running Warehouse)

Mykere toppsjikt. Et nytt PEBA-lag på 18,2 AC ligger på en base omtrent like fast som på Pro 4, ifølge RunRepeat. (RunRepeat)

Bedre grep, mindre gummi. Friksjonen steg fra 0,55 til 0,74 i RunRepeats laboratorium, men ytterst i forfoten ligger det nå blottlagt skum. (RunRepeat)

Roligere geometri. Ingen medial utskjæring og en senere rocker: RTINGS synes den er lettere å stole på, Believe in the Run synes den er mindre aggressiv. (RTINGS, Believe in the Run)

Alternativer sammenlignet

Hvert av dem løser noe som Adizero Adios Pro 5 ikke gjør.

Adidas Adizero Adios Pro 5Adidas Adizero Adios Pro 4Saucony Endorphin Pro 5Hoka Cielo X1 3.0Adidas Adizero Evo SL
Velg den forDenne sidenRaskereHøyere dropMer dempingMindre demping
Drop4 mm6 mm8 mm7 mm7 mm
Hælstack39 mm39 mm39,5 mm48 mm37 mm
Vekt170 g201 g206 g198 g230 g
StøtteNøytralNøytralNøytralNøytralNøytral
Tabell 2 · Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Spørsmål løpere stiller

Har Adidas Adios Pro 5 karbonplate?

Ikke en klassisk en. Adios Pro 5 bruker EnergyRim, en karbonforsterket, U-formet ramme rundt kanten av mellomsålen som erstatter EnergyRods på Pro 4, ifølge Running Warehouse og Believe in the Run. RTINGS mener den gir litt bøyestivhet, og Running Warehouse sier at den gir uavbrutt skum under foten.

Adios Pro 5 eller Adios Pro 4?

Adios Pro 5 er lettere (176 g mot 200 g i RunRepeats laboratorium), mykere øverst og stødigere gjennom midtfoten, med mye bedre grep. Pro 4 har det raskeste og mest aggressive avtrykket, ifølge RTINGS og Believe in the Run. Pro 5 gir mest mening til maraton, Pro 4 hvis du vil ha en mer kraftfull gange.

Følger Adios Pro 5 vanlig størrelse?

For det meste, i lengden: RTINGS gir Adios Pro 5 vanlig størrelse, mens RunRepeats lille eierstemme sier litt liten og Thomas hos Believe in the Run gikk en halv størrelse opp. Passformen er smal ved buen og lav over tærne, og det selges bare én bredde, så brede føtter bør prøve den først.

Er Adios Pro 5 slitesterk?

Det er for tidlig å si. RunRepeat videreformidler rapporter om kraftig slitasje på det blottlagte forfotskummet ytterst etter én eller to turer, som adidas kalte kosmetisk slitasje, mens RunRepeats eget par Adios Pro 5 bare viste liten slitasje. Kundeomtalene hos Running Warehouse er delte. Spar den til konkurranser og viktige økter.

Er Adios Pro 5 bra for hælløpere?

Ikke den beste matchen. RunRepeat målte en svært smal hæl på 77,1 mm på Adios Pro 5 og sier at geometrien tydelig favoriserer forfot- og midtfotløpere. Den foreslår Saucony Endorphin Pro 5 til hælløpere. RTINGS sier også at den smale hælen begrenser stabiliteten ved landing.

Er Adios Pro 5 bra til maraton?

Ja, det er det beste bruksområdet. RTINGS gir Adios Pro 5 8,5 av 10 for konkurranse på halv- og helmaraton og fant at dempingen fortsatt var beskyttende i en simulert løpetur på 50 km, og RunRepeat gir den 94 av 100 for konkurranse. Løpere som trenger stabilitet sent i et løp, vil kanskje ha en bredere hæl.

Hvor mye veier Adios Pro 5?

Running Warehouse oppgir Adios Pro 5 til 170 g for herre US 9, og RTINGS veide 170,3 g. RunRepeat veide 176 g. Bare 6 av de 149 nøytrale asfaltskoene som er veid i herre US 9 i katalogen vår, er lettere, og bare 11 av 234 oppgir lavere drop enn de 4 mm.

Kilder

  1. RunRepeat, adidas Adizero Adios Pro 5 lab review (Carlos Sánchez, October 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
  2. RTINGS, adidas Adizero Adios Pro 5 review (September 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
  3. Believe in the Run, Adidas Adizero Adios Pro 5 Review (September 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
  4. Marathon Sports, adidas Adios Pro 5 review: meet the carbon Energy Rim (September 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
  5. Running Warehouse, adidas adizero Adios Pro 5 Men’s Shoes. Åpnet 13. okt. 2026.
  6. Runnea, Adidas Adizero Adios Pro 5 (product guide). Åpnet 13. okt. 2026.
  7. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Åpnet 13. okt. 2026.
  8. adidas.com · Plate, oppgitt
  9. i-run.fr · Underlag, oppgitt
  10. cat: Strideprint-katalogen, 395 sko

Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.

Er det riktig par?Start fittingen din