
Recenzja ASICS Gel-Cumulus 28
Neutralne buty do codziennych treningów ASICS przechodzą na piankę FF Blast Max i przestronniejszy przód buta, a dwa laboratoria znalazły dużo bardziej stromy spadek pięta-palce, niż przyznaje karta techniczna.
- Drop
- 8 mm
- Stack pięty
- 38,5 mm
- Przodostopie
- 30,5 mm
- Waga
- 258 g
- Wsparcie
- Neutralne
- Płytka
- Brak
Nasz werdykt
Zbudowany wokół pięty.
Gel-Cumulus 28 to wygodne, stabilne, neutralne buty treningowe, których zmierzony drop jest dużo wyższy niż podane 8 mm. Pasują biegaczom lądującym na pięcie, którzy robią spokojne codzienne kilometry, a dużo wymagają od każdego, kto ląduje dalej z przodu.
Mocne strony
- Stabilna platforma jak na neutralny but
- Wygodne, chronione lądowania dla biegaczy lądujących na pięcie
- Przestronniejszy przód buta niż w Cumulus 27
- Zgodny z rozmiarem, z wersjami szeroką i bardzo szeroką
- Lekki jak na ilość pianki, którą niesie
Słabe strony
- Zmierzony drop dużo wyższy niż podane 8 mm
- Płaski bieg z małym zwrotem energii
- Podeszwa zużyła się szybko w teście RunRepeat
- Nie nadaje się na treningi z akcentami ani zawody
Dla kogo jest
- Lądujesz na pięcie
- Twój tydzień to głównie spokojne kilometry
- Chcesz neutralnego, ale stabilnego
- Cumulus 27 uciskał ci palce
Kto powinien go ominąć
- Lądujesz na śródstopiu lub przodostopiu
- Chcesz jednych butów na szybsze dni
- Szybko zużywasz podeszwy
Profil buta
Gdzie Gel-Cumulus 28 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu i co zmieniło się względem Gel-Cumulus 27.
| Oś | Gel-Cumulus 28 | Gel-Cumulus 27 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 51 | 51 | = |
| Lekkość | 58 | 50 | +8 |
| Stabilność | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Dynamika | 6 | 6 | = |
Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Gdzie plasuje się w katalogu
Waga258 g, lżejszy niż 56% butów
Drop8 mm, wyższy niż u 45% butów
Stack pięty38,5 mm, wyższy niż u 51% butów
Stack przodostopia30,5 mm, niższy niż u 55% butów
Odczucia
Napisane na podstawie 3 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.
Dużo pod piętą, mniej z przodu. FF Blast Max z PureGEL w pięcie, a dodatkowa wysokość leży z tyłu: RunRepeat uznaje go za miękki, RTINGS za twardy.
Spokojny jak na neutralny but. Bez klina stabilizującego, ale szeroka podeszwa i sztywny zapiętek uspokajają platformę; wystarczy na lekkie uginanie, nie na wyraźne.
Wygodny, nie żywy. Zwrot energii poniżej średniej, 50,5 procent w pięcie i 52,5 w przodostopiu; geometria toczy cię do przodu, nic nie odpycha.
Dużo pod piętą, mniej z przodu. Wersja 28 przechodzi na piankę FF Blast Max, z PureGEL zachowanym w pięcie. Fleet Feet podaje stack 38,5 mm w pięcie i 30,5 mm w przodostopiu. RunRepeat zmierzył 42,8 mm i 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm w pięcie: dodatkowa wysokość jest cała z tyłu.
RunRepeat zmierzył piankę na 31,9 w skali AC, po miękkiej stronie, i uznał ją za miękką pod stopą. RTINGS oceniły ten sam but jako twardy zarówno pod piętą, jak i pod przodostopiem. Tak czy inaczej spodziewaj się miększej pięty niż przodostopia.
Spokojny jak na neutralny but. Nie ma klina stabilizującego, a mimo to RTINGS wysoko oceniają platformę pod względem stabilności dzięki szerokiej podeszwie i sztywnemu zapiętkowi. RunRepeat opisuje płynne, stabilne lądowania.
Dla stopy, która lekko ugina się do wewnątrz przy lądowaniu, ta podstawa często wystarcza. Nie robi nic konkretnego przy wyraźnym uginaniu do wewnątrz.
Wygodny, nie żywy. RunRepeat zmierzył zwrot energii 50,5 procent w pięcie i 52,5 procent w przodostopiu, poniżej średniej. RTINGS uznały tył buta za płaski przy uderzeniu.
Geometria toczy cię do przodu wystarczająco płynnie, ale nic nie odpycha. To but na równy wysiłek.
Czytaj dalej
Dużo pod piętą, mniej z przodu. Wersja 28 przechodzi na piankę FF Blast Max, z PureGEL zachowanym w pięcie. Fleet Feet podaje stack 38,5 mm w pięcie i 30,5 mm w przodostopiu. RunRepeat zmierzył 42,8 mm i 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm w pięcie: dodatkowa wysokość jest cała z tyłu.
RunRepeat zmierzył piankę na 31,9 w skali AC, po miękkiej stronie, i uznał ją za miękką pod stopą. RTINGS oceniły ten sam but jako twardy zarówno pod piętą, jak i pod przodostopiem. Tak czy inaczej spodziewaj się miększej pięty niż przodostopia.
Spokojny jak na neutralny but. Nie ma klina stabilizującego, a mimo to RTINGS wysoko oceniają platformę pod względem stabilności dzięki szerokiej podeszwie i sztywnemu zapiętkowi. RunRepeat opisuje płynne, stabilne lądowania.
Dla stopy, która lekko ugina się do wewnątrz przy lądowaniu, ta podstawa często wystarcza. Nie robi nic konkretnego przy wyraźnym uginaniu do wewnątrz.
Wygodny, nie żywy. RunRepeat zmierzył zwrot energii 50,5 procent w pięcie i 52,5 procent w przodostopiu, poniżej średniej. RTINGS uznały tył buta za płaski przy uderzeniu.
Geometria toczy cię do przodu wystarczająco płynnie, ale nic nie odpycha. To but na równy wysiłek.
Do jakich biegów jest
| Bieg | Dopasowanie | Dlaczego | Źródło |
|---|---|---|---|
| Spokojne biegi | Stworzony do tego | Do czego został zbudowany: równe, spokojne codzienne kilometry. | RTINGS, Runnea |
| Biegi regeneracyjne | Stworzony do tego | Stabilny i wyrozumiały, gdy nogi są zmęczone. | RunRepeat, Runnea |
| Długie wybiegania | Da radę | W porządku w spokojnym tempie. RTINGS poczuli, że amortyzacja słabnie na długich dystansach. | RTINGS, Runnea |
| Tempo | Nie do tego | Mało odbicia w obu laboratoriach. Żywszy but posłuży ci lepiej. | RunRepeat, RTINGS |
| Zawody na maraton | Nie do tego | RTINGS mówią jasno, że to nie but startowy. | RTINGS |
Źródło: RTINGS, Runnea, RunRepeat
Co mówią testy
Oba laboratoria i Runnea opisują stabilne, niezawodne buty do codziennych treningów z płaskim biegiem, zbudowane dla biegaczy lądujących na pięcie. Różnią się w ocenie miękkości i tego, jak daleko mogą zajść.
| Test | Rodzaj | Nasza interpretacja | W jednym zdaniu | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Pozytywna | RunRepeat daje mu 86 na 100: miękka amortyzacja, szeroka platforma i stabilna geometria pasują lądującym na pięcie, którzy chcą spokojnych butów do codziennych treningów. | Czytaj |
| RTINGS | Laboratorium | Mieszana | RTINGS daje 6,4 na 10: bezpretensjonalny, stabilny but do codziennych treningów na spokojny kilometraż, z nudną międzypodeszwą i słabym zwrotem energii. | Czytaj |
| Runnea | Recenzja | Pozytywna | Runnea jest bardzo pozytywna i nazywa go całkowitą gwarancją sukcesu jako niezawodny but do codziennych treningów, na nawijanie wygodnych kilometrów. | Czytaj |
Zgadzają się
- Stabilny jak na neutralny butRunRepeat, RTINGS i Runnea opisują równe, przewidywalne przetoczenia na szerokiej podstawie.
- But dla lądujących na pięcieRunRepeat poleca go przede wszystkim biegaczom lądującym na pięcie, a Runnea wskazuje żel w pięcie jako główny atut komfortu.
- Prawdziwy drop jest stromyRunRepeat zmierzył 13,3 mm, a RTINGS 11,7 mm wobec 8 mm podawanych przez ASICS. Dwa laboratoria, ten sam kierunek.
- Nie but na szybkośćOba laboratoria zmierzyły mały zwrot energii, a Runnea przedstawia go jako but treningowy, nie startowy.
Rozchodzą się
- Miękki czy twardy?RunRepeat zmierzył piankę miększą niż średnia i nazywa amortyzację miękką. RTINGS ocenia zarówno piętę, jak i przodostopie jako twarde.
- Długie biegiRTINGS poczuli, że amortyzacja nie trzyma się dobrze na długich dystansach. Runnea stwierdziła, że pozostaje równa, gdy narasta zmęczenie.
Jak jest zbudowany
Buty do codziennych treningów bez płytki: pianka FF BLAST MAX z wkładką PureGEL z tyłu, podeszwa FluidRide częściowo z pianki, częściowo z gumy i cholewka z siatki żakardowej z dzianinowym językiem.
Buty do codziennych treningów bez płytki: pianka FF Blast Max z PureGEL z tyłu, podeszwa FluidRide 5,0 mm częściowo z pianki, częściowo z gumy i cholewka z siatki żakardowej z cienkim językiem z dzianiny 2,0 mm.
| # | Część | Pomiar |
|---|---|---|
| 1 | CholewkaInżynieryjna siatka żakardowa | Przewiewność 3 / 5 |
| 2 | Język | 2,0 mm |
| 3 | Zapiętek | Sztywność 5 / 5 |
| 4 | MiędzypodeszwaFF BLAST MAX i PureGEL | Twardość 31,9 AC |
| 5 | WkładkaOrthoLite HC35 | 5,2 mm |
| 6 | Podeszwa zewnętrznaFluidRide i guma LO-HRD | 5,0 mm |
Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 38,5 mm, przodostopie 30,5 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 5 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.
Cholewka. Nowa inżynieryjna siatka żakardowa z poliestru z recyklingu, według Fleet Feet. RunRepeat znalazł drugą warstwę pod główną siatką, która blokuje część przepływu powietrza, i ocenił przewiewność na 3 na 5.
Język. Przeprojektowany z elastycznej dzianiny, grubości zaledwie 2,0 mm, z półmieszkiem i uchwytem z pętlą na palec, w rozbiórce RunRepeat. RTINGS zalicza język z mieszkiem do powodów, dla których but daje poczucie stabilności.
Zapiętek. Bardzo sztywny zapiętek, 5 na 5 w teście RunRepeat, równoważony obfitą wyściółką z pianki i brakiem uchwytu na pięcie. RunRepeat ostrzega, że może przeszkadzać wrażliwym ścięgnom Achillesa.
Międzypodeszwa. FF BLAST MAX, pianka na bazie POE według RTINGS, zastępuje FF BLAST PLUS z Cumulus 27, z tą samą wkładką PureGEL zachowaną z tyłu. RunRepeat zmierzył 31,9 AC, miękko, ale stwierdził tłumienie wstrząsów prawie bez zmian względem 27. RTINGS znalazł wyraźny rocker pięty i wczesny rocker przodostopia, wystarczająco sztywne, by trzymać kształt pod obciążeniem.
Wkładka. Wyjmowana wkładka OrthoLite HC35, grubości 5,2 mm w pomiarze RunRepeat, nieco powyżej średniej.
Podeszwa zewnętrzna. FluidRide łączy piankę i gumę w jednej warstwie grubości 5,0 mm, z gumą ASICS LO-HRD z tyłu i nową białą sekcją gumy pod przodostopiem. Przyczepność na mokrym wzrosła z 0,50 do 0,54 w teście RunRepeat, nadal poniżej ASICSGRIP.
Czytaj dalej
Buty do codziennych treningów bez płytki: pianka FF BLAST MAX z wkładką PureGEL z tyłu, podeszwa FluidRide częściowo z pianki, częściowo z gumy i cholewka z siatki żakardowej z dzianinowym językiem.
1. Cholewka. Nowa inżynieryjna siatka żakardowa z poliestru z recyklingu, według Fleet Feet. RunRepeat znalazł drugą warstwę pod główną siatką, która blokuje część przepływu powietrza, i ocenił przewiewność na 3 na 5.
2. Język. Przeprojektowany z elastycznej dzianiny, grubości zaledwie 2,0 mm, z półmieszkiem i uchwytem z pętlą na palec, w rozbiórce RunRepeat. RTINGS zalicza język z mieszkiem do powodów, dla których but daje poczucie stabilności.
3. Zapiętek. Bardzo sztywny zapiętek, 5 na 5 w teście RunRepeat, równoważony obfitą wyściółką z pianki i brakiem uchwytu na pięcie. RunRepeat ostrzega, że może przeszkadzać wrażliwym ścięgnom Achillesa.
4. Międzypodeszwa. FF BLAST MAX, pianka na bazie POE według RTINGS, zastępuje FF BLAST PLUS z Cumulus 27, z tą samą wkładką PureGEL zachowaną z tyłu. RunRepeat zmierzył 31,9 AC, miękko, ale stwierdził tłumienie wstrząsów prawie bez zmian względem 27. RTINGS znalazł wyraźny rocker pięty i wczesny rocker przodostopia, wystarczająco sztywne, by trzymać kształt pod obciążeniem.
5. Wkładka. Wyjmowana wkładka OrthoLite HC35, grubości 5,2 mm w pomiarze RunRepeat, nieco powyżej średniej.
6. Podeszwa zewnętrzna. FluidRide łączy piankę i gumę w jednej warstwie grubości 5,0 mm, z gumą ASICS LO-HRD z tyłu i nową białą sekcją gumy pod przodostopiem. Przyczepność na mokrym wzrosła z 0,50 do 0,54 w teście RunRepeat, nadal poniżej ASICSGRIP.
Trwałość. Trwałość podeszwy to słaby punkt. RunRepeat zmierzył 2,4 mm zużycia, ponad dwukrotnie więcej niż średnia 1,1 mm, częściowo równoważone grubszą warstwą pianki i gumy, i odradza go biegaczom, którzy szybko wycierają małe obszary. Podszewka pięty dostała idealne 5 na 5, wentylowany przód buta 2 na 5.
Trwałość. Trwałość podeszwy to słaby punkt. RunRepeat zmierzył 2,4 mm zużycia, ponad dwukrotnie więcej niż średnia 1,1 mm, częściowo równoważone grubszą warstwą pianki i gumy, i odradza go biegaczom, którzy szybko wycierają małe obszary. Podszewka pięty dostała idealne 5 na 5, wentylowany przód buta 2 na 5.
Parametry, podane i zmierzone
Każda liczba ma swoje źródło.
Drop, mm
Stack pięty, mm
Stack przodostopia, mm
Waga (męskie), g
| Parametr | Podane | Zmierzone |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack pięty |
|
|
| Stack przodostopia |
|
|
| Waga, US M9 |
|
|
| Wsparcie |
| – |
| Płytka |
| – |
| Nawierzchnia |
| – |
| Rok premiery |
| – |
Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.
Pomiary laboratoryjne
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Twardość międzypodeszwy |
|
| Sztywność skrętna |
|
| Zwrot energii (pięta) |
|
| Sztywność zapiętka |
|
| Współczynnik przyczepności |
|
| Przewiewność |
|
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Szerokość przodu buta |
|
| Wysokość przodu buta |
|
| Grubość podeszwy zewnętrznej |
|
| Grubość wkładki |
|
| Grubość języka |
|
| Siła zginania |
|
Rozmiar i dopasowanie
Weź swój zwykły rozmiar; przód buta jest przestronniejszy niż w Cumulus 27.
Długość
Zgodny z rozmiarem
Szerokości
standardowy, szeroki i bardzo szeroki
Miejsce na palce
Więcej miejsca niż w Cumulus 27. RunRepeat zmierzył przód buta na 74,4 mm, wobec 71,1 mm, przy wysokości 29,1 mm, a RTINGS opisuje przestronne wymiary w przodostopiu i podbiciu.
RunRepeat, RTINGS
Pełne uwagi testerów o rozmiarze
RunRepeat, poparty głosami czytelników o rozmiarze, i RTINGS podają dopasowanie zgodne z rozmiarem. RTINGS ocenia też dobrze dopasowanie szerokości przodostopia i podbicia.
RunRepeat zmierzył przód buta na 74,4 mm przy dużym palcu, wobec 71,1 mm w Cumulus 27, więc biegacze, którzy uznali starą wersję za ciasną z przodu, powinni czuć się wygodniej.
Fleet Feet podaje dla mężczyzn wersje zwykłą, szeroką (2E) i bardzo szeroką (4E), a RTINGS wspomina też wąską opcję. Dostępność szerszych wersji w Europie zależy od sprzedawcy.
RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet
Kontra Gel-Cumulus 27
Stabilna aktualizacja: nowa pianka, nowa cholewka i więcej miejsca na palce, z tym samym charakterem od pięty.
| Gel-Cumulus 28 | Gel-Cumulus 27 | |
|---|---|---|
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stack pięty | 38,5 mm | 38,5 mm |
| Przodostopie | 30,5 mm | 30,5 mm |
| Waga | 258 g | 264 g |
Zostań przy Cumulus 27, jeśli dobrze leży na przodostopiu: wersja 28 nadal biegnie tak samo, płasko i z ciężarem z tyłu. Przejdź na 28, jeśli 27 był ciasny przy palcach albo chcesz nowszej pianki.
Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Historia wersji: Gel-Cumulus 27 do Gel-Cumulus 28
Pianka FF Blast Max. Międzypodeszwa przechodzi na mieszankę ASICS FF Blast Max. (Fleet Feet)
Przestronniejszy przód buta. RunRepeat zmierzył 74,4 mm przy dużym palcu, wobec 71,1 mm. (RunRepeat)
Nowa cholewka i guma w pięcie. Inżynieryjna cholewka z siatki żakardowej i bardziej odporna guma w pięcie. (Fleet Feet)
Nieco lżejszy. RunRepeat zmierzył o około 3 procent mniejszą wagę niż w Cumulus 27. (RunRepeat)
Porównanie alternatyw
Każda poprawia jedną rzecz, której Gel-Cumulus 28 nie robi.
ASICS Gel-Cumulus 28 | ASICS Gel-Nimbus 28 | ASICS Novablast 6 | ASICS GT-2000 15 | Saucony Ride 19 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wybierz ją dla | Ta strona | Więcej amortyzacji | Szybszy | Stabilniejszy | Takie samo wsparcie |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack pięty | 38,5 mm | 43,5 mm | 41,5 mm | 37 mm | 38 mm |
| Waga | 258 g | 280 g | 249 g | 249 g | 255 g |
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Stabilizacja | Neutralne |
Pytania biegaczy
Cumulus 28 czy Nimbus 28: który wybrać?
Wybierz Gel-Cumulus 28 dla zrównoważonych, stabilnych butów do codziennych treningów. Wybierz Gel-Nimbus 28, jeśli chcesz więcej amortyzacji na długie, wolne kilometry. Runnea przedstawia Cumulus jako bardziej neutralną, wszechstronną opcję, a Nimbusa jako bardziej amortyzowaną.
Co zmieniło się między Cumulus 27 a Cumulus 28?
Cumulus 28 dostaje piankę FF Blast Max, nową cholewkę z siatki żakardowej i trwalszą gumę w pięcie. RunRepeat zmierzył też przestronniejszy przód buta, 74,4 mm wobec 71,1 mm, i o około 3 procent mniejszą wagę. Sam bieg pozostaje taki sam.
Jaki jest prawdziwy drop Gel-Cumulus 28?
ASICS podaje 8 mm. RunRepeat zmierzył 13,3 mm, a RTINGS 11,7 mm, więc but wyraźnie opada ku piętom. Lądujący na pięcie poczują się jak w domu; lądujący na śródstopiu i przodostopiu mogą uznać spadek za stromy.
Czy Gel-Cumulus 28 jest zgodny z rozmiarem?
Tak. RunRepeat i RTINGS podają dopasowanie zgodne z rozmiarem, a przód buta jest przestronniejszy niż w Cumulus 27. Fleet Feet podaje dla mężczyzn wersje szeroką (2E) i bardzo szeroką (4E).
Czy Cumulus 28 nadaje się dla lądujących na pięcie?
To jeden z najwyraźniejszych butów dla lądujących na pięcie w ofercie ASICS. RunRepeat ocenia go znakomicie dla biegaczy lądujących na pięcie, Runnea przypisuje wkładce PureGEL łagodniejsze uderzenia, a oba laboratoria zmierzyły drop dużo powyżej podanych 8 mm.
Czy Cumulus 28 nadaje się na długie biegi?
W spokojnym tempie tak, choć z pewnym sporem. RTINGS poczuli, że amortyzacja słabnie na długich dystansach, podczas gdy Runnea uznała, że pozostaje równa, gdy narasta zmęczenie. Jeśli większość twojego treningu jest długa i wolna, warto porównać bardziej amortyzowanego Nimbusa 28.
Źródła
- RunRepeat, ASICS Gel Cumulus 28 lab review. Dostęp: 9 paź 2026.
- RTINGS, ASICS GEL-CUMULUS 28 review. Dostęp: 9 paź 2026.
- Runnea, ASICS Gel Cumulus 28 review. Dostęp: 9 paź 2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS Gel-Cumulus 28. Dostęp: 9 paź 2026.
- roadtrailrun.com · Rok premiery, podane
- cat: katalog Strideprint, 395 butów
Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 12 października 2026.



