1. Skor
  2. New Balance
  3. FuelCell Rebel v5
New Balance FuelCell Rebel v5, sidovy

New Balance FuelCell Rebel v5 test

New Balance lätta träningssko utan platta blir 5 mm högre och får ett mjukare skum av PEBA och EVA, och byter en del av sin gamla kvickhet mot ett steg som de flesta testare gärna skulle springa i varje dag.

Drop
6 mm
Stackhöjd häl
35 mm
Framfot
29 mm
Vikt
225 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9.5, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 10 källor

Vår bedömning

Lättare än den ser ut, mjukare än förut.

FuelCell Rebel v5 är en neutral träningssko på 225 g utan platta, med en mycket mjuk mellansula av PEBA och EVA och en drop på 6 mm, byggd för att täcka lugna dagar och snabbare pass i ett par. Den passar lättare neutrala löpare med stadig landning som vill ha en livlig vardagssko, mindre tyngre löpare eller alla vars fot rullar in, eftersom testarna går isär om hur stabil den är.

Styrkor

  • Lätt för sin dämpning: 225 g i herrstorlek US 9,5
  • Mycket mjukt skum, 25,9 AC i RunRepeats labb, med återfjädring över genomsnittet
  • Täcker lugna pass till tempopass i en sko, enligt de flesta testare
  • Omarbetad tunga och häl åtgärdar v4:s främsta passformsklagomål
  • Följer storleken, finns i standard och bred

Svagheter

  • Stabiliteten delar testarna; mjuk och vinglig för en del
  • Mindre kvick än v4 för korta, skarpa intervaller
  • Ovandel och frilagt skum slits snabbt i flera tester
  • Inte för tyngre löpare, enligt Runner’s World Germany

Vem den passar

  • Du vill ha en lätt sko för de flesta pass
  • Du är en lättare neutral löpare
  • Du landar på mellanfoten eller framfoten
  • V4 besvärade din häl eller kändes tunn

Vem som bör välja något annat

  • Din fot rullar in, eller du vill ha ett stadigt steg
  • Du är en tyngre löpare
  • Du vill ha en vass sko för korta repetitioner

Skoprofil

Var FuelCell Rebel v5 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelFuelCell Rebel v5
Dämpning18
Lätthet79
Stabilitet30
Drop20
Respons40

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt225 g, lättare än 79 % av skorna

Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna

Stackhöjd häl35 mm, lägre än 77 % av skorna

Stackhöjd framfot29 mm, lägre än 65 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 6 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Inte hög, men mycket mjuk. Måttlig häl på 35 mm, mycket mjukt skum: 25,9 AC i RunRepeats labb, den mjukaste Rebel hittills enligt Doctors of Running.

Neutral, och det märks. Ingen stabilitetsfunktion; Doctors of Running och RunningLab finner den säker nog, OutdoorGearLab och Running Shoes Guru finner den instabil.

Livlig, men mindre vass än v4. Energiretur över genomsnittet, 59,8 procent i hälen och 67,3 i framfoten enligt RunRepeat, i en mycket flexibel sula utan platta som mjukar upp snabba ansträngningar.

Inte hög, men mycket mjuk. New Balance anger 35 mm i hälen och 29 mm i framfoten, cirka 5 mm mer än v4. Det är fortfarande måttligt: av de 183 neutrala landsvägsskorna med hälhöjd i vår katalog ligger 147 högre.

Skummet gör jobbet. RunRepeat mätte det till 25,9 AC, långt mjukare än genomsnittet på 35,5, med stötdämpning i hälen över genomsnittet. Doctors of Running kallar det den mjukaste Rebel hittills, och en testare kände att det blev sladdigt sent i långa pass.

Neutral, och det märks. Det finns ingen stabilitetsfunktion. Doctors of Running fann mild styrning från en bredare bas, sidoväggar och en utsvängd sula, men en testares fot flyttade sig i svängar eftersom ovandelen i mellanfoten är rymlig.

Andra är hårdare. OutdoorGearLab bedömer stabiliteten som dålig, och Running Shoes Guru fann att den smalare basen och högre ställningen gör den mindre stabil än v4. RunningLab fann däremot steget säkert.

Livlig, men mindre vass än v4. RunRepeat mätte energireturen till 59,8 procent i hälen och 67,3 procent i framfoten, båda över genomsnittet, även om hälvärdet sjönk från 63,1 procent på v4.

Steget är mycket flexibelt, 11,7 N i RunRepeats böjtest, utan platta eller förstyvning. Det passar avslappnad och jämn löpning. Running Shoes Guru önskade en stelare framfot för snabbare arbete, och en testare hos Doctors of Running fann att flexen fick den att hänga efter i uptempo.

Läs mer

Inte hög, men mycket mjuk. New Balance anger 35 mm i hälen och 29 mm i framfoten, cirka 5 mm mer än v4. Det är fortfarande måttligt: av de 183 neutrala landsvägsskorna med hälhöjd i vår katalog ligger 147 högre.

Skummet gör jobbet. RunRepeat mätte det till 25,9 AC, långt mjukare än genomsnittet på 35,5, med stötdämpning i hälen över genomsnittet. Doctors of Running kallar det den mjukaste Rebel hittills, och en testare kände att det blev sladdigt sent i långa pass.

Neutral, och det märks. Det finns ingen stabilitetsfunktion. Doctors of Running fann mild styrning från en bredare bas, sidoväggar och en utsvängd sula, men en testares fot flyttade sig i svängar eftersom ovandelen i mellanfoten är rymlig.

Andra är hårdare. OutdoorGearLab bedömer stabiliteten som dålig, och Running Shoes Guru fann att den smalare basen och högre ställningen gör den mindre stabil än v4. RunningLab fann däremot steget säkert.

Livlig, men mindre vass än v4. RunRepeat mätte energireturen till 59,8 procent i hälen och 67,3 procent i framfoten, båda över genomsnittet, även om hälvärdet sjönk från 63,1 procent på v4.

Steget är mycket flexibelt, 11,7 N i RunRepeats böjtest, utan platta eller förstyvning. Det passar avslappnad och jämn löpning. Running Shoes Guru önskade en stelare framfot för snabbare arbete, och en testare hos Doctors of Running fann att flexen fick den att hänga efter i uptempo.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detAlla tre testarna hos Doctors of Running fann lugna tempon som dess sweet spot.Doctors of Running, Running Shoes Guru
TempopassGjord för detRunRepeat ger den 91 för tempo, även om Running Shoes Guru fann den långsammare än v4.RunRepeat, Running Shoes Guru, RunningLab
IntervallerFungerarBra för stegringar, men den flexibla framfoten hänger efter i 5 km-tempo för en del testare.Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunningLab
LångpassFungerarRunningLab sprang mer än 30 km i den; en testare hos Doctors of Running kände att den blev sladdig sent.Doctors of Running, RunningLab
Tävling, halvmaratonFungerarEtt tävlingsalternativ utan platta för en del, men RunRepeat ger den 74 för tävling.Doctors of Running, RunRepeat
PromenadInte för detDoctors of Running rekommenderar den inte för promenader eller att stå.Doctors of Running
Lätt terrängInte för detEn landsvägssko: testarna fann den instabil på stigar och hal på jord.Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany

Källa: Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunRepeat, RunningLab, Runner’s World Germany

Vad testerna säger

Publicerade tester är överens om att Rebel v5 är högre, mjukare och mer mångsidig än v4, en lätt vardagssko mer än en fartsko. De går isär om dess stabilitet och hur mycket fart den gav upp.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionPositivAlla tre testarna hos Doctors of Running ger den A minus totalt: en lätt, mångsidig, mjukare Rebel, hämmad av tryck från tungan och viss instabilitet i svängar.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 86 av 100: en kraftig uppgradering som åtgärdar v4:s brister, även om den inte är det studsigaste valet.
Runner’s World GermanyRecensionPositivRunner’s World Germany kallar den en utmärkt, mångsidig träningssko för vägpass i de flesta tempon, för lättare neutrala löpare.
OutdoorGearLabRecensionBlandadOutdoorGearLab ger den 73: trevlig och lätt för de flesta pass, men begränsad av dålig stabilitet och en märklig passform.
Running Shoes GuruRecensionPositivRunning Shoes Guru ger den 9 av 10: en engagerande vardagssko, med låg hållbarhet och begränsat stöd som svaga punkter.
RunningLabRecensionPositivRunningLab ger den 9,5 av 10: ett utmärkt val utan platta för löpare som bara vill ha ett par.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Lätt och mycket mjukRunRepeat mätte skummet till 25,9 AC, långt mjukare än genomsnittet, Doctors of Running kallar det den mjukaste och högsta Rebel hittills, och Running Shoes Guru fann det mycket mjukt och energiskt.
  • En vardagssko nuDoctors of Running, Runner’s World Germany och RunningLab beskriver alla en sko som sträcker sig från lugna pass till tempopass snarare än ett rent fartverktyg.
  • Följer storlekenDoctors of Running, RunningLab och Running Shoes Guru fann den vanliga storleken rätt, liksom de flesta av de 289 läsare som röstade hos RunRepeat.

De går isär

  • Hur stabil är den?Doctors of Running bedömer den som neutral med mild styrning och RunningLab fann steget säkert. OutdoorGearLab kallar stabiliteten dålig, och Running Shoes Guru fann den mindre stabil än v4.
  • Fortfarande snabb?RunRepeat ger den 91 för tempo och en testare hos Doctors of Running sprang under 5 km-tempo utan problem. Running Shoes Guru, Runner’s World Germany och RunningLab fann den mindre kvick än v4.
  • Rymlig eller snäv?OutdoorGearLab fann en bred mellanfot och häl som lät smala fötter glida, och Running Shoes Guru föreslår den för breda fötter. Runner’s World Germany ser den som en sko för smala till medelbreda fötter.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Lätt och mycket mjuk. RunRepeat mätte skummet till 25,9 AC, långt mjukare än genomsnittet, Doctors of Running kallar det den mjukaste och högsta Rebel hittills, och Running Shoes Guru fann det mycket mjukt och energiskt. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru)

En vardagssko nu. Doctors of Running, Runner’s World Germany och RunningLab beskriver alla en sko som sträcker sig från lugna pass till tempopass snarare än ett rent fartverktyg. (Doctors of Running, Runner’s World Germany, RunningLab)

Följer storleken. Doctors of Running, RunningLab och Running Shoes Guru fann den vanliga storleken rätt, liksom de flesta av de 289 läsare som röstade hos RunRepeat. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru, RunningLab)

Hur stabil är den?. Doctors of Running bedömer den som neutral med mild styrning och RunningLab fann steget säkert. OutdoorGearLab kallar stabiliteten dålig, och Running Shoes Guru fann den mindre stabil än v4. (Doctors of Running, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, RunningLab)

Fortfarande snabb?. RunRepeat ger den 91 för tempo och en testare hos Doctors of Running sprang under 5 km-tempo utan problem. Running Shoes Guru, Runner’s World Germany och RunningLab fann den mindre kvick än v4. (Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany, Running Shoes Guru, RunningLab)

Rymlig eller snäv?. OutdoorGearLab fann en bred mellanfot och häl som lät smala fötter glida, och Running Shoes Guru föreslår den för breda fötter. Runner’s World Germany ser den som en sko för smala till medelbreda fötter. (Runner’s World Germany, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru)

Så är den byggd

En minimal konstruktion utan platta: en ovandel i FantomFit-mesh, en FuelCell-mellansula längs hela skon som blandar PEBA och EVA, och tunt gummi som nu täcker mer av basen.

Tunt FantomFit-mesh, en mycket mjuk FuelCell-mellansula av PEBA och EVA utan platta, och 2,6 mm gummi som slits väl medan ovandelen och det frilagda skummet inte gör det.

3529123456
#DelMått
1OvandelFantomFit konstruerat meshAndningsförmåga 3 / 5
2Plös2,9 mm
3HälStyvhet 3 / 5
4MellansulaFuelCell (PEBA och EVA)Hårdhet 25,9 AC
5Innersula2,6 mm
6Yttersula2,6 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 35 mm häl, 29 mm framfot; uppmätt: 2,6 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: New Balance, RunRepeat, RunningLab, Fleet Feet, Doctors of Running, Running Shoes Guru.

  1. Ovandel. Ett tunt konstruerat mesh med bondat FantomFit-stöd. RunRepeat gav ventilationen 3 av 5, nog för det mesta av året, och RunningLab fann att foten kan bli varm på sommaren.

  2. Plös. Med sidoinsatser och nu längre, vilket åtgärdar v4:s korta tunga. Den är tunn, 2,9 mm i RunRepeats labb, och Doctors of Running fann att den tryckte på vristen och kändes skrapig utan strumpor.

  3. Häl. En måttligt styv hälkappa, 3 av 5 för RunRepeat, omformad så att den inte längre trycker mot hälsenan, enligt RunningLab. Det finns ingen dragflik.

  4. Mellansula. New Balance beskriver en PEBA-blandning; RunningLab anger blandningen som 80 procent EVA och 20 procent PEBA, injicerad med kväve. RunRepeat mätte den till 25,9 AC, med låg vridstyvhet på 10,8 Nm och ingen platta.

  5. Innersula. En tunn, löstagbar innersula, 2,6 mm i RunRepeats labb, långt under genomsnittet på 4,4 mm.

  6. Yttersula. Mer gummi än på v4, nu täckande mellanfotens ytterkant och mer av framfoten, enligt Doctors of Running och Fleet Feet. Det är tunt med 2,6 mm och fick 0,53 i RunRepeats greppstest, ett genomsnittligt resultat.

Läs mer

En minimal konstruktion utan platta: en ovandel i FantomFit-mesh, en FuelCell-mellansula längs hela skon som blandar PEBA och EVA, och tunt gummi som nu täcker mer av basen.

1. Ovandel. Ett tunt konstruerat mesh med bondat FantomFit-stöd. RunRepeat gav ventilationen 3 av 5, nog för det mesta av året, och RunningLab fann att foten kan bli varm på sommaren.

2. Plös. Med sidoinsatser och nu längre, vilket åtgärdar v4:s korta tunga. Den är tunn, 2,9 mm i RunRepeats labb, och Doctors of Running fann att den tryckte på vristen och kändes skrapig utan strumpor.

3. Häl. En måttligt styv hälkappa, 3 av 5 för RunRepeat, omformad så att den inte längre trycker mot hälsenan, enligt RunningLab. Det finns ingen dragflik.

4. Mellansula. New Balance beskriver en PEBA-blandning; RunningLab anger blandningen som 80 procent EVA och 20 procent PEBA, injicerad med kväve. RunRepeat mätte den till 25,9 AC, med låg vridstyvhet på 10,8 Nm och ingen platta.

5. Innersula. En tunn, löstagbar innersula, 2,6 mm i RunRepeats labb, långt under genomsnittet på 4,4 mm.

6. Yttersula. Mer gummi än på v4, nu täckande mellanfotens ytterkant och mer av framfoten, enligt Doctors of Running och Fleet Feet. Det är tunt med 2,6 mm och fick 0,53 i RunRepeats greppstest, ett genomsnittligt resultat.

Hållbarhet. Den svaga punkten. RunRepeat fann lite slitage på yttersulan, 0,8 mm, men meshen fick 1 av 5 i deras test av tåboxen. Running Shoes Guru såg kraftigt slitage vid hälens ytterkant efter 120 km och räknar med cirka 300 km, och Doctors of Running såg skav i mellansulan inom cirka 30 miles (cirka 48 km).

Hållbarhet. Den svaga punkten. RunRepeat fann lite slitage på yttersulan, 0,8 mm, men meshen fick 1 av 5 i deras test av tåboxen. Running Shoes Guru såg kraftigt slitage vid hälens ytterkant efter 120 km och räknar med cirka 300 km, och Doctors of Running såg skav i mellansulan inom cirka 30 miles (cirka 48 km).

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

New Balance6
RunRepeat6,3
OutdoorGearLab7

Stackhöjd i hälen, mm

New Balance35
Running Warehouse38
RunRepeat33
OutdoorGearLab34

Stackhöjd i framfoten, mm

New Balance29
Running Warehouse32
RunRepeat26,7

Vikt (herr), g

New Balance225
RunRepeat220
OutdoorGearLab232
RunningLab216
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 6 mm New Balance
  • 6,3 mm RunRepeat
  • 7 mm OutdoorGearLab
Stackhöjd häl
  • 35 mm New Balance
  • 38 mm Running Warehouse
  • 33 mm RunRepeat
  • 34 mm OutdoorGearLab
Stackhöjd framfot
  • 29 mm New Balance
  • 32 mm Running Warehouse
  • 26,7 mm RunRepeat
Vikt, US M9.5
  • 225 g New Balance
  • 216 g RunningLab
  • 220 g RunRepeat
  • 232 g OutdoorGearLab
Stöd
  • Neutral New Balance
–
Platta
  • Ingen New Balance
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2025 New Balance
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: New Balance, RunRepeat, OutdoorGearLab, Running Warehouse, RunningLab.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 25,9 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 59,8 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 10,8 Nm RunRepeat
Böjkraft
  • 11,7 N RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 3 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,53 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Andningsförmåga
  • 3 / 5 RunRepeat
Tåboxens bredd
  • 75 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 27,9 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 2,6 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 2,6 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 2,9 mm RunRepeat

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; frågan är om volymen passar din fot.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard och bred

Utrymme för tårna

Generös fram: RunRepeat mätte en tåbox på 75,0 mm, bredare än genomsnittet, med 27,9 mm i höjd. Running Shoes Guru kallar tåboxen rymlig, och RunningLab fann framfoten något smalare än v4.

RunRepeat, Running Shoes Guru, RunningLab

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running, Running Shoes Guru och RunningLab fann alla att skon följer storleken, och de flesta av de 289 läsare som röstade hos RunRepeat håller med. OutdoorGearLab är undantaget och fann den lite kort.

Volym är där åsikterna delar sig. OutdoorGearLab och en testare hos Doctors of Running fann mellanfoten lös, medan Runner’s World Germany ser en sko gjord främst för smala till medelbreda fötter. Doctors of Running råder också till strumpor: den tunna tungan kändes skrapig mot bar hud.

Fleet Feet listar standard- (D) och breda (2E) versioner för herr. RunRepeat lägger till smal och extra bred på vissa marknader.

Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, RunningLab, Fleet Feet

Mot FuelCell Rebel v4

Ett karaktärsbyte mer än en uppfräschning: mer skum, en mjukare blandning, en åtgärdad passform och lite mindre av v4:s kvickhet.

Behåll v4 om du använde den för intervaller och lopp: Running Shoes Guru och RunningLab föredrar båda dess fastare steg närmare marken för skarpa accelerationer. Byt till v5 om v4 kändes tunn på längre pass eller skavde mot hälen.

Versionshistorik: FuelCell Rebel v4 till FuelCell Rebel v5

Cirka 5 mm mer skum. Runner’s World Germany anger 30 och 24 mm för v4 mot 35 och 29 mm nu. RunRepeat mätte framfoten till 26,7 mm, upp från 21,5 mm. (RunRepeat, Runner’s World Germany)

En mjukare blandning av PEBA och EVA. Doctors of Running noterar en ny FuelCell-blandning i stället för v4:s PEBA-baserade skum, och Running Shoes Guru fann den 10 till 15 procent mjukare. (Doctors of Running, Running Shoes Guru)

Tunga och häl omarbetade. En längre, vadderad tunga med sidoinsatser och en omformad häl åtgärdar v4:s två främsta klagomål, enligt RunRepeat och Fleet Feet. (RunRepeat, Fleet Feet)

Mer gummi, lite mer vikt. Gummit når nu mellanfotens ytterkant. Running Shoes Guru anger v5 som 17 g tyngre och RunningLab cirka 15 g. (Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunningLab)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som FuelCell Rebel v5 inte gör.

New Balance FuelCell Rebel v5Adidas Adizero Evo SLASICS Novablast 5New Balance 1080 v15Saucony Endorphin Speed 5
Välj den förDen här sidanSnabbareMer dämpningStabilareFastare
Drop6 mm7 mm8 mm6 mm8 mm
Stackhöjd häl35 mm37 mm41,5 mm40 mm36 mm
Vikt225 g230 g252 g261 g238 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer New Balance FuelCell Rebel v5 storleken?

Ja för de flesta löpare. Doctors of Running, Running Shoes Guru och RunningLab fann den vanliga storleken rätt, och de flesta av de 289 läsare som röstade hos RunRepeat håller med. OutdoorGearLab fann den lite kort. Volymen varierar mer än längden, och skon finns i standard och bred.

Rebel v4 eller Rebel v5: vilken ska jag välja?

Välj Rebel v5 för en mjukare, mer dämpad vardagssko med en bättre sittande tunga och häl. Behåll Rebel v4 om du mest använde den för intervaller och lopp: Running Shoes Guru och RunningLab fann båda v4 fastare och kvickare för skarpa ansträngningar.

Är Rebel v5 bra för tunga löpare?

Testarna råder till försiktighet. Runner’s World Germany rekommenderar Rebel v5 för neutrala löpare upp till cirka 75 kg och föreslår 1080 för tyngre löpare, och RunningLab noterar tvivel från tyngre löpare över långa distanser. Det mycket mjuka skummet och den begränsade stabiliteten är anledningarna.

Rebel v5 eller Adidas Adizero Evo SL?

Adizero Evo SL känns snabbare: Running Shoes Guru fann den fastare och kvickare, och RunRepeat pekar löpare som söker maximal studs mot den. Rebel v5 är mjukare, med vad Running Shoes Guru kallar den bekvämare ovandelen, och passar lugna dagar lite bättre.

Kan man springa maraton i Rebel v5?

En del löpare kommer att göra det. RunningLab ger Rebel v5 betyg för alla distanser upp till maraton och sprang mer än 30 km i den. RunRepeat ger den 74 för tävling, och en testare hos Doctors of Running fann den sladdig sent i långa pass, så den passar avslappnade maratonmål bättre än snabba.

Hur länge håller Rebel v5?

Kortare än de flesta vardagsskor. Running Shoes Guru såg kraftigt slitage vid hälens ytterkant efter 120 km och uppskattar cirka 300 km. RunRepeat fann att yttersulan slits väl men gav meshen 1 av 5 för tåboxens hållbarhet, och Doctors of Running såg skav i mellansulan tidigt.

Källor

  1. New Balance, New Balance introduces the FuelCell Rebel v5 (press release, May 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. Doctors of Running, New Balance FuelCell Rebel v5 Review (Matt Klein, May 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  3. RunRepeat, New Balance FuelCell Rebel v5 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  4. Runner’s World Germany, New Balance FuelCell Rebel v5 im Test. Hämtad 13 okt. 2026.
  5. OutdoorGearLab, New Balance FuelCell Rebel v5 review. Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Running Shoes Guru, New Balance FuelCell Rebel v5 review (Brandon Law). Hämtad 13 okt. 2026.
  7. RunningLab, New Balance FuelCell Rebel v5 : test et avis. Hämtad 13 okt. 2026.
  8. Fleet Feet, Men’s New Balance FuelCell Rebel v5. Hämtad 13 okt. 2026.
  9. Running Warehouse, New Balance FuelCell Rebel v5 review. Hämtad 13 okt. 2026.
  10. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  11. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting