
Adidas Adizero Adios Pro 5 anmeldelse
Adidas’ konkurrencesko til marathon fra 2026 smider omkring 28 g og bytter stavene ud med en kant af kulfiber. Laboratorierne kan lide vægten og skummet; tidlige rapporter om holdbarhed og en smal hæl dæmper roserne.
- Drop
- 4 mm
- Stack, hæl
- 39 mm
- Forfod
- 35 mm
- Vægt
- 170 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
Lettere, blødere, stadig smal.
Adios Pro 5 er en meget let, neutral marathonsko: en Lightstrike Pro-mellemsål i to lag sidder inde i en EnergyRim med kulfiber, der erstatter Pro 4’s stave, for en blødere, mere tilgivende gang. Den passer til løbere med midt- og forfodsanslag og smalle til almindelige fødder, der løber halv- eller helmarathon, og passer dårligere til løbere med hælanslag og løbere, der har brug for stabilitet.
Styrker
- Meget let: 170 g i herrestørrelse US 9, og RTINGS vejede 170,3 g
- Spring i topklasse: 80,4 % energitilbagegivelse i forfoden hos RunRepeat
- Stadig beskyttende sent i en simuleret løbetur på 50 km hos RTINGS
- Meget bedre greb: 0,74 i grebskoefficient mod 0,55 på Pro 4
- Den mediale udskæring er væk, så midtfoden er lettere at stole på
Svagheder
- Tidlige rapporter om hurtigt slid på det blotlagte skum i forfoden
- Meget smal hæl på 77,1 mm: hårdt arbejde for løbere med hælanslag
- Smal fodbue og en lav tåboks på 24,9 mm
- Ikke lavet til rolige dage eller daglige kilometer
- Et mindre skarpt afsæt end Pro 4
Hvem den passer til
- Du lander på midtfoden eller forfoden
- Du løber halv- eller helmarathon
- Du fandt Pro 4 for aggressiv
- Du vil have den letteste Adios Pro hidtil
Hvem der bør springe den over
- Du lander på hælen
- Du har brug for en stabil platform sent i et løb
- Du har brede fødder eller høje tæer
- Du vil have én sko til træning også
Skoprofil
Hvor Adizero Adios Pro 5 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Adizero Adios Pro 4.
| Akse | Adizero Adios Pro 5 | Adizero Adios Pro 4 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 52 | 52 | = |
| Lethed | 97 | 90 | +7 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 6 | 20 | −14 |
| Respons | 60 | 80 | −20 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt170 g, lettere end 96 % af skoene
Drop4 mm, lavere end 91 % af skoene
Stack, hæl39 mm, højere end 52 % af skoene
Stack, forfod35 mm, højere end 79 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 3 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Blødere øverst, beskyttende over distancen. Et meget blødt PEBA-lag på 18,2 AC over en base på 30,3 AC: blød, og stadig beskyttende sent i en simuleret løbetur på 50 km hos RTINGS.
Bedre midtfod, meget smal hæl. Ingen medial udskæring mere, så midtfoden holder bedre, men en hæl på 77,1 mm gør den fortsat til en sko for løbere med forfodsanslag.
Fjedrende, en smule mindre skarp. 80,4 % energitilbagegivelse i forfoden i RunRepeats laboratorium, med en senere, mildere rocker end Pro 4, som testerne finder den skarpeste af de to.
Blødere øverst, beskyttende over distancen. Lightstrike Pro-mellemsålen har nu to lag, et PEBA-topslag over en A-TPU-base, ifølge Running Warehouse og RunRepeat. RunRepeat målte basen til 30,3 AC, tæt på Pro 4, og topslaget til meget bløde 18,2 AC, hvilket gør gangen blødere samlet set.
RTINGS fandt dæmpningen stadig beskyttende i en simuleret løbetur på 50 km, og RunRepeat målte 149 SA stødabsorbering i hælen. I kulden bliver skummet fastere: 22 % efter 20 minutter i RunRepeats fryser, selv om det bløde topslag stadig føles blødt.
Bedre midtfod, meget smal hæl. Pro 4’s mediale udskæring er væk, hvilket ifølge RTINGS gør Pro 5 lettere at stole på, og RunRepeat finder et bedre greb om midtfoden. Hælen er grænsen: RunRepeat målte 77,1 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm, og RTINGS giver stabiliteten 5,8 ud af 10.
RunRepeat vurderer stadig, at den er mindre stabil end Pro 3 og Pro 4 samlet set. Lander du på forreste halvdel, holder forfodsbasen på 116,2 mm den stabil; lander du på hælen, kræver den meget.
Fjedrende, en smule mindre skarp. RunRepeat målte 80,4 % energitilbagegivelse i forfoden og 75,1 % i hælen, og adidas hævder 9 % mere energitilbagegivelse end Pro 4’s skum, som videregivet af Running Warehouse og Believe in the Run. EnergyRim tilføjer lidt bøjningsstivhed ifølge RTINGS; RunRepeat målte 20,5 N i bøjetesten.
Believe in the Run og RTINGS finder begge Pro 4 skarpere i afsættet, da Pro 5 ruller senere og blødere. Thomas hos Believe in the Run foretrækker stadig Pro 5’s lavere vægt over en marathon.
Læs mere
Blødere øverst, beskyttende over distancen. Lightstrike Pro-mellemsålen har nu to lag, et PEBA-topslag over en A-TPU-base, ifølge Running Warehouse og RunRepeat. RunRepeat målte basen til 30,3 AC, tæt på Pro 4, og topslaget til meget bløde 18,2 AC, hvilket gør gangen blødere samlet set.
RTINGS fandt dæmpningen stadig beskyttende i en simuleret løbetur på 50 km, og RunRepeat målte 149 SA stødabsorbering i hælen. I kulden bliver skummet fastere: 22 % efter 20 minutter i RunRepeats fryser, selv om det bløde topslag stadig føles blødt.
Bedre midtfod, meget smal hæl. Pro 4’s mediale udskæring er væk, hvilket ifølge RTINGS gør Pro 5 lettere at stole på, og RunRepeat finder et bedre greb om midtfoden. Hælen er grænsen: RunRepeat målte 77,1 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm, og RTINGS giver stabiliteten 5,8 ud af 10.
RunRepeat vurderer stadig, at den er mindre stabil end Pro 3 og Pro 4 samlet set. Lander du på forreste halvdel, holder forfodsbasen på 116,2 mm den stabil; lander du på hælen, kræver den meget.
Fjedrende, en smule mindre skarp. RunRepeat målte 80,4 % energitilbagegivelse i forfoden og 75,1 % i hælen, og adidas hævder 9 % mere energitilbagegivelse end Pro 4’s skum, som videregivet af Running Warehouse og Believe in the Run. EnergyRim tilføjer lidt bøjningsstivhed ifølge RTINGS; RunRepeat målte 20,5 N i bøjetesten.
Believe in the Run og RTINGS finder begge Pro 4 skarpere i afsættet, da Pro 5 ruller senere og blødere. Thomas hos Believe in the Run foretrækker stadig Pro 5’s lavere vægt over en marathon.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Maraton i konkurrence | Lavet til det | Dens bedste brug hos RTINGS, 8,5 ud af 10, med beskyttelse, der holder over distancen. | RTINGS |
| Halvmaraton i konkurrence | Lavet til det | Samme 8,5 ud af 10 hos RTINGS; RunRepeat finder den alsidig til korte og lange løb. | RunRepeat, RTINGS |
| Tempotræning | Lavet til det | Marathon Sports fandt, at den også passer til træning i hurtigt tempo; RunRepeat giver tempotræning 87 ud af 100. | RunRepeat, Marathon Sports |
| Langture | Kan klare det | RTINGS giver lange ture 7,6 ud af 10, bedst når de indeholder hurtigere stykker. | RTINGS |
| Rolige ture | Ikke til det | RTINGS finder konstruktionen dårligt egnet til rolige kilometer, selv om Believe in the Run’s Karl løb rolige ture i den. | RTINGS, Believe in the Run |
Kilde: RTINGS, RunRepeat, Marathon Sports, Believe in the Run
Hvad testerne siger
Udgivne anmeldelser er enige om, at Adios Pro 5 er en meget let, blød og tilgivende marathonsko til løbere med forfods- og midtfodsanslag, med en smal pasform og begrænset stabilitet. Dækningen er stadig tynd, tre fulde anmeldelser i oktober 2026, og de er uenige om, hvor skarp den føles, og om holdbarhed.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 91 ud af 100, en fremragende konkurrencesko fra milen til marathon, med tvivl om holdbarhed og stabilitet. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Positiv | RTINGS giver den 8,5 ud af 10 til konkurrenceløb på halv- og helmarathon og roser vægten og dæmpningen over lange løb, men kalder stabiliteten utilstrækkelig. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run placerer den i A-kategorien: en solid opdatering for de fleste Pro 4-fans, med en mindre aggressiv gang. | Læs |
De er enige
- Den letteste Adios Pro hidtilRunRepeat vejede 176 g mod 200 g for Pro 4, RTINGS 170,3 g, og Believe in the Run og Running Warehouse melder også om vægtfaldet.
- Lavet til løbere med forfods- og midtfodsanslagRunRepeat og RTINGS peger begge på den smalle hæl som grænsen for stabiliteten ved landing.
- Beskyttende over en marathonRTINGS fandt dæmpningen stadig beskyttende gennem en simulation på 50 km, og RunRepeat målte 149 SA stødabsorbering i hælen mod et gennemsnit på 131 SA.
- En smal pasformRunRepeat og RTINGS beskriver en smal pasform med en lav tåboks, og Marathon Sports foreslår at gå en størrelse op for at få plads til tæerne.
De er uenige
- Skarp eller blød?Believe in the Run’s Thomas fandt den skarp frem for grødet, men samme anmeldelse opfører den mindre aggressive gang som en ulempe for løbere, der vil have fremdrift. RTINGS finder, at den bløde forfod begrænser et direkte afsæt, og vurderer Pro 4 som skarpere.
- Mere plads eller mindre end Pro 4?Believe in the Run finder en lidt bredere forfod og mere volumen over tæerne. RunRepeat målte en tåboks, der er 0,4 mm smallere og lavere end Pro 4’s, og RTINGS kalder den meget lav.
- Kommer den til at holde?RunRepeat videregiver rapporter om kraftigt slid efter en eller to ture og adidas’ svar om, at det er kosmetisk slid, mens deres eget par kun viste mindre slid. Kundeanmeldelser hos Running Warehouse spænder fra flosset forfodsskum til næsten intet slid.
Hvad løberne siger
Forumtråde og købernes anmeldelser, opsummeret og med link. Ingen stjerner: Vi gengiver, hvad folk skrev, ikke en karakter.
Holdbarhed
Kundeanmeldelser hos Running Warehouse er delte: flere melder om, at forfodsskummet slides dårligt efter 19 til 32 km, mens en marathonløber så næsten intet slid efter omkring 80 km.
Running Warehouse · kilde
Sådan er den bygget
En gentænkt konkurrencesko: en Lightstrike Pro-mellemsål i to lag holdt af en EnergyRim med kulfiber rundt om kanten, en vævet Lightlock 2.0-overdel og en tynd ydersål af polyurethan med en lille Continental-plet.
To lag Lightstrike Pro, PEBA over A-TPU, indrammet af en EnergyRim med kulfiber i stedet for stave, under en Lightlock 2.0-overdel, med en ydersål på 1,0 mm og en lille Continental-plet.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelLightlock 2.0 | Åndbarhed 6,0 / 10 |
| 2 | Tunge | 3,7 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 1 / 5 |
| 4 | MellemsålLightstrike Pro (PEBA og A-TPU) | 18,2 / 30,3 AC |
| 5 | PladeEnergyRim | Bøjekraft 20,5 N |
| 6 | Indlægssål | 2,0 mm |
| 7 | YdersålLighttraxion og Continental | 1,0 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 39 mm hæl, 35 mm forfod. Målt: 1 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat.
Overdel. Et vævet mesh med strækning i én retning, ifølge Running Warehouse. Believe in the Run finder det lettere og mere føjeligt end Pro 4’s; RTINGS vurderer stadig åndbarheden som middelmådig, med 6,0 ud af 10.
Tunge. En halvt sammensyet tunge på 3,7 mm mod 5,6 mm på Pro 4 i RunRepeats laboratorium, med nye savtakkede snørebånd, som Believe in the Run bryder sig om.
Hæl. En blød hæl med en hælkappe på 1 ud af 5 i RunRepeats laboratorium. Running Warehouse opfører skridsikre skumpuder indeni, og Believe in the Run finder mere polstring end på Pro 4, men savner trækløkken.
Mellemsål. Et PEBA-topslag over en A-TPU-base, målt til 18,2 AC og 30,3 AC af RunRepeat. Running Warehouse videregiver adidas’ påstand om 9 % mere energitilbagegivelse end Pro 4.
Plade. En U-formet ramme med kulfiber rundt om mellemsålens kant, som efterlader sammenhængende skum under foden, ifølge Running Warehouse. RTINGS finder, at den tilføjer lidt bøjningsstivhed; RunRepeat målte 20,5 N til bøjning og 11,3 Nm vridningsstivhed, under gennemsnittet på 14,4 Nm.
Indlægssål. Udtagelig og tynd: 2,0 mm i RunRepeats laboratorium.
Ydersål. Et støbt polyurethanlag i fuld længde med Continental-gummi i den mediale del af forfoden. RunRepeat målte 1,0 mm og en grebskoefficient på 0,74, langt over gennemsnittet på 0,53, men bemærker mindre dækning i den ydre del af forfoden.
Læs mere
En gentænkt konkurrencesko: en Lightstrike Pro-mellemsål i to lag holdt af en EnergyRim med kulfiber rundt om kanten, en vævet Lightlock 2.0-overdel og en tynd ydersål af polyurethan med en lille Continental-plet.
1. Overdel. Et vævet mesh med strækning i én retning, ifølge Running Warehouse. Believe in the Run finder det lettere og mere føjeligt end Pro 4’s; RTINGS vurderer stadig åndbarheden som middelmådig, med 6,0 ud af 10.
2. Tunge. En halvt sammensyet tunge på 3,7 mm mod 5,6 mm på Pro 4 i RunRepeats laboratorium, med nye savtakkede snørebånd, som Believe in the Run bryder sig om.
3. Hæl. En blød hæl med en hælkappe på 1 ud af 5 i RunRepeats laboratorium. Running Warehouse opfører skridsikre skumpuder indeni, og Believe in the Run finder mere polstring end på Pro 4, men savner trækløkken.
4. Mellemsål. Et PEBA-topslag over en A-TPU-base, målt til 18,2 AC og 30,3 AC af RunRepeat. Running Warehouse videregiver adidas’ påstand om 9 % mere energitilbagegivelse end Pro 4.
5. Plade. En U-formet ramme med kulfiber rundt om mellemsålens kant, som efterlader sammenhængende skum under foden, ifølge Running Warehouse. RTINGS finder, at den tilføjer lidt bøjningsstivhed; RunRepeat målte 20,5 N til bøjning og 11,3 Nm vridningsstivhed, under gennemsnittet på 14,4 Nm.
6. Indlægssål. Udtagelig og tynd: 2,0 mm i RunRepeats laboratorium.
7. Ydersål. Et støbt polyurethanlag i fuld længde med Continental-gummi i den mediale del af forfoden. RunRepeat målte 1,0 mm og en grebskoefficient på 0,74, langt over gennemsnittet på 0,53, men bemærker mindre dækning i den ydre del af forfoden.
Holdbarhed. Det åbne spørgsmål. RunRepeat videregiver rapporter om kraftigt slid efter en eller to ture, med blotlagt skum i den ydre del af forfoden, hvor kanten gnider mod det, og adidas’ svar om, at det er kosmetisk slid. RunRepeats eget par viste kun mindre slid og 1,1 mm i ydersålens slidtest, på niveau med gennemsnittet. Kundeanmeldelser hos Running Warehouse er delte.
Holdbarhed. Det åbne spørgsmål. RunRepeat videregiver rapporter om kraftigt slid efter en eller to ture, med blotlagt skum i den ydre del af forfoden, hvor kanten gnider mod det, og adidas’ svar om, at det er kosmetisk slid. RunRepeats eget par viste kun mindre slid og 1,1 mm i ydersålens slidtest, på niveau med gennemsnittet. Kundeanmeldelser hos Running Warehouse er delte.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Running Warehouse, Believe in the Run, Runnea, RunRepeat, RTINGS, Marathon Sports.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed (base / topslag) |
|
| Energitilbagegivelse |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
Størrelse og pasform
Længden er tæt på normal størrelse; pasformen er smal, så brede fødder bør prøve den først.
Længde
Blandede erfaringer
Bredder
normal
Plads til tæerne
Lav og tilspidset for de fleste, rummeligere for nogle. RunRepeat målte en tåboks på 69,1 mm med kun 24,9 mm i højden, lavere end Pro 4, og RTINGS kalder den meget lav. Believe in the Run fandt derimod mere volumen over tæerne end på Pro 4.
RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run
Testernes fulde noter om størrelse
RTINGS vurderer længden som normal størrelse og siger, at din sædvanlige størrelse sandsynligvis er rigtig. RunRepeats ejerafstemning, med kun 30 svar, siger, at den falder lidt lille, og Believe in the Run’s Thomas anbefaler en halv størrelse op. Marathon Sports finder, at den følger normal størrelse, men foreslår at gå en størrelse op for at få plads til tæerne.
Der er kun én bredde: RunRepeat opfører kun normal, Running Warehouse fører kun D, og RTINGS melder, at der ikke findes en bred udgave. RTINGS beskriver også en meget smal fodbue.
RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Marathon Sports, Running Warehouse
Mod Adizero Adios Pro 4
Pro 5 beholder konkurrenceopgaven, men bliver lettere og blødere: stavene bliver til en kant af kulfiber, skummet får et PEBA-topslag, og den mediale udskæring forsvinder. Pro 4 er stadig den skarpeste sko.
| Adizero Adios Pro 5 | Adizero Adios Pro 4 | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 4 mm | 6 mm |
| Stack, hæl | 39 mm | 39 mm |
| Forfod | 35 mm | 33 mm |
| Vægt | 170 g | 201 g |
Løbere, der elskede Pro 4’s skarpe, aggressive afsæt: RTINGS og Believe in the Run finder begge den ældre sko mest energisk i afsættet af de to.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Adizero Adios Pro 4 til Adizero Adios Pro 5
EnergyRim erstatter EnergyRods. En U-formet ramme med kulfiber rundt om skummet i stedet for fem stave under foden, ifølge Running Warehouse og Marathon Sports. (Marathon Sports, Running Warehouse)
Lettere. RunRepeat vejede 176 g mod 200 g for Pro 4, og Running Warehouse kalder den en hel ounce (omkring 28 g) lettere. (RunRepeat, Running Warehouse)
Blødere topslag. Et nyt PEBA-lag på 18,2 AC sidder på en base, der er omtrent lige så fast som Pro 4’s, ifølge RunRepeat. (RunRepeat)
Bedre greb, mindre gummi. Grebskoefficienten steg fra 0,55 til 0,74 i RunRepeats laboratorium, men den ydre del af forfoden har nu blotlagt skum. (RunRepeat)
Roligere geometri. Ingen medial udskæring og en senere rocker: RTINGS finder den lettere at stole på, Believe in the Run mindre aggressiv. (RTINGS, Believe in the Run)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Adizero Adios Pro 5 ikke gør.
Adidas Adizero Adios Pro 5 | Adidas Adizero Adios Pro 4 | Saucony Endorphin Pro 5 | Hoka Cielo X1 3.0 | Adidas Adizero Evo SL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Hurtigere | Højere drop | Mere dæmpning | Mindre dæmpning |
| Drop | 4 mm | 6 mm | 8 mm | 7 mm | 7 mm |
| Stack, hæl | 39 mm | 39 mm | 39,5 mm | 48 mm | 37 mm |
| Vægt | 170 g | 201 g | 206 g | 198 g | 230 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Har Adidas Adios Pro 5 en kulfiberplade?
Ikke en klassisk en. Adios Pro 5 bruger EnergyRim, en U-formet ramme med kulfiber rundt om mellemsålens kant, der erstatter Pro 4’s EnergyRods, ifølge Running Warehouse og Believe in the Run. RTINGS finder, at den tilføjer lidt bøjningsstivhed, og Running Warehouse siger, at den efterlader sammenhængende skum under foden.
Adios Pro 5 eller Adios Pro 4?
Adios Pro 5 er lettere (176 g mod 200 g i RunRepeats laboratorium), blødere øverst og mere stabil gennem midtfoden, med meget bedre greb. Pro 4 har det skarpere, mere aggressive afsæt, ifølge RTINGS og Believe in the Run. Pro 5 giver mest mening til marathon, Pro 4 hvis du vil have en mere kraftfuld gang.
Følger Adios Pro 5 normal størrelse?
Stort set, i længden: RTINGS vurderer Adios Pro 5 som normal størrelse, mens RunRepeats lille ejerafstemning siger, at den falder lidt lille, og Believe in the Run’s Thomas gik en halv størrelse op. Pasformen er smal ved fodbuen og lav over tæerne, og der sælges kun én bredde, så brede fødder bør prøve den først.
Er Adios Pro 5 holdbar?
Det er for tidligt at sige. RunRepeat videregiver rapporter om kraftigt slid på det blotlagte skum i den ydre del af forfoden efter en eller to ture, som adidas kaldte kosmetisk slid, mens RunRepeats eget par Adios Pro 5 kun viste mindre slid. Kundeanmeldelser hos Running Warehouse er delte. Spar den til løb og vigtige træningspas.
Er Adios Pro 5 god til løbere med hælanslag?
Ikke det bedste match. RunRepeat målte en meget smal hæl på 77,1 mm på Adios Pro 5 og siger, at geometrien tydeligt favoriserer forfods- og midtfodsanslag; den foreslår Saucony Endorphin Pro 5 til løbere med hælanslag. RTINGS siger også, at den smalle hæl begrænser stabiliteten ved landing.
Er Adios Pro 5 god til marathon?
Ja, det er dens bedste brug. RTINGS giver Adios Pro 5 8,5 ud af 10 til konkurrenceløb på halv- og helmarathon og fandt dæmpningen stadig beskyttende i en simuleret løbetur på 50 km, og RunRepeat giver den 94 ud af 100 til konkurrence. Løbere, der har brug for stabilitet sent i et løb, vil måske have en bredere hæl.
Hvor meget vejer Adios Pro 5?
Running Warehouse opfører Adios Pro 5 til 170 g i herrestørrelse US 9, og RTINGS vejede 170,3 g; RunRepeat vejede 176 g. Kun 6 af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog, er lettere, og kun 11 af 234 opgiver en lavere drop end dens 4 mm.
Kilder
- RunRepeat, adidas Adizero Adios Pro 5 lab review (Carlos Sánchez, October 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, adidas Adizero Adios Pro 5 review (September 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Adidas Adizero Adios Pro 5 Review (September 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Marathon Sports, adidas Adios Pro 5 review: meet the carbon Energy Rim (September 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, adidas adizero Adios Pro 5 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Runnea, Adidas Adizero Adios Pro 5 (product guide). Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- adidas.com · Plade, angivet
- i-run.fr · Underlag, angivet
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



