1. Sko
  2. Brooks
  3. Hyperion Max 3
Brooks Hyperion Max 3, set fra siden

Brooks Hyperion Max 3 anmeldelse

Hvad Believe in the Run kalder Brooks’ første rigtige supertræningssko: en meget højere stack, DNA Gold-skum baseret på PEBA over en nylonplade og en tæt strikoverdel bygget til lange kilometer.

Drop
6 mm
Stack, hæl
46 mm
Forfod
40 mm
Vægt
280 g
Støtte
Neutral
Plade
Nylon
Er det dit par? Start din fitting

US M9, som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 8 kilder

Vores dom

Stor, fjedrende, bygget til distance.

Hyperion Max 3 stabler blødt DNA Gold over et fastere skum og en nylonplade, med en rocker, der holder lange ture i gang. Den passer til neutrale løbere med standard til smalle fødder, der vil have en dæmpet træningssko til lange og jævne kilometer, mindre til dem, der har brug for stabilitet eller en let sko til hurtige gentagelser.

Styrker

  • Meget blødt DNA Gold-skum: 25,7 AC i RunRepeats test, langt under gennemsnittet på 35,5
  • Energitilbagegivelse over gennemsnittet, 66,2 procent i forfoden ifølge RunRepeat
  • Glat rocker og hælovergang, som testerne nød på lange ture
  • Sikker fastholdelse og ingen hælslip, ifølge RunRepeat, BITR og RunningShoesGuru
  • Lidt slid på ydersålen: 0,9 mm i RunRepeats test, minimalt efter 100 km for RunningShoesGuru

Svagheder

  • Tung: 280 g i herrestørrelse US 9, og 113 af 149 neutrale sko i vores katalog er lettere
  • Begrænset stabilitet, med en medial udskæring under midtfoden
  • Tæt tåboks med lavt volumen og kun én bredde
  • Bliver varm for Believe in the Run, og Doctors of Running advarer om det samme

Hvem den passer til

  • Dine lange ture er prioriteten
  • Din fod lander neutralt
  • Du kan lide en tæt, omsluttende pasform
  • Du lander på hælen

Hvem der bør springe den over

  • Din fod ruller mærkbart indad
  • Dine fødder er brede, eller dine tæer er høje
  • Du vil have én sko til korte, hurtige gentagelser

Skoprofil

Hvor Hyperion Max 3 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseHyperion Max 3
Dæmpning93
Lethed33
Stabilitet30
Drop20
Respons40

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt280 g, tungere end 67 % af skoene

Drop6 mm, lavere end 59 % af skoene

Stack, hæl46 mm, højere end 93 % af skoene

Stack, forfod40 mm, højere end 96 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 6 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Dyb og blød, med et spring. En hæl på 46 mm og meget blødt DNA Gold-skum, 25,7 AC hos RunRepeat: blød i laboratoriet, fast og fjedrende på vejen for Doctors of Running.

Neutral og en smule løs i sving. Neutral med en medial udskæring: RTINGS giver stabiliteten 5,8, og RunningShoesGuru fandt den ustabil i sving trods en meget stiv platform.

En rocker, der ruller, en vægt, du mærker. Energitilbagegivelse på 66,2 procent i forfoden ifølge RunRepeat og en tidlig rocker, men vægten viser sig i 5 km-tempo og hurtigere.

Dyb og blød, med et spring. Brooks opgiver 46 mm i hælen og 40 mm i forfoden, omkring 10 mm mere end Max 2 ifølge Believe in the Run. Kun 4 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog opfører en højere hæl. Mellemsålen parrer PEBA-baseret DNA Gold øverst med DNA Flash v2 nedenunder.

RunRepeat målte skummet til 25,7 på AC-skalaen mod et gennemsnit på 35,5 og stødabsorbering på 151 i hælen, langt over gennemsnittet på 131. RTINGS giver dæmpningen 9,0 ud af 10. Doctors of Running beskriver stadig gangen som fast og fjedrende frem for grødet.

Neutral og en smule løs i sving. En udskæring på indersiden af midtfoden efterlader mindre skum under fodbuen. RTINGS giver stabiliteten 5,8 ud af 10, RunRepeat anbefaler den kun til neutrale løbere, og RunningShoesGuru fandt den ustabil i sving og på ujævnt underlag.

Platformen er meget stiv, 21,4 Nm i RunRepeats vridningstest mod et gennemsnit på 14,4, hvilket hjælper på lige veje. Doctors of Running fandt den mindre stabil end tidligere versioner på græs, men tydeligt mere stabil end Hoka Cielo X1 2.0, som den ligner på papiret.

En rocker, der ruller, en vægt, du mærker. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 63,9 procent i hælen og 66,2 procent i forfoden, over gennemsnittet på 61,4. RapidRoll-rockeren starter tidligt under forfoden, og nylon-SpeedVault-pladen tilføjer stivhed frem for skarphed.

Doctors of Running fandt den behagelig fra 10 km til marathontempo, men slæbende i 5 km-tempo. Believe in the Run følte gangen fastere og mindre adræt end Max 2, og RunningShoesGuru fandt den sværere at presse end andre fartsko.

Læs mere

Dyb og blød, med et spring. Brooks opgiver 46 mm i hælen og 40 mm i forfoden, omkring 10 mm mere end Max 2 ifølge Believe in the Run. Kun 4 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog opfører en højere hæl. Mellemsålen parrer PEBA-baseret DNA Gold øverst med DNA Flash v2 nedenunder.

RunRepeat målte skummet til 25,7 på AC-skalaen mod et gennemsnit på 35,5 og stødabsorbering på 151 i hælen, langt over gennemsnittet på 131. RTINGS giver dæmpningen 9,0 ud af 10. Doctors of Running beskriver stadig gangen som fast og fjedrende frem for grødet.

Neutral og en smule løs i sving. En udskæring på indersiden af midtfoden efterlader mindre skum under fodbuen. RTINGS giver stabiliteten 5,8 ud af 10, RunRepeat anbefaler den kun til neutrale løbere, og RunningShoesGuru fandt den ustabil i sving og på ujævnt underlag.

Platformen er meget stiv, 21,4 Nm i RunRepeats vridningstest mod et gennemsnit på 14,4, hvilket hjælper på lige veje. Doctors of Running fandt den mindre stabil end tidligere versioner på græs, men tydeligt mere stabil end Hoka Cielo X1 2.0, som den ligner på papiret.

En rocker, der ruller, en vægt, du mærker. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 63,9 procent i hælen og 66,2 procent i forfoden, over gennemsnittet på 61,4. RapidRoll-rockeren starter tidligt under forfoden, og nylon-SpeedVault-pladen tilføjer stivhed frem for skarphed.

Doctors of Running fandt den behagelig fra 10 km til marathontempo, men slæbende i 5 km-tempo. Believe in the Run følte gangen fastere og mindre adræt end Max 2, og RunningShoesGuru fandt den sværere at presse end andre fartsko.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
LangtureLavet til detDens bedste brug. RTINGS giver den den højeste score til lange ture, og alle tests peger den mod distance.RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru
Rolige tureLavet til detBelieve in the Run og RunRepeat ser den begge som en behagelig daglig træningssko.RunRepeat, Believe in the Run
TempotræningKan klare detDeler testerne: RTINGS og Doctors of Running kan lide den til jævnt arbejde, Believe in the Run finder den for tung.Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run
Maraton i konkurrenceKan klare detDoctors of Running ser den som en mulighed til konkurrence for langsommere løbere. RTINGS finder den for tung til at være en konkurrencesko.Doctors of Running, RTINGS
IntervallerIkke til detDoctors of Running fandt, at den havde det svært i 5 km-tempo og hurtigere. Behold et lettere par til korte gentagelser.Doctors of Running, RunningShoesGuru
Let trailIkke til detDoctors of Running fandt den mindre stabil på græs og så blotlagt skum skrammet af jord.Doctors of Running

Kilde: RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru, RunRepeat, Doctors of Running

Hvad testerne siger

Udgivne tests er enige om, at Hyperion Max 3 er en tung, dybt dæmpet supertræningssko, der skinner på lange ture og sidder tæt. De er uenige om, hvor hurtigt den kan gå, og om den er en forbedring i forhold til den lettere Max 2.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 85 ud af 100: stor stødabsorbering og bedre spring end tidligere Max-modeller, bremset af vægt og stabilitet.
Doctors of RunningAnmeldelseBlandetDoctors of Running er uenige: én tester kalder den en ægte supertræningssko og den bedste version hidtil, den anden havde det svært med en kort, tæt pasform.
RTINGSLaboratoriumBlandetRTINGS giver 7,2 ud af 10: fremragende dæmpning og godt spring, men meget tung og kun middel på stabilitet.
Believe in the RunAnmeldelseBlandetBelieve in the Run ser en sjov supertræningssko til lange ture, men en anden sko end Max 2, som to testere savner.
RunningShoesGuruAnmeldelsePositivRunningShoesGuru giver 8 ud af 10: en solid træningssko med maksimal stack til mellemlange og lange ture, tungere og mindre stabil end rivalerne.
RunneaAnmeldelsePositivRunnea giver den 8,5 ud af 10: en forudsigelig træningssko til lange ture og marathonopbygning, tæt over vristen.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Tungere end førDoctors of Running og Believe in the Run opfører en vægtøgning på næsten en ounce (omkring 28 g) i forhold til Max 2, og RTINGS målte næsten 30 g mere.
  • Lavet til lange kilometerRTINGS, RunningShoesGuru og Believe in the Run placerer den alle først til lange ture i jævn indsats.
  • Tæt pasform, én breddeRunRepeat, RTINGS og RunningShoesGuru bekræfter kun standardbredde, og Doctors of Running og RunningShoesGuru beskriver en trang forende med lavt volumen.
  • Ikke en stabilitetsskoRunRepeat, RTINGS og RunningShoesGuru peger alle på begrænset stabilitet, knyttet til den mediale udskæring under midtfoden.

De er uenige

  • Hvor hurtigt kan den gå?RTINGS foretrækker den frem for Glycerin Max til hurtigere arbejde, og Doctors of Running løb 10 km til marathontempo i den. Believe in the Run og RunningShoesGuru fandt den for tung til tempotræning.
  • Blød eller fast?RunRepeat målte en af de blødeste mellemsåler, der findes, og én tester hos Believe in the Run fandt den blød. Doctors of Running beskriver en fast, fjedrende gang.
  • Bedre end Max 2?Doctors of Running kalder den den bedste version hidtil. To af Believe in the Runs tre testere ville hellere lægge lager af Max 2.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Tungere end før. Doctors of Running og Believe in the Run opfører en vægtøgning på næsten en ounce (omkring 28 g) i forhold til Max 2, og RTINGS målte næsten 30 g mere. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Lavet til lange kilometer. RTINGS, RunningShoesGuru og Believe in the Run placerer den alle først til lange ture i jævn indsats. (RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru)

Tæt pasform, én bredde. RunRepeat, RTINGS og RunningShoesGuru bekræfter kun standardbredde, og Doctors of Running og RunningShoesGuru beskriver en trang forende med lavt volumen. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, RunningShoesGuru)

Ikke en stabilitetssko. RunRepeat, RTINGS og RunningShoesGuru peger alle på begrænset stabilitet, knyttet til den mediale udskæring under midtfoden. (RunRepeat, RTINGS, RunningShoesGuru)

Hvor hurtigt kan den gå?. RTINGS foretrækker den frem for Glycerin Max til hurtigere arbejde, og Doctors of Running løb 10 km til marathontempo i den. Believe in the Run og RunningShoesGuru fandt den for tung til tempotræning. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru)

Blød eller fast?. RunRepeat målte en af de blødeste mellemsåler, der findes, og én tester hos Believe in the Run fandt den blød. Doctors of Running beskriver en fast, fjedrende gang. (RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run)

Bedre end Max 2?. Doctors of Running kalder den den bedste version hidtil. To af Believe in the Runs tre testere ville hellere lægge lager af Max 2. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Sådan er den bygget

En supertræningssko med to skum: PEBA-baseret DNA Gold over DNA Flash v2, en nylon-SpeedVault-plade imellem, en RapidRoll-rocker og en overdel med strikket kant.

PEBA-baseret DNA Gold over DNA Flash v2 med en nylon-SpeedVault-plade, en aggressiv RapidRoll-rocker, en medial udskæring og en tynd ydersål på 2,8 mm, der slidtes godt i testen.

46401234567
#DelMål
1OverdelEngineered mesh med strikket kantÅndbarhed 4 / 5
2Tunge1,8 mm
3HælStivhed 3 / 5
4MellemsålDNA Gold, DNA Flash v2 og RapidRollHårdhed 25,7 AC
5PladeSpeedVaultVridning 21,4 Nm
6Indlægssål2,8 mm
7Ydersål2,8 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 46 mm hæl, 40 mm forfod. Målt: 2,8 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Believe in the Run, RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, RunningShoesGuru, Runnea.

  1. Overdel. Running Warehouse opfører en engineered mesh-del med en strikket kant og tunge. RunRepeat giver åndbarheden 4 ud af 5, men Believe in the Run fandt den varm, og Doctors of Running råder til strømper på grund af en kradsende foring.

  2. Tunge. Asymmetrisk og halvt sammensyet i begge sider, kun 1,8 mm tyk i RunRepeats måling. Doctors of Running fandt, at den let folder sig sammen, når man tager skoen på.

  3. Hæl. RunRepeat giver kappen 3 ud af 5. Doctors of Running fandt kappen stiv og kanten kraftigt polstret og anbefaler den ikke ved Haglunds exostose.

  4. Mellemsål. PEBA-baseret DNA Gold øverst, målt til 25,7 AC, over DNA Flash v2. RapidRoll-rockeren er aggressiv i forfoden, og en medial udskæring sidder under midtfoden.

  5. Plade. En nylonplade, ikke kulfiber, ifølge Running Warehouse og RunRepeat. Skoen er stiv: 21,4 Nm i vridning og 17,0 N i RunRepeats bøjetest.

  6. Indlægssål. Udtagelig, men tynd, 2,8 mm mod et gennemsnit på 4,4 i RunRepeats måling, hvilket levner lidt at vinde ved at bytte den.

  7. Ydersål. Gummi i strategiske zoner, 2,8 mm tykt, med en stor medial udskæring. RunRepeat målte et greb på 0,51, tæt på gennemsnittet, og Doctors of Running fandt grebet på vådt svagere end på tidligere versioner, fordi mere skum er blotlagt.

Læs mere

En supertræningssko med to skum: PEBA-baseret DNA Gold over DNA Flash v2, en nylon-SpeedVault-plade imellem, en RapidRoll-rocker og en overdel med strikket kant.

1. Overdel. Running Warehouse opfører en engineered mesh-del med en strikket kant og tunge. RunRepeat giver åndbarheden 4 ud af 5, men Believe in the Run fandt den varm, og Doctors of Running råder til strømper på grund af en kradsende foring.

2. Tunge. Asymmetrisk og halvt sammensyet i begge sider, kun 1,8 mm tyk i RunRepeats måling. Doctors of Running fandt, at den let folder sig sammen, når man tager skoen på.

3. Hæl. RunRepeat giver kappen 3 ud af 5. Doctors of Running fandt kappen stiv og kanten kraftigt polstret og anbefaler den ikke ved Haglunds exostose.

4. Mellemsål. PEBA-baseret DNA Gold øverst, målt til 25,7 AC, over DNA Flash v2. RapidRoll-rockeren er aggressiv i forfoden, og en medial udskæring sidder under midtfoden.

5. Plade. En nylonplade, ikke kulfiber, ifølge Running Warehouse og RunRepeat. Skoen er stiv: 21,4 Nm i vridning og 17,0 N i RunRepeats bøjetest.

6. Indlægssål. Udtagelig, men tynd, 2,8 mm mod et gennemsnit på 4,4 i RunRepeats måling, hvilket levner lidt at vinde ved at bytte den.

7. Ydersål. Gummi i strategiske zoner, 2,8 mm tykt, med en stor medial udskæring. RunRepeat målte et greb på 0,51, tæt på gennemsnittet, og Doctors of Running fandt grebet på vådt svagere end på tidligere versioner, fordi mere skum er blotlagt.

Holdbarhed. Bedre, end det tynde gummi antyder. RunRepeat målte 0,9 mm slid på ydersålen, under gennemsnittet på 1,1 mm, og RunningShoesGuru så minimalt slid efter 100 km. Doctors of Running forventer gennemsnitlig holdbarhed og så det blotlagte skum skrammet, og Runnea frygter, at det reducerede gummi kan koste kilometer på lang sigt.

Holdbarhed. Bedre, end det tynde gummi antyder. RunRepeat målte 0,9 mm slid på ydersålen, under gennemsnittet på 1,1 mm, og RunningShoesGuru så minimalt slid efter 100 km. Doctors of Running forventer gennemsnitlig holdbarhed og så det blotlagte skum skrammet, og Runnea frygter, at det reducerede gummi kan koste kilometer på lang sigt.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

Believe in the Run6
Running Warehouse8
Doctors of Running8
RunRepeat10,6
RTINGS7,7

Hælstack, mm

Believe in the Run46
Running Warehouse46
Doctors of Running45
RunRepeat45,6
RTINGS45,4

Forfodsstack, mm

Believe in the Run40
Running Warehouse38
Doctors of Running37
RunRepeat35

Vægt (herre), g

Believe in the Run280
Running Warehouse289
RunRepeat283
RTINGS290
SpecAngivetMålt
Drop
  • 6 mm Believe in the Run
  • 8 mm Running Warehouse
  • 8 mm Doctors of Running
  • 10,6 mm RunRepeat
  • 7,7 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 46 mm Believe in the Run
  • 45 mm Doctors of Running
  • 45,6 mm RunRepeat
  • 45,4 mm RTINGS
Stack, forfod
  • 40 mm Believe in the Run
  • 38 mm Running Warehouse
  • 37 mm Doctors of Running
  • 35 mm RunRepeat
Vægt, US M9
  • 280 g Believe in the Run
  • 289 g Running Warehouse
  • 283 g RunRepeat
  • 290 g RTINGS
Støtte
  • Neutral Running Warehouse
–
Plade
  • Nylon Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Udgivelsesår
  • 2025 Believe in the Run
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Believe in the Run, Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 25,7 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse (forfod)
  • 66,2 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 21,4 Nm RunRepeat
Bøjekraft
  • 17 N RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,51 RunRepeat
SpecMålt
Åndbarhed
  • 4 / 5 RunRepeat
Tåboksens bredde
  • 72,6 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 25 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 2,8 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 2,8 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 1,8 mm RunRepeat

Størrelse og pasform

Tag din sædvanlige størrelse, men forvent en tæt pasform med lavt volumen i én bredde.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal

Plads til tæerne

Plads til tæerne er gennemsnitlig i bredden og kort i højden. RunRepeat målte en tåboks på 72,6 mm, tæt på gennemsnittet, men kun 25,0 mm i højden mod et gennemsnit på 27,0, og RTINGS giver forfodens højde 4,5 ud af 10.

RunRepeat, RTINGS

Testernes fulde noter om størrelse

RunRepeats læsere, RTINGS, RunningShoesGuru og Runnea melder alle om en længde i normal størrelse. Runnea og Doctors of Running tilføjer, at pasformen er tæt, især over vristen.

Doctors of Running fandt skoen strammere og kortere end tidligere versioner: én tester følte den kort, fordi den polstrede kant og den stive kappe pressede hendes fod fremad, og tvivlede på, at en halv størrelse op ville løse det.

Der er ingen bred udgave. RunRepeat, RTINGS og Running Warehouse opfører kun en standardbredde, og RunningShoesGuru fraråder den til brede fødder. Believe in the Run fandt den varm, og Doctors of Running advarer om, at den kan blive varm.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru, Runnea, Running Warehouse

Mod Hyperion Max 2

Mindre en opdatering end en ny sko: en meget højere stack, et PEBA-baseret topskum, en ny overdel og næsten en ounce mere vægt.

Behold Max 2, hvis du kunne lide en lettere, mere adræt sko til tempoture: Believe in the Run fandt Max 3 fastere og mindre adræt, og to af deres testere planlægger at lægge lager af Max 2. Skift til Max 3, hvis lange ture betyder mere end hurtig omdrejning.

Versionshistorik: Hyperion Max 2 til Hyperion Max 3

Omkring 10 mm mere stack. Believe in the Run tæller omkring 10 mm mere skum, og RTINGS målte Max 3 næsten 9 mm højere i hælen. (RTINGS, Believe in the Run)

DNA Gold øverst. Et PEBA-baseret DNA Gold-lag sidder nu over DNA Flash v2, med SpeedVault-pladen imellem de to. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Tungere. Doctors of Running og Believe in the Run melder om næsten en ounce mere, og RTINGS målte næsten 30 g mere end Max 2. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Ny overdel, strammere pasform. En omdesignet overdel med strikket kant og tunge. Doctors of Running fandt pasformen strammere og kortere, med en tåboks med lavere volumen. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Mindre stabil. RTINGS vurderer Max 3 som mindre stabil end Max 2, og Doctors of Running følte det samme på ujævnt underlag. (Doctors of Running, RTINGS)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Hyperion Max 3 ikke gør.

Brooks Hyperion Max 3ASICS Superblast 2ASICS MegablastBrooks Hyperion 3Mizuno Sky Prime
Vælg den tilDenne sideMere stabilLettereMindre dæmpningSamme støtte
Drop6 mm8 mm8 mm8 mm6 mm
Stack, hæl46 mm45 mm46 mm37 mm46 mm
Vægt280 g247 g230 g241 g292 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Følger Brooks Hyperion Max 3 normal størrelse?

I længden ja: RunRepeats læsere, RTINGS, RunningShoesGuru og Runnea fandt alle, at den følger normal størrelse. Pasformen er dog tæt og har lavt volumen, og Doctors of Running fandt den strammere og kortere end tidligere versioner. Den fås kun i standardbredde, så løbere med brede fødder eller høje tæer bør prøve den først.

Hyperion Max 2 eller Hyperion Max 3: hvad ændrede sig?

Hyperion Max 3 får omkring 10 mm stack, et PEBA-baseret DNA Gold-topslag og en ny overdel og vejer næsten en ounce mere. Believe in the Run fandt den blødere og bedre til lange ture, men mindre adræt end Max 2, så løbere, der brugte Max 2 til tempotræning, foretrækker måske at beholde den.

Har Hyperion Max 3 en kulfiberplade?

Nej. Hyperion Max 3 bruger en SpeedVault-plade af nylon, ifølge Running Warehouse og RunRepeat, indklemt mellem DNA Gold- og DNA Flash v2-skummene. Den gør skoen stiv, 21,4 Nm i RunRepeats vridningstest, uden den aggressive skarphed fra en konkurrencesko med kulfiber.

Er Hyperion Max 3 god til overpronation eller fladfod?

Det er en neutral sko. RunRepeat anbefaler den kun til neutrale løbere, RTINGS giver stabiliteten 5,8 ud af 10, og en medial udskæring efterlader mindre skum under fodbuen. En fod, der ruller mærkbart indad, er sandsynligvis bedre tjent andre steder. Fladfod betyder ikke altid overpronation, så tjek først, hvordan din fod faktisk bevæger sig.

Kan man løbe en marathon i Hyperion Max 3?

Som træningssko til marathonopbygning ja: Runnea og RTINGS vurderer den godt til lange ture. Som konkurrencesko er meningerne delte. Doctors of Running ser den som en mulighed til konkurrence for langsommere løbere, mens RTINGS finder den for tung til at være en konkurrencesko ved omkring 290 g i deres laboratorium.

Er Hyperion Max 3 god til brede fødder?

Ikke rigtig. Hyperion Max 3 fås kun i standardbredde, ifølge RunRepeat, RTINGS og Running Warehouse, og RunRepeat målte en tåboks lavere end gennemsnittet. RunningShoesGuru og Doctors of Running fraråder begge den til brede fødder.

Hyperion Max 3 eller Hyperion Max 4?

Hyperion Max 4 har afløst Max 3, som RTINGS og RunRepeat bemærker. RunRepeat giver de to næsten samme score, 86 mod 85, og vejede Max 4 til 292 g mod 283 g. Hvis du finder en Max 3, der passer, er den stadig en solid træningssko til lange ture.

Kilder

  1. RunRepeat, Brooks Hyperion Max 3 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
  2. Doctors of Running, Brooks Hyperion Max 3 Review (Andrea Myers, Matt Klein, May 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, Brooks Hyperion Max 3 running shoe review. Besøgt 13. okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Brooks Hyperion Max 3 Review (May 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  5. RunningShoesGuru, Brooks Hyperion Max 3 review (Brandon Law). Besøgt 13. okt. 2026.
  6. Runnea, Brooks Hyperion Max 3 review. Besøgt 13. okt. 2026.
  7. Running Warehouse, Brooks Hyperion Max 3 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
  8. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  9. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting