- Sko
- New Balance
- FuelCell SuperComp Elite v5

New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 test
New Balances karbonsko til konkurranse, bygget om slankere og lettere enn v4, med en stivere plate, høyere drop og merkets fulle PEBA-FuelCell-skum.
- Drop
- 8 mm
- Hælstack
- 40 mm
- Forfot
- 32 mm
- Vekt
- 213 g
- Støtte
- Nøytral
- Plate
- Karbon
Vår dom
Slankere, raskere og mindre tilgivende.
SC Elite v5 er en konkurransesko med karbonplate som mister vekt og bredde fra v4 for en fastere, raskere gange med mye bedre grep. Den passer nøytrale løpere med normal til smal fot som konkurrerer i raskt tempo, og testerne er uenige om den holder til et helt maraton.
Sterke sider
- Mye lettere enn v4: RunRepeat veide 198 g mot 232 g
- Raskere avtrykk fra en stivere forfotplate
- Grep som testerne trekker frem som et høydepunkt
- Polstret krage og tunge festet til sidene løser v4s hælgnaging
- Høy energitilbakeføring i laboratoriet: 74,8 prosent i hælen
- Vanlig størrelse for nesten alle testere
Svake sider
- Mye smalere enn v4, fra hæl til tær
- Slank hæl som RunRepeat finner mindre stabil
- Testerne rangerer flere rivaliserende superssko som raskere eller mer spenstige
- Ubehagelig i rolig tempo, ifølge to tester
Hvem den passer for
- Du konkurrerer i raskt tempo
- Foten din er normal til smal
- Du syntes v4 var for tung eller for myk
- Du misliker aggressive rockere
Hvem bør hoppe over den
- Du har bred fot
- Du trenger hjelp med stabilitet
- Dette er din første konkurransesko
Skoprofil
Hvor FuelCell SuperComp Elite v5 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra FuelCell SuperComp Elite v4.
| Akse | FuelCell SuperComp Elite v5 | FuelCell SuperComp Elite v4 | Endring |
|---|---|---|---|
| Demping | 64 | 64 | = |
| Letthet | 84 | 75 | +9 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 6 | +39 |
| Respons | 100 | 60 | +40 |
Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Hvor den ligger i katalogen
Vekt213 g, lettere enn 84 % av skoene
Drop8 mm, høyere enn 45 % av skoene
Hælstack40 mm, høyere enn 64 % av skoene
Forfotstack32 mm, høyere enn 52 % av skoene
Slik føles den
Skrevet ut fra 6 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.
Fastere enn v4, fortsatt beskyttende. Fullt PEBA-FuelCell på 40 og 32 mm, fastere og mindre klissete enn v4, med lite følelse av underlaget ifølge Doctors of Running.
En slank hæl på en nøytral konkurransesko. Nøytral og smal bak: RunRepeat målte en hæl på 71,6 mm og peker på den, selv om Correr una Maratón fant den stødigere enn ventet.
Rask, men ikke den raskeste. Energitilbakeføring nær 75 prosent i RunRepeats laboratorium og et raskt avtrykk, men rivaler føles mer spenstige for flere testere.
Fastere enn v4, fortsatt beskyttende. Mellomsålen er FuelCell-skum som New Balance beskriver som 100 prosent PEBA, på 40 mm i hælen og 32 mm i forfoten. Believe in the Run bemerker at formelen er uendret fra v4, men plattformen er rundt 25 prosent mindre, og forfoten mistet 4 mm.
Testerne beskriver en fastere, mindre klissete følelse enn v4. RunRepeat målte skummet til 33,8 på AC-skalaen, nær gjennomsnittet, og Doctors of Running fant det tett, med lite følelse av underlaget.
En slank hæl på en nøytral konkurransesko. Dette er en nøytral sko med en smal bakdel. RunRepeat målte mellomsålens hæl til 71,6 mm, langt under v4s 88,7 mm, og forfoten til 107,0 mm. De ser den smale hælen som skoens viktigste stabilitetssvakhet.
Doctors of Running beskriver en smal bakdel og midtfot veid opp av en utvidet indre forfot som motstår at foten ruller innover i avtrykket. Correr una Maratón fant den likevel overraskende stabil for bredden.
Rask, men ikke den raskeste. RunRepeat målte energitilbakeføring på 74,8 prosent i hælen og 74,9 prosent i forfoten, godt over gjennomsnittet. Den stivere forfotplaten gir et raskere avtrykk, ifølge Believe in the Run og The Run Testers.
Fart er relativt her. The Run Testers finner flere rivaler lettere eller mer spenstige, og The Running Channel kaller den mindre eksplosiv enn de raskeste superskoene. Én tester hos Doctors of Running kjente ingen tydelig fremdrift i noe tempo.
Les mer
Fastere enn v4, fortsatt beskyttende. Mellomsålen er FuelCell-skum som New Balance beskriver som 100 prosent PEBA, på 40 mm i hælen og 32 mm i forfoten. Believe in the Run bemerker at formelen er uendret fra v4, men plattformen er rundt 25 prosent mindre, og forfoten mistet 4 mm.
Testerne beskriver en fastere, mindre klissete følelse enn v4. RunRepeat målte skummet til 33,8 på AC-skalaen, nær gjennomsnittet, og Doctors of Running fant det tett, med lite følelse av underlaget.
En slank hæl på en nøytral konkurransesko. Dette er en nøytral sko med en smal bakdel. RunRepeat målte mellomsålens hæl til 71,6 mm, langt under v4s 88,7 mm, og forfoten til 107,0 mm. De ser den smale hælen som skoens viktigste stabilitetssvakhet.
Doctors of Running beskriver en smal bakdel og midtfot veid opp av en utvidet indre forfot som motstår at foten ruller innover i avtrykket. Correr una Maratón fant den likevel overraskende stabil for bredden.
Rask, men ikke den raskeste. RunRepeat målte energitilbakeføring på 74,8 prosent i hælen og 74,9 prosent i forfoten, godt over gjennomsnittet. Den stivere forfotplaten gir et raskere avtrykk, ifølge Believe in the Run og The Run Testers.
Fart er relativt her. The Run Testers finner flere rivaler lettere eller mer spenstige, og The Running Channel kaller den mindre eksplosiv enn de raskeste superskoene. Én tester hos Doctors of Running kjente ingen tydelig fremdrift i noe tempo.
Hvilke økter den er til
| Økt | Egnethet | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Halvmaraton | Laget for det | Dens hjemmebane. The Run Testers plasserer den fra 5 km til halvmaraton, der testerne fant den rask. | The Run Testers, The Running Channel |
| Tempotrening | Laget for det | Doctors of Running fant den best i høyere tempo og tempo, og The Running Channel oppgir økter og tempoturer. | Doctors of Running, The Running Channel |
| Maraton | Funker | RunRepeat og Running Warehouse anbefaler den til maraton. Doctors of Running og The Run Testers foretrekker noe bredere for 42 km. | Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse |
| Intervaller | Funker | Godt grep på bane ifølge The Run Testers, men Doctors of Running fant den mindre egnet til 400 m-intervaller. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Langturer | Funker | En god langtur-cruiser for én tester hos Doctors of Running. The Running Channel vil ha mer struktur til lang, rolig trening. | Doctors of Running, The Running Channel |
| Rolige turer | Ikke til det | Den stive platen og den slanke basen føles ubehagelige i rolig tempo, ifølge Correr una Maratón og The Running Channel. | The Running Channel, Correr una Maratón |
Kilde: The Run Testers, The Running Channel, Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Correr una Maratón
Hva testene sier
Publiserte tester er enige om at SC Elite v5 er et tydelig steg opp fra v4: lettere, raskere, bedre grep, med v4s krage- og tungeproblemer løst, på bekostning av en mye smalere passform og base. De er uenige om maraton, om landingsmønsteret den tjener og om hvordan den rangerer mot de raskeste rivalene.
| Test | Type | Vår lesning | I én setning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Doctors of Running er delt: én tester gir designet B pluss og kaller den en go-to treningssko, den andre gir B minus og kjente lite fremdrift. | Les |
| RunRepeat | Lab | Positiv | RunRepeat gir den 85 av 100: et tydelig steg fremover for New Balance, selv om den ikke er blant de raskeste superskoene. | Les |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run gir ytelsen A og kaller den New Balances beste konkurransesko så langt, mindre imøtekommende enn v4. | Les |
| The Run Testers | Anmeldelse | Blandet | The Run Testers kaller den en god oppdatering og New Balances beste karbonsko, men foretrekker fortsatt flere rivaler. | Les |
| The Running Channel | Anmeldelse | Blandet | The Running Channel finner den den beste New Balance-superskoen for fart, men ikke så spennende som de raskeste rivalene. | Les |
| Correr una Maratón | Anmeldelse | Blandet | Correr una Maratón ser en mer konkurransedyktig, teknisk konkurransesko som har mistet den brede appellen til v4. | Les |
De er enige
- Lettere og raskere enn v4RunRepeat veide 198 g mot 232 g for v4, og Believe in the Run, The Run Testers og The Running Channel fant den alle raskere og mer konkurranseklar.
- En mye smalere skoRunRepeat målte mellomsålens hæl til 71,6 mm mot 88,7 mm på v4. Believe in the Run, The Run Testers og Correr una Maratón fant alle passformen slankere.
- Grep er et høydepunktRunRepeat målte friksjon på 0,72, opp 0,15 fra v4. The Running Channel kaller grepet klasseledende, og Correr una Maratón fant det utmerket på våt vei.
- Vanlig størrelseDoctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fant vanlig størrelse riktig, og RunRepeats leserundersøkelse er enig.
De er uenige
- Er den en maratonsko?RunRepeat anbefaler den til maratonløpere som syntes v4 var tung, og Running Warehouse til maratonløpere midt i feltet. Én tester hos Doctors of Running fraråder den til maraton på grunn av den smale hælen og midtfoten, og The Run Testers beholder v4 til den distansen.
- Hælløpere eller forfotløpere?Én tester hos Doctors of Running fant at 8 mm drop og dempet rocker passer hælløpere bedre, mens den andre fant forfoten for stiv ved landing på den. The Running Channel retter den mot forfot- og midtfotløpere og finner hælen mangelfull på støtte for hælløpere.
- Hvor stabil er den slanke basen?RunRepeat ser den svært smale hælen som hovedsvakheten for stabilitet. Correr una Maratón fant den overraskende stabil til tross for den slankere plattformen.
Slik er den bygget
En nedbygget konkurransekonstruksjon: fullt PEBA-FuelCell-skum rundt en stivere Energy Arc-karbonplate, en enkeltlags mesh-overdel og en ny, lettere yttersåle med trekantede knaster i forfoten.
Fullt PEBA-FuelCell-skum rundt 25 prosent slankere enn v4, en stivere Energy Arc-karbonplate, en tynn mesh-overdel og en lettere, yttersåle med bedre grep.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEnkeltlags engineered mesh | Pustbarhet 4 / 5 |
| 2 | Tunge | 1,0 mm |
| 3 | Hæl | Stivhet 2 / 5 |
| 4 | MellomsåleFuelCell (100 % PEBA) | Hardhet 33,8 AC |
| 5 | PlateEnergy Arc-karbonplate | Bøyekraft 16,2 N |
| 6 | Innersåle | 3,1 mm |
| 7 | Yttersåle | Friksjon 0,72 |
Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 40 mm hæl, 32 mm forfot; målt: 3,5 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers, The Running Channel, Fleet Feet, Correr una Maratón.
Overdel. Et tynt enkeltlags mesh som Doctors of Running fant pustende gjennom midtfot og forfot. RunRepeat ga pustbarheten 4 av 5.
Tunge. Tynn og festet til sidene med en snørløkke, som erstatter v4s stoffstrimmel. RunRepeat målte bare 1,0 mm polstring, og Believe in the Run fant den mer behagelig enn før.
Hæl. En liten, fleksibel hælkappe, 2 av 5 i RunRepeats test, med en mer polstret krage som stoppet hælgnagingen flere testere hadde på v4.
Mellomsåle. Samme PEBA-formel som v4, ifølge Believe in the Run, i en plattform rundt 25 prosent slankere. RunRepeat målte den til 33,8 AC.
Plate. Stivere i forfoten og med ny krumning, noe RunRepeat knytter til raskere overganger. Bøyekraften på 16,2 N gjør den litt mer fleksibel enn v4 i RunRepeats bøyetest.
Innersåle. En tynn innersåle på 3,1 mm, som ventet på en konkurransesko.
Yttersåle. En ny, lettere blanding med trekantede knaster under forfoten og en åpen midtfot som viser platen. RunRepeat målte 3,5 mm tykkelse og en friksjonsscore på 0,72.
Les mer
En nedbygget konkurransekonstruksjon: fullt PEBA-FuelCell-skum rundt en stivere Energy Arc-karbonplate, en enkeltlags mesh-overdel og en ny, lettere yttersåle med trekantede knaster i forfoten.
1. Overdel. Et tynt enkeltlags mesh som Doctors of Running fant pustende gjennom midtfot og forfot. RunRepeat ga pustbarheten 4 av 5.
2. Tunge. Tynn og festet til sidene med en snørløkke, som erstatter v4s stoffstrimmel. RunRepeat målte bare 1,0 mm polstring, og Believe in the Run fant den mer behagelig enn før.
3. Hæl. En liten, fleksibel hælkappe, 2 av 5 i RunRepeats test, med en mer polstret krage som stoppet hælgnagingen flere testere hadde på v4.
4. Mellomsåle. Samme PEBA-formel som v4, ifølge Believe in the Run, i en plattform rundt 25 prosent slankere. RunRepeat målte den til 33,8 AC.
5. Plate. Stivere i forfoten og med ny krumning, noe RunRepeat knytter til raskere overganger. Bøyekraften på 16,2 N gjør den litt mer fleksibel enn v4 i RunRepeats bøyetest.
6. Innersåle. En tynn innersåle på 3,1 mm, som ventet på en konkurransesko.
7. Yttersåle. En ny, lettere blanding med trekantede knaster under forfoten og en åpen midtfot som viser platen. RunRepeat målte 3,5 mm tykkelse og en friksjonsscore på 0,72.
Slitestyrke. Rimelig for en konkurransesko. RunRepeat målte 1,1 mm slitasje i hælen, omtrent gjennomsnittlig, men ga slitestyrken i tåboksen 1 av 5. The Run Testers så ingen slitasje etter 40 miles (ca. 64 km), og Correr una Maratón ingen etter 80 km, og venter at skummet blir sliten før gummien.
Slitestyrke. Rimelig for en konkurransesko. RunRepeat målte 1,1 mm slitasje i hælen, omtrent gjennomsnittlig, men ga slitestyrken i tåboksen 1 av 5. The Run Testers så ingen slitasje etter 40 miles (ca. 64 km), og Correr una Maratón ingen etter 80 km, og venter at skummet blir sliten før gummien.
Spesifikasjoner, oppgitt og målt
Hvert tall har sin kilde.
Drop, mm
Hælhøyde (stack), mm
Forfothøyde (stack), mm
Vekt (herre), g
| Spesifikasjon | Oppgitt | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Hælstack |
|
|
| Forfotstack |
|
|
| Vekt, US M9.5 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plate |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse.
Labmålinger
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Mellomsålens hardhet |
|
| Energitilbakeføring (hæl) |
|
| Torsjonsstivhet |
|
| Bøyekraft |
|
| Hælkappens stivhet |
|
| Friksjonskoeffisient |
|
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Pustbarhet |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens høyde |
|
| Yttersålens tykkelse |
|
| Innersålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og passform
Velg vanlig størrelse. Spørsmålet er bredde, ikke lengde.
Lengde
Vanlig størrelse
Bredder
normal og bred
Plass til tærne
Plassen i tærne er grei for en konkurransesko. RunRepeat målte en tåboks på 74,5 mm, romsligere enn de fleste konkurransesko, men ned fra 78,4 mm på v4, med en litt lav høyde på 26,4 mm. Doctors of Running fant rundt en halv tommelbredde ved tærne.
Doctors of Running, RunRepeat
Alle størrelsesnotater fra testere
Doctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fant alle vanlig størrelse riktig, og 64 lesere i RunRepeats undersøkelse er enige.
Passformen er tett og lav i volum. The Run Testers fant den smalere enn v4, særlig i midtfoten, og Doctors of Running beskriver en litt tett hæl og midtfot med en bredere, ikke-smalnende tåboks. Den tynne tungen festet til sidene og den polstrede kragen holder foten godt.
Fleet Feet oppgir en standard og en bred (2E) versjon for menn. RunRepeat bemerker at den brede versjonen hovedsakelig selges i USA, så den kan være vanskelig å finne i Europa.
Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet
Mot FuelCell SuperComp Elite v4
En annen sko snarere enn en oppdatering: lettere, slankere, høyere drop, med en stivere plate og en helt omarbeidet overdel.
| FuelCell SuperComp Elite v5 | FuelCell SuperComp Elite v4 | |
|---|---|---|
| Støtte | Nøytral | Nøytral |
| Drop | 8 mm | 4 mm |
| Hælstack | 40 mm | 40 mm |
| Forfot | 32 mm | – |
| Vekt | 213 g | 232 g |
Behold v4 hvis du har bred fot, konkurrerer i jevnt snarere enn raskt tempo eller vil ha en mer stabil, tilgivende sko til maraton: The Run Testers og The Running Channel sender begge nyere, tyngre eller langsommere løpere tilbake til den. Bytt til v5 hvis du er rask og syntes v4 var tung og myk.
Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Versjonshistorikk: FuelCell SuperComp Elite v4 til FuelCell SuperComp Elite v5
Lettere. RunRepeat veide 198 g mot 232 g for v4. (RunRepeat)
Droppen doblet. Fra 4 til 8 mm, ved å kutte 4 mm fra forfoten: 40 og 32 mm mot 40 og 36 mm. (Doctors of Running, Believe in the Run)
Mye slankere plattform. Rundt 25 prosent mindre plattform ifølge Believe in the Run. RunRepeat målte hælen til 71,6 mm mot 88,7 mm. (RunRepeat, Believe in the Run)
Stivere plate, ny yttersåle. En stivere forfotplate med ny krumning og en lettere yttersåleblanding som griper bedre. (RunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet)
Overdelsrettinger. En tunge festet til sidene og en polstret krage erstatter delene som gned eller gled på v4. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers)
Alternativer sammenlignet
Hvert av dem løser noe som FuelCell SuperComp Elite v5 ikke gjør.
New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 | New Balance FuelCell SuperComp Elite v4 | Nike Alphafly 3 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | Adidas Adizero Adios Pro 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Velg den for | Denne siden | Romsligere passform | Mer stabil | Lettere | Raskere |
| Drop | 8 mm | 4 mm | 8 mm | 8 mm | 6 mm |
| Hælstack | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 39 mm | 39 mm |
| Vekt | 213 g | 232 g | 218 g | 170 g | 201 g |
| Støtte | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral |
Spørsmål løpere stiller
Følger New Balance SC Elite v5 vanlig størrelse?
Ja. Doctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fant alle vanlig størrelse riktig, og RunRepeats leserundersøkelse er enig. SC Elite v5 er smalere og lavere i volum enn v4, så hvis foten din er bred, bør du se på den brede (2E) versjonen der den selges.
SC Elite v4 eller v5: hvilken bør jeg velge?
Velg SC Elite v5 hvis du konkurrerer i raskt tempo og vil ha en lettere, raskere sko med bedre grep. Bli ved v4 hvis du har bred fot, konkurrerer i jevnere tempo eller vil ha en mer stabil plattform til maraton: The Run Testers og The Running Channel anbefaler den begge til de løperne.
Er SC Elite v5 bra til maraton?
Testerne er uenige. RunRepeat anbefaler SC Elite v5 til maratonløpere som syntes v4 var tung, og Running Warehouse til maratonløpere midt i feltet. Én tester hos Doctors of Running fraråder den til maraton på grunn av den smale hælen og midtfoten, og The Run Testers ser den på sitt beste fra 5 km til halvmaraton.
Er SC Elite v5 bra for brede føtter?
Ikke i standardbredden. SC Elite v5 er tydelig smalere enn v4 gjennom hæl og midtfot, og Correr una Maratón advarer om at den kan føles trang for brede føtter. RunRepeat målte likevel en tåboks på 74,5 mm, romslig for en konkurransesko. Fleet Feet oppgir en bred (2E) versjon, mest solgt i USA.
Er SC Elite v5 bra for hælløpere?
Meningene er delte. Én tester hos Doctors of Running fant 8 mm drop og dempet rocker bedre egnet for hælløpere. The Running Channel ser den som en sko for forfot- og midtfotløpere og finner den smale hælen mangelfull på støtte når du lander på den. RunRepeat målte også en drop på 10,7 mm, høyere enn oppgitt.
Kan man trene i SC Elite v5?
Til raske økter, ja. Doctors of Running fant SC Elite v5 sterk i tempo og høyere tempo, og én tester bruker den som en go-to treningssko. Til rolige eller sakte turer fant Correr una Maratón og The Running Channel den stive platen og den slanke basen ubehagelige, så ha en dagligsko til dem.
Kilder
- Doctors of Running, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review (Andrea Myers, Matt Klein, June 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
- RunRepeat, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 lab review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, New Balance SC Elite v5 Review: Firing On All Cylinders. Åpnet 13. okt. 2026.
- The Run Testers, New Balance SC Elite v5 review. Åpnet 13. okt. 2026.
- The Running Channel, New Balance SC Elite V5 Review & Comparisons (Mark Dredge, January 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- Correr una Maratón, Review New Balance SC Elite v5 (Eduardo Mateos, September 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s New Balance FuelCell SuperComp Elite v5. Åpnet 13. okt. 2026.
- cat: Strideprint-katalogen, 395 sko
Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.



