
Adidas Adizero Adios Pro 4 test
Adidas tävlingssko för maraton från 2024 bytte fasthet mot studs. Testarna rankar skummet bland de piggaste de sprungit på, och varnar för en kort, smal passform och ett vinglande mittparti.
- Drop
- 6 mm
- Stackhöjd häl
- 39 mm
- Framfot
- 33 mm
- Vikt
- 201 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
Studs först, stabilitet sedan.
Adios Pro 4 är en lätt, neutral maratonsko som kombinerar mycket mjukt Lightstrike Pro-skum med fem kolfiberförstärkta EnergyRods för ett snabbt, studsigt frånskjut. Den passar effektiva mellan- och framfotsisättare som tävlar från 10 km till maraton, och ställer höga krav på hälisättare och på fötter som rullar inåt.
Styrkor
- Studsigt skum: 80,3 % energiretur i framfoten i RunRepeats labb
- Lätt: 201 g i herrstorlek US 9, cirka 8 % lättare än Pro 3
- Greppstark yttersula med Continental-gummi vid frånskjutet
- Säkert grepp om foten och en vadderad tunga med sidoinsatser
- Snabb från 10 km till halvmaraton
Svagheter
- Är kort i storleken och smalnar kraftigt av vid stortån
- Urtaget på insidan och den smala hälen gör den vinglig
- Obekväm i lugnt tempo, ingen vardagssko
- Skummet tappar studs tidigare än Pro 3, enligt RunRepeat
- Ovandelen andas dåligt i värme
Vem den passar
- Du sätter i med mellanfoten eller framfoten
- Du tävlar från 10 km till halvmaraton
- Du springer maraton i högt tempo
- Du tyckte Pro 3 var för hård
Vem som bör välja något annat
- Du landar hårt på hälen
- Din fot rullar inåt, särskilt sent i ett lopp
- Du har breda fötter eller lång stortå
- Ditt maraton tar fyra timmar eller mer
Skoprofil
Var Adizero Adios Pro 4 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Adizero Adios Pro 4 |
|---|---|
| Dämpning | 52 |
| Lätthet | 90 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 80 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt201 g, lättare än 90 % av skorna
Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna
Stackhöjd häl39 mm, högre än 52 % av skorna
Stackhöjd framfot33 mm, högre än 60 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 5 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Mycket mjuk, mycket fjädrande. Mjukt med 29,3 AC och mycket fjädrande: testarna kallar det det studsigaste Lightstrike Pro hittills, även om skyddet avtar sent i långa ansträngningar.
Neutral, smal och lite vinglig. Inget stödsystem: en smal häl på 80,4 mm och ett urtag på insidan gör den vinglig, medan den breda framfotsbasen på 118,8 mm är stadig.
Snabb i tävlingstempo, otymplig när det går långsamt. 80,3 % energiretur i framfoten och en tidig rocker gör den snabb i tävlingstempo, men den snabba övergången känns otymplig när du saktar ner.
Mycket mjuk, mycket fjädrande. Lightstrike Pro i Pro 4 är en ny TPEE-formulering, enligt RunRepeat, och mättes till 29,3 AC mot 37,6 AC för Pro 3. Doctors of Running kallar det den studsigaste versionen av skummet de sprungit på, och Believe in the Run tycker att det är mjukt snarare än sladdigt.
RunRepeat mätte 142 SA i stötdämpning i hälen, över genomsnittet på 131 SA. RTINGS tycker att dämpningen tappar en del skydd långt in i ett långpass, vilket spelar större roll i ett maraton på fyra timmar än i ett snabbt halvmaraton.
Neutral, smal och lite vinglig. Det finns inget stödsystem. Doctors of Running beskriver en lateral slagsida från hälens avfasning och framfotens utsvängning, balanserad av ett urtag på insidan av mellanfoten som låter foten falla snabbt inåt. RunRepeat mätte en häl på 80,4 mm, 3,6 mm smalare än Pro 3, och RTINGS ger stabiliteten 5,5 av 10.
Framfotsbasen på 118,8 mm är den stadiga delen, och det är därför skon gynnar löpare som håller sig på främre halvan av foten.
Snabb i tävlingstempo, otymplig när det går långsamt. RunRepeat mätte 80,3 % energiretur i framfoten, mot ett genomsnitt på 61,4 %, och RTINGS ger energireturen 8,8 av 10. Fem kolfiberförstärkta EnergyRods och en stor rocker tidigt i framfoten rullar dig snabbt framåt, vilket Doctors of Running tycker känns naturligt i fart och obekvämt i lugnt tempo.
Runnea:s testare fann att stavarna var mer progressiva och mindre krävande än en stel platta.
Läs mer
Mycket mjuk, mycket fjädrande. Lightstrike Pro i Pro 4 är en ny TPEE-formulering, enligt RunRepeat, och mättes till 29,3 AC mot 37,6 AC för Pro 3. Doctors of Running kallar det den studsigaste versionen av skummet de sprungit på, och Believe in the Run tycker att det är mjukt snarare än sladdigt.
RunRepeat mätte 142 SA i stötdämpning i hälen, över genomsnittet på 131 SA. RTINGS tycker att dämpningen tappar en del skydd långt in i ett långpass, vilket spelar större roll i ett maraton på fyra timmar än i ett snabbt halvmaraton.
Neutral, smal och lite vinglig. Det finns inget stödsystem. Doctors of Running beskriver en lateral slagsida från hälens avfasning och framfotens utsvängning, balanserad av ett urtag på insidan av mellanfoten som låter foten falla snabbt inåt. RunRepeat mätte en häl på 80,4 mm, 3,6 mm smalare än Pro 3, och RTINGS ger stabiliteten 5,5 av 10.
Framfotsbasen på 118,8 mm är den stadiga delen, och det är därför skon gynnar löpare som håller sig på främre halvan av foten.
Snabb i tävlingstempo, otymplig när det går långsamt. RunRepeat mätte 80,3 % energiretur i framfoten, mot ett genomsnitt på 61,4 %, och RTINGS ger energireturen 8,8 av 10. Fem kolfiberförstärkta EnergyRods och en stor rocker tidigt i framfoten rullar dig snabbt framåt, vilket Doctors of Running tycker känns naturligt i fart och obekvämt i lugnt tempo.
Runnea:s testare fann att stavarna var mer progressiva och mindre krävande än en stel platta.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Tävling, halvmaraton | Gjord för det | Dess sweet spot för Doctors of Running, Believe in the Run och Runnea. | Doctors of Running, Believe in the Run, Runnea |
| Tävling, maraton | Gjord för det | För snabba maratonlöpare: RTINGS ger tävling på halvmaraton och maraton 8,1 av 10. | Believe in the Run, RTINGS |
| Tempopass | Gjord för det | Doctors of Running, David, sprang tempopass på 11 miles (cirka 18 km) i den. | Doctors of Running |
| Intervaller | Gjord för det | Matt Klein gillade den mest runt 10 km-tempo, och Runnea använde den på bana. | Doctors of Running, Runnea |
| Långpass | Fungerar | RTINGS ger långpass 7,2 av 10, eftersom skyddet avtar långt in i en lång ansträngning. | RTINGS |
| Lugna pass | Inte för det | Den snabba övergången känns krånglig i lågt tempo; RTINGS ger vardagsträning 6,0 av 10. | Doctors of Running, RTINGS |
Källa: Doctors of Running, Believe in the Run, Runnea, RTINGS
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Adios Pro 4 är en lätt, mycket studsig tävlingssko som är som snabbast från 10 km till halvmaraton, med snäv passform och lite stabilitet. De går isär om längden och om hur långt den bär en långsammare löpare i ett maraton.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 93 av 100, en utmärkt tävlingssko från 5 km till maraton för mellan- och framfotsisättare. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger den B+ totalt och A för prestanda: snabb och aggressiv, men hämmad av en kort ovandel och ett instabilt mittparti. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Positiv | Believe in the Run placerar den i sin S-nivå, nära perfekt för de flesta löpare om de väljer större storlek för maraton. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS betygsätter den högt för tävling men tycker att den inte är stabil alls, med ett urtag på insidan som kan låta anklarna rulla sent i ett maraton. | Läs |
| Runnea | Recension | Positiv | Runnea kallar den den bästa Adios Pro hittills efter 250 km, för tävling i 3:30 till 4:30 min/km snarare än daglig användning. | Läs |
De är eniga
- Mjukare och studsigare än Pro 3RunRepeat mätte ett mycket mjukare skum, Doctors of Running kallar det det studsigaste Lightstrike Pro de provat, och Believe in the Run tycker att det är mjukt utan att bli sladdigt.
- Instabil utanför ett neutralt steg på framfotenRunRepeat, Doctors of Running och RTINGS pekar alla på den smala hälen eller urtaget på insidan, och RTINGS ger stabiliteten 5,5 av 10.
- Byggd för tävling, inte för vardagliga kilometerRunRepeat ger daglig löpning 45 av 100, RTINGS ger vardagsträning 6,0 av 10, och Runnea avråder från lugna pass.
- Starkt greppRunRepeat mätte 0,55 i grepp i framfoten, över genomsnittet på 0,53, och Doctors of Running och Believe in the Run berömmer yttersulan i kurvor och på blöta vägar.
De går isär
- Följer den storleken eller är den kort?RTINGS ger längden högsta betyg, 10 av 10. RunRepeats ägaromröstning säger något liten, Doctors of Running fann den kort, och Believe in the Run föreslår en halv storlek större för maraton.
- En maratonsko för alla?Believe in the Run kallar den nära perfekt för de flesta löpare, med en halv storlek större för maraton, men deras testare fann den mindre lämpad för ansträngningar över fyra timmar. Doctors of Running, Matt Klein, och Runnea reserverar den för snabbare löpare på maraton.
- Hur länge håller skummet?Doctors of Running räknar med hållbarhet över genomsnittet och såg inget slitage på yttersulan efter 45 miles (cirka 72 km). RunRepeat säger att skummet tappar prestanda efter ungefär 100 miles (cirka 160 km), Believe in the Run såg mer veck efter ett maraton, och Runnea såg skum i hälen lossna tidigt.
Så är den byggd
En tävlingskonstruktion utan extra: en enda platta mjukt Lightstrike Pro, fem kolfiberförstärkta EnergyRods, en tunn vävd ovandel med vadderad tunga och en yttersula i polyuretan med en liten Continental-bit.
En platta mjukt Lightstrike Pro, fem kolfiberförstärkta EnergyRods 2.0, en tunn vävd ovandel med vadderad tunga med sidoinsatser, en minimal hälkappa och en yttersula på 1,0 mm med Continental-gummi vid frånskjutet.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelLightlock vävt mesh | Andningsförmåga 2 / 5 |
| 2 | Plös | 5,6 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 1 / 5 |
| 4 | MellansulaLightstrike Pro | 29,3 AC |
| 5 | PlattaEnergyRods 2.0 | Böjkraft 22,7 N |
| 6 | Innersula | 1,9 mm |
| 7 | YttersulaLighttraxion och Continental | 1,0 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 39 mm häl, 33 mm framfot; uppmätt: 1 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: doctorsofrunning.com, RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runnea.
Ovandel. Ett tunt, lätt vävt mesh med snäv passform och låg volym, enligt Doctors of Running. Andningsförmågan är den svaga punkten: RunRepeat ger den 2 av 5, RTINGS 6,0 av 10.
Plös. Med sidoinsatser och vadderad, en stor skillnad från Pro 3: RunRepeat mätte 5,6 mm mot 0,9 mm tidigare, och Believe in the Run tillskriver dess skumkudde att snörena inte skär.
Häl. Nästan ingen hälkappa, 1 av 5 i styvhet i RunRepeats labb, med lätt stoppning i kanten. Doctors of Running säger att ett yttre överlägg hjälper till att låsa hälen, och RunRepeat fann inget hälglapp.
Mellansula. En ny superkritisk TPEE-version av Lightstrike Pro, som enligt RunRepeat skiljer sig från skummet i Pro 3. Den mättes till 29,3 AC, mycket mjukare än genomsnittet på 35,5 AC.
Platta. Fem kolfiberförstärkta stavar går längs hela skon, oförändrade från Pro 3 enligt RunRepeat. Doctors of Running känner att de framför allt stelar upp framfoten; RunRepeat mätte 22,7 N i sitt böjtest och 4 av 5 i vridstyvhet.
Innersula. Löstagbar och mycket tunn: 1,9 mm mot ett genomsnitt på 4,4 mm.
Yttersula. Ett Lighttraxion-lager i polyuretan längs hela skon med Continental-gummi vid frånskjutet. RunRepeat mätte bara 1,0 mm i tjocklek och 0,55 i grepp, och Doctors of Running placerar greppet bland de bästa hos dagens superskor för landsväg.
Läs mer
En tävlingskonstruktion utan extra: en enda platta mjukt Lightstrike Pro, fem kolfiberförstärkta EnergyRods, en tunn vävd ovandel med vadderad tunga och en yttersula i polyuretan med en liten Continental-bit.
1. Ovandel. Ett tunt, lätt vävt mesh med snäv passform och låg volym, enligt Doctors of Running. Andningsförmågan är den svaga punkten: RunRepeat ger den 2 av 5, RTINGS 6,0 av 10.
2. Plös. Med sidoinsatser och vadderad, en stor skillnad från Pro 3: RunRepeat mätte 5,6 mm mot 0,9 mm tidigare, och Believe in the Run tillskriver dess skumkudde att snörena inte skär.
3. Häl. Nästan ingen hälkappa, 1 av 5 i styvhet i RunRepeats labb, med lätt stoppning i kanten. Doctors of Running säger att ett yttre överlägg hjälper till att låsa hälen, och RunRepeat fann inget hälglapp.
4. Mellansula. En ny superkritisk TPEE-version av Lightstrike Pro, som enligt RunRepeat skiljer sig från skummet i Pro 3. Den mättes till 29,3 AC, mycket mjukare än genomsnittet på 35,5 AC.
5. Platta. Fem kolfiberförstärkta stavar går längs hela skon, oförändrade från Pro 3 enligt RunRepeat. Doctors of Running känner att de framför allt stelar upp framfoten; RunRepeat mätte 22,7 N i sitt böjtest och 4 av 5 i vridstyvhet.
6. Innersula. Löstagbar och mycket tunn: 1,9 mm mot ett genomsnitt på 4,4 mm.
7. Yttersula. Ett Lighttraxion-lager i polyuretan längs hela skon med Continental-gummi vid frånskjutet. RunRepeat mätte bara 1,0 mm i tjocklek och 0,55 i grepp, och Doctors of Running placerar greppet bland de bästa hos dagens superskor för landsväg.
Hållbarhet. Yttersulan håller bättre än skummet. RunRepeat mätte ett märke på 0,8 mm i sitt nötningstest, bättre än genomsnittet på 1,1 mm, och Runnea fann Continental-gummit slitstarkt efter 250 km. Skummet är frågetecknet: RunRepeat säger att det tappar prestanda efter ungefär 100 miles (cirka 160 km), Believe in the Run såg mer veck efter ett maraton, och Runnea såg skum i hälen lossna tidigt. RunRepeat ger dessutom meshen i tåboxen 1 av 5.
Hållbarhet. Yttersulan håller bättre än skummet. RunRepeat mätte ett märke på 0,8 mm i sitt nötningstest, bättre än genomsnittet på 1,1 mm, och Runnea fann Continental-gummit slitstarkt efter 250 km. Skummet är frågetecknet: RunRepeat säger att det tappar prestanda efter ungefär 100 miles (cirka 160 km), Believe in the Run såg mer veck efter ett maraton, och Runnea såg skum i hälen lossna tidigt. RunRepeat ger dessutom meshen i tåboxen 1 av 5.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr, US 9), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Doctors of Running, Runnea, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Böjkraft |
|
Storlek och passform
De flesta testare tycker att den är lite kort och snäv vid stortån: överväg en halv storlek större för maraton.
Längd
Blandade omdömen
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Avsmalnande och låg i volym fram. RunRepeat mätte 69,5 mm vid stortån, mot ett genomsnitt på 73,2 mm och 77,8 mm på Pro 3, med 28,3 mm i höjd, och Believe in the Run och Doctors of Running rapporterar tryck från tåkappan på stortån.
RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeats ägaromröstning, med 525 svar, säger att den är något liten. Doctors of Running fann den kort i sin vanliga storlek: Matt Klein föreslår en halv storlek större för maraton, David en halv storlek större generellt. Believe in the Run rekommenderar en halv storlek större om du ligger mellan två storlekar. RTINGS bedömer däremot längden som normal för storleken.
Bredden är det andra problemet: RunRepeat och RTINGS beskriver en smal passform, särskilt vid valvet och stortån. RunRepeat listar smala, normala och breda versioner från adidas, men RTINGS rapporterar ingen bred version, så kontrollera vad som säljs i ditt land.
RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS
Mot Adios Pro 3
Pro 4 byter Pro 3:s fastare, mer förlåtande gång mot en mjukare, studsigare och lättare sko med smalare passform och mindre stabilitet. Doctors of Running kallar den mycket mer aggressiv.
Löpare med breda fötter, hälisättare och alla som gillade Pro 3:s stadigare, mer lättillgängliga steg: RunRepeat råder breda fötter att stanna kvar vid Pro 3, och Doctors of Running tycker att den äldre skon är den mest förlåtande av de två.
Versionshistorik: Adios Pro 3 till Adizero Adios Pro 4
Mycket mjukare skum. RunRepeat mätte 29,3 AC mot 37,6 AC, från en ny TPEE-version av Lightstrike Pro. (RunRepeat)
Lättare. Cirka 8 % lättare i RunRepeats labb; Believe in the Run vägde 7,5 oz (cirka 213 g) mot 8,3 oz (cirka 235 g) i herrstorlek US 10,5. (RunRepeat, Believe in the Run)
Smalare. Tåboxen krympte från 77,8 mm till 69,5 mm vid stortån, och hälen är 3,6 mm smalare, enligt RunRepeat. (RunRepeat)
Ny tunga och bättre hälgrepp. En vadderad tunga med sidoinsatser (5,6 mm mot 0,9 mm) och en häl som inte längre glappar, vilket både RunRepeat och Believe in the Run lyfter fram. (RunRepeat, Believe in the Run)
Samma stavar. De fem EnergyRods är oförändrade, enligt RunRepeat. (RunRepeat)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Adizero Adios Pro 4 inte gör.
Adidas Adizero Adios Pro 4 | Adidas Adizero Adios Pro 5 | Nike Alphafly 3 | Saucony Endorphin Pro 5 | Adidas Adizero Evo SL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Lättare | Rymligare passform | Högre drop | Mindre dämpning |
| Drop | 6 mm | 4 mm | 8 mm | 8 mm | 7 mm |
| Stackhöjd häl | 39 mm | 38 mm | 40 mm | 39,5 mm | 37 mm |
| Vikt | 201 g | 170 g | 218 g | 206 g | 230 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Har Adidas Adios Pro 4 en kolfiberplatta?
Inte en enda platta. Adios Pro 4 använder EnergyRods 2.0, fem kolfiberförstärkta stavar som går längs hela skon och är oförändrade från Pro 3, enligt RunRepeat. Doctors of Running tycker att de framför allt stelar upp framfoten, och Runnea:s testare kände dem som mer progressiva än en stel kolfiberplatta.
Följer Adios Pro 4 storleken?
Många löpare tycker att Adios Pro 4 är lite kort. RunRepeats ägaromröstning säger något liten, Doctors of Running fann den kort, och Believe in the Run råder till en halv storlek större om du ligger mellan två storlekar, särskilt för ett helt maraton. RTINGS bedömer längden som normal för storleken, så prova den med dina tävlingsstrumpor om du kan.
Är Adios Pro 4 bra för maraton?
För snabba, effektiva löpare, ja: RTINGS ger tävling på halvmaraton och maraton 8,1 av 10, och Runnea reserverar den för tempon mellan 3:30 och 4:30 min/km. Doctors of Running och Believe in the Run tycker att den är mindre bekväm för långsammare maraton, där det, som RTINGS uttrycker det, kan tröttas ut underbenen att kontrollera den instabila plattformen.
Är Adios Pro 4 bra för hälisättare?
Inte riktigt. RunRepeat mätte en smal häl på 80,4 mm och kallar Adios Pro 4 instabil för hälisättare, och föreslår en Saucony Endorphin Pro i stället. Skon fungerar bäst när du landar på mellanfoten eller framfoten, där basen är 118,8 mm bred.
Adios Pro 4 eller Adios Pro 3?
Adios Pro 4 är mjukare (29,3 AC mot 37,6 AC i RunRepeats labb), cirka 8 % lättare och studsigare, med en mycket bättre tunga. Pro 3 är bredare vid tårna och stadigare, så RunRepeat råder breda fötter att hålla sig till den, och Doctors of Running ser den som den mer lättillgängliga skon.
Hur länge håller Adios Pro 4?
Yttersulan på Adios Pro 4 är tålig: RunRepeat mätte ett litet märke på 0,8 mm och Runnea fann Continental-gummit slitstarkt. Skummet åldras snabbare: RunRepeat säger att det tappar prestanda efter ungefär 100 miles (cirka 160 km), och Believe in the Run såg mer veck efter ett maraton. Spara den till tävlingar och viktiga pass.
Kan man träna varje dag i Adios Pro 4?
Adios Pro 4 är inte byggd för det. RTINGS ger vardagsträning 6,0 av 10, RunRepeat ger daglig löpning 45 av 100, och Runnea avråder från lugna pass. Doctors of Running tycker att den snabba övergången känns krånglig i lågt tempo. Kombinera den med en vardagssko.
Hur mycket väger Adios Pro 4?
Den angivna vikten för Adios Pro 4 är 201 g i herrstorlek US 9, och RunRepeat och RTINGS vägde 200 g och 197,5 g. Bara 20 av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog är lättare.
Källor
- RunRepeat, adidas Adizero Adios Pro 4 lab review (Carlos Sánchez, updated October 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, adidas adizero Adios Pro 4 Review (Matt Klein and David, 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Adidas Adizero Adios Pro 4 Review (October 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, adidas Adizero Adios Pro 4 review (updated October 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Runnea, Adidas Adizero Adios Pro 4 (Eider Fernández, updated March 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- doctorsofrunning.com · Drop, Stackhöjd häl, Stackhöjd framfot och Vikt, US M9, uppgivet
- adidas.com · Stöd och Platta, uppgivet
- roadtrailrun.com · Lanseringsår, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



