1. Sko
  2. Adidas
  3. Adizero Adios Pro 4
Adidas Adizero Adios Pro 4, set fra siden

Adidas Adizero Adios Pro 4 anmeldelse

Adidas’ konkurrencesko til marathon fra 2024 byttede fasthed ud med spring. Testerne regner skummet blandt de mest livlige, de har løbet på, og advarer om en kort, smal pasform og en vaklende midtfod.

Drop
6 mm
Stack, hæl
39 mm
Forfod
33 mm
Vægt
201 g
Støtte
Neutral
Plade
Kulfiber
Er det dit par? Start din fitting

US M9, som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 9 kilder

Vores dom

Spring først, stabilitet bagefter.

Adios Pro 4 er en let, neutral marathonsko, der kombinerer meget blødt Lightstrike Pro-skum med fem EnergyRods med kulfiber for et hurtigt, fjedrende afsæt. Den passer til effektive løbere med midt- og forfodsanslag, der løber konkurrence fra 10 km til marathon, og den kræver meget af løbere med hælanslag og af fødder, der ruller indad.

Styrker

  • Fjedrende skum: 80,3 % energitilbagegivelse i forfoden i RunRepeats laboratorium
  • Let: 201 g i herrestørrelse US 9, omkring 8 % lettere end Pro 3
  • Grebsstærk ydersål med Continental-gummi ved afsættet
  • Sikker fastholdelse af foden og en polstret, sammensyet tunge
  • Hurtig fra 10 km til halvmarathon

Svagheder

  • Falder kort og smalner kraftigt ind ved storetåen
  • Medial udskæring og smal hæl gør den vaklende
  • Akavet i roligt tempo, ikke en daglig træningssko
  • Skummet mister sit spring før Pro 3’s, ifølge RunRepeat
  • Overdelen ånder dårligt i varmen

Hvem den passer til

  • Du lander på midtfoden eller forfoden
  • Du løber konkurrence fra 10 km til halvmarathon
  • Du løber marathon i højt tempo
  • Du fandt Pro 3 for hård

Hvem der bør springe den over

  • Du lander hårdt på hælen
  • Din fod ruller indad, især sent i et løb
  • Du har brede fødder eller en lang storetå
  • Din marathon tager fire timer eller mere

Skoprofil

Hvor Adizero Adios Pro 4 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseAdizero Adios Pro 4
Dæmpning52
Lethed90
Stabilitet30
Drop20
Respons80

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt201 g, lettere end 90 % af skoene

Drop6 mm, lavere end 59 % af skoene

Stack, hæl39 mm, højere end 52 % af skoene

Stack, forfod33 mm, højere end 60 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 5 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Meget blød, meget fjedrende. Blød med 29,3 AC og meget fjedrende: testerne kalder det det mest fjedrende Lightstrike Pro hidtil, selv om beskyttelsen aftager sent i lange indsatser.

Neutral, smal og lidt vaklende. Intet støttesystem: en smal hæl på 80,4 mm og en medial udskæring gør den vaklende, mens den brede forfodsbase på 118,8 mm er stabil.

Hurtig i konkurrencetempo, klodset i lav fart. 80,3 % energitilbagegivelse i forfoden og en tidlig rocker gør den hurtig i konkurrencetempo, men den hurtige overgang føles klodset, når du sætter farten ned.

Meget blød, meget fjedrende. Lightstrike Pro i Pro 4 er en ny TPEE-formulering ifølge RunRepeat og målte 29,3 AC mod 37,6 AC for Pro 3. Doctors of Running kalder det den mest fjedrende version af skummet, de har løbet på, og Believe in the Run synes, det er jævnt frem for grødet.

RunRepeat målte 142 SA stødabsorbering i hælen, over gennemsnittet på 131 SA. RTINGS finder, at dæmpningen mister noget beskyttelse sent i en lang tur, hvilket betyder mere for en marathon på fire timer end for et hurtigt halvmarathon.

Neutral, smal og lidt vaklende. Der er intet støttesystem. Doctors of Running beskriver en lateral hældning fra hælens affasning og forfodens udvidelse, modvirket af en medial udskæring i midtfoden, der lader foden falde hurtigt sammen indad. RunRepeat målte en hæl på 80,4 mm, 3,6 mm smallere end Pro 3’s, og RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10.

Forfodsbasen på 118,8 mm er den stabile del, og derfor favoriserer skoen løbere, der bliver på forreste halvdel af foden.

Hurtig i konkurrencetempo, klodset i lav fart. RunRepeat målte 80,3 % energitilbagegivelse i forfoden mod et gennemsnit på 61,4 %, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,8 ud af 10. Fem EnergyRods med kulfiber og en stor, tidlig rocker i forfoden ruller dig hurtigt fremad, hvilket Doctors of Running finder naturligt i høj fart og akavet i roligt tempo.

Runnea’s tester fandt stavene mere progressive og mindre krævende end en stiv plade.

Læs mere

Meget blød, meget fjedrende. Lightstrike Pro i Pro 4 er en ny TPEE-formulering ifølge RunRepeat og målte 29,3 AC mod 37,6 AC for Pro 3. Doctors of Running kalder det den mest fjedrende version af skummet, de har løbet på, og Believe in the Run synes, det er jævnt frem for grødet.

RunRepeat målte 142 SA stødabsorbering i hælen, over gennemsnittet på 131 SA. RTINGS finder, at dæmpningen mister noget beskyttelse sent i en lang tur, hvilket betyder mere for en marathon på fire timer end for et hurtigt halvmarathon.

Neutral, smal og lidt vaklende. Der er intet støttesystem. Doctors of Running beskriver en lateral hældning fra hælens affasning og forfodens udvidelse, modvirket af en medial udskæring i midtfoden, der lader foden falde hurtigt sammen indad. RunRepeat målte en hæl på 80,4 mm, 3,6 mm smallere end Pro 3’s, og RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10.

Forfodsbasen på 118,8 mm er den stabile del, og derfor favoriserer skoen løbere, der bliver på forreste halvdel af foden.

Hurtig i konkurrencetempo, klodset i lav fart. RunRepeat målte 80,3 % energitilbagegivelse i forfoden mod et gennemsnit på 61,4 %, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,8 ud af 10. Fem EnergyRods med kulfiber og en stor, tidlig rocker i forfoden ruller dig hurtigt fremad, hvilket Doctors of Running finder naturligt i høj fart og akavet i roligt tempo.

Runnea’s tester fandt stavene mere progressive og mindre krævende end en stiv plade.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Halvmaraton i konkurrenceLavet til detDens sweet spot for Doctors of Running, Believe in the Run og Runnea.Doctors of Running, Believe in the Run, Runnea
Maraton i konkurrenceLavet til detTil hurtige marathonløbere: RTINGS giver konkurrenceløb på halv- og helmarathon 8,1 ud af 10.Believe in the Run, RTINGS
TempotræningLavet til detDoctors of Running’s David løb tempoture på 18 km i den.Doctors of Running
IntervallerLavet til detMatt Klein brød sig mest om den omkring 10 km-tempo, og Runnea brugte den på banen.Doctors of Running, Runnea
LangtureKan klare detRTINGS giver lange ture 7,2 ud af 10, fordi beskyttelsen aftager sent i en lang indsats.RTINGS
Rolige tureIkke til detDen hurtige overgang føles akavet i lav fart; RTINGS giver daglig træning 6,0 ud af 10.Doctors of Running, RTINGS

Kilde: Doctors of Running, Believe in the Run, Runnea, RTINGS

Hvad testerne siger

Udgivne anmeldelser er enige om, at Adios Pro 4 er en let, meget fjedrende konkurrencesko, der er hurtigst fra 10 km til halvmarathon, med en tæt pasform og lidt stabilitet. De er uenige om dens længde og om, hvor langt den bærer en langsommere løber i en marathon.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 93 ud af 100, en fremragende konkurrencesko fra 5 km til marathon for løbere med midt- og forfodsanslag.
Doctors of RunningAnmeldelsePositivDoctors of Running giver den B+ samlet og et A for ydeevne: hurtig og aggressiv, men bremset af en kort overdel og en ustabil midtfod.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run placerer den i S-kategorien, tæt på perfekt for de fleste løbere, hvis de går en størrelse op til marathon.
RTINGSLaboratoriumBlandetRTINGS vurderer den højt til konkurrence, men finder den slet ikke stabil, med en medial udskæring, der kan lade anklerne rulle sent i en marathon.
RunneaAnmeldelsePositivRunnea kalder den den bedste Adios Pro hidtil efter 250 km, til konkurrence i 3.30 til 4.30 min/km frem for daglig brug.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Blødere og mere fjedrende end Pro 3RunRepeat målte et meget blødere skum, Doctors of Running kalder det det mest fjedrende Lightstrike Pro, de har prøvet, og Believe in the Run synes, det er blødt uden at blive grødet.
  • Ustabil uden for en neutral løbestil på forfodenRunRepeat, Doctors of Running og RTINGS peger alle på den smalle hæl eller den mediale udskæring, og RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10.
  • Bygget til konkurrence, ikke til daglige kilometerRunRepeat giver dagligt løb 45 ud af 100, RTINGS giver daglig træning 6,0 ud af 10, og Runnea udelukker rolige ture.
  • Stærkt grebRunRepeat målte 0,55 i forfodens grebskoefficient, over gennemsnittet på 0,53, og Doctors of Running og Believe in the Run roser ydersålen i sving og på våde veje.

De er uenige

  • Følger den normal størrelse, eller falder den kort?RTINGS giver længden fulde 10 ud af 10. RunRepeats ejerafstemning siger, at den falder lidt lille, Doctors of Running fandt den kort, og Believe in the Run foreslår en halv størrelse op til en hel marathon.
  • En marathonsko til alle?Believe in the Run kalder den tæt på perfekt for de fleste løbere, med en halv størrelse op til marathon, men deres testere fandt den mindre egnet til indsatser på over fire timer. Doctors of Running’s Matt Klein og Runnea forbeholder marathon til hurtigere løbere.
  • Hvor længe holder skummet?Doctors of Running forventer en holdbarhed over gennemsnittet og så intet slid på ydersålen efter 72 km. RunRepeat siger, at skummet mister ydeevne efter omkring 160 km, Believe in the Run så flere folder efter en marathon, og Runnea så hælskummet skalle af tidligt.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Blødere og mere fjedrende end Pro 3. RunRepeat målte et meget blødere skum, Doctors of Running kalder det det mest fjedrende Lightstrike Pro, de har prøvet, og Believe in the Run synes, det er blødt uden at blive grødet. (RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run)

Ustabil uden for en neutral løbestil på forfoden. RunRepeat, Doctors of Running og RTINGS peger alle på den smalle hæl eller den mediale udskæring, og RTINGS giver stabiliteten 5,5 ud af 10. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Bygget til konkurrence, ikke til daglige kilometer. RunRepeat giver dagligt løb 45 ud af 100, RTINGS giver daglig træning 6,0 ud af 10, og Runnea udelukker rolige ture. (RunRepeat, RTINGS, Runnea)

Stærkt greb. RunRepeat målte 0,55 i forfodens grebskoefficient, over gennemsnittet på 0,53, og Doctors of Running og Believe in the Run roser ydersålen i sving og på våde veje. (RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run)

Følger den normal størrelse, eller falder den kort?. RTINGS giver længden fulde 10 ud af 10. RunRepeats ejerafstemning siger, at den falder lidt lille, Doctors of Running fandt den kort, og Believe in the Run foreslår en halv størrelse op til en hel marathon. (RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS)

En marathonsko til alle?. Believe in the Run kalder den tæt på perfekt for de fleste løbere, med en halv størrelse op til marathon, men deres testere fandt den mindre egnet til indsatser på over fire timer. Doctors of Running’s Matt Klein og Runnea forbeholder marathon til hurtigere løbere. (Doctors of Running, Believe in the Run, Runnea)

Hvor længe holder skummet?. Doctors of Running forventer en holdbarhed over gennemsnittet og så intet slid på ydersålen efter 72 km. RunRepeat siger, at skummet mister ydeevne efter omkring 160 km, Believe in the Run så flere folder efter en marathon, og Runnea så hælskummet skalle af tidligt. (RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Runnea)

Sådan er den bygget

En konkurrencekonstruktion uden noget ekstra: et enkelt lag blødt Lightstrike Pro, fem EnergyRods med kulfiber, en tynd vævet overdel med polstret tunge og en ydersål af polyurethan med en lille Continental-plet.

Ét lag blødt Lightstrike Pro, fem EnergyRods 2.0 med kulfiber, en tynd vævet overdel med polstret, sammensyet tunge, en minimal hælkappe og en ydersål på 1,0 mm med Continental-gummi ved afsættet.

39331234567
#DelMål
1OverdelLightlock-vævet meshÅndbarhed 2 / 5
2Tunge5,6 mm
3HælStivhed 1 / 5
4MellemsålLightstrike Pro29,3 AC
5PladeEnergyRods 2.0Bøjekraft 22,7 N
6Indlægssål1,9 mm
7YdersålLighttraxion og Continental1,0 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 39 mm hæl, 33 mm forfod. Målt: 1 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: doctorsofrunning.com, RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runnea.

  1. Overdel. Et tyndt, let vævet mesh med en tæt pasform og lavt volumen ifølge Doctors of Running. Åndbarheden er det svage punkt: RunRepeat giver den 2 ud af 5, RTINGS 6,0 ud af 10.

  2. Tunge. Sammensyet og polstret, en stor ændring fra Pro 3: RunRepeat målte 5,6 mm mod 0,9 mm før, og Believe in the Run krediterer skumpuden for at forhindre snørepres.

  3. Hæl. Næsten ingen hælkappe, 1 ud af 5 for stivhed i RunRepeats laboratorium, med let polstring i kanten. Doctors of Running siger, at et ydre overlæg hjælper med at låse hælen, og RunRepeat fandt ingen hælslip.

  4. Mellemsål. En ny superkritisk TPEE-version af Lightstrike Pro, som ifølge RunRepeat adskiller sig fra Pro 3’s skum. Den målte 29,3 AC, meget blødere end gennemsnittet på 35,5 AC.

  5. Plade. Fem stave med kulfiber løber i skoens fulde længde, uændrede fra Pro 3 ifølge RunRepeat. Doctors of Running mener, at de mest stivner forfoden; RunRepeat målte 22,7 N i bøjetesten og 4 ud af 5 for vridningsstivhed.

  6. Indlægssål. Udtagelig og meget tynd: 1,9 mm mod et gennemsnit på 4,4 mm.

  7. Ydersål. Et polyurethanlag i fuld længde med Continental-gummi ved afsættet. RunRepeat målte kun 1,0 mm tykkelse og 0,55 i grebskoefficient, og Doctors of Running placerer grebet blandt de bedste på nuværende supersko til asfalt.

Læs mere

En konkurrencekonstruktion uden noget ekstra: et enkelt lag blødt Lightstrike Pro, fem EnergyRods med kulfiber, en tynd vævet overdel med polstret tunge og en ydersål af polyurethan med en lille Continental-plet.

1. Overdel. Et tyndt, let vævet mesh med en tæt pasform og lavt volumen ifølge Doctors of Running. Åndbarheden er det svage punkt: RunRepeat giver den 2 ud af 5, RTINGS 6,0 ud af 10.

2. Tunge. Sammensyet og polstret, en stor ændring fra Pro 3: RunRepeat målte 5,6 mm mod 0,9 mm før, og Believe in the Run krediterer skumpuden for at forhindre snørepres.

3. Hæl. Næsten ingen hælkappe, 1 ud af 5 for stivhed i RunRepeats laboratorium, med let polstring i kanten. Doctors of Running siger, at et ydre overlæg hjælper med at låse hælen, og RunRepeat fandt ingen hælslip.

4. Mellemsål. En ny superkritisk TPEE-version af Lightstrike Pro, som ifølge RunRepeat adskiller sig fra Pro 3’s skum. Den målte 29,3 AC, meget blødere end gennemsnittet på 35,5 AC.

5. Plade. Fem stave med kulfiber løber i skoens fulde længde, uændrede fra Pro 3 ifølge RunRepeat. Doctors of Running mener, at de mest stivner forfoden; RunRepeat målte 22,7 N i bøjetesten og 4 ud af 5 for vridningsstivhed.

6. Indlægssål. Udtagelig og meget tynd: 1,9 mm mod et gennemsnit på 4,4 mm.

7. Ydersål. Et polyurethanlag i fuld længde med Continental-gummi ved afsættet. RunRepeat målte kun 1,0 mm tykkelse og 0,55 i grebskoefficient, og Doctors of Running placerer grebet blandt de bedste på nuværende supersko til asfalt.

Holdbarhed. Ydersålen holder bedre end skummet. RunRepeat målte en fordybning på 0,8 mm i sin slidtest, bedre end gennemsnittet på 1,1 mm, og Runnea fandt Continental-gummiet slidstærkt efter 250 km. Skummet er spørgsmålet: RunRepeat siger, at det mister ydeevne efter omkring 160 km, Believe in the Run så flere folder efter en marathon, og Runnea så hælskummet skalle af tidligt. RunRepeat giver også tåboksens mesh 1 ud af 5.

Holdbarhed. Ydersålen holder bedre end skummet. RunRepeat målte en fordybning på 0,8 mm i sin slidtest, bedre end gennemsnittet på 1,1 mm, og Runnea fandt Continental-gummiet slidstærkt efter 250 km. Skummet er spørgsmålet: RunRepeat siger, at det mister ydeevne efter omkring 160 km, Believe in the Run så flere folder efter en marathon, og Runnea så hælskummet skalle af tidligt. RunRepeat giver også tåboksens mesh 1 ud af 5.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

Doctors of Running6
Runnea8
RunRepeat8,1
RTINGS7

Hælstack, mm

Doctors of Running39
RunRepeat36,6
RTINGS39,5

Forfodsstack, mm

Doctors of Running33
RunRepeat28,5

Vægt (herre US 9), g

Doctors of Running201
Believe in the Run200
RunRepeat200
RTINGS197,5
SpecAngivetMålt
Drop
  • 6 mm doctorsofrunning.com
  • 8 mm Runnea
  • 8,1 mm RunRepeat
  • 7 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 39 mm doctorsofrunning.com
  • 36,6 mm RunRepeat
  • 39,5 mm RTINGS
Stack, forfod
  • 33 mm doctorsofrunning.com
  • 28,5 mm RunRepeat
Vægt, US M9
  • 201 g doctorsofrunning.com
  • 200 g Believe in the Run
  • 200 g RunRepeat
  • 197,5 g RTINGS
Støtte
  • Neutral adidas.com
–
Plade
  • Kulfiber adidas.com
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Udgivelsesår
  • 2024 roadtrailrun.com
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Doctors of Running, Runnea, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 29,3 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse
  • 80,3 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 4 / 5 RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 1 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,55 RunRepeat
Åndbarhed
  • 2 / 5 RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens bredde
  • 69,5 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 28,3 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 1 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 1,9 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 5,6 mm RunRepeat
Bøjekraft
  • 22,7 N RunRepeat

Størrelse og pasform

De fleste testere finder den en smule kort og tæt ved storetåen: overvej en halv størrelse op til en marathon.

Længde

Blandede erfaringer

Bredder

normal

Plads til tæerne

Tilspidset og med lavt volumen foran. RunRepeat målte 69,5 mm ved storetåen mod et gennemsnit på 73,2 mm og 77,8 mm på Pro 3, med 28,3 mm i højden, og Believe in the Run og Doctors of Running melder om tryk fra tåbeskyttelsen på storetåen.

RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run

Testernes fulde noter om størrelse

RunRepeats ejerafstemning, med 525 svar, siger, at den falder lidt lille. Doctors of Running fandt den kort i deres sædvanlige størrelse: Matt Klein foreslår en halv størrelse op til marathon, David en halv størrelse op generelt. Believe in the Run anbefaler en halv størrelse op, hvis du ligger mellem to størrelser. RTINGS vurderer derimod længden som normal størrelse.

Bredden er det andet problem: RunRepeat og RTINGS beskriver en smal pasform, især ved fodbuen og storetåen. RunRepeat opfører smal, normal og bred udgave fra adidas, men RTINGS melder, at der ikke findes en bred udgave, så tjek, hvad der sælges i dit land.

RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS

Mod Adios Pro 3

Pro 4 bytter Pro 3’s fastere, mere tilgivende gang ud med en blødere, mere fjedrende og lettere sko med en smallere pasform og mindre stabilitet. Doctors of Running kalder den langt mere aggressiv.

Løbere med brede fødder, løbere med hælanslag og alle, der kunne lide Pro 3’s mere stabile, mere tilgængelige gang: RunRepeat råder brede fødder til at blive ved Pro 3, og Doctors of Running finder den ældre sko mest tilgivende af de to.

Versionshistorik: Adios Pro 3 til Adizero Adios Pro 4

Meget blødere skum. RunRepeat målte 29,3 AC mod 37,6 AC, fra en ny TPEE-version af Lightstrike Pro. (RunRepeat)

Lettere. Omkring 8 % lettere i RunRepeats laboratorium; Believe in the Run vejede 213 g mod 235 g i herrestørrelse US 10,5. (RunRepeat, Believe in the Run)

Smallere. Tåboksen skrumpede fra 77,8 mm til 69,5 mm ved storetåen, og hælen er 3,6 mm smallere, ifølge RunRepeat. (RunRepeat)

Ny tunge og bedre hælgreb. En polstret, sammensyet tunge (5,6 mm mod 0,9 mm) og en hæl, der ikke længere glider, hvilket RunRepeat og Believe in the Run begge krediterer. (RunRepeat, Believe in the Run)

Samme stave. De fem EnergyRods er uændrede, ifølge RunRepeat. (RunRepeat)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Adizero Adios Pro 4 ikke gør.

Adidas Adizero Adios Pro 4Adidas Adizero Adios Pro 5Nike Alphafly 3Saucony Endorphin Pro 5Adidas Adizero Evo SL
Vælg den tilDenne sideLettereMere pladsHøjere dropMindre dæmpning
Drop6 mm4 mm8 mm8 mm7 mm
Stack, hæl39 mm38 mm40 mm39,5 mm37 mm
Vægt201 g170 g218 g206 g230 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Har Adidas Adios Pro 4 en kulfiberplade?

Ikke en enkelt plade. Adios Pro 4 bruger EnergyRods 2.0, fem stave med kulfiber, der løber i skoens fulde længde og er overtaget fra Pro 3, ifølge RunRepeat. Doctors of Running finder, at de mest stivner forfoden, og Runnea’s tester oplevede dem som mere progressive end en stiv kulfiberplade.

Følger Adios Pro 4 normal størrelse?

Mange løbere finder Adios Pro 4 en smule kort. RunRepeats ejerafstemning siger, at den falder lidt lille, Doctors of Running fandt den kort, og Believe in the Run råder til en halv størrelse op, hvis du ligger mellem to størrelser, især til en hel marathon. RTINGS vurderer længden som normal størrelse, så prøv den med dine konkurrencestrømper, hvis du kan.

Er Adios Pro 4 god til marathon?

For hurtige, effektive løbere ja: RTINGS giver konkurrenceløb på halv- og helmarathon 8,1 ud af 10, og Runnea forbeholder den til tempoer mellem 3.30 og 4.30 min/km. Doctors of Running og Believe in the Run finder den mindre behagelig til langsommere marathon, hvor det at kontrollere den ustabile platform, som RTINGS udtrykker det, kan trætte underbenene.

Er Adios Pro 4 god til løbere med hælanslag?

Ikke rigtig. RunRepeat målte en smal hæl på 80,4 mm og kalder Adios Pro 4 ustabil for løbere med hælanslag og foreslår i stedet en Saucony Endorphin Pro. Skoen fungerer bedst, når du lander på midtfoden eller forfoden, hvor basen er 118,8 mm bred.

Adios Pro 4 eller Adios Pro 3?

Adios Pro 4 er blødere (29,3 AC mod 37,6 AC i RunRepeats laboratorium), omkring 8 % lettere og mere fjedrende, med en meget bedre tunge. Pro 3 er bredere ved tæerne og mere stabil, så RunRepeat råder løbere med brede fødder til at blive ved den, og Doctors of Running ser den som den mest tilgængelige sko.

Hvor længe holder Adios Pro 4?

Ydersålen på Adios Pro 4 er hård: RunRepeat målte en lille fordybning på 0,8 mm, og Runnea fandt Continental-gummiet slidstærkt. Skummet ældes hurtigere: RunRepeat siger, at det mister ydeevne efter omkring 160 km, og Believe in the Run så flere folder efter én marathon. Spar den til løb og vigtige træningspas.

Kan man træne hver dag i Adios Pro 4?

Adios Pro 4 er ikke bygget til det. RTINGS giver daglig træning 6,0 ud af 10, RunRepeat giver dagligt løb 45 ud af 100, og Runnea fraråder rolige ture. Doctors of Running finder den hurtige overgang akavet i langsomt tempo. Kombinér den med en daglig træningssko.

Hvor meget vejer Adios Pro 4?

Den opgivne vægt på Adios Pro 4 er 201 g i herrestørrelse US 9, og RunRepeat og RTINGS vejede 200 g og 197,5 g. Kun 20 af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog, er lettere.

Kilder

  1. RunRepeat, adidas Adizero Adios Pro 4 lab review (Carlos Sánchez, updated October 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  2. Doctors of Running, adidas adizero Adios Pro 4 Review (Matt Klein and David, 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
  3. Believe in the Run, Adidas Adizero Adios Pro 4 Review (October 2024). Besøgt 13. okt. 2026.
  4. RTINGS, adidas Adizero Adios Pro 4 review (updated October 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  5. Runnea, Adidas Adizero Adios Pro 4 (Eider Fernández, updated March 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  6. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  7. doctorsofrunning.com · Drop, Stack, hæl, Stack, forfod og Vægt, US M9, angivet
  8. adidas.com · Støtte og Plade, angivet
  9. roadtrailrun.com · Udgivelsesår, angivet
  10. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting