1. Sko
  2. Adidas
  3. Supernova Rise 3
Adidas Supernova Rise 3, set fra siden

Adidas Supernova Rise 3 anmeldelse

Adidas’ hverdagstræningssko får blødere Dreamstrike+-skum og en mere stabil platform. Testerne roser stabiliteten og holdbarheden og savner noget af det gamle spring.

Drop
8 mm
Stack, hæl
36 mm
Forfod
28 mm
Vægt
264 g
Støtte
Neutral
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

US M9, som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 7 kilder

Vores dom

Stabile kilometer, ikke hurtige.

Supernova Rise 3 er en neutral daglig træningssko med blødt Dreamstrike+-skum i fuld længde og en bred, stabil platform, bygget til rolige og lange ture frem for fart. Den passer til løbere med de fleste anslagstyper, som vil have én holdbar, beskyttende sko til jævne kilometer og ikke har brug for et særligt stabilitetssystem.

Styrker

  • Stabil til en neutral sko, med en bred platform
  • Blødt skum: 28,6 AC i RunRepeats laboratorium
  • Holdbar ydersål og tåboks
  • Stærkt greb i RunRepeats laboratorium: 0,94 mod 0,53
  • Behagelig til rolige ture, lange ture og gåture

Svagheder

  • Beskeden energitilbagegivelse, mindre spring end Rise 2
  • Føles som hårdt arbejde i tempo og hurtigere
  • Hælpolstringen slidtes hurtigt i RunRepeats laboratorium: 1 ud af 5
  • Korte snørebånd og lavt volumen over tæerne

Hvem den passer til

  • Din løbestil er neutral, men du kan lide en stabil sko
  • Det meste af din løbetræning er rolig og lang
  • Du er ved at bygge din løbetræning op
  • Du lander på hælen

Hvem der bør springe den over

  • Du vil have en livlig, fjedrende sko
  • Du vil have én sko til hårde træningspas og konkurrence
  • Din fod ruller tydeligt indad

Skoprofil

Hvor Supernova Rise 3 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseSupernova Rise 3
Dæmpning24
Lethed50
Stabilitet30
Drop45
Respons20

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt264 g, tungere end 50 % af skoene

Drop8 mm, højere end 45 % af skoene

Stack, hæl36 mm, lavere end 69 % af skoene

Stack, forfod28 mm, lavere end 72 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 4 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Blødere og mere beskyttende. Dreamstrike+ i fuld længde på 28,6 AC, blødere end gennemsnittet på 35,5 AC: lidt blød og beskyttende, med en forfod, der kan bunde.

Stabil neutral. En formet Support Rod, sidevægge og en hælbase på 93,3 mm: stabil til en neutral sko, uden et stabilitetssystem.

Glat, ikke fjedrende. Energitilbagegivelse på 62,8 procent i forfoden, under Rise 2’s 69,5: en glat rocker, men lidt spring i fart.

Blødere og mere beskyttende. Mellemsålen er Dreamstrike+ i fuld længde, som adidas beskriver som 20 procent blødere og mere fjedrende end før, ifølge Running Warehouse. RunRepeat målte den til 28,6 AC, langt blødere end gennemsnittet på 35,5 AC, med 140 SA stødabsorbering i hælen mod et gennemsnit på 131 SA.

Doctors of Running kalder den lidt blød, men aldrig grødet, med en hæl, der er en anelse blødere end forfoden. RTINGS finder, at forfoden kan bunde ved hårde stød. Med 36 mm i hælen er 132 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog højere: beskyttende, ikke maksimalt dæmpet.

Stabil neutral. Der er ingen medial støtte. Running Warehouse beskriver et Support Rod-design, der nu er formet ind i mellemsålen, og Doctors of Running tilføjer en bred platform, en udvidet sål og sidevægge, der er stærkest i hælen og midtfoden.

RunRepeat målte en hælbase på 93,3 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm og en hælkappe på 5 ud af 5. RTINGS giver stabiliteten 8,6 ud af 10.

Glat, ikke fjedrende. RunRepeat målte 62,8 procent energitilbagegivelse i forfoden og 58,8 procent i hælen, under de 69,5 procent, de målte på Rise 2. RTINGS giver energitilbagegivelsen 6,2 ud af 10.

En stor rocker i forfoden holder overgangene glatte, ifølge Doctors of Running, men skoen er stivere end før: 16,6 N i RunRepeats bøjetest mod et gennemsnit på 15,5 N. Tempo føltes som en kamp for Doctors of Running.

Læs mere

Blødere og mere beskyttende. Mellemsålen er Dreamstrike+ i fuld længde, som adidas beskriver som 20 procent blødere og mere fjedrende end før, ifølge Running Warehouse. RunRepeat målte den til 28,6 AC, langt blødere end gennemsnittet på 35,5 AC, med 140 SA stødabsorbering i hælen mod et gennemsnit på 131 SA.

Doctors of Running kalder den lidt blød, men aldrig grødet, med en hæl, der er en anelse blødere end forfoden. RTINGS finder, at forfoden kan bunde ved hårde stød. Med 36 mm i hælen er 132 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog højere: beskyttende, ikke maksimalt dæmpet.

Stabil neutral. Der er ingen medial støtte. Running Warehouse beskriver et Support Rod-design, der nu er formet ind i mellemsålen, og Doctors of Running tilføjer en bred platform, en udvidet sål og sidevægge, der er stærkest i hælen og midtfoden.

RunRepeat målte en hælbase på 93,3 mm mod et gennemsnit på 91,1 mm og en hælkappe på 5 ud af 5. RTINGS giver stabiliteten 8,6 ud af 10.

Glat, ikke fjedrende. RunRepeat målte 62,8 procent energitilbagegivelse i forfoden og 58,8 procent i hælen, under de 69,5 procent, de målte på Rise 2. RTINGS giver energitilbagegivelsen 6,2 ud af 10.

En stor rocker i forfoden holder overgangene glatte, ifølge Doctors of Running, men skoen er stivere end før: 16,6 N i RunRepeats bøjetest mod et gennemsnit på 15,5 N. Tempo føltes som en kamp for Doctors of Running.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Rolige tureLavet til detDens hovedopgave for Doctors of Running, RunRepeat og Runnea.RunRepeat, Doctors of Running, Runnea
LangtureLavet til detDoctors of Running og Runnea tog den med på lange ture; RTINGS giver den 6,8 dér.Doctors of Running, RTINGS, Runnea
RestitutionstureLavet til detBlød og beskyttende nok til trætte ben, ifølge Doctors of Running og Runnea.Doctors of Running, Runnea
TempotræningKan klare detDen klarer hurtigere løb, men Doctors of Running fandt tempo en kamp; RunRepeat giver tempo 72.RunRepeat, Doctors of Running
Maraton i konkurrenceIkke til detRTINGS siger, at den ikke er lavet til konkurrence på marathon; RunRepeat giver konkurrence 53.RunRepeat, RTINGS
GåtureLavet til detDoctors of Running og Runnea vurderer den begge til gang og stående arbejde.Doctors of Running, Runnea

Kilde: RunRepeat, Doctors of Running, Runnea, RTINGS

Hvad testerne siger

Udgivne anmeldelser er enige om, at Rise 3 er en stabil, holdbar daglig træningssko til rolige og lange ture, med beskeden energitilbagegivelse. De er uenige om, hvor rummelig tåboksen er, hvordan den passer i længden, og om den har greb på våde veje.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 87 ud af 100 og kalder den et klart skridt fremad som daglig træningssko, men mindre livlig end tidligere versioner.
Doctors of RunningAnmeldelsePositivDoctors of Running giver den A minus samlet: en overraskende forbedring, der er mere stabil og mere holdbar end før.
RTINGSLaboratoriumBlandetRTINGS kan lide den stabile, solide platform og pasformen i normal størrelse, men finder energitilbagegivelsen middelmådig og forfoden tilbøjelig til at bunde.
RunneaAnmeldelsePositivRunnea ser adidas’ bedste hverdagssko til bare at løbe, afbalanceret og holdbar, men ikke en konkurrencesko.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Stabil til en neutral skoRunRepeat, Doctors of Running og RTINGS vurderer alle stabiliteten højt: henholdsvis 84, A minus og 8,6 ud af 10.
  • Lidt spring i fartRTINGS kalder energitilbagegivelsen middelmådig, RunRepeat målte mindre end på Rise 2, og Doctors of Running fandt hurtigere tempo hårdt arbejde.
  • Bygget til at holdeDoctors of Running forventer en holdbarhed over gennemsnittet, RunRepeat målte lidt slid på ydersålen, og Runnea så næsten intet slid efter 95 km.

De er uenige

  • Rummelig eller lav tåboks?RunRepeat opfører en rummelig pasform til fødder med højt volumen blandt fordelene, og RTINGS finder forfoden imødekommende. Doctors of Running beskriver en lidt bred forfod, men en tilspidset tåboks med lavt volumen, der sidder tæt over tæerne.
  • Har den greb på våde veje?RunRepeat målte en grebsscore på 0,94, langt over gennemsnittet på 0,53. Doctors of Running og Runnea melder begge om lidt glidning på våd asfalt.
  • Lettere eller tungere end Rise 2?Doctors of Running finder den lettere end forgængeren; RunRepeat målte den omkring 3 procent tungere.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Stabil til en neutral sko. RunRepeat, Doctors of Running og RTINGS vurderer alle stabiliteten højt: henholdsvis 84, A minus og 8,6 ud af 10. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Lidt spring i fart. RTINGS kalder energitilbagegivelsen middelmådig, RunRepeat målte mindre end på Rise 2, og Doctors of Running fandt hurtigere tempo hårdt arbejde. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Bygget til at holde. Doctors of Running forventer en holdbarhed over gennemsnittet, RunRepeat målte lidt slid på ydersålen, og Runnea så næsten intet slid efter 95 km. (RunRepeat, Doctors of Running, Runnea)

Rummelig eller lav tåboks?. RunRepeat opfører en rummelig pasform til fødder med højt volumen blandt fordelene, og RTINGS finder forfoden imødekommende. Doctors of Running beskriver en lidt bred forfod, men en tilspidset tåboks med lavt volumen, der sidder tæt over tæerne. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Har den greb på våde veje?. RunRepeat målte en grebsscore på 0,94, langt over gennemsnittet på 0,53. Doctors of Running og Runnea melder begge om lidt glidning på våd asfalt. (RunRepeat, Doctors of Running, Runnea)

Lettere eller tungere end Rise 2?. Doctors of Running finder den lettere end forgængeren; RunRepeat målte den omkring 3 procent tungere. (RunRepeat, Doctors of Running)

Sådan er den bygget

En klassisk konstruktion til en daglig træningssko: Dreamstrike+ i fuld længde med en Support Rod formet ind i skummet, en vævet Primeweave-overdel, en stiv hælkappe og en tynd Lighttraxion-ydersål.

Dreamstrike+ i fuld længde med en formet Support Rod, en Primeweave-overdel, en stiv hælkappe og en Lighttraxion-ydersål på 2,1 mm.

3628123456
#DelMål
1OverdelPrimeweaveÅndbarhed 3 / 5
2Tunge6,6 mm
3HælStivhed 5 / 5
4MellemsålDreamstrike+Hårdhed 28,6 AC
5Indlægssål4,6 mm
6YdersålLighttraxion2,1 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 36 mm hæl, 28 mm forfod. Målt: 2,1 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, i-run, Runnea.

  1. Overdel. En blød, let elastisk vævet overdel med perforeringer, ifølge Running Warehouse og Doctors of Running. RunRepeat gav åndbarheden 3 ud af 5 mod et gennemsnit på 3,6 og holdbarheden i tåboksen 4 ud af 5.

  2. Tunge. Tyndere end før ifølge Running Warehouse, sammensyet i begge sider ifølge RunRepeat, som målte 6,6 mm polstring. Doctors of Running fandt, at den holdt foden sikkert, selv i sving.

  3. Hæl. En stiv kappe, som RunRepeat gav 5 ud af 5, og som ifølge Doctors of Running når omkring to tredjedele op, med en kraftigt polstret kant.

  4. Mellemsål. Dreamstrike+ i fuld længde med et Support Rod-design formet ind i skummet frem for tilføjet som et separat stykke, ifølge Running Warehouse. i-run beskriver skummet som PEBA-baseret.

  5. Indlægssål. Udtagelig, 4,6 mm tyk mod et gennemsnit på 4,4 mm i RunRepeats laboratorium.

  6. Ydersål. En Lighttraxion-blanding, som Running Warehouse beskriver som lettere end gummi, med rigelig dækning. RunRepeat målte kun 2,1 mm tykkelse mod et gennemsnit på 3,1 mm, men en grebsscore på 0,94.

Læs mere

En klassisk konstruktion til en daglig træningssko: Dreamstrike+ i fuld længde med en Support Rod formet ind i skummet, en vævet Primeweave-overdel, en stiv hælkappe og en tynd Lighttraxion-ydersål.

1. Overdel. En blød, let elastisk vævet overdel med perforeringer, ifølge Running Warehouse og Doctors of Running. RunRepeat gav åndbarheden 3 ud af 5 mod et gennemsnit på 3,6 og holdbarheden i tåboksen 4 ud af 5.

2. Tunge. Tyndere end før ifølge Running Warehouse, sammensyet i begge sider ifølge RunRepeat, som målte 6,6 mm polstring. Doctors of Running fandt, at den holdt foden sikkert, selv i sving.

3. Hæl. En stiv kappe, som RunRepeat gav 5 ud af 5, og som ifølge Doctors of Running når omkring to tredjedele op, med en kraftigt polstret kant.

4. Mellemsål. Dreamstrike+ i fuld længde med et Support Rod-design formet ind i skummet frem for tilføjet som et separat stykke, ifølge Running Warehouse. i-run beskriver skummet som PEBA-baseret.

5. Indlægssål. Udtagelig, 4,6 mm tyk mod et gennemsnit på 4,4 mm i RunRepeats laboratorium.

6. Ydersål. En Lighttraxion-blanding, som Running Warehouse beskriver som lettere end gummi, med rigelig dækning. RunRepeat målte kun 2,1 mm tykkelse mod et gennemsnit på 3,1 mm, men en grebsscore på 0,94.

Holdbarhed. Stærk under foden, svag i hælforingen. RunRepeat målte 0,8 mm slid på ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm, men gav hælpolstringens holdbarhed 1 ud af 5. Doctors of Running så intet slid efter omkring 48 km, og Runnea anslår en levetid på 600 til 700 km.

Holdbarhed. Stærk under foden, svag i hælforingen. RunRepeat målte 0,8 mm slid på ydersålen mod et gennemsnit på 1,1 mm, men gav hælpolstringens holdbarhed 1 ud af 5. Doctors of Running så intet slid efter omkring 48 km, og Runnea anslår en levetid på 600 til 700 km.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

Running Warehouse8
RunRepeat7,8
RTINGS9,6

Hælstack, mm

Running Warehouse36
RunRepeat35
RTINGS34,9

Forfodsstack, mm

Running Warehouse28
RunRepeat27,2

Vægt (herre), g

Running Warehouse264
Runnea272
RunRepeat264
RTINGS265,9
SpecAngivetMålt
Drop
  • 8 mm Running Warehouse
  • 7,8 mm RunRepeat
  • 9,6 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 36 mm Running Warehouse
  • 35 mm RunRepeat
  • 34,9 mm RTINGS
Stack, forfod
  • 28 mm Running Warehouse
  • 27,2 mm RunRepeat
Vægt, US M9
  • 264 g Running Warehouse
  • 272 g Runnea
  • 264 g RunRepeat
  • 265,9 g RTINGS
Støtte
  • Neutral Running Warehouse
–
Plade
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt i-run
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS, Runnea.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 28,6 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse
  • 62,8 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 11,4 Nm RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 5 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,94 RunRepeat
Åndbarhed
  • 3 / 5 RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens bredde
  • 74,5 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 29 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 2,1 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 4,6 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 6,6 mm RunRepeat
Bøjekraft
  • 16,6 N RunRepeat

Størrelse og pasform

Din sædvanlige størrelse virker for de fleste; volumen over tæerne er det, du skal tjekke.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal og bred

Plads til tæerne

Rummelig målt, lav i følelsen. RunRepeat målte en tåboksbredde på 74,5 mm mod et gennemsnit på 73,2 mm og en højde på 29,0 mm mod 27,0 mm, og RTINGS finder forfoden imødekommende. Doctors of Running mærkede alligevel overdelen sidde lavt over tæerne, med en tåbeskyttelse, der gør forenden smallere.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS

Testernes fulde noter om størrelse

Doctors of Running og RTINGS fandt begge, at den følger normal størrelse, og RTINGS giver længdepasformen 10 ud af 10. RunRepeats ejerafstemning, med 93 svar, hælder lidt mod lille, mens Runnea fandt den lidt stor: de to trækker i hver sin retning.

RunRepeat og RTINGS opfører en bred udgave. RTINGS finder området ved fodbuen lidt tæt, så løbere med høje fodbuer bør prøve den.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Runnea

Mod Supernova Rise 2

En blødere, højere og mere stabil Rise, der bytter noget af Rise 2’s spring og fleksibilitet til beskyttelse, greb og stabilitet.

Supernova Rise 3Supernova Rise 2
StøtteNeutralNeutral
Drop8 mm10 mm
Stack, hæl36 mm–
Forfod28 mm–
Vægt264 g262 g

Behold Rise 2, hvis du kunne lide en mere fleksibel, mere livlig gang: RunRepeat forventer, at fans af de tidligere, fleksible versioner tøver, og RTINGS bemærker, at tidligere Rise-modeller havde mere spring og fleksibilitet. Skift til Rise 3, hvis du vil have mere dæmpning, mere stabilitet og bedre greb.

Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Versionshistorik: Supernova Rise 2 til Supernova Rise 3

Blødere, mere beskyttende skum. RunRepeat målte stødabsorberingen i hælen op fra 127 til 140 SA og i forfoden fra 96 til 112 SA. Adidas beskriver Dreamstrike+ som 20 procent blødere, ifølge Running Warehouse. (RunRepeat, Running Warehouse)

Højere stack, lavere drop. RunRepeat målte hælen til 35,0 mm mod 33,5 mm på Rise 2. i-run melder om omkring 1 mm mere skum i hælen og 3 mm mere i forfoden, for en drop på 8 mm; vores katalog opfører 10 mm for Rise 2. (RunRepeat, i-run, Strideprint)

Mindre spring, stivere fleksibilitet. RunRepeat målte 69,5 procent energitilbagegivelse på Rise 2, over Rise 3, og en forfod, der var mere end dobbelt så stiv i bøjetesten. (RunRepeat)

Support Rod bygget ind i skummet. Support Rod er nu formet ind i mellemsålen i stedet for at være et separat stykke, med en omformet hælaffasning, ifølge Running Warehouse. (Running Warehouse)

Meget bedre greb. RunRepeat fandt grebskoefficient under gennemsnittet på Rise 1 og 2 og langt over gennemsnittet på Rise 3. (RunRepeat)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Supernova Rise 3 ikke gør.

Adidas Supernova Rise 3Adidas Supernova Solution 3Adidas Adizero Evo SLNew Balance 1080 v15Altra Experience Flow 2
Vælg den tilDenne sideMere stabilHurtigereMere dæmpningLavere drop
Drop8 mm8 mm7 mm6 mm4 mm
Stack, hæl36 mm36 mm37 mm40 mm32 mm
Vægt264 g280 g230 g261 g231 g
StøtteNeutralStabilitetNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Er Adidas Supernova Rise 3 god til begyndere?

Ja, det er en af dens naturlige anvendelser. i-run retter den mod mindre erfarne løbere, der søger tryghed, Runnea mod en bred vifte af profiler i roligt tempo, og Doctors of Running og RTINGS beskriver begge en stabil, beskyttende platform. Det er en sko til at bygge kilometer op, ikke til konkurrence.

Følger Supernova Rise 3 normal størrelse?

For de fleste løbere ja. Doctors of Running og RTINGS fandt, at den følger normal størrelse, mens RunRepeats 93 ejerstemmer hælder lidt mod lille, og Runnea fandt den lidt stor. Der findes brede udgaver, ifølge RunRepeat og RTINGS. Tjek volumen over tæerne og under fodbuen.

Kan man løbe konkurrence på marathon i Supernova Rise 3?

Det er en træningssko, ikke en konkurrencesko. RTINGS siger, at den ikke er lavet til konkurrence på marathon, og RunRepeat giver konkurrence 53, men RunRepeat og Runnea ser den som en god sko til marathontræningens kilometer. Gem en lettere, mere fjedrende sko til konkurrencedagen.

Har Supernova Rise 3 en plade?

Nej. Supernova Rise 3 har ingen plade, ifølge RTINGS. Stabiliteten kommer fra et Support Rod-design formet ind i Dreamstrike+-mellemsålen, som Running Warehouse beskriver, plus en bred platform og sidevægge, som Doctors of Running bemærker.

Supernova Rise 3 eller Rise 2?

Rise 3 er blødere, højere og mere stabil, med langt bedre greb i RunRepeats laboratorium. Rise 2 er mere livlig og mere fleksibel: RunRepeat målte 69,5 procent energitilbagegivelse på den, over Rise 3. Vælg Rise 3 til beskyttelse på rolige kilometer, Rise 2 hvis du savner en mere naturlig, fjedrende følelse.

Supernova Rise 3 eller Supernova Solution 3?

Rise 3 er den neutrale sko og Solution 3 stabilitetsskoen, med styringselementer til moderat indadrulning, ifølge Runnea. Doctors of Running finder Rise 3 lettere og mindre klodset. En fitting kan vise, om din løbestil har brug for den ekstra styring.

Er Supernova Rise 3 god ved knæsmerter?

Ingen sko behandler knæsmerter. RunRepeat tæller Rise 3 blandt sine valg til løbere med knæsmerter, og dens bløde, stabile platform kan føles behagelig, men det er en melding om komfort, ikke en behandling. Hvis smerten varer ved eller forværres, så kontakt en fysioterapeut eller en sportslæge.

Kilder

  1. RunRepeat, adidas Supernova Rise 3 lab review (Carlos Sánchez, updated August 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  2. Doctors of Running, Adidas Supernova Rise 3 Review (Matt Klein, March 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, adidas Supernova Rise 3 running shoe review (updated August 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  4. Runnea, adidas Supernova Rise 3 (Gorka Sedano, updated June 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  5. Running Warehouse, adidas Supernova Rise 3 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
  6. i-run, adidas Supernova Rise 3 homme. Besøgt 13. okt. 2026.
  7. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  8. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting