
ASICS Metaspeed Edge Tokyo anmeldelse
ASICS’ konkurrencesko med kulfiberplade til kadenceløbere, bygget om med FF Leap-skum over en kraftigt buet plade, lettere end Edge Paris og mere stabil i hælen end sin Sky-søskende.
- Drop
- 5 mm
- Stack, hæl
- 39,5 mm
- Forfod
- 34,5 mm
- Vægt
- 170 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
Metaspeed til de fleste konkurrenceløbere.
Edge Tokyo lægger blødt FF Leap-skum under forfoden og en fastere hæl på en buet kulfiberplade. Den passer til løbere, der sætter skridtfrekvensen op for at løbe hurtigere, og testerne finder den mest tilgivende af de to Tokyo-konkurrencesko, også for løbere med hælanslag. En smal, stram pasform som en konkurrencesko og en blød platform sent i et løb er dens grænser.
Styrker
- Meget let: 159 g i RunRepeats laboratorium, 165,5 g hos RTINGS, i herrestørrelse US 9
- Energitilbagegivelse på 78,3 procent i hælen og 76,8 i forfoden i RunRepeats test
- Mere stabil hæl end Sky Tokyo, ifølge tre tests
- Stærkt greb, også på våde veje: 0,74 i RunRepeats grebstest
- Dækker 5 km til marathon for Doctors of Running og RunRepeat
- Følger normal størrelse for de fleste testere
Svagheder
- Smal, stram pasform gennem forfod og fodbue
- Blød platform, der mister stabilitet, efterhånden som trætheden vokser
- Tynd tunge uden sammensyning, der er svær at placere
- Lidt hælløft og en lav ankelkant for Believe in the Run
- For aggressiv til rolige dage
Hvem den passer til
- Du sætter skridtfrekvensen op for at løbe hurtigere
- Du lander på hælen, i det mindste sent i et løb
- Du vil have én konkurrencesko fra 5 km til marathon
- Du lander på midtfoden
Hvem der bør springe den over
- Dine fødder er brede eller har højt volumen
- Du vil have en rolig, kontrolleret marathon
- Du vil have en daglig træningssko
Skoprofil
Hvor Metaspeed Edge Tokyo ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | Metaspeed Edge Tokyo |
|---|---|
| Dæmpning | 61 |
| Lethed | 97 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 9 |
| Respons | 100 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt170 g, lettere end 96 % af skoene
Drop5 mm, lavere end 80 % af skoene
Stack, hæl39,5 mm, højere end 61 % af skoene
Stack, forfod34,5 mm, højere end 76 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 4 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Blød foran, fastere bagtil. FF Leap over pladen under forfoden, FF Turbo+ nedenunder: en blød, fjedrende forside og nok dæmpning til en marathon.
Den mere stabile Tokyo, stadig en konkurrencesko. En fastere hæl og udvidet sål gør den mere stabil end Sky Tokyo, men den smalle, bløde platform vakler stadig, når du bliver træt.
Buet plade, hurtig omdrejning. Energitilbagegivelse på 78,3 procent i hælen i RunRepeats laboratorium og en kraftigt buet plade til hurtige, rullende overgange.
Blød foran, fastere bagtil. FF Leap sidder over pladen, mest under forfoden, med FF Turbo+ nedenunder og i hælen, ifølge Doctors of Running og Believe in the Run. ASICS opgiver 39,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoden.
RunRepeat målte skummet til 24,5 på AC-skalaen, meget blødere end gennemsnittet, og RTINGS vurderer dæmpningen stærk nok til en marathon. Doctors of Running mærkede forfoden som blød og fjedrende.
Den mere stabile Tokyo, stadig en konkurrencesko. Doctors of Running fandt, at den ekstra udvidelse af sålen giver hælen en sikker følelse, og Believe in the Run mærkede den mere stabil end Sky Tokyo på grund af fastere skum under pladen. RTINGS giver stabiliteten 6,0 ud af 10 mod 5,4 for Edge Paris.
Det er stadig en smal konkurrencesko. RunRepeat målte mellemsålen til 75,0 mm i bredden i hælen og 108,0 mm i forfoden, begge under gennemsnittet, og RTINGS mærker den miste stabilitet, efterhånden som trætheden vokser.
Buet plade, hurtig omdrejning. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 78,3 procent i hælen og 76,8 procent i forfoden. RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,4 ud af 10 og finder, at den stive rocker hjælper overgangene.
Pladen er kraftigt skeformet, høj ved hælen og faldende mod forfoden, fandt Doctors of Running. RTINGS bemærker, at rockeren i hælen giver lidt hjælp ind i midtstøttefasen.
Læs mere
Blød foran, fastere bagtil. FF Leap sidder over pladen, mest under forfoden, med FF Turbo+ nedenunder og i hælen, ifølge Doctors of Running og Believe in the Run. ASICS opgiver 39,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoden.
RunRepeat målte skummet til 24,5 på AC-skalaen, meget blødere end gennemsnittet, og RTINGS vurderer dæmpningen stærk nok til en marathon. Doctors of Running mærkede forfoden som blød og fjedrende.
Den mere stabile Tokyo, stadig en konkurrencesko. Doctors of Running fandt, at den ekstra udvidelse af sålen giver hælen en sikker følelse, og Believe in the Run mærkede den mere stabil end Sky Tokyo på grund af fastere skum under pladen. RTINGS giver stabiliteten 6,0 ud af 10 mod 5,4 for Edge Paris.
Det er stadig en smal konkurrencesko. RunRepeat målte mellemsålen til 75,0 mm i bredden i hælen og 108,0 mm i forfoden, begge under gennemsnittet, og RTINGS mærker den miste stabilitet, efterhånden som trætheden vokser.
Buet plade, hurtig omdrejning. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 78,3 procent i hælen og 76,8 procent i forfoden. RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,4 ud af 10 og finder, at den stive rocker hjælper overgangene.
Pladen er kraftigt skeformet, høj ved hælen og faldende mod forfoden, fandt Doctors of Running. RTINGS bemærker, at rockeren i hælen giver lidt hjælp ind i midtstøttefasen.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Maraton i konkurrence | Lavet til det | RTINGS giver den 8,6 til halv- og helmarathon, dens bedste brug. | RTINGS, Believe in the Run |
| Halvmaraton i konkurrence | Lavet til det | En tester hos Believe in the Run anbefaler den til et fuldt udnyttet halv- eller helmarathon. | RTINGS, Believe in the Run |
| Tempotræning | Lavet til det | RunRepeat giver den 91 til tempotræning, og den holdt tempoet godt i Believe in the Runs hårde træningspas. | RunRepeat, Believe in the Run |
| Intervaller | Lavet til det | Doctors of Running fandt, at den livlige forfod passer til hurtigere, kortere indsatser, og RTINGS giver den 8,4 til 5 og 10 km. | Doctors of Running, RTINGS |
| Langture | Kan klare det | RTINGS giver 7,7 til lange ture. Fin i måltempo, spildt i roligt tempo. | RTINGS |
| Rolige ture | Ikke til det | RTINGS finder den for aggressiv til daglig træning. | RTINGS |
Kilde: RTINGS, Believe in the Run, RunRepeat, Doctors of Running
Hvad testerne siger
Testerne er enige om, at Edge Tokyo er ekstremt let, energisk og den mest stabile af ASICS’ to Tokyo-konkurrencesko. De er uenige om, hvor stabil den egentlig er, og hvor meget plads forfoden giver.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Doctors of Running giver ydeevnen A: en stabil hæl til træthed sent i løbet og en responsiv forfod til hurtigere indsatser. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 92 ud af 100 og finder den bedre end Edge Paris på alle måder, med en smal pasform som den største hage. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Positiv | RTINGS giver den 8,6 til halv- og helmarathon: meget let og godt dæmpet, mindre stabil, når man er træt. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run giver den et A for ydeevne og anbefaler Edge til de fleste løbere, trods lidt hælløft. | Læs |
De er enige
- FjervægtRunRepeat vejede 159 g og RTINGS 165,5 g i herrestørrelse US 9, begge under de 170 g, ASICS opgiver.
- Mere stabil end SkyDoctors of Running, RunRepeat og Believe in the Run finder alle Edge’s hæl mere stabil end Sky Tokyo’s, takket være fastere skum under hælen.
- Livlig, dæmpet forfodDoctors of Running beskriver en blød, fjedrende forfod, og Believe in the Run fandt den godt dæmpet og blødere end Sky foran.
- Godt grebRunRepeat målte 0,74 i grebskoefficient i forfoden, over gennemsnittet, og Believe in the Run fandt grebet stærkt på våde veje og i stramme sving.
De er uenige
- Hvor stabil den erDoctors of Running giver stabiliteten A minus og finder hælen sikker. RunRepeat opfører den stadig som ikke stabil, og RTINGS finder, at den bløde platform og den smalle hæl mister stabilitet, efterhånden som trætheden vokser.
- Plads i forfodenDoctors of Running fandt mere forfodsvolumen end på Edge Paris, og en tester hos Believe in the Run havde nok plads til tæerne. RTINGS og RunRepeat beskriver en tæt, smal pasform.
Sådan er den bygget
FF Leap over en kraftigt buet kulfiberplade, FF Turbo+ nedenunder, en MOTIONWRAP 3.0-overdel og en tynd ASICSGRIP-ydersål.
FF Leap over en kraftigt buet kulfiberplade og FF Turbo+ nedenunder, med en åndbar MOTIONWRAP 3.0-overdel og en ASICSGRIP-ydersål på 1,4 mm.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelMOTIONWRAP 3.0 | Åndbarhed 5 / 5 |
| 2 | Tunge | 0,6 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 1 / 5 |
| 4 | MellemsålFF LEAP og FF TURBO+ | Hårdhed 24,5 AC |
| 5 | PladeKulfiberplade | 14,5 Nm |
| 6 | Indlægssål | 3,4 mm |
| 7 | YdersålASICSGRIP | 1,4 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 39,5 mm hæl, 34,5 mm forfod. Målt: 1,4 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Fleet Feet, Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run.
Overdel. Et let mesh, der låser foden, selv i sving, fandt Doctors of Running. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5, og Believe in the Run bemærker, at det holder lidt på fugt.
Tunge. Tynd og uden sammensyning, 0,6 mm i RunRepeats laboratorium. Doctors of Running fandt den svær at placere i starten, men den holder, når den først sidder.
Hæl. En fleksibel kappe, 1 ud af 5 i RunRepeats stivhedstest, og en lav ankelkant, som en tester hos Believe in the Run fandt mindre støttende, end hun kan lide til konkurrence.
Mellemsål. FF Leap, et A-TPU-skum, sidder over pladen med mere af det i forfoden; FF Turbo+ danner basen og det meste af hælen. RunRepeat målte 24,5 AC, langt blødere end gennemsnittet, og 146 SA stødabsorbering i hælen.
Plade. En fremadvinklet, kraftigt skeformet kulfiberplade, der sidder højt ved hælen og falder mod forfoden. RunRepeat målte 14,5 Nm vridningsstivhed og 15,8 N i sin bøjetest, begge tæt på gennemsnittet.
Indlægssål. En tynd, udtagelig indlægssål, 3,4 mm i RunRepeats laboratorium.
Ydersål. Kun 1,4 mm tyk, med forlænget gummi på ydersiden, ifølge RunRepeat. Den fik 0,74 i grebskoefficient, langt over laboratoriets gennemsnit på 0,53.
Læs mere
FF Leap over en kraftigt buet kulfiberplade, FF Turbo+ nedenunder, en MOTIONWRAP 3.0-overdel og en tynd ASICSGRIP-ydersål.
1. Overdel. Et let mesh, der låser foden, selv i sving, fandt Doctors of Running. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5, og Believe in the Run bemærker, at det holder lidt på fugt.
2. Tunge. Tynd og uden sammensyning, 0,6 mm i RunRepeats laboratorium. Doctors of Running fandt den svær at placere i starten, men den holder, når den først sidder.
3. Hæl. En fleksibel kappe, 1 ud af 5 i RunRepeats stivhedstest, og en lav ankelkant, som en tester hos Believe in the Run fandt mindre støttende, end hun kan lide til konkurrence.
4. Mellemsål. FF Leap, et A-TPU-skum, sidder over pladen med mere af det i forfoden; FF Turbo+ danner basen og det meste af hælen. RunRepeat målte 24,5 AC, langt blødere end gennemsnittet, og 146 SA stødabsorbering i hælen.
5. Plade. En fremadvinklet, kraftigt skeformet kulfiberplade, der sidder højt ved hælen og falder mod forfoden. RunRepeat målte 14,5 Nm vridningsstivhed og 15,8 N i sin bøjetest, begge tæt på gennemsnittet.
6. Indlægssål. En tynd, udtagelig indlægssål, 3,4 mm i RunRepeats laboratorium.
7. Ydersål. Kun 1,4 mm tyk, med forlænget gummi på ydersiden, ifølge RunRepeat. Den fik 0,74 i grebskoefficient, langt over laboratoriets gennemsnit på 0,53.
Holdbarhed. Bedre, end du måske forventer af en konkurrencesko. RunRepeats slidtest tog 0,9 mm af ydersålen, en anelse bedre end gennemsnittet, selv om tåboksens holdbarhed fik 1 ud af 5. Doctors of Running forventer holdbarhed over gennemsnittet.
Holdbarhed. Bedre, end du måske forventer af en konkurrencesko. RunRepeats slidtest tog 0,9 mm af ydersålen, en anelse bedre end gennemsnittet, selv om tåboksens holdbarhed fik 1 ud af 5. Doctors of Running forventer holdbarhed over gennemsnittet.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, i-run.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; overvej en halv størrelse op til en marathon, hvis dine fødder svulmer.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal og bred
Plads til tæerne
Plads i højden er god: RTINGS giver forfodens højde 10 ud af 10, og RunRepeat målte 28,1 mm. Bredden er gennemsnitlig med 73,0 mm i RunRepeats laboratorium, selv om RTINGS finder forfoden tæt.
RunRepeat, RTINGS
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running og Believe in the Run fandt, at den følger normal størrelse, og RunRepeats læsere er enige i dens størrelsesafstemning. RTINGS fandt længden lidt kort og foreslår at gå en halv størrelse op til en marathon, hvis dine fødder svulmer.
Fleet Feet opfører den som unisex i herrestørrelser, med råd til kvinder om at gå 1,5 størrelser under deres sædvanlige størrelse. RunRepeat opfører normale og brede udgaver; Fleet Feet viser kun normal bredde.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Fleet Feet
Mod Metaspeed Edge Paris
Nyt skum, lettere, lidt mere stabil og mere rummelig foran: RunRepeat kalder den bedre på alle måder.
Der er ikke meget grund til det: RunRepeat finder Tokyo bedre på alle måder, og anmelderen hos Doctors of Running, som er fan af Paris, giver den nye A for ydeevne. Paris giver kun mening, hvis du allerede har et par, der passer dig godt.
Versionshistorik: Metaspeed Edge Paris til Metaspeed Edge Tokyo
FF Leap-skum tilføjet. Det nye A-TPU-skum sidder nu over pladen, over FF Turbo+, som Believe in the Run fandt blødere og mere tilgivende end tidligere Metaspeed. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)
Lettere. RTINGS vejede 165,5 g mod 180,2 g for Edge Paris, begge i herrestørrelse US 9. (RTINGS)
Lidt mere stabil. RTINGS giver stabiliteten 6,0 mod 5,4 for Edge Paris, og Doctors of Running bemærker en tilføjet udvidelse af sålen i hælen. (Doctors of Running, RTINGS)
Mere plads i forfoden. Doctors of Running fandt mærkbart mere forfodsvolumen end på den forrige version. (Doctors of Running)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Metaspeed Edge Tokyo ikke gør.
ASICS Metaspeed Edge Tokyo | ASICS Metaspeed Sky Tokyo | Adidas Adizero Adios Pro 4 | Nike Alphafly 3 | ASICS Magic Speed 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mindre stabil | Mere stabil | Højere drop | Mindre dæmpning |
| Drop | 5 mm | 5 mm | 6 mm | 8 mm | 7 mm |
| Stack, hæl | 39,5 mm | 39,5 mm | 39 mm | 40 mm | 37,5 mm |
| Vægt | 170 g | 170 g | 201 g | 218 g | 196 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Metaspeed Edge Tokyo eller Sky Tokyo: hvilken skal jeg vælge?
ASICS designede Edge til løbere, der hæver kadencen, og Sky til dem, der forlænger skridtet. Testerne skiller dem mest ved hælen: Edge’s er fastere og mere stabil, Sky’s blødere og mere fjedrende. RunRepeat og Doctors of Running henviser løbere med hælanslag og løbere, der er følsomme over for bløde hæle, til Edge.
Følger Metaspeed Edge Tokyo normal størrelse?
Ja for de fleste testere: Doctors of Running, Believe in the Run og RunRepeats læsere melder om en pasform i normal størrelse. RTINGS fandt den lidt kort og foreslår en halv størrelse op til en marathon, hvis dine fødder svulmer. Den er unisex i herrestørrelser; Fleet Feet råder kvinder til at bestille 1,5 størrelser under deres sædvanlige størrelse.
Er Metaspeed Edge Tokyo god til løbere med hælanslag?
Bedre end Sky. RunRepeat anbefaler den til løbere med hælanslag, som finder Sky ustabil, og Doctors of Running fandt hælen sikker i marathontempo. RTINGS bemærker stadig en smal hæl, der mister stabilitet, når man er træt.
Hvad er Metaspeed Edge Tokyo’s drop og stackhøjde?
ASICS opgiver 39,5 mm i hælen og 34,5 mm i forfoden, en drop på 5 mm, de samme tal som Sky Tokyo. RunRepeat målte 38,9 og 32,0 mm, en drop på 6,9 mm, og RTINGS målte 39,5 mm i hælen med en drop på 4,7 mm.
Findes Metaspeed Edge Tokyo i bred?
RunRepeat opfører normale og brede udgaver, men Fleet Feet viser kun normal bredde, så tilgængeligheden afhænger af land og forhandler.
Hvor let er Metaspeed Edge Tokyo?
ASICS opgiver 170 g i herrestørrelse US 9, og laboratorierne vejede mindre: 159 g hos RunRepeat, 165,5 g hos RTINGS. I vores katalog er kun 6 af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i den størrelse, lettere efter deres opgivne tal.
Kilder
- Doctors of Running, ASICS Metaspeed Edge Tokyo Review (David Salas, May 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, ASICS Metaspeed Edge Tokyo lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, ASICS METASPEED EDGE TOKYO review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Asics Metaspeed Edge Tokyo Review (August 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, ASICS Metaspeed Edge Tokyo. Besøgt 13. okt. 2026.
- i-run, Asics Metaspeed Edge Tokyo. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, ASICS METASPEED EDGE PARIS review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, ASICS Metaspeed Sky Tokyo lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



