
Recenzja Puma Deviate Nitro Elite 4
Bardziej przyjazny karbonowy but startowy Puma, teraz dużo lżejszy, z przestronniejszym przodem buta i spokojniejszym kształtem niż jego rodzeństwo Fast-R.
- Drop
- 8 mm
- Stack pięty
- 40 mm
- Przodostopie
- 32 mm
- Waga
- 170 g
- Wsparcie
- Neutralne
- Płytka
- Karbonowa
Nasz werdykt
Superbut, który wybacza.
Deviate Nitro Elite 4 łączy Nitrofoam Elite i płytkę karbonową na całej długości z prostszym, mniej agresywnym kształtem niż Fast-R od Puma, przy około 170 g w męskim US 9. Pasuje lądującym na pięcie i śródstopiu, którzy ścigają się od 5 km po maraton i chcą szybkości bez wymagającego biegu, a recenzenci spierają się, jak stabilna naprawdę jest jego wąska pięta.
Mocne strony
- Bardzo lekki: tylko 6 ze 171 neutralnych butów szosowych w naszym katalogu waży mniej w US 9
- Zwrot energii 77,4 procent w pięcie w laboratorium RunRepeat, daleko powyżej średniej
- Przód buta poszerzony do 74,8 mm z 69,5 mm w Elite 3
- Pewna przyczepność na mokrych drogach mimo niewielkiej ilości gumy
- Zgodny z rozmiarem dla prawie każdego testera
Słabe strony
- Wąska platforma pięty ogranicza stabilność
- Sztywna płytka i wczesny rocker wydają się niewygodne przy lądowaniu na przodostopiu
- Guma pod wewnętrzną piętą usunięta, co niepokoi ciężkich lądujących na pięcie
- Cienki, ledwie wyściełany zapiętek, który może ocierać wrażliwe pięty
- Zbyt sprężysty i niestabilny do spokojnego biegania
Dla kogo jest
- Lądujesz na pięcie lub śródstopiu
- Chcesz superbuta, który nie wchodzi w drogę
- Ścigasz się w maratonie, nie tylko na 10 km
- Twoje stopy są normalne do lekko wąskich
Kto powinien go ominąć
- Lądujesz na przodostopiu i chcesz sprintować
- Potrzebujesz pewnej pięty
- Jesteś ciężkim lądującym na pięcie
- Chcesz jednych butów też na spokojne dni
Profil buta
Gdzie Deviate Nitro Elite 4 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu i co zmieniło się względem Deviate Nitro Elite 3.
| Oś | Deviate Nitro Elite 4 | Deviate Nitro Elite 3 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 64 | 64 | = |
| Lekkość | 97 | 93 | +4 |
| Stabilność | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Dynamika | 60 | 80 | −20 |
Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Gdzie plasuje się w katalogu
Waga170 g, lżejszy niż 96% butów
Drop8 mm, wyższy niż u 45% butów
Stack pięty40 mm, wyższy niż u 64% butów
Stack przodostopia32 mm, wyższy niż u 52% butów
Odczucia
Napisane na podstawie 7 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.
Twardy i sprężysty, blisko podłoża jak na but startowy. Nitrofoam Elite wokół płytki karbonowej: twardy i sprężysty według Doctors of Running, 37,0 AC w laboratorium RunRepeat, z większym czuciem podłoża niż w większości butów startowych na maraton według RTINGS.
Spokojny jak na but startowy, wąski w pięcie. Neutralny i spokojniejszy niż większość karbonowych butów startowych według kilku testerów, ale RunRepeat zmierzył wąską piętę 78,8 mm, a RTINGS ocenia stabilność na 5,5 na 10.
Żywy, ze sztywną płytką. Zwrot energii 77,4 procent w laboratorium RunRepeat i sztywna płytka 21,1 N; dynamiczny przy szybkości, niewygodny przy lądowaniu na przodostopiu według Doctors of Running.
Twardy i sprężysty, blisko podłoża jak na but startowy. Nitrofoam Elite, pianka A-TPU nasycona azotem według RunningXpert, otacza płytkę karbonową na całej długości. Wartości producenta przekazane przez RunRepeat dają 40 mm w pięcie i 32 mm w przodostopiu; Running Warehouse podaje 38 i 30 mm.
RunRepeat zmierzył piankę na 37,0 w skali AC, trochę twardziej niż jego średnia 35,5, z 37,2 mm w pięcie i 28,3 mm w przodostopiu. Doctors of Running opisują twardy, sprężysty bieg, RunningXpert subtelnie miękki, a RTINGS zauważa, że niższe przodostopie daje więcej czucia podłoża niż w większości superbutów na maraton.
Spokojny jak na but startowy, wąski w pięcie. Obaj testerzy Doctors of Running klasyfikują go jako neutralny i oceniają jego stabilność na B. The Run Testers uznają go za stabilniejszego niż większość karbonowych butów, Supwell opisuje pewną platformę, a Marathons.com uznali piętę za lekko wspierającą późno w maratonie.
Liczby z laboratorium to łagodzą. RunRepeat zmierzył platformę pięty szeroką na 78,8 mm wobec średniej 91,1 mm, a RTINGS ocenia stabilność na 5,5 na 10, ostrzegając, że wydaje się mniej pewny na zakrętach lub gdy jesteś zmęczony. Doctors of Running poczuli też chwianie śródstopia przy wolnych prędkościach.
Żywy, ze sztywną płytką. RunRepeat zmierzył zwrot energii 77,4 procent w pięcie i 77,2 procent w przodostopiu, wobec średniej laboratorium około 61 procent. Płytka jest też sztywna: 21,1 N w teście zginania RunRepeat, gdzie średnia to 15,5 N.
Doctors of Running uznali go za dynamicznego od tempa wzwyż, ale niewygodnego na przodostopiu, z wczesnym, agresywnym rockerem, który zostawił jednemu testerowi obolałe stopy. The Run Testers poczuli mniej rockera i odbicia niż w wielu karbonowych butach startowych, a Marathons.com uznali płytkę za lekko mniej zakrzywioną niż w wersji 3.
Czytaj dalej
Twardy i sprężysty, blisko podłoża jak na but startowy. Nitrofoam Elite, pianka A-TPU nasycona azotem według RunningXpert, otacza płytkę karbonową na całej długości. Wartości producenta przekazane przez RunRepeat dają 40 mm w pięcie i 32 mm w przodostopiu; Running Warehouse podaje 38 i 30 mm.
RunRepeat zmierzył piankę na 37,0 w skali AC, trochę twardziej niż jego średnia 35,5, z 37,2 mm w pięcie i 28,3 mm w przodostopiu. Doctors of Running opisują twardy, sprężysty bieg, RunningXpert subtelnie miękki, a RTINGS zauważa, że niższe przodostopie daje więcej czucia podłoża niż w większości superbutów na maraton.
Spokojny jak na but startowy, wąski w pięcie. Obaj testerzy Doctors of Running klasyfikują go jako neutralny i oceniają jego stabilność na B. The Run Testers uznają go za stabilniejszego niż większość karbonowych butów, Supwell opisuje pewną platformę, a Marathons.com uznali piętę za lekko wspierającą późno w maratonie.
Liczby z laboratorium to łagodzą. RunRepeat zmierzył platformę pięty szeroką na 78,8 mm wobec średniej 91,1 mm, a RTINGS ocenia stabilność na 5,5 na 10, ostrzegając, że wydaje się mniej pewny na zakrętach lub gdy jesteś zmęczony. Doctors of Running poczuli też chwianie śródstopia przy wolnych prędkościach.
Żywy, ze sztywną płytką. RunRepeat zmierzył zwrot energii 77,4 procent w pięcie i 77,2 procent w przodostopiu, wobec średniej laboratorium około 61 procent. Płytka jest też sztywna: 21,1 N w teście zginania RunRepeat, gdzie średnia to 15,5 N.
Doctors of Running uznali go za dynamicznego od tempa wzwyż, ale niewygodnego na przodostopiu, z wczesnym, agresywnym rockerem, który zostawił jednemu testerowi obolałe stopy. The Run Testers poczuli mniej rockera i odbicia niż w wielu karbonowych butach startowych, a Marathons.com uznali płytkę za lekko mniej zakrzywioną niż w wersji 3.
Do jakich biegów jest
| Bieg | Dopasowanie | Dlaczego | Źródło |
|---|---|---|---|
| Zawody na maraton | Stworzony do tego | RunRepeat, RTINGS i The Run Testers polecają go na pełny dystans; Doctors of Running zostawiają go dla biegaczy, którzy poradzą sobie ze sztywnym butem startowym. | Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers |
| Zawody na półmaraton | Stworzony do tego | Jego najlepsze miejsce według Doctors of Running, którzy widzą go od 5 km do półmaratonu. Marathons.com podają go od 5 km do maratonu. | Doctors of Running, Marathons.com |
| Tempo | Stworzony do tego | Marathons.com używali go na treningi progowe i tempowe, a RunRepeat daje mu 89 za tempo. | RunRepeat, Marathons.com |
| Interwały | Stworzony do tego | Doctors of Running polubili go na interwały i szybsze biegi, choć sprint na przodostopiu wydawał się niewygodny. | Doctors of Running |
| Długie wybiegania | Da radę | W porządku na długie biegi w tempie maratonu, tak jak robili Marathons.com. Nie na wolne kilometry. | Doctors of Running, Marathons.com |
| Spokojne biegi | Nie do tego | Zbyt sprężysty i chwiejny w wolnym tempie według Doctors of Running; RunRepeat daje mu 50 za codzienne bieganie. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Chodzenie | Nie do tego | Doctors of Running oceniają go jako nieodpowiedni do chodzenia i stania. | Doctors of Running |
Źródło: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com
Co mówią testy
Opublikowane recenzje zgadzają się, że Deviate Nitro Elite 4 to wyraźny krok naprzód względem wersji 3: lżejszy, przestronniejszy i łatwiejszy do biegania niż but startowy Fast-R od Puma. Różnią się w ocenie stabilności i tego, jak agresywnie wydają się jego sztywna płytka i rocker.
| Test | Rodzaj | Nasza interpretacja | W jednym zdaniu | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recenzja | Pozytywna | Obaj testerzy Doctors of Running oceniają ogólną konstrukcję na A minus: prawdziwy następca oryginału, hamowany sztywnością i cienkim zapiętkiem. | Czytaj |
| RunRepeat | Laboratorium | Pozytywna | RunRepeat ocenia go na 89 na 100 i czyni najlepszym wyborem na maraton, z wąską piętą jako głównym zastrzeżeniem. | Czytaj |
| RTINGS | Laboratorium | Pozytywna | RTINGS daje mu 8,4 na 10: doskonały na starty w maratonie, ograniczony stabilnością. | Czytaj |
| The Run Testers | Recenzja | Pozytywna | The Run Testers nazywają go świetnym butem startowym i rozsądnym partnerem dla Fast-R 3, choć brakuje im gumy na wewnętrznej pięcie. | Czytaj |
| Marathons.com | Recenzja | Pozytywna | Marathons.com ocenia go na 9,4 na 10 po około 200 km i London Marathon w 2 h 38 min, ze lekko płaskim rockerem jako głównym zastrzeżeniem. | Czytaj |
Zgadzają się
- Dużo lżejszy niż Elite 3RunRepeat zważył 173 g wobec 204 g dla wersji 3, RTINGS 169,1 g, a Supwell podaje spadek ze 194 g do 170 g w wartościach producenta.
- Łatwiejszy niż Fast-R Nitro Elite 3Doctors of Running, The Run Testers, Supwell i Marathons.com opisują spokojniejszy, bardziej naturalny kształt niż Fast-R, lepiej dopasowany do lądowania na pięcie i śródstopiu.
- Zgodny z rozmiaremDoctors of Running, ankieta czytelników RunRepeat, RTINGS i Marathons.com uznali zwykły rozmiar za właściwy. The Run Testers radzą mniejszy rozmiar, jeśli jesteś pomiędzy dwoma.
- Trzyma na mokrymDoctors of Running i The Run Testers uznali przyczepność za mocną na mokrych drogach, a RunRepeat zmierzył 0,63 wobec średniej laboratorium 0,53.
Rozchodzą się
- Jak jest stabilny?RTINGS ocenia stabilność na 5,5 na 10, a RunRepeat wskazuje wąską piętę. The Run Testers uznają go za stabilniejszego niż większość karbonowych butów, Supwell nazywa go pewnym, a RunningXpert widzi go jako w porządku dla biegaczy z łagodnymi potrzebami stabilności.
- Agresywny czy płaski?Doctors of Running uznali płytkę za bardzo sztywną, a rocker w przodostopiu za wczesny i agresywny. The Run Testers i Marathons.com opisują mniej rockera niż w innych superbutach, a Marathons.com uznają go nawet za trochę płaski.
- Twardy czy miękki?Doctors of Running opisują twardy, sprężysty bieg, a RunRepeat zmierzył piankę nieco twardszą niż średnia, podczas gdy RunningXpert uznaje ją za subtelnie miękką.
Jak jest zbudowany
Konstrukcja startowa: Nitrofoam Elite wokół płytki karbonowej PWRPLATE na całej długości, cholewka ULTRAWEAVE z PWRTAPE i minimalna podeszwa PUMAGRIP bez gumy pod wewnętrzną piętą.
Nitrofoam Elite wokół sztywnej PWRPLATE, bardzo przewiewna cholewka ULTRAWEAVE, wyściełany język, minimalny zapiętek i cienka podeszwa PUMAGRIP, która nadal dobrze trzyma.
| # | Część | Pomiar |
|---|---|---|
| 1 | CholewkaULTRAWEAVE, PWRTAPE | Przewiewność 5 / 5 |
| 2 | Język | 3,8 mm |
| 3 | Zapiętek | Sztywność 1 / 5 |
| 4 | MiędzypodeszwaNITROFOAM Elite | Twardość 37,0 AC |
| 5 | PłytkaPWRPLATE | Zginanie 21,1 N |
| 6 | Wkładka | 2,6 mm |
| 7 | Podeszwa zewnętrznaPUMAGRIP | 2,1 mm |
Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 40 mm, przodostopie 32 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 2,1 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, The Run Testers, RunningXpert, PUMA, Marathons.com.
Cholewka. Bardzo cienka, przewiewna tkana cholewka ze wzmocnieniami PWRTAPE dla trzymania. RunRepeat ocenił przewiewność na 5 na 5, a Doctors of Running uznali ją za zimną zimą, ale przód buta dostał tylko 1 na 5 w teście trwałości RunRepeat.
Język. Teraz wyściełany na całej długości, grubości 3,8 mm w pomiarze RunRepeat, i bez mieszka. Wersja 3 miała wyściółkę tylko w małej centralnej części, według RunRepeat.
Zapiętek. Minimalny zapiętek, 1 na 5 za sztywność u RunRepeat, bez języczka pięty. Doctors of Running uznali, że cienki, niewyściełany zapiętek może podrażniać wrażliwe pięty.
Międzypodeszwa. Pianka A-TPU nasycona azotem, zmierzona na 37,0 AC przez RunRepeat, ze zwrotem energii powyżej 77 procent w pięcie i przodostopiu. Running Warehouse mówi, że Puma zmieniła twardość pianki w śródstopiu.
Płytka. Płytka z włókna węglowego na całej długości. RunRepeat zmierzył 21,1 N w teście zginania i 16,7 Nm w skręcaniu, oba sztywniej niż jego średnie.
Wkładka. Cienka, 2,6 mm. RunRepeat podaje ją jako wyjmowaną, podczas gdy Doctors of Running stwierdzili, że nie jest, i oceniają buty jako nieodpowiednie dla wkładek ortopedycznych.
Podeszwa zewnętrzna. Tylko 2,1 mm grubości, z usuniętą łatą na wewnętrznej pięcie dla oszczędności wagi. Nadal dostała 0,63 w teście przyczepności RunRepeat, powyżej średniej 0,53, a testerzy uznali ją za przyczepną na mokrym.
Czytaj dalej
Konstrukcja startowa: Nitrofoam Elite wokół płytki karbonowej PWRPLATE na całej długości, cholewka ULTRAWEAVE z PWRTAPE i minimalna podeszwa PUMAGRIP bez gumy pod wewnętrzną piętą.
1. Cholewka. Bardzo cienka, przewiewna tkana cholewka ze wzmocnieniami PWRTAPE dla trzymania. RunRepeat ocenił przewiewność na 5 na 5, a Doctors of Running uznali ją za zimną zimą, ale przód buta dostał tylko 1 na 5 w teście trwałości RunRepeat.
2. Język. Teraz wyściełany na całej długości, grubości 3,8 mm w pomiarze RunRepeat, i bez mieszka. Wersja 3 miała wyściółkę tylko w małej centralnej części, według RunRepeat.
3. Zapiętek. Minimalny zapiętek, 1 na 5 za sztywność u RunRepeat, bez języczka pięty. Doctors of Running uznali, że cienki, niewyściełany zapiętek może podrażniać wrażliwe pięty.
4. Międzypodeszwa. Pianka A-TPU nasycona azotem, zmierzona na 37,0 AC przez RunRepeat, ze zwrotem energii powyżej 77 procent w pięcie i przodostopiu. Running Warehouse mówi, że Puma zmieniła twardość pianki w śródstopiu.
5. Płytka. Płytka z włókna węglowego na całej długości. RunRepeat zmierzył 21,1 N w teście zginania i 16,7 Nm w skręcaniu, oba sztywniej niż jego średnie.
6. Wkładka. Cienka, 2,6 mm. RunRepeat podaje ją jako wyjmowaną, podczas gdy Doctors of Running stwierdzili, że nie jest, i oceniają buty jako nieodpowiednie dla wkładek ortopedycznych.
7. Podeszwa zewnętrzna. Tylko 2,1 mm grubości, z usuniętą łatą na wewnętrznej pięcie dla oszczędności wagi. Nadal dostała 0,63 w teście przyczepności RunRepeat, powyżej średniej 0,53, a testerzy uznali ją za przyczepną na mokrym.
Trwałość. Lepsza niż w wersji 3, ale zbudowana do ścigania się. Podeszwa straciła 0,8 mm w teście zużycia RunRepeat, mniej niż średnia, a Doctors of Running zobaczyli tylko niewielkie otarcie po około 50 milach (80 km). Marathons.com znaleźli ją w dobrym stanie po ponad 250 km, podczas gdy jeden recenzent The Run Testers zerwał kawałek gumy z pięty. Europejska strona Puma podaje przeciętną żywotność 500 km.
Trwałość. Lepsza niż w wersji 3, ale zbudowana do ścigania się. Podeszwa straciła 0,8 mm w teście zużycia RunRepeat, mniej niż średnia, a Doctors of Running zobaczyli tylko niewielkie otarcie po około 50 milach (80 km). Marathons.com znaleźli ją w dobrym stanie po ponad 250 km, podczas gdy jeden recenzent The Run Testers zerwał kawałek gumy z pięty. Europejska strona Puma podaje przeciętną żywotność 500 km.
Parametry, podane i zmierzone
Każda liczba ma swoje źródło.
Drop, mm
Stack pięty, mm
Stack przodostopia, mm
Waga (męskie), g
| Parametr | Podane | Zmierzone |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack pięty |
|
|
| Stack przodostopia |
|
|
| Waga, US M9 |
|
|
| Wsparcie |
| – |
| Płytka |
| – |
| Nawierzchnia |
| – |
Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Doctors of Running.
Pomiary laboratoryjne
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Twardość międzypodeszwy |
|
| Zwrot energii (pięta) |
|
| Siła zginania |
|
| Sztywność skrętna |
|
| Sztywność zapiętka |
|
| Współczynnik przyczepności |
|
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Przewiewność |
|
| Szerokość przodu buta |
|
| Wysokość przodu buta |
|
| Grubość podeszwy zewnętrznej |
|
| Grubość wkładki |
|
| Grubość języka |
|
Rozmiar i dopasowanie
Weź swój zwykły rozmiar; jeśli jesteś pomiędzy dwoma, The Run Testers sugerują mniejszy.
Długość
Zgodny z rozmiarem
Szerokości
standardowy
Miejsce na palce
Przestronniejszy niż wcześniej: RunRepeat zmierzył przód buta na 74,8 mm, wobec 69,5 mm w Elite 3 i powyżej swojej średniej 73,2 mm, choć tylko 26,5 mm wysokości. Doctors of Running opisują go jako zwężony, ale przestronny.
Doctors of Running, RunRepeat
Pełne uwagi testerów o rozmiarze
Doctors of Running, RTINGS i Marathons.com biegali w swoim normalnym rozmiarze, a czytelnicy RunRepeat głosują, że zgodny z rozmiarem. RTINGS dodaje, że but mógłby być trochę dłuższy.
Objętość jest umiarkowana. Doctors of Running uznali szerokość za lekko ciasną i najlepszą dla wąskich do normalnych stóp, podczas gdy RunningXpert nazywa przodostopie szerokim. Pięta jest ciasna, z cienkim zapiętkiem, który może podrażniać wrażliwe pięty.
Running Warehouse podaje dla mężczyzn tylko standardową szerokość D, a RTINGS mówi, że wersja szeroka nie jest oferowana.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com, RunningXpert, Running Warehouse
Kontra Deviate Nitro Elite 3
Dopracowanie, a nie przebudowa: ta sama rodzina pianki, płytka i drop, ale dużo lżejszy, przestronniejszy i mniej agresywny.
| Deviate Nitro Elite 4 | Deviate Nitro Elite 3 | |
|---|---|---|
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stack pięty | 40 mm | 40 mm |
| Przodostopie | 32 mm | 32 mm |
| Waga | 170 g | 194 g |
Zostań przy Elite 3, jeśli lubiłeś jego sztywniejszy, bardziej agresywny bieg, który Doctors of Running nazywają najsztywniejszym w serii, albo jeśli lądujesz mocno na pięcie i chcesz gumę na wewnętrznej pięcie, której RunRepeat brakuje w wersji 4. Doctors of Running zauważają jednak, że podeszwa Elite 3 zużywała się słabo.
Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Historia wersji: Deviate Nitro Elite 3 do Deviate Nitro Elite 4
Około 30 g lżejszy. RunRepeat zważył 173 g wobec 204 g dla Elite 3; Supwell podaje 170 g wobec 194 g w wartościach producenta. (RunRepeat, Supwell)
Szerszy przód buta, nowa cholewka. Przód buta urósł z 69,5 do 74,8 mm w pomiarze RunRepeat, pod przeprojektowaną cholewką ULTRAWEAVE i w pełni wyściełanym językiem. (RunRepeat)
Mniej gumy. Łata pod wewnętrzną piętą zniknęła, co The Run Testers i RunRepeat woleliby, żeby Puma zachowała. (RunRepeat, The Run Testers, Supwell)
Łagodniejszy bieg. Marathons.com uznali płytkę za lekko mniej zakrzywioną, a rocker za mniej agresywny, a The Run Testers piankę za lekko bardziej miękką i sprężystą. Running Warehouse zauważa zmianę twardości pianki w śródstopiu. (The Run Testers, Marathons.com, Running Warehouse)
Porównanie alternatyw
Każda poprawia jedną rzecz, której Deviate Nitro Elite 4 nie robi.
Puma Deviate Nitro Elite 4 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | Saucony Endorphin Pro 5 | ASICS Metaspeed Edge Tokyo | New Balance SuperComp Elite v6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wybierz ją dla | Ta strona | Szybszy | Stabilniejszy | Niższy drop | Takie samo wsparcie |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 5 mm | 8 mm |
| Stack pięty | 40 mm | 39 mm | 39,5 mm | 39,5 mm | 39 mm |
| Waga | 170 g | 170 g | 206 g | 170 g | 184 g |
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne |
Pytania biegaczy
Czy Puma Deviate Nitro Elite 4 jest zgodny z rozmiarem?
Tak. Doctors of Running, RTINGS i Marathons.com biegali w swoim zwykłym rozmiarze, a czytelnicy RunRepeat głosują, że zgodny z rozmiarem. The Run Testers sugerują zejść niżej, jeśli jesteś pomiędzy dwoma rozmiarami. Dopasowanie jest ciasne w śródstopiu i pięcie, a Running Warehouse podaje dla mężczyzn tylko standardową szerokość.
Czy Deviate Nitro Elite 4 nadaje się na maraton?
Większość recenzentów tak uważa. RunRepeat czyni go najlepszym wyborem na maraton, RTINGS ocenia go doskonale na starty w maratonie, a Marathons.com przebiegli w nim London Marathon w 2 h 38 min. Doctors of Running są ostrożniejsi: najlepszy od 5 km do półmaratonu, a pełny maraton dla biegaczy, którzy poradzą sobie ze sztywnym butem startowym.
Deviate Nitro Elite 4 czy Fast-R Nitro Elite 3?
Wybierz Deviate Nitro Elite 4, jeśli lądujesz na pięcie lub śródstopiu i chcesz spokojniejszego, bardziej naturalnego buta startowego. Fast-R Nitro Elite 3 jest bardziej agresywny, z mocnym rockerem i zbudowany na lądowania na śródstopiu i przodostopiu, według Doctors of Running i Supwell. The Run Testers uznają oba za mniej więcej równie lekkie.
Co zmieniło się względem Deviate Nitro Elite 3?
Deviate Nitro Elite 4 jest o około 30 g lżejszy, 173 g wobec 204 g w laboratorium RunRepeat, z przodem buta poszerzonym z 69,5 do 74,8 mm, nową cholewką ULTRAWEAVE i w pełni wyściełanym językiem. Puma usunęła gumę pod wewnętrzną piętą, a testerzy uznają bieg za mniej agresywny niż wcześniej.
Czy Deviate Nitro Elite 4 występuje w wersji szerokiej?
Nie dla mężczyzn. Running Warehouse podaje tylko standardową szerokość D, a RTINGS mówi, że wersja szeroka nie jest oferowana. Przód buta jest przestronniejszy niż w wersji 3, 74,8 mm w pomiarze RunRepeat, ale Doctors of Running nadal uważają but za najlepszy dla wąskich do normalnych stóp.
Czy Deviate Nitro Elite 4 nadaje się dla lądujących na pięcie?
Pod względem kształtu tak: Doctors of Running i Supwell uznają go za najbardziej przyjazny lądowaniom na pięcie i śródstopiu. Zastrzeżeniem jest tył buta. RunRepeat odradza go ciężkim lądującym na pięcie, bo guma na wewnętrznej pięcie zniknęła, a platforma pięty jest wąska.
Czy można trenować w Deviate Nitro Elite 4?
Na szybkie treningi tak. Marathons.com używali go do pracy progowej i długich biegów w tempie maratonu, a RunRepeat daje mu 89 za tempo. Na spokojne bieganie nie: Doctors of Running uznali go za zbyt sprężystego i niestabilnego w wolnym tempie, a RunRepeat daje mu 50 za codzienne bieganie.
Źródła
- Doctors of Running, Puma Deviate Nitro Elite 4 Review (Andrea Myers, Matt Klein, March 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- RunRepeat, PUMA Deviate Nitro Elite 4 lab review. Dostęp: 13 paź 2026.
- RTINGS, PUMA Deviate NITRO Elite 4 review. Dostęp: 13 paź 2026.
- The Run Testers, Puma Deviate Nitro Elite 4 review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Marathons.com, PUMA Deviate Nitro Elite 4 : test et avis après 200 km (Clément Laborieux, May 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Supwell, Puma Deviate Nitro Elite 4 overview and first run review (January 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- RunningXpert, Test: Puma Deviate Nitro 4 and Deviate Nitro Elite 4 (March 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro Elite 4 Men's Shoes. Dostęp: 13 paź 2026.
- PUMA, Deviate NITRO Elite 4 Running Shoes (Men). Dostęp: 13 paź 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Dostęp: 13 paź 2026.
- us.puma.com · Nawierzchnia, podane
- cat: katalog Strideprint, 395 butów
Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.



