
Recenzja Puma Deviate Nitro 4
Karbonowe buty treningowe Puma tracą wagę, schodzą z dropu 10 do 8 mm i zyskują przestronniejszy przód buta, zachowując twarde, sztywne przodostopie zbudowane na szybsze bieganie.
- Drop
- 8 mm
- Stack pięty
- 38 mm
- Przodostopie
- 30 mm
- Waga
- 250 g
- Wsparcie
- Neutralne
- Płytka
- Karbonowa
Nasz werdykt
Szybki, sztywny i wybredny co do kroku.
Deviate Nitro 4 to karbonowe buty treningowe z umiarkowanym stackiem, które wydają się żywe w tempie i pozostają do opanowania w spokojne dni. Pasują neutralnym biegaczom, którzy lądują na śródstopiu lub ku przodostopiu i czysto przetaczają się przez sztywne przodostopie; jeśli twoje odbicie nie pasuje do jego rockera, testerzy uznali go za ciężką pracę.
Mocne strony
- Lżejszy niż v3: 250 g w męskim US 9, około 14 g mniej
- Żywe przodostopie: 70,0 procent zwrotu energii w laboratorium RunRepeat
- Doskonała przyczepność, 0,77 w teście przyczepności RunRepeat, także na mokrych drogach
- Przestronniejszy, bardziej zaokrąglony przód buta niż w wąskim Deviate Nitro 3
- Zgodny z rozmiarem dla prawie każdego testera
Słabe strony
- Bardzo sztywna płytka w przodostopiu, która musi pasować do twojego odbicia
- Pięta wydaje się płaska i trochę nierówna w spokojnym tempie
- Cholewka i podszewka pięty dostały 1 na 5 w testach zużycia RunRepeat
- Mniej ochronny niż wyższe superbuty treningowe na długich biegach
Dla kogo jest
- Lądujesz na śródstopiu lub ku przodostopiu
- Chcesz jednych butów z płytką na tempo i równe biegi
- Lubisz sztywne, dynamiczne odbicie
- Już ścigasz się w superbucie
Kto powinien go ominąć
- Twoje odbicie nie pasuje do sztywnej płytki
- Chcesz maksymalnej amortyzacji na długie biegi
- Twoja stopa mocno ugina się do wewnątrz
Profil buta
Gdzie Deviate Nitro 4 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu i co zmieniło się względem Deviate Nitro 3.
| Oś | Deviate Nitro 4 | Deviate Nitro 3 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 43 | 52 | −9 |
| Lekkość | 63 | 63 | = |
| Stabilność | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 84 | −39 |
| Dynamika | 80 | 80 | = |
Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Gdzie plasuje się w katalogu
Waga250 g, lżejszy niż 61% butów
Drop8 mm, wyższy niż u 45% butów
Stack pięty38 mm, niższy niż u 49% butów
Stack przodostopia30 mm, niższy niż u 56% butów
Odczucia
Napisane na podstawie 7 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.
Twardy z przodu, umiarkowany pod spodem. Bardziej miękka górna pianka nad twardszą podstawą, 38 mm podane w pięcie, ale 33,6 mm w laboratorium RunRepeat; twardo pod przodostopiem.
Neutralny, stabilniejszy, niż wygląda. Neutralny, ale opanowany: RTINGS ocenia go jako stabilnego, choć RunRepeat zmierzył wąską platformę pięty 85,4 mm.
Dynamiczne przodostopie, cicha pięta. Żywe przodostopie, 70,0 procent zwrotu energii według RunRepeat, nad bardzo sztywną płytką; pięta oddaje dużo mniej.
Twardy z przodu, umiarkowany pod spodem. Puma podaje 38 mm w pięcie i 30 mm w przodostopiu, z bardziej miękką górną pianką nad twardszą podstawą: RunRepeat opisuje czystą warstwę PEBA najmocniejszą w przodostopiu nad mieszanką PEBA i EVA, a Running Warehouse nazywa górną warstwę NITROFOAM ELITE. Przy wartości producenta 108 z 207 neutralnych butów szosowych w naszym katalogu podaje wyższą piętę.
RunRepeat zmierzył mniej niż na etykiecie, 33,6 mm w pięcie i 26,6 mm w przodostopiu, oraz główną piankę 33,2 AC, nieco bardziej miękką niż średnia. Believe in the Run poczuli więcej uginania niż w v3, podczas gdy Doctors of Running uznali przodostopie za twarde jak na swoją wysokość.
Neutralny, stabilniejszy, niż wygląda. RTINGS ocenia go jako stabilnego, dzięki zewnętrznemu kształtowi i twardej pięcie, i uznaje za stabilniejszego niż Adizero Evo SL. Stuff przypisuje to szerszej platformie i twardszej podstawie. Doctors of Running uznali go za niewątpliwie niestabilnego tylko w małym stopniu, z łagodnym rozszerzeniem podeszwy.
To nadal but neutralny. RunRepeat zmierzył wąską platformę pięty, 85,4 mm, i przeciętną sztywność skrętną 14,5 Nm. U jednej testerki Doctors of Running wewnętrzne śródstopie wystawało nad wąskim przewężeniem podeszwy.
Dynamiczne przodostopie, cicha pięta. RunRepeat zmierzył 70,0 procent zwrotu energii w przodostopiu, dużo powyżej średniej laboratorium, wobec 58,1 procent w pięcie. RTINGS doszedł do tego samego podziału: sprężyste przodostopie i pięta z niedoborem odbicia.
Rozwidlona płytka PWRPLATE z kompozytu karbonowego czyni przodostopie bardzo sztywnym: 22,7 N w teście zginania RunRepeat wobec średniej 15,5. Doctors of Running zauważają, że rocker zaczyna się wcześnie, więc nagradza czyste odbicie i karze niedopasowane. Kieran z The Run Testers uznał przejście od pięty do palców za trochę wolne.
Czytaj dalej
Twardy z przodu, umiarkowany pod spodem. Puma podaje 38 mm w pięcie i 30 mm w przodostopiu, z bardziej miękką górną pianką nad twardszą podstawą: RunRepeat opisuje czystą warstwę PEBA najmocniejszą w przodostopiu nad mieszanką PEBA i EVA, a Running Warehouse nazywa górną warstwę NITROFOAM ELITE. Przy wartości producenta 108 z 207 neutralnych butów szosowych w naszym katalogu podaje wyższą piętę.
RunRepeat zmierzył mniej niż na etykiecie, 33,6 mm w pięcie i 26,6 mm w przodostopiu, oraz główną piankę 33,2 AC, nieco bardziej miękką niż średnia. Believe in the Run poczuli więcej uginania niż w v3, podczas gdy Doctors of Running uznali przodostopie za twarde jak na swoją wysokość.
Neutralny, stabilniejszy, niż wygląda. RTINGS ocenia go jako stabilnego, dzięki zewnętrznemu kształtowi i twardej pięcie, i uznaje za stabilniejszego niż Adizero Evo SL. Stuff przypisuje to szerszej platformie i twardszej podstawie. Doctors of Running uznali go za niewątpliwie niestabilnego tylko w małym stopniu, z łagodnym rozszerzeniem podeszwy.
To nadal but neutralny. RunRepeat zmierzył wąską platformę pięty, 85,4 mm, i przeciętną sztywność skrętną 14,5 Nm. U jednej testerki Doctors of Running wewnętrzne śródstopie wystawało nad wąskim przewężeniem podeszwy.
Dynamiczne przodostopie, cicha pięta. RunRepeat zmierzył 70,0 procent zwrotu energii w przodostopiu, dużo powyżej średniej laboratorium, wobec 58,1 procent w pięcie. RTINGS doszedł do tego samego podziału: sprężyste przodostopie i pięta z niedoborem odbicia.
Rozwidlona płytka PWRPLATE z kompozytu karbonowego czyni przodostopie bardzo sztywnym: 22,7 N w teście zginania RunRepeat wobec średniej 15,5. Doctors of Running zauważają, że rocker zaczyna się wcześnie, więc nagradza czyste odbicie i karze niedopasowane. Kieran z The Run Testers uznał przejście od pięty do palców za trochę wolne.
Do jakich biegów jest
| Bieg | Dopasowanie | Dlaczego | Źródło |
|---|---|---|---|
| Tempo | Stworzony do tego | Jego najlepsze tempo według Doctors of Running i najwyższy wynik użycia u RunRepeat. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Interwały | Stworzony do tego | Sztywna płytka i twarde przodostopie dają szybkie odbicie; RTINGS ocenia je najlepiej na wysiłki 5 i 10 km. | RunRepeat, RTINGS |
| Spokojne biegi | Da radę | Dość wygodne dla The Run Testers, ale Doctors of Running uznali przejście w pięcie za nierówne przy wolnym tempie. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Długie wybiegania | Da radę | Runnea uwzględnia długie biegi; RTINGS uznaje umiarkowany stack za mało ochronny na wielu kilometrach. | RTINGS, Runnea |
| Zawody na półmaraton | Da radę | Runnea podaje starty w półmaratonie i maratonie dla równych biegaczy; RTINGS widzi raczej buty treningowe niż startowe. | RTINGS, Runnea |
| Zawody na maraton | Da radę | Runnea sugeruje je na cele maratonu około 3:30 lub wolniejsze; na szybszy cel Elite 4 od Puma to but startowy. | RTINGS, Runnea |
| Chodzenie | Nie do tego | Doctors of Running nie polecają ich do chodzenia ani stania. | Doctors of Running |
Źródło: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, The Run Testers, Runnea
Co mówią testy
Opublikowane recenzje zgadzają się, że Deviate Nitro 4 jest lżejszy, lepiej leży i ma lepszą przyczepność niż v3 oraz że to szybkie buty treningowe, a nie startowe. Różnią się w ocenie sztywnej płytki przodostopia, którą jedni uznają za dynamiczną, a inni za trudną do biegania.
| Test | Rodzaj | Nasza interpretacja | W jednym zdaniu | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recenzja | Mieszana | Doctors of Running są podzieleni: jeden tester ocenia ogólną konstrukcję na B plus jako buty na szybsze tempo, drugi uznał je za niewygodne dla swojego kroku od śródstopia. | Czytaj |
| RunRepeat | Laboratorium | Pozytywna | RunRepeat ocenia go na 85 na 100: zwinny, z dobrą przyczepnością i lżejszy, hamowany sztywną płytką i delikatną cholewką. | Czytaj |
| RTINGS | Laboratorium | Mieszana | RTINGS widzi żywe, stabilne przodostopie na szybszy trening, ale za mało ochrony i lekkości na starty w maratonie. | Czytaj |
| Believe in the Run | Recenzja | Pozytywna | Believe in the Run ocenia design i wydajność na A i nazywa go najlepszą dotąd wersją linii. | Czytaj |
| The Run Testers | Recenzja | Mieszana | The Run Testers nazywają go powrotem do formy po v3, oceniając jednocześnie niektórych rywali jako lepszych wszechstronnie. | Czytaj |
| Runnea | Recenzja | Pozytywna | Runnea daje 8,8 na 10 jako wszechstronnym butom treningowym z płytką, z płytką, która dla niektórych może być zbyt łagodna. | Czytaj |
Zgadzają się
- Lżejszy niż wcześniejBelieve in the Run podają oszczędność na około pół uncji, Stuff na 14 g, a RunRepeat na około 8 procent względem v3.
- Buty treningowe na szybsze dniDoctors of Running, RunRepeat i RTINGS widzą w nich buty na szybsze tempo lub partnera butów startowych, a nie buty na maraton.
- Przyczepność, której możesz zaufaćRunRepeat zmierzył 0,77 wobec średniej laboratorium 0,53, Doctors of Running chwalili ją na mokrych drogach, trawie i ziemi, a The Run Testers stwierdzili, że trzyma w błocie pośniegowym.
- Zgodny z rozmiaremDoctors of Running, Believe in the Run i RTINGS uznali długość za właściwą w zwykłym rozmiarze.
Rozchodzą się
- Czy płytka jest przyjazna, czy wymagająca?Runnea uznaje płytkę za wyrozumiałą i łatwą w codziennym użyciu. Doctors of Running uznali ją za bardzo sztywną w przodostopiu, a RunRepeat wymienia sztywną płytkę jako koszt komfortu.
- Szeroki czy wąski?Stuff uznał, że szeroka platforma pasuje szerszym stopom, a Believe in the Run nazywa go szerszym niż wcześniejsze wersje. RunRepeat zmierzył przód buta 70,6 mm, poniżej swojej średniej 73,2 mm, i radzi szerokim stopom szukać gdzie indziej.
- Jak dobry jest ogólnie?Believe in the Run nazywa go najlepszym dotąd Deviate Nitro. The Run Testers go lubią, ale stawiają przed nim kilku rywali, a jeden tester Doctors of Running ocenił jego wydajność na C.
Jak jest zbudowany
Dwuwarstwowa międzypodeszwa Nitro, bardziej miękka pianka na bazie PEBA u góry i twardsza mieszanka poniżej, z rozwidloną płytką PWRPLATE z kompozytu karbonowego między nimi, cholewka z siatki inżynieryjnej i podeszwa PUMAGRIP.
Bardziej miękka pianka Nitro na bazie PEBA nad twardszą podstawą, sztywna rozwidlona płytka PWRPLATE z kompozytu karbonowego, przewiewna cholewka z siatki, która szybko się zużywa, oraz przyczepna, trwała podeszwa PUMAGRIP.
| # | Część | Pomiar |
|---|---|---|
| 1 | CholewkaSiatka inżynieryjna z PWRTAPE | Przewiewność 71 BR |
| 2 | Język | 5,5 mm |
| 3 | Zapiętek | Sztywność 3 / 5 |
| 4 | MiędzypodeszwaNITROFOAM ELITE i NITROFOAM | Twardość 33,2 AC |
| 5 | PłytkaPWRPLATE | 22,7 N |
| 6 | Wkładka | 3,5 mm |
| 7 | Podeszwa zewnętrznaPUMAGRIP | Przyczepność 0,77 |
Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 38 mm, przodostopie 30 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 3,3 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: PUMA, RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers. BR: skala przewiewności RunRepeat (to nie wynik w skali do 100).
Cholewka. Dzianina z v3 ustępuje siatce inżynieryjnej ze wzmocnieniem PWRTAPE. RunRepeat ocenił przewiewność na 71 i stwierdził, że dobrze schnie, ale przód buta dostał 1 na 5 w teście zużycia.
Język. Z półmieszkiem i cienką wyściółką, 5,5 mm w pomiarze RunRepeat. Believe in the Run uznali go za wygodny, podczas gdy jeden tester Doctors of Running ostrzega, że stopy wrażliwe na sznurówki mogą to poczuć.
Zapiętek. Zwinięty kołnierz, nowość w tej wersji według Running Warehouse, daje pewne trzymanie chwalone przez Believe in the Run i Doctors of Running. RunRepeat ocenia zapiętek na 3 na 5, przeciętnie, ale podszewka pięty dostała 1 na 5 za trwałość.
Międzypodeszwa. Dwie gęstości pianki nasyconej azotem. RunRepeat zmierzył główną piankę na 33,2 AC, trochę bardziej miękką niż średnia, a The Run Testers opisują górną warstwę PEBA nad podstawą z mieszanki PEBA.
Płytka. Rozwidlona płytka z kompozytu karbonowego, opisana przez Running Warehouse jako lżejsza i bardziej elastyczna niż wcześniej. Nadal testuje się jako bardzo sztywna: 22,7 N w teście zginania RunRepeat, a Doctors of Running uznali przodostopie za w ogóle niegięte.
Wkładka. Wyjmowana i cienka, 3,5 mm według RunRepeat. Doctors of Running nie oceniają butów jako przyjaznych wkładkom ortopedycznym.
Podeszwa zewnętrzna. Guma w przodostopiu i pięcie, grubości 3,3 mm. Dostała 0,77 w teście przyczepności RunRepeat, najwyższy wynik, i straciła tylko 0,6 mm w teście ścierania, wobec średniej 1,1 mm.
Czytaj dalej
Dwuwarstwowa międzypodeszwa Nitro, bardziej miękka pianka na bazie PEBA u góry i twardsza mieszanka poniżej, z rozwidloną płytką PWRPLATE z kompozytu karbonowego między nimi, cholewka z siatki inżynieryjnej i podeszwa PUMAGRIP.
1. Cholewka. Dzianina z v3 ustępuje siatce inżynieryjnej ze wzmocnieniem PWRTAPE. RunRepeat ocenił przewiewność na 71 i stwierdził, że dobrze schnie, ale przód buta dostał 1 na 5 w teście zużycia.
2. Język. Z półmieszkiem i cienką wyściółką, 5,5 mm w pomiarze RunRepeat. Believe in the Run uznali go za wygodny, podczas gdy jeden tester Doctors of Running ostrzega, że stopy wrażliwe na sznurówki mogą to poczuć.
3. Zapiętek. Zwinięty kołnierz, nowość w tej wersji według Running Warehouse, daje pewne trzymanie chwalone przez Believe in the Run i Doctors of Running. RunRepeat ocenia zapiętek na 3 na 5, przeciętnie, ale podszewka pięty dostała 1 na 5 za trwałość.
4. Międzypodeszwa. Dwie gęstości pianki nasyconej azotem. RunRepeat zmierzył główną piankę na 33,2 AC, trochę bardziej miękką niż średnia, a The Run Testers opisują górną warstwę PEBA nad podstawą z mieszanki PEBA.
5. Płytka. Rozwidlona płytka z kompozytu karbonowego, opisana przez Running Warehouse jako lżejsza i bardziej elastyczna niż wcześniej. Nadal testuje się jako bardzo sztywna: 22,7 N w teście zginania RunRepeat, a Doctors of Running uznali przodostopie za w ogóle niegięte.
6. Wkładka. Wyjmowana i cienka, 3,5 mm według RunRepeat. Doctors of Running nie oceniają butów jako przyjaznych wkładkom ortopedycznym.
7. Podeszwa zewnętrzna. Guma w przodostopiu i pięcie, grubości 3,3 mm. Dostała 0,77 w teście przyczepności RunRepeat, najwyższy wynik, i straciła tylko 0,6 mm w teście ścierania, wobec średniej 1,1 mm.
Trwałość. Trwałość podzielona. Podeszwa jest twarda: 0,6 mm zużycia w teście RunRepeat i małe zużycie u Doctors of Running, którzy spodziewają się ogólnie dobrej trwałości. Cholewka to słaby punkt, a przód buta i podszewka pięty dostały po 1 na 5 u RunRepeat. Puma ocenia buty na około 800 km.
Trwałość. Trwałość podzielona. Podeszwa jest twarda: 0,6 mm zużycia w teście RunRepeat i małe zużycie u Doctors of Running, którzy spodziewają się ogólnie dobrej trwałości. Cholewka to słaby punkt, a przód buta i podszewka pięty dostały po 1 na 5 u RunRepeat. Puma ocenia buty na około 800 km.
Parametry, podane i zmierzone
Każda liczba ma swoje źródło.
Drop, mm
Stack pięty, mm
Stack przodostopia, mm
Waga (męskie), g
| Parametr | Podane | Zmierzone |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack pięty |
|
|
| Stack przodostopia |
|
|
| Waga, US M9 |
|
|
| Wsparcie |
| – |
| Płytka |
| – |
| Nawierzchnia |
| – |
Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Pomiary laboratoryjne
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Twardość międzypodeszwy |
|
| Zwrot energii (pięta) |
|
| Siła zginania |
|
| Sztywność skrętna |
|
| Sztywność zapiętka |
|
| Współczynnik przyczepności |
|
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Przewiewność |
|
| Szerokość przodu buta |
|
| Wysokość przodu buta |
|
| Grubość podeszwy zewnętrznej |
|
| Grubość wkładki |
|
| Grubość języka |
|
BR: skala przewiewności RunRepeat (to nie wynik w skali do 100).
Rozmiar i dopasowanie
Weź swój zwykły rozmiar; jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami, The Run Testers sugerują mniejszy.
Długość
Zgodny z rozmiarem
Szerokości
standardowy i szeroki
Miejsce na palce
Bardziej zaokrąglony i przestronniejszy niż v3, według Running Warehouse i Doctors of Running, ale nadal raczej smukły w laboratorium: RunRepeat zmierzył przód buta 70,6 mm, poniżej swojej średniej 73,2 mm, i wysokość 26,1 mm.
Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse
Pełne uwagi testerów o rozmiarze
Doctors of Running, Believe in the Run i RTINGS podają dopasowanie zgodne z rozmiarem, a ankieta czytelników RunRepeat się zgadza. Jeden tester Doctors of Running miał pełną szerokość kciuka przy palcach. The Run Testers, którzy często są pomiędzy rozmiarami, zeszli niżej i uznali dopasowanie palców za dobre.
Cholewka jest ciasna jak w sprzęcie wyczynowym: Doctors of Running opisują nieco małą objętość z pewną piętą i bez ześlizgiwania, a jeden tester poczuł, jak boczna nakładka z logo uciska zewnętrzne śródstopie. Język z półmieszkiem jest cienko wyściełany, 5,5 mm według RunRepeat, co może przeszkadzać stopom wrażliwym na sznurówki.
Szerokości różnią się w zależności od rynku. RunRepeat i RTINGS podają wersję szeroką dla mężczyzn i kobiet, rzadką w bucie z płytką, ale strona Puma Europe pokazuje zwykłą szerokość, a Running Warehouse tylko D.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, PUMA
Kontra Deviate Nitro 3
Dopracowanie, a nie przebudowa: niższy drop, mniej wagi, bardziej miękka górna pianka, przerobiona płytka i przestronniejsza cholewka.
| Deviate Nitro 4 | Deviate Nitro 3 | |
|---|---|---|
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne |
| Drop | 8 mm | 10 mm |
| Stack pięty | 38 mm | 39 mm |
| Przodostopie | 30 mm | 29 mm |
| Waga | 250 g | 250 g |
Zostań przy Deviate Nitro 3, jeśli pasował ci jego drop 10 mm i węższe, ciaśniejsze dopasowanie, a lądujesz bardziej na pięcie. Przejdź na 4, jeśli v3 uciskał palce albo wydawał się ciężki w tempie.
Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Historia wersji: Deviate Nitro 3 do Deviate Nitro 4
Drop zmniejszony z 10 do 8 mm. Believe in the Run zauważają niższy podany drop, a Stuff podaje piętę niższą o 1 mm niż w v3. (Believe in the Run, Stuff)
Lżejszy. Około 14 g mniej według Stuff, mniej więcej 8 procent według RunRepeat. Przy 250 g w męskim US 9 zajmuje 79. miejsce pod względem lekkości wśród 171 neutralnych butów szosowych zważonych w tym rozmiarze w naszym katalogu: lekki jak na buty treningowe, ciężki jak na startowe. (Doctors of Running, RunRepeat, Stuff, Strideprint)
Nowa górna pianka i rozwidlona płytka. Running Warehouse podaje górną warstwę NITROFOAM ELITE i rozwidloną PWRPLATE, która ma być lżejsza i bardziej elastyczna. Runnea i Believe in the Run uznają bieg za bardziej miękki i wygodniejszy. (Believe in the Run, Runnea, Running Warehouse)
Przestronniejsza cholewka. Dzianina staje się siatką inżynieryjną, przód buta jest bardziej zaokrąglony, a kołnierz zwinięty. Tester Doctors of Running, który nie mógł biegać w wąskim v3, uznał, że v4 leży. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse)
Porównanie alternatyw
Każda poprawia jedną rzecz, której Deviate Nitro 4 nie robi.
Puma Deviate Nitro 4 | Saucony Endorphin Speed 5 | Adidas Adizero Evo SL | Saucony Endorphin Azura | Puma Deviate Nitro Elite 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wybierz ją dla | Ta strona | Miększy | Lżejszy | Więcej amortyzacji | Szybszy |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 7 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack pięty | 38 mm | 36 mm | 37 mm | 40 mm | 38 mm |
| Waga | 250 g | 238 g | 230 g | 240 g | 170 g |
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne |
Pytania biegaczy
Czy Puma Deviate Nitro 4 jest zgodny z rozmiarem?
Tak. Doctors of Running, Believe in the Run i RTINGS uznali Deviate Nitro 4 za zgodny z rozmiarem. Dopasowanie jest ciasne i nastawione na wyniki, z pewną piętą. Jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami, The Run Testers sugerują mniejszy. RunRepeat zmierzył przód buta 70,6 mm, więc szerokie stopy powinny szukać wersji szerokiej tam, gdzie jest sprzedawana.
Deviate Nitro 3 czy Deviate Nitro 4: co się zmieniło?
Deviate Nitro 4 schodzi z dropu 10 do 8 mm, waży około 14 g mniej, dostaje bardziej miękką górną warstwę NITROFOAM ELITE, rozwidloną PWRPLATE i przestronniejszą cholewkę z siatki inżynieryjnej. Recenzenci uznają go za wygodniejszego i lepiej leżącego. Zostań przy v3 tylko wtedy, gdy lubiłeś jego wyższy drop i ciaśniejsze dopasowanie.
Czy Deviate Nitro 4 nadaje się na maraton?
Przy spokojnym celu możliwe: Runnea sugeruje go na maratony około 3:30 lub wolniejsze. RTINGS i Doctors of Running widzą w nim szybkie buty treningowe, ze zbyt małą ochroną i zbyt dużą wagą na maraton na maksa. Na cel czasowy Deviate Nitro Elite 4 to but startowy Puma.
Czy mogę używać Deviate Nitro 4 na spokojne biegi?
Możesz, z ograniczeniami. The Run Testers uznali Deviate Nitro 4 za wygodny na rozluźnione bieganie, a Runnea nazywa go wszechstronnym. Doctors of Running uznali przejście w pięcie za nierówne w wolnym tempie, a przodostopie za twarde, więc bardziej miękkie buty do codziennych treningów lepiej pasują na dni regeneracji.
Czy Deviate Nitro 4 występuje w wersji szerokiej?
Na niektórych rynkach. RunRepeat i RTINGS podają wersję szeroką dla mężczyzn i kobiet, co jest rzadkie w butach treningowych z płytką. Strona Puma Europe pokazuje zwykłą szerokość, a Running Warehouse tylko standardową szerokość D, więc dostępność zależy od kraju i sprzedawcy.
Deviate Nitro 4 czy Endorphin Speed 5?
Oba to buty treningowe z płytką o podobnej wysokości. RTINGS uznaje Endorphin Speed 5 za bardziej wyrozumiałego i stabilniejszego, a Doctors of Running zauważają, że jego płytka w przodostopiu jest bardziej elastyczna. Deviate Nitro 4 ma sztywniejsze, bardziej dynamiczne odbicie i doskonałą przyczepność, co pasuje biegaczom, którzy lubią twarde odbicie.
Czy Deviate Nitro 4 nadaje się przy nadmiernej pronacji?
Deviate Nitro 4 to but neutralny. RTINGS ocenia go jako stabilny jak na swój typ, ale RunRepeat zmierzył wąską platformę pięty i radzi biegaczom potrzebującym wsparcia pronacji szukać gdzie indziej. Uginanie do wewnątrz samo w sobie nie jest diagnozą: sprawdź, jak twoja stopa naprawdę się porusza, zanim wybierzesz.
Źródła
- Doctors of Running, Puma Deviate Nitro 4 Review (David Salas and Andrea, January 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- RunRepeat, PUMA Deviate Nitro 4 lab review (Carlos Sánchez, May 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- RTINGS, PUMA Deviate NITRO 4 running shoe review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Believe in the Run, Puma Deviate Nitro 4 Review (January 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- The Run Testers, Puma Deviate Nitro 4 review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Runnea, Puma Deviate Nitro 4 (Gorka Cabañas, April 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Running Warehouse, PUMA Deviate Nitro 4 Men’s Shoes. Dostęp: 13 paź 2026.
- PUMA, Deviate NITRO 4 Running Shoes (Men). Dostęp: 13 paź 2026.
- Stuff, Puma Deviate Nitro 4 review (Sally Hudson, February 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Dostęp: 13 paź 2026.
- us.puma.com · Nawierzchnia, podane
- cat: katalog Strideprint, 395 butów
Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.



